#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
09/12/2013 09:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μήπως ήρθε η ώρα ο Καραμανλής να τραβήξει μερικά αυτιά;



Τον Κώστα Καραμανλή τον αγαπήσαμε, τον στηρίξαμε και δεν θα ξεχάσουμε ποτέ ότι έφερε την παράταξη στην εξουσία μετά από 11 χρόνια που βολόδερνε στην αντιπολίτευση, μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας.

Ούτε θα ξεχάσουμε τις δύο μεγάλες νίκες του 2004, και του 2007.

Και το "ΟΧΙ" στο Σχέδιο Ανάν, η διπλωματία των αγωγών και το βέτο στο Βουκουρέστι αποτελούν παρακαταθήκες.

Ο Κώστας Καραμανλής μας έδωσε και μεγάλες απογοητεύσεις. Όπως η  μάχη κατά των νταβατζήδων που .....δόθηκε με τα χέρια κάτω, ή  επανίδρυση του κράτους που δεν έγινε ποτέ. Και πολλά, άλλα που δεν είναι της παρούσης.

Θα τα κρίνει ο ιστορικός του μέλλοντος, όταν καταλαγιάσουν τα πάθη.

Στον Κώστα Καραμανλή, αναγνωρίζουμε, επίσης, ότι τήρησε άψογη στάση κατά τη διάρκεια της εσωκομματικής διαδικασίας για την εκλογή αρχηγού από τη βάση.

Θυμόμαστε, επίσης, και εκείνη τη δήλωσή του πώς όποιος αμφισβητήσει τον Αρχηγό, θα έχει να κάνει....μαζί του.

Έκτοτε ο Κώστας Καραμανλής, επέλεξε τη σιωπή.

Δικαίωμά του, αναμφίβολα, αν και πολλοί εξ ημών, μεταξύ των οποίων και ο υπογράφων, θα τον ήθελαν στην πρώτη γραμμή της μάχης.

Όμως, εδώ και καιρό, βγαίνουν μερικοί, ντεμέκ, "καραμανλικοί" και παριστάνουν πως απηχούν  τις απόψεις του ή...διερμηνεύουν τις προθέσεις του.

Δεν θα ...ενδώσω στον πειρασμό να αναφέρω ονόματα. Τα ξέρουμε όλοι.

Οι άνθρωποι είναι αστείοι.....

Δεν πείθουν κανέναν, αλλά τους χρησιμοποιούν τα γνωστά κέντρα για να δημιουργούν εντυπώσεις.

Τον μακροβιότερο αρχηγό της ΝΔ και επί πενταετία πρωθυπουργό, τον μικραίνουν στο επίπεδο ενός πολιτικάντη της σειράς, που περνάει το χρόνο με παραπολιτικές δραστηριότητες.

Όμως, από τέτοιους ......εκπροσώπους, τι να περιμένει κανένας..

Δεν καταλαβαίνουν, οι ανόητοι,  ότι πρώτα-πρώτα εκθέτουν τον ίδιο τον Καραμανλή;

Ότι υπονομεύουν την προσπάθεια του σημερινού Πρωθυπουργού που δίνει έναν τιτάνιο αγώνα.

Ότι σπέρνουν ζιζάνια στην παράταξη και εν τέλει βλάπτουν την ίδια τη χώρα.

Προφανώς και δεν μπορεί, ο πρώην Πρωθυπουργός, να βγαίνει και να διαψεύδει τον κάθε απίθανο, που για μερικά λεπτά δημοσιότητος, παριστάνει τον....αγγελιοφόρο του!

Όμως, μήπως θα έπρεπε να τραβήξει μερικά αυτιά για να κάτσει ο κάθε κατεργάρης στον πάγκο του;

Αδέξιος Δεξιός

ΣΧΟΛΙΑ

  1. νοικοκυρης avatar
    νοικοκυρης 09/12/2013 10:15:54

    μηλησε ακομα και για νοικοκυρεμα και για καθαρση! που δεν εκανε ποτέ!

    • Ο Ηνίοχος avatar
      Ο Ηνίοχος @ νοικοκυρης 11/12/2013 20:04:30

      Πριν προλάβει να σβύσει μια φωτιά
      είχες ανάψει δύο . . .

  2. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 09/12/2013 11:05:50

    Να τραβήξει πρώτα το δικό του.

    • Μικρασιάτης avatar
      Μικρασιάτης @ ΠΕΛΙΑΣ 09/12/2013 22:35:51

      Μαζεψου φιλε, (στη καλυτερη περιπτωση) περαστικε απ τη Ν.Δ...

