#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
18/12/2013 11:06
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μέτοχοι στα Μεταλλεία Χρυσού οι Σταθάκης - Τσακαλώτος

[caption id="attachment_239087" align="alignnone" width="420" caption="Όταν ο ΣΥΡΙΖΑ κήρυττε την επανάσταση στη Χαλκιδική"][/caption]

Μέτοχος της Eldorado Gold, της εταιρείας η οποία έχει αναλάβει τα Μεταλλεία Χαλκιδικής είναι η γνωστή σε όλους Black Rock.

Μικρομέτοχοι της Black Rock, αφού έχουν αγοράσει μετοχές της, είναι οι βουλευτές του ΣΥΡΙΖΑ, Γ. Σταθάκης και Ευκ. Τσακαλώτος. Δηλαδή δύο αριστεροί βουλευτές στηρίζουν έναν επενδυτικό κολοσσό που έχει επενδύσει και στα «αμαρτωλά» Μεταλλεία Χρυσού για τα οποία ο ΣΥΡΙΖΑ έχει ξεκινήσει πόλεμο.

Σκεφτείτε το απλά. Την ίδια ώρα που άλλοι βουλευτές του ΣΥΡΙΖΑ και ο ίδιος ο Αλέξης Τσίπρας έχουν σηκώσει μπαϊράκι επανάστασης προκειμένου να μη γίνει η επένδυση της Eldorado Gold στη Χαλκιδική, οι κ. Τσακαλώτος και Σταθάκης «στηρίζουν» εμμέσως την εταιρεία που κάνει τις εξορύξεις.

[caption id="attachment_239090" align="alignnone" width="600" caption="Από το πόθεν έσχες του κ. Τσακαλώτου"][/caption]

Θα πει κανείς: Μα που να ξέρουν οι βουλευτές ότι η Black Rock επενδύσει στην καναδική εταιρεία; Αυτή επενδύει σε όλο τον κόσμο γιατί θα πρέπει να γνωρίζουν τη συμμετοχή της στην Eldorado Gold, κι εμμέσως στα Μεταλλεία; Επίσης, θα πει ότι οι δύο βουλευτές εμπιστεύονται αυτές τις εταιρείες για να μη χάσουν τα λεφτά τους. Πολύ σωστά και νόμιμα είναι όλα αυτά. Είναι όμως ηθικά; Είναι σωστό να μην ξέρουν δύο καλοί οικονομολόγοι που επενδύουν; Αυτό μάλλον είναι απίθανο. Ήξεραν αλλά… έκαναν την πάπια. Διότι, μπορεί να δηλώνεις αριστερός αλλά στο κάτω – κάτω «είναι ο καπιταλισμός ηλίθιοι».

Αλλά να δούμε με τι μούτρα θα κάνουν πάλι εξεγέρσεις στην Ιερισσό οι Συριζαίοι, όταν ξέρουν ότι έχουν «μετόχους» των Μεταλλείων τους κ. Σταθάκη και Τσακαλώτο με ένα συνολικό ποσό γύρω στις 180.000 ευρώ.

[caption id="attachment_239092" align="alignnone" width="600" caption="Από το πόθεν έσχες του κ. Σταθάκη"][/caption]

 

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Νίκος avatar
    Νίκος 18/12/2013 11:19:32

    Η BlackRock κατέχει το 6% περίπου του παγκόσμιου οφειλόμενου ποσού!

    Είναι τρομακτικό το νούμερο, όταν σκεφτεί κανείς πως ο αριθμός που λένε οι οικονομολόγοι πως εάν έχει κάποιος για να μπορεί να κάνει άνετο παιχνίδι είναι το 2%.

    Επίσης το όλο θέμα είναι γελοίο όπως το έχουν καταντήσει. Mία εταιρεία όπως η Black Rock να ελέγχει αυτούς που αξιολογεί! Αν είναι δυνατόν!

  2. Tassos avatar
    Tassos 18/12/2013 12:09:07

    Θά πέσει πολύ κυνήγι στους ΣΥΡΙΖΑίους .... (ξύλο θέλω να πως αλλά σέβομαι το ΑΝΤΙ). Μας βλέπουν ρεεεεε! Κάφε φορά δηλ. που τα κάνουν λαμπόγυαλο στην Χαλκιδική οι αερομεταφερόμενες ταξιαρχίες αναρχοσυριζαίων, η καρδιά των συγκεκριμένων πηγαίνει στην Κούλουρη :-)

  3. benny avatar
    benny 18/12/2013 12:15:46

    το κεφαλαιο δεν εχει πατριδα......ουτε κομμα......

