#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
15/10/2013 09:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μήπως είμαστε μια κοινωνία πλουσίων;



Τα τεκμήρια για να δικαιούται ένα νοικοκυριό επιδότηση στο πετρέλαιο θέρμανσης είναι τα ακόλουθα:

Εισόδημα έως 30.000 για άγαμο και έως 40.000 για ζευγάρι, με αύξηση 3.000 για κάθε τέκνο, ενώ για μονογονεϊκή οικογένεια, 43.000 με προσαύξηση 3.000 για κάθε τέκνο από το δεύτερο και πέρα.
Ύψος ακίνητης περιουσίας 200.000 ευρώ για άγαμο και 300.000 ευρώ για έγγαμο.
Κατοχή αυτοκινήτου έως 3.000 κυβικά.

Προσέξτε τώρα: τα κριτήρια αυτά τα πληρούν ΜΟΝΑΧΑ 580.000, από τις περίπου 3.000.000 οικογένειες σε όλη την χώρα !!!! Τούτο σημαίνει πως για τις υπόλοιπες 2.420.000 οικογένειες συντρέχει κάποιο από τα παραπάνω κριτήρια ή και περισσότερα σωρευτικά. Δηλαδή, το 80% των ελληνικών νοικοκυριών: είτε έχουν ετήσιο εισόδημα άνω των 40.000 ευρώ ή 46.000 ευρώ για οικογένεια με δύο τέκνα είτε έχουν ακίνητη περιουσία άνω των 300.000 για ζευγάρι ή 200.000 για άγαμο είτε έχουν στην κατοχή τους αυτοκίνητο άνω των 3.000 κυβικών!

Μήπως τελικά είμαστε μια κοινωνία πλουσίων, που κλαίμε άδαρτοι στην πλειοψηφία μας;

Akenaton

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 15/10/2013 09:20:56

    Πές τα akenaton!
    Εἶναι δυνατόν νά μήν περιλαμβάνουν τά κριτήρια κι ἐμᾶς πού ἔχουμε κάποια ψωρομυριάκια σέ offshoreς καί συνεχίζουν νά μένουν off,γιατί δέ θέλουν νά ξαναγυρίσουν στό τόπο τους! Ἤ, πῶς θά ζεστάνουμε ἐκεῖνα τά 50 τετραγωνικά (τοῦ καθενός ἀπό τά 8 μπάνια καί τίς 12 κρεββατοκάμαρες),πού δέν ἔχουμε νά πληρώσουμε ὄχι τό πετρέλαιο γιά τίς δεξαμενές,ἀλλά τό νερό γιά τίς σωληνώσεις...
    Ἄς κάνουν ἐπίσης κάτι,μιά ρύθμιση,ἐμεῖς πού ἔχουμε ἐκεῖνα τά κακόμοιρα τά HUMMER,νά πληρώνουμε ἀγροτικό πετρέλαιο,γιατί ἀπό τό τεπόζιτο μέχρι τό φίλτρο τό ἄτιμο ἐξατμίζεται...

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ Κυθήριος 15/10/2013 13:32:07

      Καί γιά νά μιλησω καί σοβαρά,παρά τήν πικρή δόση εἰρωνίας τοῦ πρώτου σχολίου μου,γιά μένα τό ἐπίδομα γιά τό πετρέλαιο εἶναι σκέτη κοροϊδία! Τό λέει καί φίλος παρακάτω,δέν μποροῦμε πιά νά διαθέσουμε εὔκολα τόσα εὐρώ γιά νά πάρουμε κάποιο ποσό πίσω.Αὐτό πρίν δυό-τρία χρόνια θά ἦταν ἐφικτό,στή σημερινή παροῦσα συγκυρία ὅμως,ἀπό τούς περισσότερους ὄχι. Μοῦ θυμίζει δέ,τό καλοκαιρινό φιάσκο μέ τό ΦΠΑ...
      Θά μοῦ πεῖ κάποιος, καί τί νά γίνει; Δέν ξέρω,ἐκεῖνο πού βλέπω ὅμως εἶναι ὅτι καί φέτος θά ὀργιάσει ἡ λαθρϋλοτομία,ἀφοῦ κάποιοι ἔξυπνοι θά κάνουν μπίζνες μέ ἀλβανούς,ὅπως καί πέρυσι καί γιά νά ζεσταθεῖ ὁ κόσμος θά καταστρέφονται τά δάση,οἱ ἐθν. δρυμοί καί οἱ ἐλιές στά χωριά πού θά-νομίζει- ὁ καθένας ὅτι ἔχει,διαμένοντας μακρυά ἀπό αὐτά...

  2. parsifal avatar
    parsifal 15/10/2013 09:26:38

    Δηλαδή το οτι εχομε, ναι εχομε ακίνητη περιουσία ανω των 300.000 € διότι ετσι λειτουργούσε η κοινωνία εδώ και δυο αιώνες, διότι οι στρεβλώσεις και οι πελατειακές ρυθμίσεις του Κράτους "ανέβασαν" την περιουσία αυτή σ'αυτό το υψος δεν περνά απο το φαραωνικό μυαλό σας ;
    Τι σημαίνει αυτό ; Πως ο νύν ανεργος η η οικογένεια με εναν εργαζόμενο που δεν μπορεί να αγοράσει πετρέλαιο πρέπει να πωλήσει π.χ. ενα κτήμα στο χωριό η ενα εξοχικό στην Αττική (κληρονομιά απο τους γονείς) διότι " είναι πλούσιοι" ;
    Ψάξατε ποιό απο τα δυο κριτήρια δεν πληρούν οι πολλοί ; Το εισόδημα η την ακίνητη περιουσία ;
    Τι να κάνωμε δεν είμεθα εξαθλιωμένοι "Ευρωπαίοι" με υψηλό εισόδημα και ανύπαρκτη προσωπική περιουσία. ΤΩΡΑ εμφανίσθηκαν στην χώρα μας οι αστεγοι, ενώ οι σκηνές, οι γέφυρες και τα στόμια του μετρό είναι καθεστώς εδώ και δεκαετίες στις "πλούσιες" χώρες εξαθλιωμένων παραγωγικών ζώων.
    Είναι γνωστό πως ακίνητη περιουσία, αυταπασχόληση και εμπορική ναυτιλία στην Ελλάδα ανέκαθεν υπήρξαν κάρφος στο μάτι των "Ευρωπαίων". Μήπως λοιπόν αυτός είναι ο στόχος ; Αναφέρομαι φυσικά στα δυο πρώτα, οι εφοπλιστές δεν εχουν πατρίδα, θα την βρούν την ακρη... Και εάν η αυταπασχόληση σημαίνει μαύρη οικονομία και παρασιτισμό - και ετσι είναι εν πολλοίς - η ακίνητη περιουσία μας είναι συστατικό της "ιδιοπροσωπείας" μας και ουαί και αλλοίμονο εάν θιγεί.

