#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
19/10/2010 11:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μέτρα - σοκ το 2011 για τους δημόσιους υπαλλήλους



Ανοικτό  το ενδεχόμενο λήψης πρόσθετων μέτρων από την Ελλάδα, σε περίπτωση που η Eurostat αναθεωρήσει σημαντικά προς τα πάνω το έλλειμμα και το χρέος του 2009, άφησε χθες ο αρμόδιος επίτροπος
Όλι Ρεν. Όπως εκτιμάται το έλλειμμα θα αναθεωρηθεί στο 15,4%, από 13,6% που είχε εκτιμηθεί το καλοκαίρι και 12,7% στις αρχές του χρόνου.

Σύμφωνα με τον κύριο Ρεν ο έλεγχος της Eurostat στα οικονομικά στοιχεία της Ελλάδας είναι πιθανόν να μην ολοκληρωθεί πριν από τις 22 Οκτωβρίου αλλά να παραταθεί ως τις 15 Νοεμβρίου - μετά τις εκλογές δηλαδή ό,τι κι αν σημαίνει αυτό.

Επειδή, αν γνώριζαν οι δημόσιοι υπάλληλοι τι τους περιμένει μετά τις εκλογές θα εύχονταν να είναι εγκλωβισμένοι στα ορυχεία της Χιλής. Εκεί καλύτερους μισθούς θα είχαν και θα γλίτωναν και από την κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ.

Η αναθεώρηση του ελλείμματος προς τα πάνω αποτελεί το ισχυρό άλλοθι της κυβέρνησης για να προχωρήσει σε γενναίες περικοπές οι οποίες θα προκαλέσουν σοκ σε εκατοντάδες χιλιάδες εργαζόμενους.

Από την άλλη, με επικοινωνιακό τρόπο προσπαθούν ήδη να στρέψουν την κοινωνία κατά των δημοσίων υπαλλήλων. Θα ακουστούν πολλά: Παίρνουν πολλά επιδόματα, είναι μόνιμοι άρα δεν έχουν άγχος, δε δουλεύουν και άλλα πολλά ώστε να στρωθεί το χαλί των μειώσεων στους μισθούς χωρίς να “χυθεί αίμα”.

Το “τσεκούρι” περιλαμβάνει μέτρα – σοκ. Για ορεκτικό θα ανακοινωθεί το πάγωμα των μισθών για το 2011 και για κυρίως πιάτο ψαλίδι στα επιδόματα τα οποία για πολλούς εργαζόμενους αποτελούν το 20%-30% του τελικού μισθού. Το ενιαίο μισθολόγιο ενδεχομένως να οδηγήσει σε μεγάλες μειώσεις μισθών σε όσους είναι πάνω από 1.500 ευρώ, όμως, φυσικά δεν πρόκειται να αυξηθούν οι μισθοί των 600 -700 ευρώ. Αντιθέτως, για κάθε 5 υπαλλήλους που φεύγουν από το Δημόσιο θα προσλαμβάνεται ένας με μισθό 600 ευρώ.

Χαμός θα γίνει και στις ΔΕΚΟ, ειδικά τις ζημιογόνες αφού το μοντέλο ΟΣΕ με μετατάξεις, περικοπές υπερωριών και επιδομάτων και άλλα τέτοια θα εφαρμοστεί στις αστικές συγκοινωνίες και αλλού.

Τέλος, μεγάλες αλλαγές προβλέπονται και στον ιδιωτικό τομέα όπου, όπως έχουμε γράψει σε παλαιότερη ανάρτηση, θα εφαρμοστούν οι επιχειρησιακές και τοπικές συμβάσεις εργασίας. Δηλαδή ο καθένας μόνο του με τον εργοδότη με αποτέλεσμα να μην υπάρχουν ουσιαστικά Εθνικές Συλλογικές Συμβάσεις Εργασίας.

