#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
26/09/2011 23:04
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μέτρα 11 δισ. για τα μάτια του Τόμσεν



Γύρω στα 11 δισ. ευρώ. Αυτό είναι το τίμημα για την επιστροφή της τρόικας στην Αθήνα, πιθανότατα την ερχόμενη Πέμπτη. Τα 7 δισ. θα πρέπει να βρεθούν με επίθεση στις τσέπες μας, τα υπόλοιπα 4 δισ. μέσω του ξεπουλήματος των ΔΕΚΟ σε τιμές εξευτελιστικές όπως είναι σήμερα.

Αυτές είναι οι προφορικές δεσμεύσεις που έδωσε ο Ευ. Βενιζέλος στην Κ. Λαγκράντ και που θα τις δώσεις και εγγράφως. Πέρα από τη μείωση των συντάξεων κατά μέσο όρο 20% (πέρα από το 15% που έχουν ήδη υποστεί οι δημόσιοι υπάλληλοι), θα υπάρξει και μείωση συντάξεων, κατά 4%.

Αλλά αυτά τα γράψαμε και προηγουμένως.Το μεγάλο δράμα για τους Έλληνες θα είναι, ωστόσο η αναδρομική εφαρμογή του αφορολόγητου των 5.000 ευρώ από την 1η Ιανουαρίου 2011. Αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να πληρώσουμε αναδρομικά για τους προηγούμενους 9 μήνες την επιπλέον παρακράτηση. Το σοκ θα γίνει μεγαλύτερο όταν το 2012 θα γίνει η εκκαθάριση των εισοδημάτων του 2011 οπότε και οι φόροι θα είναι πολύ μεγαλύτεροι από φέτος. Νέο γύρος φτώχειας δηλαδή για εκατομμύρια Έλληνες και οι μόνοι που θα γλιτώσουν είναι όσοι δεν έχουν εισοδήματα, ακίνητα ή μπλοκάκι. Δηλαδή, οι μόνοι που θα γλιτώσουν από τη φορολογική λαίλαπα του ΠΑΣΟΚ είναι οι... νεκροί. Εκτός κι αν η εφορία ζητήσει έκτακτες εισφορές κι από τους Έλληνες που κοιτάνε τα ραδίκια ανάποδα.

Στο μέτωπο των αποκρατικοποιήσεων η κυβέρνηση τρέχει να προλάβει να πουλήσει όσο – όσο ότι πωλείται. Από ακίνητα του δημοσίου μέχρι την «σπασμένη» σε κομμάτια ΔΕΗ με αρχή τις μονάδες σε Αμύνταιο και Μεγαλόπολη. ΕΥΔΑΠ, ΛΑΡΚΟ, αεροδρόμιο είναι στις άμεσες προτεραιότητες του οικονομικού επιτελείου.

Όλη αυτή η ιστορία με τα νέα μέτρα και τις δεσμεύσεις της κυβέρνησης είναι ντροπιαστικά για την Ελλάδα. Παρακαλούμε και ξεφτιλιζόμαστε για να έρθει η τρόικα να μας δώσει την 6η δόση. Καμιά υπερηφάνεια, καμία αντίσταση στην ξεφτίλα.

Στην αρχαία Ελλάδα οι ικέτες ήταν προστατευόμενα πρόσωπα και είχαν περηφάνια. Οι ικέτες κρατούσαν στα χέρια τους την "ικετηρία", δηλ. κλαδί ελιάς στεφανωμένο με μαλλί προβάτου. Ο ικέτης, όποιο κι αν είναι το έγκλημά του, βρίσκεται, όπως λέει ο Όμηρος, κάτω από την προστασία του Δία του "ικετησίου" και όποιος έκανε οτιδήποτε εναντίον του εθεωρείτο βαρύ αδίκημα και λεγόταν "άγος".

