03/03/2010 15:53
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μέρκελ και Κομισιόν συγχαίρουν την ελληνική κυβέρνηση

Τα νέα μέτρα που αποφάσισε η ελληνική κυβέρνηση, χαιρέτισε σήμερα η Γερμανία. Όπως εκτίμησε ο εκπρόσωπος της καγκελαρίου Μέρκελ, το Βερολίνο είναι πεπεισμένο ότι τα νέα μέτρα θα βοηθήσουν να αποκατασταθεί η εμπιστοσύνη έναντι της Ελλάδας. Πρόσθεσε πάντως πως αυτά πρέπει να εφαρμοστούν και ξεκαθάρισε ότι κατά τη συνάντηση Μέρκελ - Παπανδρέου την Παρασκευή «η Γερμανία δεν θα προσφέρει βοήθεια στην Ελλάδα

Τα πρόσθετα μέτρα χαιρέτισε και ο πρόεδρος του Eurogroup Ζαν Κλοντ Γιούνκερ, σημειώνοντας ότι η Ελλάδα μπορεί να υπολογίζει -αν κριθεί αναγκαίο- στην οικονομική βοήθεια των ευρωπαίων εταιρών.

Με τη σειρά της, η Κομισιόν συνεχάρη την Ελλάδα για τα νέα μέτρα δημοσιονομικής εξυγίανσης. Ο πρόεδρος της Κομισιόν Ζοζέ Μανουέλ Μπαρόζο εξέφρασε την ικανοποίησή του ενώ νωρίτερα, κατά τη διάρκεια συνέντευξης Τύπου στις Βρυξέλλες, επιβεβαίωσε ότι με αφορμή την κρίση στην Ελλάδα εξετάζεται το ενδεχόμενο δημιουργίας ενός ευρωπαϊκού ταμείου στήριξης των χωρών του ευρώ σε περιπτώσεις έκτακτης ανάγκης. «Θα παρουσιάσουμε συγκεκριμένα εργαλεία εν ευθέτω χρόνω», ανέφερε.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 03/03/2010 15:58:51

    Μπράβο κ Παπανδρέου διευρύνεται η απήχηση σας αφού μετά τον Επίτιμο έχετε τα εύσημα των:

    -Μέρκελ
    -Μπαρόζο
    -Ζαν Κλοντ Γιούνκερ

    όσα για την στήριξη τους ... «Θα παρουσιάσουμε συγκεκριμένα εργαλεία εν ευθέτω χρόνω»

    συνεχίστε με καμία δημοσκόπηση από τα ΜΜΕ της πατρίδας μας που να δείχνει απήχηση 70%, δεν είναι δύσκολο 2 -3 δρόμους και 5 - 6 εργάκια ανακύκλωσης ΑΠΕ κλπ.

    • Swell avatar
      Swell @ Ο Ιθαγενής 03/03/2010 16:54:13

      O επίτιμος έχει την πατρότητα της ιδέας.

      http://swell-swell.blogspot.com/2010/03/blog-post_03.html

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ Ο Ιθαγενής 03/03/2010 21:48:11

      Άλλη μια Ελληνική στήριξη από ΛΑΟΣ

      Επίτιμος και Καρατζαφέρης επαινούν ΓΑΠ.
      Δεν είχα φανταστεί ότι είναι τόσο χάλια τα μέτρα.

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ Ο Ιθαγενής 03/03/2010 23:23:29

      και ο Μάνος, έχουμε λοιπόν:

      Στέφανος Μάνος
      Καρατζαφέρης
      Επίτιμος

      Μπράβο κ Πρωθυπουργέ.

  2. πατριωτης avatar
    πατριωτης 03/03/2010 16:18:02

    δεν χρειαζεται την στηρηξη των ελληνων .....εχει πλεον τους πακιστανους,αλβανους,γεωργιανους,μπαγκλαντεσιανους...κλπ που τον και θα τον στηριζουν

  3. anetos avatar
    anetos 03/03/2010 16:24:21

    απο αλλου...
    "Επιτελους βρεθηκε καποιος να βαλει χερι στους δημοσιους υπαλληλους."

