#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
18/12/2012 12:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Μάτια» των Τούρκων πάνω από την Ελλάδα



Οι Τούρκοι εκτοξεύουν τον πρώτο τους κατασκοπευτικό δορυφόρο στο Διάστημα. Η τουρκική Αεροπορική Βιομηχανία (TΑΙ) και το Ίδρυμα Ερευνών της γειτονικής χώρας (TUBITAK) ολοκλήρωσαν τη δημιουργία του δορυφόρου Gokturk-2, που κατά το 80% είναι τουρκικής κατασκευής. O δορυφόρος μεταφέρθηκε στην Κίνα και εκτός απροόπτου θα εκτοξευθεί σήμερα, από το διαστημικό κέντρο Τζιουγκουάν. Ο δορυφόρος θα ανήκει στην Πολεμική Αεροπορία της Τουρκίας και το κόστος κατασκευής του ανήλθε περίπου στα 70 εκατ. ευρώ.

Οι προεκτάσεις σε ό,τι αφορά στην Ελλάδα είναι προφανείς. Ο πρόεδρος της Τουρκικής Αεροδιαστημικής Εταιρείας ΤUSAŞ Iμπραχίμ Κεσκίνερ ανέφερε πως «ο δορυφόρος θα μπορεί να συλλέγει στρατιωτικές εικόνες και πληροφορίες ενώ παράλληλα να μεταδίδει δεδομένα που αφορούν τον αγροτικό τομέα, φυσικές καταστροφές και άλλα στοιχεία.

Ο κατασκοπευτικός δορυφόρος της Τουρκίας μπορεί να καταγράφει εικόνες με ευκρίνεια απόστασης 2,5 μέτρων σε μια ακτίνα 600 χιλιομέτρων και κάθε 93 λεπτά θα ολοκληρώνει την τροχιά του.

«Ουσιαστικά με τις ειδικές κάμερες του δορυφόρου μπορούμε να δούμε άνετα ένα αυτοκίνητο που προχωρά σε οποιοδήποτε δρόμο», αναφέρει ο πρόεδρος της TUSAŞ. Εκτός από αυτοκίνητα μπορούν να δουν και πολλά άλλα πράγματα που θα έπρεπε να ανησυχούν την Ελλάδα.

Στρατιωτικές πληροφορίες

Σύμφωνα με τον Κεσκίνερ οι στρατιωτικές εικόνες και πληροφορίες που συλλέγει ο Göktürk-2 θα μεταδίδονται με ειδικό κρυπτογραφικό σύστημα προς τις τουρκικές ένοπλες δυνάμεις. Οι πρώτες εικόνες θα αρχίσουν να αποστέλλονται ήδη στις αρχές Ιανουαρίου... Και αυτό είναι μόνο η αρχή. Ο υπουργός Βιομηχανίας και Τεχνολογίας Νιχάτ Εργκιούν αναφέρει πως στόχος της Τουρκίας είναι η κατασκευή και άλλων δορυφόρων που θα καταγράφουν εικόνες με ακόμα μεγαλύτερη ανάλυση. «Τώρα με τον Göktürk-2 θα μπορούμε να έχουμε εικόνες απ’ όλο τον κόσμο και με την τεχνολογία του θα τον εκμεταλλευτούμε και στρατιωτικά και πολιτικά», δήλωσε ο Εργκιούν και βέβαια οι γείτονες με το δορυφόρο αυτό θα μπορούν να καταγράφουν τις κινήσεις των Κούρδων ανταρτών.

Το ερώτημα, που αφορά στη χώρα μας, «τι θα “βλέπουν” οι τουρκικές ένοπλες δυνάμεις πάνω στο Αιγαίο και στη Θράκη και πώς θα εκμεταλλεύονται αυτές τις πληροφορίες», δυστυχώς έχει εύκολη απάντηση. Ο συγκεκριμένος δορυφόρος θα μπορεί να έχει εικόνες από την Ευρώπη, τον Καύκασο και τη Μέση Ανατολή και η Άγκυρα εξετάζει το ενδεχόμενο να αξιοποιήσει έμπρακτα κάποιες από τις πληροφορίες που θα διαθέτει.

Μανώλης Κωστίδης, στον Ελεύθερο Τύπο 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 18/12/2012 12:50:37

    Όπως είχε δηλώσει και ο αείμνηστος Δημήτρης Μαρούδας με την αφοπλιστική σιγουριά του εκπροσώπου Τύπου του Τρίτου Δρόμου : "Θα τον καταρρίψουμε!"

