#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
03/07/2013 20:57
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μέρκελ: Αντώνη έλα δίπλα μου



Σε εξαιρετικό κλίμα έγινε το τετ α τετ του Έλληνα πρωθυπουργού με την Καγκελάριο Αγκ. Μέρκελ, στο περιθώριο της της συνάντησης για την «Προοπτική της Απασχόλησης των Νέων» που διοργανώθηκε σήμερα στο Βερολίνο, με πρωτοβουλία της Μέρκελ.

Ενδιαφέρουσα ήταν και η κίνηση της Μέρκελ, κατά τη διάρκεια της φωτογράφισης, να κάνει νεύμα στον Αντώνη Σαμαρά και να κατέβει πολλές θέσεις ώστε να βρεθεί στην πρώτη γραμμή και στο πλάι της. Αν και δεν διέρρευσε η συνομιλία των δύο, οι πληροφορίες αναφέρουν ότι η κ. Μέρκελ είπε και πάλι καλά λόγια για την προσπάθεια που καταβάλλει η Ελλάδα ενώ ζήτησε συνέχιση του δημοσιονομικού προγράμματος. Όπως και στη συνέντευξή της σε πέντε μεγάλες ευρωπαϊκές εφημερίδες, η κ. Μέρκελ τόνισε ότι δεν βλέπει νέο κούρεμα του ελληνικού χρέους.

Εν τω μεταξύ, μιλώντας στο Συνέδριο ο Αντώνης Σαμαράς τόνισε ότι «όχι το ποσόν, αλλά ο χρόνος διάθεσής του, αποτελεί το βασικό ζήτημα σε ό,τι αφορά την πολιτική της Ευρωπαϊκής Ένωσης για την αντιμετώπιση της ανεργίας.

Ο κ. Σαμαράς μάλιστα άφησε αιχμές για την πολιτική της ΕΕ τονίζοντας ότι όλα όσα προτείνει τώρα η Ευρώπη έχουν χρονική υστέρηση, η οποία αποτελεί, τελικά, το πρόβλημα και αναφέρθηκε στην άμεση ανάγκη της Ελλάδας να διοχετεύσει τα διαθέσιμα κονδύλια στην προσπάθεια ενίσχυσης της απασχόλησης. Σε αυτό το πλαίσιο, εξήγησε ο πρωθυπουργός, εξετάζονται προτάσεις που περιλαμβάνουν, μεταξύ άλλων, προγράμματα για προχρηματοδότηση και στοχευμένες δράσεις που θα αφορούν την ουσία του προβλήματος.

Επίκεντρο της ελληνικής προσπάθειας αποτελούν, σημείωσε ο κ. Σαμαράς, οι μικρομεσαίες επιχειρήσεις, οι οποίες δημιουργούν θέσεις εργασίας, αλλά και οι νέες επιχειρήσεις (start up).

Στην τοποθέτησή του ο πρωθυπουργός ανέδειξε ακόμη τον κίνδυνο ενίσχυσης των φαινομένων λαϊκισμού και εξτρεμισμού. «Αν δεν χτυπήσουμε την ανεργία, θα είναι μια πραγματικότητα για όλες τις χώρες, όχι μόνο για όσες έχουν το πρόβλημα», προειδοποίησε ο Αντώνης Σαμαράς και δήλωσε πεπεισμένος ότι αυτή η Ευρώπη μπορεί και πρέπει να κάνει τη διαφορά.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Zame avatar
    Zame 03/07/2013 21:16:00

    ο ΣΑΜ ομως εχει παιρει ΤΗΝ θεση..

    • Dimitrios Kottas avatar
      Dimitrios Kottas @ Zame 03/07/2013 21:23:01

      Όχι, Η θέση είναι στην πρώτη σειρά.

      • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
        ΣΤΕΛΙΟΣ @ Dimitrios Kottas 03/07/2013 22:37:08

        Ε ,όχι είναι και ψηλός!

