#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
26/10/2011 14:17
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μέρκελ: Μόνιμη εποπτεία της Ελλάδας




Η Γερμανία επιθυμεί τη μόνιμη επιτήρηση των μεταρρυθμίσεων στην Ελλάδα, τόνισε σήμερα η Άνγκελα Μέρκελ, κατά την ομιλία της στη γερμανική βουλή, εν όψει της κρίσιμης ψηφοφορίας για την ενίσχυση του EFSF.

Η κ. Μέρκελ είπε ότι στόχος της σημερινής Συνόδου Κορυφής είναι να βρεθεί μια λύση ώστε το ελληνικό χρέος να υποχωρήσει στο 120% του ΑΕΠ έως το 2020, υποδηλώνοντας έτσι «κούρεμα» 50%.

Η Ευρωζώνη θα κάνει ό,τι είναι δυνατόν για να ορθοποδήσει η Ελλάδα, η οποία, όπως ανέφερε, θα χρειαστεί μια μόνιμη επιτήρηση.

Ο ελληνικός λαός κάνει μεγάλες θυσίες και αξίζει τον σεβασμό μας, είπε, αλλά οι αποφάσεις που ελήφθησαν στις 21 Ιουλίου δεν είναι πλέον εφαρμόσιμες και υπογράμμισε ότι «η βοήθεια, πάντα θα πρέπει να συνδέεται με αυστηρές προϋποθέσεις».

Πρόσθεσε ακόμη ότι θα πρέπει να «δημιουργήσουμε τις συνθήκες εκείνες, ώστε η ελληνική οικονομία να μπορεί να αναπτυχθεί ξανά» και είπε ότι θα ήταν επιθυμητή μια «μόνιμη εποπτεία των ελληνικών μεταρρυθμίσεων». Η κ. Μέρκελ επιχείρησε επίσης να κατεβάσει τον «πήχυ» των προσδοκιών για τη σημερινή Σύνοδο, λέγοντας ότι ναι μεν θα γίνει προσπάθεια εξεύρεσης βιώσιμων λύσεων, αλλά προσέθεσε ότι δεν υπάρχουν απλές λύσεις στην κρίση, «θα μας απασχολούν χρόνια αυτά τα θέματα».

«Δεν μπορεί να υπάρξει συνολική λύση μέσα σε ένα βράδυ» δήλωσε χαρακτηριστικά και πρόσθεσε ότι αν αποτύχει το ευρώ, θα αποτύχει και η Ευρώπη, γι αυτό η Ευρώπη πρέπει να είναι πρόθυμη να αλλάξει τη Συνθήκη.

Με μεγάλη πλειοψηφία (503 ψήφοι υπέρ - 89 κατά) ενέκρινε τελικά η Bundestag την επέκταση του EFSF, δίνοντας στην καγκελάριο Μέρκελ πλήρη άνεση κινήσεων στις διαπραγματεύσεις των Βρυξελλών.

Η ψηφοφορία, που ξεκίνησε στις 15:45 ώρα Ελλάδος κράτησε περίπου 25 λεπτά, ενώ νωρίτερα είχε προηγηθεί μια από τις πιο σκληρές συνεδριάσεις της γερμανικής Βουλής.

Σαρκοζί: «Στα πρόθυρα της κατάρρευσης η ΕE»

«Η Ευρώπη είναι έτοιμη να εκραγεί», φέρεται να δήλωσε σε δραματικούς τόνους σε στενούς του συνεργάτες, ο Γάλλος πρόεδρος Νικολά Σαρκοζί, σύμφωνα με νέο δημοσίευμα της Γαλλικής εφημερίδας Les Echos.

Σύμφωνα μάλιστα με την εφημερίδα, ο Σαρκοζί ανέφερε ότι η Ευρώπη δεν βρέθηκε ποτέ τόσο κοντά στην κατάρρευση, κάτι στο οποίο συμφώνησε και ο πρωθυπουργός της χώρας Φρανσουά Φιγιόν, ο οποίος, ζήτησε από την κυβέρνηση να δείξει ψυχραιμία.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 26/10/2011 14:25:09

    Δε νομίζω να έχει κανείς πια την αμφιβολία για το αν η Μέρκελ μάς δείχνει, ευσχήμως, την πόρτα της εξόδου...

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Αυριανιστής 26/10/2011 14:47:49

      Και κανένας δεν αντιδράει. Νεκρική σιγή.

      Η Μέρκελ ξέρει ακριβώς τι κάνει. Δεν υποχωρεί, δεν εκβιάζεται, τους παραμυθιάζει με μισόλογα, τους έχει όλους στο περίμενε και περιμένει, έναν έναν να προσκυνήσει. Και να δεις, μπορεί και να προσκυνήσουν.

