#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
22/09/2011 11:59
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μέτρα εξόντωσης μεροκαματιάρηδων και συνταξιούχων



Παρά το γεγονός ότι τα μέτρα που παίρνει η κυβέρνηση δεν έχουν τελειώσει και αναμένεται και νέος γύρος ανακοινώσεων, είτε με το νέο φορολογικό, είτε με τον προϋπολογισμό, μια πρώτη αποτίμηση των χθεσινών ανακοινώσεων είναι αναγκαία για να δούμε πόσα μέτρα έχουμε κατέβει στον ...λάκκο που μας σκάβουν. Και πλέον ο "λάκκος" δεν αφορά τη λεγόμενη μεσαία τάξη, η οποία έτσι κι αλλιώς έχει διαλυθεί. Αφορά τους μεροκαματιάρηδες και τους συνταξιούχους ακόμη και των 400 ευρώ.

Για να εξηγούμαστε:

Η κυβέρνηση λέει ότι διέσωσε τις συντάξεις μέχρι 1.200 ευρώ και πράγματι έτσι είναι, μέχρι να έρθει το επόμενο ψαλίδι. Ωστόσο, το μεγάλο κόλπο δεν είναι η μείωση των συντάξεων αλλά το αφορολόγητο. Εκεί θα πονέσουν όλοι, ακόμη και οι χαμηλοσυνταξιούχοι του ΟΓΑ που παίρνουν 400 ευρώ. Διότι μπαίνουν στο στόχαστρο της εφορίας που θα φορολογεί με 10% τα επιπλέον των 5.000 ευρώ ποσά. Αν κάποιος έχει ετήσια σύνταξη 6.000 ευρώ θα κληθεί να πληρώσει φόρο 100 ευρώ!
Το άλλο μεγάλο κόλπο λέγεται τεκμήρια. Αν δηλαδή ένα γεροντάκι στο χωριό παίρνει 600 ευρώ κι έχει ένα σπίτι κι ένα αυτοκίνητο θα πρέπει να τα δικαιολογεί. Μέχρι τώρα, μπορούσε καθώς το αφορολόγητο ήταν υψηλό. Τώρα, θα πιάνεται στο δόκανο των τεκμηρίων και θα πληρώνει φόρο κάθε χρόνο. Για να μη μιλήσουμε φυσικά για τους υπόλοιπους φορολογούμενους.
Οι μισθωτοί π.χ. θα πληρώσουν χαράτσι 300 ευρώ το χρόνο λόγω της μείωσης του αφορολόγητου από τα 8.000 στα 5.000. Αυτά τα 3.000 φορολογούνται με 10%, επομένως άλλα 300 ευρώ χάνονται στο βωμό της εξυγίανσης. Και μην ξεχνάμε τη μείωση του αφορολόγητου από τα 12.000 ευρώ στα 8.000 ευρώ που έφερε επιπλέον φόρο 400 ευρώ.
Στο τομέα των συντάξεων τώρα. Μια σύνταξη από 1.200 έως 1.500 ευρώ θα έχει απώλειες από 20 λεπτά έως 60 ευρώ το μήνα ή 720 ευρώ το χρόνο. Διότι το επιπλέον ποσό μειώνεται κατά 20%.
Αν κάποιος είναι 54 ετών φέτος και παίρνει σύνταξη 1.500 ευρώ τότε θα δει από την 1η Νοεμβρίου στο λογαριασμό του 120 ευρώ λιγότερα. Γιατί τα επιπλέον 300 ευρώ (από τα 1.200) μειώνονται κατά 40%.
Το μαρτύριο δεν τελειώνει για τους συνταξιούχους καθώς μπαίνει πλαφόν στο δημόσιο τα 1.700 ευρώ. Αν κάποιος επί 35 χρόνια πλήρωνε υψηλές εισφορές ήταν κορόιδο αφού πλέον δε θα μπορεί να παίρνει τη σύνταξη που ονειρευόταν.
Και το μαρτύριο συνεχίζεται… Φημολογείται ότι με το νέο φορολογικό θα αλλάξουν οι συντελεστές, όχι φυσικά για καλό του κόσμου. Οπότε σίγουρα θα υπάρξουν μεγαλύτερες παρακρατήσεις φόρου.
Όσο για τους μισθωτούς του δημοσίου, το ενιαίο μισθολόγιο που έρχεται άμεσα εκτιμάται ότι θα τους κόψει 20%-30% του μισθού τους αφού χάνονται σχεδόν όλα τα επιδόματα. Για τους υψηλόμισθους θα χαθούν πάνω από 300 ευρώ το μήνα. Για παράδειγμα, μισθωτός με μικτά 2.000 ευρώ θα χάσει τουλάχιστον 400 ευρώ το μήνα από το ενιαίο μισθολόγιο και άλλα 60 ευρώ το μήνα λόγω αφορολόγητου.
Φυσικά το χάος στην τσέπη μας συνεχίζεται. Για το κεραμίδι πάνω από το κεφάλι μας θα κληθούμε να πληρώσουμε κατ΄ελάχιστο 300 ευρώ το χρόνο το οποίο του χρόνου μπορεί και να διπλασιαστεί λόγω νέων αντικειμενικών.
Δεν πρέπει να ξεχνάμε βεβαίως και τις έκτακτες εισφορές που μάλλον θα γίνουν κι αυτές μόνιμες.
Ούτε να ξεχνάμε και το πετρέλαιο για να ζεσταθούμε. Αν κάποιο σπίτι χρειαζόταν 150 ευρώ το μήνα για πετρέλαιο τώρα θα χρειάζεται 200 τουλάχιστον, επομένως για 6 μήνες το χρόνο επιπλέον 50 ευρώ.