    • BLACKQUEEN IN STORM avatar
      BLACKQUEEN IN STORM @ Γιάννης Φαίλτωρ 18/12/2012 14:15:38

      ... Όταν έχει ....χιούμορ ο άνθρωπος, μένει στην Ιστορία τελικά :-)

    • αριων avatar
      αριων @ Γιάννης Φαίλτωρ 18/12/2012 15:12:39

      Μπράβο Φαίλτωρ! που τον θυμήθηκες? Ημουν στο στρατό με τον γιό του...
      Ετσι είναι, μη φοβάστε τίποτε απο πλευράς Τουρκίας Οι ΓερμανοΤραπεζίτες είναι ο εισβολέας-κατακτητής μας τώρα. Αλλωστε εμείς έχουμε δορυφόρο της Space Hellas στο διάστημα εδώ και κάμποσα χρόνια και έχουμε καταγεγραμένες και τις πισίνες των Τούρκων εκτός απ' τις δικές μας ...

  2. Τί να λέμε; avatar
    Τί να λέμε; 18/12/2012 13:04:47

    Το ερώτημα ΔΕΝ είνια «τί θα “βλέπουν” οι τουρκικές ένοπλες δυνάμεις πάνω στο Αιγαίο και στη Θράκη και πώς θα εκμεταλλεύονται αυτές τις πληροφορίες»...το ερώτημα είναι ΓΙΑΤΙ τόσα χρόνια η Ελλάδα δεν έκανε τίποτε;
    Α! ξέχασα...κάποιοι ετοιμάζονται για την κολυμπήθρα του Σιλωάμ της Νέας Μεταπολίτευσης...όχι απλώς συνυπεύθυνοι, αλλά συνένοχοι...

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Τί να λέμε; 18/12/2012 13:15:27

      H Eλλαδα ειναι χρεωκοπημενη χωρα.Δεν ειναι τωρα ,ειναι καιρο.Καθε συγκριση με οργανωμενο κρατος οπως η Τουρκια ειναι ατοπη.

      • αριων avatar
        αριων @ ψυχραιμια 18/12/2012 21:44:54

        @Ψυχραιμία,
        Οργανωμενο κρατος οπως η Τουρκια?
        Οπως ήμασταν και εμείς το '68-'74?
        Το διάβασες πρίν ενα μηνα που η Τουρκάλα έκοψε το κεφάλι του βιαστή της και το έβαλε στη μέση της πλατείας να το δούν όλοι, γιατί είχαν περάσει 4βδομάδες και ο νόμος του Οργανωμένου κράτους της απαγορεύει την έκτρωση?
        Εχεις δεί τον τρόπο σύλληψης των καταστηματαρχών και το δημόσιο ξυλοκόπημα πριν τη φυλάκιση χωρις δίκη όταν η λαδωμένη πχ. απο την Lacoste ή την Levi's αστυνομία κάνει έλεγχο για μπλουζάκια μαιμούδες?
        Διερωτήθηκες πως κυνηγιέται η φοροδιαφυγή στη Τουρκία αφου δεν υπάρχουν τιμές στα προιόντα αλλα μόνο παζάρι και δεν έχουν ακόμα ταμειακές μηχανές?
        Μας παρουσιάζουν τώρα την Τουρκία ως το επόμενο σκαλοπάτι του εξευτελισμού στον οποίο μας έχουν καταδικάσει οι Γερμανο-Τραπεζίτες?

        • Gastarbeiter avatar
          Gastarbeiter @ αριων 19/12/2012 03:44:04

          Ξύπνα παληκαρ'. Αναφέρεσαι στον όχλο της γείτονος που είναι ίδιος με τον όχλο της ημετέρας πατρίδος και πολλούς άλλους όχλους.

          Η ψυχραιμια έχει δίκιο, η Τουρκία έχει πολιτική στρατηγική σε βάθος χρόνου, τουλάχιστον στην εξωτερική πολιτική της, την οποία και προωθεί με συνέπεια, ασχετα ποιο κόμμα κυβερνά. Οι «αχ τόσο υπερήφανοι» Έλληνες στην συντριπτική πλειοψηφία τους είναι απλά τομαρόφιλα υποκείμενα, ρίξε μιά ματιά γύρω σου,
          ... και στον καθρέφτη ίσως.

