#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
16/09/2011 19:22
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μέτρα γιά ακόμη 2,5 δις απαιτεί η Τρόικα !!!

Ενώ η 6η δόση βρίσκεται μετά το σημερινό Eurogroup και πάλι στον αέρα, και νέα πρόσθετα μέτρα εντός του 2011 ζητούν οι Βρυξέλες και το ΔΝΤ!!! Και αυτό θα το ζητήσουν την Δευτέρα από τον Βενιζέλο.

[caption id="attachment_122568" align="alignleft" width="300" caption="antistachef"][/caption]

Σύμφωνα με τις εκτιμήσεις του τεχνικού κλιμακίου της τρόικα, που βρίσκεται στην Αθήνα, δεν είναι αρκετά τα χρήματα που θα εξοικονομηθούν από το τέλος στα ακίνητα και την εργασιακή εφεδρεία, προκειμένου να ισοσκελιστούν τα πρωτογενή ελλείμματα του έτους. Έτσι στην τηλεδιάσκεψη της Δευτέρας με τον Βενιζέλο αναμένεται να του ζητήσουν άλλα 2,5 δις γιατί το έλλειμμα θα φτάσει το 10% του ΑΕΠ. Και ο Βενιζέλος είναι έτοιμος να δεχθεί τις απαιτήσεις, σύμφωνα με όσα είπε στο άτυπο Eurogroup στην Πολωνία, καθώς θεωρεί ότι ο πρώτος στόχος του πρέπει να είναι η άρση της δυσπιστίας προς την Ελλάδα, ώστε τα εθνικά κοινοβούλια των χωρών της Ε.Ε. να ψηφίσουν την υλοποίηση των αποφάσεων της συνόδου κορυφής της Ε.Ε. της 21ης Ιουλίου. «Πρέπει να καταλάβουμε όλοι οι Έλληνες ότι εάν δεν γίνουν όλα αυτά τώρα (η υλοποίηση των διαρθρωτικών αλλαγών), εάν δεν ληφθούν και δεν εφαρμοστούν τώρα οι δύσκολες αποφάσεις, αυτό που θα συμβεί θα είναι πράγματι δραματικό και θα συμβεί ερήμην της χώρας μας ή ακόμη και ερήμην της ευρωζώνης. Δεν συγχωρείται ούτε άγνοια κινδύνου, ούτε συγκυριακή, μικροκομματική ή προσωπική θεώρηση των πραγμάτων. Αυτό που έχει σημασία είναι μόνο η σωτηρία των μεταπολεμικών επιτευγμάτων της χώρας, για τα οποία μόχθησαν γενιές Ελλήνων και Ελληνίδων», είπε.

Η τρόικα επιμένει στην υλοποίηση όλων των δημοσιονομικών στόχων δίνοντας έμφαση στη μείωση του ελλείμματος στο 7,5% του ΑΕΠ, και τα στοιχεία της δείχνουν πως ακόμα και με τα έκτακτα μέτρα που παίρνει η κυβέρνηση δεν θα πέσει κάτω από το 9%. Από την πλευρά του ο Βενιζέλος επέμεινε και στο Βρότσλαβ ότι μπορεί με τις αποφάσεις που έχει ήδη προωθήσει να επιτευχθεί ο δημοσιονομικός στόχος του 2011, όμως οι εταίροι τον πίεσαν ασφυκτικά. Ο Βενιζέλος έδωσε όσες διαβεβαιώσεις του ζήτησαν και το μόνο που ζήτησε είναι χρόνο για να αποδώσουν οι αποφάσεις, αλλά και να μην υπάρχουν διαρροές για ελληνική χρεοκοπία. Στο τελευταίο είχε σύμμαχο και τον υπουργό Οικονομικών των ΗΠΑ, Τίμοθι Γκάιτνερ.

Το ερώτημα είναι ποια μέτρα έχουν μείνει στην φαρέτρα της κυβέρνησης. Και η απάντηση πως θα ενταθούν τα υφιστάμενα (δηλαδή κλείσιμο δημοσίων οργανισμών και περισσότεροι εργαζόμενοι σε εφεδρεία), ενώ μπορεί να αυξηθούν οι φόροι και σε είναι καύσιμα, τσιγάρα, ποτά.

