#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
29/04/2010 15:51
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μέτρα –σοκ περιέγραψε ο Πρωθυπουργός



Η αρένα άνοιξε και σας περιμένει ….

Μέτρα σοκ περιέγραψαν ο πρωθυπουργός και ο υπουργός Οικονομικών στους κοινωνικούς και οικονομικούς εταίρους  (ΓΣΕΕ, ΑΔΕΔΥ, ΣΕΒ, ΣΕΤΕ κλπ) με τους οποίους συναντήθηκαν στο Μέγαρο Μαξίμου εν όψει της ανακοίνωσης των προγράμματος λιτότητας, η οποία θα γίνει το πολύ μέχρι  την Δευτέρα, μετά την ολοκλήρωση των διαπραγματεύσεων με την τρόΐκα (ΔΝΤ- ΕΚΤ –Κομισιόν). Οι εκπρόσωποι των φορέων άκουσαν παγωμένοι τον Γιώργο Παπακωνσταντίνου να προαναγγέλλει, μεταξύ άλλων, τα εξής: Κατάργηση του 13ου και 14ου μισθού στον Δημόσιο Τομέα. Κατάργηση της 13ης και 14ης σύνταξης στους συνταξιούχους Δημόσιου  και Ιδιωτικού Τομέα, αν και αναζητείται πλαφόν στο ύψος της σύνταξης κάτω του οποίου ενδεχομένως να παραμείνουν. Εμπροσθοβαρής εφαρμογή του προγράμματος με στόχο τη μείωση του ελλείμματος κατά 10% στα επόμενα δύο χρόνια. Αύξηση ΦΠΑ και Ειδικών Φόρων Κατανάλωσης σε ποσοστά που δεν έχουν οριστικοποιηθεί ακόμα. Αλλαγές στο όριο απολύσεων στις επιχειρήσεις.   

 Ο Γιώργος Παπανδρέου τους ανέλυσε την κατάσταση και τους λόγους που κατά τη γνώμη της κυβέρνησης η προσφυγή στον μηχανισμό ήταν μονόδρομος. Επί της ουσίας τους ζητά, αν όχι συναίνεση, τουλάχιστον αυτοσυγκράτηση. Το επιχείρημα είναι ότι αν οι αντιδράσεις ξεφύγουν από κάθε όριο και η εφαρμογή του προγράμματος καταστεί αδύνατη θα σταματήσει η καταβολή των χρημάτων από τον μηχανισμό, η χώρα θα αναγκαστεί να κηρύξει στάση πληρωμών και θα μπούμε σε ακόμα πιο ακραίες καταστάσεις. Είναι προφανές ότι η κυβέρνηση επιλέγει ένα μοντέλο “real politik” στην επικοινωνιακή διαχείριση του θέματος με το εξής σκεπτικό: Τα μέτρα είναι τόσο σκληρά που δεν φτιασιδώνονται, ούτε εξωραΐζονται. Ο μόνος τρόπος, είναι να βγει και να πει ότι υπάρχει το κακό και το χειρότερο σενάριο. Το κακό είναι αυτό που θα ζήσουμε. Σκληρή λιτότητα για κάμποσα χρόνια με την προοπτική να τεθεί η μετέπειτα πορεία της χώρας σε νέες, υγιείς βάσεις, ανάπτυξης. Το χειρότερο είναι να μην πάρουμε τα μέτρα, να μην μας δώσουν τα χρήματα και να χρεοκοπήσουμε και τυπικά.

Υπάρχει όμως και ένα ακόμα χειρότερο σενάριο το οποίο η κυβέρνηση δεν θέλει ούτε να το σκέφτεται, αν και ξέρει ότι είναι πιθανό. Και τα μέτρα να πάρουμε και να πτωχεύσουμε στη συνέχεια, διότι οι όροι του δανεισμού δεν συνιστούν βιώσιμη λύση. Ούτε το ύψος των επιτοκίων, ούτε η βέβαιη και παρατεταμένη ύφεση στην οποία θα οδηγηθούμε δημιουργούν συνθήκες εξόδου από τον φαύλο κύκλο του χρέους. Η χρηματοδότηση μας εξασφαλίζει ρευστότητα για το επόμενο διάστημα, αλλά θα δεν λύνει το θέμα του χρέους, το οποίο, αντιθέτως υπολογίζεται ότι θα σκαρφαλώσει στο 150% τα επόμενα τρία χρόνια. Άρα υπάρχει κίνδυνος, σύμφωνα με πολλούς αναλυτές, η Ελλάδα να οδηγηθεί στο αναπόφευκτο, την αναδιάρθρωση του χρέους, περισσότερο χρεωμένη και αφού θα έχει ματώσει.

Εν πάση περιπτώσει, ο κύβος έχει ριφθεί και πρωθυπουργός επιχείρησε να κάνει «μασάζ» στους κοινωνικούς εταίρους για να τους βάλει όλους στο κάδρο της «υπευθυνότητας». Το πιθανότερο είναι ότι το αμέσως επόμενο διάστημα ο Γιώργος Παπανδρέου θα ενημερώσει και τους πολιτικούς αρχηγούς. Και μετά θα αρχίσει το θέαμα, ακατάλληλο δια ανηλίκους αλλά δυστυχώς θα υποχρεωθούμε όχι μόνο να το παρακολουθήσουμε, αλλά και να συμμετάσχουμε όλοι.  Αγώνας  πρώτον, ο μεθαυριανός εορτασμός της πρωτομαγιάς. Η αρένα άνοιξε και σας περιμένει.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 29/04/2010 15:57:38

    Ave Caesar! Morituri te salutant!

    ...μόνο που κάποτε οι μελλοθάνατοι έβγαλαν και ένα Σπάρτακο, που για λίγο βέβαια καιρό είχε επαναδιαπραγματευτεί τις θέσεις....

    • pizza avatar
      pizza @ Ο Ιθαγενής 29/04/2010 16:29:10

      Στο τελος ομως τον φαγανε και αυτον

  2. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 29/04/2010 16:02:13

    Εγω ενα εχω να πω:
    Ο Καραμανλης ειχε κατι τετοια νααααααα γι αυτο και ειχε το θαρρος να πει οχι στον Μπους στο Βουκουρεστι.
    Ενω αυτος εδω ειναι ο πιο δουλοπρεπεις πρωθυπουργος απο ιδρυσης του Ελληνικου κρατους.

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 29/04/2010 16:07:11

      Αυτός έχει μεγαλύτερα γιατί γράφει 10,000,000 κόσμο...

      • giorp avatar
        giorp @ Ο Ιθαγενής 29/04/2010 19:41:25

        Το πιο ωραίο και σωστότατο....

    • DoomWatcher avatar
      DoomWatcher @ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 29/04/2010 16:39:30

      Τα "τέτοια" του Καραμανλή φαίνονται τώρα αυτή τη στιγμή που έχει εξαφανιστεί ο κύριος και δεν έχει λογοδοτήσει ούτε αυτός αλλά ούτε και οι υπουργοί του σχετικά με το μερίδιο ευθύνης που έχουνε για την καταντια της Ελλάδας.

      Και τώρα, ένας άλλος μέτριος, άχρηστος και ψεύτης συνεχίζει το θέαρεστο έργο της "διάσωσης"!

      Και εγώ, εσύ και πολλοί εδω μέσα θα πρέπει σε λίγο καιρο να ψάχνουμε χώρα μετανάστευσης.

      Καλή νύχτα κύριοι!!!

      • nick avatar
        nick @ DoomWatcher 29/04/2010 17:48:30

        Ο Καραμανλής εξαφανίστηκε γιατί δεν άξιζε σ'αυτόν τον ξεφτιλισμένο λαό και τους νταβατζήδες του να έχουν ηγέτη ελληνόψυχο, απροσκύνητο και μάγκα.
        Ο επικοινωνιακός πόλεμος που δεχθηκε και δέχεται φανερώνει τους στόχους και τους ηθικούς αυτουργούς. Αυτοί που ζητούν να λογοδοτήσει ο Καραμανλής είναι οι ίδιοι που με την ψήφο τους ή την αποχή ή τη φυγομαχία τους έφεραν τους νεοταξίτες στην εξουσία και τη δυστυχία στην Ελλάδα. Καλό Κουράγιο στους Ελληνες, καληνύχτα στους προσκυνημένους...

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ DoomWatcher 29/04/2010 19:01:19

        μάλλον εξαφανίστηκε εκβιαζόμενος.

        Κάποτε πρέπει να μας πει καιο ο Σημίτης γιατί παραιτήθηκε.

      • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
        ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ DoomWatcher 29/04/2010 19:49:14

        Εγώ έχω πληροφορίες γι΄αυτό που γράφει ο αρχαιοπτέρυγας.

      • Γιάννης Σ. avatar
        Γιάννης Σ. @ DoomWatcher 29/04/2010 19:56:47

        Για δίκιο και για άδικο, δώσε τις, ντε. ;)

      • Τι μου λες τώρα... avatar
        Τι μου λες τώρα... @ DoomWatcher 30/04/2010 01:02:47

        @ archaeopteryx

        Επιτέλους κάποιος το είπε!

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ DoomWatcher 30/04/2010 01:14:23

        το είδα και προσγειώθηκα και περιμένω...

      • παρωπίδας avatar
        παρωπίδας @ DoomWatcher 30/04/2010 12:45:12

        ναι ναι τον εκβίασαν και αυτόν λούφαξε γιατί εχει και οικογενεια.

  3. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 29/04/2010 16:03:20

    ...και να θυμόμαστε κόβονται μισθοί και συντάξεις (13 - 14ος) αυξάνονται έμμεσοι φόροι για να διατηρηθούν:

    Βουλευτικές αποζημιώσεις
    ΔΙΒΕΤ, ΔΕΤΕ, Χημείο, κλπ επιδόματα (Εσωτερικών, Μεταφορών, Τυπογραφείο)
    και οι
    16 μισθοί των παιδιών ανιψιών συγγενών των πολιτευτών μας που είναι στη Βολή...

    ΥΓ

    ο εργαζόμενος ή συνταξιούχος των 1,350 € (ο ΜΟ του μισθού στο Δημόσιο) θα χάσει 2-3,000 € για να μείνει τα επιδόματα των 1,500 - 2,000 € κάθε μήνα και σε μια περίπτωση 16 μήνες το χρόνο....