    "Σε αυτους τους κηφηνες που ξυνονται ολη μερα, περνουν απιθανα επιδοματα (πχ εγκαιρης προσελευσης στην εργασια!!), γραφουν εικονικες υπερωριες, λειπουν οποτε θελουν για οσο θελουν, δουλευουν 15 χρονια και περνουν συνταξη για τα επομενα 30 συν το εφαπαξ και βεβαια οταν τολμησεις να τους ενοχλησεις για να σε εξυπηρετησουν, σε κοιτουν λες και τους σκοτωσες την μανα - αν δεν σε βρισουν κιολας...
    Ενταξει, μαζι με τα ξερα καιγονται και τα χλωρα, γιατι καποιοι οντως δουλευουν, αλλα δυστυχως η Ελληνικη κοινωνια ειναι de facto αδικη.
    Οποιου δεν του αρεσει λοιπον, ας παραιτηθει και ας ψαξει δουλεια στον ιδιωτικο τομεα, να παιρνει ψιχουλα και να δουλευει ολη μερα - αν βρει δουλεια φυσικα."

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ anetos 03/03/2010 16:35:01

      Δεν έχω τίποτε εναντίον των ΔΥ γενικά, υπάρχουν και αρκετοί ευσυνείδητοι σε μερικές Υπηρεσίαες.
      Αλλά όταν ακούω τις λέξεις "εκτός έδρας", "επίδομα συσκέψεων" ή "υπερωρία" (άς προσλάβουν νεότερους, ανέργους, όπου υπάρχουν ανάγκες, βρε αδελφέ), τραβάω πιστόλι.

    • Crash&Burn avatar
      Crash&Burn @ anetos 03/03/2010 17:56:10

      Ας βγουν και αυτοι εξω στον πραγματικο κοσμο να δουν πως βγαινει το ψωμι και τι σημαινει αβεβαιοτητα για το αυριο, τι σημαινουν οι εννοιες-αποριες "απεργια? τι ειναι αυτο", "ωραριο, 8αωρο?" "ΕΠΙΔΟΜΑ !!!! ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ" και να στα παιρνει το κρατος αναδρομικα, να πληρωνεις ΦΠΑ, ασφαλιστρα μηνας μπει μηνας βγει .... και να σε εκβιαζει καθε δημοσιος "λειτουργος"
      ατε να σας δω .... τι ωραιος που ειναι να ιδωτικος τομεας

    • Διοτίμα avatar
      Διοτίμα @ anetos 03/03/2010 18:54:38

      Είμαι 61 χρονών, δουλεύω ασφαλισμένος 39 χρόνια (27 στο δημόσιο, 10 στον ιδιωτικό τομέα και 2 χρόνια στρατό), με τρία παιδιά και παίρνω (έπαιρνα!) 1.600 € το μήνα, χωρίς κανένα περιουσιακό στοιχείο... Να 'βγώ, λοιπόν, έξω σtον πραγματικό κόσμο, να συναντήσω τί; Την ηληθιότητα!

    • Crash&Burn avatar
      Crash&Burn @ anetos 03/03/2010 20:46:51

      @Διοτίμα
      Το θέμα είναι το πόσο ευκολα ειναι στον ιδιωτικο τομεα σε σχεση με τον δημοσιο, και οχι ποσο ηλιθιο ή μη ειναι κατι.
      Δεω θετω το θεμα προσωπικα

