30/10/2008 21:10
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μέτωπο εναντίον Αλογοσκούφη

Εκρηκτική γίνεται πλέον η κατάσταση στη ΝΔ με την οικονομία. Ο ένας μετά τον άλλο υπουργοί και βουλευτές επιτίθενται στον κ. Αλογοσκούφη επικρίνοντάς τον ότι φροντίζει μόνο για το τραπεζικό σύστημα, χωρίς να ενδιαφέρεται για το αν τα οφέλη από τα μέτρα θα μεταφερθούν στην πραγματική οικονομία, στις μικρομεσαίες επιχειρήσεις και στους καταναλωτές.Ο εκνευρισμός του κ. Αλογοσκούφη και από την κριτική και από την απώλεια του ελέγχου της κατάστασης ήταν φανερός σήμερα το βράδυ στο MEGA που αναφερόταν στην κριτική των άλλων υπουργών εναντίον του. Παρενέβη για να απαντήσει, αλλά όταν τον στρίμωξαν ...έκλεισε το τηλέφωνο !

Μέσα σε αυτήν την κατάσταση και επιχειρώντας μια αναδίπλωση της τελευταίας στιγμής (δεν τον βλέπουμε καλά στην θέση του) ο κ. Αλογοσκούφης παρουσίασε σήμερα ένα σχέδιο για την σωτηρία της οικονομίας και για να πείσει ότι έχει σχέδιο, αλλά και για να προλάβει τον Καραμανλή που θα μιλήσει αύριο (τι λέγαμε εδώ;). Μεταξύ άλλων το σχέδιο προβλέπει:

Συμμετοχή του Δημοσίου στο μετοχικό κεφάλαιο των τραπεζών έως το ύψος των 5 δισεκατομμυρίων ευρώ. Το Δημόσιο συμμετέχει με προνομιούχες μετοχές που έχουν απόδοση 10% και ορίζει εκπροσώπους του στο Διοικητικό Συμβούλιο κάθε τράπεζας που συμμετέχει στο σχέδιο. Καμία από τις συμμετέχουσες τράπεζες δεν θα μπορεί να διανέμει ως μέρισμα στους μετόχους ποσό μεγαλύτερο από το 35% των συνολικών κερδών της.

Ο εκπρόσωπος του Δημοσίου έχει δικαίωμα βέτο στον καθορισμό των αμοιβών και των μπόνους των ανωτάτων στελεχών των τραπεζών, καθώς και στην πολιτική διανομής των κερδών.

Για την ενίσχυση της εποπτείας της εφαρμογής του σχεδίου, δημιουργείται Συμβούλιο Εποπτείας Εφαρμογής, υπό την προεδρία του Υπουργού Οικονομίας και Οικονομικών και με τη συμμετοχή του Διοικητή της Τράπεζας της Ελλάδος και του αρμόδιου Υφυπουργού για το Γενικό Λογιστήριο του Κράτους.

Παροχή των εγγυήσεων του Δημοσίου για τη σύναψη μεσομακροπρόθεσμων δανείων από τις συμμετέχουσες τράπεζες, ποσού έως 15 δισεκατομμύρια ευρώ με στόχο τη συνέχιση της παροχής ρευστότητας για την κάλυψη των αναγκών των επιχειρήσεων, των νοικοκυριών και των δημοσίων έργων.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. mareli avatar
    mareli 30/10/2008 21:15:50

    Αλλά λόγια ν' αγαπιόμαστε εσείς και ο Τσάβες αλλάζει τροπάρι!!!!!



    Περικοπή της παραγωγής πετρελαίου θέλει ο Τσάβες

    Ο πρόεδρος της Βενεζουέλας, Ούγκο Τσάβες, δημοσιοποίησε τη βούλησή του η καθημερινή παραγωγή του πετρελαίου «να περικοπεί κατά (επιπλέον) ένα εκατομμύριο βαρέλια τον Δεκέμβριο ή και πριν από αυτόν, εφόσον απαιτηθεί, από τη σκοπιά της διαμόρφωσης της τιμής του προϊόντος», σύμφωνα με τη δήλωση του υπουργού Ενέργειας της λατινοαμερικανικής χώρας Ραφαέλ Ραμίρεζ.

    Υπενθυμίζεται ότι ο ΟΠΕΚ (αν και, στην πράξη, αποκλίνουν από τα προσυμφωνημένα κάποια μέλη του) στο τέλος έκτακτης συνόδου του αποφάσισε μία αισθητή περικοπή (1,5 εκατομ.βαρέλια καθημερινά) στην ημερήσια παραγωγή.

    kathimerini.gr

  2. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 30/10/2008 21:33:16

    Προφανώς ο εν λόγω κύριος, όταν ακούει ότι ο κόσμος δεν έχει ψωμί να φάει, αναρωτιέται "και γιατί δεν τρώει παντεσπάνι".Απλώς δεν το εκφράζει δημοσίως. Αυτού του είδους τα άτομα,είναι μάλλον εργαλεία του συστήματος παρά άνθρωποι.Δεν καταλαβαίνουν, πραγματικά δεν καταλαβαίνουν, τα προβλήματα των απλών ανθρώπων που αναγκάζονται να επιβιώνουν με 700 ευρώ.
    Μαρίες Αντουανέτες πάντα υπάρχουν αναμεσά μας. Το θέμα ειναι,εμείς, να μην επιτρέπουμε να δημιουργούνται συστήματα που δίνουν σε αυτά τα άτομα εξουσία.

