#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
12/04/2013 13:43
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μέχρι που θα φτάσει ο "τσαμπουκάς" στα πανεπιστήμια;

[caption id="attachment_212185" align="alignnone" width="600" caption="Φωτό: in.gr"][/caption]

Αυτή η χώρα, και ειδικά ο χώρος των πανεπιστημίων, μοιάζει με έναν τεράστιο κινηματογράφο. Τα έργα βίας και τρόμου διαδέχονται το ένα το άλλο, ο κόσμος παρακολουθεί, το κράτος σε ρόλο μηχανικού προβολής, μόνο που το εισιτήριο είναι πανάκριβο.

Όλοι εμείς πληρώνουμε δισεκατομμύρια για να έχουμε έστω και μια στοιχειώδη δωρεάν παιδεία κι αντί γι' αυτό βλέπουμε επαναλήψεις του ίδιου... σπλας έργου. Αίμα, καταστροφές, ομηρίες, φοβισμένοι καθηγητές, τσαμπουκάδες φοιτητές, διαλυμένο πανεπιστήμιο που μεταξύ επεισοδίων γίνεται και κανένα μάθημα.

Στο Πανεπιστήμιο Πειραιά πριν μερικές μέρες μπήκε μια ομάδα κουκουλοφόρων, τα έσπασε διέλυσε μια εκδήλωση της ΔΑΠ και έφυγε. Λίγο μετά από τύχη πιάστηκαν 7 άτομα, αλλά αγνοείται η διαδικασία που ακολουθείται.

Χθες στην Πάτρα, συνέβησαν πολύ σοβαρά περιστατικά που υπενθυμίζουν το μπάχαλο που επικρατεί στα ελληνικά πανεπιστήμια. Φοιτητές μπούκαραν στο ΤΕΙ, συνεπλάκησαν με άλλους φοιτητές άλλων παρατάξεων που όμως μπορεί να κάθονται στα ίδια έδρανα, προκλήθηκαν εκτεταμένες ζημιές που θα πληρώσουμε όλοι εμείς, ενώ επί ώρες καθηγητές ήταν όμηροι μιας ομάδας εξοργισμένων ατόμων που διαμαρτύρονταν για το σχέδιο Αθηνά.

Αν παρατηρήσει κανείς το βίντεο που κυκλοφορεί, θα δει νεαρά παιδιά 20 ετών να μιλούν αισχρά και να απειλούν ηλικιωμένους καθηγητές. Προφανώς δεν διδάχτηκαν ποτέ πώς να γίνεται ο διάλογος, ούτε ότι προέχει ο σεβασμός στον άλλον, ειδικά αν αυτός είναι μεγάλης ηλικίας και καθηγητής.



Πρόκειται για παιδιά που μεγάλωσαν έχοντας ως πρότυπα τους μπαχαλάκηδες του 2008. Αλλά και όλους εκείνους που φτιάχνουν τις μολότοφ και τις πετάνε σε ξένες περιουσίες λες και είναι... καραμέλες.

Είναι τα ίδια παιδιά, ανεξαρτήτου παράταξης που έχουν συνηθίσει στη βία, απ' όπου κι αν προέρχεται, δεξιά, αριστερά ή από την Αστυνομία. Ζουν με μια χώρα, σε μια χρονική περίοδο που ο καθένας κάνει ότι θέλει, γιατί έτσι γουστάρει. Κι επειδή «κάποιοι τα έφαγαν» ξεσπάνε στη δημόσια περιουσία. Στα πανεπιστήμια, στα κρατικά κτίρια, στις πλατείες και τα μάρμαρα.

Από την άλλη, είναι τα παιδιά που δεν έχουν ελπίδα. Με την ανεργία των νέων στο 60%, με πτυχία απαξιωμένα, χωρίς πρόσβαση στην αγορά εργασίας ή με μισθούς πείνας. Που αγανακτούν γιατί βλέπουν μαύρο το μέλλον τους. Κι αυτό είναι το πιο δραματικό. Που, πάντως, δεν δικαιολογεί σε καμιά περίπτωση τη βία και τα έκτροπα στα πανεπιστήμια. Θα έκαναν άραγε το ίδιο πράγμα στο σπίτι τους;