      ΕΜΕΙΣ, και να προσκυνήσουμε, πηδηγμένους θα μας έχουν. Έχουν τελειώσει με εμάς. Έχουν τον Επίτροπό τους (και οι Αμερικανοί με συμβούλους μπηκαν στο Βιετναμ), έχουν σκιώδεις κυβερνήσεις και πρωτοβουλίες έτοιμα, έχουν το λόμπυ τους (ΜΚΟ), έχουν τους λαγούς τους (οιοκλογοι πράσινοι), έχουν και τοο καρότο που είναι και ραβδί και είναι η εκάστοε 6η δόση. ΤΕΛΕΙΟ!

      • Y. avatar
        Y. @ archaeopteryx 26/10/2011 15:07:22

        ...μπήκαν με συμβούλους, και βγήκαν με ελικόπτερα (στο Βιετναμ)

        • Strange Attractor avatar
          Strange Attractor @ Y. 26/10/2011 15:08:27

          +100000

        • archaeopteryx avatar
          archaeopteryx @ Y. 26/10/2011 15:29:50

          Στο Βιετνάμ, οι Βιετκογκ είχαν από πίσω την ΕΣΣΔ και οι Αμερικάνοι την Πέμπτη Φάλαγγα. Εδώ ποιός θα φύγει με ελικόπτερα; Ο Ράιχενμμπαχ ή η WWF; Ή ο Δήμαρχος που τα πιάνει από τον προϊστάμενο του Ράϊχενμπαχ; Κι αν το ελικόπτερο είναι για τον ΓΑΠ, άλλος ένας αποδιοπομπαίος; Και ο έπόμενος θα τάξει τι; Επαναφορά στο 2000; Μνημόνιο ή αντιμνημόνιο; Ή θα πεθάνουμε όλοι περιμένοντας την 6η δόση;

          • Y. avatar
            Y. @ archaeopteryx 26/10/2011 15:54:27

            ...και μετά?...τι θα κάνουμε χωρίς βαρβάρους?....

          • archaeopteryx avatar
            archaeopteryx @ Y. 26/10/2011 16:11:03

            μετά, 1+1=2,΄ειλικρίνεια, ελάχστο δίχτυ κοιωνικής προστασίας, απελευθέρωση κεφαλάιου για ρευτότητα, μειωση συντελεστών για κίνητρο, επιδότηση για αγροτική παραγωγή στα χωριά... Που να ξέρω εγώ, δεν είμαι πολτικός.

          • Y. avatar
            Y. @ Y. 26/10/2011 17:08:57

            Ολα σωστά. Μόνο να αντικαταστήσω το “ελάχιστο”, με “αναγκαίο”. Υπάρχουν πολίτες που χρειάζονται το “αναγκαίο” δίχτυ κοινωνικής προστασίας

          • archaeopteryx avatar
            archaeopteryx @ Y. 26/10/2011 17:18:45

            αν έχει το ταμείο... Η ερμηνεία ελαχίστου και αναγκαίου είναι τα δύσκολα ψιλά γράμματα, αλλά αυτό είναι "πολιτική" και εγω δεν ξέρω απ' αυτά. Εγω ξέρω από διακόπτες, από κουμπάκια...

          • Y. avatar
            Y. @ Y. 26/10/2011 17:35:12

            Το αναγκαίο δε το εντάσσω στη πολιτική του ερμηνεία, αλλά στη τεχνοκρατική του αντίληψη που πρέπει να έχει και κοινωνικό περιεχόμενο. Ως εκ τούτου δεν πείθομαι ότι ελλέιπεις αυτής της γνώσης

          • archaeopteryx avatar
            archaeopteryx @ Y. 26/10/2011 18:08:24

            κι όμως, δεν ξέρω. Αυτό που ήταν αναγκαίο το 1965 δεν έχει καμία σχέση με αυτό του 1995 ή του 2005, ή του 1705, κλπ.

            Το δίλημμα που θέτεις δεν είναι εάν πρέπει ο φτωχός να έχει αυτοκίνητο (αυτό αφορά τις αυτοκινητοβιομηχανίες) αλλά το (συγγνώμη) equity vs efficiency. Θες ενα στοιχειωδες equity αλλά χωρίς efficiency δεν έχεις πίττα να μοιράσεις.

