#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
01/09/2011 22:21
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μήπως έπρεπε να παραιτηθεί ο κ. Βενιζέλος;



Ε και τι έγινε, θα πει κανείς, που παραιτήθηκε κάποια Στέλλα Μπαλφούσια του Γραφείου Προϋπολογισμού; Ποια ήταν αυτή και έγινε τόσος ντόρος;

Δεν είναι έτσι, όμως, τα πράγματα. Η υπόθεση της απόλυσης – παραίτησης της επικεφαλής του Γραφείου είναι μείζονος ηθικής τάξης, ακόμη μεγαλύτερο θέμα και από μια παραίτηση υπουργού. Και εξηγούμαστε.

Το Γραφείο συστήθηκε από την προηγούμενη ηγεσία του υπουργείου Οικονομικών, τον Παπακωνσταντίνου δηλαδή, και προέκυψε μετά από προτροπή της τρόικας.

Αν ο Βενιζέλος δεν ήθελε έναν άνθρωπο του πρώην τσάρου σ’ αυτή τη θέση, ας την άλλαζε την κ. Μπαλφούσια, όχι να την απαξιώνει με τέτοιο τρόπο επειδή κάποιοι δημόσιοι υπάλληλοι τολμούν να λένε την αλήθεια.

Η καθηγήτρια οικονομικών, λοιπόν, τόλμησε να πει ότι ο προϋπολογισμός είναι για κλάματα, κι ότι το Μεσοπρόθεσμο είναι για τα μπάζα. Ό,τι λέει δηλαδή όλος ο κόσμος κατ’ ιδίαν ή ότι συζητούν οι πολιτικοί –και οι βουλευτές του ΠΑΣΟΚ- στα πηγαδάκια, η κ. Μπαλφούσια, απλά τόλμησε να το κάνει έκθεση.

Ο κ. Βενιζέλος αμφισβήτησε την εμπειρία και την ικανότητα του υπουργείου για να εκτιμά θέματα όπως ο προϋπολογισμός. Έβγαλε άχρηστη δηλαδή την καθηγήτρια.

Μήπως, όμως, θα έπρεπε ο ίδιος να έχει παραιτηθεί προ πολλού; Διότι απ’ ότι ξέρουμε ο κ. Βενιζέλος είναι καθηγητής Συνταγματικού Δικαίου και ουδόλως γνωρίζει περί των οικονομικών. Κανονικά ούτε θυρωρός στο κτίριο της πλατείας Συντάγματος δεν κάνει - με βάση τις οικονομικές σπουδές του εννοούμε.

Μάλιστα, σε μια τόσο κρίσιμη στιγμή για τη χώρα, σε δύο μήνες τα έχει κάνει θάλασσα. Περισσότερο κι από τον προκάτοχό του.

Δεν έχει εμπειρία δηλαδή η καθηγήτρια οικονομικών κι έχει ο κ. Βενιζέλος; Αστεία πράγματα.

Γι’ αυτό το θέμα είναι ηθικής τάξεως. Διότι αποκαλύπτει με πόσο απροκάλυπτα αντιδημοκρατικό τρόπο ο αντιπρόεδρος της κυβέρνησης φιμώνει όποια φωνή δεν του χαϊδεύει τα αυτιά.

Είναι ένα ακόμη σημάδι παρακμής μιας κυβέρνησης που πνέει τα λοίσθια και κάνει τους τελευταίους σπασμούς.

A.Ψ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. GRAEKUS avatar
    GRAEKUS 01/09/2011 22:28:32

    τυπικές πασοκιές

  2. Aris. A avatar
    Aris. A 01/09/2011 22:32:00

    Ο Βενιζέλος έχει ένα σοβαρό πρόβλημα ως προσωπικότητα.

    Δεν έχει τον ¨κόφτη¨του μέτρου.

    Αυτόν που έχουν όλοι οι σοβαροί άνθρωποι ειδικά αυτοί που είναι σε θέσης υψηλής ευθύνης και τους δίνει την δυνατότητα να αυτορυθμίζονται και να αυτοπεριορίζονται όταν το ξεπερνούν.

