07/11/2008 23:18
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μέτρα της Εθνικής μετά την κατακραυγή

Μετά το κύμα οργής που προκάλεσε η κίνηση της να προχωρήσει μονομερώς σε νέα άνοδο των επιτοκίων, η Εθνική Τράπεζα ανακοίνωσε μια «πρώτη δέσμη μέτρων», όπως την χαρακτηρίζει, με στόχο την ....υποστήριξη των ασθενέστερων κοινωνικών ομάδων και των μικρομεσαίων επιχειρήσεων. Συγκεκριμένα:

- Αναστέλλει για περίοδο 6 μηνών τις ενέργειες πλειστηριασμού ή κατάσχεσης που αφορούν απαίτησή της από στεγαστικό δάνειο πρώτης κατοικίας αρχικού ύψους κεφαλαίου μέχρι €300.000.

- Αναστέλλει για διάστημα 12 μηνών τις καταβολές δόσεων στεγαστικών δανείων για ανέργους δικαιούχους επιδόματος του ΟΑΕΔ. Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να ζητήσουν την υπαγωγή τους στην ρύθμιση αυτή μέχρι 31/12/2009 σε όλα τα Καταστήματα της Τράπεζας.

- Παράλληλα με τη συμμετοχή της στη νέα δράση του Υπουργείου Ανάπτυξης μέσω ΤΕΜΠΜΕ για την ενίσχυση των μικρομεσαίων επιχειρήσεων, η Τράπεζα ενεργοποιεί πρόγραμμα ύψους €100 εκατ. για τη δανειοδότηση νέων επιχειρήσεων (με λειτουργία τουλάχιστον 6 μηνών), καλύπτοντας με αυτό τον τρόπο ένα τομέα που δεν εμπίπτει στη δράση του ΤΕΜΠΜΕ.

Επιπλέον,  η Εθνική Τράπεζα θα συνεχίσει την ομαλή ροή χρηματοδοτήσεων προς τις επιχειρήσεις και τα νοικοκυριά στο μέτρο που της αναλογεί, αξιοποιώντας τη ρευστότητά της προς την κατεύθυνση της υποστήριξης της εθνικής οικονομίας.

Περιμένουμε τα σχόλια σας

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 07/11/2008 23:55:37

    Να μας πει πως μετακυλαει τα προσδωκομενα κερδη,να δεσει η κομποστα...

    Ποιος κοροιδευει ποιον?

    Καποια μερα θα γραψω για τις αρχικες οικονομικες παρεμβασεις του Αραπογλου στην Ελλαδα ενω εργαζοταν-στην πρωτη του θητεια-στην Τσειζ Μανχαταν, και εκανε μπιζνες με νυν ιδιοκτητη (...τρεις τελιτσες αντι σχολιασμου)γαλλικης χρηματιστηριακης στο Κολωνακι...

    Αυτο το υπερ των ασθενεστερων,ουτε για ξεκαρφωμα δεν επιτρεπεται να υπαρχει!!!

  2. καταθεσειςωχ avatar
    καταθεσειςωχ 08/11/2008 00:40:25

    αρχισαμε τις μακακιες.
    θα καταντησουν την εθνικη προβληματικη.
    θα δανειζει τις καταθεσεις μας στον καθε πικραμενο.
    την πανε για χρεοκοπια.
    εγω που δεν εχω δεκα καρτες,δεν καταναλωνω σαν ηλιθιος,γιατι πρεπει να χασω τις καταθεσεις μου?
    γιατι οι αποταμιευτες να πληρωσουν τους ανικανους?
    σωστε τις καταθεσεις σας απο τους απληστους.

  3. καταθεσειςωχ avatar
    καταθεσειςωχ 08/11/2008 00:43:03

    ο αραπογλου εκβιαζεται απο τους εκδοτες να δανειζει στο καθε αχρηστο επιχειρηματια που του χτυπα την πορτα.
    δανεικα και αγυριστα..
    αγυριστες καταθεσεις..
    ωχωχ

  4. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 08/11/2008 13:41:12

    Καλά όλα αυτά που μας λές ανώνυμε αλλά η Εθνική έχει τους επαχθέστερους όρους σε κάρτες και με κρυφές χρεώσεις παρακαλώ. Από τις 3 που έχουν περάσει από τα χέρια μου η χειρότερη κάρτα ήταν της Εθνικής. Με τη citi no problem και η καλύτερη είναι μιας ξένης τράπεζας που δεν υπάρχει στην Ελλάδα.