            Οι πολιτκοί, δυστυχώς πάνε με τι τους επανεκλέγει, και οι αυτοκινητοβιομηχανίες με τι τους ανεβάζει τον τζίρο και ΑΥΤΟ είναι το πρόβλημα (και όχι οι τράπεζες)

            Χαριν ευκολίας, θα βόλευε να σκέφτεσαι "πόσο πλούσιοι είμαστε σήμερα σε σχέση με το 1980, ή το 1970, ή το 1960, ή ... και θα σε πιάσει κατάθλιψη. Αλλά όταν το παρεις απόφαση, ζεις. Το 1980 το διάλεξα επειδή το 81 άρχισε να ανεβαίνει το χρέος και να γίνεται αναγκαστική αναδιανομή.

          • Y. avatar
            Y. @ archaeopteryx 26/10/2011 18:38:25

            Αρχαίε παρεκλίνεις. Εκτός αν πρε΄πει να εννοιολογήσουμε στην απολυτότητά του τη διαφορά ελάχιστου-αναγκαίου. Εν πάσει περιπτώση και στη τεχνοκρατική του ερμηνεία, δες το σαν ένα όριο φτώχιας, έστω και στατιστικά. Συνέδεσέ το δε με την ανάρτηση που είχε ο φάκτορας τις προάλλες για το Μεσσολόγγι, και άλλα πολλά παραδείγματα που όποιος κυκλοφορεί και προσλαμβάνει παραστάσεις τα αντιλαμβάνεται. Επαναλαμβάνοντάς το, δεν πείθομαι ότι ελλέιπεις αυτής της γνώσης

      • daughter of mercy avatar
        daughter of mercy @ archaeopteryx 26/10/2011 18:51:26

        Έχουν και τους «σκληρούς» δίσκους της Siemens με ονόματα για Μίζες, δώρα και ραντεβού με πολιτικούς κλπ.
        Οργάνωση οι Γερμανοι ε?

  2. Nikolas avatar
    Nikolas 26/10/2011 14:33:14

    ΟΤΑΝ ΠΡΟΚΑΛΕΙΣ ΤΟΣΟ ΜΕΓΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΤΩΣΗ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΖΩΝΗ ΕΝΩ ΕΧΕΙΣ ΤΟΣΟ ΜΙΚΡΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΜΕΓΕΘΟΣ (2% ΤΟΥ ΕΥΡΩΠΑΙΚΟΥ ΑΕΠ) ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΝΑ ΤΟ ΕΧΕΙ ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΤΕΙ ΣΩΣΤΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣ ΟΦΕΛΟΣ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ. ΕΠΡΕΠΕ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΟΛΛΟΥΣ ΜΗΝΕΣ Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΝΑ ΕΧΕΙ ΘΕΣΕΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΥΣ ΣΤΟΧΟΥΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΟΡΙΣΕΙ ΚΟΚΚΙΝΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ ΣΕ ΘΕΜΑΤΑ ΟΠΩΣ Η ΕΘΝΙΚΗ ΜΑΣ ΚΥΡΙΑΡΧΙΑ!!! ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΔΕΧΟΝΤΑΙ ΟΙ ΚΥΒΕΡΝΩΝΤΕΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΣΤΕΛΝΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΑΠΕΛΩΣΟΥΝ ΧΑΜΗΛΟΒΑΘΜΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ? ΕΠΡΕΠΕ ΔΕΔΟΜΕΝΗΣ ΤΗΣ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΗΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΔΙΑΜΟΡΦΩΘΕΙ Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΝΑ ΠΙΕΣΕΙ ΓΙΑ ΜΙΑ ΜΟΝΙΜΗ, ΟΡΙΣΤΙΚΗ ΚΑΙ ΒΙΩΣΙΜΗ ΛΥΣΗ!!! ΑΛΛΑ ΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΕΛΠΙΔΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΧΑΜΕΝΟΙ!!!

  3. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 26/10/2011 14:52:15

    Γιατί, όμως αισθάνομαι ότι οι "χαμηλόβαθμοι υπάλληλοι της ΕΕ" θα φανούν πιό αποτελεσματικοί από τους "εθνικά υπερήφανους" (ντροπή και να το λέω σαν ευφημισμό για τους δεδομένους) Υπουργούς μας;
    Σε τελική ανάλυση, αν το Ελληνικό Κοινοβούλιο αποφάσιζε τα μέτρα και οι "χαμηλόβαθμοι της ΕΕ" αναλάμβαναν την εφαρμογή τους, όπως προτάθηκε, εμένα δεν με χαλάει.