Αλλά πρέπει να ρωτήσει κανείς τα «παιδιά της Πάτρας» που τα διέλυσαν όλα: Ανάλογες κινήσεις έκαναν για τους αιώνιους φοιτητές ή για την κομματοκρατία στα Πανεπιστήμια; Έκαναν για τους καθηγητές που παίρνουν μίζες για έρευνες, με την αγαστή συνεργασία φοιτητών; Άραγε, έκαναν κινήσεις για να σταματήσει η ντροπή των φοιτητικών παρατάξεων που μοιράζουν από σημειώσεις μέχρι δωρεάν λάπτοπ και κυριλέ εκδρομές αρκεί να τους ψηφίσουν;

Ό,τι κι αν πει κανείς είναι λίγο και δυστυχώς πολύ δύσκολα θα αλλάξουν τα πράγματα στα πανεπιστήμια αν δεν αλλάξουν οι νοοτροπίες κι αν δεν αγαπήσουμε τις σχολές όπως τα σπίτια μας.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Tonia G. avatar
    Tonia G. 12/04/2013 14:20:03

    Θα φτάσει δυστυχώς μέχρι εκεί που θα βγει ένας Κυβερνήτης (αδιάφορο πλέον δυστυχώς από τους πολίτες με ποιο τρόπο θα επικρατήσει) ο οποίος θα ΕΠΙΙΒΑΛΕΙ:
    το Νόμο
    την Τάξη
    την Ασφάλεια
    την Ειρήνη (κοινωνική & οικονομική ταυτοχρόνως)

    Σήμερα περίπου 10.000 άτομα τρομοκρατούν: εργασιακούς χώρους, εμπορικά κέντρα των πολέων, στάδια & γήπεδα, Πανεπιστήμια και Σχολές, καταλαμβάνουν δημόσια κτήρια, τραμπουκίζουν σε δημόσιους χώρους, υποθάλπουν λαθρομετανάστες.
    Από αυτήν την κατάσταση ΤΑΛΑΙΠΩΡΟΥΝΤΑΙ και ΕΚΒΙΑΖΟΝΤΑΙ 9.990.000 ΕΛΛΗΝΕΣ. Αντί λοιπόν να συμβαίνει αυτό θα πρέπει να απομακρυνθούν από τη κοινωνία αυτές οι 10.000 τρομοκράτες.
    Από κει θα γίνει η Αρχή της Ανάτασης.

  2. Φοιτητης avatar
    Φοιτητης 12/04/2013 14:23:52

    Ευτυχως, στην δικια μου σχολη δεν συμβαινουν τετοια
    πραγματα. Κατι τραβηγματα με παρανομους μικροπωλητες που εμπαιναν
    για να προστατευτουν απο την Αστυνομια ειχαμε (η ανοησια του ασυλου
    παρανομιων και οχι ιδεων), αλλα λυθηκε το θεμα... Ελπιζουμε τα
    φαινομενα βιας να εκλειψουν σε ολα τα ΑΕΙ/ΤΕΙ ως μερος ενος
    προγραμματος βελτιωσης τους.

  3. Think Out! avatar
    Think Out! 12/04/2013 15:35:28

    Δεν έχω αντίρρηση οι εν λόγω φοιτητές να κρατήσουν όμηρο τον οποιονδήποτε. Δεν με ενδιαφέρει και ως ένα βαθμό είναι "δικαίωμά" τους, με μόνη παρενέργεια ότι η "άσκησή" του επιφέρει νομικές συνέπειες. Έχω, όμως, τις ακόλουθες απαιτήσεις, οι οποίες συνοψίζονται στη φράση: "Να εφαρμοστεί ο νόμος".

    Πρώτον, να ασκηθεί ποινική δίωξη εναντίον τους, καθώς τελούν εγκλήματα του κοινού ποινικού δικαίου.
    Δεύτερον, να εισέλθει η αστυνομία στο ίδρυμα και να τους συλλάβει.
    Τρίτον, να διαγραφούν οριστικά από τη σχολή τους.

    Δεν φτάνω στο σημείο να εξετάσω προς υπεράσπιση ποιας ιδέας κρατούν ομήρους καθηγητές τους.

    Δεν με ενδιαφέρει το σχέδιο "Αθηνά".

    Δεν είμαι εναντίον τους, ούτε θέλω να αναφερθώ εκτενώς στο διάχυτο φασισμό που χαρακτηρίζει τη σύγχρονη (νεο)ελληνική ιστορία.