    Ψιτ Βαγγέλη εσύ που έχεις ευφράδεια βρες καμιά 20 δις που λείπουν για να κλείσεις τον προυπολογισμό.

    Πρόβλεψη τον Βενιζέλο πρώτα θα τον διαολοστείλει η τρόικα επειδή είναι γίνεται αφόρητα κουραστικός με τους βερμπαλισμούς του .

    • Theo avatar
      Theo @ Aris. A 01/09/2011 22:37:22

      αρχη ανδρα δεικνυσι, ειπε ο Σοφοκλης!!
      αυτος δε ο ανδρας απεδειχθη λειψος!!!!!!!

  3. γατος avatar
    γατος 01/09/2011 22:34:43

    το ασχημο ειναι οτι την ασθενεια του Μπενυ την εχει και η παρεα του

  4. Ηφαιστίωνας avatar
    Ηφαιστίωνας 01/09/2011 22:36:32

    Τι είναι ο Βενιζέλος;;;; " Καθηγητής Συνταγματικού Δικαίου";;;; Γιατί τον βρίζετε τον άνθρωπο; ....... ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΟΣ είναι!!!!!!!

  5. mhtsos karditsa avatar
    mhtsos karditsa 01/09/2011 22:39:24

    ετσι εκανε και σαν καθηγητης ειχε την ταση να μειωνει τους συνομιλητες του.
    επειδη νομιζει τρομαρα του οτι αυτος ειναι υψηλου επιπεδου , και οτι και οι αλλοι πρεπει να φτασουν στο επιπεδο του για να συνομιλησουν μαζι του. επειδη εκανα φοιτητης στη θεσσαλονικη στα χρονια του βενιζελου , κανενας δεν ελεγε μια καλη κουβεντα γιαυτον. κριμα

    • anideos avatar
      anideos @ mhtsos karditsa 01/09/2011 22:50:43

      "κανενας δεν ελεγε μια καλη κουβεντα γιαυτον."
      Που να δεις τωρα τι λενε...

  6. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 01/09/2011 22:48:28

    Παραιτείται ο κομπλεξικός αλαζόνας;

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ Δημήτρης 01/09/2011 23:14:47

      Σιγά μην παραιτηθεί..σάμπως ξέρει να κάνει άλλη δουλειά; αντί να μαζεύει χρήματα μαζεύει φάπες..

  7. Μιχάλης avatar
    Μιχάλης 01/09/2011 23:40:59

    Πράγματι ανησυχητικά τα νέα σήμερα, δεν πάμε καλά. Τουλάχιστον ας γινόταν αυτό και να μην το ανακοίνωναν. Αυτές τις μέρες δεν είμαστε για αρνητικές ειδήσεις.

  8. βασίλης avatar
    βασίλης 01/09/2011 23:43:51

    Ο Μπένι θέλει τον γερμανό του Για να παρετηθεί (ποιός είναι ο γερμανός του)
    μα φυσικά ο Ψωμιάδης μόλις του πει το τραγούδι του.

  9. Delta Lamda avatar
    Delta Lamda 01/09/2011 23:52:02

    προφανως και δεν καταλαβαίνει τίποτα απο οικονομικά ενας πολυπράγμων συνταγματολόγος Βενιζέλος... αλλά δεν πειράζει έχουμε πρωθυπουργό εναν δημοσιοσχετίστα κοινωνιολόγο, που παίζει στα δάκτυλα τα οικονομικά... οποτε που το πρόβλημα?

