#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
18/10/2011 16:52
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μέχρι τον Μάρτιο προσπαθεί να το τραβήξει ο Παπανδρέου



Συνεδριάζει σε λίγο η Κοινοβουλευτική Ομάδα του ΠΑΣΟΚ μέσα σε βαρύ κλίμα καθώς σε πολιτικό, οικονομικό και κοινωνικό επίπεδο η κατάσταση παραμένει τεταμένη και ιδιαίτερα ρευστή.

Η  Κοινοβουλευτική Ομάδα του ΠΑΣΟΚ βρίσκεται σε οριακή κατάσταση, ομολογούν ακόμα και φιλοκυβερνητικές εφημερίδες και το μόνο που την κρατά ενωμένη είναι αφενός ο κίνδυνος χρεοκοπίας και αφετέρου η μη επανεκλογή τους σε περίπτωση πρόωρων εκλογών.

Κατά την συνεδρίαση της ΚΟ δεν θα δοθεί ο λόγος στους βουλευτές - δεν τους παίρνει άλλωστε στο Μαξίμου να μιλήσουν. Θα μιλήσει μόνο ο κ. Παπανδρέου ο οποίος θα επαναλάβει ότι η ψήφιση του άρθρου 37 είναι "προαπαιτούμενο" από την Τρόϊκα και θα επιχειρήσει να πείσει τους βουλευτές να μην τον ...ρίξουν τώρα.

Το κύριο επιχείρημα στους πανικόβλητους βουλευτές από το Μαξίμου είναι σε γενικές γραμμές το εξής: "Πρέπει να προσπαθήσουμε όλοι να πάμε μέχρι τον Μάρτιο, γιατί στο πρώτο τρίμηνο του 2012 θα έχουμε πλεόνασμα και η κατάσταση θα είναι πιο ευνοϊκή για μας".

Δεδομένου ότι δεν αναμένονται αποφάσεις από τους Δανειστές την Κυριακή, είναι προφανές ότι ο κ. Παπανδρέου προσπαθεί να κερδίσει χρόνο γι αυτό και η ομιλία του στους βουλευτές και οι συναντήσεις με τους πολιτικούς και την ...διαπλοκή. Ελπίζει έτσι ότι θα τα ... κουτσοβολέψει μέχρι τον Μάρτιο και θα γλιτώσει τελικά τις εκλογές τώρα και το ... ελικόπτερο.

Κατά τα άλλα, διαβάστε και το προηγούμενο: Λυπάμαι κ. Παπανδρέου, αλλά θα πάτε σε εκλογές και θα είναι μέρα μεσημέρι

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 18/10/2011 17:00:07

    Ιδού η ντροπή του Έθνους

    • Cal avatar
      Cal @ Orestios 18/10/2011 17:14:37

      Δεν ανηκει στο εθνος των Ελληνων αυτος...

      • Orestios avatar
        Orestios @ Cal 18/10/2011 17:57:35

        @Cal
        Μόνο αυτός?

  2. avanti avatar
    avanti 18/10/2011 17:11:11

    Τον Μάρτιο φημολογείται ότι θα γίνει η επίσημη χρεοκοπία της χώρας στην οποία θα συρθούμε μετά την εσωτερική μας κατάρρευση και διάλυση.

  3. Giorgos avatar
    Giorgos 18/10/2011 17:21:32

    Μέχρι τον προηγούμενο Μάρτιο έπρεπε να το τραβήξει. Κράτησε το μήνα και μπέρδεψε τη χρονιά!

  4. manos avatar
    manos 18/10/2011 17:27:35

    Και του άλλου έθνους εννοεί ο Ορέστιος.

    • Orestios avatar
      Orestios @ manos 18/10/2011 17:58:36

      Η μοίρα των ανέστιων να είναι μιάσματα παντού

      • manos avatar
        manos @ Orestios 18/10/2011 18:02:35

        Πάντως πρέπει να του το αναγνωρίσουμε. Είναι multiglobal, κάτι σαν την Hewllet Packard. :-)

  5. popolaros avatar
    popolaros 18/10/2011 17:36:53

    Τζέφρι δεν το βλέπω καθόλου εφικτό.
    Το μόνο που βλέπω μέχρι Μάρτιο είναι εσένα behind the bars!!!!