          ΥΓ: δεν αναφέρομαι σε σενα προσωπικά, δεν σε ξέρω και δεν κάνω προσωπική επίθεση. Απλά χρησιμοιώ το σχόλιό σου για να τονίσω την αλήθεια, ακα τις διαφορές Ελλάδος/Τουρκίας.

          • αρίων avatar
            αρίων @ Gastarbeiter 19/12/2012 17:55:28

            Γειάσ' κι σένα παληκαρά μ'. Βεβαίως αναφέρομαι στον όχλο της γείτονος που είναι περί τα 70.000.000 άνθρωποι. Εσύ αναφέρεσαι προφανώς στο 1% που είναι οι καραβανάδες και τα τσιράκια τους οι πολιτικοί. "Η Τουρκία" η "Ελλάδα" δεν είναι δυό συγκεκριμένες κυρίες που αποφασίζουν .
            Υ.Γ. Αν εσύ ρίχνοντας μια ματιά στον καθρέφτη βλέπεις ενα τομαρόφιλο υποκείμενο γράψε μου να κοιτάξω και γώ και θα σου πω τι βλέπω. Δεν αναφέρομαι σε σενα προσωπικά, δεν σε ξέρω και δεν κάνω προσωπική επίθεση, ΑΝ κοιτάξεις και κοιτάξω μετά κι εγώ θα δείς οτι δεν είμαστε ΟΛΟΙ οι Ελληνες τομαρόφιλα υποκείμενα όπως δεν είναι όλοι οι Τούρκοι άτομα με πολιτική στρατηγική σε βάθος χρόνου.

        • ψυχραιμια avatar
          ψυχραιμια @ αριων 19/12/2012 09:09:43

          Και λοιπον;Δεν σου παρουσιαζει κανενας παρα μονο εγω την Τουρκια ως οργανωμενο κρατος.
          Και ειναι οργανωμενο κατ αρχην γιατι εχει οργανωμενο στρατο και αστυνομια και απο εκει προχωρα στα υπολοιπα.
          Στα πανεπιστημια της δεν δρουν "αντιεξουσιαστες" αλλα μαθαινουν να κατασκευαζουν δορυφορους οπως φαινεται.
          Και δεν σε καταδικασε κανεις Γερμανο-τραπεζιτης.Να μη δανειζοσουν για να μη χρωσταγες.

          • αρίων avatar
            αρίων @ ψυχραιμια 19/12/2012 18:09:00

            Εγώ και όλοι οι γνωστοί μου ούτε δανειζόμασταν ούτε χρωστάμε. Ο Ακης και οι συν αυτώ όμως χρέωσαν εμάς και έβγαλαν τα δάνεια της Ελλάδος έξω μέσω offshore...Γι αυτό έχουμε τώρα εδώ τους Γερμανοτραπεζίτες. Αλλα και να μην υπήρχαμε εμείς, πάλι θα τους είχαν οι Αγγλοι, οι Αμερικάνοι, οι Ισλανδοί, Ιρλανδοί, Ιταλοί ,Ισπανοί, Πορογάλοι κ.α. διότι δυστυχώς παντού έχουν Ακηδες...

    • Stef avatar
      Stef @ Τί να λέμε; 18/12/2012 13:34:48

      Η Ελλάδα δεν έκανε τίποτε γιατί πολύ απλά τα πολιτικά μας...ινδάλματα έκαναν τον παν εδώ και 30 χρόνια να καταστρέψουν τα πάντα. Αυτοί τους οποίους υμνείτε αρκετοί από εσάς ακόμη. Τέτοιο λαό ηλιθίων βρήκαν, τον έπλασαν στα μέτρα τους και τώρα τσιμουδιά.

      • Τί να λέμε; avatar
        Τί να λέμε; @ Stef 18/12/2012 14:48:34

        Το 2007 τί ψήφισες; Θυμάσαι; Την τελευταία χρονιά-ευκαιρία...
        Μη απαντήσεις σ'εμένα.
        Στον εαυτό σου απάντησε...

    • MarioVito avatar
      MarioVito @ Τί να λέμε; 19/12/2012 02:43:51

      Εχουμε εδώ και 10 χρόνια περίπου αντίστοιχο δορυφόρο στο διάστημα. Αρα κάτι κάναμε τόσα χρόνια.

  3. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 18/12/2012 13:16:34

    Αμοφιβαλλω αν η κυρια δουλεια του δορυφορου θα ειναι η Ελλαδα.Η Τουρκια εχει πιο σοβαρες απειλες να κοιταξει.

