#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
05/05/2010 22:57
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μέρα μεσημέρι, στο κέντρο της Καμπούλ



του Διονύση Κ. Καραχάλιου*

Ο κ. Χρυσοχοΐδης υπήρξε ένας τυχερός άνθρωπος.

Όταν η βόμβα έσκασε στα χέρια του Ξηρού, δεν ήταν δα και τόσο δύσκολο να αρπάξεις τον μίτο της Αριάδνης και να φθάσεις στην 17 Νοέμβρη.

Έστω και έτσι, ο κ. Χρυσοχοίδης πιστώθηκε την επιτυχία.

Ποτάμια οι δημοσιογραφικοί έπαινοι για την αποτελεσματικότητά του, ασυγκράτητοι οι ύμνοι για την εργατικότητά του, λιποθυμίες τηλερεπόρτερς μπροστά στην αστραφτερή λεβεντιά του.

Άπειρες οι συνεντεύξεις, αμέτρητα τα θετικά παραπολιτικά σχόλια,   συγκίνηση, δέος και θαυμασμός για το νέο πολιτικό «φαινόμενο».

Δεν θέλει και πολύ περισσότερα κανείς, για να καβαλήσει  το καλάμι και να βλέπει, «Θεός» αυτός, από την κορυφή του Ολύμπου,  όλους τους άλλους γύρω του, ταπεινά και ανάξια ανθρωπάκια, να αδυνατούν να αγγίξουν το ανάστημά του και να φθάσουν την μεγαλοσύνη του.

Κακός σύμβουλος η αναπάντεχη δόξα  για τον λαμπρό υπουργό.

Άρχισε να μιλά πολύ και επί παντός επιστητού.

Δηλώσεις τσουχτερές, επικρίσεις δηλητηριώδεις, καταγγελίες βαριές και ασήκωτες  κατά της επάρατης δεξιάς, που, σε αντίθεση με τον ίδιο, ήταν παντελώς ανίκανη να αντιμετωπίσει τους τρομοκράτες, τους αντιεξουσιαστές, τους κάθε λογής παράνομους και ημιπαράνομους.

Σε καθημερινή, σχεδόν, βάση, το αυστηρό ύφος του κ. Χρυσοχοΐδη, το επιτιμητικό του βλέμμα, τα σκληρά του λόγια, η περιφρονητική απαξίωση και η στομφώδης οργή του ικανού και επιτυχημένου, εναντίον όλων όσοι διαδέχθηκαν τον εξολοθρευτή της 17 Νοέμβρη και απέτυχαν παταγωδώς να σταθούν στο δικό του δυσθεώρητο και ακριβοθώρητο ύψος.

«Καμπούλ η Αθήνα», βροντοφώναξε ο πολέμαρχος και σείστηκαν από ενθουσιασμό οι προοδευτικοί κονδυλοφόροι και τα αριστερόστροφα ραδιοτηλεοπτικά μετερίζια, για το αξεπέραστο ευφυολόγημα του ανδρός.

Σαν έτοιμος από καιρό, σαν να μην άλλαξε μια μέρα, ο γεννημένος νικητής επανήλθε στο πόστο του.

Όχι απλά και μόνο για να επιβάλει την «Δημόσια Τάξη», αλλά για να αποδείξει, περίτρανα και ανεπανάληπτα, αυτός ο μοναδικός, αυτός ο ασύγκριτος, αυτός ο τροπαιούχος, πως εννοεί και πως κάνει πράξη την «Προστασία του Πολίτη».

Ξανά μπουρμπουλιθροειδείς ύμνοι, ξανά φραμπαλοειδείς κολακείες και κάθε είδους   ξενέρωτο «μπιζάρισμα» από τους σοσιαλπροοδευτικούς χειροκροτητές, για το μεγαλείο και την αξιοσύνη του πρώτου σε δημοτικότητα υπουργού του ΠαΣοΚ.

Στο κέντρο της Καμπούλ, μέρα μεσημέρι, πυρπολήθηκαν, από κάποιους παράφρονες δολοφόνους, τρεις νέοι, αθώοι άνθρωποι.

Όχι !  Προς Θεού! Μην ανησυχείτε!...

 Ο κ. Χρυσοχοΐδης δεν παραιτήθηκε.

