#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
10/03/2011 20:53
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μέρκελ: πουλήστε κρατική περιουσία για να μειώσουμε τα επιτόκια



Νέος, ωμός εκβιασμός λίγο πριν από τη Μέρκελ η οποία μιλώντας στους βουλευτές της στο Βερολίνο είπε ότι η Γερμανία μπορεί να συμφωνήσει για μείωση του επιτοκίου του δανείου της Ελλάδας, αρκεί αυτή να συναινέσει σε πώληση κρατικής περιουσίας.

Οπως όλα δείχνουν, ακόμη και τα αυτονόητα, δηλαδή το χαμηλότερο επιτόκιο προκειμένου η χώρα να μην χρεοκοπήσει, δεν γίνεται δεκτό από τους Ευρωπαίους. Η Μέρκελ ουσιαστικά μας είπε ότι πρέπει να ξεχάσουμε μια ευνοϊκή ρύθμιση εκτός κι αν “κατεβάσουμε τα παντελόνια”. Να πουλήσουμε δηλαδή εταιρείες του Δημοσίου, να συμφωνήσουμε να πουληθούν νησιά και εκτάσεις φιλέτα προκειμένου να επωφεληθούν τα αρπακτικά του real estate που καραδοκούν στο εξωτερικό για να πάρουν για ένα κομμάτι ψωμί ακίνητα του ελληνικού κράτους.

Κάτω από την πίεση της χρεοκοπίας είναι δεδομένο ότι η κυβέρνηση θα υποχωρήσει και θα αναγκαστεί να πουλήσει ακίνητα, όπως το Ελληνικό. Ετσι, η Γερμανίδα Καγκελάριος “απαντά” στον Γ. Παπανδρέου ο οποίος είχε πομπωδώς δεσμευτεί ότι η μη πώληση κρατικής περιουσίας θα γίνει και νόμος του κράτους.

Για να δούμε τώρα αν αύριο, μετά από αυτή την εξέλιξη ο Ελληνας πρωθυπουργός θα βάλει τις κόκκινες γραμμές για τις οποίες έλεγε στη συνάντησή του με τους πολιτικούς αρχηγούς. Διότι ο εκβιασμός να πουλήσουμε τα υπάρχοντά μας, όπως προκρίνει η Μέρκελ, είναι ξεκάθαρη κόκκινη γραμμή.

Θα τολμήσει να τραβήξει το πιστόλι ο κ. Παπανδρέου ή το ξέχασε στην Αθήνα;

Σε μουδιασμένο κλίμα και χωρίς να εξασφαλίζει κάτι απτό και συγκεκριμένο για την Ελλάδα πραγματοποιήθηκε εξάλλου σήμερα  η συνάντηση του πρωθυπουργού Γ.Παπανδρέου με τον πρόεδρο της Γαλλίας, Νικολά Σαρκοζί, στο Παρίσι.

Επιβεβαιώνεται πλέον ότι οι διαπραγματεύσεις στη Σύνοδο Κορυφής της Παρασκευής θα είναι ιδιαίτερα σκληρές, χωρίς τίποτα να θεωρείται δεδομένο και εξασφαλισμένο.

Ενδεικτικές προς αυτή την κατεύθυνση είναι οι δηλώσεις του πρωθυπουργού μετά τη συνάντηση: «Η διαπραγμάτευση συνεχίζεται και θα είναι δύσκολη και σκληρή» είπε.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 10/03/2011 21:00:03

    ...Νέος, ωμός εκβιασμός λίγο πριν από τη Μέρκελ..
    Δεν νομίζω να είναι εκβιασμός. Είναι προσυνενοημένοι. Όπως στις αστυνομικές ταινίες, ο καλός και ο κακός μπάτσος.
    Εξ ου και όλη η πρεμούρα για να ελέγξουν πλήρως το δημόσιο τομέα οι πράσινοι κομματικοί δημ υπάλληλοι.
    Για να δοθούν τα περιουσιακά στοιχεία της Ελλάδας πιο εύκολα.

    • Έρεβος avatar
      Έρεβος @ Strange Attractor 10/03/2011 23:32:24

      Δεν πρόκειται να πουληθεί τίποτα, απλώς θα παραχωρηθεί για σαράντα με εξήντα χρόνια...

