#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
28/08/2010 21:36
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μήπως η ΝΔ πρέπει τώρα να κατεβάσει δήμαρχο στο Καρπενήσι;



Όταν ο Γραμματέας Αυτοδιοίκησης της Νέας Δημοκρατίας, Βασίλης Μιχαλολιάκος, ανακοίνωσε στους έκπληκτους Νεοδημοκράτες την έμμεση πλην σαφή στήριξη της Ρηγίλλης στην υποψηφιότητα Κώστα Μπακογιάννη για την Ρηγίλλης δήλωσε: «Στην καινούργια Νέα Δημοκρατία δεν υπάρχει χώρος ούτε για υποκρισία, ούτε για οικογενειοκρατία. Παρά ταύτα, όμως, η καινούργια Νέα Δημοκρατία σε ένδειξη τιμής στη μνήμη του Παύλου Μπακογιάννη, στη γενέτειρά του δηλαδή το Καρπενήσι, δεν θα στηρίξει ούτε θα προτείνει άλλον υποψήφιο».

Στο αυριανό φύλλο της REAL NEWS ο κ. Μπακογιάννης, όμως, ανταποδίδει ως εξής τα ανώτερα πολιτικά ήθη που προφανώς επικρατούν στι γραφείο του κ. Μιχαλολιάκου: "Δεν κατεβαίνω σαν γιός του Παύλου αλλά σαν πατέρας του Παύλου".

Εκτός δηλαδή του ότι προκαλεί ανοικτά την Ρηγίλλης, μας λέει και ότι θα πάει σόι το βασίλειο.

Κατόπιν τούτου νομίζουμε οτι πρέπει να επικρατήσουν οριμότερες σκέψεις στην Ρηγίλλης. Και να υποδείξει κάποιον άλλο για δήμαρχο Καρπενησίου αφου με τις δηλώσεις του κ. Μπακογιάννη εκλείπει πλέον το βασικό επιχείρημα του κ. Μιχαλολιάκου υπέρ του αειμνήστου πατρός του.

Και επειδή, όπως ξαναγράψαμ,ε η περίπου … ένθερμη ανοχὴ τοῦ Μπακογιάννη στὸ Καρπενήσι ειναι αυτοχειριακή. Διότι στο τέλος, με την συμβολή των αντικειμενικότατων προς τον Σαμαρά Μέσων Μαζικής Εξαπάτησης η στήριξη προς τον κ. Μπακογιάννη θα μεταφρασθεί ως υποχώρηση προς την μητέρα του και θα εξισωθεί με ενδεχόμενη νίκη του Κικίλια, πχ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΕΤΡΟΣ ΧΑΣΑΠΗΣ avatar
    ΠΕΤΡΟΣ ΧΑΣΑΠΗΣ 28/08/2010 22:19:42

    Νομίζω ότι η δήλωση ότι δεν κατεβαίνει ως γιός του Παύλου, απαλλάσσει πλέον
    τη ΝΔ από ηθικά διλήμματα.
    Υπάρχει ακόμα αρκετός χρόνος για κομματική υποψηφιότητα στο Καρπενήσι.

