#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
11/03/2010 20:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μέγα πλήθος στα συλλαλητήρια

 

(Ανανεωμένο)

Πολύ μεγάλη συμμετοχή κόσμου στα σημερινά συλλαλητήρια της ΓΣΕΕ – ΑΔΕΔΥ και ΠΑΜΕ.

Στο πρώτο όταν η κεφαλή της πορείας έφτασε στο Σύνταγμα, η ουρά ήταν Πανεπιστημίου και Πατησίων.

Ανάλογη εικόνα και στο συλλαλητήριο του ΠΑΜΕ.

Συνάδελφοι επιμένουν ότι ο κόσμος ήταν περισσότερος από τα συλλαλητήρια της εποχής Γιαννίτση.

Επεισόδια μεμονωμένα



ΣΧΟΛΙΑ

  1. κοψοχέρης avatar
    κοψοχέρης 11/03/2010 14:34:06

    Τρελή επιτυχία η σημερινές πορείες.
    Αληθεύει ότι ο ΓΑΠ είχε διατάξει τον Πάγκαλο να μπεί απέναντι στους απεργούς αλλά ξεχάστηκε σε ένα μπουγατσάδικο και τον προσπέρασε η πορεία;
    Άντε βρε Χρυσοχοίδη, πάλι εσένα σου έλαχε να καθαρίσεις την Αθήνα από 1.000.000 "ακροδεξιούς", που δεν βλέπουν τί τυχεροί που είμαστε που ήρθε ο ΓΑΠ να μας σώσει από τη φτώχεια και την ανεργία.
    Θα έχουν εξαιρετική πλάκα τα αυριανά πρωτοσέλιδα του Ψυχάρη στο Βήμα και τα Νέα για το πώς η επαναστατική ψυχή του πασόκ κατακεραύνωσε τους κακούς (και κατευθυνόμενους βέβαια) ακροδεξιούς τραμπούκους και έφερε ξανά την ειρήνη και την ευημερία στη χώρα.
    Ξαναζούμε μέρες Μπιρσίμ ή μου φαίνεται;

  2. ΙΩΝΑΣ avatar
    ΙΩΝΑΣ 11/03/2010 14:42:01

    Ραντεβού στην επόμενη 24ωρη απεργία.Αμάν πια,τους ρημάξαμε... Τους έχουμε κατατρομοκρατήσει! Υπάρχει περίπτωση άραγε να δούμε και καμμιά απεργία μακράς διάρκειας? Πάρτε το απόφαση.Οι 24ωρες,οι 48ωρες και οι στάσεις εργασίας δεν φέρνουν αποτέλεσμα.Στην ουσία στηρίζουν την κυβέρνηση και της δίνουν απλόχερα εσωτερικό δάνειο με τα κομμένα μεροκάματα.Ουσιαστική αντίδραση δεν υπάρχει και φταίνε όλα τα κόμματα γι αυτό,καθώς επίσης και οι συνδικαλιστικές παρατάξεις.Το παιχνίδι είναι στημένο κι από πριν ξεπουλημένο,που λέει και το τραγούδι.Καληνύχτα μας...

  3. maria avatar
    maria 11/03/2010 14:49:02

    Απο την υπηρεσια μου ειχαμε σχεδον 100% συμετοχη και στην απεργια και στην πορεια.Στην υπηρεσια μου που δεν ειναι πολυ μεγαλη εχουμε 90% ΠΑΣΟΚ.
    Συγνωμη που θα σας στεναχωρησω αλλα ολοι αυτοι κατεβηκαν στην πορεια αλλα στηριζουν ΠΑΣΟΚ και ΓΑΠ!!!
    Καληνυχτα σας!!!

    • ΙΩΝΑΣ avatar
      ΙΩΝΑΣ @ maria 11/03/2010 15:31:19

      Αν μπορούσες να μας εξηγήσεις γιατί αυτό το 90% κατέβηκε στην πορεία και απήργησε,ενώ στηρίζει ΠΑΣΟΚ και ΓΑΠ,θα είμασταν ευτυχείς.Πώς λέγεται αυτό?Μήπως τρικυμία εν κρανίω? Εκτός κι αν τον στήριξαν στις τελευταίες εκλογές ενώ τώρα πια όχι. Και μπορείς πια να ησυχάσεις Μαρία μου.Δεν μας στεναχώρησες καθόλου.Ίσα ίσα.