  10. Μ.Γ avatar
    Μ.Γ 02/09/2011 00:19:05

    Ακουστε, μην χανουμε τον χρονο μας εστιαζοντας σε επι μερους προσωπα. Περα απο τις οποιες πολιτικες -ακομα και με ποδοσφαιρικους ορους "οπαδων" - αποψεις και προτιμησεις του οποιουδηποτε, αυτο που επειγει ειναι να ξεκουμπιστει παραυτα ολη αυτη η αθλια κουστωδια -συμμορια ειναι ο πιο σωστος χαρακτηρισμος- που παριστανει την 'κυβερνηση". Ακομα κι' αν ακολουθησει καποιο πολιτικο "μπαχαλο", αυτο ειναι προτιμοτερο απο την παρουσα απελπιστικη κατασταση. Μεσα απο το "μπαχαλο" θα υποχρεωθει η ιδια η κοινωνια να επαναδιαταξει τις δυναμεις της και να βρει, ισως, καποιες λυσεις. Οι διαφοροι παπακωνσταντινου, βενιζελοι, παπανδρεου, λοβερδοι, κλπ, δεν ειναι πραγματικα προσωπα, ειναι απλοι εκπροσωποι-υπαλληλοι μιας γενικωτερης στατηγικης που εξυφαινουν αλλα κεντρα ελληνων και ξενων διαπλεκομενων απατεωνων που αποβλεπουν στο ξεπουλημα της χωρας και στον εξανδραποδισμο του πληθυσμου της, για ιδιον κερδος. Ολα τα αλλα ειναι απλο πολιτικο κουτσομπολιο που δεν φερνει κανενα πρακτικο αποτελεσμα. Αυτο που αποτελει αμεση προτεραιοτητα ειναι να παρει ΑΜΕΣΩΣ ποδι αυτη η "κυβερνηση" των ανδρεικελων που εχει καταστρεψει, αλλα και εξευτελισει, τους Ελληνες. Και, μακαρι, να μπορουσαν, οχι απλως να εξαφανιστουν, αλλα και να τιμωρηθουν παραδειγματικα για τις προδοτικες ενεργειες τους. Αυτο ομως ειναι κατι που, δυστυχως, δεν ελπιζω πως θα συμβει, γιατι θα κουκουλωθει πισω απο το ρωμεϊκο "ολοι ιδιοι ειναι", που θα οδηγησει τους επομενους -και τους οπαδους τους- να καλυψουν τα νωτα τους, με την ελπιδα να κανουν κι' αυτοι ανενοχλητοι τις ιδιες λαμογιες. Ας παει ομως πρωτα στα κομματια η παρεα του ΠΑΣΟΚ κι' εδω ειμαστε για να δουμε τι θα συμβει μετα.

  11. StarPowerNone avatar
    StarPowerNone 02/09/2011 00:31:14

    Να παραιτηθεί; Γιατί;
    Νομίζετε οτι θα 'βρούμε' καλύτερο;
    Μια χαρά μας βολεύει. Μπορεί και να βοηθήσει να παραιτηθούν όλοι μαζί!

  12. φωνη avatar
    φωνη 02/09/2011 00:53:17

    Μήπως ήταν και λίγο στημένο όλο αυτό από τον Παπακωνσταντίνου-Παπανδρέου να συμβεί τώρα για να την πέσουν στον Βενιζέλο;

    Πάντως αν ήταν παγίδα έπεσε μέσα.

  13. bunker avatar
    bunker 02/09/2011 01:00:13

    ουτε που αναφερθηκε στα καναλια οτι ειναι καθηγητρια, αφηναν να εννοηθει οτι ειναιι ... υπάλληλος της Βουλης.
    αξιοθρήνητοι

  14. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 02/09/2011 01:51:57

    Τον θυμάστε τον κύριο Βενιζέλο προεκλογικά του 2004 σε τηλεοπτική εκπομπή να λέει στον Παυλόπουλο ότι δεν έχετε στελέχη , παραδεχόμενος ότι βάζανε τα δικά τους παιδιά στο δημόσιο και όχι μόνο, από το 1981 - το 2004 και μετά έχουν τα μούτρα και μιλάνε ότι ο Καραμανλής δεν μπόρεσε να κάνει έργο. Φυσικά και φταίει αφού δεν τους πέταξε κλοτσηδόν αλλά όχι μόνο τους ανέχθηκε του έκαναν και αντιπολίτευση. Αλλά τη να περιμένει κανένας από τους Σοσιαλιστές της Φιλοθέης ,του Ψυχικού ,της Εκάλης και του Πανοράματος Θεσσαλονίκης; Mόνο Θράσος.