Το παζλ ολοκληρώθηκε; Πολύ αμφιβάλλουμε αφού είπαμε από την αρχή. Έρχονται κι άλλα μέτρα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Kargia avatar
    Kargia 22/09/2011 12:11:29

    Έχω την εντύπωση ότι καμιά κυβέρνηση ποτέ στον κόσμο, δεν κατάφερε ταχύτερα και σε περίοδο ειρήνης να υποβαθμίσει οικονομικά τους τους πολίτες της όπως τα κατάφεραν αυτοί οι δοσίλογοι. Πανάθεμα σε (ΠΑ)-ΣΟΚ της χώρας

  2. ataktos avatar
    ataktos 22/09/2011 12:13:07

    τα χρηματιστήρια του κόσμου .. ακολουθούν κατά πόδας ... τον γιωργακη ..

  3. The Saint avatar
    The Saint 22/09/2011 12:18:22

    "Το παζλ ολοκληρώθηκε; Πολύ αμφιβάλλουμε αφού είπαμε από την αρχή. Έρχονται κι άλλα μέτρα."
    Σωστά.
    Ακόμη δεν έχουμε δεί τίποτα. Το σχέδιό τους αρχίζει πλέον και γίνεται εμφανές σε όλο και περισσότερο κόσμο...
    Γιά να δούμε θα αντιδράσει όλος αυτός ο κόσμος όπως πρέπει? Και πότε?

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ The Saint 22/09/2011 13:09:32

      Πρέπει πρώτα να αποφασίσετε, αγαπητέ Άγιε: όλοι ΜΑΖΙ εναντίον της ληστοσυμμορίας, ή κάθε τάξη εναντίον της άλλης;

      • The Saint avatar
        The Saint @ Αυριανιστής 22/09/2011 14:21:02

        Σου απάντησα αλλού γι'αυτό. Εγώ έχω πολλάκις σχετικά εδώ μέσα την άποψή μου, δεν θα επαναληφθώ αγαπητέ....
        Εσύ μάλλον διαβάζεις επιλεκτικά τι γράφω, δε φταίω εγώ σε αυτό όμως...

    • drider avatar
      drider @ The Saint 22/09/2011 13:13:01

      Αφήστε τα "όπως πρέπει". Για να έρθει μετά η δήλωση ότι οι αντιδράσεις δεν είναι "καθώς πρέπει"...

      Ο κόσμος ξέρει πολύ καλά πώς να αντιδράσει!