    Απαιτώ, όμως, να εφαρμόζεται ο νόμος, παντού και πάντα. Χωρίς αστερίσκους και εξαιρέσεις.

    http://thinkout-gr.blogspot.gr/

  4. Το κέντρο του κόσμου. avatar
    Το κέντρο του κόσμου. 12/04/2013 16:03:11

    Οι συγκεκριμένοι φοιτητές ανήκουν στην κατηγορία των ανθρώπων που ξέρουν ότι δεν ξέρουν. Τις άλλες τρεις κατηγορίες μακάρι να τις βρουν.

  5. Aργυρης avatar
    Aργυρης 12/04/2013 16:39:13

    Το μπάχαλο ξεκινάει απο το Δημοτικό Σχολείο όπου ορισμένοι μαθητές διαλυουν τις τάξεις και το μάθημα και εμείς οι δάσκαλοι πέραν της φωνής και του μαλώματος δεν έχουμε κανένα μέσο τιμωρίας. Παιδιά απειθαρχητα που ξέρουν ότι τα παίρνει να κάνουν όποια φασαρία τους έρθει στο μυαλό.... Μετά από λίγα χρόνια είναι τα ίδια που απειλούν τους καθηγητές τους στα ΤΕΙ και τα Πανεπιστήμια.

  6. μαρικα avatar
    μαρικα 12/04/2013 17:16:05

    Να χαιρετε η Ελλαδα τις αυριανες μανες και νοικοκυρες.

  7. Panas avatar
    Panas 12/04/2013 17:24:44

    Αυτός ο τρόπος αντίδρασης και διαμαρτυρίας ταιριάζει σε μια τριτοκοσμική χώρα περισσότερο . Δε μας ταίριαζε πριν. Δε μας ταιριάζει ακόμη. Σε λίγα χρόνια (μήνες ίσως...) θα έρθουμε "στα ίσια μας" πάλι και θα μας ταιριάξει...

  8. ALTER EGO avatar
    ALTER EGO 12/04/2013 17:40:27

    Δυστυχώς, όσο και αν αισθάνομαι πως τα εικοσάχρονα έχουν δίκιο κι από ένστικτο στρέφονται ενάντια σε όλους και σε όλα χτυπώντας στα τυφλά, δε μπορώ να μη νιώσω ντροπή για τον χυδαίο τρόπο με τον οποίο απευθύνονται σε έναν μεγαλύτερό τους άνθρωπο, που βρίσκεται μόνος, ανάμεσα σε οργισμένο ''κοπάδι''. Αυτή η συμπεριφορά προδίδει συγχυσμένο νου, θολή κρίση και χαμένο αυτοέλεγχο.
    Επίσης, αν τη μισή τζάμπα μαγκιά που επιδεικνύουν στο video την εμφανίζανε στους δρόμους απαιτώντας το δικαίωμά τους στην εκπαίδευση, στην εργασία και στη ζωή, κανείς δε θα μπορούσε να τους σταματήσει, ούτε να τους μετατρέψει από Έλληνες, σε άγρια διωγμένους από την Ελλάδα μετανάστες. Τόση ενέργεια, δύναμη και πάθος, κρίμα να σπαταλιώνται άσκοπα σε υποτιμητικούς για όλους μας διαξιφισμούς. Εκ του ασφαλούς επανάσταση, δεν υπάρχει...

  9. Φρέσκα Κουλούρια avatar
    Φρέσκα Κουλούρια 12/04/2013 17:52:52

    Όταν από το νήπιο αποκτάς δικαίωμα τότε μόλις φτάσεις είκοσι χρόνων έχεις γίνει δικτάτορας (αριστερός, δεξιός, αναρχικός δεν έχει σημασία, δικτάτορας είσαι).