    • ΑΡΚΑΣ avatar
      ΑΡΚΑΣ @ maria 11/03/2010 15:32:10

      Δημόσιος υπάλληλος και εσύ Μαράκι!!!!

      Έτσι εξηγούνται οι φιλογαπικές σου απόψεις.

      Αλλά μυαλό όμως δεν βλέπω να βάζεις...

      Λυπούμαι...

    • Eastrader avatar
      Eastrader @ maria 11/03/2010 15:44:00

      Σαδομαζοχισμος λεγεται.Με τασεις ασφυξιοφιλιας

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ maria 11/03/2010 19:32:00

      Τουλάχιστον παραδέχονται πλέον τα ποσοστά του ΠΑΣΟΚ στο δημόσιο. Αλήθεια αφού υποστηρίζετε ΠΑΣΟΚ γιατί κατεβήκατε? Για να πάρετε τσιρότα γιατί ματώσαν από το ξύσιμο ή για να "καταρτίσετε" λίστες με "ακροδεξιούς"?

    • Γιώργος avatar
      Γιώργος @ maria 11/03/2010 19:49:04

      Δηλαδή θα το ξαναψηφίσουν; Γιατί διαμαρτύρονται τότε;

    • ΑΡΗΣ Θ avatar
      ΑΡΗΣ Θ @ maria 11/03/2010 20:08:07

      Γιατί σας προξενούν κατάπληξη οι απόψεις της "maria"? Κλασσική περίπτωση "κολλημένων" και με διχασμένη προσωπικότητα ΠΑΣΟΚων: Τα μέτρα για την "ιδεολογία μας" (ή γι αυτό που νομίζουμε ιδεολογία) είναι "κακά" (θυμηθείτε πριν 3-4 μέρες τον Παπουτσή στη Βουλή!). Δεν τα στηρίζουμε και συμπορευόμαστε με τους άλλους "συντρόφους" για να μην υπολειφθούμε σε αγωνιστικότητα. Από την άλλη εμείς ΕΙΜΑΣΤΕ (προσέξτε ΕΙΜΑΣΤΕ) ΠΑΣΟΚ, ό,τι κι αν κάνει.Και τουλάχιστον τα μέτρα δεν τα πήρε η "κακιά δεξιά"!

    • εναςάσχετος avatar
      εναςάσχετος @ maria 11/03/2010 21:06:54

      Καληνύχτα Μαράκι.
      Όταν θα ξυπνήσουν όλοι αυτοί που στηρίζουν ΠΑΣΟΚ και ΓΑΠ, τότε όλα θα είναι ωραία ερείπια.

  4. blackeye avatar
    blackeye 11/03/2010 14:52:06

    Α ρε αχάριστοι Έλληνες εδώ ο Γιωργάκης κατάργησε τήν βίζα γιά να πάμε ελεύθρεα στήν πατρίδα του τήν Αμερική και εσείς απεργείτε;

    • O Ιθαγενής avatar
      O Ιθαγενής @ blackeye 11/03/2010 15:31:31

      Εχω MASTER τι να την κάνω την VIZA?

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ blackeye 11/03/2010 19:39:05

      Τη βίζα την κατάργησε...τη βίζιτα την επισημοποίησε...

  5. ο νοών...νοείτω avatar
    ο νοών...νοείτω 11/03/2010 14:59:36

    Μέγα πλήθος σήμερα.
    Μεγάλη απουσία εχθές.
    Πάντα η τσέπη μας υπερίσχυε της σκέψης μας.

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ ο νοών...νοείτω 11/03/2010 19:33:48

      Ας αρχίσει να διορίζει Πακιστανούς και θα σου πω εγώ πως θα αρχίσουν να αφρίζουν οι εν τω δημοσίω προσδοκούντες θέση Έλληνες ψηφοφόροι του ΠΑΣΟΚ και ξύσιμο εις τον αιώναν του αιώνος, αμήν.

  6. ΤΑΚΗΣ avatar
    ΤΑΚΗΣ 11/03/2010 15:09:28

    Όσοι έχουμε πάει σε πορείες γνωρίζουμε καλά ότι οι κουκουλοφόροι φορούν πλαστικές μάσκες στα μάτια αλλά και αντιασφυξιογόνες μάσκες, που μοιάζουν στην εμφάνιση με εκείνες που φορούσαν οι σύμμαχοι στον Β Παγκόσμιο.