  5. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 08/11/2008 14:24:18

    Φίλε, "Ανώνυμε", ΜΠΡΑΒΟ σου! Άψογος!

    Επιμένω: από την έκρηξη της Κρίσης κι εντεύθεν, η εκπληκτικότερη είδηση είναι ότι η Εκκλησία (: Θεόκλητος Ιωαννίνων, δηλαδή!) ήταν η ΠΡΩΤΗ που αγόρασε μαζικά Εθνική. Και για να μην παραξηγηθώ, το θεωρώ υπερ-θετικό στοιχείο διανοητικής υγείας ΚΑΙ θάρρους.

    Μου έκανε μεγάλη εντύπωση, δε, το γιατί δεν "παίζει" ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΚΑ, -που είναι το "ψωμοτύρι" της Κυβέρνησης-, η σημαντική θέση της Εθνικής στην παγκόσμια Αγορά, ύστερα από αυτήν την διεθνή τραπεζική Κρίση. Ούτε το ότι η Ελλάδα, δηλαδή ο Αλογοσκούφης, "για να λέμε τα σύκα σύκα", ήταν η δεύτερη χώρα που ταχύτατα αντέδρασε στην Κρίση και εγγυήθηκε τις καταθέσεις των Τραπεζών. "Πράξη" που σύρθηκαν να κάνουν μετά από μέρες και οι μεγάλοι της Ευρώπης, αφού, ΟΜΩΣ, λίγο πριν την ...καταδίκαζαν. Το σχόλιο του Ανώνυμου μου έδωσε τις λύσεις.

    Μήπως η Εθνική θα έπρεπε να κάνει αύξηση μετοχικού κεφαλαίου, όπως η Μαρφιν, και τα ασφαλιστικά Ταμεία να ξεφορτωθούν τις δομημένες μπαχατέλες και να αγοράσουν ό,τι μπορέσουν;

    Αλήθεια, ποιο είναι το μετοχολόγιό της; ξέρουμε;

  6. Lara avatar
    Lara 08/11/2008 15:06:05

    Nr. 2

    Κανε αναληψη 50000Ε σημερα απο την Εθνικη τραπεζα απλα δοκιμαστικα να δεις τι απαντηση θα λαβεις.
    Παντως χρηματα αμφιβαλω, αν θα δεις.

  7. Nick avatar
    Nick 08/11/2008 16:12:06

    Anonymous 5. Η Εθνική, μαζί με το Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο, έχουν τεράστιο αποταμιευτικό καλάθι (φανερό και κρυφό). Ένας μυθος που ακούγεται χρόνια είναι ότι αυτές οι 2 τράπεζες είναι ικανές να χρηματοδοτήσουν ικανοποιητικά μια μεγάλης κλίμακας πολεμική επιχείρηση (το αυ΄το έγινε με τους Βαλκανικούς Πολέμους, φυσικά και με την υποστήριξη του Basil Zaharoff).

    Γιατί νομίζετε η Εκκλησία της Ελλάδος είναι μέσα στην Εθνική; Η Εθνική ανεπισήμως αγόρασε τη Finansbank μετά και το ΟΚ της Εκκλησίας (και της Citibank).

  8. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 09/11/2008 01:06:46

    Πουσαι βρε Νταλι να δεις σουρρεαλισμο στα μπλογκ!

    Τον κανατε Γκρηνσπαν τον Κοσκωτα...συγγνωμη τον Αραπογλου ηθελα να πω...