    Η παιδεία ξεκινάει απ' το σπίτι, συνεχίζεται στο δημοτικό, εμπεδώνεται στην μέση εκπαίδευση και υποτίθεται ότι όσοι φτάνουν να μπούν στην ανώτατη εκπαίδευση εκτός από κάποιες στοιχειώδεις γνώσεις έχουν γίνει και άνθρωποι.
    Υποτίθεται όμως.
    Γιατί εδώ και τρείς τουλάχιστον δεκαετίες έχει χαθεί κάθε έννοια σεβασμού και πειθαρχίας προς τους γονείς πρώτα, προς τους δασκάλοιυς και καθηγητές μετά, προς τους εν γένει μεγαλύτερους στην ηλικία γενικότερα.
    Κάποτε ήταν αδιανόητο για ένα εικοσάχρονο να μην δείξει τον δέοντα σεβασμό σε κάθε μεγαλύτερο στην ηλικία ιδιαίτερα προς αυτούς που είχαν ασπρίσει τα μαλλιά τους.
    Σήμερα το κάθε τσογλανάκι (όχι μόνον οι μπαχαλάκηδες αλλά ακόμα και «τα παιδιά της εκκλησίας» και οι αριστεροί και οι δεξιοί και όλοι) αυθαδιάζει ανερυθρίαστα μπροστά σε ανθρώπους που έχουν ηλικία διπλάσια και τριπλάσια από την δική του χωρίς κανένας να μπορεί να το βάλει στην θέση του μιάς και έχει βρωμίσει ο τόπος από δικαιώματα και ο νόμος καλύπτει κάθε αυθάδεια και κάθε παράπτωμα.
    «Δικαιώματα των παιδιών, δικαιώματα των εφήβων, δικαιώματα των γυναικών, δικαιώματα των εγκληματιών, δικαιώματα, δικαιώματα, δικαιώματα.»
    Περί υποχρεώσεων λέξη.
    Αν όμως αυτά τα τσογλανάκια ήξεραν ότι με το που θα κύτταζες περιφρονητικά έναν μεγαλύτερο (τον δάσκαλό σου στο δημοτικό, τον καθηγητή σου στο γυμνάσιο και στο πανεπιστήμιο, τον αστυνομικό στον δρόμο, τον οδηγό του λεωφορείου κλπ) θα έχανες το κρανίο σου από τις φάπες που θάπεφταν ο κόσμος μας θα ήταν πολύ διαφορετικότερος σήμερα.
    Κάτι ήξερε η ανθρωπότητα ολόκληρη που μέχρι πολύ πρόσφατα και σε όλους τους λαούς και πολιτισμούς δεν έδινε δικαιώματα σε μικρούς σε ηλικία και σε αυτούς που δεν είχαν αποκτήσει πρόσβαση στο δικαίωμα μέσω της εκπλήρωσης των προηγουμένων από τα δικαιώματα υποχρεώσεων.
    Ξαφνικά βέβαια η δήθεν επιστήμη άρχισε να μοιράζει αβέρτα δικαιώματα.
    Και διέλυσε το σύμπαν μέσα σε λίγες δεκαετίες.
    Τώρα η κατάσταση δεν συμμαζεύεται με τίποτε.
    Και φανταστείτε τι έχει να γίνει όταν αυτή η δήθεν απελευθερωμένη φουρνιά πιάσει στα χέρια της την εξουσία.

    Δεν είναι λοιπόν μόνον θέμα του πανεπιστημίου αυτές οι συμπεριφορές.
    Είναι ένα γενικότερο κοινωνικό πρόβλημα που δεν μπορεί να αντιμετωπιστεί μόνο μέσα στα πλαίσια του εκπαιδευτικού συστήματος.
    Εκεί μπορεί μόνον (και οφείλει) να κατασταλεί βίαια κάθε ενέργεια που παραβιάζει τον νόμο.
    Αυτό όμως δεν θα λύσει το πρόβλημα.

    Τα σάπια μήλα δεν τρώγονται, τα πετάς στον κάδο των σκουπιδιών.
    Πολλά απ τα μήλα το τελλάρου έχουν σαπίσει από μέσα, απ την καρδιά, και κινδυνεύει τώρα να μας σαπίσει όλο το τελλάρο με τα μήλα.

  10. WY avatar
    WY 12/04/2013 17:58:12

    Οί έχοντες επιχειρήσεις (εργοδότες) νά σταμπάρουν,μέσω τού video ,τίς φάτσες τους καί νά τούς προτιμήσουν/προσλάβουν κατ΄ εξαίρεσιν,έάν/όταν/εφ΄ όσον
    Α Π Ο Φ Ο Ι Τ Η Σ Ο Υ Ν, μετά από 10 + χρόνια!!!
    Ιδιαίτερα δέ,εκείνην τήν σπουδάστρια,πίσω από τόν καθηγητήν,πού θεωρώντας μάλλον ότι ευρίσκεται στίς αίθουσες **διαλέξεων τής Κουμουνδούρου**,
    χαρακτηρίζει τήν σχολήν/ΤΕΙ Μπουρδέλο!!!
    Ανάλογα μέ τό σαλόνι καί τά.......έπιπλα!!!!
    Σιγά μήν απαγγείλης Κάλβο ή Παλαμά!!!!!

