18/03/2009 01:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μέτρα και για το σωφρονιστικό σύστημα

Ο υπουργός Δικαιοσύνης Νίκος Δένδιας ανακοίνωσε χθες και σειρά μέτρων για το σωφρονιστικό σύστημα, προκειμένου να αποτραπούν οι αποδράσεις κρατουμένων.

Ειδικότερα, ο υπουργός Δικαιοσύνης ανακοίνωσε ότι

- Θα κατασκευαστεί φυλακή τύπου Γ΄ υψίστης ασφαλείας, στην οποία θα εκτίουν τις ποινές τους οι βαρυποινίτες.

- Η κατοχή και χρήση κινητών τηλεφώνων από σωφρονιστικούς υπαλλήλους εντός των φυλακών θα αποτελεί ποινικό αδίκημα, ενώ η χρήση κινητού από τους κρατούμενους θα επισύρει βαρύτατες πειθαρχικές ποινές.

- Οι σωφρονιστικοί υπάλληλοι θα υποβάλουν δηλώσεις περιουσιακής κατάστασης (πόθεν έσχες).

- Οι κρατούμενοι δεν θα μετάγονται στα δικαστήρια της Αθήνας ή των άλλων μεγάλων πόλεων για να δικαστούν, αλλά θα δικάζονται στις πόλεις όπου κρατούνται.

-  Θα αλλάξει και ο τρόπος χορήγησης αδειών των κρατουμένων, καθώς θα λαμβάνεται και η γνώμη του αρμόδιου εισαγγελέα

-  Δικαίωμα επιθεώρησης στις φυλακές θα έχει ο «Συνήγορος του Πολίτη»

Στο πλαίσιο της αποσυμφόρησης των φυλακών, ο υπουργός Δικαιοσύνης ανακοίνωσε επίσης ότι θα απολύονται υπό όρους όσοι έχουν μετατρέψιμες ποινές, αλλά δεν έχουν τη δυνατότητα να εξαγοράσουν τις ποινές τους, ενώ οι μητέρες κρατούμενες οι οποίες έχουν ανήλικα παιδιά θα μπορούν αντί της ποινής της φυλάκισης να ασκούν κοινωφελή εργασία εκτός των φυλακών, εκτός αν έχουν καταδικαστεί σε ποινή ισόβιας κάθειρξης.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Skorpios!!! avatar
    Skorpios!!! 18/03/2009 08:20:50

    Διαβασαμε οτι θα ποινικοποιηθει η κουκουλα και οι κουκουλοφοροι θα αντιμετωπιζοντε με βαριες ποινες και φυλακισεις..Συμφωνοι..Τους...κουκουλοφορους που χρονια τωρα κουκουλωνουν τα τοσα σκανδαλα χωρις να τιμωρηθει κανεις???Αυτο ...δεν λεγεται ιση μεταχειρηση!!!!!

  2. osaperas avatar
    osaperas 18/03/2009 10:01:59

    Οποιος δεν βαριέται ας κρατήσει ένα αντίγραφο από τα "θα" του Δένδια.

    Θα είναι τα ίδια "θα" τα οποία θα εξαγγείλει κάποια στιγμή και ο διάδοχος του.

  3. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 18/03/2009 10:59:59

    Ένα από τα σοβαρά μέτρα που θα έπρεπε να εφαρμόζονται μέσα στις φυλακές είναι αυστηρό πρόγραμμα προπόνησης και γυμναστικής των κρατουμένων. Θα μπορούσε να τους ανατάξει σωματικά και ψυχολογικά, εξάλλου η γυμναστική είναι ο υπ. αρ. 1 εχθρός των ναρκωτικών.

  4. ataktos avatar
    ataktos 18/03/2009 11:24:49

    ke go o afelis pisteva oti prokitite na ta adiasoun ta sofronistika katastimata en opsi "gemismatos" apo ta skandala .Are afelis pou parameno ...

  5. osaperas avatar
    osaperas 18/03/2009 11:31:08

    @4
    Πολύ αφελής...πάρα πολύ αφελής

  6. Κοντη Λιζα avatar
    Κοντη Λιζα 18/03/2009 13:56:15

    >>>- Οι σωφρονιστικοί υπάλληλοι θα υποβάλουν δηλώσεις περιουσιακής κατάστασης (πόθεν έσχες).