  2. Σαρακατσανος avatar
    Σαρακατσανος 03/07/2013 21:20:21

    ΒΛΕΠΩ ΤΟΝ Α.ΣΑΜΑΡΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΟΥΤΕ ΦΕΤΟΣ ΣΤΙΣ ΗΠΑ. ΤΟ ΠΑΙΓΝΙΟ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ ΕΥΡΩ-ΔΟΛΛΑΡΙΟ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟ ΜΕ ΠΑΡΑΠΛΕΥΡΕΣ ΑΠΩΛΕΙΣ.......ΤΟ ΡΙΣΚΟ ΤΟΥ Α.ΣΑΜΑΡΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟ, ΚΑΙ ΣΩΣΤΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ, ΑΛΛΑ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΕΧΟΥΜΕ ΔΕΙ ΠΟΛΛΑ.........

  3. Πολίτης Θ avatar
    Πολίτης Θ 03/07/2013 21:32:12

    Τώρα αυτό το "δίπλα μου" καλό είναι για μας;
    Κι αυτό γιατί ,ως γνωστόν, οι θέσεις τις Γερμανίας για την καταπολέμηση της ανεργίας είναι κάπως "προωθημένες" - ακόμη και για χώρες όπως οι ΗΠΑ.
    Όπου αν δεν απατώμαι η σημερινή νομοθεσία περί τα εργασιακά, σε πολλά σημεία προστατεύει πλέον περισσότερο τους εργαζόμενους από την Ευρώπη, με την εξαίρεση της Γαλλίας και ίσως της Ολλανδίας.
    Και μια και έχουμε τη Μανωλάδα στην επικαιρότητα γιατί δεν κοιτάει κανείς πρός Καλιφόρνια μεριά να δει πως δουλεύουν οι εκεί εργάτες γης, σε τι καταλύματα μένουν (επιδοτούμενα από την ομοσπονδιακή κυβέρνηση) και με τι άδειες εργασίας δουλεύουν; Μπορεί και να πάρουμε κανένα μάθημα.

  4. Μεγάλες στιγμές avatar
    Μεγάλες στιγμές 03/07/2013 21:43:12

    Ποια είναι δίπλα στον Ολάντ;Πολύ ελκυστική !!
    Δεξιά εννοώ,μην τρελαθούμε κιόλας..

    • 3-1=0.fe avatar
      3-1=0.fe @ Μεγάλες στιγμές 03/07/2013 22:10:09

      Aοσμη...προτιμω το αλσατιας πισω της.

      • Απείθεια avatar
        Απείθεια @ 3-1=0.fe 03/07/2013 22:29:05

        Χάλια γενικώς....

        • 3-1=0.fe avatar
          3-1=0.fe @ Απείθεια 03/07/2013 22:45:48

          xaaxaxa περι ορεξεως....

          • Απόλυτη ομοφωνία avatar
            Απόλυτη ομοφωνία @ 3-1=0.fe 03/07/2013 23:01:37

            Πλάκα πλάκα, μόνο ο Αντώνης τη γλιτώνει απ΄την άθλια φωτό!

    • GO avatar
      GO @ Μεγάλες στιγμές 04/07/2013 11:04:16

      Μπρρρ!!!

  5. katalytikos avatar
    katalytikos 03/07/2013 21:57:52

    Μέχρι να γίνουν οι Γερμανικές εκλογές και μετά....

  6. Απόλυτη ομοφωνία avatar
    Απόλυτη ομοφωνία 03/07/2013 22:36:39

    Αντώνη μην την πλησιάζεις.

    • Απόλυτη ομοφωνία avatar
      Απόλυτη ομοφωνία @ Απόλυτη ομοφωνία 03/07/2013 22:37:35

      Δαγκώνει...

    • Γιώργης Α. avatar
      Γιώργης Α. @ Απόλυτη ομοφωνία 04/07/2013 12:48:19

      Πίσω της είναι... ότι και αν σημαίνει αυτό... το νου σου Αγγέλα! έχει και μεγάλα χέρια, δε θα ξεφύγεις!