    • akenaton avatar
      akenaton @ parsifal 15/10/2013 13:08:41

      Έχετε την συμπάθειά μου για το πάθος σας. Μέσα όμως στο σχόλιό σας ενυάρχουν ως ψήγματα πολλές από τις στρεβλώσεις του αποτυχημένου πολιτικο-κοινωνικού μοντέλου που μας κατάντησε εδώ.

  3. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 15/10/2013 09:37:52

    Γιατί τα παιδιά να αυξάνουν το εισοδηματικό τεκμήριο; Δηλαδή, όσο πιο πολλά παιδιά, τόσο πιο πολλά λεφτά; Και αυτά σε μία χώρα με ουσιαστικά ανύπαρκτα επιδόματα τέκνων και με τόση υπογεννητικότητα; Μήπως τελικά προωθείται το ακρως προοδευτικό και φιλελέ μοντέλο των childfree couples;
    Προφανώς αυτό συμβαίνει. Γι'αυτό και υποστηρίζεται δικολαβικά αναλόγως...

    • akenaton avatar
      akenaton @ ΒΙΣ 15/10/2013 13:04:54

      Εσεις δεν παίζεστε! Κάτι καταλάβατε λάθος, ξαναδιαβάστε γιατί είναι κουραστικό αν και απλό να σας το εξηγώ τώρα.

      • ΒΙΣ avatar
        ΒΙΣ @ akenaton 15/10/2013 13:41:55

        Αν το απαιτούμενο εισόδημα για επίδομα θέρμανσης ανά τέκνο προσαυξάνεται μόνο κατά 3000, σε μία χώρα με μηδενικό επίδομα τέκνων, τότε ο νομοθέτης προφανώς θεωρεί ότι τα έξοδα του ζευγαριού όταν έρχεται παιδί ελάχιστα αυξάνονται. Έως καθόλου....
        Και η ανάγκη θέρμανσης της οικίας επίσης. Επειδή ένα ζευγάρι και με ένα μόνο δωμάτι θερμαινόμενο τη βγάζει. Αλλά σπίτι με παιδιά και χωρίς θέρμανση σε όλα τα δωμάτια, δεν γίνεται...
        Εγώ βλέπω ότι τελικά ευνοούνται τα ζευγάρια χωρίς παιδιά. Αν εσείς βλέπετε κάτι άλλο, μπορείτε να συνεχίσετε να το βλέπετε.

  4. daresome avatar
    daresome 15/10/2013 09:56:35

    όταν λέμε εισόδημα, εννοούμε το πραγματικό δηλωθέν ή το τεκμαρτό που βγαίνει από τους φανταστικούς και αυθαίρετους υπολογισμούς των φοροληστρικών διατάξεων ? όταν λέμε αξία ακίνητης περιουσίας, εννοούμε αυτήν που ισχύει στην πραγματική αγορά της καταβαράθρωσης της αξίας των ακινήτων ή την φανταστική που διατηρεί με πείσμα το υπουργείο για να μπορεί να χαρατσώνει σε χυδαία ύψη την ακίνητη ιδιοκτησία ? Και πόσο πλούσιος είναι κάποιος στον οποίο συντρέχουν π.χ. ένα μόνο από τα τιθέμενα τεκμήρια ? Για παράδειγμα ένα παλιό αυτοκίνητο μεγάλου κυβισμού αγορασμένο κάποιες άλλες εποχές, αλλά χαμηλά εισοδήματα (πλέον) και ακίνητη περιουσία κάτω των τιθέμενων ορίων. Ή ακίνητη περιουσία άνω των τιθέμενων ορίων (θεωρητικά θα μπορούσε να είναι και 1 ε παραπάνω) , με πραγματική αξία στα τάρταρα, αλλά χαμηλό εισόδημα ίσως και χωρίς αυτοκίνητο. Μην προσπαθούμε να δημιουργούμε εσφαλμένες εντυπώσεις, για να ρίχνουμε νερό στο μύλο του "υπάρχει λίπος".

    • Ηλίας avatar
      Ηλίας @ daresome 15/10/2013 12:00:19

      " Για παράδειγμα ένα παλιό αυτοκίνητο μεγάλου κυβισμού"
      Μάλλον μας δουλεύεις. Πόσους ξέρεις με αυτοκίνητο άνω των 3000 κυβικών έστω και παλαιό ??
      Εγώ στην περιοχή που ζω ξέρω 2. Ο ένας είναι βιομήχανος που απασχολεί πάνω από 150 άτομα και ο άλλος είναι ο ... υιός του.

      • daresome avatar
        daresome @ Ηλίας 15/10/2013 12:42:50

        Αυτό ακριβώς λέω κι εγώ, αλλά δεν διαβάσατε προσεκτικά το σχόλιο μου. Για να συνεχίσω τη σκέψη του δικού σας σχολίου όμως, ο αρθρογράφος είναι σαν να μας λέει ότι επειδή υπάρχουν δύο σε μια περιοχή με αυτοκίνητο μεγάλου κυβισμού, από αυτό συμπεραίνουμε ότι είμαστε μια κοινωνία πλουσίων. Δεν βλέπετε τι λέει και ο Κυθήριος πιο πάνω ? Έχει γεμίσει ο τόπος Hummer ... Αλήθεια ? Γιατρέ μου, εγώ γιατί δεν τα βλέπω ? Μήπως δεν είμαι καλά ?

      • daresome avatar
        daresome @ Ηλίας 15/10/2013 13:03:38

        Προφανώς δεν διαβάσατε προσεκτικά το σχόλιο μου. Εγώ όμως διάβασα το δικό σας και συνεχίζω τη σκέψη σας : επειδή υπάρχουν δύο αυτοκίνητα μεγάλου κυβισμού σε μια περιοχή, ο αρθρογράφος μας λέει ότι από αυτό συμπεραίνουμε ότι είμαστε μια κοινωνία πλουσίων. Δεν βλέπετε τι λέει και ο Κυθήριος πιο πάνω ? Βλέπει, λέει, παντού Hummer ... Εγώ γιατί δεν τα βλέπω ? Γιατρέ μου, μήπως δεν είμαι καλά ?

  5. Mariana avatar
    Mariana 15/10/2013 10:11:57

    Τσεκάρατε μία - μία τις οικογένειες ή μετρήσατε το κατακεφαλήν ΑΕΠ ως μέσο όρο επί του συνολικού ΑΕΠ?

    • akenaton avatar
      akenaton @ Mariana 15/10/2013 13:02:25

      Τα στοιχεία είναι από την επίσημη Πολιτεία.