  2. Aris. A avatar
    Aris. A 28/08/2010 22:29:31

    Η Μπακογιάννη προσπαθεί να περιχαρακώσει τους τελευταίους εναπομείναντες οπαδούς της, με τα γνωστά επιχειρήματα, περί αποστάτη Σαμαρά που με διαγραφές προσπαθεί να ξεκαθαρίσει παλιούς λογαριασμούς και τα λοιπά.
    Με λίγα λόγια επενδύει στην σπορά της διχόνοιας.
    Οσο ο Σαμαράς δείχνει αυτοκυριαρχία και απαντά με πολιτικούς όρους απέναντι στις λυσαλέες επιθέσεις Μπακογιάννη-Καρατζαφέρη που στόχο έχουν την φθορά της ΝΔ και την έμμεση στήριξη του Πασόκ αποκαλύπτει τον ρόλο τους και στους τελευταίους παραστρατημένους οπαδούς της ΝΔ.
    Σιγά μην μπεί σε μια λογική σύγκρουσης με την Μπακογιάννη για το Καρπενήσι.
    Εξάλλου όσο περνάει ο καιρός θα φαίνεται ότι η διαγραφή της ήταν μια καθαρά πολιτική κίνηση με πολλαπλά οφέλη για την παράταξη.
    Ας αποδείξει επιτέλους και η ελληνική κοινωνία μέσα από το μαύρισμα του Μπακογιάννη ότι πολεμάει τον νεοποτισμό και την οικογενειοκρατία.
    Οσο περισσότερο και συχνότερα επιτίθενται στον Σαμαρά και στην ΝΔ το δίδυμο Καρατζαφέρη-Μπακογιάννη τόσο ποιό ήσυχος είμαι ότι βαδίζουμε στον σωστό δρόμο.
    Να θυμίσω ότι από την αρχαιότητα η αμετροέπεια και η αλλαζονεία θεωρούνταν μεγάλα ελλατώματα και ύβρεις προς τους θεούς.

  3. anonymous avatar
    anonymous 28/08/2010 23:05:37

    Η ΝΔ πράττει σοφά. Να κατέβει ως υποψήφιος και να εκλεγεί. Μετά ας εγκλωβιστεί στο Καρπενήσι. Πόσο πληθυσμό έχει το Καρπενήσι ξέρετε; Τι ειδικό βάρος έχει ξέρετε; Τη ΝΔ τη συμφέρει να τον παροπλίσει εκεί.

  4. Aris. A avatar
    Aris. A 28/08/2010 23:32:51

    Συγνώμη που επανέρχομαι αλά θέλω να δώσω τα συγχαρητηριά μου στον κύριο Χατζηνικολάου.
    Κατάφερε να βάλει στο πρωτοσέλιδο και δίπλα δίπλα τους δύο Βασιλικούς Οίκους της Ελλάδας τον Κοκό1 και Κοκό2

  5. anonymos avatar
    anonymos 29/08/2010 00:47:37

    Ενας αντιμνημονιακός κοινός υποψήφιος στο Καρπενήσι

  6. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 29/08/2010 01:14:34

    Μπορεί και ο Ντεγκρέτσιας να κατέβει για δήμαρχος στις Σπέτσες, όπου τον λατρεύουν διότι τίμησε το νησί τους. Θα βγει με τα τσαρούχια.

  7. Αφροδίτη avatar
    Αφροδίτη 29/08/2010 02:01:04

    «Ανήκω στο κόμμα των Ευρυτάνων», δήλωσε η νέα έκδοση του Μητσοτακέϊκου Κώστας Μπακογιάννης, γιος του Αειμνήστου Παύλου Μπακογιάννη και της Ντόρας Μητσοτάκη!
    Ότι η οικογένεια είναι υπέρ της κοσοβοποίησης της χώρας, αφού αυτό επιθυμούν διακαώς τα αφεντικά της είναι πασίγνωστο, αλλά και την Ευρυτανία, παραπάει πολύ! Για την Κρήτη το ψυχανεμιζόμαστε και χωριό που φαίνεται κολαούζο δεν θέλει! Το επιθυμεί σφόδρα μια μερίδα θερμοκέφαλων εκ των οποίων κάποιοι το θέλουν για την τσέπη τους και κάποιοι σύντεκνοι της οικογένειας, για να δουν τουλάχιστον την κουμπαρίτσα τους «πρωθυπουργό» της Κρήτης!
    «Εγώ είμαι Κρητικιά, θα δώσω μάχη για την Κρήτη» είπε προχθές μόλις η μαμά του, κατεβαίνοντας στο περήφανο νησί.
    Πλήρης ταύτιση των δύο γόνων του ακατανόμαστου, ως προς την εκτίμηση που τρέφουν σε ό, τι έχει σχέση με τη μία και μοναδική Πατρίδα, την Ελλάδα. Απαξιώνουν προκλητικά και οι δυο την παράταξη που τους δέχτηκε, τους φιλοξένησε και που έκαναν τα πάντα για να την καταπατήσουν και επειδή δεν τα κατάφεραν, τώρα προκαλούν την ανοχή μας.
    «Δεν κατεβαίνω υποψήφιος ως γιος του Παύλου, αλλά ως πατέρας του Παύλου»! Τέτοιο καβάλημα καλαμιού είναι πρωτοφανές για ένα νέο άνθρωπο, που υποτίθεται ότι θέλει να προσφέρει στη γενέτειρα του πατέρα του αλλά όχι ως γιος εκείνου! Φαίνεται πως το παιδί, τυφλωμένο από όσα άκουγε και μάθαινε από μικρό στο περιβάλλον που μεγάλωνε, πίστεψε πως είναι και αυτό αυτόφωτο και πως η Ν.Δ. τον περίμενε ως μεσσία!
    Τελικά ο νέος αυτός μπορεί να είναι η νέα έκδοση της οικογένειας, αλλά σε καμιά περίπτωση δεν είναι βελτιωμένη! Είναι ένα κακέκτυπο της μητρός του και μόνο! Και αφού δεν επιθυμεί να κατέλθει ως γιος του Παύλου, η Ν.Δ. δεν έχει κανέναν λόγο πια να τον στηρίξει! Έτσι και εκλεγεί, θα της κουνάει το μαντήλι αναχωρώντας, χωρίς ένα ελάχιστο ευχαριστώ!

