10/04/2010 19:33
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μέσω τηλεδιάσκεψης θα αποφασιστεί αύριο η οριστική οικονομική υποδούλωση της Ελλάδας

Έκτακτη συνεδρίαση για την Ελλάδα θα πραγματοποιήσει το Eurogroup αύριο στις 3 το μεσημέρι (ώρα Ελλάδας), όπως μεταδίδουν τα διεθνή ειδησεογραφικά πρακτορεία.

Συγκεκριμένα, οι υπουργοί Οικονομικών της Ευρωζώνης αναμένεται να συμμετάσχουν την Κυριακή σε τηλεδιάσκεψη με αντικείμενο τη «συγκεκριμενοποίηση των μηχανισμών στήριξης της Ελλάδας».

Όπως αναφέρει το Reuters, επικαλούμενο δηλώσεις Ευρωπαίων αξιωματούχων, η Ελλάδα δεν έχει ζητήσει να γίνουν αλλαγές στη συμφωνία που επετεύχθη τον περασμένο μήνα για συνδυασμένη βοήθεια από ΕΕ και ΔΝΤ

Οι αυριανές συνομιλίες, τονίζουν, θα αφορούν στον μηχανισμό βοηθείας, ο οποίος θα πρέπει να είναι έτοιμος σε περίπτωση που χρειαστεί να ενεργοποιηθεί.

Η τηλεδιάσκεψη θα πραγματοποιηθεί υπό την προεδρία του Ζαν- Κλοντ Γιούνκερ, δήλωσε στο Γαλλικό Πρακτορείο κυβερνητική πηγή της Ισπανίας, η οποία ασκεί την προεδρία στην Ευρωπαϊκή Ένωση.

Στο μεταξύ, ο υπουργός Εξωτερικών της Ισπανίας Μιγκέλ Άνχελ Μορατίνος εξέφρασε την αισιοδοξία του για επίλυση του θέματος στήριξης της ελληνικής οικονομίας μέσα στο Σαββατοκύριακο.

«Είμαι συγκρατημένα αισιόδοξος ότι θα είμαστε σε θέση ξανά να δείξουμε την αλληλεγγύη μας και πάνω από όλα να στείλουμε αυτό το μήνυμα στους κερδοσκόπους, ότι η ευρωζώνη είναι ισχυρή και σταθερή» δήλωσε ο κ. Μορατίνος, στο περιθώριο του φόρουμ για τη Μεσόγειο που διεξάγεται στο Παρίσι.

Πηγές: ΑΠΕ-ΜΠΕ, Γαλλικό Πρακτορείο, Bloomberg, Reuters

http://bananiagr.wordpress.com/

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 10/04/2010 19:37:07

    Lehman Brothers deja vu.

    Το GAP θα την κοπανήσει για Κύπρο όμως.

    • KNWD avatar
      KNWD @ Orestios 10/04/2010 22:31:09

      Θα παει και εκει να τους σώσει...

      http://konstantakopoulos.blogspot.com/2010/04/blog-post_09.html

      • Orestios avatar
        Orestios @ KNWD 10/04/2010 22:52:58

        Κατάλαβα. Όποιον πάρει ο χάρος και στην Τσίπρον με τον Κριστόφκια.

  2. Σπάρτακος avatar
    Σπάρτακος 10/04/2010 20:04:09

    Στην τηλεδιάσκεψη θα μας εκπροσωπήσει το'κυκλάμινο';;;; Μπρρρρρρρρρ !

    • BlueSky avatar
      BlueSky @ Σπάρτακος 10/04/2010 20:13:27

      Όχι Σπάρτακε, ο κρίνος θα μας εκπροσωπήσει!!!