    • GJ avatar
      GJ @ benny 18/12/2013 14:12:26

      Έτσι μπράβο, να τα λέμε αυτά. Το χρήμα μπορεί να μην φέρνει την ευτυχία, αλλά δημιουργεί ένα πολύ ωραίο υποκατάστατό της (δεν είναι δικό μου)!!!!!!!

  4. alex avatar
    alex 18/12/2013 12:26:21

    αυτο μου θυμιζει κατι ψυθιρους απο μεγαλοστελεχη του συριζα για πιθανες λυσεις στο προβλημα του χρεους (αν βγουν κυβερνηση), με swaps..

    αν αρχισει ο κ.τσιπρας να βγαζει ελιες στο προσωπο,να κανει κανο και ποδηλατο, θα τα εχω δει ολα..

  5. Avariel avatar
    Avariel 18/12/2013 12:43:17

    Τελικά η ρήση ότι πουθενά δεν υπάρχει καπνός χωρίς φωτιά, βρίσκει απόλυτη εφαρμογή σε αυτή την περίπτωση. Όμως η δυστυχία είναι ότι αύριο μεθαύριο θα ξεχαστεί. Είπαμε, το σύστημα τώρα παίζει Αλέξη...

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Avariel 18/12/2013 16:16:27

      Έτσι μπράβο. Αυτό είναι το θέμα. Το Σύστημα που έβγαλε τον ΓΑΠ και έριξεν τον Καραμανλή, θέλει να κάνει το ίδιο και τώρα. Στο χέρι μας είναι να το εμποδίσουμε όσοι θυμόμαστε και καταλαβαίνουμε.

  6. Ήρων avatar
    Ήρων 18/12/2013 13:12:18

    Αυτοί νομίζω έχουν από τώρα ράψει υπουργικό κουστούμι. Ζω για την στιγμή που θα πάνε με τους... άλλους εκεί στην Χαλκιδική!

  7. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 18/12/2013 13:22:04

    Η ερμηνεία του φαινομένου της "σχιζοφρένειας" από τον θιασώτη της αστικής νοοτροπίας ("δεξιό" ή "αριστερό"): Δημόσια βίτσια - ιδιωτικές αρετές.
    Η ερμηνεία του φαινομένου της "σχιζοφρένειας" από τον κριτικό της κεφαλαιοκρατικής κοινωνίας (αυθεντικό Χριστιανό ή συντηρητικό ως προς τις αξίες ή ηθικοπολιτικά αριστερό ή κοινοτιστή ή ηθικοπολιτικά λαικό - ή απλά, Αριστοτελικό και Καντιανό ορθολογιστή): Δημόσιες αρετές - ιδιωτικά βίτσια.

  8. Wolf avatar
    Wolf 18/12/2013 15:30:01

    #Alexis ποιές μετοχές να επιλέξει κανείς: Black Rock ή Morgan Stanley? Τον κ. Σταθάκη ή τον κ. Τσακαλώτο ρωτάμε?

  9. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 18/12/2013 15:39:07

    .......Φτωχολογιά αυτος ο ''νέο-πασοκο-ΣΥΡΙΖΑ''.... και μες στη διαφανεια πανω από όλα! Φατε σανο, ρε ψευτο-αριστερο-προβατα και φωνάξτε ζητω ο Αλ-Τσιπρας...

    Η άλλη η ...μορφη η Βαλαβανη η μεγαλη επαναστατρια, εχει σχεδόν 850.000 Cash... μια χαρα, ετσι γινόμαστε ολοι οπαδοι του Μαο , του Σταλιν του Μπερια... α ρε δουλεμα που τρωνε τα αριστερο-προβατα....

    • Θόδωρος 17.06.2014 avatar
      Θόδωρος 17.06.2014 @ Μικρασιάτης 18/12/2013 17:18:15

      Εμμ, γι' αυτό στηρίζουμε -ακόμα- Αντώνη Σαμαρά. Αλλιώς θα 'χαμε πάει στον Σύριζα, μήνες τώρα!.. Έτσι δεν είναι?!...

      • Μικρασιάτης avatar
        Μικρασιάτης @ Θόδωρος 17.06.2014 19/12/2013 22:52:07

        Δεν ημουν ποτε Αριστερος για να παω στο ΣΥΡΙΖΑ , ουτε εχω ψηφισει ποτε άλλο κομμα, εκτος απ τη ΝΔ, ανεξάρτητα ποιο αρχηγο εχει. Όποιοι λογω απογοήτευσης πανε τωρα στο ΣΥΡΙΖΑ, ή στη Χ.Α , δεν συμφωνω μαζι τους, αλλα τους καταλαβαινω...