    Υπερήφανοι οί Γονείς τους!!!
    Εύγε!!!!!!!!

  11. counter clock wise avatar
    counter clock wise 12/04/2013 18:03:12

    Πρόσφατα ψηφίστηκε ένας νόμος όπου υποτίθεται ότι κατάργησε το "άσυλο". Όταν μία ομάδα "φοιτητών" δρώντας ως συμμορία κρατά ομήρους και θέλει να εξαναγκάσει τον πρόεδρο σε παραίτηση με τρομοκρατικές μεθόδους, αυτό δεν είναι ικανός λόγος για επέμβαση της αστυνομίας; Ο εισαγγελέας τι έπραξε όταν τα πληροφορήθηκε αυτά;

    Γιατί οι Έλληνες φορολογούμενοι να πληρώνουν για να διατηρείται αυτό το αίχος, όπου "φοιτητές" με βαθμό εισαγωγής 5 εκπαιδεύονται στην αντικοινωνική και χουλιγκανική συμπεριφορά και ξεσαλώνουν επιβάλλοντας δια της βίας κάθε κόμπλεξ και κάθε διαστροφή τους ως κανόνα και τρόπο ζωής; Αυτά τα άσυλα κάθε αγράμματου που φοιτά σε καφετέριες και ταβέρνες και αποκτά και πτυχίο πρέπει να κλείσουν.

    Τα πρόσωπα αυτών που ασχημονούσαν σαν κακομαθημένα τσογλάνια και καταπατούσαν κάθε ατομικό δικαίωμα των ομήρων τους είναι γνωστά και καταγεγραμμένα. Θα κινηθούν οι νόμιμες διαδικασίες για να λογοδοτήσουν, ή θα δοθεί ένα ακόμη επιχείρημα υπέρ της ύπαρξης και δράσης του... Κασιδιάρη;

    • sceptic avatar
      sceptic @ counter clock wise 12/04/2013 19:26:00

      Οι εισαγγελείς έχουν ειδικευθεί τώρα τελευταία στο να κλείνουν μέσα όσους κατεστραμένους χρωστούν ΦΠΑ, τα υπόλοιπα δεν τα γνωρίζουν...

  12. sceptic avatar
    sceptic 12/04/2013 19:23:37

    Φαντάζομαι να συνέβαινε το ίδιο σε ένα εκπαιδευτικό ίδρυμα του εξωτερικού , τι θα γινόταν μετά.

  13. aggelosview avatar
    aggelosview 12/04/2013 19:28:52

    Οι Φωτοπουλοι του μέλλοντος μας!

  14. Mιχάλης avatar
    Mιχάλης 12/04/2013 20:05:22

    Τα άτομα αυτά τα υποκινεί το Σύριζα και συγκεκριμένα η Βουλευτής της ελαφρας συνείδησης κ Καννελοπούλου που πήγε στο υπουργείο παιδείας και το έπαιζε διαμαρτυρόμενη

  15. Apostolos Vlahos avatar
    Apostolos Vlahos 13/04/2013 08:30:55

    Γιατί οι καθηγητές δεν κάλεσαν την αστυνομία; Από όσο ξέρω δεν μπορεί να κινηθεί αυτεπαγγέλτως σε τέτοιες περιπτώσεις. Κάναν κάποια καταγγελία μετά; Όχι.

    Συνεπώς εφαρμόζεται μέχρι κεραίας ο Νόμος. Όπως και με το νόμο Βενιζέλου για την αθώωση όσων συμμετείχαν στο κούρεμα των ομολόγων. Όπως και στην αθώωση αυτών που δώσαν θαλασσοδάνεια στα κόμματα...