  9. Κώστας Τ avatar
    Κώστας Τ 09/11/2008 16:10:47

    Οι τράπεζες έχουν ξεκινήσει έναν ατελείωτο αγώνα να μαζέψουν χρήματα κυρίως από τις επιχειρήσεις, γιατί έχουν "στεγνώσει" από "ρευστό".
    Η ενδιοτραπεζική αγορά πλέον είναι ΑΝΥΠΑΡΚΤΗ! (λωποδήτες δεν δανείζουν πλέον λεφτά σε λωποδήτες!) κι ΑΥΤΟ είναι το πραγματικό ΠΛΕΟΝ πρόβλημα. Κι έρχεται ο κρατικός παρεμβατισμός, να υποκαταστήσει την ενδοτραπεζική αγορά!
    Έχουν ξεκινήσει οι τράπεζες της Ελλάδος μια διαδικασία επαναδιαπραγμάτευσης των επιχειρηματικών δανείων που έχουν χορηγήσει, παρακαλώντας γονατιστές τις επιχειρήσεις να αυξήσουν, άσχετα με το τι έχει συμφωνηθεί κι υπογραφεί, ΜΟΝΕΣ ΤΟΥΣ το spread. Δηλαδή, παρακαλάνε τις επιχειρήσεις να τους αυξήσουν, ΜΟΝΕΣ ΤΟΥΣ, το μικτό τους κέρδος!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Σε περίπτωση που ΔΕΝ ΣΥΜΜΟΡΦΩΘΟΥΝ με τις ΠΑΡΑΛΟΓΕΣ απαιτήσεις τους οι επιχειρήσεις, οι τράπεζες έχουν - βάσει των συμφωνηθέντων και "δια οιονδήποτε λόγο" (όπως αναφέρουν όλα τα συμφωνητικά χορήγησης) - να απαιτήσουν την επιστροφή ολοκλήρου του δανείου πίσω!!!! ΚΑΘΑΡΟΣ ΕΚΒΙΑΣΜΟΣ!
    Εγώ έχω να ρωτήσω τα εξής:
    ■ Ακούμε εδώ και πολύ καιρό: 47% τα κέρδη τριμήνου της τάδε τράπεζας πάνω, 50% τα κέρδη της άλλης τράπεζας, 67% της άλλης κ.ο.κ. Κι αυτό σε όλα τα προηγούμενα τρίμηνα... ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΕΤΑΙ - έστω και μέρος - ΤΗΣ ΚΡΙΣΗΣ ΕΣΕΙΣ, ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΑ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΥΠΕΡΚΕΡΔΗ ΣΑΣ; ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΖΗΤΑΤΕ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ;
    ■ Εάν είχατε ΤΟΣΑ ΤΕΡΑΣΤΙΑ κέρδη, που σημαίνει είστε υγειείς επιχειρήσεις, γιατί ζητήσατε να μπείτε εξ' αρχής στο πρόγραμμα "προστασίας" του κράτους; Τί είχατε κι έχετε να φοβηθείτε με την τεράστια "υγιή" κερδοφορίας σας;
    ■ Οι τράπεζες που έχουν πρόβλημα, σε ΟΛΕΣ τις χώρες - πλην μιάς - δηλώθηκαν. Τα Υπουργεία Οικονομικών ΟΛΩΝ των χωρών, ανεκοίνωσαν τις τράπεζες που έχουν πρόβλημα - πλην μίας. ΓΙΑΤΙ ΚΥΡΙΟΙ (ο Θεός να σας κάνει) δεν ανακοινώνετε ποιές έχουν πρόβλημα; ΓΙΑΤΙ ΚΥΡΙΟΙ (ο Θεός να σας κάνει) δεν δηλώνεστε;
    ■ Πώς γίνεται το Euribor να μειώνεται, το ενδοτραπεζικό επιτόκιο να μειώνεται, η Ε.Κ.Τ. να μειώνει συνεχώς τα ειπιτόκια κι ΕΣΕΙΣ να τα ΑΥΞΑΝΕΤΑΙ; Με βάση ποιά λογική; Την δική σας τους ΑΙΣΧΡΟΥ ΥΠΕΡΚΕΡΔΟΥΣ; Με τις πλάτες του ανάλγητου κι αδύναμου κράτους να αντιδράσει.
    ■ ΤΟΛΜΗΣΑΤΕ - ευτυχώς δεν το κατάφεραν κι αξίζουν πάμπολλα συγχαρητήρια οι κύριοι του Ο.Ε.Κ. - να ζήτησετε ΕΠΑΝΑΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΣΗ των όρων χορήγησης στεγαστικών (κυρίως) από τον Ο.Ε.Κ.; Παρόλα τα συμφωνηθέντα, τα υπογεγραμμένα; Το τόλμησαν κι αυτό με τον εκβιασμό να αρνούνται να δίνουν από εδώ κι στο εξής βλαβολειτπτικά, για τα υπερκέρδη τους, στεγαστικά δάνεια.