08/02/2012 20:17
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μάχη για τις συντάξεις

Μέσα σε μια απίθανη φημολογία συνεχίζεται το συμβούλιο των πολιτικών αρχηγών.

Το μόνο που μπορούμε να επιβεβαιώσουμε αυτήν την στιγμή είναι ότι ο Σαμαράς δεν υποχωρεί στο θέμα των συντάξεων. Με αποτέλεσμα να αναγκασθεί ο Παπαδήμος να διακόψει δύο φορές για να συνεννοηθεί με τον Ρεν και τον Γιούνκερ

Το νέο πακέτο μέτρων της Τρόικα προβλέπει όπως φαίνεται μαχαίρι κατά 15% στις κύριες συντάξεις ΔΕΗ, ΟΤΕ, τραπεζών και ένα 7% για τους ασφαλισμένους του ΝΑΤ αναδρομικά μάλιστα από 1.1.2012

Σύμφωνα με άλλες δημοσιογραφικές πληροφορίες αναβάλλεται και η συνεδρίαση του υπουργικού συμβουλίου που είχε ορισθεί για μετά την σύσκεψη των πολιτικών αρχηγών

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 08/02/2012 20:26:18

    Εδώ πέφτει ατομική βόμβα στην κοινωνική συνοχή, κι εμείς ασχολούμεθα με τις συντάξεις μόνο;

    • Kατερίνα avatar
      Kατερίνα @ Αυριανιστής 08/02/2012 20:39:55

      Ακριβώς έτσι . Η "γενιά του πολυτεχνείου" αποδεικνύεται αχόρταγη...
      Θυσιάζει ακόμη και τα αγγένητα....εγγόνια της, τα καταδικάζει να μην γεννηθούν ποτέ....

      Οσοι έχουν συνταξιούχους γονείς...
      είναι οι προνομιούχοι ....των ημερών μας.
      Παράνοια και αδιέξοδο.

  2. Α avatar
    Α 08/02/2012 20:26:19

    Ακούμε για μείωση κατώτερου μισθού κατά 32%. Αληθεύει;

    • Αβαντίδα avatar
      Αβαντίδα @ Α 08/02/2012 20:37:46

      Γιατί δεν ρωτάς τον Γιούγκερ?

      • Y. avatar
        Y. @ Αβαντίδα 08/02/2012 21:25:04

        !!!

  3. 114 avatar
    114 08/02/2012 20:35:34

    Όπου ο Γιούνκερ μετά την επικοινωνία με τον Παπαδήμο ανακοίνωσε Eurogroup για αύριο.
    Όπερ η ...σκληρή διαπραγμάτευση μαλάκωσε.

    Όσο πειστικά και να ερμηνεύσουν τους ρόλους κανείς πλέον δεν θα πιστέψει ότι δεν παρακολουθεί θέατρο.

    ΠΕΙΣΤΙΚΌ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟ ΟΧΙ

  4. Kst avatar
    Kst 08/02/2012 20:41:47

    Αν συνεχιζουμε να καθομαστε στους καναπεδες μας και να υφισταμεθα αυτα τα πρωτοφανη εξαθλιωτικα μετρα και τους ξαναψηφισουμε, τοτε ειμαστε αξιοι της μοιρας μας, ανευθυνοι για την χωρα που θα παραδωσουμε στα παιδια μας (οπως ειναι ανευθυνοι και εκεινοι που την εφτασαν σε αυτο το σημειο) και αναξιοι της ιστοριας μας που οι προγονοι μας ματωσαν και σκοτωθηκαν για να μας κληροδοτησουν.

  5. Γ.Τ. avatar
    Γ.Τ. 08/02/2012 20:45:33

    Περιμένω με αγωνία την ανακοίνωση του αποτελέσματος της συνάντησης. Περιμένω να δω αν άξιζε τον κόπο η πολύωρη ορθοστασία πριν 2 χρόνια. Περιμένω να δω αν η πατρίδα μου θα είναι ελέυθερη την επέτειο των 200 ετών απο την επανάσταση του 1821. Περιμένω να δω αν πρέπει να πολεμήσω πάλι όχι για μένα αλλά για τα μικρά παιδιά μου.

