16/07/2012 17:02
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μήνυμα της κυβέρνησης στους συνδικαλιστες (και της ΔΑΚΕ)

Για τους απανταχού συνδικαλισταράδες που νομίζουν ακόμη ότι το χρεοκοπημένο κράτος είναι τσιφλίκι τους, γράψαμε προ ημερών στηλιτεύοντας τη στάση της ΔΑΚΕ που ξεσπάθωσε, απειλεί, βρίζει και βάζει τρικλοποδιές στον Αντ. Σαμαρά.

Κι όλα αυτά γιατί λέει αντιδρούν στις ιδιωτικοποιήσεις έτσι γενικά κι αόριστα, προφανώς φοβούνται μήπως χάσουν τα προνόμιά τους.

Η απάντηση, λοιπόν, επισήμως, ήρθε από τον κυβερνητικό εκπρόσωπο Σίμο Κεδίκογλου.

«Όταν σε αυτή την κυβέρνηση όλοι όσοι συμμετέχουν, τα κόμματα, οι αρχηγοί που συμμετέχουν, έχουν βάλει την εθνική ανάγκη πάνω από το κομματικό ή προσωπικό συμφέρον, δεν μπορούμε να ανεχθούμε να βάζει κάποιος το συντεχνιακό συμφέρον πάνω από την εθνική ανάγκη» δήλωσε στον Βήμα 99,5, αφήνοντας ανοιχτό το ενδεχόμενο διαγραφών.

«Το μήνυμα θα περάσει με τον σαφέστερο δυνατό τρόπο» τόνισε.

Ξεκάθαρο λοιπόν το μήνυμα στους Φωτόπουλους, τους Κιουτσούκηδες και τους άλλους Δακίτες που πιστεύουν ότι ζουν ακόμη σε άλλες εποχές. Τότε που είχαν την κυβέρνηση σήκω – σήκω, κάτσε – κάτσε. Που έπαιρναν επιδοτήσεις και ποιος ξέρει που πήγαιναν.

Επιτέλους η κυβέρνηση τους δηλώνει ότι δε χρειάζεται άλλη… συγκυβέρνηση. Οι συνδικαλιστές ας κάνουν τη δουλειά τους και η κυβέρνηση τη δική της.

Να θυμήσουμε μόνο τι είχε πει η ΔΑΚΕ η οποία μάλλον θέλει να ταυτιστεί με τον ΣΥΡΙΖΑ:

«Σε αυτούς δε τους υπουργούς που παριστάνουν τους… Ινδιάνους και θυσιάζουν στο βωμό της προσευχής ό,τι απέμεινε όρθιο, ικανοποιώντας και τις τελευταίες απαιτήσεις των τροϊκανών, πιστεύοντας ότι έτσι θα εξευμενίσουν… το πνεύμα της Λαγκάρντ, της Μέρκελ, του Σόιμπλε και του Ρέσλερ, που δεν έχουν διάθεση να επαναδιαπραγματευτούν, τους καλούμε να σταματήσουν να συμπεριφέρονται ως ιθαγενείς και να σταθούν ως ισότιμα μέλη στην ΕΕ, ικανοποιώντας τη νωπή λαϊκή εντολή» ανέφερε, μεταξύ άλλων, η ανακοίνωση.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 16/07/2012 17:43:26

    Ειναι γνωστό ποιοι είναι και τι πρεσβεύουν οι Συνδικαλιστες. Μεταξύ των άλλων ήταν και τα τσιράκια όλων των πολιτικων και ο μοχλός κινήσεως κάθε πολιτικής επιβουλής! Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι και κάθε τι πού ...εκστομίζει ένας Συνδικαλιστής , θα είναι απαραίτητα και καταδικαστέο! Στο κάτω κάτω δεν είναι (σήμερα), τίποτε άλλο παρά ένας εκπρόσωπος των εργαζομένων, στο μέτρο βέβαια που τους εκπροσωπεί! Των εργαζομένων που βεβαίως έχουν υποστεί του κόσμου τις θυσίες και έχουν αναλάβει την συντριπτική πλειονότητα των βαρών, οπότε νομίζω ότι έχουν ένα μικρό δικαίωμα λόγου! έστω και διαμέσου των Συνδικαλιστών τους. Γιατί με την ολοκληρωτική τακτική ,(που έχει αρχίσει εντονότατα τώρα τελευταία), της πλήρους απαξιώσεως κάθε εργατικού συνδικαλιστικού φορέα, φιμώνεται ο πλέον ταλαιπωρημένος και αδικημένος ,κατα γενική ομολογία , πολίτης της χώρας. Αυτό που με εκπλήττει και με αγανακτεί, είναι ότι δεν επιφυλάσσεται και η ίδια συμπεριφορα και στους Συνδικαλιστικούς φορείς των Εργοδοτών!