      • Ο Ιππέας avatar
        Ο Ιππέας @ Μικρασιάτης 10/12/2013 16:52:42

        Σε κανα δυό χρόνια, που θα γίνει 20 χρονών και θα 'χει μάθει περισσότερα, θα σκέπτεται αυτά που λέει τώρα και θα ντρέπεται.

  3. νικος π. avatar
    νικος π. 09/12/2013 11:11:11

    Η απορια μου ειναι η εξης , ως βουλευτης του Ελληνικου κοινοβουλιου επι περιπου 2 χρονια ποια ειναι η συνεισφορα του ;ουτε κουβεντα μεσα στη βουλη ,ειπαμε σιωπη στα μεσα ενημερωσης ενταξει αλλα στο κοινοβουλιο δεν θα επρεπε να δικαιολογει τη παρουσια του και τη βουλευτικη αποζημιωση στοιχειωδως;

    • era avatar
      era @ νικος π. 09/12/2013 11:32:08

      Δεν ψηφίζει μνημόνια και μέτρα; Άξιος ο μισθός του.

      • Γιάννης Αυλακιώτης avatar
        Γιάννης Αυλακιώτης @ era 10/12/2013 17:41:31

        ψεκασμένε φίλε, μήπως θυμάσαι ποιος την άνοιξη και το Σεπ του 08 προσπάθησε να πάρει μέτρα για να μη φτάσουμε στο μνημόνιο; μήπως θυμάσαι την απάντηση των υπολοίπων κομμάτων;

  4. Κριτική Σκέψη avatar
    Κριτική Σκέψη 09/12/2013 11:23:31

    Πως να τα υλοποιήσει?
    - Με τους αναρχοαριστερούς να καίνε επί 1 μήνα το κέντρο της Αθήνας?
    - Με τα πύρινα μέτωπα στην Πελοπόννησο? (Φωτιές που μπήκαν δεν ξέρω από ποιους).
    - Με τους νταβατζήδες της διαπλοκής που ελέγχουν τα κανάλια και χειραγωγούν την κοινή γνώμη?
    - Με συνεργάτες που ήταν έτοιμοι να τον πουλήσουν ανά πάσα στιγμή?
    - Με το δημοσιογραφικό κατεστημένο που όταν ήταν να πάρει, (ο Καραμανλής), κάποιο μέτρο ελάχιστου κοινωνικού κόστους (πάγωμα μισθών και συντάξεων και όχι μείωση) σε σύγκριση με τα σημερινά, ξεσηκώνανε το σύμπαν από τα κανάλια και τώρα μας παρουσιάζουν τα χείριστα ως καλώς καμωμένα και αναγκαία?
    - Με τον Παπανδρέου να λέει σε συνέντευξη στον Κούλογλου ότι, αν πάμε στο ΔΝΤ οι Ευρωπαίοι θα μας ζητήσουν να λάβουμε μέτρα που θα καταστρέψουν την εργατική και τη μεσαία τάξη και τελικά να πηγαίνει στο ΔΝΤ?
    Η ΑΝΑΤΑΣΗ και ΑΝΑΣΤΑΣΗ της Χώρας θα έρθει μόνο μέσα από ΣΧΕΔΙΑΣΜΟ ΣΕ ΕΘΝΙΚΟ ΕΠΙΠΕΔΟ με όλες τις Πολιτικές Δυνάμεις του τόπου να συμπαρατάσσονται σε κοινή προσπάθεια αντιμετώπισης των ξένων, των δανειστών και της διαπλοκής που δεν έχει ούτε ιερό, ούτε όσιο. Όταν γίνει αυτό θα δούμε όλοι μας πόσο θα ανέβει η αξιοπιστία του πολιτικού συστήματος στα μάτια του κόσμου!!! (σ.σ. Δεν μπορεί ο δανειζόμενος να ζητά τη σωτηρία του από τον δανειστή..... ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΠΟΤΕ και ΔΕΝ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΠΟΤΕ)
    -

    • Νηλέας avatar
      Νηλέας @ Κριτική Σκέψη 09/12/2013 17:33:01

      Και τόσα χρόνια αναρωτιόμουνα γιατί ο ΚΑΚ δεν τα υλοποίησε
      Και να η απάντηση !!!!!!!! Ο Καραμανλής γεμάτος καλές προθέσεις ,αλλά οι άλλοι...
      Αυτές τις καλές προθέσεις τις διέθετε λίγο είναι ? έχουμε παράπονο ?,Ξέρεις τι κούραστικές είναι οι καλές προθέσεις?

