#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
24/04/2011 18:37
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μήπως εσήμανε η δωδεκάτη ώρα στα Εθνικά Θέματα;



Πόσο ανησυχητικό ειναι , παραμονές του Πάσχα, επτά (7) τέως Α/ΓΕΝ να απευθύνονται με επιστολή τους στον Πρωθυπουργό για τα Εθνικά θέματα ;

Πόσο πρέπει να ανησυχούμε οταν επτά βαθείς γνώστες ολων των παραμέτρων του ελληνικού αμυντικού προβλήματος, προερχόμενοι ΑΠΟ ΟΛΟ ΤΟ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΦΑΣΜΑ (μιας και καταντήσαμε να ομιλούμε για «πολιτικό φάσμα» στις Ενοπλες Δυνάμεις...) επισημαίνουν οτι η χώρα είναι στα πρόθυρα της αμυντικής καταρρεύσεως ;

Αμυντική κατάρρευση ΟΧΙ γιατί ηττηθήκαμε στο πεδίο της μάχης, οχι γιατί υστερούν οι Ενοπλες Δυνάμεις μας  αλλά γιατί αφήσαμε τραπεζίτες και τοκογλύφους να εχουν λόγο για τα ιερά και τα οσια του Εθνους, γιατί η ψυχολογία ενός ολόκληρου Εθνους εχει αγγίξει το απόλυτο μηδέν και γιατί σε πολύ λίγο δεν θα πετά αεροσκάφος ελλείψη καυσίμων, δεν θα κινείται πλοίο ελλείψη πιστώσεων και κυρίως γιατί οι «ταγοί» υβρίζουν και  ευτελίζουν τους Ακρίτες μας σε ξηρά, θάλασσα και αέρα.

Προσωπικώς αισθάνθηκα δέος οταν αντίκρυσα πρώτη – πρώτη στο κείμενο την υπογραφή του «Λεωνίδα » οπως λέγαμε τον Ναύαρχο Λεωνίδα Βασιλικόπουλο. Για πολλούς λόγους, οταν ανησυχεί ο Λεωνίδας, ανησυχώ  πολύ, ισως γιατί ο Αρχηγός δεν είναι μεταξύ των κινδυνολογούντων και των διαρκώς και αναιτίως ανησυχούντων.

Οταν ως Αρχηγός της ΕΥΠ περίμενε εξω απο το γραφείο του θλιβερού πρωθυπουργού των Υμίων ,με τους χάρτες και τα σήματα υπό μάλης ενώ συνεσκέπτοντο οι μή δυνάμενοι να σκεφθούν «εκσυγχρονιστές»,  η «ανώτατη πολιτειακή ηγεσία» , η μπούρδα αυτή της μεταπολιτεύσεως δεν τον πήρε στα σοβαρά. Το μεταπολιτευτικό οργιο καταδεφίσεως θεσμών, δομών και της ιδιας της υποστάσεως της Πολιτείας δεν αφηνε περιθώρια να ακουσθεί η φωνή των Ειδικών Υπηρεσιών, του αυτονόητου συμβούλου της πολιτικής ηγεσίας κάθε ευνομούμενου Κράτους σε καιρό κρίσεως.

Η αριστερή μπουρδολογία περί «ΚΥΠ», «ασφαλιτών», η ταύτιση του Στρατού και των Σωμάτων Ασφαλείας με «αντιλαικούς  μηχανισμούς» και αλλα εμφυλιοπολεμικά δηλητηρίασαν την λειτουργία των θεσμών, υπονόμευσαν την Κρατική συνοχή και εκχώρησαν τις λειτουργίες του Κράτους σε «δημοκρατικές  διαδικασίες», οπως η περιφορά του ΥΠΕΞ στο κανάλι της διαπλοκής διαρκούσης της πολεμικής κρίσεως η ... η live περιγραφή των κινήσεων του Στόλου απο το στρατηγείο του εθνομηδενισμού στο Φάληρο.

Τα αποτελέσματα γνωστά, η πορεία της Χώρας απο τότε εως σήμερα επίσης.