    Το λέω αυτό για να δείξω το αυτονόητο, ότι δηλαδή τα δακρυγόνα δεν αποδίδουν εις βάρος αυτών των στοιχείων που προξενούν τα επεισόδια, αλλά επιβαρύνουν τους ειρηνικούς και απροστάτευτους διαδηλωτές που κατέβηκαν χωρίς να έχουν διαμορφώσει κάποιον επαγγελματικό εξοπλισμό (το πολύ να έχεις κάποιο μαλόξ). Οι κουκουλοφόροι τίποτα δεν παθαίνουν.

    Κατά συνέπεια, είναι προφανές ότι τα δακρυγόνα ρίχνονται για να διαλυθεί η πορεία, στο πλαίσιο ενός επιχειρησιακού σχεδίου. Πιο απλά, αν διαλύσεις την πορεία πετώντας δακρυγόνα στους ανυπεράσπσιτους διαδηλωτές, μπορείς να διευκολνθείς επιχειρησιακά στην αναμέτρησή σου με τους κουκουλουφόροους.

    Για εμένα αυτό είναι κτηνώδες και ανεπίτρεπτο. Όχι μόνο γιατί κλονίζει το δικαίωμα της συνάθροισης αλλά και επειδή χρησιμοποιεί την κακομεταχείριση των διαδηλωτών ως μέσο για την καταδίωξη και σύλληψη των κουκουλοφόρων, η οποία -σημειωτέον- ουδέποτε ολοκληρώνεται...

  7. Skarpas Yorgos avatar
    Skarpas Yorgos 11/03/2010 15:13:45

    Αυτές οι 24ωρες ή 48ωρες απεργίες είναι της πλάκας. Ή γίνεται μια απεργία διαρκείας ή δεν γίνεται τίποτα. Αλλά απο τη στιγμή που οι εργατοπατέρες είναι κομματικοί υπάλληλοι και το συνδικαλιστικό κίνημα λειτουργεί όπως τα κόμματα τότε τι να περιμένουμε.

    • ΙΩΝΑΣ avatar
      ΙΩΝΑΣ @ Skarpas Yorgos 11/03/2010 15:25:41

      Τσάμπα χαλάς την φαιά σου ουσία φίλε Γιώργο.

    • Στέργιος avatar
      Στέργιος @ Skarpas Yorgos 11/03/2010 16:11:22

      Έτσι είναι Γιώργο, έχεις απόλυτο δίκιο.

    • ΘΑΚΗΣ avatar
      ΘΑΚΗΣ @ Skarpas Yorgos 11/03/2010 20:58:41

      Ρε Έλληνες, αφού όλοι συμφωνούμε για την κατάντια που έφεραν στο λαό
      τα κόματα & τα κοματόσκυλα (και ξέρουμε την ιστορία τους,ποιοί είναι από πίσω,τι θέλουν κλπ),είμαστε η Παγκόσμια Πολιτιστική Πρωτεύουσα(και
      αυτό πληρώνουμε γιατί θέλει ..κότσια)γιατί δεν στεκόμαμαστε στο ύψοςτης
      Ιστορικής στιγμής;Άφου προδώσαμε τους νέους και δεν τους ακολουθήσαμε
      (οι μόνοι που τους τρομοκρατήσανε γιατί ξεσηκώσανε όλη την Ευρώπη)ας
      τους δώσουμε τουλ.τώρα το όραμα:Να γίνει η χώρα αυτό που είναι,ένα
      απέραντο πολιτιστικό & Ιστορικό Μουσείο,να διοργανώνουμε δική μας Ολυμπιάδα(με τον κλασικό μαραθώνιο,αξίες,κανόνες άμιλας κλπ),όπου θα βρουν δουλειά χιλιάδες επαγγέλματα & ιδέες,με 60 εκ .τουρίστες και να
      είναι επικεφαλείς αυτοί που θα παραιτηθούν της ασυλίας,της περιουσίας
      (αν εμπλακέί έστω το όνομά τους σε σκάνδαλο μέχρι να καθαρίσει)και θέλουν να ΔΟΥΛΕΨΟΥΝ & να ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ(υπάρχουν πολλοί να είστε σίγουροι!
      Αυτό πρέπει να το προωθήσει ο καθένας μας όπως μπορεί..ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΛΙΩΣ!!!

