07/02/2012 09:21
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μάχη για κατώτατους μισθούς και επικουρικές

Μεγάλες και οδυνηρές ανατροπές θα επιφέρει η μείωση κατά 20% του κατώτερου μισθού που προωθεί η τρόικα, σε περίπτωση που δεν γίνει δεκτή η πρόταση της ΝΔ για εφαρμογή του μέτρου μόνο στους νεοπροσλαμβανόμενους.

Το κούρεμα των μισθών κατά 20% δυστυχώς με τον τρόπο που θέλει η τρόικα να γίνει, θα πλήξει χιλιάδες εργαζόμενους οι οποίοι θα χάσουν ακόμη και πάνω από 30% των εισοδημάτων τους.

Κι αυτό γιατί σε συνδυασμό με την κατάργηση της μετενέργειας η οποία προβλέπει τους μισθούς της ΕΓΣΕ μαζί με δεκάδες επιδόματα, θα οδηγήσει σε γερό τσεκούρι.

Ουσιαστικά η άρση της μετενέργειας θα οδηγήσει χιλιάδες εργαζόμενους στα νύχια των εργοδοτών οι οποίοι θα μπορούν να κάνουν ότι θέλουν και να καταργούν επιδόματα που υπάρχουν εκτός ίσως από αυτά του γάμου, των τέκνων, το επίδομα σπουδών, πολυετίας και εργασιακής εμπειρίας και βαρέων – ανθυγιεινών.

Τουλάχιστον 15% θα χάσουν από αυτή την ανατροπή.

Επίσης, όσοι αυτή την περίοδο παίρνουν τον κατώτατο μισθό, δηλαδή 751 ευρώ θα φτάσουν να παίρνουν 600 ευρώ, δηλαδή 150 ευρώ λιγότερα ή 150 επί 14 μισθούς, σύνολο 2.100 ευρώ το χρόνο. Αυτό σημαίνει ότι θα χάσουν αυτοί οι εργαζόμενοι σχεδόν 3 ολόκληρους μισθούς αν και θα έχουν… κερδίσει το 13ο και 14ο.

Χαμένοι βγαίνουν και οι νέοι κάτω των 25 ετών που βάσει του νόμου και της νέας περικοπής θα παίρνουν ούτε 480 ευρώ μικτά.

Τι θα γίνει επίσης με το επίδομα του ΟΑΕΔ που είναι ήδη χαμηλό; Θα περικοπεί κι αυτό; Εκτιμάται ότι στο όνομα της σωτηρίας της χώρας πάνω από 600.000 άνεργοι θα παίρνουν αντί 461 ευρώ, 370 ευρώ.

Και παρ’ ότι όλα αυτά είναι παράνομα και τα συνδικάτα θα πάνε στα δικαστήρια η κυβέρνηση τα προωθεί στο όνομα της τρόικας.

Όσο για το τι θα γίνει με τα ταμεία, από τις περικοπές εκτιμάται ότι θα χάσουν περί τα 3 δις ασφαλιστικές εισφορές.

Αυτά είναι τα μέτρα που προωθεί η τρόικα για να βελτιώσει την .... ανταγωνιστικότητα!!!.

Ο Αντώνης Σαμαράς δίνει πραγματική μάχη για να ισχύσουν αυτές οι μειώσεις -στη χειρότερη περίπτωση- για τους νεοεισερχόμενους στην αγορά εργασίας έως 30 ετών. Όμως, μέχρι και αργά χθες το βράδυ οι τροϊκανοί παρουσιάζονταν αδιάλλακτοι.

Επικουρικές και εφάπαξ

Σε σχέση με τις επικουρικές, οι τροϊκανοί ζητούν την επιπλέον μείωσή τους κατά 25% και του εφάπαξ κατά 30%. Μάλιστα, σύμφωνα με κυβερνητικούς κύκλους, αντιδρούν στην πρόταση του κ. Σαμαρά για «διάσωση» των επικουρικών συντάξεων οι οποίες είναι άνω των 300 ευρώ (χωρίς να αποκλείουν τελικά να μην πειραχτούν μόνο ποσά που είναι μέχρι 150 ευρώ το μήνα). Από την πλευρά της κυβέρνησης, οι αρμόδιοι υπουργοί επιχειρούν να περιορίσουν τις μειώσεις σε ένα ποσοστό της τάξης του 20%, κλιμακωτά ανάλογα με το ποσό της κάθε επικουρικής σύνταξης, σε βάθος τριετίας.