Τώρα ο Λεωνίδας και οι αλλοι Αρχηγοί κρούουν το «σφυριχτράκι» οπως λέγαμε στο Ναυτικό : «Συναγερμός Α/Α», «Αγημα», «Εις τάξιν απάρσεως, στερέωσις υλικού»... Ακούει κανείς ;

Ακούει κανείς οτι οι «αβανταδόρικες» περικοπές στις αμυντικές πιστώσεις για «ξεκάρφωμα» και προστασία της παρασιτικής σπατάλης, η συνεχής απαξίωση των στελεχών και της αποστολής των ΕΔ απο δήθεν «παραγωγικούς» μηδενικής αποδόσεως πολυτελώς διαβιούντες πολιτικούς, ο παραγκωνισμός της Αμυντικής Ισχύος ως διαπραγματευτικού «ατού» στις διεθνείς σχέσεις της χώρας  οδηγούν  σε μή αναστρέψιμες απώλειες στα εθνικά θέματα ;

Ακούει κανείς οτι οι Τούρκοι συμφώνησαν με την Sikorsky για την συμπαραγωγή 109 μεταγωγικών ελικοπτέρων Τ-70 ; Οι Τούρκοι που διαθέτουν ηδη ικανότητα αερομεταφοράς με ελικόπτερα ενός πλήρως εξοπλισμένου τάγματος σε νησί της επιλογής τους...

Ακούει κανείς οτι οι Τούρκοι με αμυντικά προγράμματα σε εξέλιξη απο το διάστημα (δορυφόρος Gokturk…) εως εγχώρια κατασκευαζόμενα αρματα και αυτοκινούμενα πυροβόλα, κορβέττες και βαλλιστικά βλήματα, stealth αεροσκάφη F-35 και ανεπάνδρωτα εναέρια οχήματα (UAV και UCAV) γίνονται κάθε ημέρα προκλητικότεροι και διεκδικητικότεροι σε Αιγαίο και Α. Μεσόγειο ;

Parsifal

ΣΧΟΛΙΑ

  1. aris. A avatar
    aris. A 24/04/2011 18:52:46

    Το περίεργο είναι ότι η συγκεκριμένη επιστολή εξαφανίσθηκε από τα ΜΜΕ.

    Δεν της δόθηκε πουθενά ή σημασία που της πρέπει.

  2. anonymous avatar
    anonymous 24/04/2011 18:53:19

    ΔΙΕΘΝΗΣ ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ...,
    που αναμένεται να οριστεί σύντομα, θα EΠΙΚΟΥΡΗΣΕΙ... την πολιτική ηγεσία του Υπουργείου Εθνικής Άμυνας στα ζητήματα αξιοποίησης και διαχείρισης της ακίνητης περιουσίας του Υπουργείου και των στρατοπέδων που πλέον δεν χρησιμοποιούνται από τις Ένοπλες Δυνάμεις.

    Τούτο προκύπτει από δηλώσεις του υπουργού Εθνικής Άμυνας Ευάγγελου Βενιζέλου, ο οποίος επισκέφθηκε σήμερα ανήμερα του Πάσχα το Α' ΚΕΠ της Πολεμικής Αεροπορίας στον Χορτιάτη, συνοδευόμενος από τον Αρχηγό του Γενικού Επιτελείου Αεροπορίας Αντιπτέραρχο Βασίλειο Κλόκοζα και στη συνέχεια την 181 ΜΚΒ ΧΩΚ στο Πανόραμα, συνοδευόμενος από τον Αρχηγό ΓΕΣ, Στρατηγό Φραγκούλη Φράγκο.