Ευτυχώς, παραμένει στο πόστο του και θα εξακολουθήσει να προστατεύει τους πολίτες….

 *Ο κ. Καραχάλιος είναι Γραμματέας Σχέσεων Κοινωνίας - Κόμματος της Νέας Δημοκρατίας

ΣΧΟΛΙΑ

  1. nbechr avatar
    nbechr 05/05/2010 22:59:49

    Πάρα πολύ καλό.

  2. Orestios avatar
    Orestios 05/05/2010 23:06:08

    Είχα μια ανησυχία αλλά ηρέμησα.
    Ευτυχώς δεν παραιτήθηκε ο Χρυσοχοΐδης.
    Είναι πραγματικά πολύ ευαίσθθητος άνθρωπος. Και προστάτηηηηηηηηηηης

    • Orestios avatar
      Orestios @ Orestios 06/05/2010 01:54:57

      Η είδηση περί προληπτικών συλλήψεων, που ετοιμάζει ο φίλος των αναρχικών, όπως μας ενημερώνει κάποιο μπλογκ, παραβιάζει το σύνταγμα ή όχι?
      Προβλέπεται από κάποιον νόμο ή έγινε αναστολή του Συντάγματος?

  3. thespieys avatar
    thespieys 05/05/2010 23:19:49

    O Xρυσοχοίδης έχει τα χέρια του βαμμένα με ΑΙΜΑ.

    • Panos avatar
      Panos @ thespieys 06/05/2010 22:14:10

      Όχι φίλε Χρυσοχοίδης έχει τα χέρια του βαμένα με ΠΑΣΟΚ.

  4. Gus P avatar
    Gus P 05/05/2010 23:28:42

    Συμφωνω μαζίσας απόλυτα κε Καραχάλιο. Αλλά πρέπει οπωσδήποτε κάτι να κάνει και η Δεξιά παράταξη στο θέμα της επικοινωνίας. Φανταστείτε τί θα γινόταν στα ΜΜΕ αν αυτό είχε συμβεί επί Ν.Δ..... Σήμερα μήπως ακούσατε κατι για "ανικανη ΕΛ.ΑΣ. που την έχουν διαλυσει οι κομματικές μεταθέσεις";; Για το ότι έιναι "ανίκανη η κυβέρνηση να εγγυηθεί την ασφάλεια στους πολίτες μέρα μεσημέρι"; Σήμερα οι ¨εξεγερμένοι νέοι" του 2008 παρουσιάζονται ως αντιεξουσιαστές και προδότες της Δημοκρατίας παρ' όλο που μιλάμε για τα ίδια ακριβώς πρόσωπα. Μήπως ακόυστηκε το όνομα του πολυλατρεμένου Υπουργού κάπου έστω με κάποια δόση κριτικής ; Ούτε καν το ψέλλισαν.
    Δεν γνωρίζω τι σχεδιασμος υπάρχει από το τη ΝΔ αλλά είναι σίγουρο ότι κάτι δραστικό πρέπει να γίνει στον τομέα της πληροφόρησης και της επικοινωνίας.
    Προσωπικά έχω την αίσθηση ότι βρίσκονται όλα τα ΜΜΕ (ιδίως τα κανάλια) σε διατεταγμένη υπηρεσία.

  5. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 05/05/2010 23:38:22

    Μία και μόνη ένσταση στο κατά τα άλλα εξαίρετο κείμενο.

    Οι δολοφόνοι δεν ήταν παράφρονες.

    • zonitis avatar
      zonitis @ Αυριανιστής 06/05/2010 00:40:27

      Σωστα! Εκτελουσαν κι αυτοι διατεταγμενη υπηρεσια, οπως τα αφεντικα των

  6. parsifal avatar
    parsifal 05/05/2010 23:50:13

    Δεν θα παραιτηθεί ρε ! Θα τον φάτε στην μάπα χίτες !

    • zonitis avatar
      zonitis @ parsifal 06/05/2010 00:41:07

      Αυτος να δεις τι θα φαει στη μαπα. ΜΑΠΑ

    • apis22 avatar
      apis22 @ parsifal 06/05/2010 00:51:23

      Parsifal μην είσαι τόσο κατηγορηματικός στις απόψεις σου. Κατά τα άλλα σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.