  2. βικυ γουλιωτη avatar
    βικυ γουλιωτη 16/07/2012 18:23:36

    Πολυ σωστη η σταση της κυβερνησης.Και οποιος επιμεινει, να διαγραφεται.

  3. ΚΩΣΤΑς Β avatar
    ΚΩΣΤΑς Β 16/07/2012 18:36:20

    Ας σταματήσουν επιτέλους οι ανεπάγγελτοι υπουργοί του Λεκανοπεδίου να τα βάζουν με την ΔΑΚΕ ,και μάλιστα του ιδιωτικού τομέα, για τα μνημόνια τα χαράτσια ,τα ελλείματα τα ξεπουλήματα το ΔΝΤ , δεν φταίνε αυτοί.Ας βγάλει μια ίδια ανακοίνωση ο Σίμος και για τον Παπανδρέου το Παπακωνσταντίνου και τους άλλους κρατικοδίαιτους του ΠΑΣΟΚ επιτέλους ,και για αυτούς που με τα τσουβάλια έβγαλαν τα χρήματα τους έξω.Άραγε ποσοι υπουργοί και βουλευτές τα ωραία τους ευρώ τα έστειλαν σε λογαριασμούς στις ξένες τράπεζες εν μέσω κρίσης;;; και πόσοι συνδικαλιστές;;; για τις περίφημες ΜΚΟ θα μας πούν τίποτα;;καμμιά ανοκοίνωση για τους μισθούς των κάθε προέδρων οργανισμών θα βγεί κάποια ανακοίνωση;;;για τα λουκέτα οι συνδικαλιστές φταίνε;;;για τις απολύσεις οι συνδικαλιστές φταίνε;;και για ποιές επιδοτήσεις μιλάνε ,ας μας πεί ο Σίμος επιτέλους,συγκεκριμένα κι όχι αόριστα . Μερικοί υπουργοί ή όντως είναι εκτός πραγματικότητας της κοινωνίας ή επιτελούν συμφέροντα συμφερόντων.Ποιό είναι χειρότερο δεν ξέρω.

    • Εύα avatar
      Εύα @ ΚΩΣΤΑς Β 16/07/2012 21:00:02

      Πολύ καλό σχόλιο..αλλά θα ήθελα να συμπληρώσω ότι και πολλοί επιχειρηματίες έχουν βγάλει έξω τα χρήματά τους, περιμένουν δάνεια από τις τράπεζες και προσδοκούν στη χρεοκοπία και στην επιστροφή στη δραχμή..

  4. voi8ate kaloi mou an8ropoi avatar
    voi8ate kaloi mou an8ropoi 16/07/2012 19:39:46

    Όταν παρακαλάγατε τους Δακίτες για ψηφαλάκια ήταν καλά "σωτήρες" μας;Το εδώ είμαστε, θα τα βολέψουμε ,πόσο γρήγορα ξεχάστηκε ε ;
    Τώρα επικύψεις και γλύψιμο στην τρόικα μην τυχόν χάσουμε την μισθουλάρα μας και την καρέκλα μας, έτσι ;
    Βεβαίως καλά να τους κάνετε, όταν βλέπανε πως ακόμη και πασοκτζήδες λέγανε προεκλογικά η εμάς η τον Σαμαρά δεν υποψιάστηκαν ,τώρα ας πληρώσουν τις επιλογές τους ,όσοι τέλος πάντων πληρώσουν γιατί αρκετοί έχουν κάνει τα κουμάντα τους .

  5. Ανδρέας avatar
    Ανδρέας 16/07/2012 19:57:36

    Κομματική πειθαρχεία και στους συνδικαλιστές;Σε λίγο μου φαίνεται θα κατακρίνουμε και την ελευθερία της γνώμης...και ειλικρινά δεν το καταλαβαίνω αυτό,γιατί όποιον δεν συμφωνεί με την πολιτική της κυβέρνησης τον ταυτίζεται αμέσως με τον ΣΥΡΙΖΑ;Γιατί αυτό το ανελέητο κυνήγι μαγισσών;

    • Εύα avatar
      Εύα @ Ανδρέας 16/07/2012 21:01:32

      Μάλλον έτσι τους συμβουλεύουν οι επικοινωνιολόγοι...