    • effie B. avatar
      effie B. @ Ο Ιθαγενής 29/04/2010 16:36:33

      Απολυτα συμφωνοι και χωρις λαικισμους: αν η ΝΔ ειναι σοβαρο και αξιοπιστο κομμα θα πρεπει πρωτα να εισηγηθει περικοπες σε:
      "Βουλευτικές αποζημιώσεις
      ΔΙΒΕΤ, ΔΕΤΕ, Χημείο, κλπ επιδόματα (Εσωτερικών, Μεταφορών, Τυπογραφείο)
      και οι
      16 μισθοί των παιδιών ανιψιών συγγενών των πολιτευτών μας που είναι στη Βουλή…"

  4. Νταβέλης avatar
    Νταβέλης 29/04/2010 16:04:25

    Ο κύριος της φωτογραφίας ας διαβάσει Οδύσσεια κι ας αφήσει το ΔΝΤ να μας κυβερνά. Θα ξαναμιλήσω για τα μοιραία ταξικά και τοξικά ηλεκτρονικά ΜΜΕ.
    Είναι η επιτομή της απολυταρχίας. Είναι ιδιωτικές επιχειρήσεις γνωστών και αγνώστων συμφερόντων. Φυσικά και θα στηρίξουν τα μέτρα, φυσικά και θα στηρίξουν την κυβέρνηση. Ο λαός υπάρχει μόνο ως κοινό τηλεθέασης. Στον ιδεατό κόσμο τα μέτρα αυτά ίσως θα έπρεπε να εφαρμοστούν αλλά σ'εναν ιδεατό κόσμο ο λαός της Ελλάδας θα είχε ήδη ολοκληρώσει αυτό που ξεκίνησε το Νοέμβρη του 1973 αι που του το κλέψανε παπατζήδες και τριτοκοσμικοί μοιραίοι και λίγοι.

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ Νταβέλης 29/04/2010 16:06:19

      Ο Οδυσσέας έκανε 10 χρόνια να φτάσει στην Ιθάκη και όλοι οι συνταξιδιώτες είχαν γίνει τροφή...

      (για την αντιγραφή)

      • ΑΡΚΑΣ avatar
        ΑΡΚΑΣ @ Ο Ιθαγενής 29/04/2010 16:33:13

        Όμηρος

    • kkonstan avatar
      kkonstan @ Νταβέλης 29/04/2010 16:18:27

      Δεν είμαστε εμείς οι πελάτες των ΜΜΕ για να μας φροντίζουν, οι διαφημιστές και οι διάφοροι "εργολήπτες" είναι.

      Εμείς απλά είμαστε το προϊόν που τους πουλάνε.

  5. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 29/04/2010 16:05:18

    Πέτα _ _ λακα πιλότε (πάνε τα δώρα), δούλεψε Δ Υ, πλήρωσε ιδιώτη το ΦΠΑ για να μην πειραχτούν οι πραιτοριανοί της Κυβέρνησης

  6. καθρέφτης avatar
    καθρέφτης 29/04/2010 16:12:38

    Από την Χονολουλού θα τα ανακοινώσει αυτήν τη φορά;

  7. anonymous avatar
    anonymous 29/04/2010 16:26:33

    Αυτόν τον κίνδυνο τον είδε κανεις???

    ...
    Τα δάνεια αυτά δεν θα συνοδεύονται από εγγυήσεις του ελληνικού δημοσίου με την μορφή ομολογιακών δανείων, όπως διευκρίνισε στο Capital.gr αρμόδιο στέλεχος της Επιτροπής, διαψεύδοντας σχετικές πληροφορίες τραπεζικών αναλυτών.

    Τα διμερή δάνεια θα είναι στηριγμένα στη νομοθεσία της χώρας που θα δώσει το δάνειο και στην βάση αυτής της νομοθεσίας θα λειτουργήσουν και οι εγγυήσεις της αποπληρωμής τους. Αυτό σημαίνει όπως εξήγησε στο Capital.gr αρμόδιο κυβερνητικό στέλεχος ότι η χώρα που δέχεται το δάνειο το εγγυάται με τις κινητές και ακίνητες αξίες που διαθέτει εντός και εκτός της επικράτειάς της...
    http://www.capital.gr/News.asp?id=957100


    Δηλαδή επί της ουσίας ανταλλάσσουμε τα ομόλογα ( στα οποια μπορείς να κανεις επαναδιαπραγμάτευση και να βαρέσεις κανόνι) με δάνεια που έχουν εγγύηση ακίνητη περιουσια ( την οποια θα κατάσχουν οι δανειστές σε οποια τιμή εκτιμήσουν εκείνοι!!!)
    Μακριά από αυτό το δάνειο με αυτούς τους ορους Τουλάχιστον αν χρεοκοπήσουμε τώρα θα ρίξουμε φέσι στους δανειστές, αν χρεοκοπήσουμε δυο χρονια μετά - και τότε θα τους συμφέρει να μας χρεοκοπήσουν εν αντιθέσει με τώρα - θα μας πάρουν τα πάντα( Δημόσιες υπηρεσίες, ακίνητα, κλπ) για όσο εκείνοι νομίζουν!!!

    • Νταβέλης avatar
      Νταβέλης @ anonymous 29/04/2010 17:39:41

      Πρέπει να το κάνετε ξεχωριστό θέμα... στην πρώτη σελίδα.. δεν είμαι οικονομολόγος για να ξέρω. Αν όμως δάνεια ύψους 140 δισ. γίνουν οι αιτία να ξεπουλήσουμε την πατρίδα μας κυριολετικά.. τότε έχουμε το καθήκον από το Σύνταγμα να το αποτρέψουμε αυτό...Να βγει κάποιος από την κυβέρνηση να το διαψεύσει...

  8. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 29/04/2010 16:29:16

    Στην παράσταση του Καργκιόζη με τίτλο "ο Καραγκιόζης Γιατρός" κάπου φώναζε ο Καραγκιόζης, "Βρέ το Ψεύταρόοο"

    Γιώργο μου, η ομιλία σου στην ΔΕΘ http://www.youtube.com/watch?v=Umw1hN8r0Mw θα σε συνοδεύει μέχρι τέλους.

    Τα εκαντοντάδες τρισεκατομμύρια επίσης θα σε συνοδεύει. http://www.youtube.com/watch?v=WmPm1vb8q1c&feature=related. Αυτό είναι από τον Γάμο του Καραγκιόζη, όπου παθαίνει λιρόπονο ο Καραγκιόζης από την προίκα που του έταξαν.

    Αν δεν παραιτηθείς, από στοιχειώδη ευθιξία (μην φοβάσαι, δεν θα πάθουμε τίποτα, τώρα έχουμε Κυβέρνηση ΔΝΤ-ΕΕ-ΕΚΤ) τουλάχιστον διώξε το φρούτο που σε άφησε να πεις τέτοια πράγματα. Αυτό με τα εκατοντάδες τρισεκατομμύρια, μεγάλε!... εκατομμυριόπονος. 1*10^15, 0,1 quad!

  9. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 29/04/2010 16:31:18

    3 Μαρτιου 2010 αμεσως μετα την ανακοινωση των μετρων ο πρωθυπουργος δηλωνει: Δεν θα παρθουν αλλα μετρα γιατι δεν ειναι απαραιτητα.
    57 ημερες περιπου αργοτερα:Νεα πιο σκληρα μετρα.
    Και το ερωτημα ειναι ενα: ή ο πρωθυπουργος μας δεν μπορει να προβλεψει την κατασταση σε βαθος 2 μηνων οποτε ειναι το λιγοτερο ανικανος ή ειναι ο μεγαλυτερος πολιτικος απατεωνας ολων των εποχων.Διαλεξτε

  10. pizza avatar
    pizza 29/04/2010 16:34:46

    Αντι για Τσοβολα δωστα ολα, τωρα θα λεμε, Γιωργακη τα'δωσες ολα

  11. pizza avatar
    pizza 29/04/2010 16:36:37

    Αλλα κανενα απο τα μετρα που εχω διαβασει ως τωρα δεν μιλαει για την φοροδιαφυγη. Μπας και πιστευουν οτι με αυτο δεν γινεται τιποτε?

  12. lakis avatar
    lakis 29/04/2010 16:39:01

    Factorx
    Δεν τα έγραψες όλα...
    Αυτό που θα γίνει πολύ σύντομα είναι όπως είπες μαχαίρι σε 13ο και 14ο, επιπλέον μείωση 10% στα επιδόματα και ΦΠΑ στο 23%
    Επίσης μέσα στα επόμενα δύο έτη, υπάρχει σχεδιασμός να κοπούν όλα τα επιδόματα και να λαμβάνονται για ένα χρονικό διάστημα μόνο οι βασικοί μισθοί.
    Από εκεί και πέρα θα γίνει το ενιαίο μισθολόγιο και ίσως δοθεί κάτι παραπάνω από το βασικό μισθό ανάλογα με τις συνθήκες και τη χρονική στιγμή, κάποτε...
    Αει σιχτίρ πια...

  13. gav250 avatar
    gav250 29/04/2010 16:50:32

    ρε αφου μας το έλεγε το γιωργάκη: Λεφτά υπάρχουν.
    Απλά εμείς δεν είχαμε καταλάβει ότι εννοούσε αυτά που παίρνουμε κάθε μήνα, τους μισθούς που θα πετσοκόψει!!!
    Ξυπνάτε ρε (όλοι μας)!!! ας αφήσουμε το γράψιμο και να αρχίσουμε το φτύσιμο!!

  14. blue nile avatar
    blue nile 29/04/2010 16:53:56

    Ντροπή και αίσχος.

    Όλοι στους δρόμους...

    Η μόνη ενδεδειγμένη λύση είναι η δημιοργία κυβέρνησης Εθνικής Σωτηρίας με Σαμαρά πρωθυπουργό.
    Εδώ και τώρα.
    Ειδάλως ... δεν θέλω ούτε να το σκέφτομαι...

  15. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 29/04/2010 16:54:00

    ΓΚΑΠ πες αλέυρι...η αγχόνη σε γυρευει.

    • apis22 avatar
      apis22 @ Dubai Expatriate 29/04/2010 19:37:53

      Εξαιρετικά πετυχημένο...