 Τι θα γίνει εάν καταργηθεί η μετενέργεια

1 Ενας ιατρικός επισκέπτης, έγγαμος, με 34 χρόνια προϋπηρεσία σήμερα δικαιούται να λαμβάνει 2.516,43 ευρώ μικτά. Εάν η μετενέργεια καταργηθεί πλήρως, τότε θα δύναται με μονομερή απόφαση του εργοδότη να αμείβεται με 1.037,13 ευρώ το μήνα μικτά (τον αντίστοιχο, κατώτατο της ΕΓΣΣΕ). Εάν μάλιστα τα όρια της ΕΓΣΣΕ μειωθούν κατά 20%, τότε οι μηνιαίες μικτές αποδοχές του θα συρρικνωθούν στα 829,7 ευρώ το μήνα!

2 Ενας ασφαλιστής – μισθωτός σε ιδιωτική εταιρία με 30 χρόνια προϋπηρεσία, έγγαμος, με ένα παιδί, πτυχίο ΑΕΙ και μια ξένη γλώσσα, δικαιούται σήμερα 1.874,5 ευρώ το μήνα μικτά. Εάν η μετενέργεια καταργηθεί, και αυτός ο απασχολουμένος θα μεταβεί στο κατώτατο όριο της ΕΓΣΣΕ, το οποίο καλύπτει όσους έχουν συμπληρώσει από 9 χρόνια προϋπηρεσία και πάνω.

Τι θα γίνει αν η ΕΓΣΣΕ μειωθεί κατά 20%



Υπάλληλοι
Τι ισχύει σημερα
Μετά τη μείωση


Αγαμος χωρίς προϋπηρεσία
751,3
601,1


Με μια τριετία
813,9
651,2


Με δύο τριετίες
887,9
710,3


Με τρεις τριετίες
961,9
769,5


Εγγαμος χωρίς προϋπηρεσία
826,5
661,2


Με μία τριετία
889,1
711,3


Με δύο τριετίες
963,1
770,5


Με τρεις τριετίες
1.037,1
829,7



Antinews, με πληροφορίες από "Ελεύθερο Τύπο"

ΣΧΟΛΙΑ

  1. the mechanic avatar
    the mechanic 07/02/2012 09:34:42

    Αντώνη, μην υπογράψεις τη δανειακή. Σου την έχει στημένη το πασόκ. Θα με θυμηθείς. Αν την υπογράψεις δεν θα είναι μόνο το πολιτικό σου τέλος, αλλά θα είναι και το τέλος όλου του Ελληνικού λαού. Θα τα βγάλουμε πέρα. Υπάρχουν εναλλακτικές. Απορώ πως κάποιοι σύμβουλοί σου πιστεύουν ότι πρέπει να υπογράψεις. Αν υπογράψεις, είμαι σίγουρος θα το μετανιώσεις από την επόμενη κιόλας μέρα. Θέλουμε να ζήσουμε πάνω από όλα με αξιοπρέπεια. Μην κάνεις το λάθος για δεύτερη φορά. Πίστεψέ με. Ο λαός θέλει να πεις ΟΧΙ και εφόσον το θέλει ο λαός είτε είναι σωστό είτε λάθος, εσύ οφείλεις να πεις ΟΧΙ. Πρέπει να διατηρηθεί η δημοκρατία σε αυτόν τον τόπο.

  2. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 07/02/2012 09:45:51

    Η πατρίδα μας απέχει μόνο λίγες ώρες από τη βουλγαροποίηση, φίλοι μου, κι εμείς καθόμαστε ακόμα και ξεσπάμε πάνω στα πληκτρολόγια, αντί να είμαστε στους δρόμους...

    • Silence t. avatar
      Silence t. @ Αυριανιστής 07/02/2012 10:40:39

      Αυριανιστή , σε παραδέχομαι !
      Αν μη τι άλλο σε βλέπω να πασχίζεις να περάσεις τις θέσεις σου (τις οποίες ασπάζομαι 100% και εγώ) και το κάνεις με γνήσιο πατριωτικό ενδιαφέρον !

