#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
08/04/2009 22:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μήπως η κυβέρνηση έπεσε και δεν το ξέρει;

Το άκρως σοβαρό γεγονός θα μπορούσε να είχε τίτλο «πως ο ένας υπουργός αδειάζει τον άλλον». Αλλά όταν πρόκειται για ένα τόσο σημαντικό θέμα, όπως η τσέπη των συνταξιούχων, τότε τα «είπα ξείπα» και η τακτικές που ακολουθούν πρωτοκλασάτοι υπουργοί της κυβέρνησης, οδηγούν αβίαστα στο συμπέρασμα ότι αυτή η κυβέρνηση έχει φύγει και δεν το ξέρει. Παρά το γεγονός, λοιπόν, ότι ο υπουργός Οικονομίας, Γ. Παπαθανασίου είχε δεσμευτεί, στις 18 Μαρτίου 2009, ότι τα εφάπαξ βοηθήματα των 500 ευρώ θα τα λάβουν όχι μόνο οι συνταξιούχοι του Δημοσίου οι οποίοι παίρνουν κάτω από 800 ευρώ το μήνα, αλλά και οι υπόλοιποι 1,2 εκατ. ασφαλισμένοι των ταμείων κύριας ασφάλισης, χθες, τα πάντα ανατράπηκαν πλήρως.

Σε άτυπη σύσκεψη στο υπουργείο Οικονομίας, ο κ. Παπαθανασίου και η υπουργός Απασχόλησης, Φάνη Πετραλιά, ανακάλυψαν εκ των υστέρων ότι η δέσμευση αυτή δεν μπορεί να υλοποιηθεί, αφού τα ασφαλιστικά ταμεία δεν έχουν χρήματα για να δώσουν 500 ευρώ βοήθημα στους 7 από τους 10 συνταξιούχους τους, οι οποίοι ζουν με μηνιαίες συντάξεις κάτω των 500 ευρώ. Έτσι, αποφάσισαν τελικά να προωθήσουν ένα σενάριο, βάσει του οποίου οι χαμηλοσυνταξιούχοι των ασφαλιστικών ταμείων θα πάρουν αυξήσεις έως 3%, ενώ όσοι παίρνουν συντάξεις από 800,01 ευρώ και πάνω, θα περιοριστούν σε αύξηση της τάξης του 2%. Αυτό σημαίνει ότι ένας συνταξιούχος του ΙΚΑ, για παράδειγμα, ο οποίος παίρνει την κατώτατη σύνταξη (486 ευρώ το μήνα) θα λάβει συνολικά 204 ευρώ ετήσια συνολική αύξηση. Θα υπολείπεται δηλαδή κατά 300 ευρώ, έναντι του συνταξιούχου του Δημοσίου, ο οποίος θα εισπράξει το εφάπαξ βοήθημα των 500 ευρώ. Μηνιαίως, η αύξηση του 3% αναλογεί σε 15 ευρώ...

Το θέμα φυσικά δεν είναι μόνο οικονομικό για τους συνταξιούχους, αλλά έχει και πολιτικές διαστάσεις. Κι αυτό επειδή, η σύσκεψη ήταν μυστική και μυστική θα παρέμενε αν από το υπουργείο Απασχόλησης, της κ. Πετραλιά, στην οδό Σταδίου, δεν αποφάσιζαν να προχωρήσουν σε διαρροές, με στόχο να αποτάξουν εκ των προτέρων τις ευθύνες από πάνω τους.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 08/04/2009 23:18:21

    Ουκ αν λαβεις, παρα του μη εχοντος.
    Δεν το ξερετε αυτο;
    Αν οχι,καιρος να το μαθετε,διοτι οπως ελεγε και η γιαγια μου,οχι οπως ηξερες ,αλλα οπως βρηκες.

  2. Keep Talking avatar
    Keep Talking 08/04/2009 23:45:11

    Δεν το ακουσα πουθενα οτι το 500-αρικο θα επαιρναν και οι χαμηλοσυνταξιουχοι του ΙΚΑ.

  3. Skorpios!!! avatar
    Skorpios!!! 08/04/2009 23:45:45

    Τα ψευτικα τα λογια τα μεγαλα!!!Η κυβερνηση -εαν υπαρχει-αγαπητε φακτορα ειναι ''Φευγατη και βαρεμενη""Δυστυχως δεν υπαρχουν λογια να την χαρακτηρισει κανεις.Εαν ειναι δυνατον ανθρωποι εκφραστες του μεγαλου κεφαλαιου να εκπροσωπουν τα συμφεροντα των εργαζομενων οπως ο Παπαθανασιου και η Πετραλια??Ο Παπαθανασιου δεν ηταν καποτε Προεδρος στον ΣΕΒ??Υποσχοντε για να δημιουργησουν εντυπωσεις λεφτα που δεν υπαρχουν η δανεικα για νατα παρουν σε λιγο μαλιστα χρονο πισω!!Η Νεμεσις δεν ειναι κοθολου μακρια,,,Ο λαος δεν ξεχνα!!!