  10. victoria (true) avatar
    victoria (true) 18/12/2013 18:51:39

    Η black rock και στο χρυσό της Χαλκιδικής να μην είχε επενδύσει συγκεκριμένα, έχει προφανώς επενδύσει σε ανάλογες επενδύσεις ανά τον κόσμο, κάποια παραγωγή θα κάνουν όλοι σε κάποια μέρη της γης, σύμφωνα πάντως με τη λογική της ελεύθερης οικονομίας, της αξιοποίησης πλουτοπαραγωγικών πηγών κλπ. Όταν οι κύριοι του ΣΥΡΙΖΑ επενδύουν εκεί, σημαίνει ότι αποδέχονται τη λογική, ενώ στην Ελλάδα αυτά τους δαιμονίζουν, για να αποδειχθούν διπρόσωποι δεν χρειάζεται να υπήρχε απευθείας σχέση με το χρυσό.
    Το οτι μπορεί να εχει σχέση με την κατάσταση που πήγαν να κάνουν πανικό, ειναι απλώς το κερασάκι!

  11. Practical Joke avatar
    Practical Joke 18/12/2013 20:52:43

    Τι λέτε ρε παιδιά 50.000 ευρώ μετοχές; 50.000 ευρώ σε μια εταιρία; Πόσο είναι αυτό; 0,000000001%; Πολύ βάζω; Τελικά είναι πολύ μπροστά ο ΣΥΡΙΖΑ για να γράφετε τέτοια ανούσια λάσπη! Μεγαλομέτοχος στα χρυσά. Κοροϊδευόμαστε μεταξύ μας. Και κάτι τελευταίο για την ηθική. Ο καθένας κρίνει με βάση την ηθική του. Αλήθεια πόσοι βουλευτές της ΝΔ έχουν λεφτά σε ΞΕΝΕΣ τράπεζες. Αυτό είναι ηθικό;

    • Ιαπετός avatar
      Ιαπετός @ Practical Joke 18/12/2013 23:25:19

      Απαντώ μέ ένα απόσπασμα τού σχολίου τού Μιχαήλ Βασιλείου από τό defence-point.gr:

      Πληροφορηθήκαμε επίσης, ότι ο Ευκλείδης Τσακαλώτος, δήλωσε για τα 500.000 που δήλωσε στο πόθεν έσχες, ότι δεν είναι δικά του, απλά έγινε συνδικαιούχος στα χρήματα του πατέρα του. Τα οποία ουδέποτε διαχειρίστηκε!

      Δηλαδή, έχουμε δύο πιθανότητες. Η πρώτη είναι ότι μας δουλεύει, άρα απλώς ψεύδεται. Πως να πιστέψεις ότι καθηγητής οικονομικών δεν έχει λόγο σε ένα τέτοιο θέμα και τα έχει αφήσει όλα εν λευκώ. Η δεύτερη είναι ότι λέει αλήθεια, οπότε συμπεραίνουμε ότι ένας εν δυνάμει υπουργός Οικονομικών, φτασμένος επιστήμονας του χώρου, αφήνει τον μπαμπά του να κάνει κουμάντο στα οικογενειακά χρήματα.

      Θα μας ενδιέφερε βέβαια να πληροφορηθούμε… το βιογραφικό του πατέρα Τσακαλώτου. Εντυπωσιακή γνώση του διεθνούς οικονομικού περιβάλλοντος. Ζωή να έχει ο άνθρωπος διότι μάλλον θα πρέπει να προσληφθεί και ως σύμβουλος εάν ο Ευκλείδης επιχειρήσει να διαχειριστεί τα χρήματα των φορολογουμένων.

      Και πριν λίγο, πρώην στέλεχος σχετικό με τους ελληνικούς εξοπλισμούς πήγε φυλακή, προσέχοντας για να έχει. Έδωσε διάφορα, θα δώσει και περισσότερα όπως φαίνεται. Στόχος, να τη σκαπουλάρει και να μη σαπίσει στη φυλακή. Αν άρχισαν να καρφώνονται μεταξύ τους, κάτι θα γίνει. Το πουλόβερ ξηλώνεται σταθερά… δυστυχώς όμως αυτοί που θέλουν να κάνουν επανάσταση, είναι κατά πλειοψηφία λοξοί.

    • komondoros avatar
      komondoros @ Practical Joke 19/12/2013 01:25:57

      Aπό πού κι ως πού κοροϊδευόμαστε δηλαδή?
      Οι άνθρωποι είναι μέτοχοι 'η επενδύουν σε εταιρίες
      όπως η G P MORGAN k Black rock.

