#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
17/05/2012 07:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μέρκελ: Οι Έλληνες πληρώνουν τα λάθη των πολιτικών τους (!!!)



«Αυτό που αντιμετωπίζει ο λαός της Ελλάδας είναι μία πολύ σκληρή περίοδος και τα λάθη που διαπράχθηκαν στο παρελθόν από τους πολιτικούς τα πληρώνουν τώρα πολλοί άνθρωποι που δεν έχουν καμία σχέση, που δεν έφταιξαν».

Αυτό είπε σε συνέντευξή της στο CNN η Γερμανίδα καγκελάριος Αγκελα Μέρκελ αποδίδοντας ξεκάθαρα ευθύνες για την κατάντια της Ελλάδας στους πολιτικούς της μεταπολίτευσης.

Χαρακτήρισε αναγκαίες τις θυσίες του ελληνικού λαού και εμμέσως υποσχέθηκε στήριξη με αναπτυξιακά μέτρα.

«Θυσίες έπρεπε να γίνουν, η Ελλάδα πρέπει να τηρήσει τις δεσμεύσεις της και η Ευρώπη από πλευράς της να επιδείξει αλληλεγγύη για τη στήριξη της ανάπτυξης και της απασχόλησης», είπε η Μέρκελ.

Ερωτηθείσα εάν υπάρχει πιθανότητα να μην εκπληρώσει η Ελλάδα τις δεσμεύσεις της έναντι των πιστωτών και εάν σε αυτό το σενάριο θα «δει» την έξοδο από το ευρώ, η Μέρκελ αναφέρει στον δημοσιογράφο του CNN: «Έχουμε πολύ διαφορετικούς ρόλους, εσείς θέλετε να κρατήσετε όλες τις θεωρητικές επιλογές ανοιχτές και εγώ να απαντήσω σε αυτή τη λίστα, εγώ όμως σας λέω καθαρά αυτό για το οποίο εργάζομαι».

«Εργάζομαι για να παραμείνει η Ελλάδα στην ευρωζώνη»  τονίζει. Η Μέρκελ επισήμανε ότι πιστεύει πως το ευρώ, όπως είναι σήμερα με όλα τα κράτη-μέλη, μπορεί να είναι ένα σταθερό νόμισμα και κάθε χώρα πρέπει να κάνει ό,τι πρέπει για να εξασφαλιστεί αυτό.

«Και αυτό είναι το ζήτημα που είμαι πάντα πρόθυμη να συζητήσω. Η Ευρώπη πρέπει να κάνει πολλά. Αυτό δεν αφορά μόνο τη δημοσιονομική πολιτική, αλλά επίσης και την ανταγωνιστικότητα. Η ανταγωνιστικότητα είναι κάτι για το οποίο πρέπει να εργαζόμαστε διαρκώς, για παράδειγμα για δομικές μεταρρυθμίσεις, τόνωση της ανάπτυξης και αυτό θα συζητήσουμε και στη G8 στις ΗΠΑ» συνέχισε.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 17/05/2012 07:40:01

    Μέ ἐξοργίζει τό γεγονός,ὃτι θά ἀναγκαστῶ γιά μιά φορά νά συμφωνήσω μαζί της...

    • voter avatar
      voter @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 17/05/2012 08:17:31

      Καλημέρα !
      Υπάρχει και η έννοια της διάκρισης !
      Στα όσα λέει στο άρθρο η Μερκελ , ποιος λογικός άνθρωπος δεν θα συμφωνούσε ? Οι προσπάθειες τύπων σαν τον Παγκαλο να ενοχοποιήσουν όλο τον κόσμο , ο συγκεκαλυμμένος ξύλινος λόγος των πολιτικων μας εν γένει , οι οσφυοκάμψεις τους μπροστα στους δημοσιογράφους , στέκονται στον θλιβερό αντίποδα.

      • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
        ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ voter 17/05/2012 08:46:44

        Καλημέρα voter,ἒχεις δίκιο.