  7. TASSOS avatar
    TASSOS 05/05/2010 23:52:08

    Η εντολή τότε ήταν σαφής. " ΡΙΞΤΕ ΤΟΝ ΚΑΡΑΜΑΝΛΗ". Για το μετά έχουμε αχυράνθρωπους από το παρελθόν δοκιμασμένους σε διατεταγμένες υπηρεσίες.

    • Greenhorses avatar
      Greenhorses @ TASSOS 06/05/2010 00:04:04

      Αγαπητέ το χοντρό τον κράταγαν στο χέρι με τις υποκλοπές αυτό δείχνει η ιστορία. Μετά παρέδωσε τουλάχιστον λέγοντας και μια αλήθεια ότι πρέπει να παρθούν μέτρα όχι σαν τον άλλο που δεν ξέρει που πάνε τα τέσσερα.

  8. Greenhorses avatar
    Greenhorses 06/05/2010 00:02:18

    Αν γίνονταν όλα αυτά επί δεξιάς τι θα έλεγαν τώρα οι σοσιαλισταράδες που θέλουν και συναίνεση θα είχαν πιάσει στασίδι στα κανάλια και θα ζητούσαν εκλογές.

    Τι θα έλεγε η Κάτια μας στο Alter σαν να την ακούω...

    • Orestios avatar
      Orestios @ Greenhorses 06/05/2010 00:08:05

      Τα γνωστά. Εκλογές, εκλογές, εκλογές.
      Η Κάτια θα δούλευε τη γλώσσα της άψογα.

      • trellakias avatar
        trellakias @ Orestios 06/05/2010 09:13:04

        Ορέστη ντροπή, θα σου βάλω...... πιπέρι στο στόμα, δεν λέμε...... προστυχές για την Κάτια μας. Μας..... ανυψώνει το ηθικό μας με την βραχνούλα φωνούλα της, τόσο καλά όσο και η Τζούλια στον.... άλλο τομέα!!!!!!!!!!!!!!!!!

  9. o βουνίσιος avatar
    o βουνίσιος 06/05/2010 00:12:41

    Και μέσα σε όλα αυτά, ο πρωθυπουργός της Τουρκίας Ρετζέπ Ταγίπ Ερντογάν θα επισκεφτεί την Ελλάδα στις 14-15 Μαΐου,

  10. ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΩΤΟΥΛΑΣ avatar
    ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΩΤΟΥΛΑΣ 06/05/2010 00:14:25

    Εκπληκτικός, όπως συνήθως, με ξεκάθαρο λόγο ο κ. Διονύσης Καραχάλιος.

    Χρειάζεται ιδεολογική αντεπίθεση ενάντια στον εθνομηδενισμό της άκρας Αριστεράς, να οικοδομήσουμε τον Νέο Πατριωτισμό
    ΟΧΙ ΣΤΟ ΠΑΣΟΚ, ΟΧΙ ΣΤΙΣ ΑΚΡΟΤΗΤΕΣ ΤΗΣ ΑΚΡΑΣ ΑΡΙΣΤΕΡΑΣ

    • Orestios avatar
      Orestios @ ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΩΤΟΥΛΑΣ 06/05/2010 00:51:56

      ΌΧΙ στις ακρότητες του σοσιαλισμού, που υποστηρίζει την βία και τους δολοφόνους.

  11. Προφήτης avatar
    Προφήτης 06/05/2010 00:28:18

    Ρε γμτ, οι δεξιοί, και βάζουν αργά μυαλό και είναι ευγενικοί.
    Τώρα ξύπνησαν να στοχοποιήσουν τον Γκολντενστάιν, εκλεκτό των πάσης φύσεως υπηρεσιών ασφαλείας της πέραν του Ατλαντικού ηγεμόνος;

    Φωνάζει ο κόσμος, ζητήστε "τα κεφάλια" από τους
    Δραγώνα : η προσωποποίηση του αντεθνικού λόμπυ
    Χρυσοχοΐδη : ο ανίκανος αλαζών
    Παπακωνσταντίνου : ο εκβιαστής του Κοντοπυράκη, να φουσκώσει το έλλειμμα.