Εδώ στη σύγχρονη Ελλάδα, ο Βενιζέλος κρατά αντί για κλαδί ελιάς τα εισοδήματα των Ελλήνων και πάει γονατιστός στην τρόικα. Για τα μάτια της Λαγκάρντ γίνονται όλα και το Τόμσεν

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 26/09/2011 23:11:38

    Και τα μάτια του ελληνικού λαού θα πεταχτούν έξω..

    • madprof avatar
      madprof @ ΕΥΑ 27/09/2011 01:30:48

      Για τα μάτια των ΤατιανοΤσιτσιολινοΚομματοΣκυλοΛησταρχοΚατσαπλιάδων της Γερμανοτσολιάδικης Νομενκλατούρας, ένθεν κακείθεν παρακείθεν!

    • ΕΛΛΑΣ avatar
      ΕΛΛΑΣ @ ΕΥΑ 27/09/2011 01:46:48

      Ευ. Βενιζέλος Κυριακή 4/9/2011


      «Η αναχώρηση των στελεχών της τρόικας την Παρασκευή (2/9/2011), προκειμένου να επιστρέψουν σε δέκα μέρες, ήταν συμφωνημένη και προγραμματισμένη εξαρχής, ως μέθοδος εργασίας που θα μας επιτρέψει να έχουμε πληρέστερη εικόνα, όχι μόνο ως προς την εκτέλεση του προϋπολογισμού του 2011, αλλά και ως προς το σχέδιο του προϋπολογισμού του 2012».

      • ΕΛΛΑΣ avatar
        ΕΛΛΑΣ @ ΕΛΛΑΣ 27/09/2011 01:47:34

        ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΤΡΩΕΙ ΠΑΡΑ ΝΑ ΜΙΛΑΕΙ

        • ΕΥΑ avatar
          ΕΥΑ @ ΕΛΛΑΣ 27/09/2011 15:44:22

          Πραγματικά, ''σχεδιάζει κι εκτελεί'' άψογα!

  2. Orestios avatar
    Orestios 26/09/2011 23:12:00

    Ο Τσαουσέσκου θα κάνει μεγάλη φίλια στον άλλο κόσμο.
    Όλα βαδίζουν όπως πρέπει

  3. manos avatar
    manos 26/09/2011 23:20:45

    Πάντως η ευφευρετικότητα αυτού του θίασου είναι καταπληκτική.
    Σε λίγο θα φορολογήσει αναδρομικά όλες τις φορές που πήγαμε σε ταβέρνα.
    Ωχ, την έκατσα. Οταν έκανα πρόταση γάμου στην κυρά, την πήγα σε κυριλάτο μαγαζί. Και νόμιζα ο μ........ς έκανα και κατόρθωμα. Πάρε τώρα 23% στο σνίτσελ κόρντον μπλού και στην σαλάτα καίσαρα, από το 1994.

    • firiki2010 avatar
      firiki2010 @ manos 27/09/2011 01:05:37

      Eσύ νομίζεις ότι κάνεις πλάκα. Εγώ φοβαμαι ότι τους βάζεις ιδέες !

  4. ΣΑΓΝΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΣΑΓΝΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ 26/09/2011 23:22:55

    Βρείτε και διαβάστε πώς κυνηγούσαν τους Βαυαρούς φοροεισπράκτορες τα χρόνια της "Βαυαροκρατίας" στην Ελλάδα. Τάλε-κουάλε τα ίδια...Δυστυχώς έθνη που δεν μαθαίνουν από την ιστορία τους είναι καταδικασμένα να την ξαναζήσουν...Αναζητούνται επειγόντως "Μακρυγιάννηδες" και "Καλλέργηδες".

  5. ORIMA avatar
    ORIMA 26/09/2011 23:25:02

    Γιατί συγκρίνουμε τους αρχαίους Έλληνες με αυτούς τους σαπιοκοιλιάδες κατοίκους της Θούλης, υποτακτικούς της Putzfrau Merkel (η κυρία που σκουπίζει), αυτουργούς εκατοντάδων δολοφονίων αθώων πολιτών (αυτοκτονίες, καρκίνοι, διαβητοκούς από στεναχώρια); Διάβασα ότι τα μεγάλα αφεντικά δεν πιστεύουν ότι ο dealer Benny-τέλος θα "βγάλει τη δουλειά". Για αυτό ζητούν Γραπτές εγγυήσης από τον canoe-kayak ΓΑΠ. Ο Ιούδας φιλάει υπέροχα...