  2. Κώστας Τ avatar
    Κώστας Τ 17/05/2012 08:16:50

    Θυμίζει ανακοινώσεις των αρχών κατοχής για τα "αναγκαία" αντίποινα."Σήμερα εκτελέσθηκαν 40 όμηροι σε αντίποινα για την δολοφονία ενός γερμανού στρατιώτη"!"Σήμερα καταστράφηκε το Ελατοχώρι προς παραδειγματισμό, διότι οι κάτοικοι του βοηθούσαν τους αντάρτες.Έλληνες είστε αχάριστοι και φέρεστε εχθρικά στον γερμανικό στρατό που αγαπάει και προστατεύει την χώρα σας".Η ιστορία επαναλάμβάνεται δραματικά με μεγάλες απώλειες από την πλευρά μας,όσον αφορά τους συνεργάτες απολαμβάνουν τα έργα τους!!!

    • voter avatar
      voter @ Κώστας Τ 17/05/2012 09:01:00

      Καλημέρα ! Αν θέλεις να την παραλληλισεις με καποιον , καλύτερα να θυμηθεις την Ολμπραιτ , λιγο πριν την επιθεση στο Ιρακ ,που κοντολογίς έλεγε στον Ιρακινο λαό οτι "θα σας διαλύσουμε για να γλυτώσετε απο τον Σανταμ ". Διάκριση λοιπον . Αυτα που λεει στο αρθρο απηχουν την εντυπωση παμπολλων Ελλήνων για τους πολιτικους -και οχι για την πολιτικη και αυτό είναι το θέμα μας κι οχι η Μερκελ .

    • S.P. avatar
      S.P. @ Κώστας Τ 17/05/2012 09:17:01

      Ατεκμηρίωτες και επιπόλαιες οι απόψεις και οι συγκρίσεις σας, τις οποίες δεν πιστεύουν, ούτε οι αγρότες στα καφενεία της κάθε παλαιοκαστρίτσας, που καλυπτόμενοι πίσω από τους πολιτικούς τους, εδήλωναν ψευδή διογκωμένα στοιχεία για την είσπραξη επιδοτήσεων που δεν δικαιούντο, για την χορήγηση αγροτικών συντάξεων , που δεν εδικαιούντο, για την είσπραξη πλασματικής επιστροφής ΦΠΑ για για ...ων αριθμός ουκ έστιν.
      Αν ο λαός υιοθετήσει τις απόψεις σας η κρίση δεν θα έχει ποτέ τέλος, και καλά οι φταίχτες (που είναι δυστυχώς και οι περισσότεροι) να πληρώσουν, εμείς οι άφταιγοι τι χρωστάμε ;
      Η Μέρκελ έχει απόλυτο δίκιο στο θέμα αυτό.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Κώστας Τ 17/05/2012 12:28:08

      Γιατί να μη βγει να κάνει τέτοιες δηλώσεις, τύπου "Achtung, Achtung" των δυνάμεων κατοχής; Βρίσκει και τα κάνει, όταν το ίδιο το πολιτικό σύστημα (που σήμερα καθυβρίζει) λειτουργεί ως ο δουλοπρεπέστερος ξεσκονιστής -για να μην το πω πιο χοντρά- που διαθέτει στην Ευρώπη.

  3. voter avatar
    voter 17/05/2012 08:22:20

    Και έχει και την ευγένεια να ονομάσει "λάθη " αυτά που σε πολλές περιπτώσεις εμείς ονομάζουμε αναλγησία , κυνικότητα , προσωπικο συμφέρον ,ισως και στο μέλλον προδοσία .

    • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
      ΣΤΕΛΙΟΣ @ voter 17/05/2012 11:40:43

      Πολύ ευγενικό εκ' μέρους σου Αγγέλα ,αλλα...αυτούς τους πολιτικούς τους ψήφιζε ο Ελληνικός λαός!

      • avanti avatar
        avanti @ ΣΤΕΛΙΟΣ 17/05/2012 12:03:24

        Και ετοιμάζεται να τους ξαναψηφίσει μην τυχόν χαθεί η μαγιά.