  4. Γενίτσαρος Πανεπιστημίου avatar
    Γενίτσαρος Πανεπιστημίου 22/09/2011 12:23:24

    "Διότι μπαίνουν στο στόχαστρο της εφορίας που θα φορολογεί με τα επιπλέον των 10% 5,000 ευρώ ποσά"

    Εδώ υπάρχει μεγαλύτερη κομπίνα.Γιατί με βάση την τεκμαρτή δαπάνη, ένας έγγαμος έχει απευθείας 5.000 εισόδημα. Αν έχει και ένα αυτοκίνητο 1400 κυβικών η τεκμαρτή δαπάνη πάει στις 8000 αυτόματα.
    Η τεκμαρτή δαπάνη καταργεί το αφορολόγητο όριο

  5. Dark Angel avatar
    Dark Angel 22/09/2011 12:32:30

    Θα σας ήταν εύκολο, πέρα από την ανάλυση των μέτρων που είναι εξαιρετική και εξόχως διαδακτική, να μας δείξετε, πέρα επίσης από τις συνεχιζόμενες δηλώσεις υπευθύνων της αξιωματικής αντίπολίτευσης, του στυλ "άδικα, ανάλγητα, δυσβάστακτα, εκτός ορίων κτλ, κτλ", μία δήλωση στην οποία θα γίνεται σαφές τι από όλα αυτά ,ΘΑ αλλάξουν ή ΘΑ καταργηθούν;
    Γιατί, ότι είναι άδικα, το λένε και μερικά στελέχη της συμπολίτευσης...

    • victoria (true) avatar
      victoria (true) @ Dark Angel 22/09/2011 14:12:47

      Ναι, αλλά τα μέτρα τα ψηφίζουν τα ταλαίπωρα στελέχη της συμπολίτευσης, επομένως τα κάνουν πραγματικότητα. Κάτι ξέχασες.

      • Dark Angel avatar
        Dark Angel @ victoria (true) 22/09/2011 15:28:20

        Σωστά.Δεν πρέπει λοιπόν η αντιπολίτευση, που σε λίγο θα γίνει και Κυβέρνηση, να πει πόσα από αυτά θα διατηρήσει...
        Γιατί να υπόσχεται - και σωστά - την κατάργηση μόνο του κατάπτυστου λαθρονομοσχεδίου;
        Δεν ξεχνώ...

        • victoria (true) avatar
          victoria (true) @ Dark Angel 22/09/2011 18:58:04

          Μακάρι να μπορέσει να τα καταργήσει όλα. Είπε ο άνθρωπος θα επαναδιαπραγματευθεί για το μέλλον μας, το υποσχέθηκε και αυτό.
          Χειρότερα πάντως δεν γίνεται, δεν νομίζω πως χρειάζεται κανείς άλλη απόδειξη.

  6. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 22/09/2011 12:52:42

    Οτι μπαινει δεν βγαινει, εκτος αν με το προσδοκομενο μετρο του ΣΑΜΑΡΑ για το ποθεν εσχες, εχουμε και τις αναλογες δημευσεις περιουσιων .

  7. webteam-www.efsimopoulos.gr avatar
    webteam-www.efsimopoulos.gr 22/09/2011 13:04:47

    Οι πολίτες υποβάλλονται σε νέες βαριές θυσίες χωρίς αντίκρισμα καθώς η κυβέρνηση επιμένει να ασκεί λάθος οικονομική πολιτική. Τα νέα σκληρά μέτρα, οι νέες περικοπές μισθών και συντάξεων, οι μαζικές απολύσεις και οι νέοι φόροι δεν λύνουν το πρόβλημα αλλά το επιτείνουν. Χρειάζεται να διαμορφωθούν συνθήκες πολιτικής που να αντέχει η κοινωνία και οι οποίες θα επιτρέψουν, επιτέλους, την επανεκκίνηση της οικονομίας

  8. !@#$%^&*() avatar
    !@#$%^&*() 24/09/2011 09:15:51

    ΒΡΕ ΟΥΣΤ ΑΧΡΕΙΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ. Εσείς δηλαδή είσατε πιό μάγκες με την βουλευτική σύνταξη? ΝΑ ΚΑΤΑΡΓΗΘΕΊ. Όσα χρόνια είστε βουλευτές να παίρνετε τα ένσημά σας και στο ταμείο σας. Αλλά βέβαια ξέχασα. Η πλειονότητα των πολιτικών μας δεν έχει ταμείο, γιατί δεν έχει δουλέψει ποτέ. Ακόμα και αυτοί που έχουν δουλέψει έχουν εργασθεί με κομματικά κριτήρια σε δημόσιο. Είναι επαγγελματίες κομματικοί/πολιτικοί. Δηλαδή ΑΝΕΠΑΓΓΕΛΤΟΙ !!!!!!
    Απορώ και γιατί ορκίζονται στο Σύνταγμα και όχι στο κομματικό καταστατικό του κάθε κόμμματος........