      • Mariana avatar
        Mariana @ akenaton 15/10/2013 13:27:07

        Η ανεπίσημη, ως πιο φιλαλήθης, ίσως έχει άλλη άποψη.

      • Ωρίων avatar
        Ωρίων @ akenaton 15/10/2013 13:34:38

        Επίσημη πολιτεία είναι ο Στουρνάρας και ο Μπένυ?

        • Ντάλτονς avatar
          Ντάλτονς @ Ωρίων 15/10/2013 15:57:13

          Δεν είναι επισήμως Ο Αντιπρόεδρας και ο Υπ.Οικονομικών της χώρας;

  6. savvas chantilaris avatar
    savvas chantilaris 15/10/2013 10:20:00

    ΠΟΣΟ ΘΑ ΑΝΤΕΞΟΥΜΕ ΑΚΟΜΑ?ΚΑΤΑΝΤΗΣΑΜΕ ΔΟΥΛΟΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ ΜΑΣ.ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΜΙΑΣ ΩΡΑΣ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΖΩΗ ΠΑΡΑ ΣΑΡΑΝΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΣΚΛΑΒΙΑ ΚΑΙ ΦΥΛΑΚΗ

  7. δεν γνωρίζω avatar
    δεν γνωρίζω 15/10/2013 10:35:13

    αυτήν την εύλογη απορία έχω και εγώ....

  8. Hawk avatar
    Hawk 15/10/2013 10:40:29

    Αυτό το ότι μόνο 580.000 οικογένειες πληρούν τις προϋποθέσεις ποιός το λέει, γιατί έχει σημασία, και ως γνωστόν τα στατιστικά μας είναι άστα να πάνε, όπως και νάχει όμως το θέμα, να ξέρετε ότι είναι τόσο θυμωμένος ο κόσμος που και 500 ευρώ να έχει να βάλει πετρέλαιο δεν θα βάλει, παπούτσια θα καίει όπως πέρσι, πετρέλαιο όμως δεν θα βάλει, ούτε τα επιδόματά τους θέλει, γιατί απλούστατα για να πάρεις τα 200 ευρώ επίδομα πρέπει να χάσεις ίσως και τρεις και τέσσερις μέρες από τον χρόνο σου. Καληνύχτα τους λοιπόν και ζεστά τους όνειρα.

  9. Ωρίων1 avatar
    Ωρίων1 15/10/2013 11:26:38

    Mε άλλα λόγια αγαπητέ Ακενατών ο Στουρνάρας (ο Γνωστός Πασόκος που τα έφαγε μαζί με τον Πάγκαλο) μας λέει οτι οι υπόλοιπες 2.420.000 οικογένειες είναι πλούσιες διότι ναι μεν μπορεί να έχουν εισόδημα απο 10.000-20.000 το χρόνο, (όσο ένας μισθός του Παπουτσή ή της Τίνας) αλλά επειδή έχουν και ένα σπίτι που άξιζε προ κρίσεως 200.000-300.000 και που το απέκτησαν με δάνειο 100.000-150.000 ευρώ και τώρα μάλλον θα τους το πάρει η τράπεζα μόλις εφαρμοστεί το παλαιό μέτρο της άρσης της αναστολής των πλειτηριασμών Α' κατοικίας, είναι πλούσιοι!!!
    Αυτά ακούνε οι Γερμανοί και μας στέλνουν στα κρεματόρια κατά την προσφιλή τους μέθοδο!...

  10. Στέργιος avatar
    Στέργιος 15/10/2013 11:35:56

    Αν δεν έχεις 1.300 ευρώ διαθέσιμα για να βάλεις πετρέλαιο, δεν θα μπορέσεις να πάρεις τα 350 ευρώ τού επιδόματος θέρμανσης. Κατάλαβες akenaton, ή να σου στείλω το μήνυμα με το ταχυδρομείο στις Βερσαλλίες όπου σίγουρα μένεις;

    • akenaton avatar
      akenaton @ Στέργιος 15/10/2013 12:58:23

      Εγώ αγαπητέ πληρώ τα κριτήρια και θα λάβω το επίδομα. Εσείς άραγε;

      • cielo avatar
        cielo @ akenaton 15/10/2013 13:16:12

        Κι'εγω αγαπητε πληρω τα κριτηρια αλλα δεν θα λαβω επιδομα διοτι καιω φυσικο αεριο.
        Δεν προκειται για επιδομα θερμανσης αλλα για επιδομα ΠΕΤΡΕΛΑΙΟΥ θερμανσης.
        Να μου εξηγησουν οι διαφοροι οικονομικοι φωστηρες αυτης της χωρας γιατι στην ευχη η τιμη του φυσικου αεριου συναρταται με την τιμη του πετρελαιου και μετα να μου εξηγησουν γιατι στην ευχη αυτος που καιει φυσικο αεριο δεν δικαιουται αναλογου επιδοματος.

      • Ωρίων avatar
        Ωρίων @ akenaton 15/10/2013 13:33:30

        Επομένως εσύ έλυσες το πρόβλημα αγαπητέ Ακενατών. Τότε γιατι να πληρώνουμε τόσα εκατομμύρια στους καρεκλοκένταυρους και να μας δημιουργούν την ψευδαίσθηση οτι οι περισσότερες οικογένειες στην Ελλάδα είναι πλέον φτωχές και γίνονται διαρκώς φτωχότερες με τα συνεχή νέα μέτρα που έρχονται?
        Και δημιουργούμε και στους ξένους αισθήματα λύπησης και συμπόνοιας ενώ όπως πιστεύεις εσύ? είμαστε στην συντριπτική μας πλειψηφία πλούσιοι?
        Εκτός κι αν η διαπίστωσή σου είναι ειρωνεία για τα κριτήρια απόδοσης του επιδόματος θέρμανσης απο την κυβέρνηση Σαμαρά-Στουρνάρα, οπότε συμφωνούμε...