  16. ΜΑΞΙΜΟΣ avatar
    ΜΑΞΙΜΟΣ 29/04/2010 16:55:46

    ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΙΣΦΟΡΟΔΙΑΦΥΓΗ ΔΕΝ ΜΙΛΑΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ . ΠΟΣΑ ΧΡΩΣΤΑΕΙ ΤΟ MEGA ΤΟ ΑΝΤΕΝΝΑ KAI ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΚΑΝΑΛΙΑ ΣΤΟ ΙΚΑ εεεεεεεεε;;;;;;;;;;;;;;;;

    • DoomWatcher avatar
      DoomWatcher @ ΜΑΞΙΜΟΣ 29/04/2010 17:05:36

      Αγαπητέ Μάξιμε τις λόγια είναι αυτά;;; Πιπέρι στο στόμά! Έτσι μιλάς για αυτού που διατελούν λειτούργημα (τάδε έφη Σόμπολος);;;

  17. autonomos avatar
    autonomos 29/04/2010 17:01:56

    provata ksipnate..o kairos gar eggis.irthe to telos,xrewkopisame k to kseroume ..to eipe o george soros ston giorgo;greek nation is not turning..auta gia orismenous aristeroligourides

  18. anonymous avatar
    anonymous 29/04/2010 17:05:47

    Κατάργηση πλαφόν ορίου απολύσεων και 13ου-14ου μισθού σε ιδιωτικό και δημόσιο τομέα

    ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΧΑΡΟΝΤΑΚΗΣ | Πέμπτη 29 Απριλίου 2010 [ 16:34 ]

    Δραματική ήταν η συνάντηση του πρωθυπουργού κ. Γ. Παπανδρέου με τους εκπροσώπους των κοινωνικών τάξεων. Ο πρωθυπουργός τους ανακοίνωσε τα σκληρά μέτρα που θα αναγκαστεί να λάβει σε αντάλλαγμα για τη βοήθεια που θα λάβει η ελληνική οικονομία από την ΕΕ, το ΔΝΤ και την ΕΚΤ.

    Η βοήθεια θα είναι της τάξης των 140 δισ. ευρώ, το μεγαλύτερο πακέτο που έχει πάρει ποτέ χώρα σε ολόκληρο τον κόσμο.

    Σύμφωνα με έγκυρες δημοσιογραφικές πληροφορίες τα κυριώτερα μέτρα του πακέτου θα είναι:
    Αύξηση του ΦΠΑ μέχρι το 25%, κατάργηση του 13ου και 14ου μισθού στον ιδιωτικό και δημόσιο τομέα καθώς και στις υψηλές συντάξεις και κατάργηση του ορίου των απολύσεων.

    Ο πρωθυπουργός τόνισε επίσης ότι τα φώτα της δημοσιότητας φεύγουν από την κυβέρνηση και πέφτουν πλέον στους κοινωνικούς φορείς για το αν αποδεκτούν ή όχι τα μέτρα.



    http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2& ... 29/04/2010


    ....

    AAAAAAXXXXXX

    • Ενγκελ avatar
      Ενγκελ @ anonymous 29/04/2010 17:41:24

      Ο Σκαυ μιλαει για καταργηση 13-14ου μονο στο δημοσιο...

      http://www.skai.gr/articles/news/finance/Τουςκοινωνικούςεταίρουςενημερώνειοπρωθυπουργός29042010/

      • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
        ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ Ενγκελ 29/04/2010 19:53:59

        ....και μετά ξυπνήσαμε. Τον προσκυνημένο τον Αλαφούζο πιστεύεις;

        Και για να σου θυμίσω τί κουμάσι είναι ο άνθρωπος θυμάσαι μήπως το "Ασπρονήσι"και το λαθραίο πετρέλαιο; Ε, αυτός ο ηλικιωμένος ήταν που το έκανε . Ο κυρ Αλαφούζος.

    • Greenhorses avatar
      Greenhorses @ anonymous 29/04/2010 17:46:40

      Σοσιαλισμός ή οργασμός (του ΔΝΤ)

  19. sirmar avatar
    sirmar 29/04/2010 17:13:35

    Αει σιχτιρ και ακόμη παραπέρα το παιδί δεν παίζετε η είναι ξύπνιος και ονειρεύεται η ζει στη χώρα το θαυμάτων.
    Ζεφρυ ξυπνά φτάνει πια με τα κολ@παδια που μάζεψες και μας ξεπουλήσατε αντί να συμμαζέψετε το κράτος και όλα τα καλόπαιδα που έχετε διορίσει τόσα χρόνια που μας κυβερνάτε και τα παίρνετε από όλες τρύπες που έχετε στο σώμα σας .
    Ο λαός δεν θα πληρώσει αντί να φωνάζουμε θα μπλοκάρουμε στη βουλή και θα γίνει το έλα να δεις.
    Βγενης και κάνης τον σωτήρα. Η αλλάζεις μυαλά οι μας εξαφανίζεις από την Ελλάδα.
    Ο Μίδας (βγενοπουλος )σου είπε τη να κάνης και σι ακούς τα τσουτσέκια που έχεις μαζέψεις στην αυλήσου.
    Για την ιστορία κοιτά μην σε γράψει με μαύρα γράμματα ως ο μεγαλύτερος προδότης της νεώτερης Ελλάδας.
    Όταν ο ΚΚ σε φώναζε να πατέ σε μέτρα εσύ έκανες το Παγώνη τώρα φάει το αγγούρι και να είναι κρύο και απο τα καλυβιωτικα

  20. eo avatar
    eo 29/04/2010 17:19:33

    τα 80 μυρια που παντελονιασε ο Ακης απο τα υποβρυχια (τα προπληρωσαμε εχοντας δει το μοντελο μονο στο χαρτι) θα τα δουμε καθολου;

    • Greenhorses avatar
      Greenhorses @ eo 29/04/2010 17:35:52

      Ρώτα το γιωργάκη που ήταν μέλος της τότε κυβέρνησης.

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ eo 29/04/2010 17:48:28

      Όσο θα δεις και τα 50 εκατομμύρια του Σηφουνάκη.

  21. Greenhorses avatar
    Greenhorses 29/04/2010 17:36:21

    Τώρα γιατί πιστεύω ότι δεν μας τα είπαν όλα;

    • Greenhorses avatar
      Greenhorses @ Greenhorses 29/04/2010 17:38:38

      Το ξέρω ότι και να κάνουμε θα το πληρώσουμε αλλά μιας ειρηνική μεγαλοπρεπής διαδήλωση 2εκ πρέπει να γίνει. Να τους πούμε είμαστε τουλάχιστον είμαστε εδώ.

  22. Ηλίας avatar
    Ηλίας 29/04/2010 17:52:11

    Πλάτη βάζω, κώλο δε δίνω.
    Όλοι στο δρόμο την 5η Μαϊου.

    • Greenhorses avatar
      Greenhorses @ Ηλίας 29/04/2010 17:57:39

      Με αυτά δεν δίνεις μόνο κώλο δίνεις ότι τρύπα έχεις.

  23. Greenhorses avatar
    Greenhorses 29/04/2010 17:56:32

    ΓΣΕΕ-ΑΔΕΔΥ: Προωθείται κατάργηση 13ου-14ου μισθού στο Δημόσιο και 13ης-14ης σύνταξης για όλους
    NAFTEMPORIKI.GR Πέμπτη, 29 Απριλίου 2010 17:34

    Κατάργηση του 13ου και του 14ου μισθού στο Δημόσιο, της 13ης και της 14ης σύνταξης για όλους τους συνταξιούχους, πάγωμα των μισθών στο Δημόσιο για τα επόμενα τρία χρόνια και αντικατάσταση 13ου και 14ου μισθού στον ιδιωτικό τομέα με επίδομα παραγωγικότητας προωθούν κυβέρνηση, ΕΕ και ΔΝΤ σύμφωνα με τη ΓΣΕΕ και την ΑΔΕΔΥ

    Σε κοινή δήλωσή τους οι αντιπρόεδροι των συνδικαλιστικών οργανώσεων αναφέρουν ακόμη πως καταργούνται οι Συλλογικές Διαπραγματεύσεις, αυξάνεται εκ νέου το ΦΠΑ και ο φόρος στα καύσιμα, όπως και το ποσοστό των απολύσεων στο 4% στον ιδιωτικό τομέα, ενώ περιορίζονται οι αποζημιώσεις για τις απολύσεις στον ιδιωτικό τομέα.

    • Greenhorses avatar
      Greenhorses @ Greenhorses 29/04/2010 17:58:24

      13 και 14 να είναι οι ώρες τους.

      • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
        ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ Greenhorses 29/04/2010 19:56:36

        ......κι αυτές στο κρεβάτι , που λέει κι η μάνα μου.

    • otiprepei avatar
      otiprepei @ Greenhorses 29/04/2010 21:49:33

      αντικατάσταση 13ου και 14ου μισθού στον ιδιωτικό τομέα με επίδομα παραγωγικότητας


      Επίδομα ρουφιάνου δηλαδή, ποιάς παραγωγικότητας?