  3. xxx avatar
    xxx 30/10/2008 21:33:47

    Είδε κανείς σήμερα τον κωστάκη στην ομιλία του για τη διαφθορά όπου είπε ότι έχουμε βελτιωθεί αλλά ο αγώνας συνεχίζεται;

    Η χώρα κατρακύλησε 12 ολόκληρες θέσεις προς το χειρότερο τα τελευταία 4 χρόνια και αυτοί το χαβά τους.

    Και μια και η κουβέντα για τη διαφθορά θα ασχοληθεί κανένας εισαγγελέας με το διδακτορικό μαιμου της νατάσας;

  4. salmonellas avatar
    salmonellas 30/10/2008 21:41:45

    O kyrios Alogo to pire to minimataki tou kai twra syneiditipoiei gia prwti fora oti ta psomia tou teleiwnoun.Den peirazei, ola exoun arxi, mesi kai telos s' auti ti zwi. Exallou, o Karaman-Li exakolouthei na einai to isxyro harti tis ND, opote den syzitame, tha thysiastei to alogo gia na glytwsei o anavatis.Fysiologika pragmata.

  5. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 30/10/2008 21:45:55

    Ηλιθιότητα εις τον κύβο. Όποια τράπεζα έχει πρόβλημα ρευστότητας κάνει αύξηση μετοχικού κεφαλαίου και τις αδιάθετες μετοχές, που δε θέλουν να πάρουν οι παλιοί μέτοχοι, να τις πάρει το κράτος. Να πάρει κανονικές μετοχές όχι προνομιούχες της πλάκας. Αυτά είναι κόλπα για να πάρουν τα φράγκα χωρίς αντάλλαγμα.

  6. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 30/10/2008 21:48:52

    Και μια και η κουβέντα για τη διαφθορά θα ασχοληθεί κανένας εισαγγελέας με το διδακτορικό μαιμου της νατάσας;

    Αν ασχοληθεί εισαγγελέας με όλα τα διδακτορικά μαϊμού που υπάρχουν στην Ελλάδα τότε να ασχοληθεί και με της Νατάσας. Και να ξέρεις κάτι. Στον κλάδο των θεωρητικών επιστημών τα περισσότερα ελληνικά διδακτορικά είναι μαϊμού. Στις θετικές είναι λίγο διαφορετικά τα πράγματα.

  7. ANTIo avatar
    ANTIo 30/10/2008 22:01:57

    Παρενέβη για να απαντήσει, αλλά όταν τον στρίμωξαν …έκλεισε το τηλέφωνο !

    Δεν έγινε έτσι και το είδαμε. Ας μην δημιουργούνται εντυπώσεις για τον νέο σάκο του μποξ... μετά τον Ρουσόπουλο!!!

  8. ANTIo avatar
    ANTIo 30/10/2008 22:04:35

    @6Εξάκτινε τι σκας.
    Τώρα που θα έρθει το ΠΑΣΟΚ θα το ξεκαθαρίσει το ΘΕΜΑ.
    Όμως με αυτά περί διδακτορικού μου θυμίζεις το ΘΕΜΑ το 2005. Δεν έπιασαν τόπο τότε. Τώρα????

  9. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 30/10/2008 22:34:35

    Με το "αποτύπωμα" που θα αφήσει ο Αλογοσκούφης, θα ασχοληθεί καμιά ΜΚΟ?
    Ή αυτό δεν μολύνει το περιβάλλον?

  10. punisher avatar
    punisher 30/10/2008 22:42:42

    Οι προνομιούχες μετοχές πιθανόν να έχουν προνόμιο στη διανομή κερδών ή σε περίπτωση εκκαθάρισης αλλά δεν έχουν δικαίωμα ψήφου. Σας λέει τίποτε αυτό?

  11. A-nomimous avatar
    A-nomimous 31/10/2008 00:06:17

    φάκτορα, γιατί συνεχίζετε την κοπτοραπτική ειδήσεων από ειδησεογραφικά site (πχ Ναυτεμπορική) παρεμβάλοντας ανάμεσα στις φράσεις και κανέναν δικό σας σχόλιο;

    Ειλικρινά, είναι πολύ καλύτερα να κάνετε λιγόρερες αναρτήσεις αλλά με πρωτότυπα δικά σας κείμενα παρά αυτό το συνοθύλευμα.

  12. miaouth avatar
    miaouth 31/10/2008 00:06:55

    Διαγκωνίζονται όλοι ποιος θα εξυπηρετήσει τους "πελάτες" τους, και κυρίως οι εξής δύο: Ο Alogo τους εκ του χρηματοπιστωτικού ορμωμένους και ο Sarakatsano τους μπετατζήδες. Ά ξέχασα, υπάρχει και ο Παπαθανασίου που αγωνιά για τους χονδρ(λαθρ)εμπόρους της λαχαναγοράς.
    Ευρυχώς που έχει φύγει ο Μαγγίνας. Άν ήταν υπουργός, ίσως φρόντιζε να χρεώνουν οι καντίνες το σουβλάκι 4 Ευρώ.

  13. Factorx avatar
    Factorx 31/10/2008 00:45:50

    @A-nomimous: εισαι και ψεύτης και κακοήθης. Για πες μου ένα κείμενο που είναι αντιγραφή άλλου πέραν φυσικά των ειδήσεων που όλοι τις παίρνουν απο κάποιο πρακτορείο; Γι αυτο ενοχλήθηκες; Επειδή γράφουμε σαν την ...ναυτεμπορική;

  14. δημοσθενης avatar
    δημοσθενης 31/10/2008 08:16:53

    ο αλογομουρης περισσότερο μου μοιάζει με τον Σαντσο Παντσο παρά με αντίπαλο .