    Ερωτηθείς σχετικά με τη διαδικασία αξιοποίησης των στρατοπέδων και με αφορμή την πρόσφατη παραχώρηση του στρατοπέδου Παύλου Μελά στην Τοπική Αυτοδιοίκηση, ο κ.Βενιζέλος τόνισε ότι "η παραχώρηση της χρήσης του στρατοπέδου Παύλου Μελά ήταν μία παλαιά προγραμματική δέσμευση της Πολιτείας και της σημερινής Κυβέρνησης. Χαίρομαι γιατί σε συνεργασία με το Υπουργείο Οικονομικών, με απόφαση του Ταμείου Εθνικής Άμυνας, δώσαμε μία λύση με την παραχώρηση της χρήσης για ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΕΣ, ΚΟΙΝΩΝΙΚΕΣ και ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΕΣ δράσεις και αν αναπτυχθούν οποιεσδήποτε ΕΜΠΟΡΙΚΕΣ... δραστηριότητες, αυτές θα είναι προς όφελος και του ελληνικού Δημοσίου. Κυρίως όμως, το κοινωνικό όφελος θα είναι πολύ μεγάλο, όχι μόνο για την ίδια τη Θεσσαλονίκη, αλλά για όλο το πολεοδομικό συγκρότημα που αποκτά έτσι έναν νέο χώρο αναφοράς, ένα μητροπολιτικό πάρκο... που μπορεί να οργανωθεί και να λειτουργήσει υποδειγματικά".

    Αναφορικά με το σχεδιασμό της κυβέρνησης σχετικά με τα λοιπά στρατόπεδα, ο κ.Βενιζέλος τόνισε ότι "όλα τα στρατόπεδα τα έχουμε ταξινομήσει σε τρεις μεγάλες κατηγορίες: αυτά που είναι ενεργά στρατόπεδα και τα χρειάζονται οι Ένοπλες Δυνάμεις, αυτά που είναι μέσα στον αστικό ιστό και τα ζητούν οι Δήμοι για ΚΟΙΝΩΝΙΚΕΣ, κοινωφελείς ή ΕΜΠΟΡΙΚΕΣ... χρήσεις -και εκεί θα κάνουμε ότι καλύτερο μπορούμε- και η τρίτη κατηγορία είναι τα ακίνητα των Ενόπλων Δυνάμεων που θα αξιοποιηθούν στο πλαίσιο της αξιοποίησης της ακίνητης περιουσίας του Δημοσίου. Αναμένουμε να οριστεί ο διεθνής σύμβουλος ο οποίος θα μας υποστηρίξει στην δράση αυτή. Έτσι θα είναι όλοι ευχαριστημένοι. Οι Ένοπλες Δυνάμεις θα έχουν τις υποδομές που χρειάζονται, οι τοπικές κοινωνίες και η Τοπική Αυτοδιοίκηση παίρνει αυτά που πρέπει να πάρει για κοινωνικές χρήσεις και ταυτόχρονα το ελληνικό Δημόσιο αξιοποιεί την τεράστια περιουσία που έχει"...
    από ireporter

    προσφατα δημοσιευματα κανουν επισης λογο για κλεισιμο ελληνικων στρατοπέδων και μετατροπη τους σε χωρους υποδοχης λαθρομεταναστων...

    δεν παει μακρια η Ελλαδα οπως την ξεραμε με αυτους...

  3. Α.Κ avatar
    Α.Κ 24/04/2011 20:14:17

    Λυπάμαι για την κατάντια μας !Υπ'αρχουν συνάδελφοι με οικογένεια που λόγω δυσκολιών ευκόλως εννοουμένων δεν εργάζεται η σύζυγος και επειδή δε καταβλήθηκε ο μισθός και γιατί παραμένουν Κύριοι στις υποχρεώσεις τους -ενοίκια,λογαριασμοί κλπ-θα φάνε αρνί την Πρωτομαγιά !Ευχαριστούμε Πολιτεία!!!!!!!!

  4. SharK avatar
    SharK 24/04/2011 20:19:37

    Να τους πω εγώ τους απόστρατους, που έχω κάνει απλός ναύτης, τι γινότανε τα χρόνια των παχέων αγελάδων, κάτω από τη μύτη τους, με ευθύνη και δική τους;
    Αν τώρα ανησυχήσανε, σημαίνει ότι όντως τώρα έχουμε πιάσει πάτο. Να μας λείπει όμως το παιχνιδάκι ότι οι ίδιοι τόσα χρόνια δεν ήξεραν δεν έβλεπαν δεν άκουγαν. Απλά αυξήσεις θέλουν αυτοί και το σινάφι τους...