    • Αρκουδιάρης avatar
      Αρκουδιάρης @ Strange Attractor 11/03/2011 02:44:08

      +10000

  2. kiki avatar
    kiki 10/03/2011 21:06:16

    Πριν λιγο στο Μεγκα ο Πεταλωτης,ειπε "οτι εχουν δεσμευτει για πωλησεις 50 δις, βεβαια πολυ φιλοδοξο προγραμμα " οπως ειπε, κανεις δεν τον ρωτησε οτι αλλα ειχαν πει και τοση φασαρια κανανε οτι αυτοι ποτε δεν θα πουλησουν εθνικη περιουσια, αλλα φαινεται ηταν της προηγουμενης εβδομαδας αυτες οι δηλωσεις.

    • Ευθύμης avatar
      Ευθύμης @ kiki 10/03/2011 21:31:14

      Ίσως να του βγαίνουν τα νούμερα, αν υπολογίσει κανείς και την πώληση των παιδιών μας σε σκλαβοπάζαρα.. νομίζω οτι το πιάνει το όριο...

    • popolaros avatar
      popolaros @ kiki 10/03/2011 21:59:56

      Έτσι είπε..δεν τον πρόλαβα.
      Εδώ βγήκαν στο αντάρτικο ότι και καλά θα φτιάξουν νόμο για να μην πωλείται δημ.περιουσία.
      Πως αυτοί οι απίστευτοι συνεχίζουν και μας κυβερνάνε...δεν ξέρω.

  3. Δώρα Γκανούλη avatar
    Δώρα Γκανούλη 10/03/2011 21:12:41

    Δεν χρειάζεται όπλο σήμερα ο Πρωθυπουργός, ο κ. Πεταλωτής δήλωσε ότι εργαλείο μας είναι η ....αξιοπιστία μας και το ...σχέδιο μας!!!

    • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
      ΝΙΚΟΛΑΣ @ Δώρα Γκανούλη 10/03/2011 21:49:00

      Νεροπίστολο με δυο λόγια

  4. Agiatolax avatar
    Agiatolax 10/03/2011 21:13:51

    Για να δουμε τι θα πραξει το πολιτικο συστημα (νδ ,κκε - συριζα) , εσχατη προδοσια και ολοι στον τοιχο μαζι με γιωργακη η θα προτεινει χρεωκοπια ?

    Απαραδεκτες δηλωσεις , προσωπικη μου γνωμη καμμια διαπραγματευση εθνικου πλουτου με τους αθλιους εκβιαστες , αμεση κηρυξη χρεωκοπιας και προχωραμε σε λογιστικο ελεγχο οπως εκαναν πολλες χωρες

    • Ευθύμης avatar
      Ευθύμης @ Agiatolax 10/03/2011 21:32:29

      Ποιό πολιτικό σύστημα; μια παρέα γύρο απο ένα τραπέζι είναι όλοι τους.

  5. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 10/03/2011 21:19:50

    Ο ΓΑΠ έχει προσυμφωνήσει και έχει αποδεχθεί πλήρως τους όρους των Γερμανών για το Σύμφωνο Ανταγωνιστικότητας με αντάλλαγμα ίσως επιμήκυνση και μικρή πτώση του επιτοκίου. Ό ΓΑΠ δεν έχει τη δυνατότητα να διαπραγματευτεί για οτιδήποτε. Το πιστόλι που κρατά στο χέρι είναι σεσουάρ για τα μαλλιά.

  6. Νταβέλης avatar
    Νταβέλης 10/03/2011 21:25:06

    ΓΚΑΠ αυτό το λεμόνι και το ξύδι δε θα μας το δώσεις εύκολα... Να καθίσεις να το πιεις μόνος σου. Εδώ μετά την κατοχή δε ξεπουληθήκαμε και θα το κάνουμε τώρα?

  7. zio avatar
    zio 10/03/2011 21:27:11

    Δεν αποκλείεται να πάει να το παίξει πατριώτης και να ασκήσει βέτο, αντιδρώντας έτσι στον εκβιασμό.
    Νέος Μεταξάς ο ΓΑΠ! ο πατριώτης!

  8. psilos avatar
    psilos 10/03/2011 21:27:47

    Δεν αποκλείεται να πάει να το παίξει πατριώτης και να ασκήσει βέτο, αντιδρώντας έτσι στον εκβιασμό.
    Νέος Μεταξάς ο ΓΑΠ!