Οπότε, καλύτερα κάποιοι να προετοιμαστούν κατάλληλα διότι μπορεί για τον κ. Παπανδρέου το 2011 να είναι τελευταίο έτος ύφεσης, για εκατομμύρια εργαζόμενους όμως είναι η αρχή της μεγάλης οικογενειακής, κοινωνικής και οικονομικής κατάρρευσης.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. spiros avatar
    spiros 19/10/2010 09:41:06

    Έχω μια απορία. Γιατί μπαίνουν στον υπολογισμό του ελείμματος και του χρέος τα χρέη των ΔΕΚΟ και λοιπά ενώ μέχρι σήμερα δεν υπολογίζονταν; Είναι πολιτική της Κυβέρνησης ή με την παράδοση στην ΤΡΟΙΚΑ δεν μπορούν να κάνουν τίποτε και τα βγάζουν όλα στη φόρα;
    Μήπως είναι πολιτική κατασυκοφάντησης της Ελλάδας ώστε να σκήουν το κεφάλι τα κόμματα;

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ spiros 19/10/2010 09:51:45

      Aν θες τη γνωμη μου ολη αυτη η ιστορια ειναι ενα μεγαλο αμερικανικο παιγνιδι που παιζει ο Παπανδρεου εις βαρος της ΕΕ.
      Η Eurostat πνεει τα μενεα γιατι εκτεθηκε και η ιδια με τις αλλαγες των στατιστικων και θα μας κανει τη ζωη δυσκολη.Επισης πριν λιγες μερες ο Παπακωνσταντινου επισκεφθηκε την Αμερικη,συναντηθηκε με τον Στρος Καν του ΔΝΤ και μαζι αρχισαν τη φιλολογια για παραταση της αποπληρωμης των δανειων εν αγνοια της ΕΕ που δινει τα 2/3 των χρηματων προκαλωντας αντιδρασεις στη Γερμανια.
      Εχουμε εμπλακει δηλαδη σε μεγαλη κοντρα.Φυσικα η αναθεωρηση θα χρησιμοποιηθει απο την κυβερνηση για εσωτερικους σκοπους.

  2. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 19/10/2010 11:09:55

    Ζήτω ο σοσιαλιστικός μετασχηματισμός της χώρας. Ζήτω η αλλαγή.

  3. Factorx avatar
    Factorx 19/10/2010 11:22:41

    ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ: «Χωρίς εργα-σιακό αύριο, όλο και μεγαλύτερα στρώματα εργαζομένων αναγκάζονται να κυνηγούν το μεροκάματο με κάθε τρόπο, για να επιβιώσουν. Χωρίς ωράρια, ασφάλιση, δικαιώματα. Οι προσλήψεις γίνονται με ημερήσιες, ακόμη και με ωριαίες συμβάσεις! Με καθεστώς 24ωρης λίστας. Χωρίς έγγραφες δεσμεύσεις, εκτός και αν πρόκειται για αποποιήσεις δικαιωμάτων προς όφελος της εργοδοσίας. Φύλακες τραπεζών και νυχτερινών κέντρων, σερβιτόροι ακριβών ξενοδοχείων, νοσηλευτές, νυχτοφύλακες, συνοδοί χρηματαποστολών... Στην αναμονή για 20-25 ευρώ. Πολλοί απόφοιτοι ΑΕΙ. Δουλεύουν και τις Κυριακές. Πηγαίνουν στην επαρχία το πρωί και επιστρέφουν το βράδυ. Υπογράφουν σε λευκά χαρτιά».

    • Mak avatar
      Mak @ Factorx 19/10/2010 12:23:10

      Εγώ πριν ένα μήνα την έκανα για Κύπρο για να δουλέψω. Πολλοί από Ελλάδα έχουν αρχίσει να έρχονται.

      Και εδώ έχει αρχίσει να γίνεται αισθητή η οικονομική κρίση, αλλά σε καμία περίπτωση όπως στην Ελλάδα. Το βιοτικό επίπεδο και λιγότερο το κόστος ζωής είναι ψηλά σε σχέση με την Ελλάδα.

      Αν σκεφτεί κανείς ότι μόλις το 74' η οικονομία της Κύπρου είχε καταστραφεί εντελώς από τον πόλεμο και η Ελλάδα της έδινε οικονομική βοήθεια, φτάνει για να καταλάβουμε το μέγεθος του εγκλήματος που συντελέστηκε στην Ελλάδα από τότε!

      Οι Έλληνες πολιτικοί είναι χειρότεροι και από τον Αττίλα!!!!!!!

      • (A)θανάσης avatar
        (A)θανάσης @ Mak 19/10/2010 12:31:12

        Τι δουλειές βρίσκεις πιο εύκολα εκεί, Mak?