      • Κριτική Σκέψη avatar
        Κριτική Σκέψη @ Νηλέας 09/12/2013 23:06:40

        Τόσο κουραστικές που αποφεύγετε να σχολιάσετε την τελευταία παράγραφο?

  5. aris avatar
    aris 09/12/2013 11:25:54

    Aν είχε έρθει η ώρα που λές φίλε Αδέξιε θα το είχε κάνει . Ομως πρώτα θα τραβούσε τα αυτιά των κυβερνώντων για τις κολωτούμπες και την αμαχητί παράδοση της χώρας στη Μέρκελ και την τρόικα.
    Μπορεί ο Καραμανλής να μην τόλμησε επαρκώς σε ορισμένα θέματα και να απεδείχθη ανεπαρκής σε άλλα. Ομως ούτε κωλοτούμπες έκανε ποτέ, ούτε την πατρίδα παρέδωσε σε ξένους. Εκτός αν ισχύει το ύστατο επιχείρημα των δικών του αστείων "εκπροσώπων", οτι ο Σαμαράς μας παρέδωσε για λόγους τακτικής βορά στα νύχια των τοκογλύφων ώστε την τελευταία στιγμή, μόλις πετύχει το πλεόνασμα, να τους βάλει τη βόμβα του ΟΧΙ και να τινάξει τα μνημόνια στον αέρα...(λέμε τώρα) .
    Μάλλον γι αυτό δεν μιλάει ο Καραμαλής και αφήνει τους "αστείους" εκπροσώπους του να ρίχνουν ελεύθερα σπόντες. Τι να πεί ο άνθρωπος? Ας πεθάνετε μερικοί, ο Σαμαράς θα σώσει την τελευταία στιγμή (και μάλλον υπο τον όρο οτι θα τον ξαναψηφίσουν) τους υπόλοιπους?

    • Νηλέας avatar
      Νηλέας @ aris 09/12/2013 17:39:57

      "ΟΣαμαράς μας παρέδωσε για λόγους τακτικής βορά στα νύχια των τοκογλύφων ώστε.." Πριν το ώστε βάλε ένα ..ΓΙΑΤΙ. Γιατί (ο κακ)διέλυσε τη χώρα

  6. petros petrou avatar
    petros petrou 09/12/2013 11:58:58

    Πριν το δημοψηφησμα για το σχεδιο Αναν ο Κ. Καραμανλης δεν ειπε ΟΧΙ, αλλα, "τα θετικα ειναι περισσοτερα απο τα αρνητικα". Οταν οι Κυπριοι ειπαν ΟΧΙ ο Κ. Καραμανλης εμφανιστηκε ως υποστηρικτης του ΟΧΙ. Καραμανλης, Μητσοτακης, Μπακογιαννη, Παπανδρεου, Σημιτης και πολλα ακομη "φρουτα" κρατησαν κοινη γραμμη στο σχεδιο ΑΝΑΝ.

    • task avatar
      task @ petros petrou 09/12/2013 16:27:12

      διάβασε εδω να δεις τι είχε πει ο Καραμανλής

      http://arxeio.nd.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=32870&Itemid=149

      • petros petrou avatar
        petros petrou @ task 09/12/2013 17:56:54

        Το παρακατω κειμενο ειναι αυτιυσια μια παραγραφος απο το αρχειο που προτεινες να διαβασω. Ειπε ο Κ.Κ. κατι διαφορετικο απι αυτο που ανεφερα εγω; "Προσωπικά πιστεύω βαθύτατα στη δύναμη της ευρωπαϊκής πραγματικότητας. Στη δύναμή της να αμβλύνει τις όποιες δυσκολίες. Γι" αυτό και θεωρώ ότι, μέσα στο πλαίσιο της ευρωπαϊκής προοπτικής, τα Θετικά σημεία μπορούν να αποδειχθούν υπέρτερα των αρνητικών. Βεβαίως, την τελική ευθύνη για το μέλλον της πατρίδας τους την έχουν οι Κύπριοι πολίτες. Τις αποφάσεις τους θα τις σεβαστούμε απόλυτα. Και η επόμενη ημέρα του. δημοψηφίσματος θα βρει την Ελλάδα αταλάντευτα εκεί όπου βρισκόταν από την πρώτη στιγμή: στο πλευρό της Κύπρου.