  9. giannis avatar
    giannis 10/03/2011 21:29:52

    ζω εξωτερικό. μόλις σήμερα μου είπε μια φίλη που δουλεύει σε νοσοκομείο ότι στο χαρτάκι μισθοδοσίας της τα ποσά αναφέρονται μετά απο τρία και πλέον χρόνια σε ευρώ ΚΑΙ ΣΕ ΔΡΑΧΜΕΣ. αναρωτιέμαι υπάρχουν άλλοι αναγνώστες στους οποίους έχει συμβεί αυτό;; έτσι, από περιέργεια

    • popolaros avatar
      popolaros @ giannis 10/03/2011 22:03:26

      οοpps.

  10. Gia avatar
    Gia 10/03/2011 21:33:38

    Εγώ πιστεύω ότι πρέπει να είμαστε λίγο ρεαλιστές. Το αν θα πουληθεί το Ελληνικό , οι Ολυμπιακές εγκαταστάσεις που ρημάζουν κλπ και μερικά ερειπωμένα Ξενία για να μειωθεί το χρέος δεν το βρίσκω κακό. Τώρα το θέμα είναι που θα σταματήσει αυτό. Τα 50 δις είναι πάρα πολλά και θα πρέπει να ξεπουληθεί το σύμπαν. Συμφωνώ με τον λογιστικό έλεγχο, αλλά εδώ μπορούν να γίνουν άμεσα πράγματα, όπως διασταύρωση εμβασμάτων που έφυγαν στο εξωτερικό με πόθεν έσχες, να ζητήσουμε άνοιγμα λογαριασμών στην Ελβετία και πολλά πολλά ακόμη. Δεν πιστεύω ότι είμαστε έτοιμοι για δραχμή, μακάρι να ήμασταν αλλά δεν είμαστε. Και επιέλους να κατασχεθούν οι περιουσίες, Βουλγαρακιδων, Ρουσοπουλων, Τζοχατζοπουλων, Λαλιωτηδων κλπ, κλπ, κλπ. Μετά βλέπουμε και για δραχμή.

  11. Aris. A avatar
    Aris. A 10/03/2011 21:43:20

    Φακτωρα το πιστόλι που θα βγάλει ο Γιώργος θα είναι το περσινό που είχε ξαναβγάλει ή του δώσανε κανά καινούργιο;;

    Ας ελπίσουμε ότι μέσα στην χρονιά θα έμαθε σκοποβολή.

  12. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 10/03/2011 21:51:05

    ή νεροπίστολο (το είπα και προτύτερα) ή της Λαμπρής. Ποιό από τα δύο είναι πιο τρομακτικό;

  13. popolaros avatar
    popolaros 10/03/2011 21:56:37

    Βρε μπας και η Μέρκελ με αυτές τις απαιτήσεις κοιτάει να βγάλει ανακόλουθο τον τζέφρι στα μάτια μας.
    Για αυτό τον έχει κρυο-ζέστη.
    Μπας και ξυπνήσουμε εμείς.

    • Greece Pleading avatar
      Greece Pleading @ popolaros 11/03/2011 16:45:45

      Μπορει και να παιζει.
      Μακαρι.

  14. Giannis_Analytis avatar
    Giannis_Analytis 10/03/2011 22:09:07

    Exoume dio Epiloges:
    Grigori Ftoxefsi (me tin Draxmi) i elexomeni Ftoxefsi me to DNT, alla afti i Katastasi tha trawixti epi dekaeties me terasties ke anipologistes Sinepies gia tin Ellada. Tha ftoxefsoun ke - fowame me afto to koinoniko Epipedo pou exoume- tha "kafropiithoun" oloklires genies.

    Se afto pou simfono ine pos to politiko mas Prowlima ine megalitero apo to oikonomiko. Prota prepi na xakatharisoume politika ke meta oikonomika. I Falirisi tha mas dosi afti tin efkeria.