  8. Jeffry avatar
    Jeffry 11/03/2010 15:19:29

    Α ρε φουκαριάρα Maria...Αν δεν είστε απο αυτούς που μόλις προσέλαβε το πασοκ τότε εχεις δίκιο που λες καληνύχτα γιατι με το ΓΑΠ πράγματι ηρθε η νύχτα μεσημεριάτικα.

  9. O Ιθαγενής avatar
    O Ιθαγενής 11/03/2010 15:30:37

    Δεν ήταν αναμενόμενο;
    Λοιπόν:

    -στους Υπαλλήλους της Βουλής δεν περικόπτεται ο 15ος και ο 16ος με το νομοσχέδιο της προηγούμενης Παρασκευής, γιατί θα ήταν αντισυνταγματικό και μαζί με το δίσκο ο κ Πετσάλνικος δεσμεύτηκε να φέρει τροπολογία
    -στους Υπαλλήλους του κ Ραγκούση δίνουν το επίδομα κάτω από το τραπέζι για να σταματήσει η κατάληψη
    -το φορολογικό το περιμένουμε
    -στη Βουλή αλληλοβρίζονται
    -με το ασφαλιστικό να δεις τι έχει να γίνει (στην έκθεση που στείλαμε μιλούν αφενός σταδιακή αφομοίωση αφετέρου αλλαγή ? στον τρόπο υπολογισμού,)
    -τα έσοδα από ΦΠΑ κάνουν βουτιά αλλά τον αυξάνουμε
    -στο κόμμα αλληλοσυχτιρίζονται
    -μαζεύουν και αποσύρουν νομοσχέδια
    -ο κ Πάγκαλος θα ...κάτσει πάνω στους συνδικαλιστές του ΠΑΣΟΚ για να μάθουν και λοιδορεί τον κ Σαμαρά που ο κόσμος απεργεί
    -δεν δίνουν τα πρακτικά στους Βουλευτές των εξεταστικών, καθώς τους θυμίζουν πράγματα
    -δανειζόμαστε με 6,38% αλλά ο κύριος αντιπρόεδρος της κυβέρνησης δεν μας λέει πόσο είναι το λογικό αφού το 4,2 της Πορτογαλίας είναι άλλο πράγμα.
    Να το αφήσω 5,5 είναι καλά;
    -το Βήμα της Κυριακής μιλάει για 230,000 απολύσεις και μετατάξεις
    -δεν έχουν βρει ακόμα ΓΓ αλλά ευελπιστούν ότι θα βρουν προϊσταμένους με εξετάσεις. Με το νομοσχέδιο αυτοδίκαια διαλύονται τα Υπηρεσιακά και παύονται όλοι από τμηματάρχη και πάνω. Να δω 30,000 συναδέρφους να δίνουν εξετάσεις και ας πεθάνω, μέχρι τα Χριστούγεννα ίσως γίνει κάτι.
    -ας μην μιλήσουμε για τα προεκλογικά Λεφτά και Σχέδια...


    και απορούν που είχε κόσμο;
    Οι άνθρωποι είναι αλλού για αλλού ....
    Στους Ιθαγενείς εξ εσπερίας, στο οικονομικό αντάλλαγμα των νησιών, στην Ακρόπολη και στη διαβούλευση.
    Μέχρι να πάρουν μπροστά ...Καληνύχτα, 5 μήνες χαμένοι (και μην με μαλώσετε κ Αντιπρόεδρε οι: Κακλαμάνης, Κατσέλλη, Σκανδαλίδης, Παπουτσής, Κουτσούκος, κλπ σας αντιπολιτεύονται πολυχρονεμένε....)

    • greekpoliticalreview avatar
      greekpoliticalreview @ O Ιθαγενής 11/03/2010 21:09:45

      Έγραψες πάλι!

  10. kwlotoumpas avatar
    kwlotoumpas 11/03/2010 16:02:54

    η μόνη διαδήλωση ακροδεξιών κοψοχέρη έγινε χτες βράδυ και είχε 200... σήμερα διαδήλωνε η αριστερά, η αριστερά του ΠΑΣΟΚ και όσοι περνάνε άσχημα...