    • Iωάννης34 avatar
      Iωάννης34 @ Ανδρέας 17/07/2012 00:48:34

      Δεν φοράω τα γυαλιά μου,γράφεις κομματική πειθαρχία ή κομματική αχαριστία;

      • Ανδρέας avatar
        Ανδρέας @ Iωάννης34 17/07/2012 01:07:27

        Κομματική πειθαρχία για το πρώτο σκέλος και κομματική αχαριστία για το δεύτερο.

  6. someone avatar
    someone 16/07/2012 20:29:14

    ετσι μπραβο διαγραφη σε ολους μονο προεκλογικα ειναι αγωνιστες οι συνδικαληστες

    • Iωάννης34 avatar
      Iωάννης34 @ someone 17/07/2012 00:55:10

      Αυτή τη στιγμή δεν συμφέρει σε κανέναν μια ρήξη.
      Ολοι μας σήμερα έχουμε ένα κοινό χαρακτηριστικό,ανεξάρτητα απο ιδεολογίες και θέσεις.Βάζουμε λίγο νερό στο κρασί μας!!
      Ας το καταλάβει κάθε συνδικαλιστής και κάθε υπουργός.Και όταν βγάζεις μια τέτοια ανακοίνωση αγαπητή ΔΑΚΕ τι περιμένεις ως απάντηση;

  7. Χριστόφορος Μίχου avatar
    Χριστόφορος Μίχου 16/07/2012 21:09:58

    Είχαν συνηθίσει σε χάδια από τις κυβερνήσεις, διότι αυτές κυβερνούσαν με το βλέμα στην επόμενη εκλογή τους και δεν τολμούσαν να σπάσουν αυγά για να κάνουν ομελέτες.
    Ετούτον τον λένε Σαμαρά, να το θυμάστε καλά και τους λεονταρισμούς ... στο τσαρδί σας, που σας έπιασε ο πόνος για τα συνδικαλιστικά δήθεν, συνεδρίαση λεει οι εκπαιδευτικοί και δεν γίνεται μάθημα, ψηφοφορία οι εκπαιδευτικοί, δεν γίνεται μάθημα, λες και δουλεύουν στα χωράφια τους, το παραδάκι παραδάκι όμως, μονίμως οι συνδικαλισταράδες κάνουν μνημόσυνο με ξένα κόλλυβα, μη πω άλλη παρομοίωση και με κόψει ο διαχειριστής.
    Πείτε μου κάποιος αν ήταν στον ιδιωτικό τομέα εκπαιδευτικός, θα έκανε τέτοια κόλπα?
    Σαμαρά, να τιμήσεις τους άριστους και συνετούς, τους λειτουργούς και τους άλλους …ξέρεις τι θα τους κάνεις, να τελειώνουμε με τη γάγγραινα τους.
    (εξαιρώ και τιμώ τους πραγματικούς λειτουργούς των σχολιών μας και υπάρχουν πάρα πολλοι...)

  8. Καλά Κρασιά avatar
    Καλά Κρασιά 16/07/2012 21:52:12

    Εκείνος ο Μίχαλος συνδικαλιστής συγκεκριμένης συντεχνίας δεν είναι ;

    Μα πως στην ευχή γίνεται και πάντα σε κυβερνητικά πόστα διορίζεται με Ν.Δ κυβέρνηση ;


    Θα είναι θεού θέλημα μάλλον , βοήθεια μας !! :lol:

    • Κώστας ΜΠ avatar
      Κώστας ΜΠ @ Καλά Κρασιά 16/07/2012 22:41:35

      Το ΕΒΕΑ ιδρυθέν το 1914 και εκ του νόμου σύμβουλος της Πολιτείας ...συντεχνία;
      Σήμα κατατεθέν κάθε οπαδού του Μηλιού και του Μπαλάφα η ανίατος άγνοια και ο εξυπνακισμός ...

      • Καλά Κρασιά avatar
        Καλά Κρασιά @ Κώστας ΜΠ 19/07/2012 10:15:09

        """"""Το ΕΒΕΑ ιδρυθέν το 1914 και εκ του νόμου σύμβουλος της Πολιτείας …συντεχνία;"""""


        Ε πες μας ντε ποιανών συμβουλές- εντολές ακολουθεί πιστά τόσα χρόνια η πολιτεία και κατάφερε να φτάσει στην κατάντια που έφτασε !!
        Να τους "χαιρόμαστε" τέτοιους καταστροφικούς συμβουλάτορες !! :lol:

  9. αντικόπρος avatar
    αντικόπρος 16/07/2012 22:56:32

    Και πολύ καλά θα κάνει ο σαμαράς! Όλοι μαζί του.