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ Αφροδίτη 29/08/2010 10:44:07

      Το σχόλιο της Αφροδίτης είναι πολύ σημαντικό. Θέτει το ζήτημα του ΕΚΚΟΛΑΠΤΟΜΕΝΟΥ ΑΥΓΟΥ ΤΟΥ ΦΙΔΙΟΥ ΠΟΥ ΣΤΟΧΟ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΚΟΣΟΒΟΠΟΙΗΣΗ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ.

      • Αφροδίτη avatar
        Αφροδίτη @ αλλενάκι 29/08/2010 15:15:10

        Αλλενάκι, σ'ευχαριστώ από καρδιάς.

  8. lornion avatar
    lornion 29/08/2010 03:49:41

    απίστευτη δήλωση μα αληθινή που προκαλεί ευθέως την ΝΔ .Τέτοια αχαριστία θα πρέπει να εχει τις συνέπειές της.

  9. Vicky avatar
    Vicky 29/08/2010 08:30:54

    Σωστός ο νέος !!!! Στο δρόμο του παππού και της μητέρας του. Ας φροντίσουν λοιπόν οι νεοδημοκράτες της Ευρυτανίας να του χαμηλώσουν το ύψος, που νομίζει ότι έχει. Καλό θα του κάνουν από τώρα που είναι μικρός.

  10. NONOS avatar
    NONOS 29/08/2010 08:45:11

    Αυτο τα παιδί το κατα τα λοιπά συμπαθές δουλεψε ρε φιλαρακια πουθενά.Αν δε λεγονταν Μπακογιαννης κι αν δεν ειχε μάννα τη Ντόρα κι ολο το συνσελε απο πίσω ποιός θα τον ηξερε.Μηπως ειναι υπερβολή και απο πλευρας ΝΔ η ανευ "ορων" στηριξη ελεω αειμνηστου πατρός ,αλλα παιδιά αξια δεν εχει η παραταξη νισαφι με την οικογενεια πια ,αυτή δηλωνει ετοιμη να διεμβολισει τη ΝΔ κι εμεις κοιταμε το Καρπενησι,το γιό του Παυλου και καμπουρμπου τα λάχανα.
    Κυριοι της ΝΔ σοβαρευτείτε φτανουν οι συναισθηματισμοί οι εκλογές ειναι σκληρή υπόθεση και οι συναισθηματισμόι περισσευουν.

    • mitsosms avatar
      mitsosms @ NONOS 29/08/2010 10:36:55

      Η ΝΔ δεν στηρίζει άλλον υποψήφιο γιατί ξέρει ότι θα πατώσει. Το σκεφτήκατε αυτό;

    • anonymos avatar
      anonymos @ NONOS 29/08/2010 10:53:04

      Δεν χρειάζεται να κατεβάσει άλλον να δώσει γραμμή να ψηφιστεί ο υποψήφιος του ΚΚΕ ή αν δεν υπάρχεινα κάνουνε αποχή.