    • GSV avatar
      GSV @ ORIMA 26/09/2011 23:34:58

      Τους συγκρινουμε με τους αρχαιους Ελληνες διοτι μονο αυτοι μας εμειναν ως βαλσαμο εθνικης αξιοπρεπειας στα χρονια της ξευτιλας που βιωνουμε απο συγχρονους μας νεοελληνες.

  6. GSV avatar
    GSV 26/09/2011 23:28:32

    Και τι ματια , μπιρμπιλοματικα!

    Νομιζω οτι οι ικετες στην αρχαια ελλαδα δεν πηγαιναν με κλαδι ελιας στεφανωμενο με μαλλι προβατου, απλα γονυπετεις πιανοντας το ποδι αυτου που ικετευαν.

    Κλεινω με ενα σχολιο σχετικο με τους ικετες στην αρχαια Ελλαδα. Αυτη η κυβερνηση αποτελει κυλωνειον αγος της χωρας μας! Πανε μπουσουλωντας στους τοκογλυφους-εταιρους διοτι για να πας ορθιος θελει πα..παπαπαπαπα, απλωνουν το χερι για να ζητιανεψουν, τρωνε τις σφαλιαρες τους και γυρνανε πισω με αισθημα νικητη. Καθε φορα που σφαλιαρωνει η τροικα τοσο περισσοτερη αυτοπεποιθηση αποκτουν! τι πραγμα ειναι αυτο!

    Καθε φορα που τρωμε κλοτσια στο κ..λο σωζουν τη χωρα! Απιστευτα πραγματα!

    Οσο για το ξεπουλημα της δημοσιας περιουσιας, ας αρχισουν διαφημιστικη καμπανια με σλογκαν

    ''Πωλειται οπως ειναι επιπλωμενο με χιλιαδες διορισμενους φορτωμενο...
    Πωλειται και το δινω οσο και οσο μονο θεε μου απο τη τροικα να γλιτωσω....!!''

  7. mhtsos karditsa avatar
    mhtsos karditsa 26/09/2011 23:34:34

    απο το θεο θα το βρουν .οι ολετηρες.ο ελληνικος μπορει να πληρωσει, αλλα αυτα που θα παθουν αυτοι θα δε θα πληρωνονατο με τοιποτα. εχει ο καιρος γυρισματα.

  8. φωνη avatar
    φωνη 26/09/2011 23:37:37

    Θα τους δώσουμε τώρα 11 δις και μάλιστα 4δις αποκρατικοποιήσεις, για να μας δώσουν την 6δόση ενός προγράμματος που αν το τηρήσουμε το 2012 θα έχουμε χρέος 189%ΑΕΠ;
    Δηλαδή, ποιά είναι η προοπτική του να πάρεις την 6 δόση με αυτούς τους όρους; Δεν καταλαβαίνω....

  9. road runner avatar
    road runner 26/09/2011 23:38:49

    Λοιπον δεν πληρώνουμε και δεν υποβάλουμε ούτε καν δήλωση. Αντί να μαζευόμαστε στις πλατείες, ας τους χτυπήσομε εκεί που πονάει.

  10. ORIMA avatar
    ORIMA 26/09/2011 23:39:24

    Κι άμα σκεφτείς πώς κάποτε έμειναν μόνο 300 "τοις κείνων ρύμασι πειθόμενοι" ! Πόση διαφορά με το ζόφος και τις κοπριές που μας διοικούν...