  5. Nasos avatar
    Nasos 24/04/2011 21:33:02

    νομίζω πως η Τουρκία ακύρωσε την παραγγελία των F 35 επειδή οι Αμερικανοί αρνήθηκαν να παραχωρήσουν τους πηγαίους κωδικούς λογισμικού
    αυτό βέβαια δεν σημαίνει και πολλά,μπορεί στο μέλλον να τα βρουν,εξάλλου το κόστος-γύρω στα 16 δισ δολ-δεν απασχολεί ιδιαιτέρως τους Τούρκους
    λεφτά υπάρχουν εκεί,ολοταχώς για το 1 τρισ δολ σε ΑΕΠ οδεύει η τουρκική οικονομία

  6. Dora avatar
    Dora 24/04/2011 22:06:03

    Σωτηροπουλε,ετσι.
    Αλλα θα το καταλαβουν αυτο οι συνελληνες μετα απο τοση χειραγωγηση?

  7. epifylaktikos avatar
    epifylaktikos 25/04/2011 02:11:52

    ΩΧ!!!!!

  8. armagedon avatar
    armagedon 25/04/2011 09:40:35

    Δυστυχως η κατασταση γινεται χειροτερη μερα με τη μερα.Μακαρι η πτωση του καθεστωτος να μην συνοδευτει με εθνικη καταστροφη.ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ

  9. ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ avatar
    ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ 25/04/2011 10:05:04

    ΟΙ ΤΟΥΡΚΟΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΤΑ ΕΞΗΣ
    1. ΕΧΟΥΝ ΜΕΤΑΦΕΡΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΒΑΘΗ ΤΗΣ ΤΟΥΡΚΙΑΣ ΣΤΟΝ ΕΒΡΟ,ΠΟΛΛΕΣ ΜΟΝΑΔΕΣ ΤΕΘΩΡΑΚΙΣΜΕΝΩΝ ΑΠΟ ΠΕΡΥΣΙ!!

    2.ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ ΚΑΝΟΥΝ ΣΥΝΕΧΕΙΣ ΠΑΡΑΒΙΑΣΕΙΣ,ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΕΝΑΕΡΙΟΥ ΧΩΡΟΥ.ΕΧΟΥΝ ΑΥΞΗΘΕΙ ΚΑΙ ΟΙ ΠΑΡΑΒΑΣΕΙΣ ΘΑΛΑΣΣΙΟΥ ΧΩΡΟΥ,ΜΕ ΝΗΟΨΙΕΣ ΤΩΝ ΤΟΥΡΚΩΝ ΚΑΙ ΣΕ ΕΠΙΒΑΤΙΚΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΠΛΟΙΑ ΟΠΩΣ ΤΟ ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΣ ΕΞΠΡΕΣ!!

    3.ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΕΚΣΥΓΧΡΟΝΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΟΥ ΕΝΑΙ ΤΟ ΤΡΙΤΟ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΚΙΝΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΡΩΣΣΙΑ,ΕΧΟΥΝ ΑΝΑΠΤΥΞΕΙ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΔΟΡΥΦΟΡΟΥΣ,ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ...ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ ΠΟΥ ΔΕΙΧΝΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΕΠΙΤΕΘΕΙ Η ΤΟΥΡΚΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΓΟΡΑ ΑΡΜΑΤΩΝ ΠΟΥ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΓΕΦΥΡΕΣ ΣΤΟΝ ΕΒΡΟ.ΑΥΤΗ Η ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑ ΤΕΛΕΙΝΕΙ ΑΡΧΕΣ ΤΟΥ 2012....

    4.ΕΧΟΥΜΕ ΕΠΙΘΕΤΙΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΝΤΑΒΟΥΝΤΖΟΓΛΟΥ ΣΕ ΘΡΑΚΗ ΠΟΥ ΠΑΝΤΑ ΑΠΕΙΛΕΙ ΓΙΑ ΠΟΛΕΜΟ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΝΑ ΒΡΕΙ ΑΦΟΡΜΗ ΓΙΑ ΕΠΕΙΣΟΔΙΑ ΣΤΗΝ ΘΡΑΚΗ...