  15. αριστερος avatar
    αριστερος 02/09/2011 01:56:23

    δε θελω να βρισω εδω μεσα ,ειστε σοβαροι ανθρωποι και κρατατε ενα επιπεδο ,απλως θα θυμισω την ατακα Κεφαλογιαννη στον Μπενιτο-Εδω μεσα κ.υπουργε (στη βουλη) να μιλατε λιγοτερο σαν Βαγγελης και περισσοτερο σαν Βενιζελος.

  16. Χρηστος avatar
    Χρηστος 02/09/2011 02:16:20

    Το βιογραφικό της... υπαλλήλου της βουλής

    http://www.kepe.gr/Personal%20GR/balfoussia_gr.htm

    • Σ.τ.γ.θ avatar
      Σ.τ.γ.θ @ Χρηστος 02/09/2011 21:41:06

      είναι άδικο... γιατί δεν μας γράφεις και το βιογραφικό του Β.Β που δεν είναι και ... υπάλληλος της βουλής .;

  17. Μαθηματικός avatar
    Μαθηματικός 02/09/2011 02:24:41

    Το είχα αναφέρει και στο παρελθόν και θα επιμένω να το θυμίζω κάθε φορά που ο Βενιζέλος μιλάει με τόση αλαζονεία και αμετροέπεια. Ο “πρύτανης”των συνταγματολόγων,αείμνηστος, Αριστόβουλος Μάνεσης, είχε πει για τον Βενιζέλο: “το γεγονός ότι υπήρξε μαθητής μου με έκανε να ελπίζω ότι θα μπορούσα να αναμείνω εκ μέρους του περισσότερο μέτρο στην προπέτεια και ολιγότερη μετριότητα στα νομικά του.“
    Χρειάζεται να αναφέρουμε κάτι άλλο?!?!
    Οι δε αρχαίοι έλληνες έλεγαν "Οία Η Όψις Τοιάδε Καί Η Ψυχή" ή επι το λαικότερον "κόψε μάπα και βγάλε συμπέρασμα". Τι άλλο εκτός από αλαζονεία, αμετροέπεια, υπερτροφικό "εγώ" (και θα τολμούσα να πω ακόμα και κακία) εκπέμπει ο άνθρωπος αυτός, αν κρίνουμε από τον τρόπο που μιλάει και συμπεριφέρεται. Θυμηθείτε τις ημέρες της κούρσας διαδοχής στο ΠΑΣΟΚ το 2007!!!

  18. Pluto avatar
    Pluto 02/09/2011 02:54:32

    Ο άλλος Μπενίτο σχόλασε ανάποδα στην κεντρική πλατεία του Μιλάνου.
    Μην περιμένετε να γλυτώσουμε εμείς αλλιώς !Ακόμη καί αν προσωρινά παραιτηθεί , μόνο έτσι απαλλάσσεται η χώρα.Ας μην τον αφήσουμε να κάνει τόσο κακό ώστε η τιμωρία ν` αποτελεί ισχνή παρηγορία....

  19. η Dimi avatar
    η Dimi 02/09/2011 08:08:18

    Η Ελαχιστότητα είναι μία περιοχή η οποία οριοθετείται προς Βορράν από τον συμβιβασμό, προς Νότο από την αναποφασιστικότητα, προς Ανατολάς από τον ενδοτισμό και προς Δυσμάς από τη έλλειψη Οράματος.

  20. Lampros avatar
    Lampros 02/09/2011 09:01:45

    Ας υποθέσουμε φίλοι μου όμως πως ο Βενιζέλος εχει δίκιο. Ας το σκεφτούμε έτσι. Αρα πραγματι τα πραγματα πάνε καλα. Τότε έχω μια ερωτήση και παρακαλώ βοηθήστε με.
    Η ίδια επιτροπή δεν ειναι αυτή που εβγαλε το ελλειμα του Καραμανλή 15% σχεδόν? Αρα και εκείνη η εκθεση ηταν προιόν απειρίας, οπότε πρέπει να επανορθωσουν, και βεβαιως να μας εξηγησουν σε τι ειδους διαπραγμάτευση (?)πήγαν στην ευρώπη, έχοντας μόνο στα χερια τους μια έκθεση μιας "απειρης και ανεπαρκούς" επιτροπής.