      Οι πλέον κερδοσκοπικές και σύμφωνα με την κοινή γνώμη τοκογλυφικές εταιρίες στην παγκόσμια αγορά.
      Αν δεν έχετε πρόβλημα με αυτό τότε τουλάχιστο πάψτε πια να μας δουλευετε και να μην βγήτε να ξαναμιλήσετε σε αυτό τον λαό για διεθνείς τοκογλύφους και διεθνής κερδοσκόπους που παίζουν στην πλάτη αυτής της χώρα τα παιχνίδια τους .
      Τέρμα το δούλεμα πιά.
      Προλετάριοι αγωνιστές της ... G P MORGAN!

    • Giorgis avatar
      Giorgis @ Practical Joke 19/12/2013 02:05:37

      Δεν κατάλαβες, το χρηματιστήριο είναι ένα είδος δημοκρατίας. Όταν αγοράζεις μετοχές ψηφίζεις. Αυτοί το παίζουν επαναστάτες αλλά όμως στην πράξη είναι καπιταλίσταροι. Μπορεί να μην διοικεί την εταιρία, αλλά είναι κάτω από το μπαλκόνι και κουνάει σημαία

  12. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 19/12/2013 07:08:23

    Ουαί υμίν γραμματείς και φαρισαίοι υποκριτές.

  13. καθαρός ουρανός avatar
    καθαρός ουρανός 19/12/2013 07:30:44

    Μονο που ξεχάσατε να αναφέρετε και τον ΜΗΤΑΡΑΚΗ...... γιατί αν είναι πρέπει να τα λέμε όλα....

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ καθαρός ουρανός 19/12/2013 16:30:13

      Δε φωνάζει ο Μηταράκης εναντίον των επενδύσεων ούτε κάνει διαδηλώσεις. Το κόμμα του σύριζα τα κάνει αυτά που οι βουλευτές του έχουν μετοχές στην ίδια επένδυση.

      • γατάκι avatar
        γατάκι @ Γεώργιος Τ. 20/12/2013 12:06:58

        ναι αλλα και το γεγονος οτι κι αυτος ειναι επενδυτης, σημαινει ότι προασπιζεται πρωτα τα συμφεροντα του..
        Ειναι ηθικο αυτο;;; είναι το ίδιο νόμισμα από την άλλη όψη..

  14. Μετανάστης avatar
    Μετανάστης 19/12/2013 07:39:46

    Δεόντως εύστοχα τα σχόλια των προηγηθέντων σχολιαστών ...
    Μας ξεφεύγει όμως μια σημαντική παράμετρος ...Αδιαφόρως πόσον τοις % αντιπροσωπεύουν οι μετοχές των εν λόγω αξιολόγων οικονομολόγων στο μετοχικό κεφάλαιο των Black Rock & J.P.Morgan , είναι δυνατόν να θεωρήσουμε ότι σε περίπτωση υπουργοποίησης των στους ευαίσθητους τομείς περί τα οικονομικά και την ανάπτυξη , θα παραμείνουν αντικειμενικοί ή μήπως , σκέπτομαι , έχοντας εκ των έσω πληροφόρηση για τα σχέδια των εταιριών , που είναι έστω και μικρομέτοχοι θα διάκεινται ευμενώς προς τις αντίστοιχες προτάσεις των , αυξάνοντας κατ'αυτό τον τρόπο τα έστω μικρά κέρδη των και οπωσδήποτε τα υπερκέρδη των κολοσσών αυτών...?
    Απλή ερώτηση που σίγουρα χρήζει απλής απάνησης .....

    • γρηγορης χ avatar
      γρηγορης χ @ Μετανάστης 19/12/2013 12:53:46

      εκ των εσω πληροφορηση δεν εχουν οι μικρομετοχοι. ειναι σαν να λες πως ο πατερας μου που εχει 3,000 ευρω μετοχες της εθνικης ξερει τι θα κανει η εθνικη.
      επισης να πω οτι επειδη υπαρχει η ταση να τα κανουμε ολα ενα, δεν εχω καταλαβει τι μας πειραζει αν εχει φραγκα ο σταθακης ο τσακαλωτος και η βαλαβανη. δηλαδη τι θελετε να ειναι τα στελεχη ενος αριστερου κομματος τσαγκαρηδες και τσιγαραδες? εχουμε 2013.
      καλα αυτο το εχει μετοχες της μπλακ ροκ-η μπλακ ροκ επενδυει στα μεταλλεια αρα αυτος θελει να γινουν τα μεταλλλεια δεν ειναι επιχειρημα.
      το μονο επιδικο κατα τη γνωμη μου ειναι γιατι αυτοι οι 2 τυποι διαλεξαν να επενδυσουν σε τετοιου ειδους μετοχες και κατα ποσο αυτο ειναι ηθικο καθαρα συμβολικα.