    • GSV avatar
      GSV @ ORIMA 26/09/2011 23:50:37

      Αυτοι οταν περνουν απο τις θερμοπυλες στριβουν το κεφαλι τους για να αποφυγουν το μνημειο των 300! Ας το θυμομαστε εμεις τουλαχιστον αυτες τις δυσκολες στιγμες:

      Ὦ ξεῖν', ἀγγέλλειν Λακεδαιμονίοις ὅτι τῇδε κείμεθα, τοῖς κείνων ῥήμασι πειθόμενοι.

  11. δημης avatar
    δημης 26/09/2011 23:42:51

    "Εκτός κι αν η εφορία ζητήσει έκτακτες εισφορές κι από τους Έλληνες που κοιτάνε τα ραδίκια ανάποδα."
    ΚΑΙ ΑΝ...ΛΕΜΕ ΤΩΡΑ ΤΟΥΣ ΒΑΛΕΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΝΑ ΚΟΙΤΟΥΝ (ΠΟΛΙΤΙΚΣ ) ΤΑ ΡΑΔΙΚΙΑ ΑΝΑΠΟΔΑ;;;;;;;;;

  12. Απορία avatar
    Απορία 26/09/2011 23:45:06

    Δεν μπορούμε να κάνουμε πλάκα με αυτά. Σε λίγους μήνες τα πράγματα θα είναι πολύ άσχημα για το μεγαλύτερο μέρος του πληθυσμού.

    Τίμιοι άνθρωποι που δεν έκλεψαν ποτέ δραχμή θα αναγκαστούν να γίνουν μπαταχτζήδες ή να πεινάσουν εξαιτίας του ΠΑΣΟΚ και της σιωπηλής συγκατάθεσης της αντιπολίτευσης.

    • manos avatar
      manos @ Απορία 26/09/2011 23:50:04

      Υπάρχουν στάδια στην κατάθλιψη.
      Εχουμε ξεπεράσει το στάδιο της κατάρρευσης και της αυτολύπησης.
      Τώρα διανύουμε το στάδιο του χαβαλέ.
      Στο τελευταίο στάδιο που θα φτάσει ο λαός, τα ελικόπτερα θα πρέπει να έχουν τις μηχανές αναμένες. Εκεί πιά δεν χαραμίζουν γιαούρτια και αυγά.
      Λίγη υπομονή ακόμα Απορία. Λίγη...

  13. βουλα ελευθεριαδου avatar
    βουλα ελευθεριαδου 26/09/2011 23:51:36

    ΕΝΤΑΞΕΙ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ Η ΓΕΛΟΙΟΤΗΤΑ ΕΧΕΙ ΤΑ ΟΡΙΑ ΤΗς

  14. ORIMA avatar
    ORIMA 26/09/2011 23:57:26

    Συμφωνώ Βούλα. Όταν κάποιος γίνεται γελοίος και χαύνος δεν μένει παρά να ιδιωτεύσει ως άπατρης, ακοινώνητος και άδειασμα. Σου θυμίζω καν´ενα;

  15. Orestios avatar
    Orestios 27/09/2011 00:18:57

    Mόνο 11 δις???
    Πτωχοί!!!!!

  16. ΜΠ avatar
    ΜΠ 27/09/2011 01:45:33

    Πρόταση μομφής από ΌΛΗ την αντιπολίτευση στον Π.Δ γιατί δεν έχει γίνει ακόμα;;;;
    Τί περιμένουν οι Πρόεδροι;;
    Αντώνης, Αλέκα, Γιώργος, Αλέξης, Ντόρα και λοιποί γιατί δεν έχετε επισκεφτεί ακόμη τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας ΌΛΟΙ μαζί να ζητήσετε εκλογές;;; Ναι, στη συνέναιση, για Εκλογές εδώ και τώρα. Να προλάβουμε τα χειρότερα........