  6. Σταύρος avatar
    Σταύρος 18/10/2011 17:37:59

    η μη επανεκλογή τους σε περίπτωση πρόωρων εκλογών

    Γιατί αν γίνουν κανονικά, θα εκλεγούν;;; :) :) :)

    • stanley@gr avatar
      stanley@gr @ Σταύρος 18/10/2011 17:52:07

      πεστα ρε Σταυρο!!!!!
      Μαυρο φιδι που τους εφαγε!
      Και επιπλεον ΑΤΙΜΑΣΜΕΝΟΙ!!!!!

  7. ΝΕΚΚ avatar
    ΝΕΚΚ 18/10/2011 17:52:20

    Ποιο Μαρτιο??? Εδω δεν ξερουμε αν θα βγει η εβδομαδα...

  8. mhtsos karditsa avatar
    mhtsos karditsa 18/10/2011 17:58:50

    μια βδομαδα ακομη απεργιων και θα σου πω εγω μεχρι το μαρτιο.
    οταν θα παραλυσει το κρατος απο τις απεργιες και το δημοσιο ταμειο δε θα εχει να εισπραξει τοιποτα και απο πουθενα θα δειτε πως εχουν πεσει αμεσως.
    αυτο ειναι το μονο μεσο για να πεσουν. τοιποτα αλλο δεν υπαρχει εφοσον ο κομος δε κατεβαινει στους δρομους.

  9. η Κατινίτσα της γειτονιάς avatar
    η Κατινίτσα της γειτονιάς 18/10/2011 18:28:42

    Πατριωτάκια μη γελιέστε. Αν δεν πέσουν όλες οι συμφωνηθείσες υπογραφές της προδοσίας δεν τον ρίχνουν τον ΓΑΠ οι πάτρωνές του. Και η Ν.Δ έχει πεισθεί να μην κινήσει θέμα παραπομπής του σε ειδικό δικαστήριο. Ακούστε την Κατινίτσα πούναι παλιά ..........στο κουρμπέτι και δεν χάφτει τις κατινίστικες πολιτικές του ντόποιυ πολιτικού κατεστημένου.

    Έσσεται ήμαρ, όπως μας έμαθαν στο Αρσάκειο.

  10. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 18/10/2011 18:29:03

    Ἐπιχειροῦνται ἢ καὶ ἐξαγγέλονται διάφοροι «πολιτικοὶ γάμοι».
    Ὁ Γιῶργος ζητᾶ ἀπεγνωσμένα τὸ χέρι τῶν μεγαλοεκδοτῶν, στοὺς ὁποίους σίγουρα θὰ τάζει ὅ,τι ἔχει ἀπομείνει ἀπὸ τὴν προίκα του. Τὸ ΛΑΟΣ, γεροντοκόρη πλέον μετὰ ἀπὸ ἀποτυχημένη σύναψη γάμου μὲ τὴν κυβέρνηση, ἀντιμνημονιακίζει κατόπιν ἑορτῆς καὶ κατόπιν ἐνθουσιώδους ὑπερψηφίσεως, «νεάζει» γελοιωδέστατα. Ντόρα, μόνη, ψάχνεται, ἐνῷ οἱ καταψηφίσαντες πασόκοι ἀρραβωνιάζονται τὸ ΣΥΡΙΖΑ. Τῆς τρελλῆς δηλαδή. Σύμμειξη τῶν πρὶν κεχωρισμένων.

    Βεβαίως, ἀκόμα ἐκβιάζουν γιὰ τὸν κατ’ ἐξοχὴν «πολιτικὸ γάμο» τῆς δεκαετίας, ποὺ δὲν θὰ γίνει ποτὲ- τὴ «συναίνεση». Τὸ τροπάρι τῆς «συναίνεσης» δὲν λέει νὰ κοπάσει, ἐπὶ τῆς παρούσης μᾶς ἔχουν ζαλίσει στὰ τεριρέμ.