  3. Νικόλαος avatar
    Νικόλαος 07/02/2012 09:53:46

    Αντώνη Σαμαρά, τη μία μέρα βγάζετε ανακοίνωση ότι η μείωση θα αφορά μόνο τους νεοπροσλαμβανόμενους....και την άλλη λένε ότι θα αφορά τους πάντες. Στην έχουνε ΣΤΗΜΕΝΗ. Αν πεις το ΝΑΙ, θα καταστρέψεις τη δημοκρατία και την Ελλάδα. Έχεις μία τελευταία ευκαιρία σήμερα. ΠΕΣ ΟΧΙ ΚΑΙ ΣΩΣΕ ΤΗ ΧΩΡΑ ΣΟΥ!!!

  4. kostaks avatar
    kostaks 07/02/2012 10:00:31

    Aντώνη, ή δίνεις το σύνθημα για την ανάσταση της ΕΛΛΑΔΑΣ μας ή
    υπογράφεις την χρεοκοπία ΣΟΥ!!!!!!!!!!!!!!

  5. Sofaditis avatar
    Sofaditis 07/02/2012 10:35:59

    Να στειλουμε στο διαολο τους αντιπροσωπους της "εβραιοπαικης ενωσης" και να πουμε ΟΧΙ! Αν εχουν κοτσια ας μας αφησουν να χρεωκοπησουμε.

  6. Y. avatar
    Y. 07/02/2012 11:00:17

    Που να βγεις έξω, σοβαρολογείς? Κρύο, χιόνια, βροχή.....Σαν το καναπέ, δεν υπάρχει...
    Αντώνη, αν το ζητήσεις, 500 χιλ που ψήφισαν εσένα, άλλες 400 χιλ της Παράταξης που δε σε ψήφισαν αλλά στα δ’υο χρόνια σε πίστεψαν, και πολλοί-πολλοί άλλοι που δεν ανήκουν στο χώρο, νιώθουν όμως στο πετσί τους τη κατρακύλα, θα βγουν στους δρόμους

  7. Νικόλαος avatar
    Νικόλαος 07/02/2012 11:07:43

    Μου αρέσει που απέφυγαν να αναφερθούν στην περίπτωση της Ιρλανδίας, επίσης «μνημονιακής» χώρας, όπου ο κατώτατος μισθός ξεπερνάει τα 1.461 ευρώ (στοιχεία της Εurostat), προφανώς γιατί θα αποδυνάμωνε την επιχειρηματολογία τους...

  8. Μ.Γ avatar
    Μ.Γ 07/02/2012 11:19:32

    Ειμαι βεβαιος πως, ακομα κι' οι πιο καλοπιστοι, οσο κι' αν δεν θελησουν να το παραδεχτουν, γνωριζουν πλεον πως η Ν.Δ κι' ο Σαμαρας τελειωσαν. Οι αμετανοητα παραμυθιασμενοι ή φανατικοι θα συνεχισουν βεβαια να γραφουν πολλα που θα επιχειρουν να χρυσωσουν το χαπι, θα επιστρατευουν δικαιολογιες και ερμηνειες επι ερμηνειων, θα συνεχιζουν να κανουν "εκκλησεις" για επιθετικη σταση και τα τοιαυτα. ΟΜΩΣ, η πραγματικοτητα παραμενει μια : ο Σαμαρας απεδειξε πως ειναι μελος του ιδιου χρεωκοπημενου πολιτικου συστηματος, γι' αυτο δεν τολμησε να αντιπαρατεθει με απλο και ξεκαθαρο τροπο κι' αυτο το αντιλαμβανεται πλεον η πλειοφηφια. Και τουτο θα φανει στις εκλογες, οποτε κι' αν γινουν.