  7. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 03/07/2013 22:38:08

    Φάκτορα, δεν είναι κατ' ανάγκη καλό αυτό...

  8. Απόλυτη ομοφωνία avatar
    Απόλυτη ομοφωνία 03/07/2013 23:03:43

    Αφού δεν τον δάγκωσε, εγώ ευχαρισστημένη είμαι. Τη δουλειά της κάνει η μανδάμ, ενόψει εκλογών...

  9. Diamond Angel avatar
    Diamond Angel 03/07/2013 23:42:19

    Νομίζω πως σε κάτι τέτοιες στιγμές , ο Αντώνης θα σιχτιρίζει την γοητευτική του εμφάνιση ......

    • ΛΜ avatar
      ΛΜ @ Diamond Angel 03/07/2013 23:46:55

      Εκεί που στέκεται πάντως, θα μπορούσε να κάνει και το σήμα της νίκης πίσω από το κεφάλι αυτηνής με τα μωβ, κάτι ας πούμε σαν...κερατάκια, που πολύ θα της πήγαιναν.

  10. Μπαρμπαθωμας avatar
    Μπαρμπαθωμας 03/07/2013 23:53:07

    Κι ο Αλη Πασας ηθελε διπλα του την Κυρα Φροσυνη...

    • Απείθεια avatar
      Απείθεια @ Μπαρμπαθωμας 04/07/2013 00:05:06

      Δεν ωφελήθηκε η κυρά Φροσύνη όμως από τη ...λατρεία. Αυτό είν το θέμα.

  11. ΑΝΤΙΛΟΓΟΣ avatar
    ΑΝΤΙΛΟΓΟΣ 04/07/2013 07:27:57

    Ολο καχυποψία και αρνητισμος. Ας δούμε μερικά πράγματα θετικά.

    • Χερουβείμ avatar
      Χερουβείμ @ ΑΝΤΙΛΟΓΟΣ 04/07/2013 09:52:46

      Ναι βρε παιδί μου! Ενώ είναι τόσο ωραίο αυτό το μωβάκι που φοράει η αγαπημένη Καγκελάριος, όλο στις λεπτομέρειες κολλάνε αυτοί οι ανικανοποίητοι σχολιαστές!!

  12. θρακομακεδονας avatar
    θρακομακεδονας 04/07/2013 07:40:39

    "Ενδιαφέρουσα ήταν και η κίνηση της Μέρκελ, κατά τη διάρκεια της φωτογράφισης, να κάνει νεύμα στον Αντώνη Σαμαρά και να κατέβει πολλές θέσεις ώστε να βρεθεί στην πρώτη γραμμή και στο πλάι της."
    Τωρα εμενα αυτο γιατι μου φερνει στο μυαλο τα καθρεφτακια και τις χαντρες που εδιναν στους ιθαγενεις οι κονκισταδορες, λιγο πριν αρχισουν το σφαξιμο;

  13. ΑΝΑΧΑΡΣΙΣ avatar
    ΑΝΑΧΑΡΣΙΣ 04/07/2013 10:02:40

    για να δουμε τι θα λεει τωρα τριπροπαρεα..

  14. Σ.Κ.Μ. avatar
    Σ.Κ.Μ. 04/07/2013 10:49:06

    Deja vu : Την τελευταία φορά που είδαμε την ίδια κίνηση από τον ηγέτη Αντρέα στην σεμνή αεροσυνοδό Μιμή, πήγαμε σαν κράτος κατά διαόλου. Μάγοι, ξεματιάστρες, αρχιμαντρίτες, παράξενες φίλες αποτελούσαν την νέα αυλή του ηγέτη με τα γνωστά τραγικά αποτελέσματα.
    Τώρα το σκηνικό με την Άνκελα θα είναι πιο τεχνοκρατικό, με λυσσαλέους τροικανους σφουγγοκωλάριους και ένα σωρό παρατρεχάμενους και ειδικούς, μέχρι τις γερμανικές εκλογές.
    Ύστερα θα έρθει το φορτηγό και θα πάρει το σκηνικό, μαζί και την "νταρντάνα την Ζωζώ", για να θυμηθούμε τον Διονύση.