      • TopGunZ avatar
        TopGunZ @ Mak 19/10/2010 14:37:26

        Δεν ξέρω τι δουλειες βρίσκεις στην Κύπρο και τι αποδίδουν, πάντως η αδερφή μου έμεινε άγαλμα με τις αποδοχές ενός λαντζέρη στη Νορβηγία, όπου πήγε πρόσφατα. Παρά το τεράστιο κόστος ζωής εκεί στα Βόρεια, ο άνθρωπος στα 5 χρόνια δουλειάς με τη γυναίκα του (νοσοκόμα, όχι νοσηλευτρια, νοσοκόμα) πήρε σπίτι (δικό του, όχι της τράπεζας). Το σκέφτεται σοβαρά να φύγουν με τον άντρα της, τουλάχιστον εκεί ως γιατρός δε θα αμοίβεται λιγότερο από απόφοιτους δημοτικού.

        Αλήθεια, μηχανικούς θέλουνε στην Κύπρο? Να ξέρω για εμένα...

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ Mak 19/10/2010 14:57:52

        Nα προσθεσω οτι η Κυπρος ειναι το καλυτερο παραδειγμα της καταστροφης που εφερε η μεταπολιτευση στην Ελλαδα.
        Αυτος ειναι ο λογος που γενικα η οικονομια της δε συζητειται αλλα μονο το κυπριακο προβλημα.
        Το προβλημα "οικονομια της Κυπρου" για τους Ελληνες πολιτικους ειναι οτι δεν μπορουν να επικαλεσθουν οτι προκειται για αλλους ανθρωπους αλλης φυλης,οτι φταιει η "κριση του καπιταλισμου" λες και εκει υπαρχει μη καπιταλισμος,οτι φταιει το ευρω -μολις εγινε νομισμα της Κυπρου,οτι φταινε καποιοι αλλοι πλην αυτων γενικως.

  4. ανώνυμος avatar
    ανώνυμος 19/10/2010 12:05:03

    Δεν βλέπω όμως απο την πλευρά της ΝΔ κάποια ενημέρωση,οτι δηλαδή το έλλειμα ανεβαίνει λόγω της συγκεκριμένης προσθήκης των ΔΕΚΟ αλλά γενικά αναφέρουν τη δημιουργική λογιστική.
    Πρεπει άμεσα,πριν της εκλογές να ενημερωθεί ο κόσμος για όλα,συμπεριλαμβανομένου του Βατοgate.
    Βέβαια είναι δύσκολο χωρίς ΜΜΕ αλλά κάτι πρεπει να γίνει.

  5. Αλεκος με τα κυδωνια avatar
    Αλεκος με τα κυδωνια 19/10/2010 13:53:26

    Το οτι κανουν πως δουλευουν ολοι το ξερουμε το να τους κοψει και αλλο δεν δινω δεκαρα,ετσι και αλλιως αυτους πληρωναμε και θα πληρωνουμε .Η αναρτηση σου χαιδευει αυτια δυσκολες μερες που ειναι................

  6. Σαος avatar
    Σαος 19/10/2010 14:04:06

    Για κάθε 5 που θα φεύγουν θα προσλαμβάνεται ένας με 600€ μισθό;;; Αυτόν τον ρωτάνε αν θέλει να προσληφθεί με 600€;;; Με τέτοιους μισθούς καλύτερα θα είναι στα φανάρια να πλένουν τζάμια. Βέβαια θα έχουν ανταγωνισμό από τους πάκις...

    • corfiot avatar
      corfiot @ Σαος 19/10/2010 14:26:42

      Μήπως είδατε τον πρόεδρο της ΓΣΕΕ στην φωτο στο τραπέζι με τους
      "κοινωνικούς εταίρους";Θέλει η π......α να κρυφτεί......

  7. Minnie avatar
    Minnie 19/10/2010 14:26:26

    Ενταξει. Ποσα ειπαμε οτι ειναι τα χρεη των ΔΕΚΟ συνολικα? 16 δις?

    Ας υποθεσουμε οτι οι υπαλληλοι τους δεχονται να δουλεψουν για ενα χρονο αμισθι. Ποσα εξοικονομει το κρατος?

    Κυριοι, κοψτε το δουλεμα!
    Σιγουρα υπαρχουν σκανδαλωδεις μισθοι στις ΔΕΚΟ και πηγαιντε να τους διορθωσετε.
    Αλλα μην κλαιγεστε οτι τα τερατωδη ελλειμματα προεκυψαν απο την μισθοδοσια και μονο.
    Σαν να μας λετε οτι τα χρεη του ΕΣΥ προεκυψαν απο την μισθοδοσια των τραυματιοφορεων.