  16. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 13/04/2013 10:23:45

    "Μέχρι που θα φτασει ο τσαμπουκάς στα πανεπιστήμια;"

    Μέχρι εκεί που θα συμβάλλουν και αυτοί οι κάφροι (ζητώ συγγνώμη από τους Κάφρους) στην ουσιαστική βελτίωση του κοινωνικού μας πολιτισμού: Τουτεστιν,

    1) Με την πληρωμή διδάκτρων, γιατί η ανώτατη παιδέια δεν είναι δικαίωμα αλλά επιλογή.
    2) Με την αλλαγή πανεπιστημιακών ηγεσιών με άλλες σοβαρές και όχι με αυτές που αποκαλούν "παιδιά" τα φασιστάκια αυτά.
    3) Με την παρουσία της αστυνομίας για να ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ με τίμημα ακριβό όσοι κατστρεφουν την δημόσια, μαλλον κοινή ('οπως πχ λέμε κοινή γυναίκα ) περιουσία.
    4) Με την επιβάρυνση εξόδων σε όσους αναρχοκαννίβαλους συλλαμβάνονται να καταστρεφουν.
    5) Με την δικαστική δίωξη όσων συλλαμβάνονται να καταστρέφουν.

    Όλα αυτά όμως απαιτούν στιβαρές ηγεσίες που θα αψηφίσουν την κομματική λαϊκιστική μπουρδολογία που θα ξεχυθεί να μας κατηγορήσει. Μόνο τότε θα ηρεμήσουν οι Λενινίσκοι και οι Σταλινίσκοι που εκτρεφουν τα κομματικά χοιροστάσια στα ΑΕΙ.

    Γιατί ό,τι μας δίνεται δωρεάν δεν το εκτιμούμε ΠΟΤΕ.

    • papadakis iraklis avatar
      papadakis iraklis @ Νίκος Αργεάδης 13/04/2013 18:59:57

      Πολύ σωστά. Αυτά και πολλά άλλα είναι εντελώς απαραίτητα.

    • Περικλής avatar
      Περικλής @ Νίκος Αργεάδης 13/04/2013 19:29:37

      Γιατί να υπάρχουν δίδακτρα; (εκτός αν εννοείς κάτι συμβολικό του στυλ 300-400 ευρώ το χρόνο) Αυτοί που δεν έχουν γιατί να μη μπορούν να σπουδάσουν και να ανελιχθούν στην ακαδημαϊκή ιεραρχία;

  17. hellasatt avatar
    hellasatt 13/04/2013 13:19:18

    Το σχέδιο Αθηνά μπορεί να μην είναι τέλειο αλλά προσπαθεί να βάλει μία τάξη στην Ανώτατη Παιδεία (Νομική στον Τύρναβο, Ιατρική στα Σούρμενα). Η αριστερά αποδεικνύει ότι είναι ό,τι το πιο αρτηριοσκληρωτικό υπάρχει στον τόπο και εμμένει να στηρίζει κάθε στραβομάρα. Οψόμεθα...

  18. Ρίτα avatar
    Ρίτα 13/04/2013 13:45:10

    Πρώτον, η παιδεία ξεκινά από την οικογένεια. Και αυτά τα παιδιά ούτε καν την πλησιάζουν. Και δεύτερον, με τη συμπεριφορά τους αποδεικνύουν πως ναι η σχολή τους πρέπει να κλείσει, γιατί οι άνθρωποι που φοιτούν εκεί είναι τουλάχιστον αμόρφωτοι και δεν αξίζουν να πάρουν κανένα πτυχίο. Κρίμα στους γονείς τους που τους πληρώνουν. Αλλά θα μου πεις ας είχαν φροντίσει να τους ανατρέψουν ορθότερα! Μπορεί να βγάζανε κ κανένα παραπάνω βαθμό και να φοίτουσαν σε καμιά σχολή της προκοπής τώρα.. Εδώ μιλάμε για άτομα του 5 και του 10. Που δεν υποτιμώ αυτούς τους βαθμούς, απλά δε θα έπρεπε να είναι φοιτητές πανεπιστημίου (ούτε καν ΤΕΙ). Είναι φανερό ότι δεν τους "ταιριάζει" η εκπαίδευση.

  19. Κώστας avatar
    Κώστας 13/04/2013 18:21:47

    Το ψάρι βρωμάει από το κεφάλι. ("Το της Πόλεως Ήθος Ομοιούται τοις Άρχουσι"). Από το 1974 και είμαστε μάρτυρες της αθλιότητας που επικρατεί
    στα ελληνικά σχολεία και πανεπιστήμια, για την οποία κύριοι υπεύθυνοι είναι η Πολιτεία, οι εκπαιδευτικοί αλλά και πολλές ελληνικές οικογένειες.
    Πρόσφατο παράδειγμα η μαμά Νάσιουτζικ που δήλωσε προκλητικά ότι είναι
    υπερήφανη για τον τρομοκράτη γίόκα της.