  11. Αντώνης avatar
    Αντώνης 15/10/2013 11:57:33

    Δεν ξέρω πόσοι είναι οι πλούσιοι, οι φοροφυγάδες και οι υποκριτές που ...κλαίνε χωρίς να τους δείρουνε, αλλά οι έρευνες μας λένε την αλήθεια : '' Σοκ και δέος προκαλούν στη κυβέρνηση τα αποτελέσματα έρευνας της εταιρείας Opinion για λογαριασμό της ΕΠΑ Αττικής, καθώς προκύπτει ότι σχεδόν ένα στα τρία νοικοκυριά δεν θα λειτουργήσει τους καυστήρες, αφού δεν είναι σε θέση να προμηθευτούν πετρέλαιο. Την ίδια στιγμή που οι δανειστές έδωσαν αρνητική απάντηση στο αίτημα του ΥΠΟΙΚ για μείωση του ΕΦΚ στο πετρέλαιο τα αποτελέσματα της έρευνας έρχονται να υπενθυμίσουν πως δεκάδες χιλιάδες νοικοκυριά δεν γνωρίζουν ακόμα πως θα αντιμετωπίσουν το χειμώνα.
    Σύμφωνα με έρευνα την οποία δημοσιεύει το capital το 35% των ερωτηθέντων -περίπου 450 χιλιάδες νοικοκυριά που δεν είναι συνδεδεμένα με φυσικό αέριο- δήλωσε ότι φέτος το χειμώνα δεν θα λειτουργήσει καθόλου ο καυστήρας στην πολυκατοικία του, ενώ ακόμη ένα ποσοστό της τάξης του 9% απάντησε ότι ακόμη δεν έχει αποφασιστεί εάν θα ανάψει ο καυστήρας στο σπίτι τους.
    Συγκεκριμένα το 44% αντιστοιχεί σε 200 χιλιάδες νοικοκυριά, που είτε δεν θα προμηθευτούν πετρέλαιο, είτε δεν έχουν αποφασίσει ακόμα αν θα προμηθευτούν κάποια ελάχιστη ποσότητα.
    Μάλιστα όπως διαπιστώνει η έρευνα το πρόβλημα θα είναι μεγαλύτερο φέτος, αφού την περυσινή σεζόν το ποσοστό που δεν άναψε τον καυστήρα θέρμανσης, έφτανε το 35% ή αλλιώς 160 χιλιάδες νοικοκυριά.''

  12. cresswell avatar
    cresswell 15/10/2013 12:17:17

    Αγαπητέ Akenaton, τέτοιο άρθρο δεν περίμενα από σένα. Από το Πολυτεχνείο (όπως έχω αντιληφθεί) έχεις αποφοιτήσει και τέτοιες λαθροχειρίες είναι απολύτως ανεπίτρεπτες για ανθρώπους της δικής σου διανοητικής συγκρότησης. Μπορεί να επιδίδονται σε αυτές οικονομολόγοι της "πλάκας", αλλά σε εσένα δεν ταιριάζει.

    Οι αριθμοί που παρατίθενται είναι παραπλανητικοί. Κάνε την εξής άσκηση: πάρε ένα ζευγάρι με δύο παιδιά, σε ηλικία σχολείου. Δες τι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ παίρνουν στο χέρι από τα 60.000 ευρώ (που ας υποθέσουμε πως παίρνουν στο χέρι, για να μην εμπίπτουν στην πρόβλεψη του άρθρου, και στα οποία η αρχική διάιρεση θα δίνει 5.000 ευρώ το μήνα) αφαιρώντας ασφαλιστικές κρατήσεις, φορολογία κτλ. Δες το κόστος ζωής όπως το δίνουν επίσημοι οργανισμοί και ινστιτούτα("Στα 3.035 ευρώ το μήνα διαμορφώθηκε στις 31 Ιανουαρίου του 2008 το κόστος διαβίωσης μιας τετραμελούς ελληνικής οικογένειας" λέει ένα από τα googlαρίσματά μου, ψάξτο, και δες επίσης αν κατέβηκε έστω και λίγο από τότε - χωρίς αλχημείες τύπου ΕΛΣΤΑΤ!!).
    Βάλε μέσα τη φορολογική επιδρομή με τα χαράτσια, σκέψου και κανένα (όχι ιδιαίτερα τραβηγμένο) στεγαστικό δάνειο (αυτά που μπορούσα π.χ. να παρουν χιλιάδες υπάλληλοι του Δημοσίου Τομέα) ...

    ... και ξανασκέψου αυτά που έγραψες.

    Το "ας πρόσεχαν" μην το γράψεις. Άσε να το λένε κάτι τύποι σαν τον Σημίτη ...

    • akenaton avatar
      akenaton @ cresswell 15/10/2013 15:08:53

      Ούτε από εσάς περίμενα να μην αντιλαμβάνεστε το πνεύμα το σημειώματός μου. Τώρα για τα 60.000 μηνιαίο εισόδημα στην Ελλάδα του 2013, νομίζω πως δεν θα βρείτε πολλούς που να το διαθέτουν και να θεωρούν τον εαυτό τους στόχο επιδοματικής πολιτικής από την κυβέρνηση. Εγώ τουλάχιστον αν είχα αυτό το οικογενειακό εισόδημα, θα έβαζα πετρέλαιο και για τον φτωχό της διπλανής πόρτας, αντί να μυξοκλαίω για το κόστος διαβίωσης και άλλα τέτοια φαιδρά.

      • cresswell avatar
        cresswell @ akenaton 15/10/2013 15:18:29

        Το αντελήφθην πλήρως το πνεύμα του σημειώματός σας, αδυνατώ να αντιληφθώ την απάντηση σας.

        Μάλλον, έχετε ξεχάσει την αριθμητική του Γυμνασίου, για να μην πάω παραπίσω.

        Σε τελική ανάλυση, αδυνατώ να καταλάβω πως είναι δυνατόν να έχεις 35% ανεργία (πραγματική) και να ισχύει πως είναι όλοι πλούσιοι. Με εισοδήματα 2 και 3 χιλιάδες ευρώ το μήνα. Αυτά, δεν τα πιστεύει ούτε ο Στουρνάρας, απορώ πως τα γράφετε εσείς.

        Με οικογενειακό εισόδημα 60000 ευρώ θα βάζατε πετρέλαιο και στον φτωχό της διπλανής πόρτας; Ε, είστε όαση φιλανθρωπίας σε έναν ωκεανό αδιαφορίας για τον πλησίον ...

        Έχουμε τρελαθεί ....

        • akenaton avatar
          akenaton @ cresswell 15/10/2013 17:03:15

          Μας διαβάζουν όσοι ζουν με 500-800-1000-1200 ευρώ και φρίττουν. Στην Ελλάδα του 2013 εισόδημα 3000 ευρώ το μήνα θεωρείται κατά τη γνώμη μου υψηλό. Όποιος δε το διαθέτει θα πρέπει να θεωρεί τον εαυτό του πολύ τυχερό ...

          • Ντάλτονς avatar
            Ντάλτονς @ akenaton 15/10/2013 17:11:29

            Δύο μισθωτοί με οικογένεια, παιδιά, σχολεία, ενοίκια με συνολικό εισόδημα 3.000 το μήνα είναι ...πάμπλουτοι; Ε, δεν είναι. Τυχεροί; Μες στην όλη κατάντια (και για όσο θα το έχουν), ναι είναι. Αλλά επειδή τεχνηέντως ...θεσπίσαμε τα 300 ευρώ και το μηδέν ευρώ για μεγάλο μέρος του πληθυσμού, μην παραλογιζόμαστε κι όλας πως είναι λογικό να μη ζεις!