    • Y. avatar
      Y. @ Γ.Τ. 08/02/2012 21:29:52

      Δε ξέρω η Ελλάδα θα είναι ελέυθερη την επέτειο των 200 ετών απο την επανάσταση του 1821, η Θεσσαλονίκη δύσκολα τη βγάζει να είναι ελέυθερη στην επέτειο από την απελευθέρωση του 1912

  6. Pit avatar
    Pit 08/02/2012 20:48:20

    Και δεν κατάλαβα. Γιατί να μην μειωθούν δραστικά οι συντάξεις των "ευγενών ταμείων" των 2.500 και 3.000 ευρώ προκειμένου να μείνουν ανέγγιχτα τα κατώτατα όρια αμοιβών?
    Αλλά ξέχασα τα νέα παιδιά και τα γερόντια δεν έχουν συνδικαλισταράδες τύπου Φωτόπουλου να απειλούν και να κάνουν ότι θέλουν και οι πολιτικοί αρχηγοί να βαράνε προσοχή μπροστά τους.
    Ο Σαμαράς να αγωνιστεί για αυτούς που έχουν πραγματικά ανάγκη και για τα νέα παιδιά που δε φταίνε σε τίποτα και πληρώνουν το μάρμαρο και όχι να υπερασπίζεται αυτούς που απο το '81 και μετά λεηλάτησαν τη χώρα.

  7. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 08/02/2012 20:50:12

    Χρεωκοπία εδώ και τώρα! Είναι το μόνο που φοβούνται οι αδηφάγοι Γότθοι και η Αδόλφω Μέρκελ-Χόνεκερ. Στάση πληρωμών του εξωτερικού χρέους. Θα υποστούμε ένα σοκ που θα γίνει αφετηρία νέου ξεκινήματος. Θα καούμε εμείς, αλλά θα καούν και οι επηρμένοι πέραν του Ρήνου Βάρβαροι, που δύο φορές ρήμαξαν την Ευρώπη μέσα στον 20ό αιώνα. Θα κατεβούμε στην κόλαση, με την ελπίδα όμως ότι θα ξαναβγούμε. Θα παλαίψουμε.
    ΧΡΕΩΣΤΑΣΙΟ ΤΩΡΑ!
    Αν όμως υπογράψουμε τη νέα δανειακή, το νέο Μνημόνιο, θα κατεβούμε στην κόλαση και για τα παιδιά μας. Αυτό δεν πρέπει να το επιτρέψουμε.
    Δηλώνω με κάθε σοβαρότητα ότι, αν η ΝΔ υπογράψει το νέο Μνημόνιο, στις επόμενες εκλογές ΔΕΝ θα την ψηφίσω. Και, από όσο γνωρίζω, και πολλοί άλλοι δεξιοί δεν θα το κάνουν.

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ ΒΙΣ 08/02/2012 22:15:35

      Η λέξη Μνημόνιο σε ενοχλεί ή το περιεχόμενό της; Αν δηλαδή το νέο Μεμοράντουμ έχει ρυθμίσεις που δεν φέρνουν μη αντιμετωπίσιμη ύφεση και ταυτόχρονα εξασφαλίζουν ένα καλό κούρεμα70% (δηλαδή μια 70% χρεοκοπία) και έναν δανεισμό 130 δις για να μην βουλιάξουμε χωρίς αποικιοκρατικό αγγλικό δίκαιο ώστε να διασφαλίζεται η δημόσια περιουσία μας και ο ορυκτός της πλούτος, τί διαφορά έχει από αυτό που λές; Δηλαδή το θέμα είναι να πούμε όχι για το όχι; Να το λέει αυτό το ΚΚΕ ή ο Σύριζα να το καταλάβω.

