#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
11/07/2010 14:05
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μένουν από …καύσιμα οι Ένοπλες Δυνάμεις;



Διαβάζουμε στον κυριακάτικο Τύπο ότι οι Ένοπλες Δυνάμεις κινδυνεύουν να μείνουν χωρίς … καύσιμα !!!.

Φυσικά, επειδή ο Τύπος έχει καταστεί λίαν αναξιόπιστος, ειδικά ο κυριακάτικος, δυσκολευόμεθα να πιστέψουμε την «είδηση». Είναι δυνατόν να συμβαίνει και αυτό;

Ο λαλίστατος υπουργός Εθνικής Άμυνας – που σπεύδει (και καλά κάνει) να διαψεύσει όσο δημοσιεύματα τον αφορούν – μήπως θα έπρεπε να απαντήσει και στο δημοσίευμα αυτό;

‘Η να εξηγήσει τέλος πάντων τι συμβαίνει επειδή ακούγονται και τα ονόματα μεγαλοεπιχειρηματιών;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. o βουνίσιος avatar
    o βουνίσιος 11/07/2010 14:14:02

    μήπως θέλουν να ιδιωτικοποιήσουν το στρατό;

  2. ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
    ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 11/07/2010 15:02:25

    Οχι μόνον. Αλλά και να ξανασυμβεί άλλη μια νύχτα Ιμίων και τοτε θα βγεί ο Μεγάλος Τραγουδιστής και θα πεί: Δυστυχώς δεν είχαμε πετρέλαιο να καταδιώξουμε τους Τούρκους κι έτσι.....

  3. Ιθαγεννής avatar
    Ιθαγεννής 11/07/2010 15:42:43

    Αν δεν κάνω λάθος, οι Ένοπλες Δυνάμεις επιβάλλετε να έχουν επί πλέον αποθέματα καυσίμων τριών μηνών, για το λόγο εμπλοκής πολέμου.

    • Mak avatar
      Mak @ Ιθαγεννής 11/07/2010 19:35:20

      Δεν ξέρω το χρονικό διάστημα, αλλά επιβάλλεται και λόγω ΝΑΤΟ να έχουμε αποθέματα καυσίμων για περίπτωση πολεμικής σύρραξης.

      Επικίνδυνες και ανεύθυνες αυτού του είδους οι ειδήσεις αν δεν στέκουν.

      Αν ισχύουν τότε μιλάμε για δολιοφθορά και προδοσία....

  4. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 11/07/2010 15:53:03

    Για σου γιωργάκη με τα ωραία σου.

  5. sos avatar
    sos 11/07/2010 16:41:28

    ρε νούμερα τι υποβρύχια και οπλικά τσαμπουνάτε,ο χοντρός κ οι όμοιοι του άφησαν τις υπάρχουσες μονάδες χωρίς λεφτά για συντήριση κ το 50% είναι ακινητοποιημένο λόγω έλλειψης ανταλλακτικών.
    Αμα δεν έχεις λεφτά για να μπορείς να χρησιμοποιείες τα υπάρχοντα αεροπλάνα,ελικόπτερα,τανκς,πυραυλικά,υποβρύχια,πλοία κλπ τι αγοράζεις ρε καραμήτρο κιάλλα? να τα κάνεις τί?σε λίγο θα ΄εχουμε ακίνητο το 80% της δύναμής μας ,νομίζεις ο γείτονας δεν ξέρει τι γίνεται ? η δεν ξέρει οτι ο χοντρός σε 9 μήνες κοντεύει να διαλύσει τις ένοπλες δυνάμεις ,λόγω κόμπλεξ γιατί οι ένστολοι δεν τον γλύφουν.
    Ξέρετε οτι κλείνει παραγωγικές σχολές αξιωματικών? ΣΤΙς ΣΧΟΛΈς ΑΥΤΕΣ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΜΠΑΙΝΕΙ ΤΟ ΚΑΛΎΤΕΡΟ ΥΛΙΚΟ ΤΩΝ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΩΝ ΜΕ ΜΕΣΟ ΟΡΟ 19 ΚΑΙ ΑΝΩ κιόμως στο χοντρό αγόρι το υλικό αυτό δεν του κάνει.
    Θα παίρνει λέει πτυχιούχους με απευθείας κατάταξη ,δεν μας λέει όμως τα κριτήρια της επιλογής αυτής πιά θα είναι και πού θα εκπαιδεύονται αυτοί?
    το κόμα δεν θάχει λόγο στην επιλογή αυτή?

    ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΟΛΙΚΗ ΚΑΤΑΛΥΣΗ ΤΗΣ ΚΟΙΝΗΣ ΛΟΓΙΚΗΣ

  6. tony avatar
    tony 11/07/2010 16:41:54

    Τι σημασία έχει αν μένουν από καύσιμα σήμερα η μετά από πέντε μήνες?
    ΕΝΑ είναι σίγουρο.
    Χωρίς λεφτά στρατός δεν γίνεται.

    • Βασίλης avatar
      Βασίλης @ tony 12/07/2010 00:36:47

      Απο τα πιο παλιά αξιώματα, που το περιέγραψε καλύτερα ο Ιταλός Στρατηγός Ραιμούντο Μοντεκουκόλι (1608 - 1680) : ''Για να δημιουργηθεί ένας στρατός χρειάζονται τρία πράγματα - χρήματα, χρήματα και χρήματα''.

      Βέβαια το ίδιο είπε και πολλά χρόνια αργότερα ο λεγόμενος και Teflon-man, ο Κόλιν Πάουελ.

  7. Νίκος avatar
    Νίκος 11/07/2010 17:14:34

    Λαθος, χωρις ψυχη, εθνικη, στρατος δεν γινεται...

    • Βασίλης avatar
      Βασίλης @ Νίκος 12/07/2010 00:39:23

      Συμφωνά φίλε Νίκο, αλλά με την ρακέτα του τέννις, όσο ψυχή και να έχεις, το τούρκικο άρμα δεν το σταματάς εύκολα.

  8. Mak avatar
    Mak 11/07/2010 19:37:39

    Εδώ η Σομαλία και η Αλβανία όταν κατέρρευσε ο κομμουνισμός και είχαν αποθέματα καυσίμων για το στρατό.

    Μόνο εσκεμμένα μπορεί να μην έχουμε!

  9. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 11/07/2010 20:43:49

    Εδώ γίνονται τσιφτετελοπάρτυ με μοντέλες πάνω σε εθνικά μνημεία και πορνοστάρ "παίρνονται" με φαντάρους στο Πολεμικό Μουσείο, και η έλλειψη καυσίμων μας εκπλήσσει;

  10. Orestios avatar
    Orestios 11/07/2010 23:47:26

    Μήπως αντί για καύσιμα να χρησιμοποιούνται Greek bonds?
    χο! χο!

  11. Βασίλης avatar
    Βασίλης 12/07/2010 00:41:37

    Αν και λίγο άσχετο (ή σχετικό, ανάλογα πως θα το δει κανείς), ποια εταιρεία καυσίμων κέρδισε το διαγωνισμό για προμήθεια του Αμερικανικού Στρατού με κέρδος 980 εκ. δολλάρια ετησίως?

    Μήπως η ΒΡ? Τυχαίο? Δεν νομίζω!

  12. axillas5 avatar
    axillas5 12/07/2010 02:42:13

    Ψυχραιμία. Στην μοναδα μου ειμαστε φουλ και ανεφοδιαζομαστε κανονικοτατα.

  13. gus avatar
    gus 12/07/2010 10:31:37

    sas to leo... etsi kai xeirotera einai...sigoyra pramata...