  4. Wolf avatar
    Wolf 17/05/2012 11:34:19

    Και οι λαοί της Ευρώπης -και οχι μόνον- πληρώνουν τους δικούς σας παλαιότερους πολιτικούς και πολιτικές, κυρία μου!!! Τις ντροπες σας και τα εγκλήματα σας!!!

  5. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 17/05/2012 12:01:19

    "Οι Έλληνες πληρώνουν τα λάθη των πολιτικών τους".
    Άν εκτός απο τα λάθη των πολιτικών της Ελλάδας, εννοεί μαζί και σοβαρότατα λάθη των πολιτικών που κυβερνούν σήμερα την Ευρώπη ως σύνολο, έχει απόλυτο δίκιο και η διαπίστωσή της είναι απολύτως σωστή.

  6. vassilis avatar
    vassilis 17/05/2012 12:17:15

    Αυτοι οι πολιτικοι δεν καναν λαθη.Αυτοι οι πολιτικοι εξαγοραζονταν απο γερμανους λομπιστες και προδιδαν τη χωρα τους.Αρα υπαρχει συνευθυνη της κ.Μερκελ!

  7. Nikitas avatar
    Nikitas 17/05/2012 12:18:33

    Δηλαδή η Μέρκελ από τη μια λέει στο CNN ότι οι πολιτικοί έκαναν λάθη κι από την άλλη προτρέπει τους Έλληνες να ψηφίσουν αυτούς τους ίδιους πολιτικούς;

    Εμ δεν τα έχει χάσει μόνο το ελληνικό πολιτικό σύστημα με τις εξελίξεις...

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Nikitas 17/05/2012 12:43:56

      Αυτό ακριβώς επισήμανα...
      Και ισχύει από την άνοιξη του 2010. Ιδού όλο το "video":
      Εκλογές στη Β. Ρηνανία - Βεστφαλία είχαν και τότε (το 1/3 της Γερμανίας). Και η κ. Μέρκελ διαχειριζόταν το Ελληνικό και Ευρωπαικό πρόβλημα ...κυττώντας τις οριακές δημοσκοπησεις. Αποτέλεσμα τότε CDU 34 %, SPD 34 %, Πράσινοι 12 %, FDP 7 %. Σχηματίστηκε κυβέρνηση οριακής μειοψηφίας SPD - Πρασίνων.
      Η κυβέρνηση έπεσε 2 χρόνια μετά. Νέες εκλογές. Και η κ. Μέρκελ διαχειρίσθηκε πάλι το Ελληνικό και Ευρωπαικό πρόβλημα κυττώντας τις ...όχι πιά οριακές δημοσκοπησεις.
      Αποτέλεσμα τώρα CDU 26 %, SPD 39 %, Πράσινοι 12 %, FDP 8,5 %.
      SPD - Πράσινοι συνέτριψαν τους "Χριστιανο"δημοκράτες. Η κ. Μέρκελ απέλυσε τον δελφίνο της Νόρμπερτ Ρέτγκεν, θεωρώντας τον υπεύθυνο για την ήττα. Συνεχίζει να παρακολουθεί άβουλη την Ευρωπαική κρίση. Και δεν έχει πλέον διάδοχο μέσα στο κόμμα.
      Μωραίνει Κύριος ήν βούλεται απωλέσαι.

      • Nikitas avatar
        Nikitas @ Ο Θείος 17/05/2012 12:56:28

        Εμ δεν τα έχει χάσει μόνο η Μέρκελ με την κρίση και τη διαχείρισή της. Αυτή τουλάχιστον είχε δηλώσει κάτι ανάλογο στο παρελθόν στη γερμανική βουλή.

        Δυστυχώς όλοι (πολιτικοί Έλληνες ή Ευρωπαίοι, οικονομολόγοι, τραπεζικοί) βαδίζουν σε επικίνδυνα αχαρτογράφητα μονοπάτια όπου δεν ξέρουν αν στο τέλος του μονοπατιού υπάρχει ξέφωτο ή γκρεμός.