    Δὲν λένε νὰ καταλάβουν τὸ ἑξῆς ἁπλούστατο: ὅτι ὁ Σαμαρᾶς προετοιμάζει τὴν ἑπόμενη μέρα τῆς πτώσης τους –τῆς πτώσης ἑνὸς Συστήματος-, μὲ μεθοδικότητα, ὥστε νὰ εἶναι ὄντως «ἐπόμενη μέρα» καὶ ὄχι ἁπλῶς μιὰ προέκταση/παράταση τῆς προηγούμενης. Κάποιοι δὲν τὸ βλέπουν διότι δὲν ἔχουν πάρει χαμπάρι ὅτι ἔρχεται τὸ Τέλος τῆς περιόδου τῆς Μεταπολίτευσης, ἐνδεχομένως ἔτσι ὅπως ὀξύνονται τὰ πράγματα καὶ τὸ Τέλος μιᾶς περιόδου ἀκόμα εὐρύτερης. Καὶ φωνάζουν γιὰ συναίνεση, «νὰ τὰ βρεῖτε βρὲ παιδιά». Κάποιοι τὸ ξέρουν πολὺ καλά, καὶ ἀκριβῶς γι’ αὐτὸ πιέζουν ἀκόμα, μετὰ ἀπὸ 400 ἀρνήσεις: παζαρεύουν τὴν παράταση. Τὸ ὀφφίκιο τοῦ μέγα σφουγκοκωλαρίου. Ἔστω, τὴν παράδοση αὐτοῦ μὲ εὐνοϊκοὺς ὅρους. Καὶ φοβοῦνται, φοβοῦνται ὅσο δείχνει ἡ τάχα μου παιγνιώδης εἰρωνεία στὴν φωνούλα τοῦ κ. Μπάμπη ὅταν λέει «σίγουρα δὲν ἐννοεῖτε ἐμένα» στὸν Λαζαρίδη, φοβοῦνται ὅσο ἕνας Alexis ποὺ μᾶς περιγράφει συγκλονισμένος τὴν ἀνατροφή του μήπως καὶ συνετιστοῦμε.

    Ὅμως!
    Μόνος πολιτικὸς γάμος, ὁ ἐνδοσαμαρικός.

    Ὁ Σαμαρᾶς εἶχε τὴν πρόνοια νὰ «καπελώσει» τὸν χῶρο-προθάλαμο τῆς ἑπόμενης μέρας. Δὲν ἀναφέρομαι φυσικὰ στὴν Νέα Δημοκρατία: αὐτὴ τοῦ δίνει ἁπλῶς τὴν πλατφόρμα γιὰ κάτι τέτοιο (δηλαδή: χωρὶς νὰ τὸ καταλαβαίνει ἢ νὰ προτίθεται νὰ τὸ καταλάβει, ἡ ΝΔ τοῦ ἔδωσε τὴν μία καὶ μοναδικὴ δυνατότητα νὰ ἐπιβιώσει ἐκείνη μεσοπρόθεσμα. Ἀλλιῶς θὰ εἶχε ἤδη περάσει στὰ προεόρτια τῆς ἀνυπαρξίας, στὴν συναινετικὴ μνημονιακὴ συγκυβέρνηση). Καὶ νὰ μιλήσει γι’ αὐτὴν τὴν ἑπόμενη μέρα, νὰ τὴν περιγράψει. Σιγὰ στὴν ἀρχή, διακριτικὰ μὴ μᾶς ἔρθει ντουβρουτζᾶς, ὅλο καὶ δυνατώτερα στὴ συνέχεια- καὶ εἴμαστε ἀκόμα στὰ προεόρτια...
    Ἀναγκαστικά, ὡς ἐκ τούτων, ὅλες οἱ νεομεταπολιτευτικὲς διεργασίες μὲ ἀξιώσεις (θὰ) γίνονται ὑπὸ τὴν σκέπη τοῦ ΑΣ. Νὰ τὸ θέσω ἔτσι, ὅλοι οἱ σοβαροὶ πολιτικοὶ γάμοι (θὰ) ἔχουν τὸν Σαμαρᾶ γιὰ κουμπάρο, ὅταν δὲν θὰ τὸν ἔχουν γιὰ γαμπρό. Γιὰ νὰ προετοιμάσουν τὴν γενιὰ ποὺ θὰ μετουσιώσει τὰ ἐρείπια σὲ μιὰ νέα Ἑλλάδα. Ποὺ θὰ κάνει τὴν καμμένη γῆ νὰ καρπίσει καὶ πάλι.

    Πῶς τὸ λέει ἡ ἀκολουθία τοῦ γάμου: «καὶ ἴδωσιν υἱοὺς τῶν υἱῶν αὐτῶν, ὡς νεόφυτα ἐλαιῶν κύκλῳ τῆς τραπέζης αὐτῶν».