  8. amt avatar
    amt 08/02/2012 20:52:43

    Άιντε αφήστε το δούλεμα ρε σεις γιατί θα σας πάρει η μπάλλα. Άκου δίνει μάχη για τις συντάξεις !! Για τον κατώτατο και τις κλαδικές που γαμούν τη ζωή μας και των παιδιών μας;;;;;;;;;
    Έλεγε ο κωλοτούμπας ότι ο 13ος κ 14ος αν κοπούν θα προσθέσουν 2 μονάδες στην ύφεση. Τώρα που με τον κατώτατο κόβονται στην ουσία 4-5 μισθοί τι έχει να πει;;;;;;
    Σκέφτηκε πόσα παιδιά θα στείλει ακόμα στα συσσίτια;;;;; Πόσο κόσμο στην απόγνωση και την αυτοκτονία;;;;;;;α
    Βρε Ούστ !!!!!!! Στο σκαμνί μαζί με τον ΓΑΠ !!!!!!!!!!

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ amt 08/02/2012 22:11:25

      Ποτέ σου δεν πίστεψες τον Σαμαρά, μην το παίζεις τώρα απογοητευμένος

  9. ΜΝΝΜ avatar
    ΜΝΝΜ 08/02/2012 20:57:11

    Εδω κλεινουν τον Οργανισμο Εργατικης Κατοικιας και ο Σαμαρας ασχολειται με τις υψηλες συνταξεις της ΔΕΗ και του ΟΤΕ.

  10. Nick avatar
    Nick 08/02/2012 20:57:13

    "Ο Αντωνης Σαμαρας ειπε στους υπολοιπους αρχηγους να πουν ολοι μαζι οχι στο νεο μνημονιο,συμφωνα με τραπεζικη πηγη απο την Νεα Υορκη."

    "Η τραπεζικη πηγη ειπε οτι ο Σαμαρας θα ελεγε οτι για εκεινον ειναι ευκολο το οχι. Ελατε να το πουμε μαζι ή ας διαπραγματευτουμε κατι αλλο"

    http://twitter.com/ttsitsas
    ------
    Λέτε;

    • factorx avatar
      factorx @ Nick 08/02/2012 21:06:30

      Γράφει κι αυτό, αλλά προτείνω να περιμένουμε να τελειώσουν και να δουμε:

      " Οι τροικανοι δεχνουν να ανησυχουν για την τακτικη και τις αντιρρησεις του Σαμαρα"

    • amt avatar
      amt @ Nick 08/02/2012 21:10:46

      Το είδα. Άσε να δούμε

  11. 114 avatar
    114 08/02/2012 21:10:39

    ΠΑΣΟΚ - ΛΑΟΣ μαζί δεν παίρνουν τα ποσοστά του ΣΥΡΙΖΑ.
    Δηλαδή ανύπαρκτοι.
    Είναι φανερό ότι αυτό που γίνεται νομιμοποιείται αποκλειστικά από την συμμετοχή Σαμαρά.
    Αν υπάρξει συμφωνία αυτή θα είναι η συμφωνία του Σαμαρά.
    Αυτό θα γράψει η Ιστορία και οι συνέπειες θα είναι συντριπτικές.

  12. andreas avatar
    andreas 08/02/2012 21:36:23

    ΑΣ ΥΠΟΓΡΑΨΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΔΕΙΤΕ ΠΟΥ ΘΑ ΦΘΑΣΕΙ Η ΝΔ

    • Ταραχή avatar
      Ταραχή @ andreas 08/02/2012 21:43:30

      Εσύ τι λές να μην υπογράψει;Βρε τάχουν υπογράψει όλα και το καθυστερούν για να μας πούν μετά πόσο σκληρά διαπραγματεύτηκαν.
      Αν δεν ήθελε να υπογράψει δεν θα ήταν εκεί τώρα.

      • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
        ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ Ταραχή 08/02/2012 22:17:23

        Εντάξει παιδί μου. Αφού είσαι σίγουρος μην αγωνιάς πια.

        • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
          ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 08/02/2012 22:18:16

          Αν διαψευστείς τι θα έχεις να πεις;

  13. Y. avatar
    Y. 08/02/2012 21:38:43

    Πάντα ισχυριζόμουν ότι ο κυρίαρχος του πολιτικού παιχνιδιού είναι ο Σαμαράς. Αν τα πιό πάνω από ΝΥ ισχύουν, αποδεικνύει τον ισχυρισμό μου
    Μόνο στη βάση αυτών, πιστεύω να μη συνδέεται το όλοι μαζύ για τη συφωνία, με το πως φτάσαμε εδώ....