  15. Ρύκιος avatar
    Ρύκιος 04/07/2013 12:30:49

    Όχι πρώτη γραμμή, δίπλα της, αλλά ...1 βήμα πίσω.
    Όπως Δήμητρα Λιάνη, τότε... χαχα :)

    • Πέτρος avatar
      Πέτρος @ Ρύκιος 04/07/2013 19:37:04

      Αντί να της δώσει δυό σφαλιάρες να συνέλθει, της παλιόγριας...

      • Επισκέπτης avatar
        Επισκέπτης @ Πέτρος 05/07/2013 15:58:13

        Γιατί, ρε φίλε, τι σου φταίει η παλιόγρια; Αυτή σε χρεοκόπησε;

  16. Zame avatar
    Zame 04/07/2013 13:58:26

    Θεωρώ πως αυτή η θέση πού έχει πάρει..
    έχει δυνητικά ποιό ευέλικτη ανάγνωση..
    ακόμα & για το θέμα της συνάντησης τους.

  17. Ραβινος avatar
    Ραβινος 04/07/2013 15:54:17

    Mπραβο Factor για την αναρτηση !Δεν το ειχα δει μου το ειπε η συζυγος και εψαξα να το βρω !Δεν ειναι λιγο πραγμα να σε καλει η συνηγετιδα παγκοσμια δυναμη {Γερμανια -ΗΠΑ } διπλα σου ενωπιον δεκαδων ηγετων !Μπραβο Α.Σαμαρα για την αναγνωριση σου η οποια αντικατοπριζεται στην αναγνωριση ολης της Ελλαδας !Παντα τετοια !

    • Απόλυτη ομοφωνία avatar
      Απόλυτη ομοφωνία @ Ραβινος 04/07/2013 18:41:40

      Εεεεεεεεε, βέβαιααααααα!!!! Φο βε ρό !

  18. NONOS avatar
    NONOS 04/07/2013 18:48:05

    Καλα οσοι νομιζουν οτι η δηθεν φιλικη προσκλιση στο πλανο γαι να δειξουμε τον καλο τον μαθητη που υπακουει τυφλα στις προσταγες της Ανατολικογερμανιδας περιποιει τιμη για το προσωπο του Ελληνα Πρωθυπουργού...τι να πω.....υποψη ομως οτι αυτα τα βλεπουν και απο την απεναντι μερια του Ατλαντικού με οτι αυτο συνεπαγεται.....

  19. Zame avatar
    Zame 04/07/2013 19:36:28

    γιατι στην απεναντι μερια του Ατλαντικου
    δεν εχουν "πάγιες & διαρκείς ανάγκες"-αλληλεγγύης-..?
    τι σοι παγκοσμιοποιηση εχουμε τοτε..

    ΝΑ γιατι η θέση ( που είναι σούπερ-ντούμπλεξ- ουαου)
    πού τού προέκυψε..
    καλύπτει ερμηνείες για ΟΛΑ τα γούστα..

    Αλλά ακομα και όσο αφορά το θέμα της συνάντησης..
    δυνητικά θα μπορούσε να καλύπτει την ευρυτερη αγορά εργασίας..
    & παροχής υπηρεσιών..
    σε "-πάγιες & διαρκείς ανάγκες-αλληλεγγύης"..?

  20. Ret avatar
    Ret 04/07/2013 22:17:04

    Εμένα πάλι μου θύμισε το νεύμα του Αντρέα προς την Μιμή....Κι όποιος κατάλαβε κατάλαβε....

    Λες και είναι τιμή για έναν έλληνα πρωθυπουργό να κάνει τέτοια κίνηση η ιέρεια της νεοφιλελεύθερης τάξης πραγμάτων..