    • m.s avatar
      m.s @ ΠΗΛΕΑΣ 26/10/2011 15:10:44

      Αν δεν πάει σε εκλογές να πάνε στις βιλίτσες τους , να κάνουν κανό, ποδήλατο , γιόγκα, προσευχές, κολοτούμπες , την πάπια , ευχαρίστως να τους αυξήσουμε και το μισθό αρκεί να μην κάνουν τίποτα και για δύο χρόνια (μέχρι τις εκλογές δηλαδή) ας έρθει να μας κυβερνήσει Μογγόλος , Ουζμπέκος , Ζουαζιλανδός, όποιος να ναι ότι χρώμα και να έχει ... όχι αυτοί όμως!!

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ m.s 26/10/2011 15:31:29

        Οι Σουδανοί ακούω ότι κάνουν καλή δουλειά.....

      • daughter of mercy avatar
        daughter of mercy @ m.s 26/10/2011 18:56:47

        Ηττοπάθεια, η σύγχρονη "αρρώστια" των Ελλήνων?

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ ΠΗΛΕΑΣ 26/10/2011 15:43:04

      Ας δεχθούμε, για την οικονομία της συζήτησης, ότι θα ήταν "πιο αποτελεσματικοί".

      Είναι όμως αυτό επαρκής λόγος να δεχόμαστε, ως ΕΘΝΟΣ πλέον και όχι ως άτομα, να κατεβάζουμε τόσο πρόθυμα τα βρακιά;

      Συμπάθα με, αλλά εγώ δεν επιτρέπω καν στον εαυτό μου να μπει σε αυτό το τριπ. Δεν μπορώ να δεχτώ κανένα γκαουλάιτερ, όσο "αποτελεσματικός" κι αν είναι.

      • ΠΗΛΕΑΣ avatar
        ΠΗΛΕΑΣ @ Αυριανιστής 27/10/2011 00:01:08

        Ειναι, μάλλον, επειδή δεν σε έχει αγγίξει αρκετά η κρίση, όπως και πολλούς άλλους Έλληνες, Η αλήθεια όμως είναι ότι βυθιζόμαστε ραγδαία και οι εντεταλμένοι να το αντιμετωπίσουν έχουν παραλύσει από ανικανότητα ή φόβο πολιτικού κόστους. Γκαουλάϊτερ λοιπόν, παρά τσιφτετέλληνα -μεταξύ άλλων, ο γκαουλάΙτερ ταιριάζει περισσότερο στην εικόνα, που θα ήθελα για τους Έλληνες απ' ότι ο τσιφτετέλληνας.

    • Advisor avatar
      Advisor @ ΠΗΛΕΑΣ 26/10/2011 16:37:27

      Ας το πάρουμε απόφαση: Η Βουλή των Ελλήνων μετατρέπεται για πολλά χρόνια σε "Κοινοβούλιο-Σφραγίδα". Θα επικυρώνει/ψηφίζει τους νόμους που θα ετοιμάζουν οι Επικυρίαρχοι γερμανόφωνοι και θα καταθέτει στο Κοινοβούλιο η εκάστοτε "Εθνική" (!;!;!;) Κυβέρνηση. Παραφράζοντας μια φράση του Τζώρτζ Οργουελ στο "1984": "αν θέλεις να έχεις μια εικόνα του μέλλοντος, φαντάσου μία (γερμανική) μπότα να πατάει πάνω σε ένα ανθρώπινο (ελληνικό) πρόσωπο...για πάντα!!!" (τα εντός παρενθέσεων δικές μου προσθήκες).

      • ΠΗΛΕΑΣ avatar
        ΠΗΛΕΑΣ @ Advisor 27/10/2011 00:10:36

        Έχεις δίκαιο, αλλά μας αφήνει το περιθώριο να απογαλακτιστούμε, όταν ενηλικιωθούμε. Γιατί σήμερα δείχνουμε νηπιακή ανοησία. Είναι τραγικό το πόσους τρόπους βρίσκουμε για να ΜΗΝ κάνουμε αυτό που πρέπει και να μην παραδεχόμαστε την αλήθεια.
        Πες ότι ξαναγυρίσαμε στην Οθωνική Βαυαροκρατία. Αξίζουμε τίποτα παραπάνω;

        • Αυριανιστής avatar
          Αυριανιστής @ ΠΗΛΕΑΣ 27/10/2011 00:13:44

          Ε, τότε, σύμφωνα με τη λογική σου, ας μετονομάσουμε από τώρα την οδό "Ελευθερίου Βενιζέλου" σε "Χορστ Ράιχενμπαχ". Έτσι κι αλλιώς, προέκταση της Λεωφόρου Αμαλίας είναι...