Στο μεταξύ, καθυστερεί η έλευση των επικεφαλής της τριμερούς στην Αθήνα. Σύμφωνα με πληροφορίες, θα προηγηθεί τη Δευτέρα τηλεδιάσκεψη Βενιζέλου με τους επικεφαλής της τρόικας. Σημειώνεται ότι το κλιμάκιο των χαμηλόβαθμων στελεχών της βρίσκεται ήδη στην Αθήνα. Πληροφορίες από την ελληνική κυβέρνηση αναμένουν τις εγκρίσεις από τα κοινοβούλια των κρατών – μελών για το νέο θεσμικό πλαίσιο του EFSF το Σεπτέμβριο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. sawas avatar
    sawas 16/09/2011 19:31:36

    Έξυπνη η Τροικα Ζητάει 2,5 και όχι 3!!!! Τα τελευταία έχουμε εύκαιρα να δώσουμε.

    Βενιζέλο καλό είναι να μείνεις εκεί που είσαι.....

  2. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 16/09/2011 19:34:41

    Και οι ευρωλιγούρηδες εξακολουθούν να επιμένουν ότι πρέπει να παραμένουμε ακόμα στο ευρώ...

  3. ΑΠΛΗ ΣΚΕΨΗ avatar
    ΑΠΛΗ ΣΚΕΨΗ 16/09/2011 19:35:41

    Άντε βρε, στη υγειά μας!

  4. ΑΛΚΙΒΙΑΔΗΣ avatar
    ΑΛΚΙΒΙΑΔΗΣ 16/09/2011 19:43:04

    Τίθεται το ερώτημα : το χαράτσι στα ακίνητα θα επιβαρυνθεία μέσω του τιμολογίου της ΔΕΗ και με ΦΠΑ ;

    • Balafara Hunter avatar
      Balafara Hunter @ ΑΛΚΙΒΙΑΔΗΣ 16/09/2011 19:56:53

      Έχεις κι εσύ φίλε μου κάτι απορίες με τα προφανή. Φόρος στο φόρο δεν θα μπει;

      Τι είμαστε; Αδαείς περί των οικονομικών; Λες να μην έκανε αριθμητική ο Βαγγέλης στο δημοτικό;

  5. Nikos Draxma avatar
    Nikos Draxma 16/09/2011 19:49:14

    Και οι ευρωλιγούρηδες εξακολουθούν να επιμένουν ότι πρέπει να παραμένουμε ακόμα στο ευρώ…

    Αστους θα φανε καλα , στο τελος απο τις πολλες φαπες θα αλλαξουν αποψη βλεπωντας οτι δεν παει αλλο

    • rally monkey avatar
      rally monkey @ Nikos Draxma 17/09/2011 01:08:36

      Δραχμη παρακαλανε και όλα τα λαμογια που τα βγαλανε έξω
      να ρθουν να σε αγορασουν επι πινακίου φακής
      να υψωσουν και αδριαντα (τι λεω..αψίδα θα κανουν) στον 'στοχαστη'
      τι να πεις ορισμενες φορές ...

  6. manos avatar
    manos 16/09/2011 20:16:09

    Εχει πολλές επιλογές για να φορολογήσει ακόμα.

    Τον αέρα,
    Το νερό,
    Το ιντερνέτ,
    Τα κινητά τηλέφωνα,
    Την ομιλία, όραση, ακοή.
    Τις ψυχές μας.

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ manos 16/09/2011 20:25:24

      Έλα βρε mano, ο Μπένι είπε ότι όσοι αντιδρούν το κάνουν για ''μικροκομματικά συμφέροντα''..δεν καταλαβαίνουν τον κίνδυνο..και ήταν πολύ σοβαρός την ώρα που μιλούσε..

      • manos avatar
        manos @ ΕΥΑ 16/09/2011 20:52:12

        Τι να κάνω Ευα?
        Την έχω μικρή, την κομματική μου συνείδηση!!! :-)

    • noldor avatar
      noldor @ manos 17/09/2011 01:53:18

      Αυτά θα μπούν στο λογαριασμό της ΕΥΔΑΠ.

  7. tpe avatar
    tpe 16/09/2011 20:33:18

    Δεν είχα καμία αμφιβολία.
    Όπως επίσης και για το ότι δεν θα κάνουμε, ΟΛΟΙ ΜΑΣ, τίποτα...

    Τίποτα απολύτως. Θα καθόμαστε εδώ, θα σχολιάζουμε, αλλά καμία αντίδραση...