    Για την διαχειριση και τις υποτιθεμενες επενδυσεις εχετε να μας πειτε τιποτα?

    • Ευθύμης avatar
      Ευθύμης @ Minnie 19/10/2010 14:57:09

      Έ καλά, αυτά τα "άλλα" τα φάγαμε μαζί με τον πάγκαλο.
      Οι μόνοι που δεν φταίνε είναι αυτοί οι καλοί και αμόλυντοι πολιτικοί.

      • Minnie avatar
        Minnie @ Ευθύμης 19/10/2010 15:56:58

        Ευθυμη, ελεος! Μολις εφαγα.
        Ηταν αναγκη να πεις την λεξη απο Π?
        Νιωθω λιγο αρρωστη τωρα...

  8. tony avatar
    tony 19/10/2010 17:51:29

    Αλλα μην κλαιγεστε οτι τα τερατωδη ελλειμματα προεκυψαν απο την μισθοδοσια και μονο..................................................
    Αυτό ήταν το κόστος της εξαγοράς της σιωπής τους.
    Τώρα ήρθε ο λογαριασμός.
    Είναι όλοι συνένοχοι.
    Δεν υπάρχει αθώος ΔΥ.

  9. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 19/10/2010 18:55:50

    Θάψτε τους στο μαύρο στις εκλογές τους πασοκους. Το μεγάλο κόλπο είναι η δήθεν άυξηση του ελλείματος που ανακαλύψανε 1 χρόνο μετά για να διακιολογήσουν τις νέες περικοπές μισθών

  10. pennyton avatar
    pennyton 19/10/2010 22:12:34

    Φυσικά και θεωρούν άδικο το κόψιμο μισθών στο δημόσιο. Και σίγουρα το τεράστιο δημόσιο με τους εκάστοτε μισθούς ήταν εξαγορά σιωπής ενός λαού χειραγωγημένου στο ότι οι άλλοι υψηλόβαθμοι τα παίρνουνε χοντρά. Αλλά έστω και έτσι υπάρχει έστω και ένας έλληνας που δεν έχει σγανακτήσει από την αναποτελεσματικότητα του ελληνικού κράτους? Οι δημόσιοι υπάλληλοι δηλαδή ποτέ δεν φταίνε και οι ίδιοι? Αφού όλοι πολλές φορές έχουμε αγανακτήσει από δημόσους λειτουργούς απρόθυμους να κάνουν την δουλειά τους, αγενείς και πολλές φορές αχαρακτήριστους. Μήπως να τους επιβραβεύσουμε κιόλας? Ας γίνει το δημόσιο λιγότερο ελκυστικό μήπως και λειτουργήσει επιτέλους η ιδιωτική οικονομία που τουλάχιστον παράγει κάτι. Και όποιος δημόσιος δεν θέλει να χάσει χρήματα να βγει να δουλέψει έξω να δει πόσο εύκολο είναι..Όχι όλα δικά μας και τα κορόιδα πληρώνουν την νύφη. Με πολλά διαφωνώ με το μνημόνιο, όχι όμως με την επιστροφή του δίκαιου στην αγορά εργασίας και το δικαίωμα όλων σε αυτό με ίδιους όρους...

  11. σιδεράκιας avatar
    σιδεράκιας 19/10/2010 23:53:35

    Απ'ότι βλέπω η προσπάθεια της "κυβέρνησης" για διάσπαση της κοινωνικής συνοχής βρίσκει ευήκοα ώτα ακόμη κι εδώ μέσα. Αλλιώς δεν εξηγείται το μένος μερικών κατά των δημοσίων υπαλλήλων. Η γνωστή ελληνική κακεντρέχεια, να ψοφήσει η γίδα του γείτονα αν δε μπορώ να έχω κι εγώ.

    @ Προς όλους τους ξύπνιους εδώ μέσα!
    Και κυρίως σε αυτόν που στέλνει τους άλλους να δουλέψουν στα φανάρια.
    Ξέρεις κακομοίρη πόσα παίρνει ένας Πακιστανός σε βενζινάδικο;
    150 ευρώ φιλαράκο, το μήνα, το φαγητό του βενζινά κι ένα ντιβάνι σε καμαράκι για να κοιμάται.
    Ξεκολλήστε μερικοί!
    Ναι, να διεκδικούμε τα δικαιώματά μας και καλύτερη εξυπηρέτηση στις συναλλαγές μας με το κράτος. Τους άχρηστους ΔΥ να τους καταγγέλουμε. Τους διεφθαρμένους να τους μηνύουμε, αλλά όχι όλοι στο ίδιο τσουβάλι.
    Τολμήσατε ποτέ έξυπνοι να καταγγείλετε γιατρό, δικηγόρο, ηλεκτρολόγο, υδραυλικό; Για να γλυτώσετε ένα 10% από εγορά σε κάποιο μαγαζί δεχτήκατε να μην πάρετε απόδειξη. Αντε μπράβο!
    Βάλτε το μυαλό σας να σκεφτεί!