        Κι Ελλάδα σ' όλα αυτά είναι το πρώτο πειραματόζωο; Κι όπως όλα τα πειραματόζωα, αν πεθάνουν υπάρχουν διαθέσιμα άλλα.

  8. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 17/05/2012 12:55:57

    Δεν πάει καλά. Μόλις σήμερα, η Opel (δηλαδή η μητρική GM), ανακοίνωσε ότι η παραγωγή του μοντέλου Astra από το έτος 2015 φεύγει από το κύριο Γερμανικό εργοστάσιο της εταιρίας στο Rüsselsheim και μεταφέρεται στο Βρετανικό εργοστάσιο του Ellesmere Port και στο Πολωνικό του Gleiwitz. To εργοστάσιο στο Rüsselsheim, από τα παραδοσιακά καμάρια της Γερμανικής αυτοκινητοβιομηχανίας θα κλείσει. Δεν πάνε καλά. Οι Αμερικανοί επενδυτές προτιμούν τους Άγγλους και Πολωνούς, η Γερμανική οικονομια υπό την Μέρκελ πέρασε από το απόγειο και μπαίνει σε καθοδική πορεία.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Ο Θείος 17/05/2012 15:09:21

      Η είδηση που ανέφερες -μολονότι προ ημερών είχε διαψευσθεί, για να... επιβεβαιωθεί τελικά σήμερα-, με λυπεί γιατί είχα θείους μετανάστες που εργάζονταν εκεί (έχουν πλέον επαναπατρισθεί), και στην εφηβική μου ηλικία είχα επισκεφθεί σε δύο διαφορετικά καλοκαίρια το εργοστάσιο και την ευρύτερη περιοχή που ήκμαζε ένεκα αυτού.

      Από εκεί και πέρα, αγαπητέ Θείο, μπορείς να δεις και μόνος σου πόσο "λειτουργεί" υπέρ της ανταγωνιστικότητας η εσωτερική υποτίμηση που ασκεί μεθοδικά στο εσωτερικό της η Γερμανία. Ακόμα και με καθηλωμένες επί 10+ χρόνια τις αποδοχές, τα εργοστάσια φεύγουν. Κι έχεις και τον Κουβέλη να σου λέει για "σταδιακή (ζήσε μαύρε μου) απαγκίστρωση" από το μνημόνιο...

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Αυριανιστής 17/05/2012 15:35:15

        Το κάνουν για εξοικονόμηση, λόγω πτώσης της ζήτησης έχουν ζημίες στην Ευρώπη. Δεν είναι οι αποδοχές το προβλημα (στην Αγγλία δεν είναι χαμηλότερες), αλλά η πτώση της ζήτησης.
        Είναι θέμα ανοιχτά πολιτικό πλέον. Είδες σήμερα, ο Μοσκοβιτσί απορρίπτει το σύμφωνο σταθερότητας άν δεν τροποποιηθεί με αναπτυξιακό σκέλος. Η Μέρκελ "τελειώνει", δεν μπορεί έτσι. Την "καθάρισε" ακόμη και ο Άξελ Βέμπερ.
        Η Opel έχει εργοστάσιο και στο Bochum. Δεν είναι βέβαιο ότι θα κλείσει το ένα ή το άλλο, κατασκευάζουν εκεί και άλλα μοντέλα. Διορθώνω ότι αν κλείσει, θα κλείσει μάλλον το Bochum.

  9. yellow avatar
    yellow 17/05/2012 13:59:57

    Κατηγορηματικά όχι !
    Η ατάκα της Μέρκελ δεν περιλαμβάνει τον Αντώνη Σαμαρά.

  10. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 17/05/2012 14:58:18

    Σχεδόν την "καθάρισε" την κ. Μέρκελ σήμερα ο Άξελ Βέμπερ. Άν θυμάστε, τέτοιον καιρό πέρισυ ήταν ακόμη πρόεδρος της Bundesbank και τον προώριζαν για τη θέση του προέδρου της ΕΚΤ.
    h**p://www.antinews.gr/2012/05/17/161799/#comment-978701