  11. Aris. A avatar
    Aris. A 29/08/2010 10:24:44

    Είδα στο internet τις δηλώσεις της Μπακογιάννη κατά την αφιξή της στην Κρήτη.
    Την περίμεναν όλοι και όλοι τέσσερις άνθρωποι και πήγε ως το αμάξι της περπατώντας.
    Οι δηλώσεις κούφιες.
    Κάτι μου λέει ότι θα γελάσουμε πολύ το βράδυ των εκλογών με τα αποτελέσματα της Κρήτης.

  12. robovoter avatar
    robovoter 29/08/2010 11:17:19

    ψηφιστε μπακογιαννη να αναστηθει παλι ενα αχρηστο τζακι..

    ελπιζω πια να εχοει ξυπνησει ο κοσμος και να μην ψηφισει αυτην την λουλου

  13. ΑΛΗΘΙΝΟΣ avatar
    ΑΛΗΘΙΝΟΣ 29/08/2010 19:16:57

    Το σωστό για την ΝΔ είναι να κατεβάσει άλλον υποψήφιο δικό της στο Καρενήσι ειδάλλως είναι για τον "γκρεμό¨Αρκεί να μην βρεί την πρώτη του δουλειά ως Δήμαρχος το "χαρισματικό" παιδί!!! έλεος Ελληνες αναλογιστείτε το τι "πρόσφερε" η οικογένεια του!!!Τιμωρείστε τους!!

  14. παράθυρο avatar
    παράθυρο 29/08/2010 22:05:39

    Για άλλη μια φορά διαβάζουμε κι ακούμε και τρώμε τα νύχια μας με τον τρόπο που τα κόμματα επιλέγουν υποψηφίους σε κάθε είδους εκλογές.

    Το Νοέμβριο κανονικά θα πρέπει να ψηφίσουμε για τους Καλλικρατικούς Δήμους και τις Καλλικρατικές Περιφέρειες. Εκλογές δηλαδή… Εκλογές στη χώρα που χρεοκόπησαν τα πάντα.

    Κι αυτοί εκεί να συνεχίζουν την κοροϊδία. Υπερκομματικός ο ένας, αυτοδιοικητικός ο άλλος, πολιτικό μήνυμα ο μεν, λάβαμε το μήνυμα ο δε… Πάει η παπαριά σύννεφο… Ναι, ο ίδιος λαός είναι, που στενάζει από την ασταμάτητη μαλακία και υπό το βλέμμα του Δ.Ν.Τ. πια.

    Χθες το βράδυ κοντά στο πάμπτωχο μοναστήρι του Προυσσού της Ευρυτανίας ο γηγενής Ευρυτάνας Κωστής Μπακογιάννης, γιός του αδικοχαμένου Παύλου Μπακογιάννη και της Θεοδώρας Μητσοτάκη, ανακοίνωσε την υποψηφιότητά του για το διευρυμένο Δήμο Καρπενησίου. Ναι, συνέβη… και η τοπική κοινωνία εσιώπησε, τα δε μεγάλα κόμματα εδάκρυσαν και γονάτισαν… “Ο γιός του Παύλου το δικαιούται.” Όλοι οι άλλοι που γεννήθηκαν, ζουν και δημιουργούν στο Καρπενήσι δεν κρίθησαν ικανοί να θέσουν υποψηφιότητα με κομματική στήριξη.