  3. ares avatar
    ares 10/04/2010 20:13:09

    ΝΑΥΤΕΜΠΟΡΙΚΗ Παρασκευή, 9 Απριλίου 2010
    Η ΕΚΤ χθες έλαβε και μια επίσης σημαντική απόφαση, με την οποία αποκλείει μετά την 1/1/2011 τα χρεόγραφα σε δολάρια, στερλίνες και γιεν από το να χρησιμοποιούνται ως ενέχυρο για χρηματοδότηση των πιστωτικών ιδρυμάτων ακόμα και αν έχουν εκδοθεί στην Ευρωζώνη. Αυτό σημαίνει απλούστατα ότι αν το Ελληνικό Δημόσιο εκδώσει τα ομόλογα σε δολάρια, όπως ήδη συζητείται, τότε οι τράπεζες που θα αγοράσουν τους τίτλους αυτούς, δεν θα μπορούν να τους χρησιμοποιήσουν ως εγγύηση για την αναχρηματοδότησή τους από την ΕΚΤ.
    Pasted from

    • ares avatar
      ares @ ares 10/04/2010 20:14:13

      Pasted from

  4. ares avatar
    ares 10/04/2010 20:15:23

    http://www.naftemporiki.gr/news/cstory.asp?id=1800097

  5. Orestios avatar
    Orestios 10/04/2010 21:50:19

    Όλοι μαζί αντάμα, και ο ψωριάρης χώρια.
    Ο ΥΠΟΙΚ σε ρόλο ψωριάρη, το GAP κοπάνα, όλα ωραία και καλά.
    Πρωτοφανής αδιαφορία για την Ελλάδα από την κυβέρνηση. Ή έχουν πλήρως χάσει την επαφή με την πραγματικότητα ή δεν τους νοιάζει γιατί έχουν ήδη πάρει εντολές.

    Κρίμα που το GAP μας παραμύθιαζε ότι θα έφτιαχνε μια Ελλάδα αξιόπιστη με ισχυρή φωνή στο διεθνές στερέωμα. Υποκριτές!

  6. MAKYS avatar
    MAKYS 10/04/2010 21:59:54

    Έκτακτη συνεδρίαση για την Ελλάδα θα πραγματοποιήσει το Eurogroup αύριο στις 3 το μεσημέρι (ώρα Ελλάδας), όπως μεταδίδουν τα διεθνή ειδησεογραφικά πρακτορεία. Συγκεκριμένα, οι υπουργοί Οικονομικών της Ευρωζώνης αναμένεται να συμμετάσχουν την Κυριακή σε τηλεδιάσκεψη με αντικείμενο τη «συγκεκριμενοποίηση των μηχανισμών ...

  7. MAKYS avatar
    MAKYS 10/04/2010 22:00:40

    Παράθυρο για αύξηση του ΦΠΑ. Σενάριο εκτάκτου ανάγκης τον Απρίλιο
    «Δεν υπάρχει στις εισηγήσεις του οικονομικού επιτελείου προς εμένα, δεν ξέρω, όμως, τι θα προκύψει από τη διαβούλευση...», ήταν η φράση με την οποία ο Γ. Παπανδρέου απάντησε στο ερώτημα για πιθανή αύξηση του ΦΠΑ εντός του 2010.

    Ανοιχτό το ενδεχόμενο να αυξηθεί ο ΦΠA εντός του 2010 άφησε ο πρωθυπουργός στη διάρκεια της καθιερωμένης γιορτινής συνάντησής του με τους πολιτικούς συντάκτες. «Δεν υπάρχει στις εισηγήσεις του οικονομικού επιτελείου προς εμένα, δεν ξέρω, όμως, τι θα προκύψει από τη διαβούλευση», ήταν η φράση με την οποία επέλεξε να απαντήσει στο σχετικό ερώτημα.

    Διαβάστε περισσότερα...

  8. MAKYS avatar
    MAKYS 10/04/2010 22:01:14

    Με προγράμματα επιδότησης συνολικά 119.000 θέσεων εργασίας (115.000 θέσεων μέσω της επιδότησης των ασφαλιστικών εισφορών και άλλων 4.000 θέσεων με τριετή επιχορήγηση που θα φθάνει τα 24.000 ευρώ) θα επιχειρήσει η κυβέρνηση να στηρίξει τους εργοδότες με πρόσχημα την απασχόληση, η οποία υποχωρεί εν μέσω της κρίσης αυξάνοντας, σταθερά από μήνα σε μήνα, τον αριθμό των ανέργων.