  9. me avatar
    me 07/02/2012 11:35:09

    Παραδείγματα αποτυχίας της στήριξης των παλιών εργαζομένων.
    - Τι θα εμποδίσει έναν εργοδότη να απολύσει έναν παλιό εργαζόμενο και να προσλάβει έναν νέο με μείον 20%;
    - Τα εργοστάσια υπολειτουργούν. Οι εργαζόμενοι κάνουν το πολύ 13-15 μεροκάματα. Είναι εμφανές πως οι νεοπροσλαμβανόμενοι θα κάνουν πιο πολλά.
    - Πιέζει ο εργοδότης τους εργαζόμενους να παραιτηθούν και τους ξαναπροσλαμβάνει με τον νέο κατώτατο μισθό στην ίδια ή σε άλλη του εταιρεία.
    - Τι θα γίνει με τους χιλιάδες εργαζόμενους με μπλοκάκια;
    - Τι θα γίνει με τους χιλιάδες εργαζόμενους σε τομείς όπως security ή καθαρισμοί όπου προσλαμβάνονται για έναν χρόνο, απολύονται και προσλαμβάνονται από αυτόν που πήρε τον νέο διαγωνισμό;
    Είναι έγκλημα η συμφωνία για μείωση του κατώτατου μισθού ακόμη και αν στην αρχή αφορά τους νεοπροσλαμβανόμενους.

  10. ΝΑΥΤΗΣ avatar
    ΝΑΥΤΗΣ 07/02/2012 11:45:40

    Θα μπορούσε κάποιος να μου εξηγήσει απλά γιατί δεν δεχόμεθα την κατάργηση του 13ου-14ου, αντί να κάνουμε τις περικοπές στον κατώτατο ?
    Μήπως το πολιτικό κόστος, ώς συνήθως, μας οδηγεί σε νέα λάθη ?

    • Βούρδουλας avatar
      Βούρδουλας @ ΝΑΥΤΗΣ 07/02/2012 13:01:07

      Η πλάκα είναι ότι 13-14ος θα καταργηθούν, πιθανώς τον Ιούνιο που όπως αναφέρεται και από επίσημα χείλη θα ξαναπέσουν στο τραπέζι. Δεν έχουν σωθεί ούτε για πλάκα.

      Απλά θα έχει πάρει -αν πάρει- ο μισθωτός το επίδομα του Πάσχα και αυτό είναι όλο. Θα έχει βάλει στην τσέπη 500-700 ευρώ, σώθηκε . Μετά άντε πάλι μάχη για να κρατηθούν με τις πιθανότητες αυτή τη φορά να είναι αυξημένες για να χαθούν. Θα έχει ήδη πέσει λοιπόν από τώρα ο κατώτατος -συμπασύροντας και τους υπόλοιπους- και θα έρθει τότε και το καπάκι με τα δώρα να τα φέρει όλα στα ίσα. Αυτό ο θόρυβος που έγινε με τα δώρα και που σίγουρα μας αγγίζει όλους, πιστεύω πως έκρυψε την ουσία του προβλήματος.

  11. The Saint avatar
    The Saint 07/02/2012 12:03:21

    H ΝΔ και ο Σαμαράς έπρεπε να είχαν κατεβάσει τον κόσμο εδώ και καιρό στο δρόμο, και να έχουν απαιτήσει εκλογές. Στις οποίες ο λαός θα αποφάσιζε τι θέλει!!
    Εφ'όσον ξέρει ΚΑΛΑ, και ξερουμε επίσης, ότι ΣΤΟΧΟΣ όλων αυτών ΔΕΝ είναι η πληρωμη των τόκων/χρωστουμένων, αλλά η εξαθλίωση των Ελλήνων!
    Τα έχουμε ξαναγράψει αυτά αναλυτικά, τώρφα είναι αργά γιά δάκρυα...
    Ο ...βάτραχος έβρασε!

  12. ΜΠ avatar
    ΜΠ 07/02/2012 13:33:49

    Για όλους τους λόγους που έχουν αναρτηθεί εδώ μέσα, κατά τις "τελευταίες μέρες της Πομπηΐας", Α.Σ ΠΕΣ ΟΧΙ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΜΕ και ό,τι βρέξει ας κατεβάσει. Χειρότερα δεν γίνεται, μόνο καλύτερα.
    ΤΟ ΟΧΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΑΤΟΣ ΣΤΟ ΒΑΡΕΛΙ !!!!!