          • Κ.Π. avatar
            Κ.Π. @ akenaton 16/10/2013 09:02:36

            Μας διαβάζουν και οι γείτονες Βαλκάνιοι με ΕΤΗΣΙΟ εισόδημα 1000-1200 ευρώ και φρίττουν τα μάλλα φίλε Ακενατών.
            Αλλωστε οι φτωχοί είναι συνηθισμένοι στη φτώχεια και μπορούν να γίνουν φτωχότεροι προκειμένου οι πλούσιοι να γίνουν πλουσιώτεροι διότι αυτοί ποτέ δεν αμοίβονται αρκετά και ποτέ δεν χορταίνουν...

      • George avatar
        George @ akenaton 15/10/2013 15:54:06

        akenaton υπάρχουν τέτοια οικογενειακά εισοδήματα (δύο υπάλληλοι) με σχεδόν ίδιο ποσό σε φόρους στα ακίνητά τους φέτος, παρά το ότι δεν εισπράττουν τίποτα από αυτά. Με χαμένα τα λεφτά για ώρα ανάγκης, από τα ομόλογα δημοσίου. Με ανύπαρκτη αγορά ακινήτων. Σαφώς δεν είναι κλασική περίπτωση αλλά όχι μόνο δεν θα βάλουν πετρέλαιο στο διπλανό τους αλλά ούτε στο σπίτι τους. Ισοπεδώνουμε-ως κοινωνία- όλο και πιο πολύ , όλο και πιο εύκολα.

  13. ΣχήμαΛόγου avatar
    ΣχήμαΛόγου 15/10/2013 12:36:51

    Τι λέτε τώρα κ. Ακενατών; Από τα 2.000.000 των ανέργων, πόσοι άραγε λαμβάνοντας τα 300 Ευρώ έχουν περίσσευμα να ....συμπληρώσουν άλλα 1000, για να αγοράσουνε πετρέλαιο; Μήπως είμαστε εντελώς εκτός τόπου και χρόνου όλοι εμείς οι βολεμένοι; ''Ο χορτάτος τον νηστικό δεν τον πιστεύει'' λέει μία παλιά λαϊκή σοφία. Αφήστε λοιπόν.....

  14. cp avatar
    cp 15/10/2013 12:43:21

    Βεβαίως υπάρχει σε κάποιους λίπος (το βλέπεις !!!) αλλά με βάση όλα τα υπόλοιπα στατιστικά στοιχεία αυτοί είναι λίγοι . Για αυτό πέφτει και η κατανάλωση άλλωστε !
    Υπάρχει βέβαια και το μαζοχιστικό μένος ορισμένων να γίνουμε πιο φτωχοί για να γίνουμε πιο ενάρετοι. Οι καλοί βασανιστές θα ικανοποιηθούν ηθικώς και οικονομικώς ,και ο λαός θα πάει στο παράδεισο.
    Μόνο που αυτά φίλε Akenaton είναι ακραιφνώς κομμουνιστικά !Θυμίζουν Στάζι και Στάζουν την σαπίλα που ανέδυε αυτή η ιδεολογία.
    Εάν έρθεις στην χώρα που ευρίσκομαι τώρα (Μ.Ανατολή) θα διαπιστώσεις το ακριβώς αντίθετο μοντέλο ,όσο αφορά τα οικονομικά . Η ισλαμική οικονομία με την ελαχιστοποίηση των φόρων (ΦΠΑ μηδέν !) έχει αυξήσει εκπληκτικά την παραγωγή ,την κατανάλωση ,την ευμάρεια αλλά και αυτό που ονομάζουμε κοινωνικό κράτος .
    Καινούργια εργοστάσια , εμπορικά κέντρα ,πόλεις εμφανίζονται ξαφνικά .Οι τιμές στα εστιατόρια ,SM ,ένδυση είναι 60-80 % χαμηλότερα.Βεβαίως έχουν και το δικό τους νόμισμα και ακολουθούν την περίφημη ισλαμική τραπεζική πρακτική .
    Αλλά όλα είναι θέμα αντίληψης.
    Ολοι τρέχουν να εξασφαλίσουν για το παιδί τους την θέση των 500 ευρώ ,ακόμη και εάν σκύψουν υποτακτικά στους αποτυχημένους άρχοντες που βύθισαν τον καράβι για να μην αποκαλύψουν που πούλησαν το φορτίο του.
    Δυστυχώς!!!

    • akenaton avatar
      akenaton @ cp 15/10/2013 15:14:35

      Είστε "νεοφιλελεύθερος βρυκόλακας" κύριε ! :)

      • Αντώνης avatar
        Αντώνης @ akenaton 15/10/2013 15:58:23

        Είδε ο Ακενατών τον όμοιό του και καταχάρηκε! :-P

      • cp avatar
        cp @ akenaton 15/10/2013 16:06:42

        Η πλάκα είναι οτι κατά ευρεία ένοια είμαι Δημόσιος υπάλληλος εδώ . Παρέχω συμβουλευτικές υπηρεσίες στην ΔΕΗ τους (είναι δημόσια επιχείρηση), κάτι που στην Ελλάδα το κάνουν ΔΥ.

        • Κυθήριος avatar
          Κυθήριος @ cp 15/10/2013 19:02:38

          Τό ''δικό τους νόμισμα'' πού εἴπατε,νομίζω τά λέει ὅλα...

          • ΒΙΣ avatar
            ΒΙΣ @ Κυθήριος 15/10/2013 20:41:57

            Μάλλον ναι. Κανείς δεν λέει ότι δεν υπάρχει προηγούμενο νομισματικής ένωσης όπως τώρα με το ευρώ, όπου χώρες με εντελώς ανόμοιες οικονομίες και αντιλήψεις περί της οικονομικής συμπεριφοράς έχουν το ίδιο νόμισμα. Και μάλιστα όταν το νόμισμα αυτό είναι το ισχυρότερο του πλανήτη. Είμαστε μία πτωχευμένη χώρα με πανίσχυρο νόμισμα....

    • George avatar
      George @ cp 15/10/2013 21:12:10

      Είστε τυχερός που είστε σε ένα σοσιαλιστικό παράδεισο χαμηλής φορολογίας. Δυστυχώς τα νέα από την πατρίδα είναι άσχημα καθώς αυτή έχει πληγεί από ένα νεοφιλελεύθερο τσουνάμι φόρων της σχολής του Σικάγου και της Βιέννης μαζί.