    • πολίτης avatar
      πολίτης @ anetos 03/03/2010 21:59:10

      Αγαπητέ άνετε, Τι εννοείς ακριβώς; Ποιός έβαλε χέρι στους δημοσίους υπαλλήλους που αναφέρεις; Δυστυχώς θα πρέπει να σε πληροφορήσω ότι η περικοπή στους μισθούς και τα δώρα δεν πρόκειται να έχει καμία επίπτωση στις κατηγορίες αυτές:
      1. Όσοι παίρνουν πλασματικές υπερωρίες θα συνεχίσουν να τις παίρνουν, η μείωση του 30% το πολύ πολύ να αφορά αυτούς που κάνουν πραγματικές υπερωρίες.
      2. Όσοι λείπουν όποτε θέλουν, θα εξακολυθήσουν να λείπουν και μάλιστα περισσότερο, αφού θα ακούσεις συχνά τη δικαιολογία "Αφού μου κόβουν το μισθό γιατί να δουλεύω;"
      3. Το θέμα της σύνταξης δεν το συζητώ, δεν ισχύει έτσι κι αλλιώς για τους νέους ασφαλισμένους.
      4.Όσοι δεν ήταν εξυπηρετικοί θα συνεχίσουν τα ίδια και χειρότερα, γιατί θα είναι πιο κακοπληρωμένοι.
      5. Δεν αναφέρεις και αυτούς που δωροδοκούνται, οι οποίοι δικαιώνονται πλήρως, αφού θα βρίσκονται σε ακόμη πλεονεκτικότερη θέση από τους ηλίθιους έντιμους και ευσυνείδητους συναδέλφους τους.
      Επειδή έχω δουλέψει και στους δύο τομείς και υποστηρίζω πάντα φανατικά τον ελεύθερο επαγγελματία, σου λέω ωστόσο ότι τα πράγματα δεν είναι έτσι, όταν είσαι από την άλλη πλευρά. Ειδικά τα τελευταία χρόνια έχουν διοριστεί πολλά αξιόλογα παιδιά, τα οποία καλούνται ουσιαστικά να βάλουν τάξη στο χάος και βρίσκονται στα πρόθυρα νευρικού κλονισμού, ακριβώς επειδή συνειδητοποιούν τους καθημερινούς κινδύνους που συνεπάγεται η έλλειψη οργάνωσης, το νομοθετικό χάος και η ύπαρξη ανέντιμων ή ηλίθιων συναδέλφων, από τους οποίους μπορείς να βρεις τον μπελά σου΄.
      Το δημόσιο θα αναρρώσει όταν αρχίσει να "αδειάζει" από τους παλαιότερους, που διορίστηκαν με διάφορους πλάγιους τρόπους και λειτουργούν όπως περιγράφεις και όταν αρχίσουν επιτέλους να εφαρμοζονται οι διατάξεις για την αξιολόγηση και την πειθαρχική ευθύνη. Προς το παρόν, με αυτά τα μετρα τιμωρούνται πάλι αυτοί που δε φταίνε.

    • Στέργιος avatar
      Στέργιος @ anetos 03/03/2010 22:03:01

      Ένας ΔΥ θα μπορούσε να πει σε κάποιον ιδιώτη ότι σε τελική ανάλυση, από τους ΔΥ είναι που παίρνει το κράτος τα χρήματα για τους φόρους που θα πληρώσουν τα σχολεία και τα νοσοκομεία και τους δρόμους, έστω και σκάρτα, που θα χρησιμοποιήσει και ο ιδιώτης.

      Αν υπολογίσουμε ότι ο μέσος ΔΥ θα χάσει 700 ευρώ τον χρόνο, και αναγάγουμε αυτά τα 700 ευρώ στα 9 εκατομμύρια ενηλίκων και θεωρητικά φορολογούμενων Ελλήνων, το κράτος θα έβγαζε ΜΟΝΟ από τη μείωση των μισθών €6,3 δις, αντί για τα €2,4 δις που υπολογίζει ότι θα βγάλει.

      Άρα, ο ΔΥ υπάλληλος επωμίζεται πάνω από 2,5 φορές περισσότερο βάρος από ό,τι του αναλογεί. Γιατί; Γιατί ο ιδιώτης φοροδιαφεύγει.

      Γι'αυτό, πρώτα σκεφτείτε και μετά βρίστε τους ΔΥ. Και μετά, κόψτε και καμμιά απόδειξη στο μαγαζί σας, έτσι για αλλαγή. Με το κανονικό ποσό, όχι απόδειξη €5 για εμπόρευμα €50, έτσι;

      Και αν εσείς που βρίζετε είστε ΙΥ με €400 και €500 μισθό, τα συλλυπητήριά μου. Εϋχομαι γρήγορα να βρείτε μια δουλειά που να σας πληρώνει έναν αξιοπρεπή μισθό. Αλλά μην κακίζετε έναν ΔΥ επειδή δεν ζει μέσα στη μαύρη φτώχια. Ένας απολυμένος ΔΥ που θα ανταγωνίζεται μαζί σας για την ίδια δουλειά ξέρετε τι αποτέλεσμα θα έχει; Ο μισθός σας θα πάει από τα €500 στα €300. Ωραία θα είναι τότε;

    • Crash&Burn avatar
      Crash&Burn @ anetos 04/03/2010 09:11:39

      Η αληθεια ειναι καπου ενδιαμεσα οπως παντα.