  11. ΟΔΥΣΣΕΑΣ avatar
    ΟΔΥΣΣΕΑΣ 11/03/2010 16:08:41

    100.000 κόσμος κατέβηκε γιατί νιώθει να πληρώνει το μάρμαρο. Δεν γίνεται στην ευημερία χώρια και στα χρέη όλι μαζί. Γιατί σας ξαφνιάζει που κατεβαίνουν Πασόκοι? Τα μέτρα θα ισχύσουν για όλους...

  12. ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
    ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 11/03/2010 16:47:09

    Ακόμη δεν γίνεται τίποτα. Οταν θα παραληφθούν τα πετσοκομένα (επιδόματα , άδειες, δώρα) τότε θα υπάρξει αντίδραση. Ομως....Ομως τα σπουδαία ΜΜΕ που έχουμε με τους δημοσιογραφίσκους τους δεν θα δούν τίποτα, παρά μόνον νίκη του ΓΑΠ έναντι των βυσσοδομούντων κερδοσκόπων (βλ.Κάτια Μακρή στο ΑΛΤΕΡ, Ν.Χατζηνικολάου επίσης). Και ερωτώ: επί Καραμανλή δεν υπήρχαν κερδοσκόποι;΄Η η οικονομία που παρέλαβε ο ΚΚ από τον Σημίτη ήταν σε καλλίτερα από τα σημερινά επίπεδα; Βρε αν δεν τους διώξουμε δεν γίνεται τίποτα.....

    • Tυφλοπόντικας avatar
      Tυφλοπόντικας @ ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 11/03/2010 17:20:27

      Zήτω ο πρώην καταληλότερος!!!!
      Τι λέω θεέ μου !!

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 11/03/2010 18:16:02

      Τώρα με την πλήρη κατάρρευση και τη χρεωκοπία που έρχεται θα γελάσουμε. Θα ξεχαστούν με τη μία όλες οι ιδεολογίες. Τελικά για να κάνεις σοσιαλισμός θέλει να είσαι χορτάτος. Όσοι πεινάνε, για κάποιο περίεργο λόγο, δεν γίνονται σοσιαλιστές. Μόνον όσοι θέλουν άκοπα περισσότερα από αυτά που ήδη έχουν.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 11/03/2010 19:29:56

      Ποιος να τους διωξει;Υπαρχει αντιπολιτευση;

  13. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 11/03/2010 17:27:04

    Για πόσο κόσμο μιλάμε δηλαδή;

  14. B.K.Σ. avatar
    B.K.Σ. 11/03/2010 18:28:07

    απ΄ ό,τι φαίνεται οι κοινωνικές ταραχές έχουν προβλεφθεί-παραγγελθεί και υλοποιούνται ώστε ο επόμενος μας δανεισμός να είναι με 10% επιτόκιο λόγω της επισφάλειας και ο μεθεπόμενός μας να είναι από το ΔΝΤ. Εν τω μεταξύ θα έχουμε προλάβει να μοιράσουμε το Αιγαίο και να αναγνωρίσουμε την Βόρεια Μακεδόνία ώστε ο πρωθυπουργός μας να κερδίσει μαζί με τον Ερντογάν και τον Γκρουέφσκι το βραβείο Νόμπελ τον Οκτώβριο και να σαρώσει το πασοκ στις δημοτικές εκλογές.
    χμ, ένας "σεισμός" είναι προτιμότερος. ενεργοποιεί και το άρθρο 122...

  15. neotera avatar
    neotera 11/03/2010 19:38:37

    Ακριβώς έτσι όπως τα λέει ο Β.Κ.Σ. έχουν τα πραγματα κι όλοι είναι συνένοχοι ! Χρειαζόμαστε επειγόντως πολιτική ηγεσίααααα ! Μάλιασε η γλώσσα μου να λέω πως το πρόβλημά μας ειναι πολιτικό΄, όχι οικονομικό. Και δεν είμαι ο μόνος...Την χρεωκοπία μας τη δημιούργησαν οι "σύμμαχοι" με τον καραπράχτωρα γιωργάκη για να μας καταπιούν ! ))

    • ΘΑΚΗΣ avatar
      ΘΑΚΗΣ @ neotera 11/03/2010 21:10:01

      ΣΩΣΤΑ!!!Συμφωνούμε όλοι αλλά τι κάνουμε;Θα αφήσουμε να γίνουν όλα όπως
      τα έχουν κανονίσει;Πιστεύω ότι αυτή την φορά από τα κόμπλεξ και την
      λιγούρα τους έκαναν το λάθος,βιάστηκαν και τους πήρανε χαμπάρι και οι
      ..μακάριοι!Γι'αυτό από σήμερα ο καθένας μας πρέπει να προετοιμάζεται
      ώστε μόλις έρθει η στιγμή(και οι θεοί την ετοιμάζουν..)να μην ξανακοτέψουμε όπως κάναμε όταν προδώσαμε την νεολαία μας πέρσι... ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΤΟΙΜΟΙ, ΜΕ ΜΝΗΜΗ...

  16. Μάρκο Τ avatar
    Μάρκο Τ 11/03/2010 21:30:47

    Αυτού του είδους οι απεργίες είναι ανοησία και στρέφουν τους εργαζόμενους τους μεν κατά των δε.
    Απεργία 24 ώρες το μετρό! Πώς θα πάει ο εργαζόμενος του ιδιωτικού τομέα στη δουλειά του κύριοι;

  17. κάποιος avatar
    κάποιος 11/03/2010 21:47:37

    Να μην πάει, έχει απεργία.
    Για το πόσο κόσμο είχε, μάλλον κοντά στι; 100000, αν και από μέσα είναι δύσκολο να δεις.
    Και τα μαλακισμένα με τις μάσκες προσπάθησαν να σπάσουν την πορεία ανάβοντας τα αίματα για να φέρουν τα δακρυγόνα, αλλά ήταν τόσος ο κόσμος που την ξαναέσπρωχνε μποστά και την ένωνε

  18. Φερώνυμος avatar
    Φερώνυμος 11/03/2010 21:48:38

    Η επόμενη κίνηση να είναι αίτημα Δημοψηφίσματος!

  19. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 11/03/2010 23:16:48

    To εκαναν για να διατηρησουν τη "διπλη σκεψη" με την οποια ζει το ΠΑΣΟΚ.Υπαρχει κατι "καλο" που ειναι το ΠΑΣΟΚ και κατι "κακο" που ειναι η δεξια.Οταν το ΠΑΣΟΚ κανει κατι κακο αυτο βασικα δεν ειναι δικο του ,ειναι δεξιο και αναγκασθηκε να το κανει.Αν τα ιδια μετρα τα επαιρνε η ΝΔ θα ηταν συμφωνα με τη "φυση" της ενω για το ΠΑΣΟΚ ειναι αφυσικα.Ετσι το "πραγματικο" ΠΑΣΟΚ ειναι στο δρομο και διαδηλωνει οχι κατα του κυβερνησης του που αναγκαζεται να παρει τα μετρα αλλα κατα των "κερδοσκοπων" ή γενικα του καπιταλισμου που πιεζει το κατα τα αλλα καλο ΠΑΣΟΚ.
    Αυτη ειναι η πολιτικη σκεψη των πασοκων.

  20. μαρικα avatar
    μαρικα 11/03/2010 23:35:13

    Β.Κ.Σ.Συμφωνω με το σχολιο σου.Οταν ερθη η ωρα να χαραξουν το Αιγαιο,παλι
    θα δημιουργησουν κοινωνικη ταραχη.Οπως τωρα που κανεις δεν πηρε ειδηση το νομοσχεδιο για τους μεταναστες.Παρακαλω την Δευτερα οχι αλλη απεργια γιατι ερχομε στην Ελλαδαρα και αν εχει απεργια δεν θα μπορεσω να πεταξω.

  21. paratiritis2000 avatar
    paratiritis2000 12/03/2010 00:33:47

    Δε θα χρειαστει καμια κοινωνικη αναταραχη για να χαραξουν το Αιγαιο. ΑΠλα ενα δημοφηφισμα θα κανουν.
    Μολις τους κατσε3ι καλα η αλλοδαπη ελληνοποιημενη ψηφος να δεις ποσα δημοψηφισματα θα γινουν.
    Κοροϊδο νεοελληνα.
    Αλλα καλα να παθεις νεοελληνα. Το ρουφιανιλικι πριν τη μεταπολιτευση και επι επταετιας πληρωνεις τωρα.
    Βλεπεις π.χ. 2 Ελληνες που δε γνωριζονται, να βρισκωνται μαζι, σε ενα μαγαζι για ψωνια, σε μια ταβερνα π.χ. και ενω δε τους ακουει κανεις τριτος, κανεις απο τους 2 δε τολμα να ανοιξει συζητηση ο ενας με τον αλλον για το μεταναστευτικο για τα εθνικα, κτλπ. Κοιτιουνται κι οι δυο στραβα μπας κι ο αλλος ειν απ "τους αλλους" και τον ρουφιανεψει καπου.
    Κι ετσι σιγα σιγα βουλιαξαμε, να και το λαθρονομοσχεδιο, αυριο να κι εκεινο να και το αλλο.
    Καλα να παθεις ΡΕ. Ολα εδω πληρονωνται.

  22. Α avatar
    Α 12/03/2010 00:34:22

    άντε ρε πρόβατα, αφού και πάλι θα τα ξεχάσετε όλα και θα πάτε να ψηφίσετε ΜΠατσοκ και ΝΔ. Ούτε για αποχή δεν είσαστε ικανοί, ούτε για απεργίες διαρκείας, όταν διοργανώναμε Αντιεκλογικές δράσεις είχατε πάει όλοι στα χωριά σας να το ρίξετε δαγκωτό. Ου ρε ούνοι.

  23. Α avatar
    Α 12/03/2010 00:42:59

    μιλάμε για πάρα πολύ κόσμο! ούτε το 1/10 των δημοσίων υπαλλήλων, μερικοί αριστεροί, άσχετοι που είχαν κατέβει για καφέ και λίγοι μπαχαλάκηδες που βαριόντουσαν μόνοι κι έρημοι.
    Αποτυχία. Ο υπόλοιπος λαός κοιμάται ύπνον βαθύν και δεν θέλει να ξυπνήσει. Είμαι σίγουρος ότι και στα σπίτια τους να έμπαινε το κράτος να κουτούπωνε τη γυναίκα τους πάλι όλα εντάξει θα ήταν, έλα μωρέ, έχει και το κράτος ανάγκες...

  24. anonymous avatar
    anonymous 12/03/2010 00:51:01

    Δε μας λες και ποια υπηρεσία είναι; Έτσι για να κάνουμε μια αίτηση βρε αδερφέ να περιοριστείτε μεταξύ 40%-50% γιατί δε νομίζω να έριξε ο θεός τη σοφία αποκλειστικά στους Πασόκους και μόνο αυτοί να είναι ικανοί να δουλεύουν στην υπηρεσία σας.

  25. σερτης avatar
    σερτης 12/03/2010 02:02:57

    σας παρακαλώ πολύ
    είμαι ένας βιομήχανος που θέλω να αγοράσω καινούργιο σκάφος......

    τί έχετε πάθει και δε σας αρέσουν τα 600 ευρώ που σας δίνω για 10 ωρη απασχόληση τη μέρα......
    εσείς έχετε συνηθίσει με τα λίγα......εγώ αν δεν πάρω καινούργιο σκάφος δε θα αντέξω....

    ελάτε μην απεργείτε.....αντί να λέτε ότι δεν με άγγιξε εμένα ο σοσιαλιστής πρωθυπουργός και να είστε ευχαριστημένοι που δε θα μου κόψει το ακριβό μου εστιατόριο με τον αστακόυλη μου με σως από πεπόνι και αρωματικά βότανα και δε θα ψυχοπλακωθώ τώρα απεργείτε.....

    μην απεργείτε σας παρακαλώ γιατί έχω συνηθίσει έτσι και δεν κάνει....ελάτε να μου πάρετε ένα κότερο ακόμα.....

    και κάτι άλλο.....τι τσιγγούνηδες που είστε εσείς των 600 ευρώ.....καταναλώστε και τίποτα να σπρώξετε την οικονομία.........πηγαίνετε και διακοπές και κάντε καμιά δωρέα στο λογαριασμό για τη διάσωση της ελληνικής οικονομίας, ώστε να πάρω κανά θαλασσοδάνειο για το σκάφος μου......μην είστε μίζεροι.......

    θέλετε να μην πηγαίνω το σαββατοκύριακο στις μπαχάμες;θέλετα να μην πάρω σκάφος;θέλετε να μην πάρω την καινούργια μερσεντές;θέλετε να μην πηγαίνω στο κλαμπ της εκάλης........βαλθήκατε να με τρελάνετε και να πάθω ψυχολογικό σοκ;;;;;

  26. what avatar
    what 12/03/2010 06:51:16

    Αυτή η αριστερά τελικά έχει πολύ δύναμη ε;

  27. ilithios avatar
    ilithios 12/03/2010 11:10:44

    Ε,ναι λοιπόν φταίω εγώ.