  24. ataktos avatar
    ataktos 29/04/2010 18:02:31

    Ποιο είναι το κυρίως ζητούμενο μετά και την επίσημη προσφυγή της Ελλάδας στον «μηχανισμό στήριξης» της ΕΕ και του ΔΝΤ; Η επίσημη άποψη είναι τραγικά απλοϊκή: Σύμφωνα με τον κ. Παπανδρέου «οι εταίροι μας θα συνδράμουν άμεσα και αποφασιστικά, ώστε να παράσχουν στην Ελλάδα το απάνεμο λιμάνι που θα μας επιτρέψει να ξαναχτίσουμε το σκάφος μας με γερά και αξιόπιστα υλικά. Άλλα και να στείλουν και ένα ισχυρό μήνυμα στις αγορές, ότι η Ε.Ε. δεν παίζει και προστατεύει το κοινό μας συμφέρον και το κοινό μας νόμισμα.» Τι θα μας κοστίσει αυτό το «απάνεμο λιμάνι»; Κατά την κ. Μέρκελ, αλλά και την υπουργό οικονομικών της Γαλλίας, κ. Λαγκάρντ, απαιτείται καταρχάς να δεσμευτεί άμεσα η κυβέρνηση της Ελλάδας σε νέα μέτρα περιστολής δαπανών, σε νέα μέτρα λιτότητας, πριν καν εγκριθεί το «πακέτο» των 45 δις ευρώ. Όλοι γνωρίζουν τι σημαίνει αυτό. Ακόμη μεγαλύτερες περικοπές σε μισθούς, συντάξεις, κοινωνικές δαπάνες, κοκ.
    Αυτό όμως που δεν γνωρίζει ο πολύς κόσμος είναι ότι το κυρίως ζητούμενο με το «πακέτο στήριξης» και την εγκατάσταση του ΔΝΤ στη χώρα υπό την εποπτεία της ΕΕ, δεν είναι απλά οι επιπλέον «θυσίες» που θα κληθούν να καταβάλουν τα λαϊκά στρώματα. Το επίδικο ζήτημα είναι η εθνική κυριαρχία της χώρας. Με την κηδεμονία του ΔΝΤ και της ΕΕ ο Έλληνας εργαζόμενος δεν κινδυνεύει να χάσει μόνο τη δουλειά του, τη σύνταξή του, τα δικαιώματά του, αλλά και την ίδια την χώρα του. Κινδυνεύει να γίνει μετανάστης και μάλιστα λαθραίος στην ίδια του τη χώρα.
    Ο κ. Παπανδρέου ήταν πολύ ξεκάθαρος πάνω σ’ αυτό: «Και επειδή πολλοί λένε, τι σημαίνει αυτή η επιτήρηση, τι σημαίνει αυτή η κηδεμονία, το έλεγα και το 2004, όταν μας έκαναν αυτή την απογραφή και μπήκαμε στην επιτήρηση. Έλεγα στην τότε κυβέρνηση: «ξέρετε, μας βάλατε σε επιτήρηση, αυτό είναι ουσιαστικά σαν να παίρνετε ένα μέρος της εθνικής ανεξαρτησίας της χώρας». Αυτό έχουμε σήμερα. Και πάλι, λόγω των ελλειμμάτων μας, ήρθε η Ευρωπαϊκή Ένωση - ήρθε σήμερα και το Διεθνές Νομισματικό Ταμείο - και μας επιτηρεί. Δεν είναι απλώς επιτήρηση, είναι μία μορφή κηδεμονίας, για να το πούμε πολύ απλά και με ειλικρίνεια. Δεν είναι καθόλου ευχάριστο. Και μάλιστα, εχθές είδα σε μια διαδήλωση αφίσες «Έξω από το Διεθνές Νομισματικό Ταμείο». Θα μπορούσα να συνυπογράψω και να βάλω και από κάτω «Έξω και η Ευρωπαϊκή Επιτροπή». Απλώς, δεν θα φύγουν με πέτρες και δεν θα φύγουν με βία. Θα φύγουν, όταν εμείς θα έχουμε βάλει τάξη στην οικονομία μας, όταν εμείς θα έχουμε ανορθώσει ξανά την κοινωνία μας, όταν εμείς θα έχουμε ζήσει αυτή την επιτυχία.»
    ......27/4/2010
    Δημήτρης Καζάκης

  25. nov11 avatar
    nov11 29/04/2010 18:02:37

    Την πασαρέλα χρόνια τώρα περιδιαβαίνουν οι' πολιτικές σταρλετίτσες' χειροκροτούμενες από τα νταβαδοΜΜΕ πρώτο τραπέζι πίστα. Ενίοτε βέβαια το χειροκρότημα δυναμώνει όταν περνούν οι ευνοούμενες.Αυτές απαντούν στις ερωτήσεις της επιτροπής των ξένων ΥΠΕΡνταβάδων για να βαθμολογηθούν και η μια 'σταρ' περνά το στέμμα στην άλλη.Εεε.. τώρα ήρθε η ώρα της κορδέλας με την αναγραφή του τίτλου επιβράβευσης ΔΝΤ 'ΔΑΚΡΥΣΕ ΝΤΡΟΠΙΑΣΜΕΝΗ ΤΩΡΑ'!! !!!!!
    Ο ΛΑΟΣ ,τα γκαρσόνια, αν δεν φθάσουν να πληρώνονται με ΜΙΣΘΟΥΣ ΒΟΥΛΓΑΡΙΑΣ ΡΟΥΜΑΝΙΑΣ ΟΥΓΓΑΡΙΑΣ... ΜΕΤΑ ΑΠΟ 10 ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΕΣ ΥΠΟΚΛΙΣΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΡΗΘΕΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟΚΟΛΛΟ ΔΕΝ ΘΑ ΗΣΥΧΑΣΟΥΝ ΟΙ ΝΤΑΒΑΔΟΣΥΝΔΑΙΤΥΜΟΝΕΣ.
    ΕΝΤΩΜΕΤΑΞΥ ΕΝΤΕΛΩΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΑ ΣΤΗΝ ΤΕΛΕΤΗ ΑΠΟΝΟΜΗΣ ΠΑΡΕΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΚΑΙ Ο ΚΑΛΛΙΚΡΑΤΗΣ ΓΙ ΑΥΤΟ ΕΜΠΝΕΥΣΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟ ΌΛΟ ΣΥΝΟΛΟ ΚΙ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕ ΝΑ ΣΥΝΘΕΣΕΙ ΣΤΑ ΧΝΑΡΙΑ ΤΟΥ ΠΑΛΙΟΥ ...ΚΑΘΕ ΛΙΜΑΝΙ ΚΑΙ ΚΑΥΜΟΣ ...ΤΟ ΝΕΟ....' ΚΑΘΕ ΝΗΣΙ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣ 'ΚΑΘΟΤΙ ΝΗΣΙΩΤΗΣ Ο ΝΕΟΣ ' ΣΤΙΧΟΥΡΓΟΣ '......ΚΑΛΑ ΜΗΝ ΕΧΕΤΕ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ... ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΚΟΜΗ... προΔΝΤ!
    Ο ΛΑΟΣ ΒΙΩΝΕΙ ΤΗ ΡΥΣΗ ΤΟΥ...ΕΜ ΚΕΡΑΤΑΣ ΕΜ ΔΑΡΜΕΝΟΣ!!

  26. Γιάννης Σ. avatar
    Γιάννης Σ. 29/04/2010 18:04:34

    Εντελώς ενάντια στην αγορά οι καταργήσεις 13ου/14ου και η αύξηση ΦΠΑ. Ούτε ιδιαίτερα έσοδα θα φέρουν, σε σχέσει με περικοπές που μπορούν να γίνουν αλλού, δηλαδή εκεί που γίνεται το μεγάλο πάρτυ προμηθειών και διαγωνισμών.

    • Φαρμακύων avatar
      Φαρμακύων @ Γιάννης Σ. 29/04/2010 18:10:27

      έτσι έτσι, δίκαια πράγματα, οχι δυο μέτρα και δυο σταθμά.

    • Greenhorses avatar
      Greenhorses @ Γιάννης Σ. 29/04/2010 18:16:08

      Στο δημόσιο τομέα είχε νόημα στο ιδιωτικό; ούτως ή άλλος ότι θέλουν κάνουν ή μήπως θα τους πιάσει ο πόνος και θα πάρουν κανένα εργάτη παραπάνω;

      • Φαρμακύων avatar
        Φαρμακύων @ Greenhorses 29/04/2010 18:37:38

        Βεβαίως και έχει νόημα. Αφού κατάφερε να φέρει το μίσος ανάμεσα σε δυο εργατικές τάξεις -γι αυτούς μιλάμε έτσι;- και να κοιτάζει ο ένας τον άλλον με μίσος, έπρεπε κάπως να τα ισιώσει τα πράγματα.
        Γιατί όταν κατέβαιναν οι μεν στους δρόμους σιγά που θα τους υποστήριζαν οι δε. Τώρα όμως κάτι μπορεί να γίνει.
        Αν δεν το νιώσεις που λένε...
        Αλλά κι αλλιώς να το πάρουμε, έχει κάτι νόημα από όλα όσα κάνει ο Γ.Παπανδρέου;

  27. τσώφλι πασατέμπου avatar
    τσώφλι πασατέμπου 29/04/2010 18:21:52

    Πλήρης απελευθέρωση της αγοράς εργασίας - τώρα, πρίν είναι αργά !

    Ελεύθερες, γρήγορες απολύσεις. Γρήγορη, ανεμπόδιστη στροφή της επιχείρησης σε άλλον, πιό προσοδοφόρο τομέα. Επιβράβευση της κερδοφόρας και επιθετικής επιχείρησης με φορολογικές μειώσεις και απαλλαγές, ανεξάρτητα με τον αριθμό των εργατών που απασχολεί ( άς μήν έχει και κανένα ! ) Να μπορεί η επιχείρηση να συγχωνευθεί, να συρρικνώσει την δραστηριότητά της, ακόμα και να κλείσει χωρίς να έχει το βραχνά του προσωπικού.

    Πόσες επιτέλους σφαλιάρες πρέπει να φάμε για να ξεφουσκώσει αυτό το παραμύθι οτι οι επιχειρήσεις γίνονται για να έχει δουλειά ο κόσμος ;

  28. Maya avatar
    Maya 29/04/2010 18:25:25

    Έτσι μπράβο.
    Είναι άλλωστε γνωστό ακόμα και στις πέτρες ότι οι μισθωτοί και οι συνταξιούχοι, οι εργάτες και οι άνεργοι είναι αυτοί που φάγανε 300 δις.

  29. denkserotipota avatar
    denkserotipota 29/04/2010 18:40:39

    Θα ξυπνήσουμε???

    http://www.youtube.com/watch?v=h8BwNqO0Cbo&feature=related

  30. lotofagos avatar
    lotofagos 29/04/2010 18:42:49

    Kόβουμε τον 13 + 14 οκ, αυτο δεν ειναι το ιδιο με το να πανε σπιτι τους 1 στους 10 [1:8] τεμπεληδες. Δεν ειναι πιο δικαιο απο το να τιμωρηθουν ολοι? Οι τεμπεληδες δεν εχουν δα να χασουν και τιποτα. Θα μπει επιτελους η αξιολογιση καθε χρονο στο δημοσιο? Θα τεθούν επιτελους στοχοι για να οδηγησουν σε προαγωγη? Με το να προσλαμβανουμε εδω και χρονια το 200% -300% των συνταξιοδοτηθεντων το βουλιαξαμε το καραβι. Οι βολευτες και βολεμενοι θα ξεβολευτουν λιγο?