    5.ΕΧΟΥΜΕ ΔΙΕΛΕΥΣΕΙΣ ΦΡΕΓΑΤΩΝ ΚΑΙ ΥΠΟΒΡΥΧΙΩΝ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΕΥΒΟΙΑ ,ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ 3 ΦΟΡΕΣ ΣΕ ΕΝΑΝ ΧΡΟΝΟ!!

    6.ΕΧΟΥΜΕ ΤΗΝ ΤΟΥΡΚΙΑ ΝΑ ΤΡΟΦΟΔΟΤΕΙ ΜΕ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ,ΚΑΝΩΝΤΑΣ ΤΑ ΣΤΡΑΒΑ ΜΑΤΙΑ.ΕΙΔΙΚΑ ΤΑ 2 ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΥΠΟΛΟΓΙΖΟΝΤΑΙ ΣΕ ΕΝΑΜΙΣΗ ΕΚΚΑΤΟΜΜΥΡΙΟ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ!!

    7.ΕΧΟΥΜΕ ΤΟΥΡΚΙΚΗ ΕΙΣΒΟΛΗ ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΜΕ ΤΡΑΠΕΖΕΣ ΤΗΣ ΤΟΥΡΚΙΑΣ ΚΑΙ ΕΞΑΓΟΡΑ ΜΕΓΑΛΩΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΜΑΣ!!

    8.ΕΧΟΥΜΕ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗ ΕΛΛΗΝΩΝ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΚΡΙΣΗΣ,ΣΕ ΞΕΝΕΣ ΧΩΡΕΣ,ΤΗ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΕΚΑΕΤΙΑ ΤΟΥ 1960.

    9.ΕΧΟΥΜΕ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑ ΔΥΣΒΑΣΤΑΚΤΗ,Η ΟΠΟΙΑ ΣΕ ΛΙΓΟ ΘΑ ΦΕΡΕΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ...ΚΑΙ ΘΑ ΒΥΘΙΣΕΙ ΤΗΝ ΧΩΡΑ ΣΤΟ ΧΑΟΣ,ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΔΑΝΕΙΣΕΙ ΜΙΑ ΧΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΠΟΛΙΤΕΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ??

    10---ΑΠΟ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΗΣ ΑΠΟΨΗΣ---
    Ο ΚΟΣΜΑΣ Ο ΑΙΤΩΛΟΣ ΠΡΙΝ 400 ΧΡΟΝΙΑ--
    Ο ΓΕΡΩΝ ΠΑΙΣΙΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΓΙΟΝ ΟΡΟΣ ΠΡΙΝ 20 ΧΡΟΝΙΑ
    --ΤΟ ΕΙΧΑΝ ΠΡΟΒΛΕΨΕΙ--ΟΤΙ ΘΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΤΟΥΡΚΙΚΗ ΕΠΙΘΕΣΗ ΣΤΗΝ ΧΩΡΑΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΙΝΑΙ 2 ΧΑΡΙΣΜΑΤΟΥΧΟΙ ΑΓΙΟΙ ΤΗΣ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΕΠΑΛΗΘΕΥΤΕΙ--

    Ο ΚΟΣΜΑΣ Ο ΑΙΤΩΛΟΣ ΕΙΧΕ ΕΠΑΛΗΘΕΥΣΕΙ ΤΟΥΣ 2 ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥΣ ΠΟΛΕΜΟΥΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΜΕΓΑΛΗ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΗ ΑΝΑΠΤΥΞΗ 400 ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΙΝ

    --ΚΑΙ Ο ΓΕΡΩΝ ΠΑΙΣΙΟΣ ΕΙΧΕ ΠΡΟΒΛΕΨΕΙ ΤΗΝ ΕΙΣΒΟΛΗ ΤΩΝ ΤΟΥΡΚΩΝ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ,ΜΗΝΕΣ ΠΡΙΝ ΓΙΝΕΙ ΔΙΝΩΝΤΑΣ ΑΚΡΙΒΗΣ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ ΟΙ ΤΟΥΡΚΟΙ ΚΑΙ ΣΕ ΠΟΙΟ ΣΗΜΕΙΟ.