  9. MAKYS avatar
    MAKYS 10/04/2010 22:01:55

    Προς τα μέλη του ΔΣ της ΕΣΗΕΑ
    (κοινοποίηση: Μέλη του Μικτού Συμβουλίου)

    Αγαπητοί συνάδελφοι,
    Μέχρι την περασμένη Παρασκευή 4 Δεκέμβρη, ήμουν ανάμεσα στους «τυχερούς» απολυμένους δημοσιογράφους του «Ελεύθερου Τύπου» που η νέα διεύθυνση και η νέα ιδιοκτησία επέλεξαν να συμμετέχουν στο εγχείρημα της επανέκδοσης της εφημερίδας. Ένα εγχείρημα που, κυρίως για μας τους «παλιούς», ισοδυναμούσε με στοίχημα. Γι’ αυτό και κλείσαμε τα μάτια στις άθλιες συνθήκες εργασίας, δίνοντας τον καλύτερο εαυτό μας προκειμένου η νέα απόπειρα να στεφθεί με επιτυχία. Η δική μου σταδιοδρομία στο νέο ΕΤ, υπήρξε εξαιρετικά σύντομη, αφού ένα μόλις μήνα μετά την επανακυκλοφορία της εφημερίδας, η διεύθυνση αποφάσισε να με απολύσει, επιδεικνύοντας απαράδεκτη συμπεριφορά, επειδή τόλμησα να υπερασπιστώ τη δουλειά μου.

  10. Αγανάκτηση avatar
    Αγανάκτηση 10/04/2010 22:05:08

    "συγκεκριμενοποίηση των μηχανισμών" = "συγκεκριμενοποίηση των επιτοκίων"

    Επιτόκια τα οποία θα είναι τέτοια ώστε να δώσουν τον κατάλληλο χρόνο στους γερμανογάλλους να ξεφορτωθούν το χρέος μας που έχουν στην πλάτη τους, καθώς επίσης και να μας ξεφορτωθούν από την ευρωζώνη μετά το 2011 (εννοείται χρεοκοπημένους).

  11. KNWD avatar
    KNWD 10/04/2010 22:27:29

    Αν έχουν απομείνει κάποιοι ΕΝΤΙΜΟΙ δικαστές, πρέπει να πάει επειγόντως κατηγορούμενη για ΕΣΧΑΤΗ ΠΡΟΔΟΣΙΑ αυτή η κυβέρνηση

    Δείτε άλλη μία απόδειξη

    http://youpayyourcrisis.blogspot.com/2010/04/colpo-grosso.html

  12. Orestios avatar
    Orestios 10/04/2010 22:45:08

    Αυτό τί είναι πάλι?

    • Orestios avatar
      Orestios @ Orestios 10/04/2010 22:45:23

      http://jimmy278.blogspot.com/2010/04/spreads.html

    • Orestios avatar
      Orestios @ Orestios 10/04/2010 23:11:29

      http://www.enet.gr/?i=issue.el.home&date=10/04/2010&id=149949

      • KNWD avatar
        KNWD @ Orestios 10/04/2010 23:29:21

        Ναι ξέρω, τα έχω δει και αυτά. Αλλά αυτό που έδωσα είναι ξεκάθαρη απόδειξη ότι ο ΓΑΠ λειτουργεί ως μαριονετα αμερικανικών συμφερόντων που θέλουν να πληξουν το ευρω.

        Άμοιρε ελληνικέ λαέ... Πως θα γίνει να τα μάθουν όλοι όλα αυτά;;; Πως θα γίνει να ξυπνήσει ο κόσμος πριν είναι αργά;;;


        Πολύ καλό είναι και αυτό
        http://mediaspotgr.blogspot.com/search/label/%CE%9F%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%AF%CE%B1

      • Orestios avatar
        Orestios @ Orestios 10/04/2010 23:51:47

        Δυστυχώς έχουμε ένα puppet για Πρωθυπουργό.
        Κανονική Μπανανία μας έκανε. Με τον ίδιο σε ρόλο τοποτηρητή των συμφερόντων του Σόρος και των λοιπών τραπεζών εξ Αμερικής.

