05/12/2008 16:28
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μέτρα ανακούφισης: η κυβέρνηση "επιφυλάσσεται"

Υπο το άγχος των δημοσκοπήσεων ο Κ. Καραμανλής επιχείρησε σήμερα να βελτιώσει κάπως το κλίμα, αλλά η δημοσιονομική μέγγενη δεν του επιτρέπει να πάρει ανάσα. Έτσι τα μέτρα που ανακοίνωσε τελικά για την ενίσχυση των ασθενεστέρων είναι ένα επίδομα θέρμανσης που θα δοθεί εφάπαξ τον... Ιανουάριο και ένα έκτακτο επίδομα στεγαστικού δανείου 500 ευρώ. Αποκαλούνται «επίδομα Κοινωνικής Συνοχής» και «επίδομα Στεγαστικού Δανείου» και θα χρηματοδοτηθούν από το Ταμείο Κοινωνικής Συνοχής με 300 εκατ. ευρώ.

Το επίδομα θέρμανσης, ελαφρώς «ψαλιδισμένο» λόγω της υποχώρησης των τιμών του πετρελαίου θα ανέρχεται σε 100, 150 ή 200 ευρώ, ανάλογα με την γεωγραφική περιοχή (ορεινή, ημιορεινή ή πεδινή) στην οποία διαμένει ο δικαιούχος. Εκτός από τα γεωγραφικά κριτήρια θα τεθούν και εισοδηματικά, ώστε τελικά να λάβουν το επίδομα κυρίως χαμηλοσυνταξιούχοι του ΟΓΑ και μακροχρόνια άνεργοι.

Ο κύριος Καραμανλής επιφυλάχθηκε να παρουσιάσει σταδιακά και άλλα μέτρα, επειδή όπως είπε η κυβέρνηση δεν θέλει να εξαντλήσει τις «εφεδρείες» της νωρίς, καθώς είναι άγνωστες η ένταση και η διάρκεια που τελικώς θα έχει η κρίση.

Γ. Παπανδρέου: «Αναρωτιέται από τη μια πλευρά ο λαός πώς η κυβέρνηση είναι πολύ καλή να λεηλατεί τα χρήματα του λαού και όταν πρόκειται για τους φτωχούς να καθυστερεί και αναβάλλει ...η χώρα πορεύεται χωρίς πυξίδα, χωρίς σταθερό χέρι στο τιμόνι της, σαν καράβι ακυβέρνητο».

Α. Παπαρήγα: «Οι εργατοϋπαλληλοι, οι φτωχοί αγρότες, οι αυτοαπασχολούμενοι, οι μετανάστες δεν μπορούν να έχουν καμιά συμμετοχή στη διαχείριση της κρίσης».

Α. Αλαβάνος: «Ζούμε ιστορικές στιγμές κ. πρωθυπουργέ. Είστε πρωθυπουργός σε ιστορικές στιγμές και πρέπει να γίνουν τομές που η ΝΔ δεν μπορεί να κάνει ...Πρέπει να συζητήσουμε για την ανεργία για τα σπίτια που πλήττονται από την ανεργία και την υποαπασχόληση, γιατί η Ελλάδα πρέπει να ζει στην εποχή που βρίσκεται και όχι σε παλαιότερους αιώνες».

Γ.Καρατζαφέρης: «Είμαστε στη μέση μιας κρίσης, είμαστε σε ένα ναυάγιο. Εγώ αυτή τη στιγμή θα κοιτάξω να βγάλω τον κόσμο στη στεριά και μετά θα κάνω επιμερισμό ευθυνών»

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ataktos avatar
    ataktos 05/12/2008 17:01:13

    Όχι και Ταϊλάνδη εδώ Ελλαδιστάν !!!! Καλά ακόμα ?????????

  2. βαγγελης avatar
    βαγγελης 05/12/2008 17:15:56

    καλα, αν νομιζει η κυβερνηση οτι με αυτα τα μετρα καποιοι θα ανακουφιστουν ή οτι δειχνει πιο κοινωνικο προσωπο τι να πουμε... Οσοι ειναι χαμηλομισθοι, χαμηλοσυνταξιουχοι ή ανεργοι και εχουν ηδη στεγαστικο δανειο 1ης κατοικιας να 'τρεχει' θα παρουν 500ευρω επι 2 (δλδ 1000 ευρω) .... και θα σωθουν! :) Ειμαστε σοβαροι;
    Και το επιδομα θερμανσης.... Θα ειναι κριτηριο η ορεινη περιοχη ή η θερμοκρασια; Θα ειναι σωτηρια τα 100-200 ευρω; Δηλαδη 1-2 μηνες γεμισματος για μια 4μελη οικογενεια. Βεβαια, ευτυχως για αυτο το θεμα εχουμε μεχρι στιγμης ηπιο χειμωνα.

  3. donaE avatar
    donaE 05/12/2008 17:25:18

    Ειδα και φωτογραφιες του Τσιπρα στο Σταυρο με τους αγροτες.Μ'αρεσε.Εκει πρεπει να τρεχει οχι στο προεδρικο μεγαρο,μηπως μαθει και τιποτα,χρησιμο.