  14. Ταραχή avatar
    Ταραχή 08/02/2012 21:41:18

    Μπράβο στον μεγάλο Σαμαρά.Στον αντιμνημονιακο,που θα έσκιζε το μνημόνιο και θα το επαναδιαπραγμετευόταν,που δεν θα δεχόταν καμία άλλη απόφαση για τους μισθούς παρά μόνο ότι αποφάσιζαν οι κοινωνικοί εταίροι,που δεν δεχόταν ούτε ένα ευρώ μείωση στις συντάξεις και τέλος που δεν θα υπέγραφε κανένα υφεσιακό μέτρο!!!!!!!!!!!!!!!!!Βράχος ότι είπε το τήρησε κατά γράμμα.Εθνικός ηγέτης.Μπράβο και πάλι μπράβο.Εδώ και ένα χρόνο εδω μέσα είχαμε γράψει και ξαναγράψει διάφορα για το ΠΑΣΟΚ και την κοινοβουλευτική του ομάδα,για άνδρες που δεν φοράνε παντελόνια για πρόβατα στο μαντρί και ένα σωρό άλλα.Άντε να δούμε τώρα και τα δικά μας πρόβατα και τους άνδρες με τα παντελόνια.Έφτασε η ώρα.Τσομπάνης και πρόβατα να κριθούν σε σύγκριση με το άλλο μαντρί.Λυπάμαι αλλά δεν βλέπω καμία διαφορά.

    • μεταρρυθμιστής avatar
      μεταρρυθμιστής @ Ταραχή 08/02/2012 21:49:05

      Ωραία, ψήφισε τότε Τσίπρα που είναι συνεπής μπουρδολόγος να δούμε τί θα καταλάβεις.

      • Ταραχή avatar
        Ταραχή @ μεταρρυθμιστής 08/02/2012 21:54:25

        Άσε τις φοβέρες κατά μέρους και πες μου σε ότι έγραψα που δεν έγινε έτσι.

        • m.s avatar
          m.s @ Ταραχή 08/02/2012 22:35:05

          '' πες μου σε ο ,τι έγραψα''

          όταν μπορείς , δε θελήσεις
          όταν θελήσεις, δε θα μπορέσεις

          και σε ρωτώ εγώ, πόσο τα μέτρα του Ζαππείου , που παίρνονται τώρα άρον άρον, (πχ μείωση ασφαλιστικών εισφορών) αν είχαν παρθεί τότε, θα είχαν αμβλύνει την οξύτητα των σημερινών προβλημάτων.
          Αλλά εισέπραξε , αντί σοβαρότητας λοιδορία
          από τους Φωστήρες των Οικονομικών...

        • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
          ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ Ταραχή 08/02/2012 22:44:29

          Απαντώ στην Ταραχή:

          Πρώτον ο Σαμαράς δεν είπε ότι θα έσκιζε το μνημόνιο. Είπε θα επαναδιαπραγματευόταν τους όρους του μνημονίου ώστε να ανακάμψει η οικονομία και μετά να απαλλαγούμε από το μνημόνιο.