    • Νικος Ζαβερας avatar
      Νικος Ζαβερας @ Skorpios!!! 26/08/2009 22:07:34

      Το μεγαλο κεφαλαιο στην Ελλαδα ειναι 7% ολοι οι ιδιωτες και 93%
      το Δημοσιο.
      Με λογια καρεκλοποδαρα νομιζεις οτι σου φταιει το 7%?
      Γιατι δεν κυνηγας το 93%.Μικρινε αυτο και μεγαλωσε το 7% σε 14%
      να δεισ ασπρη μερα.
      Νικοσ

  4. Orestios avatar
    Orestios 09/04/2009 00:01:46

    Τα λεφτά ας δεχτούμε ότι δεν υπάρχουν. Και πόσο ανάξια είναι η κυβέρνηση να το τονίσουμε άλλη μια φορά (τι στο διάολο, με κόλησε ο GAP τις εμμονές του?). Άντε να πούμε και ότι ο μέσος έλληνας πεινά. 'Αντε και ότι φεύγουν οι κυβερνώντες.
    -Με αυτή την οικονομική κατάσταση ποιός θέλει να κυβερνήσει,χωρίς να υπολογίσει το πολιτικό κόστος, αφού είναι τόσο άσχημη?
    -Πως θα βρει λεφτά το GAP να πραγματοποιήσει το όραμά του, όταν ο ίδιος ο Χρυσοχοϊδης λέει για οικονομικό collapsus τον Οκτώβρη?
    -Είστε σίγουροι πως δεν είναι από τις γνωστές διαρροές, όπως συνηθίζεται, για να μετρηθούν (δια της βίας) αντιδράσεις?

    • Νικος Ζαβερας avatar
      Νικος Ζαβερας @ Orestios 26/08/2009 22:18:44

      Αναξιοι ειναι ολοι τους.
      Ποιος ο λογος να παμε απο αναξιο σε αναξιοτερο?
      Οποιος εδωσε εξετασεις και εμεινε στην ιδια,θα μας το παιξει
      ιδικος?
      Εν ου παικτεις ολοι κανουν το μαγκα
      Νικος

  5. Decay avatar
    Decay 09/04/2009 00:09:41

    "Αυτό σημαίνει ότι ένας συνταξιούχος του ΙΚΑ, για παράδειγμα, ο οποίος παίρνει την κατώτατη σύνταξη (486 ευρώ το μήνα) θα λάβει συνολικά 204 ευρώ ετήσια συνολική αύξηση. Θα υπολείπεται δηλαδή κατά 300 ευρώ, έναντι του συνταξιούχου του Δημοσίου, ο οποίος θα εισπράξει το εφάπαξ βοήθημα των 500 ευρώ."

    Ναί, αλλά ο συνταξιούχος του ΙΚΑ στην επόμενη ετήσια αύξηση θα ξεκινά από άλλη βάση σε σχέση με το συνταξιούχο του Δημοσιου.

    Όχι οτι σώθηκε, αλλά κάτι είναι και αυτό...
    Σε δύο χρόνια που θα αναλάβει η Ντόρα, θα δώσει πολύ μεγαλύτερες αυξήσεις σε όλους.
    Μιλάμε για πολύ χρήμα...

  6. Skorpios!!! avatar
    Skorpios!!! 09/04/2009 00:23:21

    @ 5 orestie.Μηπως με την λογικη την δικη σου δεν πρεπει να γινουν ουτε εκλογες??Γιατι δεν λες το γιατι δεν υπαρχουν λεφτα??Σε φερνω σε δυσκολη θεση ,το καταλαβαινω αλλα πρεπει να ξερεις πολλες φορες η σιωπη ειναι χρυσος.Μη προσπαθεις να δικαιολογησεις τα αδικαιολογητα οταν μαλιστα οπως υποθετω δεν πρεπει να εχεις ιδιαιτερο λογο να το κανεις..