  8. Orestios avatar
    Orestios 16/09/2011 20:46:33

    Αναμένω το επόμενο Σοσιαλιστικό μέτρο, που είναι η κοινωνική εργασία (εργασία χωρίς μισθό) για όλους

    • manos avatar
      manos @ Orestios 16/09/2011 21:03:42

      Αν είναι να δουλεύεις τζάμπα για το γιωργάκη, έλα καλύτερα στην Κρήτη να δουλέψουμε τις ελιές μου σιμισάρικες. Προσφέρω και πρωινό αμερικάνικου τύπου :-)

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Orestios 16/09/2011 21:05:26

      Tråiāsca Papandrescu! Partidul sa traiāscā!

  9. πρακτικος avatar
    πρακτικος 16/09/2011 20:54:26

    Ντροπη!Ξεπουλησανε μια χωρα και καταδικασαν ολοκληρο λαο.

  10. Μ.Γ avatar
    Μ.Γ 16/09/2011 20:56:29

    Mα, μονο 2,5 εκ. ευρω παραπανω ; Κι΄ η θαλασσα με τα ψαρια της ; Κι' η γη με τα λουλουδια της ; Κι΄ ο ουρανος με τα πτηνα του ; Δεν θα τους δοθουν αυτα ; Και η θυγατερα του Πασα δεν θα τους δοθει για συζυγος ; Και οι υπερηλικες δεν θα υποβαλλονται σε εθελοντικη ευθανασια για να μειωθει το κοστος των ασφαλιστικων ταμειων ; Και ο Καιαδας, που θα μπορουσε να ανακουφισει την οικονομια απο τα παιδια με εκ γενετης παθησεις ; Φαινεται πως η κυβερνηση εχει προβαλει ισχυρες αντιστασεις και μπραβο της.

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ Μ.Γ 16/09/2011 21:35:58

      ''Και οι υπερηλικες δεν θα υποβαλλονται σε εθελοντικη ευθανασια για να μειωθει το κοστος των ασφαλιστικων ταμειων''
      Κι όμως, άκουσα αυτή τη φράση από τα χείλη εκπαιδευτικού...

      • manos avatar
        manos @ ΕΥΑ 16/09/2011 21:50:23

        Θυμάσαι ένα έργο με τον Τσάρλτον Ηστον, το soylent green?
        Που γινόταν υποβοηθούμενη αυτοκτονία των υπερήλικων, και μετά τα σώματα επεξεργάζονταν σε μπισκότα, με τα οποία τρεφόταν ο πληθυσμός.
        Συγκλονιστικό κι'όμως όχι πολύ μακρυά μας...

        • ΕΥΑ avatar
          ΕΥΑ @ manos 16/09/2011 21:58:47

          Πού τη θυμήθηκες..ανατριχιαστική!

        • Λαόνικος avatar
          Λαόνικος @ manos 17/09/2011 20:09:43

          Λεγόταν "Νέα Υόρκη 2022 μ.Χ." Λίγα χρόνια ακόμη και μπορεί να γίνει πραγματικότητα...!

  11. tpe avatar
    tpe 16/09/2011 21:04:37

    Έχω μία εξαιρετική πρόταση:
    10€ για κάθε κιλό παραπάνω από το υγιές...

    Θα πέσει πάραυτα η χούντα τους...

  12. makis avatar
    makis 16/09/2011 21:10:44

    Να κοιτάμε το δάσος και όχι το δέντρο...δεν θεωρώ ότι πρέπει σώνει και καλά να μείνουμε στο ευρώ αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί με τη δραχμή θα είναι οπωσδήποτε καλύτερα τα πράγματα (η διαπλοκή του Σημίτη, οι δουλειές με τη Ζήμενς, το φαγοπότι των ολυμπιακών αγώνων, οι χαριστικές συμβάσεις του Λαλιώτη στους εργολάβους, η κυριαρχία του Κόκκαλη, και πολλά άλλα επί δραχμής γίνανε)....Δεν είναι το νομισματικό μέσο το πρόβλημα αλλά αυτοί που το διαχειρίζονται. Την ισοπεδωτική πολιτική λιτότητας θα μας την επέβαλλαν και χωρίς ευρώ, καθώς επέλεξαν την Ελλάδα ως το πειραματόζωο για τα νεοφιλελεύθερα πειράματα τους...δείτε τι έγινε σε Ρουμανία, βαλτικές χώρες και η Ουγγαρία το 2008