    Ναί: στὸ πολιτικὸ τραπέζι τῆς αὐριανῆς μέρας θὰ κάθονται τὰ πολιτικὰ τέκνα μιᾶς Νέας Μεταπολίτευσης ποὺ δὲν ἔχει ἔρθει ἀκόμη μὰ εἶναι ἤδη ἐδῶ, ἀπέναντι μόνον στοὺς πραγματικοὺς πολιτικούς τους ἀντιπάλους, ὁσοδήποτε λίγους ἢ πολλοὺς ἐκλογικά, ὅπως θὰ προκύψουν ἀπὸ τὶς πολιτικὲς ἀνακατατάξεις ποὺ ἕπονται.

    Στὶς ἑπόμενες ἐκλογές, ὀψέποτε ἔρθουν, ὁ ψηφο-φόρος Λαὸς δὲν θὰ ἀπέχει, δὲν θὰ «πάει γιὰ μπάνιο»: θὰ ἔρθει ὡριμώτερος καὶ ἀποφασισμένος, ἄλλους νὰ τοὺς μαυρίσει κι ἄλλους νὰ τοὺς μυρώσει. Ἠσαΐα χόρευε.

    Ἀπὸ «πολιτικοὺς γάμους», λυπᾶμαι παιδιά, μόνο αὐτὸν ἔχουμε.

    Βίον ἀνθόσπαρτον!

  11. ΠΙΛΟΤΟΣ avatar
    ΠΙΛΟΤΟΣ 18/10/2011 18:40:15

    Δεν υπάρχει άλλη εξήγηση. Ο τύπος είναι εξωγήινος και έχει έλθει να καταστρέψει (πρώτα) την Ελλάδα.
    Όποιος τον ακούει αυτή τη στιγμή θα έχει περάσει ήδη τον Κρόνο και θα πάει βουρ για Πλούτωνα !!!

  12. factorx avatar
    factorx 18/10/2011 18:41:52

    δείτε τo κανάλι της Βουλής, ο ΓΑΠ σε οικτρή κατάσταση
    Αλήθεια το κανάλι της Βουλής δεν απεργεί;

  13. Decodex avatar
    Decodex 18/10/2011 19:36:19

    Ο τυπος συμπαρεσυρε ολη την Ευρωπη με το που ανοιξε μια κατασκευασμενη "κερκοπορτα". Μετα η μπαλα χαθηκε αφου μπουκαραν διαφοροι δοθεντος της ευκαιριας.

    • Σταύρος avatar
      Σταύρος @ Decodex 18/10/2011 20:54:58

      ...δοθείσης της ευκαιρίας... p) p) p)

  14. Γιαγκούλας avatar
    Γιαγκούλας 18/10/2011 22:41:13

    Γιατί ΝΔ, ΚΚΕ και ΣΥΡΙΖΑ δεν αποχωρούν τώρα (την Πέμπτη) από το Κοινοβούλιο, συντασσόμενοι με τον αγωνιζόμενο λαό, ώστε να πέσει αύριο ο ΓΑΠ; Μάλλον έχει δίκιο η "Κατινίτσα" της Αρσακείου.
    Οσο δεν το κάνουν, θα το τραβάει ο prime minister.

  15. δημης avatar
    δημης 19/10/2011 01:02:30

    ...ΛΕΤΕ ΤΟΟΟΣΟ ΠΟΛΥ ΑΚΟΜΑ ΝΑ ΚΡΑΤΟΥΝ ΤΑ ΣΧΟΙΝΙΑ ΤΩΝ ΜΑΡΙΟΝΕΤΩΝ ΚΑΙ ΤΟ ΜΑΡΤΙΟ ΝΑ ΤΑ ΚΟΨΟΥΝ ΞΑΦΝΙΚΑ ΚΑΙ ΟΙ ΜΑΡΙΟΝΕΤΕΣ ΓΙΝΟΥΝ ΣΦΟΥΓΓΑΡΟΠΑΝΑ;;;;;;;;

  16. Απορία avatar
    Απορία 19/10/2011 01:34:55

    Ο Σαμαράς οδηγείται σε τετελεσμένα. Εαν δεν υποχρεώσει τον Παπανδρέου σε εκλογές μέχρι το αργότερο στο τέλος του χρόνου θα χάσει και αυτός τελικά το τρένο.

    Όσο καθυστερούν οι εκλογές τόσο δουλεύει ο χρόνος υπερ του Παπανδρέου και του ΠΑΣΟΚ.