  31. ΗΛΙΑΣ avatar
    ΗΛΙΑΣ 29/04/2010 18:43:18

    ΓΑΠ (ΑΡΧΗΓΟΣ ΑΞΙΩΜΑΤΙΚΗΣ ΑΝΤΙΠΟΛΙΤΕΥΣΗΣ) : ΟΧΙ ΣΕ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΕΚΤΑΚΤΗ ΕΙΣΦΟΡΑ. ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΑΥΞΗΣΗ ΤΟΥ ΦΠΑ. ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΚΟΠΗ ΜΙΣΘΩΝ ΚΑΙ ΕΠΙΔΟΜΑΤΩΝ ΓΙΑΤΙ ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ......ΑΥΤΟΣ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΟΥ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΜΕΡΙΚΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΕΛΕΓΕ ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ ΨΕΜΜΑΤΑ ΣΗΜΕΡΑ ΜΑΣ "ΚΥΒΕΡΝΑ", ΑΝ ΒΕΒΑΙΑ ΤΟ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΕΙΔΗΣΗ. ΕΙΧΑΜΕ ΔΗΜΑΓΩΓΟΥΣ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΥΣ, ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΥΣ, ΕΛΛΕΙΠΕΙΣ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΥΣ. ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ ΟΜΩΣ ΨΕΥΤΗ ΚΑΙ ΠΡΟΣΚΥΝΗΜΕΝΟ ΓΑΙ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ.

  32. ΠΑΝΑΓΟΣ avatar
    ΠΑΝΑΓΟΣ 29/04/2010 18:49:54

    TAINIA "OI ΣΥΜΜΟΡΙΕΣ ΤΗΣ Ν.ΥΟΡΚΗΣ"¨..
    Τέλη 19ου αιώνα στην Ν.Υόρκη οι συμμοριές εθνοτήτων Ιρλανδοί,Πολωνοί,Ιταλοί,κλπ αλληλοσφάζονται στους δρόμους της πόλης σε ένα περιβάλον γεμάτο φτώχεια και βία.Σε μία βίλα κάπου στα περιχώρα καλοντημένοι αστοί παίζουν μπιλιάρδο καπνίζοντας ακριβά πούρα και πίνοντας ακριβά ποτά,σχολιάζουν τα γεγονότα και κάποιοι λένε ότι πρέπει να γίνει κάτι και σταματήσει αυτή η κατάσταση,τότε κάποιος από την παρέα των μεγαλοαστών που φαίνεται να ηγείται κάπως στην ομήγυρι παίρνοντας ππύ σοβαρό ύφος τους λέει
    "όσο αυτοί αλληλοσφάζονται εμείς θα κοιμόμαστε ήσυχοι"...

  33. Orestios avatar
    Orestios 29/04/2010 19:06:01

    Η κυβέρνηση χρειάζεται ένα σόκ.

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ Orestios 29/04/2010 19:10:05

      έχει το μεγαλύτερο: τον Πρωθυπουργό όποτε μιλάει ή όπως λένε και οι πιτσιρικάδες....."τι λέεεει;"

      • Orestios avatar
        Orestios @ Ο Ιθαγενής 29/04/2010 19:40:39

        Φίλε Ιθαγενή, θα ήθελα να σε συγχαρώ για την ιώβεια υπομονή σου να σκέπτεσαι και να καταθέτεις προτάσεις εδώ. Όπως πολύ καλά καταλαβαίνεις πια, η κυβέρνηση είχε έναν στόχο. Να βάλει την χώρα στο ΔΝΤ. Ούτε "ολοκληρωμένα σχέδια", ούτε όλα τα ωραία που έλεγε το GAP είχε.
        Εύχομαι να διδάξεις στα παιδιά σου, και αν δεν έχεις στα παιδιά των φίλων σου και των συγγενών σου, για τό τί είναι ο σοσιαλισμός και τί πραγματικά πρεσβεύει. Την μαζική εξαθλίωση δηλαδή.

  34. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 29/04/2010 19:16:23

    Αυτό που με εξοργίζει δεν είναι ότι μου μειώνει το εισόδημα από μισθούς καθώς έχω την ατυχία να εργάζομαι σε ένα Υπουργείο που δεν έχει επιδόματα, αλλά :

    "Στόχος της κυβέρνησης ύστερα με τις διαπραγματεύσεις με την «τρόικα» είναι να υπάρξει μείωση του ελλείμματος κατά 10% μέσα σε δύο χρόνια. "

    Να βάλω πλάτη και πληρώνουν πάλι ορισμένοι για να ζουν οι κάστες...
    Αλλά χωρίς αποτέλεσμα γαμώτο.
    Θελει ο ποιητής να μας πει ότι θα πάρει 120 δις € δάνειο + 300 δις € χρέος και θα μειώσει το σύνολο κατά 10%...ούτε ο Χουντίνι να ήταν ...αν και τώρα που το σκέφτομαι κ Παπανδρέου έχω προτάσεις που μπορεί να εξαλείψει το πρόβλημα:

    καταργήστε μισθούς & συντάξεις μέχρι και πλεονασματικούς προϋπολογισμούς θα δημιουργήσετε που θέλουν οι κωλοΕλληνες και κοινωνικό κράτος. Σας αρέσει η πρότασή μου;

    • Maya avatar
      Maya @ Ο Ιθαγενής 29/04/2010 20:11:36

      Έτσι είναι.
      Πώς να υπάρχει αποτέλεσμα, αφού δεν τον ενδιαφέρει να μειώσει το χρέος για μας. Τον ενδιαφέρει να έρθουν λεφτά για να μην χάσουν οι τράπεζες τα λεφτά από τα ομόλογα που αγόραζαν.
      Μετά από 2-3 χρόνια θα κηρύξουμε πτώχευση αλλά στο μεταξύ η ψαλίδα θα έχει κλείσει στις τράπεζες και "θα την κάνουν" με το μικρότερο δυνατό έλλειμμα.

      Και μας θα μας έχουν πετάξει σαν μπανανόφλουδα.

      Έτσι εξηγούνται και οι δηλώσεις περί "τιτανικού" και "εντατικής".
      Να υπάρξει κινητοποίηση για να μην χάσουν τα λεφτά ΤΟΥΣ.

      Κανονικά θα έπρεπε να πάει τώρα για πτώχευση. Αλλά είναι στη μέση και "οι φίλοι".

      Είναι ακριβώς η περίπτωση της Αργεντινής. Tale quale.
      Με την διαφορά ότι εμάς το ΔΝΤ θα μας "δώσει" περίπου το τριπλάσιο ποσό από ό,τι είχε δώσει εκεί.
      Δεν νοιάζονται για μας, όλα για τις τράπεζές τους γίνονται.

  35. ΠΑΝΑΓΟΣ avatar
    ΠΑΝΑΓΟΣ 29/04/2010 19:37:02

    ΕΛΛΑΔΑ 2010:ιδιωτικοί υπάλληλοι εναντίον δημοσίων,φορτηγατζήδες εναντίον αγροτών,μικρομαγαζάτορες εναντίον απεργών διαδηλωτών,όλοι εναντίον όλων και κάποιοι
    γελάνε κάτω από τα μουστάκια τους και μετράνε ήδη τα επόμενα κέρδη...

  36. nov11 avatar
    nov11 29/04/2010 19:45:30

    .....και διασπασμένοι στις πορείες και τις συγκεντρώσεις ΤΗΝ ΠΙΟ ΚΡΙΣΙΜΗ ΣΤΙΓΜΗ ΜΕΤΑ ΤΟ '50.Μετά μιλούν για ΛΑΘΗ.

  37. ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
    ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 29/04/2010 20:03:37

    Πού είναι οι "κόκκινες γραμμές" της κυβέρνησης;

    • Orestios avatar
      Orestios @ ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 29/04/2010 20:11:40

      Κόκκινη κλωστή δεμένη στην ανέμη τυλιγμένη, δωσ'της κλώτσο να γυρίσει, παραμύθι ν' αρχινήσει.
      Παραμύθια ήταν όλα αυτά.
      Καποιος δεν ήθελε κόκκινες γραμμές σε όλα τα θέματα.

  38. ΠΑΝΑΓΟΣ avatar
    ΠΑΝΑΓΟΣ 29/04/2010 20:04:20

    ΣΥΜΦΩΝΩ nov11 ΣΥΜΦΩΝΩ αλλά δεν είναι άλλοθι για να μην αντιδράσω, γιά να μην αντιδράσουμε.,τα στρατόπεδα ξεκαθάρισαν ΠΑΣΟΚ-ΛΑΟΣ-ΜΗΤΣΟΤΑΚΑΙΙΚΟ-ΣΕΒ και ολίγον ΝΔ από την μιά, όλοι οι άλλοι από την άλλη έστω και έτσι...

  39. LEWNIDAS avatar
    LEWNIDAS 29/04/2010 20:06:41

    ΠΡΙΝ ΒΓΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΣΤΕΙΛΟΥΜΕ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΗΡΘΑΝ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΧΝΑΜΕ ΟΤΙ ΕΜΕΙΣ ΤΟΥς ΨΗΦΙΣΑΜΕ (ακομα και εγω που συνηθως ψηφιζω μικρα κομματα). οποτε ας μας γινει και εμας μαθημα.

    ΑΛΛΑ ΟΛΟΙ ΣΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΦΩΤΙΑ ΣΤΑ ΠΟΛΙΤΙΚΑ ΓΡΑΦΕΙΑ ΤΟΥΣ, ΣΤΑ ΚΟΜΜΑΤΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΣΤΑ ΣΠΙΤΙΑ ΚΑΙ ΕΞΟΧΙΚΑ ΤΟΥΣ (τα υπουργεια αφηστετα εμεις τα πληρωνουμε)

  40. Greco avatar
    Greco 29/04/2010 20:09:19

    Πραγματικα αν συνεχισει ετσι ο γιωργακης τελικα θα φυγει με το κανο του απτη χωρα
    Ειναι ο πιο αβουλος πρωθυπουργος που θυμαμαι ποτε να ειχε η χωρα.Κανει ο,τι του λενε οι συμβουλοι απτην Washington

    Δε λεω ,πηγαμε στο ΔΝΤ(μετα απο μηνες μπαρουφολογιων) και αφου ηδη παρθηκαν σκληρα μετρα...να βαλουμε ολοι πλατη,αλλα αυτος ειναι διαθετειμενος να θυσιαζει 10 ελληνες καθε βδομαδα αν του το ζητησουν...