  4. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 05/12/2008 19:49:05

    "Παράδειγμα προς μίμηση"

    Μειώνεται κατά 30% η τιμή του φρέσκου παστεριωμένου γάλακτος της ΑΓΝΟ στη συσκευασία μισού λίτρου, που πωλούν 3.000 αρτοποιοί!

    Όπως έγινε γνωστό χθες από την εταιρεία οι «φούρνοι» της Αθήνας, του Πειραιά, της Κορίνθου, του Αιγίου, της Πάτρας και του Άργους προχώρησαν σε νέα συμφωνία με τη γαλακτοβιομηχανία με αποτέλεσμα το γάλα της ΑΓΝΟ να πωλείται προς 0,60 ευρώ αντί 0,90 με 0,95 ευρώ το λίτρο.

    Πρόκειται, όπως προαναφέρθηκε για τις συσκευασίες του μισού λίτρου, ενώ και αυτές του ενός λίτρου διατίθενται από τα αρτοποιεία σε τιμή σημαντικά χαμηλότερη προς ένα ευρώ", ("greece-Salonika").

  5. manolios avatar
    manolios 05/12/2008 20:34:36

    Aν δώσει γιατί έδωσε αν δεν δώσει γιατί δεν δίνει .......λαμόγια αποφασίστε τι θέλετε !
    Όσο για τον πρώτο ανώνυμο θα του θυμίσω οτι επι εποχής Σιμήτη ήταν μόνο 2 χρόνια η προσμονή αλλά οι περισσότεροι έχασαν το εφ άπαξ στο χρηματιστήριο !
    Άντε καταπιαστείτε με τίποτα άλλο μπρος στο τίποτα καλύτερα το κάτι!

  6. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 05/12/2008 20:49:49

    Τα μέτρα είναι τραγικά. Δεν είναι θέμα να δώσεις, είναι πώς δίνεις. Καλύτερα να μην έδινε τίποτα. 100 ευρώ εφάπαξ επίδομα... Δυο μέρες να σταθείς έξω από μια εκκλησία πιο πολλά μαζεύεις... Και θα έχει μια γραφειοκρατεία, επικυρώσεις, δικαιολογητικά, για να πάρουν 100 ευρώ! Δεν πάνε καλά οι άνθρωποι. Αν δεν είναι αυτά συμπτώματα πανικού, δεν ξέρω τι άλλο είναι.

    Ούτε μια συγγνώμη που δεν μπορεί να δώσει περισσότερα. Ούτε μια απολογία στο λαό, να εξηγήσει γιατί το ένα (28 δις) γίνεται και το άλλο δεν γίνεται. Ας πει αυτό που πιστεύει και ας τον πάρουν με τις πέτρες μετά. Τουλάχιστον θα πέσει όρθιος έτσι. Αναξιοπρέπεια, πρώτα από όλα για αυτούς που τα δίνουν, όχι για αυτούς που τα παίρνουν.

    Μανωλιό, δεν είναι όλα θέμα σύγκρισης με το ΠΑΣΟΚ. Καλό είναι η σύγκριση να γίνεται με αυτό που θεωρούμε σωστό, Και εδώ έχουμε να κάνουμε με κοροϊδία. Είναι το μόνο βέβαιο. Ας το έπαιρνε πίσω το "επίδομα θέρμανσης", θα ήταν πιο έντιμο. Να έλεγε "κύριοι, ναι, το υποσχέθηκα. Αλλά υπό τις δεδομένες συνθήκες, επιφυλασσόμαστε να το δώσουμε μόλις πιάσουν τα κανονικά κρύα, αν πιάσουν, και να είναι κάτι καλό, κάτι αξιοπρεπές.

    Δεν είναι όλα πια επικοινωνία!

  7. (Α)θανάσης avatar
    (Α)θανάσης 05/12/2008 23:19:50

    Μανωλιέ, είσαι ο ..μπήχτης, ή απλή συνωνυμία?

  8. ataktos avatar
    ataktos 05/12/2008 23:35:49

    "νήπιος γέρων"-με όλοι την εκτίμηση!!!!!
    το γάλα πρέπει να πάει στην πραγματική αξία του αυτό το «κολπάκι» τον ΣΟΣΙΑΛΙΣΤΩΝ του ΑΓΝΩ άστο στον ΑΚΗ τους ,μερα νύχτα δουλεύει έχει κουραστεί . Σε ενημερώνω ότι στο LIDL το «ισπανικό» το τυρί κάνει σε συσκευασία 200 gr (όχι Ν) 3,… Δηλ.17….Οι δικοί μας κτηνοτρόφοι(τα αδελφεια μας??) στο χωριό μου είναι μουμουλουκοι ???????????

  9. ataktos avatar
    ataktos 05/12/2008 23:40:35

    Διάβασε παρακαλώ και την ανταποκρίσεις από Βρυξέλες του αρμόδιου επίτροπου( π.χ.Δαράτος) .Λες ο Κωστάκης,Κοντος θα καταλάβουν ??