          Δεύτερον είπε ότι δεν θα δεχόταν καμία ενέργεια από πλευράς Παπαδήμου παρά μόνο ό,τι συμφωνήσουν οι κοινωνικοί εταίροι μεταξύ τους και ειδικότερα δεν θα δεχόταν να έρθει με πρωτοβουλία του Παπαδήμου νόμος ή πράξη νομοθετικού περιεχομένου που αγγίζει μισθούς και ΕΓΣΣΕ χωρίς τη συμφωνία των κοινωνικών εταίρων. Το ότι οι ομολογιούχοι δανειστές ιδιώτες που συζητούν για το PSI και οι τροϊκανοί που θα δώσουν το δάνειο έθεσαν και αυτό το θέμα των μισθών προφανώς δεν είναι ευθύνη του Σαμαρά. Ευθύνη του Σαμαρά είναι να τους πει με κάθε δυνατό αποδεικτικό μέσο και στοιχείο ότι η λάθος συνταγή των οριζόντιων μειώσεων μισθών και συντάξεων δηλαδή της ύφεσης που δεν μπορεί να απορροφηθεί από τη δυναμική της οικονομίας (δηλαδή όταν δεν συνοδεύεται από μέτρα ανάκαμψης, ενίσχυσης ρευστότητας και εν τέλει ανάπτυξης) είναι "εγγύηση" ότι δεν θα εξυπηρετήσει τον στόχο της δημοσιονομικής εξυγίανσης. Πράγμα που κάνει αυτή στιγμή.

          Τρίτον είχε πει ότι δεν θα δεχόταν μείωση στις επικουρικές συντάξεις και ότι θα δεχόταν ένα πλαφόν στις ανώτατες επικουρικές και κύριες συντάξεις. Δεν μίλησε ποτέ ότι δεν θα δεχτεί καμία απολύτως αλλαγή από το υπάρχον συνταξιοδοτικό καθεστώς όπως παραπλανητικά λες (διάβασε την ανάρτηση του antinews για τις διαπραγματευτικές θέσεις ΝΔ).

          Τέλος, δεν είπε ότι δεν θα υπέγραφε κανένα υφεσιακό μέτρο. Είπε ότι "εχθρός μου είναι η ύφεση". Μας ζητούν "περισσότερη ύφεση από αυτή που μπορούμε να αντέξουμε" και ότι χρειαζόμαστε μέτρα ανάκαμψης. Στο Ζάππειο 2 είχε πει μάλιστα ότι αν υιοθετηθούν τα μέτρα του προγράμματος της ΝΔ τότε θα έχουμε μια πρόσκαιρη μείωση δημοσιονομικών εσόδων (λόγω της μείωσης της φορολογίας) αλλά βραχυμεσοπρόθεσμα θα είχαμε αύξηση. Το ότι οι ομολογιούχοι και οι τροϊκάνοι έθεσαν και το θέμα αυτό προφανώς δεν είναι ευθύνη του Σαμαρά. Ευθύνη του είναι και πάλι να τους πείσει ότι οποιοδήποτε μέτρο φέρνει ύφεση ή δεν πρέπει να υιοθετείται ή αν υιοθετηθεί θα πρέπει να συνοδεύεται από αντισταθμιστικό μέτρο ανάσας του λαϊκού εισοδήματος και της αγοράς. Να το εξειδικεύσει αυτό, να κάνει προτάσεις συγκεκριμένες επ' αυτών και απ' ό,τι φαίνεται αυτό κάνει στην παρούσα διαπραγμάτευση.

          Επομένως ό,τι είπε το τηρεί. Σε όλα αυτά θα πρέπει να σημειώσουμε ότι σε μια "πολεμική" διαπραγμάτευση λόγω της ανυποληψίας της χώρας από τα καμώματα του ΓΑΠ που ακόμα έχει το θράσος και μιλάει, θα έχουμε και κάποιες απώλειες δηλαδή θα πρέπει να αποδεχτούμε κάποια λίγα υφεσιακά μέτρα με την προϋπόθεση όμως ότι θα είναι αντιμετωπίσιμα από τη δυναμική της οικονομίας και αφού υιοθετηθούν αντισταθμιστικά μέτρα ανάκαμψης. Για παράδειγμα μπορεί να δεχτούμε μια μείωση κατώτατου μισθού 10% αλλά μπορεί το αφορολόγητο όριο να ξαναγίνει 12.000 ευρώ και να μειωθεί ο ΦΠΑ των τροφίμων ώστε το κόστος διαβίωσης του χαμηλόμισθου εργαζομένου να είναι αναλόγως μικρότερο για να πάει η μία η άλλη. Ή άλλο παράδειγμα, να μειωθούν κατά 5% οι συντάξεις πάνω από 1200 ευρώ και να μείνουν ανέπαφες οι συντάξεις από εκεί και κάτω.