    ΕΠΙΣΗΣ ΟΤΑΝ ΗΤΑΝ ΣΤΟ ΑΓΙΟΝ ΟΡΟΣ ΕΜΠΑΙΝΑΝ ΟΙ ΠΙΣΤΟΙ ΚΑΤΑ 10 ΑΤΟΜΑ ΣΤΟ ΚΕΛΙ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΕΛΕΓΕ ΜΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ ΙΔΙΟΤΗΤΑ ΤΟΥΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΞΕΡΕΙ ΠΡΙΝ..

    ΠΑΝΤΑ ΟΜΩΣ ΠΑΝΤΑ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΑΓΙΟΙ ΤΗΣ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑΣ ΕΛΕΓΑΝ ΟΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΕΛΛΗΝΙΚΗ Η ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗ!!

    ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΠΡΟΦΗΤΕΙΕΣ-ΟΡΑΜΑΤΑ -ΘΑΥΜΑΤΑ-ΣΤΟ FACCEBOOK-ΣΤΟ ΠΡΟΦΗΤΕΙΕΣ

  10. Μάϊκ Λαμάρ avatar
    Μάϊκ Λαμάρ 25/04/2011 12:23:43

    Ο SharK έχει δίκιο όλοι οι Α/ΓΕΝ επιλέγονται με βάση τις κομματικές τους πεποιθήσεις και την αφοσίωση στην Κυβέρνηση που τους διόρισε.
    Όλοι εκλεγμένοι από το ΠΑΣΟΚ και την ΝΔ, ποτέ στις δύσκολες στιγμές που περνάει η Ελλάδα από την αποφράδα ημέρα της ανάληψης της πρωθυπουργίας από το ανεκδιήγητο ανθρωπάκι του "μηδέν εις το πηλίκιο" μέχρι σήμερα δεν ύψωσαν φωνή διαμαρτυρίας για τα όσα σε βάρος του Π. Ναυτικού και του αξιόμαχου των Ενόπλων Δυνάμεων έγιναν από τον επικίνδυνο καιροσκόπο πολιτικό προϊστάμενο του Υπουργείου Εθνικής Άμυνας.
    Που είσαστε κκ. Αρχηγοί όταν παραχωρούσε τμήμα του Ναυτικού Στρατοπέδου του Βοτανικού όπου βρίσκονται τα σχολεία εκπαιδεύσης των Αξιωματικών, τα Ιστορικά Αρχεία του ΠΝ κ.α. υπηρεσίες προκειμένου να ανεγερθεί εκεί τζαμί για τους λαθρέποικους μουσουλμάνους;
    Που είσαστε κκ. Αρχηγοί όταν ο εν λόγω αρριβίστας της πολιτικής υπέγραφε την διαταγή δυνατότητας εισόδου στη Σχολή Ναυτικών Δοκίμων ως υποψηφίων Αξιωματικών αλλοδαπών που όλοι τους έχουν διπλή υπηκοότητα και όλοι μα όλοι προέρχονται από χώρες εχθρικές προς την Ελλάδα. (Δεν υπάρχει χώρα της οποίας λαθρομετανάστες βρίσκονται στην Ελλάδα και να διάκειται φιλικώς προς την Ελλάδα. Όλες έχουν αναγνωρίσει τα Σκόπια σαν Μακεδονία, τελευταία και η Συρία). Συμφωνείτε κύριοι να μπορούν να γίνονται Αξιωματικοί κυβερνήτες των πλοίων οι Αλβανοί, οι Πακιστανοί κλπ
    Που είσαστε κκ Αρχηγοί όταν οι τουρκικές φρεγάτες κόβουν βόλτες στον Σαρωνικό μπροστά στα απορημένα μάτια των Ελλήνων αν υπάρχουν πλέον Ένοπλες Δυνάμεις και ποιο σκοπό εξυπηρετούν;
    Που είσαστε κκ. Αρχηγοί όταν υπεγράφοντο οι αμαρτωλές συμβάσεις των εξοπλισμών; Επι των ημερών σας υπεγράφησαν και υλοποιήθηκαν οι συμβάσεις αυτές για τις οποίες φέρεται μεγάλη ευθύνη για τις οποίες ασφαλώς κάποτε θα λογοδοτήσετε.
    Είναι σίγουρο κκ. Αρχηγοί ότι θα το "βουλώσετε" περαιτέρω γιατί πως να το κάνουμε όποιος ξυπνάει αργά είναι σίγουρο ότι προτιμάει τον ύπνο από την αγρύπνια.
    Εύχομαι να κάνω λάθος.