  13. fatfat avatar
    fatfat 10/04/2010 23:57:55

    ο τίτλος περί υποδούλωσης είναι απαράδεκτος....γιατί και αν υποθέσουμε ότι ισχύει, για τα σημερινά μας χάλια φταίμε όλοι μας και κυρίως οι προηγούμενες κυβερνήσεις.....που εκτόξευσαν το δημόσιο χρέος στα 300 δις....που δεν ασχολήθηκαν σοβαρά με την πάταξη της φοροδιαφυγής.....που δεν μείωσαν σημαντικά τις κρατικές σπατάλες, οι οποίες κάθε χρόνο αυξανόντουσαν.....δεν μας φταίνε Γάλλοι,Άγγλοι,Πορτογάλοι,Αμερικάνοι, Γερμανοί για το τεράστιο δημόσιο χρέος.....μόνοι μας γενικά "βγάλαμε τα ματάκια μας"........

    • Orestios avatar
      Orestios @ fatfat 11/04/2010 00:03:03

      Πάλι η θεωρία της συλλογικής ευθύνης.
      Και ο Σόρος είναι καλός τώρα.

      Δες τί θα γίνει αύριο στην Ουγγαρία όπου οι Σοσιαλιστές πήγαν στο φιλόπτωχο Ταμείο.

    • KNWD avatar
      KNWD @ fatfat 11/04/2010 00:12:44

      @fatfat

      Εσύ συνέχισε να αυτομαστιγώνεσαι. Εκτός και αν συμμετείχες και εσύ στη λεηλασία που έγινε τα προηγούμενα χρόνια. Γιατί αγαπητέ μου, η πλειοψηφία των ελλήνων δεν έφαγαν αυτά τα 300 δις. Οι πολιτικοί, οι κρατικοδίαιτοι επιχειρηματίες και τα γκόλντεν μπόυς τα φάγανε. Δηλ. εγχώρια και διεθνή λαμόγια για να είμαστε ακριβείς.

      Σε περίπτωση που είσαι αθώος, σου συνιστώ να δεις δύο βίντεο για θεραπεία

      Ο Max Keiser για την ελληνική κρίση. Κάτι λέει και για το αυτομαστίγωμα
      http://www.youtube.com/watch?v=AbH1JsOTInk

      Και η ιστορία του ξεπουλήματος της Αργεντινής. Κατά περίεργο τρόπο θυμίζει πάρα πολύ τη δική μας πορεία των τελευταίων δεκαετικών με την επέλαση των διεφθαρμένων πολιτικων και των νεοφιλελεύθερων λαμόγιων και το ξεπούλημα του δημόσιου πλούτου
      http://www.larisaportal.gr/diafora/argentina.php

  14. fatfat avatar
    fatfat 11/04/2010 02:11:02

    @ KNWD...είναι θεμιτό να αναρωτιέσαι αν συμμετείχα και εγώ στη λεηλασία που έγινε τα προηγούμενα χρόνια - επειδή δεν με γνωρίζεις.
    Έχοντας λοιπόν πλήρη επίγνωση όσων λέω και γράφω, καλοπροαίρετα και με διάθεση ειλικρίνειας θα σου απαντήσω.....δεν συμμετείχα σε αυτήν την λεηλασία,ούτε ήθελα να συμμετάσχω και απλώς δεν μπόρεσα.....δεν συχνάζω σε κομματικά ή πολιτικά γραφεία, δεν συναναστρέφομαι πολιτικά ή κομματικά στελέχη, όσα χρήματα βγάζω είναι από την δουλειά μου ως λογιστής-φοροτεχνικός, δεν ήμουν ποτέ κλακαδόρος ή αφισοκολλητής κανενός, δεν ήθελα ποτέ να μπω στο Δημόσιο, ούτε έδωσα ποτέ εξετάσεις ή έλαβα μέρος σε διαγωνισμούς για να μπω σε αυτό. Δεν με πειράζει αν δεν με πιστέψεις - εγώ την συνείδησή μου την έχω καθαρή, είπα την αλήθεια.