  15. epifanios avatar
    epifanios 15/10/2013 13:33:09

    Εαν μου χρωστας ενα ευρω, σου παρω με φορους οτι εχεις στην τσεπη, σε αποκλεισω απο καθε αλλο δανειστη ως αφερεγγυο (αλλα και με μνημονιο που να απαγορευει να δανειζεσαι απο αλλου) σε αφησω να κρυωσεις και να πεινασεις στο τελος δεν θα μου πουλησεις ολη σου την περιουσια για 1 ευρω;

  16. epifanios avatar
    epifanios 15/10/2013 13:35:18

    για να βαλλω περελαιο πρεπει να ξερω οτι αυριο θα εχω μισθο, συνταξη, περιουσια

    εαν μου βαζεις καθε μερα νεα μετρα , κανω μονο τα απολυτως απαραιτητα

  17. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 15/10/2013 13:51:17

    Ἀκριβῶς!

  18. akenaton avatar
    akenaton 15/10/2013 14:11:33

    Τώρα το πιάσατε! Συμφωνώ πως έπρεπε να είναι μεγαλύτερη η αύξηση για κάθε τέκνο. Στο πρώτο σας σχόλιο είχατε καταλάβει μάλλον αλλιώς.

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ akenaton 15/10/2013 19:51:06

      Σωστά είχα καταλάβει, αλλά η διατύπωσή μου δεν ήταν ορθή.

  19. Πλαστήρας avatar
    Πλαστήρας 15/10/2013 14:24:29

    Μεγάλο μπέρδεμα φίλοι μου.
    Αλλά αυτός είναι και ο σκοπός των κυβερνώντων.
    Να μη ξέρουμε τι μας γίνεται για να είμαστε πάντα ευάλλωτοι.
    Είναι γεγονός ότι τα μέτρα της κυβέρνησης είναι κατά των οικογενειαρχών .
    Η φορολογία, οι μισθοί έτσι όπως έχουν διαμορφωθεί, και η ετελείωτη αβεβαιότητα λειτουργούν αποτρεπτικά στη δημιουργία οικογένειας.
    cresswell
    Δε γνωρίζω που ''γκουγκλάρετε'' αλλά είστε σίγουρα εκτός πραγματικότητας.
    Η θεωρία του ''ψεκάσματος'' θα ταίριαζε πιο πολύ στο σχολιό σας.
    Ίσως να την παραλείψατε. Δε θέλω να σας αδικήσω.
    Σας συνιστώ να ξαναδιαβάσετε προσεκτικά τι έχετε γράψει.

  20. akenaton avatar
    akenaton 15/10/2013 14:51:19

    Φίλε μου Κυθήριε, την άποψή μου για την ουσία του επιδόματος πετρελαίου μπορείς να την δεις στο πρόσφατο σημείωμά μου: http://www.antinews.gr/2013/10/12/230251/

    Εδώ, απλώς επισημαίνω μια μικρή λεπτομέρεια και προσπαθώ να εξάγω ένα συμπέρασμα που φυσκά όπως βλέπεις και από τα σχόλια των συν-σχολιαστών, σηκώνει πολλή κουβέντα. Να είσαι πάντα καλά.

  21. Μ.Τ. avatar
    Μ.Τ. 15/10/2013 15:02:51

    Κι εγώ αμφισβητώ ότι είναι σωστά τα στοιχεία. Δεν ξέρω, μπορεί και να είναι, όμως κρίνοντας από τον κύκλο των γνωστών μου, είναι άνω του 80% αυτοί που πληρούν τα κριτήρια φέτος αλλά και πέρσι ήταν πολλοί. Όμως επίδομα θέρμανσης δεν μπορούμε να πάρουμε, γιατί οι πολυκατοικίες μας στο κέντρο της Αθήνας έχουν κεντρική θέρμανση, ανθρώπους που δεν πληρώνουν κοινόχρηστα και άδεια διαμερίσματα. Το θέμα που θα ψάξω φέτος είναι αν το επίδομα αφορά και την κηροζίνη που είναι καθαρό πετρέλαιο και ποιες είναι οι διαδικασίες του. Πέρσι δεν το έψαξα καν γιατί αγοράζαμε την κηροζίνη μπιτόνι μπιτόνι όποτε είχαμε λεφτά.

  22. cresswell avatar
    cresswell 15/10/2013 15:13:03

    Μιάς και - όπως φαίνεται - δεν ξέρετε να "γκουγκλάρετε", ας σας βοηθήσω λίγο.

    Το παρακάτω δημοσίευμα από blog, με πηγή Newsroom ΔΟΛ, αναφέρεται στο Ελληνικό Κέντρο Καταναλωτών και περιέχει τη φράση που περιέλαβα σε εισαγωγικά (θυμίζω πως αναφέρεται στο 2008)

    http://societystats.blogspot.gr/2008/03/blog-post_26.html

    Το παρακάτω, επικαλείται πάλι το ΕΛΚΕΚΑ και αναφέρει αύξηση +8% στο κόστος, το 2008. Εϊναι από τη ΝΑΥΤΕΜΠΟΡΙΚΗ.

    http://www.naftemporiki.gr/finance/story/254204

    Αν θέλετε να εκπαιδευτείτε λίγο στην αναζήτηση του διαδικτύου, γκουγκλάρετε μόνος σας με keywords (κόστος διαβίωσης, κόστος ζωής, τετραμελής οικογένεια) ή συνδυασμούς τους. Θα βρείτε τα παραπάνω (έτσι τα βρήκα κι εγώ) και πολλά ακόμη.

    Σε όσα έγραψα περί αριθμητικής, επισημαίνω απλά πως εισόδημα 5000 ευρώ τον μήνα, σημαίνει λιγότερα από 3000 στο χέρι (μετά από εισφορές και παρακράτηση) και μετα τη φορολογική επιδρομή, μάλλον αρκετά λιγότερα. Καμμία αντίρρηση;

    Τα περί ψεκάσματος, σας τα επιστρέφω μετα πολλών επαίνων. Αφου περιηγηθείτε στο διαδίκτυο, ελπίζω να νιώσετε κατάλληλα για τις ειρωνείες που εκτοξέυετε, παρα την προφανή ασχετοσύνη σας.

    • Πλαστήρας avatar
      Πλαστήρας @ cresswell 16/10/2013 16:58:57

      cresswell
      Τα περί ψεκάσματος τα παίρνω πίσω.
      Κάποιος άλλος είναι ο λόγος της παιδικής σας αφέλειας.
      Κοιτάξτε γύρω σας και κουβεντιάστε με γνωστούς σας, με συγγενείς σας, για να έχετε μία πιο αντικειμενική και αναμφισβήτητα πιο αληθή εικόνα της πραγματικότητας.
      Το κόστος διαβίωσης, χωράει πολλές ερμηνείες.
      Όσον αφορά την ασχετοσύνη μου..
      Ένα θα σας πω.
      ''Είπε ο γά'ι'δαρος τον πετεινό κεφάλα''.