    Δηλαδη μεχρι τωρα δεν υπηρχε ποθεν εσχες; Πολυ θετικο αυτο...

    Η ΝΔ το καταλαβαινω δεξια παραταξη ειναι, υπερ της ελευθεριας της αγορας, δεν ηθελε να ποινικοποιησει την επιχειρηματικη δραστηριοτητα των υπαλληλων αλλα το ΠΑΣΟΚ και οι αλλοι αριστεροι ομως; Πως δεν ειπαν τιποτε μεχρι τωρα;

    Αλλα απο οτι θυμαμαι απο συζητησεις οταν βρεθηκα παλιωτερα στην Ελλαδα το μετρο ειχε καταργηθει για ολους ανεξαιρετως και αντιλαμβανεστε ολοι τι εξυπηρετει. Βεβαια αν ειναι ετσι ερωτηματα τιθενται για την υποχρεωση πλεον ολων να δινουν προσωπικα στοχεια ακομα και για μικροκαταθεσεις στις τραπεζες. Για ποιο λογο; ("Πλαστα" πρωτοκολλα μου μυριζουν)

    Αλλα τι να πουν; Οι εγκαθετοι κομματικοι τεμπεληδες-μιζαδοροι εγιναν καθεστως επι ΠΑΣΟΚ και δεν ειναι μονο ΠΑΣΟΚοι. Ο σοσιαλισμος τους σημαινει να καθομαστε και να μας πληρωνει το κρατος. Οχι να παραγουμε, αλλα να καθομαστε και το κρατος ας δανειζεται.

    Διαβαζω συχνα τα ρητορικα ερωτηματα του Στρειντζ και αλλων πολλων. Δεν πιστευω οτι καποιο κομμα μπορει να μας βοηθησει γιατι στο τελος ολοι τα ιδια θα κανουν. Η αντισταση ξεκινα απο τα μικρα (η φιλανθρωπια ξεκινα απο το σπιτι οσυ λενε οι Ευρωπαιοι ;-)). Ξεκινηστε την αντισταση σας στα μικρα και μην καταδεχεστε να ξεπουλησετε την αξιοπρεπεια σας αντι πινακιου φακης. Πειτε οχι στον φασιστακο (ορος εντελως παραπλανητικος) που σας κλεβει φιλικα, που σας προσπερνα παρανομα που βαζει την μουσικη του στο διαπασων στις 12:00 τα μεσανυχτα, που δεν σας παραχωρει προτεραιοτητα στην διαβαση των πεζων, που, που,...και αντισταθειτε με ολα τα νομιμα μεσα για την εφαρμογη της ισονομιας για ολους ανεξαιρετως. Ετσι ισως αφησουμε τον κοσμο λιγο καλυετο για τους επομενους.

    Δυο ανατολιτικες παροιμιες για τον κοσμο.

    Ο κοσμος ειναι σαν βαρκα. Αν δεν τραβανε ολοι κουπι προς την ιδια κατευθυνση θα βουλιαξει και, το να κυβερνας τον κοσμο ειναι ως να μαγειρευειες μικρα ψαρια, δεν πρεπει να τα παραμαγειρευεις.

  7. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 18/03/2009 14:13:29

    η λέξη μαγειρεύω έχει άλλο νόημα στην Ελλάδα όταν αναφερόμαστε σε πολιτικές κοινωνικές οικονομικές διεργασίες ...

  8. Κοντη Λιζα avatar
    Κοντη Λιζα 18/03/2009 22:39:52

    @7

    Καμμια αντιρηση.

    Αυτο στα αγγλικα λεγεται μεταξυ αλλων doctoring.

    Αυτο που ηθελα να αποδωσω στα αγγλικα εμφανιζεται ως overdo οθεν παρακανω-παραμαγειρευω-παραβραζω.

  9. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 19/03/2009 15:07:02

    πλάκα έκανα Κοντή Λίζα, αλλά τώρα σοβάρεψε, σκέφτομαι στα ελληνικά συνήθως ...