  13. Χρηστος Νικολοπουλος avatar
    Χρηστος Νικολοπουλος 16/09/2011 21:19:02

    Ρε παιδια αυτο δε παει αλλο. Αν περιμενουμε το λαο να βγει στο δρομο , ο Αλαβανανος να γινει ρομπεν των δασων,το ΠΑΜΕ νεο ανταρτικο και τα τσοχλανια εκφραστες της δυσαρεσκειας καηκαμε!!!Ακομη και ο καισαρας που δεν εχει καμια σχεση με το γιουσουφακι για τις αναγκες της συγκλητου (μην σταθουμε στην ιστορικη αναλυση) επεσε με τον γνωστο τροπο. Εγω δεν ζητω το ιδιο , εγω ζητω απλα να μην ανοιγω το ρημαδοκομπιουτερ μου καθε 2 ωρες και να βλεπω οτι μου ζητανε 2,5-5,5 αγνωστα δις.Αν αυτο μπορει να γινει κατανοητο ας γινει πραξη επιτελους το θεσμικο εργο της Αξιωματικης αντιπολιτευσης Α!! Και το Ιππικο απο κοντα κλωτσοντας οπως πριν την πρωτη ριψη.(Οι δημοκρατες ας μου την πεσουν ολοι τωρα)

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Χρηστος Νικολοπουλος 16/09/2011 23:48:03

      Εσύ νομίζεις ότι θα λυπόντουσαν πολλοί έναν σημερινό "Βρούτο¨;
      Ούτε το 15% του ελληνικού λαού, στο υπογράφω.
      Εκεί που φτάσαμε, θα ήταν μία κάθαρση....

  14. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 16/09/2011 21:43:48

    Ρωτήστε κάποιον υπάλληλο σε τμήμα επισφαλών δανείων Τράπεζας. Πρώτα βεβαιώνονται ότι ξεζουμίζουν τον κακοπληρωτή από τυχόν κρυμένα λεφτά, πρώτα παίρνουν ό,τι κινητό και ακίνητοι μπορούν να πάρουν και μετά τον φαλιρίζουν. Αυτό κάνει η Τρόϊκα, και αυτό διεκολύνει ο Ηγέτης μας τρομάρα του. Και εκκαθαριστής, και αναισθησιολόγος (κάπου το είχα γράψει αυτό, και στο δικό μου και στο αντινιουζ) 20 Μαϊου 2010 http://www.antinews.gr/2010/05/20/46722/

    • Κοντη Λιζα avatar
      Κοντη Λιζα @ archaeopteryx 16/09/2011 22:31:46

      Και όχι μόνο αρχαίε. Βλάξ ή δόλιος επίσης είχες γράψει. Πέρασαν στην μπλογκο-ιστορία ως εξαιρετικές παρεμβάσεις.

  15. Ραββινος avatar
    Ραββινος 16/09/2011 22:03:34

    '' Αυτό που έχει σημασία είναι μόνο η σωτηρία των μεταπολεμικών επιτευγμάτων της χώρας, για τα οποία μόχθησαν γενιές Ελλήνων και Ελληνίδων»Αναρωτιεμαι εαν στους Ελληνες & Ελληνιδες συγκαταλεγονται οι Τουρκογλου=Βενιζελος ,ο Τιτανικος=Παπακωνσταντινου και η ΓΑΠοοικογενεια ετσι για να ξερω σε τι σενεβαλλαν αυτοι στα επιτευγματα και τους μοχθους των Ελληνων ! Αυτοι μια ζωη τσανακογλυφτες ηταν και ειναι ! Αμαν πια ποτε θα του παρει ο δ@@βολος !

  16. βασίλης avatar
    βασίλης 16/09/2011 22:05:41

    Αξιότιμοι φίλοι και οργανωμένοι του ΠΑΣΟΚ οπως βλέπετε τα φοροεισπρακτικά
    μέτρα των υπουργών δεν σταματούν εδω αλλά σε λίγο θα βάλουν και φόρο
    αναπνοής., τι άλλο θέλουμε θα ανπνέουμαι και θα λέμε ΠΑΣΟΚ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΠΑΣΟΚ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΑΙ ΠΟΥ ΑΝΑΠΝΕΟΥΜΑΙ ΠΟΣΑ ΣΟΥ ΟΦΕΙΛΟΥΜΑΙ.

  17. zame avatar
    zame 16/09/2011 22:10:36

    ..αφου οι πετρες ειναι ακομα στην θεση τους...τσατιστηκαν... &
    αποφασισαν να επιταχυνουν την επιθυμητη (για αυτους) εκρηξη της κοινωνιας .