          • Ταραχή avatar
            Ταραχή @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 08/02/2012 23:02:28

            Καλά εσείς έχετε γίνει χειρότεροι από τους Πασόκους.Για τις επικουρικές δεν ήταν έτοιμος ο Κουτρουμάνης να τις περάσει όπως πάνε να περάσουν σήμερα πριν τις γιορτές και ξεσηκώθηκαν Νικολόπουλος Μηταράκης
            Σταικούρας και έλεγαν δεν υπάρχει περίπτωση να δεχτούμε νέα μείωση γιατί είναι η τρίτη στην σειρά από τον Σεπτέμβριο του 2011;Τι λες θα μας τρελλάνεις;Υπάρχουν στο δίκτυο αυτές οι δηλώσεις.Δεν έλεγε ο Κουτρουμάνης τα δικά του αλλά δεν μπορούσε να τα περάσει γιατί ήθελε συμφωνία και των τριών κομμάτων.Για τους μισθούς δεν ένιψε τας χείρας του και είπε ότι δεν επεμβαίνει στον διάλογο αλλά θα δεχτεί τις αποφάσεις των κοινωνικών εταίρων;Βλέπεις εσύ κάτι τέτοιο;Βρωμάει το δίκτυο από το κείμενο του μνημονίου και ένα μέτρο ανάπτυξης δεν βρίσκει κανείς.Εσύ που τα βρήκες;

          • Ταραχή avatar
            Ταραχή @ Ταραχή 08/02/2012 23:06:36

            Άντε φτάνει η σύγχυση για απόψε έχουμε και δουλιές αύριο.Το πρωί με τις υπογραφές κάτω από το μνημόνιο θα δούμε ποιος έχει δίκιο και ποιος άδικο.Εύχομαι ολόψυχα να είμαι εγώ.

      • Απόστολος avatar
        Απόστολος @ μεταρρυθμιστής 08/02/2012 22:13:33

        Μη μας βάζετε διλήμματα γιατί, θα βρούμε λύση και δεξιά και αντιμνημονιακή.

  15. Anatoli avatar
    Anatoli 08/02/2012 21:51:15

    Από το στόμα Σας και στου Θεού τ' αυτί αγαπητέ Φάκτορα!!

    • factorx avatar
      factorx @ Anatoli 08/02/2012 21:53:01

      Δεν ...ακούει καλά τελευταία

      • Anatoli avatar
        Anatoli @ factorx 08/02/2012 21:56:19

        Πάντοτε ακούει! Πάντοτε! Θέλει να έχουμε υπομονή!

  16. μεταρρυθμιστής avatar
    μεταρρυθμιστής 08/02/2012 22:01:42

    Δεν έγραψες κάτι ψευδές, αλλά πρώτον , δεν είναι ακόμα γνωστό το αποτέλεσμα της διαπραγμάτευσης και δεύτερον είναι παραπάνω από προφανές οτι η κατάσταση στην οποία έχουμε περιέλθει είναι λίαν δραματική. Εύκολες λύσεις και μαγικά ραβδάκια δεν υπάρχουν. Αν πιστεύεις οτι η σωτηρία της χώρας μπορεί να διασφαλισθεί από τύπους σαν τον ( μονίμως αντιπολιτευόμενο) Μανώλη, τον Αλέξη και την Αλέκα είναι δικαίωμα σου να τους ψηφίσεις. Μετά όμως να είσαι έτοιμος και για τις συνέπειες της ψήφου σου.