  11. ΝΙΚ ΚΑΡΑΣ avatar
    ΝΙΚ ΚΑΡΑΣ 25/04/2011 12:58:42

    ΟΛΟΙ ΤΩΡΑ ΤΟ ΠΑΙΖΟΥΝ ΠΑΤΡΙΩΤΕΣ; ΚΟΜΜΑΤΟΣΚΥΛΑ η ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΚΟΠΡΟΣΚΥΛΑ!

  12. TIMAIOS avatar
    TIMAIOS 25/04/2011 18:06:07

    Μα θα τρελλαθω...η σημασια ειναι τι εκαναν τοτε (που εχουν ευθυνη αλλα δεν υπηρχε κινδυνος) ή τι λεν τωρα???
    Μονιμα οι ιδιες επωδοι... Αντι να ασχοληθουμε με το προβλημα ενοχλουμαστε με αυτον που το διατυπωνει...
    Αντε Καλη Ανασταση!!!

  13. Μάϊκ Λαμάρ avatar
    Μάϊκ Λαμάρ 25/04/2011 20:06:37

    Φίλε δεν υπάρχει λόγος να τρελαθείς απλά μόνο να σκεφτείς αν αυτός που παραδέχεσαι ότι έχει ευθύνες για το πριν μπορείς τώρα να τον εμπιστευθείς. Από το παρελθόν μας κρινόμαστε όλοι και αυτό είναι που αποτελεί την εγγύηση για το μέλλον. Γελιέσαι αν πιστεύεις ότι δεν υπήρχε κίνδυνος. Ο κίνδυνος με την Τουρκία ήταν πάντοτε υπαρκτός και σοβαρός. Θυμίσου το 55 το 61 το 67 το 74 το 76 το 96. Δεν κομίζουν γλαύκα οι επίτιμοι με αυτά που λένε τα γνωρίζουμε όλοι μας, σημασία έχει τι έκαναν ή τι κάνουνε για το πρόβλημα. Επιστολές έχουν γραφτεί πολλές από πολλούς, μόνο όμως οι πράξεις μετρούν.

  14. Nik avatar
    Nik 26/04/2011 02:38:41

    Οι πελάτες της Τουρκίας ΟΛΟΙ σημειώνουν κάμψη στην οικονομία τους, αλλά η Τουρκία σημειώνει αύξη του ΑΕΠ της. Πως;

    Μάλλον είναι πιο καραγκιόζηδες από εμάς και κάποτε θα σκάσει και η δική τους φούσκα των Τουρκ Στατίστικς.

    Αϊσσιχτίρ πεζεβέγκηδες

    Νικ

  15. Θετταλός avatar
    Θετταλός 26/04/2011 02:41:01

    Ενώ με τον συνδικαλισμό στις ένοπλες δυνάμεις θα αναπτερωθεί ξανά το ηθικό αφού οι συνδικαλιστές αξιωματικοί θα απαιτούν αύξηση των δαπανών για την άμυνα, περισσότερους διορισμούς στο στράτευμα, αύξηση των κατώτερων μισθών, εξορθολογισμό των μεταθέσεων, επικαιροποιημένες απαντήσεις σε όσους αμφισβητούν την παραγωγικότητα των ΕΔ, κήρυξη 24 ωρης προειδοποιητικής απεργίας.....κ.α. ...η κυβέρνηση θα ακούει με προσοχή τα αιτήματα θα δείχνει κατανόηση και θα υπόσχεται λύσεις...
    Μήπως εκεί θέλουν να το πάνε το πράγμα και όλα τα άλλα είναι λόγια να αγαπιόμαστε;