  18. ΠΕΤΡΟΣ Μ. avatar
    ΠΕΤΡΟΣ Μ. 16/09/2011 22:27:28

    Έχει πλέον επισημοποιηθεί η κατοχή.
    Όλες οι δηλώσεις Βενιζέλου και ''εταίρων'' αυτό αναδεικνύουν.
    Οι κυρίαρχοι απαιτούν και οι υπήκοοι εκτελούν.
    Μάλιστα επιχειρείται αυτό να εκληφθεί και ως μέτρο αξιοπιστίας των Ελλήνων!
    Θα ανοίξει επιτέλους επισήμως η συζήτηση τι σόι σύμμαχοι είναι αυτοί και τι ακριβώς προσφέρει πλέον στην Ελλάδα η παραμονή της στην κορυφή της κερδοσκοπικής πυραμίδας του μετονομασμένου μάρκου ;

  19. zame avatar
    zame 16/09/2011 22:52:54

    ετσι ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ (οταν οι κυρίαρχοι απαιτούν και οι υπήκοοι εκτελούν)
    πως μου φαινεται πως οσο περνα ο καιρος θα επαληθευονται τα σεναρια που θα φερουν τον GAP προ των ευθυνων του.

  20. tpe avatar
    tpe 16/09/2011 23:04:07

    Τς τς τς τς
    Δεν διαβάζεις; Είπαμε: Και να αναγκαστεί να πληρώνει το κράτος για να μένει ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ, ο ΠΑΣΟΚΟΣ θα είναι.... ευχαριστημένος!

  21. deldio avatar
    deldio 16/09/2011 23:32:12

    Δεν ξέρω τίποτε απ' όσα λέτε, χθες έγινε η κορυφαία δήλωση των τελευταίων 100 ετών στο μπουρδέλο: "Είμαι πολιτικός κρατούμενος"!!! Α ρε Μάκαρε, διδάσκεις ήθος, αγωνιστικότητα και μεγαλοψυχία!

  22. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 16/09/2011 23:45:30

    Και την ίδια στιγμή το παρεμπόριο ανθεί. Οι μόνοι άνθρωποι για τους οποίους ενδιαφέρεται αυτή η κυβέρνηση είναι οι λαθρομετανάστες. Να ψοφήσουμε ή να φύγουμε εμείς, να γίνει η Ελλάδα Πακιστανο-μπαγκλαντές. Να φύγουν από τη χώρα όλα τα φερέλπιδα νέα παιδιά και να αντικατασταθεί ο νεανικός πληθυσμός με αντίστοιχης ηλικίας αφροασιατικά ισλαμικά λύματα. Κάτι σαν ανταλλαγή πληθυσμών, δηλαδή.

    • rally monkey avatar
      rally monkey @ ΒΙΣ 17/09/2011 01:28:05

      ...σαν οικονομική γενοκτονία με εποικισμό

  23. pan avatar
    pan 17/09/2011 00:17:44

    EINAI APISTEUTH OLOI TOUS STHN KUVERNISI.VRE OUTE KAN FILLELINES EINAI ,ALLA THA VRASOUN OLOI TOUS STA KAZANIA TIS KOLASHS TA MASONIA OLA MAZI ..XERONTE ME THN KATASTROFH MAS GIATI AN DEN THN THELAN OLOI OI POLITIKOI POU ΔΗΘΕΝ ΑΓΑΠΟΥΝ ΤΗ ΕΛΛΑΔΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΧΑΡΙΣΟΥΝ ΤΙΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΤΟΥΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΕΣ ΣΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ,ΑΛΛΑ ΠΟΥΥ ,,
    ΣΕ ΓΑΜΟ ΠΑΝΕ ΚΑΛΕΣΜΕΝΟΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΟΥΤΕ ΔΩΡΟ ΠΑΝΕ ΓΙΑ ΤΣΑΜΠΑ ,

  24. Αρματιστής avatar
    Αρματιστής 17/09/2011 00:49:39

    Φίλε Αυριανιστή καλησπέρα

    Μη λες πολλά, διότι από πληροφορίες που έλαβα πολύ εμπιστευτικά, εσένα και μένα μας παρακολουθεί ο κοριός της ΕΥΠ, επειδή υποστηρίζοντας ότι το ευρώ βλάπτει την υγεία, διασπείρουμε κλίμα ηττοπάθειας και συμβάλλουμε στη φυγή κεφαλαίων στο εξωτερικό.