      Αυτο που ακουσα για νεα παιδια μου δινει κουραγιο οτι καποτε θα δουλευει και αξιοκρατικα το δημοσιο. Και επιτελους να αποκτησουν αλλα προτυπα οι νεοι, εχω βαρεθει να βλεπω σαν ινδαλμα της νεολαιας της καφετεριας οτι θα παω να βολευτω στο δημοσιο.

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ anetos 04/03/2010 10:11:01

      Διοτίμα έχεις δίκιο. Η ηλιθιότητα εδώ είναι γενικευμένη, στον ιδιωτικό τομέα είναι βαρύτερης μορφής, αναμφισβήτητα. Αλλά τι θα πεί "αμειβόμενα συμβούλια" ή "επίδομα ευθύνης"; Ή παίρνεις τον δίκαιο μισθό ή όχι;
      Από την άλλη, πάλι έχεις δίκιο: Τί θα πεί bonus στα στελέχη του (ιδιωτικού) χρηματοπιστωτικού; Μισθωτοί είναι αυτοί ή μαντρόσκυλα των "επενδυτών" - ακρίδων που ρημάζουν ολόκληρο τον πλανήτη; Ομαδική επιβίβαση σ' ένα καράβι με τάπα στον πάτο τους χρειάζεται, και φούντο στ' ανοιχτά των Αζορών. Λυπάμαι όμως τους καρχαρίες που θα πεθάνουν από δηλητηρίαση.
      Εγώ είμαι 58 χρονών, μια ζωή στον ιδιωτικό τομέα, μισθωτός. Τώρα 1400.
      Ποιά ήταν η καλύτερη περίοδος της ζωής μου; Μα τα χρόνια που δούλευα μισθωτός στον ιδιωτικό τομέα στη χώρα της Άνγκελα Μέρκελ.
      Ποιό ήταν το μεγαλύτερο λάθος μου; Που γύρισα πίσω, εδώ. Ποιός φταίει; Εγώ!

  4. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 03/03/2010 16:55:17

    Έφτασαν ντυμένοι φίλοι
    Αμέτρητες φορές οι εχθροί μου
    ..........

  5. ataktos avatar
    ataktos 03/03/2010 17:15:29

    Μάλλον επειδή δεν έχουν τίποτα καλύτερο να κάνουν

  6. κοψοχέρης avatar
    κοψοχέρης 03/03/2010 17:32:37

    Και ο Μητσοτάκης και η μεγαλοκοπέλλα και ο Κούλης, σύσσωμη η Αγία Οικογένεια συγχαίρει το Γιωργάκη οικογενειακώς!
    Μεγάλες χαρές περνάμε σήμερα, αξέχαστες.

    • εναςάσχετος avatar
      εναςάσχετος @ κοψοχέρης 03/03/2010 19:49:53

      Πάρτυ φαιοπράσινων βρυκολάκων!

  7. ataktos avatar
    ataktos 03/03/2010 20:33:57

    Ειλικρινά πιστεύει κανείς ότι οι Ευρωπαίοι ηγέτες ασχολούνται με ανθρωπάκια τύπου ΓΑΠ και Παπακωνσταντίνου .Μην σαλτάρουμε πως αυτοί ασχολούνται με μας

  8. JOHN avatar
    JOHN 04/03/2010 00:54:28

    Γιωργακη μηπως θυμασαι ποτε στα νιατα σου να φωναζες διπλα σο μπαμπα σου ΕΟΚ και ΝΑΤΟ το ιδιο συνδικατο?Ετσι για την ιστορια,για προσφορα στην ερευνα της διπλοπροσωπιας.Γιατι και προ τετραμηνου οριμος μεσηλικας πια,καπου εβλαιπες να υπαρχουν χρηματα,και μετα ολα χαθηκαν,και ξαφνικα βρεθηκαμε πνιγμενοι στα χρεη.Ανησυχιτικη η κατασταση κατι πρεπει να γινει εδω και τωρα!