  10. No Way avatar
    No Way 17/07/2012 01:42:18

    Ενδεικτική για το πώς αντιμετωπίζουν ακόμα και σήμερα τα κόμματα εξουσίας τους ψηφοφόρους, σαν να... μην έχουν πάρει είδηση τι γίνεται γύρω τους, είναι η συγκέντρωση στελεχών της ΝΔ στο Κιλκίς παρουσία μάλιστα του έκπτωτου Περιφερειάρχη Παναγιώτη Ψωμιάδη.

    Όπως αναφέρει το news247.gr, στη συγκέντρωση, ο ομιλητής αφού προχωρά σε ανάλυση του εκλογικού αποτελέσματος, δίνει εντολές ώστε στις εκλογές της 17ης Ιουνίου να διασφαλιστεί η επιτυχία της Νέας Δημοκρατίας.

    "Επίσης καθοριστικός θα είναι ο ρόλος της τοπικής αυτοδιοίκησης στην πίεση ή στην υπενθύμιση σε ανθρώπους που ωφελήθηκαν από την ΝΔ, σε ανθρώπους που βόλεψαν επί ΝΔ, σε ανθρώπους που πήρανε συμβάσεις από τη ΝΔ, εννοώ συμβάσεις έργου, συμβάσεις ορισμένου χρόνου, άλλοι που πήγανε στα stage...", αναφέρει ο ομιλητής και συνεχίζει:

    "Σε αυτούς να τους θυμίσουμε ότι πρέπει να προσφέρουν κάποια υπηρεσία, πρέπει να πάνε εκλογικοί αντιπρόσωποι, πρέπει να φέρουν την μάνα τους και τον πατέρα τους να ψηφίσει, ξέρουμε όλοι ποιοι είναι αυτοί, αυτοί που τα χρόνια διακυβέρνησης της ΝΔ ωφελήθηκαν από τη ΝΔ, σε αυτούς μπορούμε να υπενθυμίσουμε λίγο πιο φωναχτά ότι έχουν υποχρέωση να πάνε να ψηφίσουν".

    Η... εκπληκτική αυτή ομιλία καταλήγει στο ότι αν ο καθένας φέρει έναν ακόμα που δεν πήγε να ψηφίσει την προηγούμενη φορά, την Κυριακή το βράδυ τα στελέχη της ΝΔ, θα τρίβουν τα μάτια τους από το αποτέλεσμα.

    Προς το παρόν, όσοι πολίτες δεν βολεύθηκαν και δεν συνηθίζουν να τραβάνε τη μάνα και τον πατέρα τους να ψηφίσει για χάρη του κάθε βολεμένου κομματάρχη, μπορούν να τρίψουν τα μάτια τους βλέποντας το βίντεο. Όχι τίποτα άλλο, για να μην έχουμε την αυταπάτη ότι όλοι αυτοί οι επαγγελματίες ρουσφετολόγοι -αλλά κατά τα άλλα ανεπάγγελτοι- πρόκειται να βάλουν ποτέ μυαλό και να διοικήσουν τη χώρα ορθά και αξιοκρατικά. Λέμε τώρα...


    Defencenet.gr

  11. Popolaros avatar
    Popolaros 17/07/2012 11:33:55

    Oι συνδικαλιστές ή δεν έχουν καταλάβει την εποχή ή εργάζονται για άλλους σκοπούς... Όταν τους ακούς, νομίζεις ότι τίποτα δεν έχει αλλάξει, όλα λειτουργούν μια χαρά, τίποτα δεν πρέπει ν' αλλάξει! Όλοι λοιπόν θέλουν αλλαγές αλλά για τους άλλους!

    • voi8ate kaloi mou an8ropoi avatar
      voi8ate kaloi mou an8ropoi @ Popolaros 17/07/2012 13:48:25

      """"Όλοι λοιπόν θέλουν αλλαγές αλλά για τους άλλους!"""""

      Α γεια σου , ότι "το ψάρι βρωμάει από το κεφάλι" δυστυχώς το κεφάλι κάνει πως δεν το οσμίζεται για να αρχίσει το "ξεβρώμισμα" από αυτό !