    Είναι προτιμότερο να γράφεις, ότι το ευρώ είναι ένα ισχυρό νόμισμα που συμβάλει στην ανάπτυξη της οικονομίας, στην αύξηση του ΑΕΠ, στην βελτίωση της ανταγωνιστικότητας, στην άνοδο του εισοδήματος των μισθωτών και των συνταξιούχων, στη μείωση της ανεργίας και της φορολογίας, στη προσφορά καλύτερων κοινωνικών υπηρεσιών, στη μείωση των ανισοτήτων, στην εξάλειψη των αποκλεισμών και του κοινωνικού ρατσισμού, στην αύξηση των εξαγωγών και τη μείωση των εισαγωγών, στην αύξηση του εισοδήματος από το τουρισμό και ακόμη σε καλύτερες υπηρεσίες και μεγαλύτερες δυνατότητες στην παιδεία. Το ευρώ είναι το νόμισμα που κάνει πραγματικότητα δωρεάν παιδεία. Τη παιδεία για όλους. Και το σπουδαιότερο, το ευρώ οδηγεί στη σύγκλιση των ευρωπαικών οικονομιών και κάνει όνειρο της Ευρωπαϊκή ολοκλήρωση. Το όνειρο της Ευρώπης των λαών, γίνεται επιτέλους πραγματικότητα.

    Ζήτω η ενωμένη Ευρώπη
    Ζήτω το ευρώ
    Ζήτω η Μέρκελ
    1000 ζήτω στο Σαρκοζί στο Γιούνκερ,
    Θάνατος στους Ευρωσκεπτικιστές

  25. rally monkey avatar
    rally monkey 17/09/2011 00:51:10

    Ωραια λογικη
    αυτοκτονεις σημερα επειδη σε απειλουν οτι θα σε δολοφονησουν αυριο?
    Το σκεφτηκες πως θα ειναι με Παπανδρεου εκτος ευρω?
    Θα εκπληρωθει και η γραφη 'λεφτα υπαρχουν'
    Θα εχει και δικιο, 'λεφτα' ειπε το paidi δεν ειπε τιποτα για χαρντ κάρενσυ
    Μπορει να χρειαστει να γινει, μπορει μεθαυριο να μην υπαρχει ευρω
    αλλα οι προτεραιοτητες ειναι αλλες οι επιορκοι στη δικαιοσύνη
    να μαθουμε τι εφταιξε - δεν εφταιξε το ευρώ

  26. Αρματιστής avatar
    Αρματιστής 17/09/2011 00:59:10

    Τι είναι ρε παιδιά 2,5 δις; Μόλις 250 ευρώ/κεφάλι.
    Είναι πολλά τα 250 ευρώ που θα πρέπει να δώσει ο κάθε Έλληνας για τη σωτηρία της πατρίδας και τη παραμονή μας στο ευρώ; Θέλετε να μας διώξουν από το ευρώ για 250 ψωροευρά; Εγώ θα δώσω 260 για μένα και 260 για τη κόρη μου. Θέλω η Ελλάδα να τιμά τις υποχρεώσεις και να πληρώνει τα χρέη της. Θέλω να παραμείνουμε στο ευρώ. Είμαι έτοιμος για κάθε θυσία, προκειμένου η πατρίδα μου να συνεχίσει να ανήκει στη μεγάλη και πολιτισμένη ευρωπαϊκή οικογένεια.

    Καλή σας νύκτα

    • rally monkey avatar
      rally monkey @ Αρματιστής 17/09/2011 01:21:52

      Το κοστος εξοδου για τη χωρα απο το κοινο νομισμα €4-5.000 κατα κεφαλην το πρωτο ετος, και €3.000 για τα επομενα 4 χρονια (εκτιμησεις αξιόλογου οικονομολόγου δημοσιευμενες προσφατα) Βγαινεις μεν, πληρωνεσαι 'πετσετακια' αλλα χρωστας ευρωπουλα..
      Ο Παπανδρεου&team εργαζεται 2 χρονια τωρα να κανει το κοστος παραμονής μεγαλύτερο απο το κοστος εξόδου, δεν το εχει κανει αλλα βρισκεται πολύ κοντά στο να το καταφέρει, δεν ειχα ποτε καμμία αμφιβολια για τις ικανοτητες αυτου του παιδιού..

    • Jimakos avatar