  23. Ντάλτονς avatar
    Ντάλτονς 15/10/2013 15:14:33

    Κανείς μας τελικά δεν ξέρει τι πρόκειται να του συμβεί αύριο, έτσι όπως καταλήξαμε να μας χτυπάνε οι τοκογλύφοι το ντέφι και να χορεύουμε σαν τις αρκούδες. Μπορεί άνεργοι, μπορεί άστεγοι, μπορεί απελπισμένοι. Αυτή η συνεχώς ανατροφοδοτούμενη ανασφάλεια, είναι η πιό ύπουλη αρρώστια. Πρέπει να μπει ένα τέλος στην παράνοια.

  24. αύρα avatar
    αύρα 15/10/2013 16:21:14

    Εάν ο νομοθέτης δεν είναι σε θέση να διαχωρίσει το «είναι» από το «φαίνεσθαι», τον έχοντα από τον κατέχοντα, το κρύο από την ζέστη, τότε τα μέτρα που λαμβάνει είναι αυθαίρετα κι επιδέχονται κάθε κριτικής, αμφισβήτησης κι εν τέλει αποτυχίας!
    Συζητήσεις επί συζητήσεων για την θέρμανση των σπιτικών, αυτόκλητοι σωτήρες στα τηλεπαράθυρα που δεν χάνουν την ευκαιρία για αυτοπροβολή τους και μόνο, όλα… για το «καλό» της τρομοκρατημένης κι αρμεγμένης οικονομικά κοινωνίας, εν όψει ενός παγωμένου κατά τα λεγόμενα χειμώνα.
    Στο δια ταύτα, το θέμα είναι ένα: φτηνότερο πετρέλαιο για τα νοικοκυριά. Για όλα τα νοικοκυριά κι όχι μόνο όσων έχουν Ηλιο στον Οφιούχο! Κι εδώ δεν υπάρχει το δεν μπορώ… υπάρχει μόνο το δεν θέλω!!!
    Ισως… αν οι χορηγοί των παρελάσεων δεχόντουσαν, να αντιληφθούν το πρόβλημα κι αν συμφωνούσαν με τους συναδέλφους τους να μειώσουν τα ποσοστά κέρδους, αρπαχτής ή όπως αλλιώς λέγεται η αύξηση στα οφέλη τους, ίσως τότε να ελπίζαμε σε κάτι καλύτερο. Γιατί ότι κι αν λέμε, όσα μέτρα κι αν ανακοινώνονται (για ελάχιστους τελικά) σε ένδειξη καλής θέλησης από την κυβέρνηση, ένα είναι το αιτούμενο : ΦΤΗΝΟΤΕΡΟ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ ΓΙ ΟΛΟΥΣ!

  25. akenaton avatar
    akenaton 15/10/2013 16:56:13

    Δεν είπα πως δεν υπάρχουν! Είπα πως δεν τους θεωρώ υποψήφιους επιδοματούχους. Μην τρελαθούμε!

    • cresswell avatar
      cresswell @ akenaton 15/10/2013 19:36:48

      Tι θα πέι υποψήφιους επιδοματούχους; Τι τρέλλα είναι αυτή; Γιατί θα έπρεπε το πετρέλαιο θέρμανσης να πάει στα ύψη; Που σε τελική ανάλυση, δεν απέδωσε (μάλλον το αντίθετο!).

      Αντί να επισημάνετε την τρέλλα, γράφετε πως κακώς κλαιγόμαστε και δεν πάμε με ευχαρίστηση να πληρώσουμε τα κερατά μας για να ζεσταθούμε!

      Σε τελική ανάλυση, η πράξη συντρίβει οποιαδήποτε σοφιστεία, συμπεριλαμβανομένης της δικής σας: πέρυσι, πάρα πολλοί δεν έβαλαν πετρέλαιο; Λέτε να το έκαναν διότι θέλουν να σαμποτάρουν την "εθνική προσπάθεια"; Παρά τις δεκάδες χιλιάδες ευρώ που έχουν για εισόδημα ή τα ακίνητα που τους ανήκουν (και δεν μετατρέπονται σε καύσιμο ....)
      Λετε;

      • akenaton avatar
        akenaton @ cresswell 15/10/2013 19:56:44

        Η συνολική άποψή μου γα το μέτρο εδώ: http://www.antinews.gr/2013/10/12/230251/

        Στο παρόν σημείωμα συζητούμε κάποιες λεπτομέρειες της εφαρμογής του. Άλλο το ένα, άλλο το άλλο!

  26. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 15/10/2013 17:52:42

    Αυτο το ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΚΟ κριτηριο ειναι τουλαχιστον αστεο. Δηλαδη όποιος εχει 400.000 Ευρω στη Τραπεζα, παιρνει το επιδομα. Όποιος ηταν κοροιδο, και επενδυσε αυτα τα χρηματα σε ακινητα στην ΙΔΙΑ ΤΟΥ ΤΗ ΧΩΡΑ, αυτος πρεπει να ΤΙΜΩΡΗΘΕΙ, και αντι για επιδομα παιρνει νεους ΦΟΡΟΥΣ.

    Σα δε ντρεποσαστε λιγο. Στο μεταξυ, με τις αλλεπαλληλες - ΑΔΙΚΕΣ αυξησεις των Αντικειμενικων Αξιων τα τελευταια χρονια, ανθρωποι με μικρο-μεσαια ακινητη περιουσια, εχουν φτασει να θεωπουνται ..μεγαλο-ιδιοκτητες. Επειδη ειχα για χρονια ενασχοληση με το χωρο των ακινητων, μπορω να σας βεβαιωσω οτι ειναι ετσι.

    Καταργηστε αυτο το αστειο περιουσιακο κριτηριο, ή τουλαχιστον αυξηστε το εστω στα 500.000 Ευρω.
    Ωστε να μην μενουν εξω ανθρωποι οι οποιοι εχουν πεσει ΘΥΜΑΤΑ αυτων των συνεχων και αδικων αυξησεων των αντικειμενικων Αξιων, αλλα τα εισοδηματα τους ειναι κατω απο 15.000 το χρονο, καποιες φορες κατων και απο 12.000 Ευρω το χρονο...!!!
    Δειτε τα πραγματα λιγο πιο ρεαλιστικα, μην εξοντωνετε καποιες κατηγοριες ανθρωπων.

    Το εισοδηματικο κριτηριο δεν θα επρεπε να ειναι πανω απο 25.000 για τον αγαμο, και 60.000 συνολικο οικογενειακο εισοδημα για οικογενεια με 1 παιδι. Με προσαυξηση 5.000 για καθε παιδι. Ειναι απλα καποια πραγματα.