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ Προφήτης 06/05/2010 00:43:49

      Αγαπητέ Διονύση Καραχάλιο τους χαιρετισμούς μου. Παράλειψη στο προηγούμενο σχόλιο.

  12. Μαυρη Αντιδραση avatar
    Μαυρη Αντιδραση 06/05/2010 00:32:08

    Αφελης ερωτηση που ενδεχομενα ανακατευθυνει αλλου τη σκεψη μας...
    Εσκασε η βομβα τυχαια στα χερια του ξηρου και τον χτυπησε ΜΟΝΟ στα ματια ας πουμε, η ΟΛΩΣ ΤΥΧΑΙΩΣ ΕΞΕΡΡΑΓΗ το κινητο του τηλεφωνο? Λεω τωρα χαζομαρες ας πουμε μηπως και ολα δεν ειναι και θεμα τυχης....

    • zonitis avatar
      zonitis @ Μαυρη Αντιδραση 06/05/2010 00:44:01

      Εσυ μαλον κατι παραπανω ξερεις. Γι αυτο δεν μιλαει κι αυτος ο ξηρος και το εριξε στην καλογερικη οπως αλλοι ομοιοι του.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Μαυρη Αντιδραση 06/05/2010 00:53:54

      Έλα ντε! Εδώ η βόμβα διέλυσε το παιδί πριν λίγο καιρό και ο Ξηρός έπαθε μόνο στα μάτια?
      Τί είδους βόμβα ήταν αυτή? Χαρτοβόμβα?

      • Κοντη Λιζα avatar
        Κοντη Λιζα @ Orestios 06/05/2010 01:51:20

        Ο πυροκροτητής λέει. Όχι η βόμβα. Αν ενθυμούμαι καλώς διότι δεν βρισκόμουν στα πάτρια τότε...

      • Orestios avatar
        Orestios @ Orestios 06/05/2010 01:56:14

        Βρε τον αναθεματισμένο τον πυροκροτητή!

  13. Μαυρη Αντιδραση avatar
    Μαυρη Αντιδραση 06/05/2010 01:01:58

    @o βουνίσιος Αν υποψιαστω οτι ερχεται συμφωνημμενα για συνεκμεταλλευση του κοιτασματος του τοξου καστελοριζου (θυμιζει κατι αυτο???) Κρητης με ποσοστο 60%Αμερικα 20% απ το πουθενα Τουρκοι και αλλα 20% για τα ελληνικα λαμογια.... ???

  14. otiprepei avatar
    otiprepei 06/05/2010 04:07:42

    Αν υποψιαστούμε οτι γίνεται κάτι τέτοιο πρέπει να υποψιαστούμε κι οτι κάτι στραβό έχουν οι πετρελαιοπηγές στη Αμερική τελευταίως και γέρνουν συνεχώς...
    3ο ατύχημα χτες με θύμα διυλιστήριο στο Τέξας το μοναδικό που φτιάχνει καύσιμα για πυραύλους και είχε πρόσφατα κερδίσει συμβόλαιο απο το Υπουργείο Άμυνας της Αμερικής. Εν το μεταξύ η ακατάσχετη διαρροή στο κόλπο του Μεξικού μετά την έκρηξη της εξέδρας εξόρυξης της οποίας δεν εξακριβώθηκαν επαρκώς τα αίτια η οποία απελευθερώνει πάνω απο 200.000 γαλόνια τη μέρα. Αν συνδεθεί σε λίγο καιρό με το Gulf stream τότε οι αποζημιώσεις που θα χρειαστούν και τα έξοδα για τον καθαρισμό θα φτάσουν.....άστο καλύτερα.

    Τι έχουν τα έρμα και ανατινάζονται...μέρες που είναι?
    Οι μυστ. υπηρεσίες των Αμερικάνων μόνο να ασχολούνται με μας ξέρουν, ενω στη χώρα τους χάσαν τα αυγά και τα πασχάλια.

  15. γιαννης αγιαννης avatar
    γιαννης αγιαννης 06/05/2010 09:12:42

    αλβανοι μισελληνες καινε την αθηνα....ολοι το ξερουν...κανεις πουλημενος δεν το λεει....και ειδικα τα μμε....υπαρχει γραμμη να πνιγεται αυτο το σημαντικο στοιχειο....ξυπνηστε πριν ειναι αργα...