    • σιδεράκιας avatar
      σιδεράκιας @ σιδεράκιας 19/10/2010 23:56:27

      και πριν βιαστεί κανείς,
      δεν είμαι ΔΥ, δεν είμαι υπάλληλος γενικά

  12. Πολίτης avatar
    Πολίτης 20/10/2010 11:27:18

    Είμαι ΔΥ και δουλεύω στο Ελληνικό Δημόσιο κοντά 10 χρόνια. Είμαι overqualified για το δημόσιο και γύρισα στην Πατρίδα από την Ευρώπη αφήνοντας μοναδικές επαγγελματικές ευκαιρίες για να βοηθήσω τη χώρα μου. Όταν διορίστηκα - με τον ΑΣΕΠ - και ξεκίνησα να δουλεύω στο φορέα μου, ήμουν γεμάτος από ενέργεια και ιδέες πολύ πρωτοποριακές για την Ελλάδα αλλά καθημερινές για την Ευρώπη. Όταν μου έλεγε κάποιος το πως ενεργούν οι άλλοι αντίστοιχοι με τον δικό μου φορέα φορείς στη Ελλάδα, "έπαιρνα ανάποδες". Μέτρο σύγκρισης μου ήταν μόνον οι αντίστοιχοι φορείς της Ελβετίας.
    Στα δέκα αυτά χρόνια λοιπόν είδα συνεδέλφους με το 1/10 το φόρτου εργασίας μου να παίρνουν - με έμμεσο τρόπο - διπλάσιο μισθό από εμένα (κομματόσκυλα). Τα πολιτικά πρόσωπα να με απαξιώνουν γιατί δεν "τους έγλυφα" και δεν ήμουν κομματικοποιημένος. Τους πολίτες να με βρίζουν απλά γιατί ήμουν δημόσιους υπάλληλος. Κάποιους συναδέλφους - αυτούς κυρίως που δεν διορίστηκαν με τον ΑΣΕΠ - να αδιαφορούν, χωρίς να φταίνε όμως αυτοί - αλλά αυτοί που τους διόρισαν χωρίς προσόντα -, αφού οι περισσότεροι ήταν άσχετοι. Τους προϊσταμένους μου να μην αντιλαμβάνονται βασικές επιστημονικές αρχές γιατί οι περισσότεροι ήταν απόφοιτοι βασικής εκπαίδευσης (σημειωτέον με λιγότερα χρόνια προϋπηρεσίας από εμένα).
    Τώρα βλέπω, ότι ενώ εγώ προσωπικά θυσίασα πάρα πολλά για να γυρίσω και να βοηθήσω τη χώρα μου να γίνει παγκόσμιο πρότυπο, όλος σχεδόν ο Ελληνικός λαός - από έλλειψη αντικειμενικής ενημέρωσης βέβαια - έχει στραφεί εναντίον μου και στα 1.500 € που μου δίνει η Πατρίδα και που σίγουρα δεν έχουν καμιά, μα απολύτως καμιά, σχέση με τα τυπικά αλλά και τα πρότερα εργασιακά μου προσόντα.
    Αυτό που σκέφτομαι λοιπόν τελευταία είναι - αφού εγώ προσωπικά μπορώ και το κάνω ακόμη - να δώσω τη θέση μου σε κανένα κομματόστυλο και να γυρίσω πίσω στην Ευρώπη. Η αλήθεια είναι ότι ο Έλληνας δεν αλλάζει. Αντί να πάρει με τις πέτρες αυτούς τους 299 και τις τηλεοράσεις, που τον κοροϊδεύουν καθημερινά, προσπαθεί ο ένας να φάει τις σάρκες του άλλου. Το ζήτημα είναι με ποιόν θα μαλώνει ο τελευταίος που θα μείνει τελικά σε αυτή τη χώρα.