    • Ταραχή avatar
      Ταραχή @ μεταρρυθμιστής 08/02/2012 22:32:09

      Δεν μου απαντάς σε αυτό που γράφω.Μου μπερδεύεις για το τι είπε ο ΑΣ με τις δύσκολες καταστάσεις με το να ψηφίσω Τσίπρα και άλλα διάφορα.Εγώ θέλω να σε ρωτήσω τα έλεγε ναι η όχι.Τώρα δυσκόλεψαν οι κατστάσεις;Μέχρι πρίν μία εβδομάδα τι ήταν;Βόλτα στην ανοιξιάτικη λιακάδα όταν γινόταν όλες αυτές οι δηλώσεις;Και να σου πω και κάτι άλλο.Ένα πράγμα που θεωρώ ότι με κάνει και διαφέρω από το ΠΑΣΟΚ είναι τό ότι έχω την βασική διαφορά που είναι ότι δεν θέλω να μου τα γυρνάνε και γώ να τα δέχομαι αδιαμαρτύρητα και ασχολιάστα. Κατάλαβες;

      • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
        ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ Ταραχή 08/02/2012 22:47:05

        Σου απάντησα παραπάνω

      • Γ.ΣΠΥΡΟΥ avatar
        Γ.ΣΠΥΡΟΥ @ Ταραχή 09/02/2012 23:31:36

        Η δανειακή Σύμβαση με την ΕΕ και την ΔΝΤ ήταν αποτέλεσμα παρανοικών πολιτικών του ΠΑΣΟΚ και των προβλημάτων της Οικονομίας. Το περιεχόμενο των συμβάσεων ήταν αποτέλεσμα διαπραγματεύσεων που όμως δεν έγιναν. Η κυβέρνηση Παπανδρέου δεν διαπραγματεύτηκε γιατί δεν είχε σχέδιο και διάθεση για κάτι τέτοιο. Παρέδωσε τη χώρα νομίζοντας ότι έτσι θα αποκτούσε πολιτικό πλεονέκτημα για την μακροημέρευσή του στην εξουσία που όπως αποδείχτηκε ήταν αυτοσκοπός . Αυτό φαίνεται από το γεγονός ότι δυο χρόνια μνημόνιο και ούτε τη διευρυνση του ωραρίου των φαρμακείων δεν μπόρεσε - δεν θέλησε -αδιαφόρησε να κάνει. Δεν είναι τόσο σημαντικό θέμα, για αυτό δείχνει με τον πιο εναργή τρόπο την αδιαφορία τους δουλέψουν και να ασκήσουν πολιτική για τη χώρα. Ο ΓΑΠ κατηγορείται και θα κριθεί γιατί οδήγησε τη χώρα στο ΔΝΤ χωρίς πολιτική και χωρίς τη διάθεση να εργαστεί για τη διάσωση της χώρας. Ποιός σοβαρός πολιτικός με τον αντίπαλο του εξουδετερωμένο και λοιδορούμενο θα μοιραζε επιδόματα διευρύνοντας το έλλειμμα και επιπλέον θα συκοφαντούσε τη χώρα του.
        Ο Δανεισμός από την ΕΕ είναι μονόδρομος πλέον για τον Σαμαρά. Η χώρα δεν έχει άλλο δρόμο από το να δανείζεται από την ΕΕ καθώς κανείς άλλος εχέφρων δεν τη δανείζει. Και χωρίς τα δανεικά των εταίρων η χώρα θα οδηγηθεί σε εξαθλίωση που η σημερινή κατάσταση θα μοιάζει το λιγότερο παράδεισος. Υποχρέωση του Σαμαρά είναι να σχεδιάσει να προτέινει στις εκλογές στο λαό και να ασκήσει αν επιλεγεί πολιτικές που θα βγάζουν τη χώρα από την κρίση. Αυτό είναι το καθήκον του και οφείλει να μας πείσει για το σχέδιό του.
        Οι κραυγές και οι λεονταρισμοί του Αλέξη της Αλέκας και όλων των ελληναράδων είναι απλά "λεονταρισμοί". Πολιτεύονται κραυγάζοντας άρνηση για όλα, κάνοντας θολές προτάσεις τη μια για έξοδο από την ΕΕ, την άλλη για εγκατάλειψη του Ευρώ, την αμέσως επομένη για κρατικοποίηση των πάντων την ίδια στιγμή που καταγγέλουν το κράτος ως διεφθαρμένο, σπάταλο μιζαδόρικο κλπ. Δυστυχώς οι απόψεις τους δημοσκοπικά τουλάχιστον δείχνουν να πουλάνε. Με θλιβερή συνέχεια να οδηγείται η πολιτική τάξη να θεωρεί ότι η ένταση της κραυγής είναι από μόνη της επιχείρημα.