      • foros avatar
        foros @ Advisor 27/10/2011 00:22:49

        Τόσες δεκαετίες την ίδια δουλειά έκανε, μόνο που τότε ήταν άλλοι οι επικυρίαρχοι (έλληνες τραπεζίτες, κρατικοδίαιτοι επιχειρηματίες κλπ).

  4. avanti avatar
    avanti 26/10/2011 15:04:16

    H frau Angela ξέρει πολύ καλά τι λέει, αν νομίζουμε ότι δεν ξέρει τι καπνό φουμάρει πλέον η κυβέρνησή μας κάνουμε μεγάλο λάθος. Δεν είναι τίποτα τυχαίο, ξέρει πολύ καλά ποιός είναι ο γιώργος και γι αυτό ζητάει μόνιμη επιτήρηση αλλά και μόνιμη εποπτεία των ελληνικών μεταρρυθμίσεων.......Ξέρει ότι το παιδί λειτουργεί ως πέμπτη φάλαγγα στην ΕΕ.....

    • daughter of mercy avatar
      daughter of mercy @ avanti 26/10/2011 19:02:13

      Ενώ οι Γερμανοί είναι φίλοι μας?

      • ΕΥΑ avatar
        ΕΥΑ @ daughter of mercy 26/10/2011 19:35:50

        Α, βέβαια...τόσο ''κολλητοί'' που κολλάς e coli με το που θα σου χαμογελάσουν...

      • avanti avatar
        avanti @ daughter of mercy 27/10/2011 12:48:24

        Σαφώς και δεν είναι φίλοι μας , καθότι φίλοι δεν υπάρχουν και το κάθε κράτος κοιτά το συμφέρον του και οι Γερμανοί κάτι παραπάνω. Ξέρετε εσείς καμμία άλλη χώρα " φίλη " της Ελλάδας με το αζημίωτο????

  5. deldio avatar
    deldio 26/10/2011 15:37:56

    Για άλλη μία φορά η ελληνική άρχουσα τάξη γίνεται η κύρια και αποκλειστική αιτία για την καταστροφή της χώρας και του λαού της, όπως έκανε τόσες και τόσες φορές κατά το παρελθόν. Τις προηγούμενες φορές όμως συμμαχούσε με το ξένο κεφάλαιο και τον ξένο παράγοντα ώστε να εδραιώσει την κυριαρχία της και να καθυποτάξει το λαό και έτσι έπαιρνε και αυτή το "κατιτίς" της από τα ξένα αφεντικά της χώρας, τώρα οι ξένοι δεν τη χρειάζονται διόλου, ό,τι θέλουν το παίρνουν απευθείας μόνοι τους και δεν τους είναι απλώς άχρηστη, τους είναι βάρος, διότι, εκτός όλων των άλλων, η ελληνική αστική τάξη είναι ξενόδουλη, μεταπρατική και παρασιτική. Αουφίντερζεν!

    • F avatar
      F @ deldio 26/10/2011 18:21:11

      Σωστὸς!

    • m.s avatar
      m.s @ deldio 26/10/2011 21:58:15

      @@ η ελληνική αστική τάξη είναι ξενόδουλη, μεταπρατική και παρασιτική...

      και τελευταίως εκτός συνόρων...

  6. vassilis avatar
    vassilis 26/10/2011 15:56:24

    Οταν ανικανοι καλουνται να βγαλουν την χωρα απο την κριση ,την οποια οι ιδιοι δημιουργησαν ,ασφαλως και την τυχη θα την αναλαβουν οι ισχυροι που ειναι οι γερμανοι.Αυτοι προτασουν το εθνικο τους συμφερον και συντεταγμενα πορευονται γιατι εχουν σχεδιο-οχι του γαπ και του κωστακη-και θα φερουν αποτελεσματα.Οι κραυγες ωρισμενων που αγανακτουν ,περισσοτερο φαινεται οτι αγανακτουν γιατι χανουν το βυζι της αγελαδας παρα για την απωλεια εθνικης κυριαρχιας που ουδεποτε ειχαμε στη χωρα μας.Βλεποντας εικονες απο τη συναντηση του γερμανου τοποτηρητη με τους φερομενους ως Ελληνες τραπεζιτες καταλαβαινεις ποιος εχει το πανω χερι και ποιος ανοιγει τις πορτες.Οιδομεν!

  7. Μαρια avatar
    Μαρια 26/10/2011 17:28:54

    "Merkel wants 'permanent' supervision of Greece, warns of war"

    http://euobserver.com/19/114075

  8. Αυριανιστής avatar