    Εκανες τιποτα γιωργακη εκτος απτο να ακους υπακουα ο,τι σου λεει το ΔΝΤ?
    Εβαλες μπροστα μετρα αναπτυξης?μετρα αξιοποιησης δημοσιων ακινητων και εκτασεων που καθονται και σαπιζουν?--τι διαολο τοσους φιλους εχεις στο America --,πηρες εστω και ενα μετρο για την αγορα?Ρωτησες να δεις τι μας δινουν οι κινεζοι ή οι ρωσσοι, ή φοβασαι το θειο Σαμ?(ακομα και τη συμφωνια με τη cosco παραλιγο να τη διαλυσετε)
    Τιποτα για τον τουρισμο κανατε με τους μπιρμπιλογερουλανους?Στειλατε αστυνομια στο λιμανι να βαλει ταξη και να στειλει παντου το μηνυμα οτι δεν παιζουμε με την ΕΛΛΑΔΑ,ειδικα τωρα?'Η φοβαστε τους συριζαιους και το ΠΑΜΕ?

    Νομιζει οτι η πολιτικη ειναι χομπυ,σαν το ποδηλατο ,και οτι ο ελληνικος λαος θα υπομενει τα καπριτσια του καθε μ@λ@κα ,γονου τζακιων που ζει στον παραδεισενιο κοσμο του

    Αλλα θα μου πειτε δε φταιει μονο αυτος.Φταινε και αυτοι που ακομα τον στηριζουν.Αιντε μην τους παρει και αυτους τους πρασινοχλεχλεδες και τους σηκωσει μαζι με το γιωργακη τους!

  41. panos avatar
    panos 29/04/2010 20:24:16

    Ωρα 20:00 περιμενω να ακουσω απο το φορητο μου ραδιακι τις ειδησεις και αναρωτιεμαι τι νοημα εχει πια?συνηθεια,και ολες οι συνηθειες ειναι εδω για να μας κανουν να θυμομαστε το παρελθον.κραυγες αγωνιας κ φοβου ακουγονται απο τον δρομο,συνηθισμενο φαινομενο σκεφτομαι,καθε βραδυ ολο φασαριες και πυροβολισμους ακουω. Θεε μου καν τους να παψουν επιτελους!!!!το μονο που θελω πια ειναι να μην ακουω,να μην σκεφτομαι.....δευτερο βραδυ,χωρις φαγητο χωρις σκεψεις, μονο η συνηθεια των βραδυνων ειδησεων.Καποτε οχι πολυ μακρια ειχα τηλεοραση....τωρα πια χωρις ρευμα τι νοημα εχει.....κοιταζω γυρω μου κ μονο το παλιο μου στρωμα, βρομικο πια εχει μεινει απο το παρελθον μου....το ραδιακι μου ποσο το αγαπω αυτο το ραδιακι μου...το βρηκα πριν μερικους μηνες στα σκουπιδια τις παραγκουπολης στην ακρη του γκετο...αχ ποσο το αγαπω,αλλωστε ειναι το μονο πραγμα που μιλαει κ δεν ουρλιαζει σαν τις καταραμενες τις φωνες που ακουγονται εκει εξω!!!
    -ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΥΡΙΕΣ ΚΑΙ ΚΥΡΙΟΙ ΑΚΟΥΤΕ ΤΙΣ ΒΡΑΔΥΝΕΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΥΡΩΠΑΙΚΗ ΓΡΕΚΙΑ. ΠΡΩΤΟ ΜΑΣ ΘΕΜΑ ΓΙΑ ΣΗΜΕΡΑ ΤΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΝΕΑ ΠΟΥ ΕΦΕΡΕ ΜΑΖΙ ΤΟΥ Ο ΓΡΑΙΚΟΣ ΠΕΡΙΦΕΡΙΑΡΧΗΣ ΑΠΟ ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΤΟΥ ΣΤΙΣ ΒΡΥΞΕΛΕΣ ΚΑΙ ΘΑ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙ ΑΥΡΙΟ ΤΟ ΠΡΩΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΤΙΜΕΤΟΠΙΣΗ ΤΗΣ ΚΡΙΣΗΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΠΕΡΙΕΛΘΕΙ Η ΠΕΡΗΦΑΝΗ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΜΑΣ.ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΑ ΠΟΥ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΚΑΤΑΦΕΡΑΜΕ ΝΑ ΑΝΤΛΗΣΟΥΜΕ ΕΙΝΑΙ Η ΕΛΕΥΣΗ ΜΕΓΑΛΗΣ ΠΟΛΥΕΘΝΙΚΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΤΗΝ ΠΑΤΑΞΗ ΤΗΣ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΣΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΑΣ.
    Προσπαθω να θυμηθω,προσπαθω να θυμηθω,τις εχω ξανακουσει τις ειδησεις αυτες ειμαι σιγουρος,και αυτες οι κραυγες, θεε μου αυτες οι κραυγες,δεν μ αφηνουν να ακουσω τις ειδησεις μου ΘΕΕ ΜΟΥ δεν θελω τιποτε ΑΛΛΟ ΠΙΑ μονα να σταματησουν οι ΚΡΑΥΓΕΣ να ακουσω τις ΕΙΔΗΣΕΙΣ ΜΟΥ!!!!!

    ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΓΡΕΚΙΑΣ
    29-4-2012

  42. ΠΑΝΑΓΟΣ avatar
    ΠΑΝΑΓΟΣ 29/04/2010 20:28:29

    ΦΑΚΤΟΡΑ ΤΙ ΘΑ ΕΛΕΓΕΣ ΝΑ ΑΝΑΡΤΟΥΣΕΣ ΤΗΝ ΛΙΣΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΥΠΟΥΡΓΟΥΣ ΤΗΣ ΣΗΜΕΡΙΝΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ ΤΗΣ ΣΗΜΕΡΙΝΗΣ ΚΟΙΝΟΒΟΥΛΕΥΤΙΚΗΣ ΟΜΑΔΑΣ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ? ΕΤΣΙ ΧΩΡΙΣ ΣΧΟΛΙΑ...

  43. Μάρκο Τ avatar
    Μάρκο Τ 29/04/2010 21:02:06

    Τα πράγματα είναι ανώριμα ακόμα για διαδηλώσεις.
    Θα εξηγήσω το σκεπτικό μου:
    Αυτή τη στιγμή, οι συνέπειες δεν έχουν φανεί. Οι συνέπειες θα φανούν κατά τα Χριστούγεννα περίπου, όταν έρθουν οι αυξημένες υποχρεώσεις, λόγω εορτών (δώρα κ.λπ., αλλά και πληρωμή Εφορίας), και το οικογενειακό ταμείο θα έχει στεγνώσει.
    Αυτή τη στιγμή στις διαδηλώσεις θα κατέβουν οι συνήθεις αριστεράντζες διαμαρτυρόμενοι (ΠΑΜΕ, Τσυριζαίοι, Ανταρσύες και δε συμμαζεύεται, μαζί με τους εργατοπατέρες της ΓΣΕΕ). Δηλαδή, οι επαγγελματίες της "αγανάκτησης" και του "νόμος είναι το δίκιο του εργάτη". Δηλαδή, αυτοί που συνέβαλαν ώστε να έρθουμε εδώ που είμαστε.
    Η πραγματική διαδήλωση θα γίνει όταν κατεβούμε ΕΜΕΙΣ στον δρόμο, δηλαδή οι ανένταχτοι πολίτες, εμείς που οι αριστεσράντζες αποκαλούν περιφρονητικά "οι νοικοκυραίοι". Τότε θα γίνει ο πραγματικός χαμός, τότε θα διαλυθεί το σάπιο κυβερνητικό καράβι. Τότε, οι ένοχες και ανυπόληπτες αριστεράντζες δεν θα έχουν πού να κρυφτούν...

    • Τι μου λες τώρα... avatar
      Τι μου λες τώρα... @ Μάρκο Τ 30/04/2010 01:08:57

      συμφωνώ...

    • Orestios avatar
      Orestios @ Μάρκο Τ 30/04/2010 01:29:10

      Πιο γρήγορα θα γίνει.

  44. laz avatar
    laz 29/04/2010 21:10:40

    δεν ειναι σοβαρος ο πρωθυπουργος...ειτε δεν θελουν ειτε απλα δεν σκεπτονται..
    αν ανακοινωσει και νεες περικοπες τωρα τοτε τα διαρθρωτικα μετρα που οφειλει να παρει σε αυτην την συγκυρια και θα διορθωσουν τις στρεβλωσεις στην αγορα σε οφελος του κοσμου θα ειναι πολυ δυσκολοτερα να τα παρει αργοτερα...οφειλε μετα τις πρωτες περικοπες να ανακοινωσει διαρθρωτικα μετρα...και μετα να ικανοποιησει τους δυτικους που ζητανε να ξεχρεωσουμε τις τραπεζες τους...
    ο κοσμος που τον ψηφισε να τον χαιρεται...ο γνωστος κοσμος δηλαδη που βρεξει χιονιζει ψηφιζει πασοκ για τους γνωστους λογους...

  45. laz avatar
    laz 29/04/2010 21:14:57

    δεν υπαρχει δημοκρατια στην ελλαδα...θα επρεπε σε ετησια αν οχι μηνιαια βαση να εκλεγονται στρατηγοι,πρωθυπουργοι,υπουργοι και δικαστες απο τον λαο,για τον λαο....οχι στην 4ετια..χωρις σημαιακια και αφισσες...ενα καναλι θα μπορουσε να ιδρυθει μονο για αυτον τον σκοπο για να προβαλλει τις θεσεις καθε κομματος...και τα πεπραγμενα του σε εβδομαδιαια βαση....
    αλλο λαθος ειναι η καθολικη ψηφοφορια...οφειλει ο καθενας να αποδειξει πως αξιζει να ψηφιζει την κυβερνηση του τοπου...δεν νοειται να περνα καποιος(πλεον)ενα σωρο εξετασεις για μια θεση στο δημοσιο...και για την ψηφιση της διακυβερνησης του τοπου να μην του ζητειται τιποτα...