    Είναι γεγονός ότι ο Σαμαράς τρέμει. Φαίνεται από τον τρόπο που πολιτεύεται εντός της ΝΔ. Μήπως όντως φοβάται ότι η ΝΔ γίνει ΑΝΟΙΞΗ;
    Η οικογένεια Μητσοτάκη ήταν πάντα ξένο σώμα στη ΝΔ. Άρα γιατί τόση φασαρία αν θα φύγουν ή να θα μείνουν και πώς θα μείνουν. Ας φύγουν κι ας κρίνει ο λαός και τους μεν και τους δε…
    Το τραγικό είναι ότι η ΝΔ ήταν, είναι και θα είναι η δεξιά. Και ως δεξιά απαρτίζεται από ομαδούλες και κοτσαμπάσηδες. Ο καθένας έχει μια χούφτα ανρθώπους κι αυτοί άλλους τόσους και πάει λέγοντας. Γι’ αυτές τις ομαδούλες γίνεται όλη η φασαρία. Όχι για την πλατεία στο Καρπενήσι, ούτε για τα πεζοδρόμια, ούτε για την καθαριότητα…
    Και ο Σαμαράς, και ο Παπανδρέου με τέτοιες χούφτες πορεύονται… δυστυχώς. Απλά ο Παπανδρέου είναι στην εξουσία. Κι είναι πολλές οι θεσούλες γύρω από αυτή και λειτουργεί καλύτερα στο ΠΑΣΟΚ το περιβόητο αίσθημα αυτοσυντήρησης.
    Κάποια στιγμή όμως, θα έπρεπε οι αυτοδιοικητικές εκλογές να κομματικοποιηθούν πλήρως, όπως παντού στην Ευρώπη. Τι θα πει τοπικές κοινωνίες, συμμαχίες, χρίσματα… Για να μετράνε την επομένη ποιός πήρε πόσους; Γιατί τόση υποκρισία;
    Προσωπικά δεν είμαι Ευρυτάνας, αλλά ποτέ δεν συμπάθησα τις εκ της πρωτεύουσας ουρανοκατέβατες υποψηφιότητες.
    Τι δουλειά έχει ένας βουτυρομπεμπές από την Αθήνα να θέτει υποψηφιότητα στο Καρπενήσι; Και πως οι ντόπιοι θα τον ψηφίσουν; Επειδή είναι γιος και εγγονός;
    Ποια νέα ΝΔ και ποιό νεό ΠΑΣΟΚ κλείνουν τα μάτια στα πραγματικά προβλήμτα δημοκρατίας της χώρας; Και πως οι τοπικές κοινωνίες δεν αντιδρούν, ειδικά τώρα, που είναι η ευκαιρία;

  15. kouklos avatar
    kouklos 30/08/2010 00:21:51

    Μπράβο αυτό λείπει από την Ελλάδα,ένας ακόμη γιος η κόρη η εγγονός η ανιψιός πολιτικού για να πολιτευθεί και να συνεχίσει το άρμεγμα των δημοσιών η δημοτικών ταμείων

    Η κάθοδος στην πολίτικη των ανεπάγγελτων γόνων των γνωστών τζακιών και η καθημερινή προβολή των εκλεκτών αυτών γόνων ανατρέπει κάθε εξέλιξη προς το καλύτερο της πολίτικης ζωής.

    Ρε άεργοι σαλτιμπάγκοι ,χρονια τώρα οι άπληστοι γονείς σας μας ήπιαν το αίμα. Σας έφτιαξαν με βίλες , με κτήματα ,με κότερα,με εταιρείες ,με καταθέσεις,με αναγνωρησιμοτητα,με ονομα ,με αυλη ,με αυλικούς και με δημοσυντήρητους υποτακτικούς…

    Τώρα τι ζητάτε ρε ζωντόβολα από μια καταχρεωμένη χωρά ???.

    Να εισπράξετε τις μίζες από τους τόκους που πληρώνουμε από τα χρέη που μας συσσώρευσαν χρονια τώρα οι αδηφάγοι ,άχρηστοι γονείς σας ???
    Να ξαναπάρετε την ψήφο μας για να μας πάρετε και τα σώβρακα ???
    Να μας πάρετε και την ψυχή μας ???

    Όχι ρε μαμόθρεφτα … Θα φάτε φούμο ,φτύσιμο και γιαούρτωμα…

    Επιτελούς φτάνει βρε αχόρταγοι . Δεν σας ανεχόμαστε πια…

    Αφήστε βρε αδίστακτοι να προσπαθήσει να πάρει μεροκάματο και κανένα άλλο ΕΛΛΗΝΟΠΟΥΛΟ …

    Αφήστε βρε γαλαζοαίματοι σε μας τουλάχιστον την ελπίδα για κάτι νέο , πιο έντιμο , πιο ηθικό πιο αξιόλογο…