  17. Pluto avatar
    Pluto 27/09/2011 03:36:08

    Τίποτα από τα 11,ακόμη καί αν ψηφιστούν δεν πρόκειται να φέρουν την 6η δόση.
    Τέρμα τα δίφραγκα ,προτιμάνε να σώσουν τις Τράπεζές τους από τις επιπτώσεις της Ελληνικής χρεοκοπίας .Κατέληξαν στο συμπέρασμα οτι η Ελλάδα δεν μπορεί να μην καταρρεύσει καί παρατείνουν τις διαπραγματεύσεις για δυό βδομάδες ,μέχρι να προετοιμάσουν τις άμυνές τους έναντι των παράπλευρων συνεπειών του Ελληνικού default (σκέτο,χωρίς επιθετικούς μαϊντανούς).
    Μετά, 6 μέτρα για όσους προλάβουμε...

  18. Kostas avatar
    Kostas 27/09/2011 10:54:32

    Κύριοι, ό,τι και να λέμε εδώ, μόλις μου βάλανε τον μισθό του 15ήμερου, Πληροφορικός με 11 χρόνια στο Δημόσιο,
    190,18€ λόγω αναδρομικών κρατήσεων του μεσοπρόθεσμου του Ιουνίου!

    Με τον μισθό αυτό έως και τον Δεκέμβριο, θα πρέπει να πληρώνω στεγαστικό 480 μηνιαίως, έκτακτη εισφορά αλληλεγγύης 435€ και φόρο κατοικίας 320€!

    Εάν αυτό δεν είναι στάση πληρωμών και χρεοκοπία, τότε τι είναι;

  19. μαρια παπαδακη avatar
    μαρια παπαδακη 27/09/2011 11:24:58

    ...και η πλακα ειναι οτι τους "κραταμε"ακομα...αντα στο καλο δεστε και μια πετρα στο λαιμο...τους σιχαθηκαμε!!

  20. Περιπτερας avatar
    Περιπτερας 27/09/2011 12:32:26

    Καλά να πάθουμε...η πλειοψηφία είναι ενάντια στα μέτρα, τους θεώρει ανίκανους και επικινδύνους αλλά από την άλλη η πλειοψηφία δεν θέλει εκλογές!!!! Καλά σου κάνουν Έλληνα... πολύ καλά σου κάνουν!!!!

    • Dee Jay Stelios avatar
      Dee Jay Stelios @ Περιπτερας 27/09/2011 12:55:49

      Πες τα χρυσόστομε

  21. tralala1969 avatar
    tralala1969 27/09/2011 14:33:15

    "Δηλαδή, οι μόνοι που θα γλιτώσουν από τη φορολογική λαίλαπα του ΠΑΣΟΚ είναι οι… νεκροί."
    Κάνεις λάθος. Δες εδώ:
    http://et.diavgeia.gov.gr/f/minfin/ada/4%CE%918%CE%A6%CE%97-%CE%9D%CE%9C7

  22. giocorfu avatar
    giocorfu 27/09/2011 14:55:52

    Καλά βρε μια χαρά είναι όλα........
    Ομοψυχία δεν υπάρχει οπότε........θα μας γ......νε
    όπως θέλουν αυτοί σε ότι στάση θέλουν και ότι ώρα θέλουν.
    Θα σου έλεγα εγώ εαν ήμασταν όλοι οι Έλληνες μια γροθία...δεν θα τολμούσε
    κανένας γα......λης να πάρει τέτοια μέτρα γιατί την επομένη θα ήταν τελειωμένος (πολιτικά).
    (Βλέπε Κωστάκης.........ΑΦΑΝΤΟΣ)
    Δεν πειράζει ωχαδελφιστή Ελληνάρα κάτσε πιες εσπρεσάκι σου αλλά
    μην αμολάς πορδοκουβέντες απο την καρεκλίτσα σου βλέποντας όλους
    εμάς που αγωνιζόμαστε........
    Γιατί όπως λέει και η γιαγιά μου.....ΞΕΡΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΝΑ ΚΛΑΝΩ ΜΕ ΞΕΝΟ
    ΚΩΛΟ

    Ξυπνήστε βόιδια πρίν είναι πάρα πολύ αργά για όλους μας