  46. Μαύρος Ιάκωβος avatar
    Μαύρος Ιάκωβος 29/04/2010 21:22:55

    Οι κρεμάλες στην πλατεία συντάγματος στηθήκανε ή ακόμα;

    • Κάποιος. avatar
      Κάποιος. @ Μαύρος Ιάκωβος 29/04/2010 21:28:19

      Ναι αμέ!
      Από βδομάδα αρχίζουν οι απαγχονισμοί δημοσίων υπαλλήλων και συνταξιούχων, έπονται οι ιδιωτικοί υπάλληλοι και βλέπουμε...

      • Μαύρος Ιάκωβος avatar
        Μαύρος Ιάκωβος @ Κάποιος. 29/04/2010 21:51:39

        Λύπαμαι αλλά μια μεγάλη πλειοψηφία αυτών των κοινωνικών ομάδων στις 4 Οκτωβρίου βάλανε το κεφάλι,μόνοι τους στην κρεμάλα,ψηφίζοντας τους απατεώνες του ''λεφτά υπάρχουν'',υποκύπτοντας σε έναν φτηνό λαικισμό.Καλά να πάθουν και να ματώσουν,μπάς κ βάλουν μυαλό...Λεφτά,διορισμούς στο δημόσιο,τσιφτετέλια περίμεναν αυτό που παίρνουν είναι απολύσεις,ξεφτιλισμούς,πτώση βιοτικού επιπέδου....Καλό παράδεισο γυφτοπασόκοι απολαύστε τον βιασμό σας απο τους χαρτογιακάδες του Δ.Ν.Τ.Α,να μην το ξεχάσω:''Λεφτά υπάρχουν,πάμε να κάνουμε την Ελλάδα Δανία του Νότου με την πράσινη ανάπτυξη και τη μεσογειακή διατροφή, Πάμε''

      • Κάποιος. avatar
        Κάποιος. @ Κάποιος. 29/04/2010 22:04:08

        Ενώ γυφτονεοδημοκράτες δεν διορίστηκαν επί μητσοτάκη και καραμανλή ούτε τσαλαβουτούσαν στο δημόσιο χρήμα.
        Δεν πειράζει τώρα που θα μπει το αγγούρι σε όλους(μαύρους,μπλε,πράσινους και κόκκινους) ,θα περνάμε την ώρα μας να τσακωνόμαστε ποιος έφαγε ή δεν έφαγε και πόσα.

        Επίσης απολογητής των πεπραγμένων του ΠΑΣΟΚ δεν θα γίνω.
        Να σου απαντήσουν εκείνοι που το ψήφισαν.

      • Μαύρος Ιάκωβος avatar
        Μαύρος Ιάκωβος @ Κάποιος. 29/04/2010 22:31:21

        Γυφτοπασόκοι είναι η κατηγορία εκείνων των ατόμων που μετά τις εκλογές έτρεχαν στα γραφεία βουλευτών κ κομματαρχών μπάς και εξασφαλίσουν το βυσματάκι.Έτσι νόμιζαν οι αφελείς.Ψήφισαν με βάση τα μικροκομματικά συμφέροντά τους κ όχι το καλό της πατρίδας,αδιαφόρησαν για το μέλλον των παιδιών τους.Οι νεοδημοκράτες απο την άλλη αφού ήταν τόσο βολεμένοι κ τσαλαβουτούσαν το δημόσιο χρήμα γιατί γύρισαν την πλάτη στο κόμμα τους και δεν πήγαν να ψηφίσουν;Αφού(σύμφωνα με τη δικιά σου απλοική άποψη)τους εξυπηρετούσε η Ν.Δ γιατί δεν ψήφισαν περίπου 1000.000 άτομα;Η π.....α η ιστορία θα γράψει οτι επι πρωθυπουργίας Γεωργίου Α. Παπανδρέου η χώρα μπήκε υπο καθεστώς κηδεμονίας και οδηγήθηκε στην καταστροφή......

      • Κάποιος. avatar
        Κάποιος. @ Κάποιος. 29/04/2010 22:39:08

        Δεν ψήφισαν γιατί ο ίδιος ο κωστάκης δεν ήθελε να τον ψηφίσουν,καθώς έβλεπε το τσουνάμι που ερχόταν και δεν ήθελε να πάθει αυτό που θα πάθει σε λίγο ο ΓΑΠ.
        Αυτό δεν το λέω ως άλλοθι για τον ΓΑΠ, γιατί δεν τον υποχρέωσε κανείς να παίξει τον ρόλο του εθνικού μειοδότη.
        Συνειδητά τον ανέλαβε τον ρόλο και μάλιστα εξαπατώντας προεκλογικά με ψεύτικες υποσχέσεις.

      • Μαύρος Ιάκωβος avatar
        Μαύρος Ιάκωβος @ Κάποιος. 29/04/2010 22:51:38

        Δηλαδή να πιστέψω οτι η Ελλάδα είναι τόσο χάλια,οτι είναι χώρα τριτοκοσμική κ όλα αυτά έγιναν μέσα σε 6 μήνες;Μήπως όλο αυτό το θέμα με την οικονομική κρίση(που υπάρχει) οι κυβερνώντες το έχουν τραβήξει επίτηδες,1)αφήνοντας τη χώρα έρμαιο στα χέρια κερδοσκόπων 2)Για να μπορέσουν να επιβάλλουν πιο εύκολα τα αντιλαικά μέτρα 3)Για να αποπροσανατολίσουν τον κόσμο την ώρα που τα εθνικά θέματα κλείνουν εις βάρος μας(Τα σκόπια Βόρεια Μακεδονία,συνδιοίκηση στο Αιγαίο.προτεκτοράτο της Άγκυρας)....Ο ΓΑΠ τίποτα δεν θα πάθει υλοποιεί το σχέδιο άριστα,αδιαφορεί για τους πολίτες.Το έχω ξαναγράψει η οικονομική κρίση είναι το τυράκι,η φάκα είναι αυτά που προανέφερα......

      • Κάποιος. avatar
        Κάποιος. @ Κάποιος. 29/04/2010 23:05:17

        Εδώ δεν διαφωνούμε.
        Το ζήτημα είναι ότι δεν υπάρχει από κάπου να πιαστεί ο κόσμος για να αντιδράσει(ακόμα και αυτός που παραπλανήθηκε ή αυτός που μετανόησε).
        Το ΠΑΣΟΚ κλάφτο, η ΝΔ είναι χωρισμένη σε Σαμαρικούς και Μητσοτακικούς(που λατρεύουν μέτρα ΔΝΤ), το ΚΚΕ κάνει την επεναστατική γυμναστική του, ο ΣΥΡΙΖΑ ασχολείται με τους κορμοράνους που μεταναστεύουν και το ΛΑΟΣ κάνει κωλοτούμπες.
        Αν δεν κατευθυνθεί ιδεολογικά και πολιτικά η λαική οργή και αγανάκτηση (είναι αρκετά εκατομμύρια οι μη προνομιούχοι) μπορεί να ξεσπάσει άσκοπα και ανεξέλεγκτα επί δικαίων και αδίκων.

      • Μαύρος Ιάκωβος avatar
        Μαύρος Ιάκωβος @ Κάποιος. 29/04/2010 23:24:00

        Εσύ πιστεύεις οτι αυτή η κενότητα και αδράνεια των πολιτικών κομμάτων είναι τυχαία;Επίτηδες θέλουν ο κόσμος να βρίσκεται εκεί που σήμερα βρίσκεται γιατί έτσι κ ξυπνήσει θα καταλάβει την κοινοβουλευτική τραγωδία που μας περιβάλλει.Θέλουν να κρατούν το λαό υπνωτισμένο και φοβισμένο...Αν αύριο γίνει μια πορεία κατά των μέτρων που μας φέρνει ο Απατεώνας,μαζευτεί 700.000 κόσμος για να διαμαρτυρηθεί κ γίνουν τίποτα μικροεπεισόδια της πλάκας τα φασιστικάναλα αυτά θα προβάλλουν κ όχι την αγωνία των πολιτών που βλέπουν να τρώνε τις σάρκες του.....Ο πολιτικός,επιχειρηματικός και δημοσιογραφικός κόσμος παίζουν το παιχνίδι τους....Το παιχνίδι της διαπλοκής και εμείς κυνηγάμε ανεμόμυλους και ρωτάμε γοργόνες αν ζεί ο Μ. Αλέξανδρος ζώντας σε έναν ψεύτικο κόσμο όχι αγγελικά-για μας-πλασμένο.....

      • Κάποιος. avatar
        Κάποιος. @ Κάποιος. 29/04/2010 23:53:07

        Οχι δεν είναι τυχαία.
        Και αυτή η κενότητα δεν είναι ελληνική εφεύρεση,αλλά μας την έχει επιβάλλει το παγκοσμιοποιημένο τραπεζικό σύστημα, το οποίο προσκυνάνε οι άβουλοι πολιτικοί και οι αχυράνθρωποι που μας κυβερνούν.
        Τον λαό τον έχουν αποβλακώσει συστηματικά με την προπαγάνδα των ΜΜΕ και την αποδόμηση του εκπαιδευτικού μας συστήματος και το μόνο που ελπίζω είναι να υπάρχει ακόμα μια μεγάλη μερίδα ανθρώπων που θέλουν να πάρουν την ζωή τους στα χέρια τους μέσα από έναν συλλογικό αγώνα.
        Και αν χρειαστεί να παραμερήσουν για λίγο τις όποιες ιδεολογικές,πολιτικές ή θρησκευτικές τους διαφορές, έχοντας σαν απώτατο σκοπό την σωτηρία της χώρας.

  47. Tassos Karras avatar
    Tassos Karras 29/04/2010 22:30:59

    Στην Ρουμάνικη Τηλεόραση πριν λίγο μας είχαν στο ίδιο επίπεδο μ΄αυτούς,ΙΔΙΑ ΧΑΛΙΑ....
    Ο ΓΑΠ κύριοι τα είχε όλα αναλύση πριν ακόμι γίνει Πρωθυπουργός με τους
    Αμερικάνους φίλους του, τα υπόλοιπα που λέμε τώρα είναι μόνο για τα νεύρα μας.

  48. ευτυχια avatar
    ευτυχια 29/04/2010 23:14:14

    ΝΑ ΑΝΑΠΝΕΟΥΜΕ ΘΑ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ?