    • BLACK CAVIAR avatar
      BLACK CAVIAR @ Μικρασιάτης 15/10/2013 20:23:43

      Καλά τα λέτε. Η μάνα μου έχει μια πενιχρή σύνταξη και έχει στο όνομά της διόροφη κατοικία σε όχι κεντρική οδό επαρχιακής πόλης, που χτίστηκε το 1959 με πανωσήκωμα το 1975, σε οικόπεδο 160 τ.μ.. Αντικειμενική αξία; 310.000 ευρώ.

      • αύρα avatar
        αύρα @ BLACK CAVIAR 15/10/2013 20:41:52

        ....το 1/16 διατηρητέου μεν, κατεστραμένου δε, στην Πατησίων, που δεν έχει αποδώσει δραχμή/ευρώ εδώ και είκοσι χρόνια τουλάχιστον, συνιδιοκτησία με ιδρύματα (Σωτηρία κλπ), ανεκμετάλευτο, επικίνδυνο λόγω ερηπειώδους κατάστασης και ζημειογόνο, αντικειμενική αξία... φορολογητέα για τον άτυχο ιδιώτη κάτοχο του 1/16 του ακινήτου.... 70.000ευρώ!!!!

        • Μικρασιάτης avatar
          Μικρασιάτης @ αύρα 16/10/2013 02:13:03

          Tα λεμε συνεχεια, η ιστορια με τις παραλογες ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΕΣ ΑΞΙΕΣ ειδικα: σε κτηρια ανω των 25 ετων, σε μετριες περιοχες σε πολλες πρωτευουσες νομών και σε λαικες περιοχες της Αθηνας, ειναι μια τεραστια φορολογικη αδικια.

          Και το δραμα ειναι οτι βαση αυτων των ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΩΝ ΑΞΙΩΝ, βγηκαν οι νεοι συντελεστες φορολογησης του Νεου Τελους Ακινητων (πχ 4,2 Ευρω ανα τ.μ για τιμη ζωνης 1501-1750).
          Ειναι μια διαρκεις ''ληστεια'' σε βαρος της μικρο-μεσαιας και μεσαιας ιδιοκτησιας.
          ΚΡΙΜΑ...

  27. parsifal avatar
    parsifal 15/10/2013 23:37:01

    Αναμένω να υποδείξετε τις στρεβλώσεις, εστω και ως "ψήγματα". Ποτέ δεν είναι αργά για ... ανόπτηση !

  28. ΚΑΡΑΜΠΙΝΑΣ avatar
    ΚΑΡΑΜΠΙΝΑΣ 16/10/2013 08:34:07

    Το περιουσιακό κριτήριο πρέπει να καταργηθεί ή τουλάχιστον να αυξηθεί. Δηλαδή ποια είναι η λογική? Πούλα οικόπεδα να ζεσταθείς?

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ ΚΑΡΑΜΠΙΝΑΣ 16/10/2013 10:25:20

      H λογική, την οποία συμμερίζεται προφανώς ο αθρογράφος, είναι πούλα οικόπεδο-διαμέρισμα-σπίτι όσο-όσο σε αετονύχη ή Αλβανό (τώρα μόνο Αλβανοί αγοράζουν, όπως γνωρίζω με βεβαιότητα), για να γίνεις φτωχός και να δικαιούσαι επίδομα θέρμανσης...Εντωμεταξύ, οι αντικειμενικές αξίες είναι ακίνητες, αλλά οι τιμές αγοράς είναι στα αζήτητα...
      Ή λέμε το εξής: Επειδή ένα ζευγάρι με εισόδημα 39.999 ευρώ δικαιούται επίδομα θέρμανσης (αν δεν έχει ακίνητη περιουσία, κλπ, κλπ), να μην κάνει παιδί: Το ποσό που θα του στοιχίσει κατ' έτος το παιδί (μέσα και τα έξοδα θέρμανσης του σπιτιού, αυξημένα), ξεπερνούν τα 3000 ευρώ, άρα πάλι χασούρα θα έχουν, ακόμα και αν το όριο για το επίδομα φτάσει τις 43.000. Καλύτερα, λοιπόν, χωρίς σπίτια, οικόπεδα, παιδιά, αλλά ΜΕ ΕΠΙΔΟΜΑ ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ!!!
      Είναι γνωστή η λογική αυτή: "Δεν έχει ο λαός ψωμί; Ε τότε, γιατί δεν τρώει παντεσπάνι; ".
      (φράση που δεν είπε ουδέποτε η Μαρία Αντουανέτα , αλλά ισχύει το se non e vero, e ben trovato...).
      Προτείνω σε μελλοντικό φιλελεύθερο κόμμα στην Ελλάδα, τα στελέχη του να παρουσιαστούν στην πρεμιέρα με στολές Louis XV και Μαρκησίας στυλ Ροκοκό, θα είναι έκτακτα και σε απόλυτη αντιστοιχία με τον τρόπο σκέψης τους...

      • akenaton avatar
        akenaton @ ΒΙΣ 16/10/2013 16:00:13

        "Σκοπός της ζωής μας δεν είναι η χαμέρπεια. Yπάρχουν απειράκις ωραιότερα πράγματα και απ' αυτήν την αγαλματώδη παρουσία του περασμένου έπους. Σκοπός της ζωής μας είναι η αγάπη. Σκοπός της ζωής μας είναι η ατελεύτητη μάζα μας. Σκοπός της ζωής μας είναι η λυσιτελής παραδοχή της ζωής μας και της κάθε μας ευχής εν παντί τόπω εις πάσαν στιγμήν εις κάθε ένθερμον αναμόχλευσιν των υπαρχόντων. Σκοπός της ζωής μας είναι το σεσημασμένον δέρας της υπάρξεώς μας."

        guess who?

    • Μικρασιάτης avatar
      Μικρασιάτης @ ΚΑΡΑΜΠΙΝΑΣ 17/10/2013 12:18:36

      Τα λεμε συνεχεια, πολυ καιρο τωρα, αλλα δεν φαινεται να ακουει κανείς. Ακομα και καποιες πολυ μικρες μειωσεις που πανε να γινουν στους συντελεστες φορολογησεις ανα τ.μ , στα ανικητα που βρισκονται σε Λαικες και Μεσαιες περιοχες (1.000 - 1750 Ευρω Αντικειμενικης) μαλλον πανε να τις παρουν πισω.
      Παμε και τυπικα για πληρη εξοντωση της Ελληνικης μικρο-μεσαιας ιδιοκτησιας.
      Το περιουσιακο κριτηριο ειδικα σε τοσο χαμηλη κλιμακα που βρισκεται τωρα, για την επιδοτηση του Πετρ Θερμανσης, ειναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ...