22/04/2009 21:21
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μάχη της ΝΔ για να αποφύγει τις διπλές εκλογές

Ενώ όλα τα κόμματα της Αντιπολίτευσης ζητούν πλέον την παραπομπή του Αριστοτέλη Παυλίδη, το Μέγαρο Μαξίμου θα κάνει τα πάντα για να αποφύγει τις διπλές εκλογές τον Ιούνιο.

Ήδη γίνονται διαρροές ότι κατά την ψηφοφορία για την παραπομπή Παυλίδη θα υπάρξουν διαρροές από την πλευρά του ΠΑΣΟΚ και ότι, στη χειρότερη περίπτωση, θα παραιτηθεί ο πρώην υπουργός για να σώσει την παράταξη. Υποστηρίζουν επίσης ότι η πρωτοβουλία Καρατζαφέρη (ο οποίος τάσσεται πλέον υπέρ της παραπομπής) συσπειρώνει την κοινοβουλευτική ομάδα της ΝΔ και δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος ανυπακοής.

Παρόλα αυτά, το ΠΑΣΟΚ προσανατολίζεται και σε δεύτερο αίτημα για προανακριτική με βάση τα στοιχεία της δεύτερης δικογραφίας. Συνεπώς, η υπόθεση Παυλίδη γίνεται εκ των πραγμάτων γόρδιος δεσμός για την κυβέρνηση, παρά την αισιοδοξία που εκπέμπεται. Στο ΠΑΣΟΚ, πάντως, διατηρούν τις επιφυλάξεις τους για τη στάση που θα τηρήσει τελικά ο ΛΑΟΣ στην ψηφοφορία στην Ολομέλεια.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Καθρέφτης avatar
    Καθρέφτης 22/04/2009 21:48:08

    Σωστά. Ήρθαν και...διέφθειραν
    το κράτος της διαφάνειας (!).
    Ειδικά επί Σημίτη.Έλεος.

  2. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 22/04/2009 21:54:36

    Δεν υπαρχει καμμια υποχρεωση παραιτησης της κυβερνησης αν παραπεμφθει ο Παυλιδης.
    Τωρα πως εχει επικρατησει ως δεδομενο οτι βουλευτης που παραπεμπεται στο Ειδικο Δικαστηριο πρεπει να παραιτειται ειναι απο τα θαυματα της εποχης.
    Ποιος παραιτηθηκε απο βουλευτης το 1989;

  3. Hase avatar
    Hase 22/04/2009 21:57:52

    Ειναι μεγαλο το κολπο του Καρατζαφερη. Δηλωνει οτι θα παραπεμψει τον Παυλιδη για να συσπειρωση τους βουλευτες της ΝΔ, να κανει ακομα και μερικους Πασοκους να υποστηριξουν Παυλιδη ( το ΠΑΣΟΚ σιγουρα δεν θελει εκλογες τωρα) ετσι ωστε να τους εκθεσει ολους. Μεγαλη μαφια ο τυπος.

  4. ... avatar
    ... 22/04/2009 22:08:17

    Έχει δίκιο ο ψυχραιμία, δεν υπάρχει κανένας λόγος να γίνουν εκλογές εάν παραπεμφεί ο Παυλίδης. Τα κανάλια πάντως το καλλιεργούν έντονα αυτό, ώστε να υπάρξει η λογική του κόσμου, ότι θα είναι παράλογο που δεν θα έχει παραιτηθεί η κυβέρνηση, όταν θα παραπεμφθεί ο Παυλίδης. Κλασική προπαγάνδα.

  5. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 22/04/2009 23:41:44

    Πολλά λεφτά πρέπει να αλλάζουν χέρια αυτό το καιρό. Μου θυμίζει εποχές Κατσίκη.

  6. Hase avatar
    Hase 23/04/2009 00:01:01

    @ Ανωνυμε
    Τον Σημιτη δεν τον διαγραψανε για τα σκανδαλα. Μην αρχισουμε να λεμε παλι ποιανου τα σκανδαλα ειναι (ηταν) μεγαλυτερα, γιατι θα μπουμε παλι στην διαδικασια, ποιος ηταν (ειναι) καλυτερος κλεφτης.

  7. ... avatar
    ... 23/04/2009 01:00:43

    να δούμε ως πότε θα μας δουλέυετε για δηθεν αντίθετες στάσεις μεταξύ των δυο κομμάτων - και των χουντικων.

    ο καραμανλης εχει αποφασισει εκλογες τον ιούνιο οταν θα εχει η μερα 7.

    τα σκανδαλα θα παραγραφουν για ολους.

    ολα τα αλλα ειναι θολωμα νερων

    και σεις ιμαντες των "εγκεφαλων" του μαξίμου.

  8. Le canard avatar
    Le canard 23/04/2009 02:33:23

    Κι εμένα γιατί μου φαίνεται ότι ο Καραμανλής ψάχνει τον Συμπι(παυ)λίδη του;

  9. Καθρέφτης avatar
    Καθρέφτης 23/04/2009 12:10:09

    Ανώνυμος, 11.09
    είχε η διακυβέρνηση Σημίτη...τρωτά;;;;
    Ε, λοιπόν, δεν μπορούσα ποτέ να το
    διανοηθώ - ούτε καν να το φανταστώ.

    Επίσης, θα πρέπει να είσαι ο τελευταίος έλληνας
    που υπερασπίζεται ένα παρελθόν που οι ίδιοι - μετά το 2004 - ξορκίζουν...

  10. Dionisis avatar
    Dionisis 23/04/2009 14:13:11

    Oti kai na kanoun oi ekloges epivallontai kai den tha tis apofugoun.