    Φταίω εγώ που δεν μπορώ να καταλάβω το μεγαλείο της δημοκρατίας που ζω, η οποία ρίχνει το φταίξιμο σε μένα τον δημόσιο υπάλληλο και εκπαιδευτικό που μετά από 28 χρόνια παίρνω 1400 ευρώ (πτυχίο AEI) και πρέπει να πληρώσω εγώ.

    Φταίω εγώ που δεν είμαι πατριώτης όπως ο κ. Παπανδρέου και οι υπόλοιποι βουλευτές που δεν έχουν υπηρετήσει ποτέ οι περισσότεροι στο στρατό αλλά όμως νοιάζονται.

    Φταίω εγώ που δεν μπορώ να καταλάβω ότι δημοκρατία είναι το πολίτευμα όπου βουλευτές, υπάλληλοι της βουλής, φοροφυγάδες, ιδιοκτήτες νυχτερινών κέντρων, πρόεδροι ποδοσφαιρικών ομάδων, ιδιοκτήτες εφημερίδων και τηλεοπτικών μέσων, είναι όλοι πιο ίσοι στα προνόμια από τους υπόλοπους και ίσως και πιο πατριώτες και για αυτό δεν θίγονται από τα μέτρα.

    Φταίω εγώ που δεν λέω να κατανοήσω τους εθνικούς λόγους για τους οποίους οι δικηγόροι δεν καταβάλλουν ΦΠΑ, οι γιατροί δεν πληρώνουν φόρους, οι υπάλληλοι της βουλής παίρνουν 16 μισθούς.

    Φταίω εγώ ο δημόσιος υπάλληλος που εκατομμύρια ευρώ δίνονται σε θνησιγενείς και μεταθανάτιες εφημερίδες μέσω κρατικών χρημάτων και σε ποδοσφαιρικές ομάδες.

    Φταίω εγώ ο εκπαιδευτικός γιατί αντί να κάνω ιδιαίτερα και να μην έχω οικονομικό πρόβλημα περιμένω να μου δώσει μισθό το κράτος.

    Φταίω εγώ γιατί δεν μπορώ να αντιληφτώ ότι πρέπει να δώσω ως πατριώτης και το 13 μισθό για να μπορούν οι εργολάβοι να φτιάχνουν δρόμους με τριπλάσιο κόστος από ότι στην υπόλοιπη Ευρώπη. Για να μπορούν οι ίδιοι εργολάβοι να εισπράττουν υπέρογκα ποσά από τα διόδια και μετά μέσα από τις εφημερίδες τους και τους σταθμούς τους να στοχοποιούν τους δημόσιους υπαλλήλους για το χάλι της οικονομίας. Για να μπορούν να προβάλλουν και να προωθούν τους πολιτικούς της αρεσκείας τους. Αλήθεια πόσοι Έλληνες εργάστηκαν στα μεγάλα έργα;

    Φταίω εγώ που δεν νοιώθω πατριώτης για να δώσω και το 12ο μισθό στο κράτος για να μην αποδίδει κανένας καναλάρχης ασφαλιστικές εισφορές αγγελιόσημα και κάθε ιδιοκτήτης εφημερίδας να μπορεί να έχει αφορολόγητο ποσό από τον τζίρο του και να μπορούν συγκεκριμένοι δημοσιογράφοι να είναι στη μισθοδοσία υπουργείων.

    Φταίω εγώ που δεν έχω Πόρσε καγιεν και offshore εταιρεία όπως όλοι οι καλοί πατριώτες και που πιστεύω ότι νόμιμο είναι μόνο ότι είναι και ηθικο.

    Φταίω εγώ ο προδότης της πατρίδας που δεν δίνω και τον 11ο μισθό μου για να μπορούν οι τράπεζες να δηλώνουν πριν λίγα χρόνια αστρονομικά κέρδη τετραπλάσια σε σχέση με τις ευρωπαικές και μόλις τα στελέχη τους έπεσαν έξω να τους δίνει το κράτος 22 δις . Βλέπετε για να πλουτίσουν λίγοι πατριώτες τραπεζίτες πρέπει όλοι εμείς για 2 δις  να φάμε παντεσπάνι.