    • Νικος Ζαβερας avatar
      Νικος Ζαβερας @ Skorpios!!! 26/08/2009 22:01:05

      Οχι να μην γινουν εκλογες.
      Τι ειναι η χωρα? καθε λιγο και λιγακι το χορο της κοιλιας?
      Για να ελθει καποιος αλλος εντιμοτερος?Λεφτα δεν υπαρχουν διοτι κανενας δεν παραγει,ιδιαιτερα οσοι την αραξαν στο Δημοσιο.
      Εσεις ολοι πιεζετε για περισοτερο δημοσιο,δηλ. περισσοτερη δυστυχια.
      Νικοσ

  7. Orestios avatar
    Orestios 09/04/2009 01:51:40

    @ Σκορπιός
    Έχω απορίες και τις εκφράζω. Η απουσία χρημάτων, στην παρούσα φάση, είναι συστημικό παγκόσμιο πρόβλημα, από όσα λέγονται και δεν φτάνουν να καλύψουν τα χρέη. Γι'αυτό και στην Αμερική "τυπώνουν" χρήμα.
    Εκλογές πιστεύω πως πρέπει να γίνονται, στην ώρα τους όμως. Όπως αμερική.

  8. Skorpios!!! avatar
    Skorpios!!! 09/04/2009 07:54:49

    @ 7 Orestie.Δεν σε κατηγορησε κανεις επειδη εχεις αποριες και καλα κανεις και τις εκφραζεις.Ταρα στην ουσια..λεφτα δεν υπαρχουν οχι επειδη ειναι συστημικο προβλημα οπως αναφερεις.Το προβλημα προυπηρχε της παγκοσμιας κρισης.Ο λογος ειναι οτι το κρατος δεν μπορει να εισπραξει του φορους γιατι διελυσε τους φοροεισπρακτικους μηχανισμους λογω αναξιοκρατιας και οχι μονο,λογω μειωσης των φορων στις μεγαλες επιχειρησεις και λογω αυξησης των δαπανων λογω μιας ανευ προηγουμενης σπαταλης στο δημοσιο τομεα με ρουσφετολογικες προσληψεις ,σκανδαλα επι σκανδαλων,τεραστιων αμοιβων στα golden boys και πολλων αλλων λογων που και εσυ γνωριζεις!!!

    • Νικος Ζαβερας avatar
      Νικος Ζαβερας @ Skorpios!!! 26/08/2009 22:24:40

      Προσεξε μην σε παρουν σε κανα Οικονομικο Πανεπιστημιο!
      Νικος

  9. USA avatar
    USA 09/04/2009 08:37:15

    Η κοροιδια δεν εχει ορια στην ψωροκοσταινα!

  10. Απορων avatar
    Απορων 09/04/2009 10:51:48

    Δεν υπάρχει κυβέρνηση παρά μόνο ...Ντινόπουλος!!!!
    Αυτός είναι ο τιτανοτεράστιος ψάχνει επιχειρήματα στο...παρελθόν,θα φάμε καλά!

  11. stelios avatar
    stelios 09/04/2009 12:43:05

    H κυρατσα με το ταγερακι που το παιζει Υπουργος,
    το μονο για το οποιο ενδιαφερεται ειναι να βγει η κορουλα της βουλευτης,τιποτα αλλο,γι'αυτο εκτος τοπου και χρονου τοπαιζε σοσιαλιζουσα,αγνοοωντας το τσοκαρο οτι δεν υπαρχει δεκαρα τσακιστη.
    Ιδου το αποτελεσμα.Βεβαια την καταλαβαινω,εχει πεσει ανταγωνισμος στη Νεα Γενια πολιτικων(Αλεξια Εβερτ,Δημητρακης Κουβελας,Μπακογιαννης Τζουνιορ,Κεφαλογιαννη Γιαουρτλου,κ.λ.π.)

    • Νικος Ζαβερας avatar
      Νικος Ζαβερας @ stelios 26/08/2009 22:11:54

      Γιατι δεν σε ενοχλουν τα αλλα γενεολογικα δενδρα?
      Νικοσ

  12. Orestios avatar
    Orestios 09/04/2009 17:29:26

    @ Σκορπιός
    Μερικά από τα χαρακτηριστικά που αναφέρεις είναι παθογενή στοιχεία που οδήγησαν στο συστημικό πρόβλημα. Στην ουσία η διακύμάνσεις του είναι οι παραγωγικές και από αυτές πηγάζουν νέα χαρακτηριστικά, ως το ίδιο το σύστημα να αυτορυθμίζεται.
    Η άνθιση φαινομένων διαφθοράς και εκφυλισμού είναι χαρακτηριστικό της στασιμότητας του συστήματος μεταξύ των διακυμάνσεων. Θα μπορούσε να πει κανείς πως προβλέπονται από το ίδιο το σύστημα ως απαραίτητο καύσιμο έναρξης της διακύμανσης.

  13. Skorpios!!! avatar
    Skorpios!!! 09/04/2009 18:23:25

    @ 12 orestie δεν μπορω νακαταλαβω την αναλυση σου γι αυτο δεν μπορω να σου απαντησω...