      • Νηλέας avatar
        Νηλέας @ task 09/12/2013 18:00:19

        http://www.youtube.com/watch?v=9eDS_FGvpEM

      • petros petrou avatar
        petros petrou @ task 09/12/2013 18:15:34

        Προσωπικά πιστεύω βαθύτατα στη δύναμη της ευρωπαϊκής πραγματικότητας. Στη δύναμή της να αμβλύνει τις όποιες δυσκολίες. Γι" αυτό και θεωρώ ότι, μέσα στο πλαίσιο της ευρωπαϊκής προοπτικής, τα θετικά σημεία μπορούν να αποδειχθούν υπέρτερα των αρνητικών. Βεβαίως, την τελική ευθύνη για το μέλλον της πατρίδας τους την έχουν οι Κύπριοι πολίτες. Τις αποφάσεις τους θα τις σεβαστούμε απόλυτα. Και η επόμενη ημέρα του δημοψηφίσματος θα βρει την Ελλάδα αταλάντευτα εκεί όπου βρισκόταν από την πρώτη στιγμή: στο πλευρό της Κύπρου.

  7. Panos avatar
    Panos 09/12/2013 12:24:48

    Ξέρουμε καλά.. τί έκαναν οι εγχώριοι νταβατζήδες με τους ευρωπαίους συνεργάτες τους για τον βασικό μέτοχο.
    Ρέστα έδωσαν ΟΛΟΙ... για να μην περάσει, απειλώντας με διάφορα τελεσίγραφα ότι θα κλείσουν οι στρόφιγγες... της Ε.Ε.

  8. TasosC avatar
    TasosC 09/12/2013 12:51:36

    Φίλε Αδέξιε ο Καραμανλής πράγματι δεν κατάφερε να τα βάλει με τους ΄΄Νταβατζήδες΄΄ ενώ προσπάθησε όσο μπορούσε.
    Η ανεπάρκεια του Πάκη στα νομοθετικά και κάποιων άλλων (π.χ του γνωστού Σαρακατσάνου) τον πρόδωσε και όπως και για τα υπόλοιπα (θετικά και αρνητικά) την ευθύνη έχει ο αρχηγός (δηλ. ο ίδιος).
    Άρα θα περιμέναμε από τον Σαμαρά να τον μιμηθεί στα θετικά και να διρθώσει τα αρνητικά, όπως:
    1) Να λέει όχι και να διαπραγματεύεται όπως ο Καραμανλής.
    2) Να διώξει τους ΄΄Νταβατζήδες΄΄ όπως δεν κατόρθωσε ο Καραμανλής. Δηλαδή να μη δίνει προτεραιότητα στους μεγαλοεργολάβους (όπως έκανε προχθές ο Χρυσοχοϊδης) , αλλά στις επενδύσεις και να μην ξεπουλά εθνική περιουσία (ΟΠΑΠ, ΑΤΕ, κ.λ.π) σε γνωστούς .
    3) Να αναδιοργανώσει το κράτος βάσει σχεδίου και όχι κατόπιν εντολών για μείωση ΄΄ κομματιών΄΄ που οδηγεί σε καταστροφή όχι μόνο ανθρώπων - εργαζομένων αλλά και σε διάλυση όλων των δομών του κράτους (κοινωνικών , διοικητικών, κ.λ.π). Μετα από 2 χρόνια εφεδροαπολύσεων ούτε μία δομή του κράτους δεν επανασχεδιάσθηκε βάση αξιολόγησης αλλά τα πάντα γίνονται στο πόδι και με τον πανικό κυρίαρχο (π.χ δημοτική αστυνομία όπου διαλύθηκε ένα απολύτως χρήσιμο κομμάτι των ΟΤΑ για να πάνε δεξιά κ αριστερά και άσχετα).
    Αν λοιπόν ο σκοπός του άρθρου ήταν η αντιδιαστολή (που δεν το πιστεύω) τότε μάλλον ατύχησες.
    Αν όμως ήταν η παρότρυνση - παράκληση για παρέμβαση και συνετισμό τότε πάρτε το αλλιώς γιατί δεν γίνεται μονά - ζυγά δικά σας.
    Δεν γίνεται από τη μια να θέλουν κάποιοι να είναι στην αφάνεια και να μη μιλά και στη συνέχεια να ζητάνε βοήθεια για τα δικά τους λάθη. Εκτός και αν επίσημος εκπρόσωπος της ΝΔ έγινε ο Δ.Ο.Λ (άλλωστε ο '' υιός '' είναι και βουλευτής της) και αυτά που γράφει.