  17. stroumfaki avatar
    stroumfaki 08/02/2012 22:11:42

    Εντάξει, καταλάβαμε, μας σκοτώνουνε αλλά τουλάχιστον κάποιοι εκεί μέσα προσπαθούν να μην μας βασανίσουν.....

    • N.A. avatar
      N.A. @ stroumfaki 08/02/2012 22:17:25

      Ενώ έχεις και την τρίτη δυνατότητα, να αυτοκτονήσεις πριν σε σκοτώσουν, παίρνοντας μαζί σου και αυτούς; Θα προτιμήσω αυτή τη λύση.

  18. Απροσάρμοστος avatar
    Απροσάρμοστος 08/02/2012 22:55:34

    Μακάρι να ισχύουν οι πληροφορίες από ΝΥ ακόμα όμως και αν δεν το δεχτούν οι άλλοι ο Αντώνης Σαμαράς πρέπει από μόνος του να πει το μεγάλο ΟΧΙ. Η κοινωνία είναι ένα καζάνι που βράζει. Μόνο οι εκλογές και η ανάδειξη ενός ηγέτη μπορούν να την ηρεμήσουν. Αυτός είναι ο ρόλος που ελπίζουμε να παίξει ο Αντώνης Σαμαράς, του μεγάλου και κυρίως ΕΘΝΙΚΟΥ ηγέτη.
    Υ.Γ. Το έγραψα και σε άλλη ανάρτηση κι ελπίζω να μην γίνομαι κουραστικός που το επαναλαμβάνω αλλά ελπίζω να διαβάζουν τα σχόλια και από την ΝΔ για να δουν πώς οι δοτοί αποφασίζουν από μόνοι τους χωρίς καμία συμφωνία και συζήτηση. Ο πατέρας μου πήγε να πάρει σήμερα το επίδομα ανεργίας και δεν τον πλήρωσαν γιατί του είπαν ότι περιμένουν το Σαββατοκύριακο την εντολή για μείωσή του και θα τους πληρώσουν από Δευτέρα μειωμένα ήτοι 300 Ευρώ. Πότε υπήρξε συμφωνία σε αυτό και δεν το μάθαμε;

    • Γ.ΣΠΥΡΟΥ avatar
      Γ.ΣΠΥΡΟΥ @ Απροσάρμοστος 12/02/2012 13:18:55

      Με απόρριψη της δανειακης σύμβασης και την έξοδο από το ΕΥΡΩ ο πατερας σου δεν θα πάρει καθόλου επίδομα. Στην καλύτερη περίπτωση να παρει εκατονταχίλιαρα δραχμών (κατ αναλογία με τα παλιά δεκαχίλιαρα) με τα με τα οποία δεν θα αγοράζει τίποτα.
      Αυτό το ονομάζουμε εθνικά υπερήφανη στάση. Σε πιο προηγμένες χώρες το λένε μαζοχισμό.
      Η παραμονή στην ΕΕ, και Ο Σαμαράς με τη στάση του αυτό υπηρετεί , θα συντηρήσει ένα ελάχιστο δίχτυ κοινωνικής προστασίας. Αυτό δεν είναι το επιθυμητό αλλά είναι καλύτερο από την πλήρη κατάρρευση.

  19. Iδιωνυμος avatar
    Iδιωνυμος 08/02/2012 23:15:24

    22:15 Πληροφορίες από τις Βρυξέλλες αναφέρουν ότι ο Πρόεδρος του Eurogroup είχε τηλεφωνική επικοινωνία εκτός από τον Πρωθυπουργό και με όλους τους αρχηγούς των κομμάτων που μετέχουν στην κυβέρνηση «Θα είστε έτοιμοι αύριο προκειμένου να ανακοινώσω την συνεδρίαση του Eurogroup;» φέρεται να τους είπε και ΟΛΟΙ ΑΠΑΝΤΗΣΑΝ ΚΑΤΑΦΑΤΙΚΑ.


    Πηγη:real.gr