  15. Giannis_Analytis avatar
    Giannis_Analytis 10/03/2011 22:10:04

    Irhe o kairos gia tin Draxmi:

    To Szenario: "Elexomeni Ftoxeusi" os mellon an sinexsoume etsi parakato:
    http://www.youtube.com/watch?v=fuehREoMOB8

    Δ. Καζάκης "σενάριο επιστροφής στη δραχμή" os Lisi
    http://www.youtube.com/watch?v=6JEQopoG6vI&feature=related

    "Epimikins"i tou Daniou ine "Lisi"? Me tipota! Ine to xeirotero!
    http://www.youtube.com/watch?v=q-q53OVeIT0&feature=related

  16. Nemesis avatar
    Nemesis 10/03/2011 22:19:19

    Υπάρχει σχέδιο να φύγει η Ελλάδα από την Ευρώπη...Εχουν συμφωνήσει οι μεγάλοι, προωθήται και ένας ασύλληπτος αντιγερμανισμός γενικώς, και μάλλον είναι θέμα χρόνου και προφάσεων. Η γεωπολιτική είναι σκληρή και δυστυχώς πλέον δε γίνεται μια χώρα να το παίζει ελεύθερη και ωραία. Κάπου πρέπει να ανήκει. Η Μεσόγειος σύντομα θα είναι μια αμερικανική λίμνη και ποιοι είμαστε εμείς, ο ελληνικός λαός, να χαλάσουμε τη δουλειά?

  17. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 10/03/2011 22:21:24

    δις ιζ Πάρτα... όταν έχουμε βάλει υποθήκη στα πάντα και έχει και Βέλγους χωροφύλακες ΔΕΝ θα το ξαναπώ.

    στο Πάρτα, χάνουν 100. Δεν μπορούν. Με την απειλή δεχονται να χάσουν 30-30-50., τους δίνουμε πίσω το Ρίο-Αντιρριο (στους Γαλλέους) και τον Σκαραμαγκά δώρο στους Γερμανούς (και μου άρεσε ο Σκαραμαγκάς). Όποιος δώσει ΔΕΗ, ή Υ/Η, ή ΕΥΔΑΠ-ΕΥΑΘ είναι Προδότης.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ archaeopteryx 10/03/2011 22:41:05

      Φανταζεσαι Φωτοπουλο με Γαλλο-Γερμανο στους διακοπτες ??? χαχαχαχαχαχα

      Εναλλακτικη ψυχαγωγια.

      ΠΠ

  18. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 10/03/2011 22:38:22

    και το ΓΑΠ τι νταη θα της πει αρχικα... εγω δε μασαω θ περασω νομο για την ακινητη περιουσια... ελα να μου αλλαξεις το νομο !!!
    Εχει και οπλα μαζι του.. Διστομο και Μιζενς... απασφαλισμενα....
    Που ειναι το βετο των παπαγαλων??? το αφησε πισω στ αεροπλανο μηπως??
    Τι εγινε εκεινο το τραινο που εβλεπε τα αλλα τραινα να περνουν??

    Στη ΝΔ πρπει να μαζευτουν ΑΠΟΨΕ στο think tank και να βγουν με ανακοινωσεις τυπου...

    "αν το ΓΑΠ βαφτισει το ξεπουλημα της Ελλαδας παραχωρηση,leasing,factoring, ενοικιο, BOT, υπερπτηση επενδυτων klp klp " δε θα μασησουμε..
    Το λεω να προλαβουν τα Πρασινολογα που ερχονται. Το ΓΑΠ τα εχει παρει μαζι του γραμμενα σε χαρτι. Ετοιμα ειναι.

    Να ρωτησουν και το Ξεπεταλωτη και το Θοδωρα και το Ραγκουση ακι το Μπενυ... αν πει αυτα και βαφτισει ετσι το πουλημα της γης, τι θα πειτε?? θα το δεχτειτε?? εχετε σχολιο επ αυτου???

    αντεεεεε να προλαβουμε το ΠΑΣΟΚ απο μεσα και απ εξω μπας και γλιτωσουμε καμια παραλια. Διοτι εαν φανταστω οτι θα πληρωσω εισοδο σε Γερμανο να κανω μπανιο.... θα κλειστω στη Βουλη με γαλετα και οσο παρει... Ο Φακτωρας θα μου φερνει τα υγρα......

    ΠΠ

  19. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 10/03/2011 22:42:34

    Ρε συ Φακτωρα στη φωτο τι του δειχνει του ΓΑΠ η Ατζελα???
    Εχει και ΕΣΡ και καων κρατει... αλλα τι του λεει???

    ΠΠ

  20. Νίκος avatar
    Νίκος 11/03/2011 08:03:00

    Ουδείς εκβιασμός. Απλά, στα πλαισια του Ευρωπαϊκού "κεκτημένου" γίνονται όλα.