    • Νηλέας avatar
      Νηλέας @ TasosC 09/12/2013 17:46:57

      Να βοήθήσω ...."..Το πρόβλημα ήταν η καταστροφική διαχείρηση των δημ.οικ/κών από την ελλ. Κυβ/ση το 2009 λόγω της ανικανότητας αυτής της κυβ/σης και της ενασχόλησής της με τις εκλογές.Το e.g τα ήξερε όλα αυτά γιατί εγώ τους τα είπα .Είχα επανειλημένες συναντήσεις με τον ελληνα υπ.οικ. (παπαθανασίου ) και τον πρ/ργό (καραμανλή) και ήταν απολύτως ενήμεροι για τις ανησυχίες μας αλλά δεν αντέδρασαν.» Αλμούνια 16-6-13 καθημερινη.
      Αυτής της καταστροφικής διαχείρησης είμαστε θύματα όλοι μας και ο Σαμαράς τώρα.

  9. sender avatar
    sender 09/12/2013 13:02:31

    Εντιμος και ευαίσθητος πολιτικός,μία αγωνία η θητεία του για τον ίδιο και για εμάς.Ενα είναι σίγουρο,επειδή έχει ήθος και ευγένεια,δεν μπορεί να κινείται στο παρασκήνιο.

  10. Φωτεινή avatar
    Φωτεινή 09/12/2013 13:18:40

    ῾Η σιωπή εἶναι χρυσός, οἱ πράξεις μετρᾶνε. . .στηρίζει Σαμαρᾶ.

  11. spyros avatar
    spyros 09/12/2013 13:20:01

    Πάρε τη κατάσταση στα χέρια σου κύριε Καραμανλή.
    ΜΟΝΟ ΕΣΥ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΣΩΣΕΙΣ ΤΗ ΧΩΡΑ.

  12. Anonymous avatar
    Anonymous 09/12/2013 18:44:50

    Βλέπω να επαναλαμβάνεται το αιώνιο πρόβλημα της Παράταξης (ειδικά από τότε που μπήκε μέσα το Μητσοτακέϊκο). Ο ένας εναντίον του άλλου, και όλοι μαζί εις βάρος της ενότητας της ΝΔ
    Ας συνέλθουμε επιτέλους, μπας και περισώσουμε και αυξήσουμε ότι έχει απομείνει

  13. Σαρακατσανος avatar
    Σαρακατσανος 09/12/2013 20:11:27

    ΤΟ 2004-2009 ΘΑ ΤΟ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ για χρονια, λογω ανεπαρκειας πολιτικης.....

  14. Lichnee avatar
    Lichnee 09/12/2013 20:16:37

    Να τα τραβήξει πριν ή μετά τα σουβλάκια;
    Πριν ή μετά το Pro;Άσε και βγήκε και το PS4!!!

    • Vee avatar
      Vee @ Lichnee 09/12/2013 22:49:56

      Το αν τρώει σουβλάκια ή filet mignon είναι προσωπική του υπόθεση. Επί πρωθυπουργίας του έγιναν μερικές σημαντικές κινήσεις στην στην ενεργειακή και διεθνή πολιτική της χώρας. Απέτυχε σε κάποια άλλα θέματα, όπως γράφει και το άρθρο. Και για μένα, η απογοήτευση δεν ήρθε τόσο από τον ίδιο όσο από μερικούς υπουργούς του (Πάκης, Στρατηγός Άνεμος, Σαρακατσάνος).

  15. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 09/12/2013 22:40:45

    Ναι πραγματι, αυτή ηταν η στανταρ προπαγανδα εις βαρος του Προεδρου μας, απ' το ΠΑΣΟΚ του ΓΑΠ και του τοτε πανισχυρου κομιστη. Τωρα εχετε μετακομισει στο ΣΥΡΙΖΑ. Καλη επιτυχια....

    • Lichnee avatar
      Lichnee @ Μικρασιάτης 11/12/2013 23:07:25

      Αν ψάξεις εμένα στο (Τ)Σύριζα,θα ψάξεις μάταια.
      Εγώ είμαι απλά κάποιος που θεωρεί ότι έφαγε τρελό παπά από τον χοντρό.
      Άσε και βγήκε και το PS4.Παίξε μαζί του Diablo 3 και παράτα την πολιτική.Ακόμα δεν ξεχνώ ότι με αυτό το ψευδώνυμο μιλούσες για Τούρκους και "τουρκόσπορους" στη Θράκη...