    • zonitis avatar
      zonitis @ ευτυχια 30/04/2010 10:04:54

      Μονο αν πληρωνεις φορο για το CO2 που βγαζεις στην ατμοσφαιρα. Πρασινη αναπτυξη λεμε

  49. ευτυχια avatar
    ευτυχια 29/04/2010 23:22:37

    Ερωτηση: Περυσι, όταν σκοτώθηκε άδικα ένα παιδάκι, κάηκε η Αθήνα΄. Σε μερικές ώρες είχε εξεγερθεί το Σύμπαν και η αναρχία εξαπλώθηκε σε πολλές επαρχιακές πόλεις.Ακόμα ανατριχιάζω απο το σοκ που υπέστην όταν είδα κουκουλουφόρους αλήτες με στρατιωτική πειθαρχία, να σπάνε Σαββατιάτικα το sprider στην Ερμού της Θεσσαλονίκης.
    Σήμερα που οι Ελληνες καταδικάζονται στην ανέχεια, γιατί δεν κουνιέται φύλλο?
    Σημείωση για βοήθεια: Τότε ήταν Κυβέρνηση Νέας Δημοκρατίας και τώρα Σοσιαλιστικού ΠΑΣΟΚ.
    Κουίζ: Πόσο αυθόρμητες ήταν οι φασαρίες τότε? Ποιός τις σχεδίασε και τις υποκίνησε? Πού είναι αυτός τώρα?
    (Σε όποιον απαντήσει σωστά προσφέρεται Αμερικανική VISA , εισητήριο one way και μόνιμη θέση λατζιέρη)

    • Κάποιος. avatar
      Κάποιος. @ ευτυχια 30/04/2010 00:04:02

      Θα σου απαντήσω αν δεν το ξέρεις, ότι στην Ελλάδα υπάρχουν ακόμα αντιδεξιά σύνδρομα και πάνω σε αυτά πατάνε κάποιοι για να μανιπουλάρουν τον κόσμο.
      Δεν είναι τυχαίο ότι όσα αντιλαικά μέτρα έχει εισηγηθεί η ΝΔ τελικά τα έχει περάσει ως κυβέρνηση σχεδόν αναίμακτα το ΠΑΣΟΚ.

      Τώρα για τον περασμένο Δεκέμβρη επειδή κατέβαινα στο κέντρο θα σου πω αυτό που είδα με τα μάτια μου.
      Χιλιάδες φοιτητές και μαθητές να διαδηλώνουν δίκαι κατά την γνώμη μου για την δολοφονία του Αλέξανδρου και σκοτεινές φιγούρες με κουκούλες να κινούνται περιμετρικά των συγκεντρώσεων ή των πορειών, να κουβαλάνε σακίδια και να την πέφτουν σε τράπεζες μαγαζιά και ματατζήδες.
      Τελικά το ξύλο και τα δακρυγόνα τα έτρωγαν οι διαδηλωτές.
      Τώρα αν αυτοί ήταν αντιεξουσιαστές, πράκτορες, παρακρατικοί δεν το ξέρω γιατί δεν έβγαζαν τις κουκούλες ούτε για να πιουν νερό.
      Πάντως δεν κινούνταν στην τύχη.

      • ataktos avatar
        ataktos @ Κάποιος. 30/04/2010 00:12:11

        Αγαπητέ Κάποιοε – έτσι και ...εδώ κάποιοι έπαιξαν πέρσι στην Ελλάδα με ....αντί αριστερά σύνδρομα και λειπάμε ….τώρα ας χαίρονται το ΓΑΠ

  50. panos avatar
    panos 29/04/2010 23:26:05

    http://www.youtube.com/watch?v=uuqttmZe2xE

  51. ευτυχια avatar
    ευτυχια 29/04/2010 23:29:42

    Απορία Νο 2:
    Η κ. Μέρκελ γιατί άλλαξε γνώμη και αποφάσισε όχι μόνο να μας δωσει λεφτα (απο αυτά που ΔΕΝ ζητούσαμε) αλλά και να μας μπουκώσει με δαύτα? Δεν είμαστε πιά οι κακοί, οι τεμπέληδες, οι μαύροι κλπ κλπ που έίμασταν πριν λίγο καιρό. Αλλαξε κάτι?Αλλαξε το DNA μας? Μήπως το κάνει για δικούς της λόγους? Μήπως δεν μπορεί να μην το κάνει?
    Μήπως να τους πετάξουμε στα μούτρα τα δάνειά της?

  52. Orestios avatar
    Orestios 29/04/2010 23:31:34

    Γιατί δεν βγαίνετε στο δρόμο να πουλάτε την Αυγούλα μπας και αυξηθούν οι πωλήσεις? Πως επιβιώνει?
    Ποστάροντας τα κείμενα εδώ μέσα?
    χο! χο!

  53. Orestios avatar
    Orestios 29/04/2010 23:35:11

    Πες μας ότι είσαι και Ρουβίτσος φιλαράκο. Τσίπρας με Ρουβά. ΧΟ! ΧΟ! ΧΟ!

  54. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 29/04/2010 23:37:35

    Μην ασχολείσαι μετά από +20 χρόνια στο Δημόσιο έχω εμπεδώσει σε όλα τα επίπεδα ότι οι συνδικαλιστές τους είναι η 5η φάλαγγα του ΠΑΣΟΚ (από επίπεδο επιτροπών, διαχείρισης, διοίκησης κλπ)

    πχ

    O Σύλλογος Μελετητών Μηχανικών του νομού Κυκλάδων πήρε προ ημερών θέση υπέρ των ελεγχόμενων στελεχών της πολεοδομίας Σύρου. «Δεν επιθυμούμε να επέμβουμε στη διαδικασία έλεγχου», αναφέρει σε ανακοίνωσή του, «εν τούτοις δεν μπορούμε παρά να εξάρουμε παράλληλα και την σημαντική προσφορά αυτών των συναδέλφων μηχανικών που επί εικοσαετία, με πενιχρά λειτουργικά μέσα, εν μέσω δαιδαλώδους νομοθεσίας και πλήθος υπηρεσιακών ελέγχων ανταποκρίθηκαν άριστα στα οργανωτικά και υπηρεσιακά καθήκοντά τους»

  55. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 29/04/2010 23:56:41

    Ειλικρινά πιστεύω ότι είμαστε τελείως κακοπροαίρετοι ορισμένοι γκρινιάρηδες:

    Ο Πρωθυπουργός της χώρας θα λύσει το πρόβλημα των εξόδων εφαρμόζοντας το σχέδιο που είχε θα κλείσει τη χώρα,οπότε έξοδα 0... πως κάνουν έτσι μερικοί για συντάξεις και μισθούς υγεία να υπάρχει και για όποιον έχει και μεταφυσικές ανησυχίες προνοεί και για τζαμί...Αχάριστοι ΕΛΛΗΝΕΣ...

  56. dim avatar
    dim 30/04/2010 00:05:18

    Δεν είναι τιμωρία να πάνε στο διάολο και να καούν στην κόλαση.
    Τιμωρία είναι να παλουκωθούν στο Σύνταγμα με τα μάτια ορθάνοιχτα.

  57. ευτυχια avatar
    ευτυχια 30/04/2010 00:16:48

    Ακομη μια απορια:αυτοι οι τύποι με τις κουκούλες, τι ρόλο θα παίξουν σε ενδεχόμενα νέα επεισόδια?Γιατί τα Σκόπια είναι σε κατάσταση έκτακτης ανάγκης?Τι διάολο παριστάνει ο ΓΑΠ? Πότε θα ξυπνήσετε, ωρε αδέλφια!!!!

    • ataktos avatar
      ataktos @ ευτυχια 30/04/2010 00:21:42

      ευτυχια- το σύστημα μιας …..και την «χρυσή κουκούλα» είναι αποκλειστικά στην διαθέσει του ΓΑΠ

  58. Umberto Eco avatar
    Umberto Eco 30/04/2010 00:58:55

    Κάποιος επιτέλους να βγει και να μιλήσει για ΚΡΕΜΑΛΕΣ ρε παιδια!!!Δε γίνεται να υποδουλώνεται σε τέτοιο βαθμό -και στο διηνεκές απ’ ό,τι φαίνεται – η χώρα μας και μεις να σφυράμε αδιάφορα λες και όλα αυτά συμβαίνουν σε άλλη χώρα!Ας ξυπνήσουμε και ας απαιτήσουμε δυναμικά να παρθούν κεφάλια και δημεύσεις περιουσιών!Τέρμα τ’αστεία!
    Το έγκλημα ζητάει τιμωρία,δε γίνεται ν’αφήσουμε το πτώμα άταφο!!!

  59. Paris avatar
    Paris 30/04/2010 01:51:05

    Είναι περιττό να επαναλάβουμε πόσο προ-σχεδιασμένα ήταν όλα, όταν το λένε επίσημα χείλη της CIA
    http://olympia.gr/2010/04/29/%CE%BF%CE%B9-%CE%BC%CF%8D%CF%87%CE%B9%CE%BF%CE%B9-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CF%87%CF%81%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%AF-%CF%80%CF%8C%CE%B8%CE%BF%CE%B9-%CF%84%CF%89%CE%BD-%CE%BB%CE%B5%CF%85%CE%BA%CF%8E/

    • Paris avatar
      Paris @ Paris 30/04/2010 01:52:36

      Λαθος λινκ! Συγγνώμη!
      http://agrupnoipolites.wordpress.com/2010/04/29/%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CE%B8%CE%AD%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%B5%CE%BD%CF%8C%CF%82-%CE%BF%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%8D-%CE%B5%CE%BA%CF%84%CE%B5%CE%BB%CE%B5%CF%83/

  60. ευτυχια avatar
    ευτυχια 30/04/2010 08:16:48

    Μη δω κανεναν βρωμιαρη βουλευτή η κανα κοπροσκυλο του ΛΑΟΣ σήμερα μπροστα μου.Θα πεθάνει απ τα χεράκια μου. Η Πασόκο. ΚΑΛΗΜΕΡΑ σε ολους

  61. allagi avatar
    allagi 01/05/2010 20:54:50

    "αλλάζουμε αλλιώς βουλιάζουμε"

    Γειά σου ΓΑΠ σωτήρα!