    Ασφαλώς και η μεγάλη πλειοψηφία των ελλήνων δεν έφαγαν αυτά τα 300 δις.....αλλά και εμείς, οι πολίτες που δεν "φάγαμε" δημόσιο χρήμα, που δεν συμμετείχαμε στην λεηλασία - όπως λες- έχουμε ευθύνη, διότι δεν αντιδράσαμε, δεν καταγγείλαμε και δεν απαιτήσαμε για να σταματήσει αυτή η λεηλασία, αυτό το "φαγοπότι"....διότι δεν στείλαμε όσους πολιτικούς δεν σεβάστηκαν ή σπατάλησαν το δημόσιο χρήμα, δια παντός στο σπίτι τους με την ψήφο μας.....διότι δεν απαιτήσαμε ως κοινωνία από τις δικαστικές αρχές να είναι αυστηρότατες με όσους έλαβαν μέρος στην διασπάθιση δημόσιου χρήματος και να τους στείλουν φυλακή.....διότι ως κοινωνία δεν απομονώσαμε όλους τους ανθρώπους που απομυζούν τον ιδρώτα μας και ξόδεψαν αλόγιστα τα χρήματά μας.
    Αντίθετα τους χειροκροτούμε, τους επευφημούμε και συχνά-πυκνά τους ψηφίζουμε.

    Όσο για τον Max Keiser τα μπλέκει όλα και τα κάνει "αχταρμά".....δεν καταλαβαίνει ότι το πρόβλημα δεν είναι ελληνικό....ο στόχος είναι το ευρώ και η συνοχή της Ε.Ε.....απλώς η Ελλάδα είναι ο"αδύναμος κρίκος" της ευρωζώνης...το ίδιο πρόβλημα θα είχε οποιαδήποτε χώρα της ευρωζώνης, αν βρισκόταν στην θέση της Ελλάδος.

    Ο Max Keiser μιλά για κρίση χρέους - κάτι που επανειλλημμένα έχω γράψει εδώ μέσα, ότι το μεγαλύτερο πρόβλημα, αυτή την στιγμή, της Ελλάδας είναι το τεράστιο δημόσιο χρέος.

    Όσο για αυτό που λέει ο Max Keiser, ότι η Ισλανδία τάχα δεν πλήρωσε το χρέος της, η αλήθεια είναι η εξής :
    Οι Ισλανδοί δεν δέχτηκαν με δημοψήφισμα να πληρώσουν αποζημιώσεις σε Ολλανδούς και Βρετανούς πελάτες της ισλανδικής τράπεζας ... Δείτε περισσότερα.Icesave, η οποία κατέρρευσε το 2008.
    Πιο συγκεκριμένα, οι Ισλανδοί ψηφοφόροι με το δημοψήφισμα κλήθηκαν να κάνουν αποδεκτούς ή να απορρίψουν του όρους που διαπραγματεύτηκε η Icesave με τις κυβερνήσεις της Αγγλίας και της Ολλανδίας, για καταβολές ύψους 3,9 δισ. ευρώ,ποσό που αποτελεί αποζημίωση σε 340.000 ιδιώτες στην Αγγλία και Ολλανδία.

    Όσο για τα λαμόγια.....δεν έχουν χρώμα, όπως δεν έχουν χρώμα η φτώχεια και η ανέχεια......

    • omadeon avatar
      omadeon @ fatfat 12/04/2010 01:23:17

      @fatfat

      Αυτά που λες σεβαστά είναι, μόνο που... ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ τι λέει ο Max Keiser, διότι δεν έχεις ΙΔΕΑ ότι ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΠΕΣ ΕΣΥ το έχει ΗΔΗ πει κι αναλύσει εκτενώς ΚΑΙ εκείνος:

      Όσο για τον Max Keiser τα μπλέκει όλα και τα κάνει “αχταρμά”…..δεν καταλαβαίνει ότι το πρόβλημα δεν είναι ελληνικό….ο στόχος είναι το ευρώ και η συνοχή της Ε.Ε…..απλώς η Ελλάδα είναι ο”αδύναμος κρίκος” της ευρωζώνης…το ίδιο πρόβλημα θα είχε οποιαδήποτε χώρα της ευρωζώνης, αν βρισκόταν στην θέση της Ελλάδος.

      Μα... Το εξηγεί ΑΚΡΙΒΩΣ έτσι. Αυτό που του αποδίδεις ότι δεν ξέρει είναι ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ο ΙΔΙΟΣ. Εσύ τα ακούς σαν "αχταρμά" διότι δεν τα ακούς ΟΛΑ.
      Η τελευταία του συνεντευξη περί Ελλάδας αναφέρει κάτι σχετικό (από τα λεπτό 2.22 και μετά, περίπου. ΙΔΙΩΣ στο 3.38 και μετά).

      http://www.youtube.com/watch?v=L9XEuw5mNKY

  15. fatfat avatar
    fatfat 11/04/2010 18:39:16

    @ Orestios....για τα 298,5 δις ευρώ ελληνικό δημόσιο χρέος στις 31/12/2009, κάποιοι άλλοι φταίνε κυρίως και όχι οι κερδοσκόποι........

    • Orestios avatar
      Orestios @ fatfat 12/04/2010 02:45:50

      Πόσο πιο γραφικός θα γίνεις?
      Όλοι σε κράζουν για άσχετο. Ξευτιλίσου αφού τα καταφέρνεις τόσο καλά.

  16. omadeon avatar
    omadeon 12/04/2010 17:02:36

    ΓΕΝΙΚΗ ΥΠΕΝΘΥΜΙΣΗ
    Αν κανείς κρίνει τον Max Keiser ΜΟΝΟ από όσα είπε στο γνωστό βίντεο (των 293 χιλιάδων θεάσεων) που μετάφρασα και ανέβασα...
    ...τότε τον κρίνει είτε προκατειλλημένακ είτε και με ΕΛΛΙΠΗ πληροφόρηση.

    -Ψάξτε τον στη Wikipedia, και στο δικό του site http://maxkeiser.com, και στο κανάλι Russia Today, κλπ. ΠΡΙΝ "αποφανθείτε" (άλλοι για να λατρέψουν, άλλοι για να μειώσουν τον άνθρωπο).

    Ο Μαξ Κάίζερ θεός δεν είναι, ούτε έχει πάρει Νόμπελ. Ομως είναι ικανότατος αναλυτής, πρώην χρηματιστής, καινοτόμος, δημοσιογράφος, και πολλά άλλα. Συμφωνώ με τα περισσότερα που λέει, και ΔΕΝ με ενοχλεί το ότι είναι υπέρ ενός "υγιέστερου καπιταλισμού", παρόλο που δεν πιστεύω ότι ο καπιταλισμός μπορεί να είναι υγιής, στην τελική. Ριζικές ανατροπές θα χρειαστούν στο μέλλον και -σύμφωνα με άλλους, π.χ. Gerald Celente- πρόκειται για ένα σύστημα που πεθαίνει, εδώ και χρόνια. Ενα άλλο σύστημα θα προκύψει ή θα καταστεί αναγκαίο, προκειμένου να σταματήσει η τρέχουσα παρακμη και ολίσθηση σε νεο-φεουδαρχία. Αλλά... αυτά είναι ΨΙΛΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ μπροστά στην ΕΥΡΥΤΑΤΗ ΣΥΣΤΡΑΤΕΥΣΗ που χρειαζόμαστε ΤΩΡΑ, κατά του "καζινο-καπιταλισμού" που καταστρέφει τα πάντα.