    • Stef avatar
      Stef @ ψυχραιμια 18/12/2012 13:36:21

      Με αυτό το πλευρό να κοιμάστε. Ευσεβείς πόθοι αφελών Ελλήνων.

      • ΚΜ avatar
        ΚΜ @ Stef 20/12/2012 15:06:50

        Εδώ κάνεις λάθος. Ο ψυχραιμίας πιθανότατα δεν είναι καν Έλληνας.

    • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
      ΣΤΕΛΙΟΣ @ ψυχραιμια 18/12/2012 15:08:04

      Εχει ,αλλα σε περίπτωση κρίσης με την Ελλάδα θα προσανατολίσουν το δορυφόρο πάνω απο το Αιγαίο...

      Αλλα θα μου πείς ,χρειάζονται δορυφόρο για να ξέρουν πως τα αρματά μας στον Έβρο έχουν πυρομαχικά για...τρία λεπτά πολέμου?

  4. evola avatar
    evola 18/12/2012 13:22:32

    Τα έχουμε πει οτι η καταστροφή έρχεται

  5. Διηνεκης avatar
    Διηνεκης 18/12/2012 13:24:10

    Made in turkey. Μάλλον θα πέσει απο μόνος του

    • αριων avatar
      αριων @ Διηνεκης 18/12/2012 21:46:55

      Εξαρτάται απ' το ποιοί πήραν τις μίζες...

  6. Ρηνα avatar
    Ρηνα 18/12/2012 13:40:15

    και για να μπορει να "βλεπει" καθαρα στο εδαφος πρεπει αυτο να ειναι αποψιλωμενο. Οπου σε ενα γυμνο εδαφος [πχ καμμενο...], ουτε στρατιωτικες εγκαταστασεις μπορεις να εχεις ουτε στρατιωτικες μοναδες να περνουν σε καιρο πολεμου.Και βεβαια αμα εισαι και κοντα τη δουλεια την κανουν κι αλλα μηχανηματα.

    • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
      ΣΤΕΛΙΟΣ @ Ρηνα 18/12/2012 15:05:43

      Γι' αυτό , πχ , έβαλαν το καλοκαίρι τους Πακιστανούς λαθρομετανάστες να "αποψιλώσουν" τη Χίο με τις 'τυχαίες" φωτιές ,που ,επίσης κατα τύχη έκαψαν τις περιοχές οπου είναι οι χώροι διασποράς των μονάδων ,οι αποθήκες και τα στρατόπεδα...

  7. BLACKQUEEN IN STORM avatar
    BLACKQUEEN IN STORM 18/12/2012 13:56:38

    Και ...κύρια δουλειά του να μην είναι η δική μας κατασκόπευση, άλλη μία από αυτές, θα είναι. Δεν ανοίγουμε λοιπόν και σαμπάνιες για το γεγονός! Ας προβληματιστούμε ...

  8. Αλέκος avatar
    Αλέκος 18/12/2012 15:16:04

    "που κατά το 80% είναι τουρκικής κατασκευής"
    εγγύηση αποτυχίας του προγράμματος...

    Εδώ ένα UAV προσπαθούν να το κάνουν λειτουργικό τόσα χρόνια και δεν μπορούν και θα φτιάξουν δορυφόρο; Και πως, με άπειρη κρατική βοήθεια και επιχορηγήσεις.

  9. PLOIGOS1 avatar
    PLOIGOS1 18/12/2012 17:13:38

    ΥΠΕΘΑ , ΥΠΡΟΠΟ, ΓΓΕΤ, και του χρόνου. Όταν οι άλλοι δουλεύουνε, οι Ακηδες κλέβουνε. Συγκεκριμένη πρόταση απο έλληνες επιστήμονες πετάχτηκε προ δεκαετίας στα σκουπίδια διότι δεν είχε φαί. Έτσι η πρόταση τσιμπήθηκε απλά από τους Τούρκους που ψώνισαν το πρόγραμμα μεταφοράς τεχνογνωσίας και στρώθηκαν στην δουλειά...περισσότερα εδω http://www.ploigos1.blogspot.gr/search/label/microsatellites

    • αριων avatar
      αριων @ PLOIGOS1 18/12/2012 21:48:59

      Εχεις την εντύπωση οτι η Τουρκία έχει λιγώτερους Ακηδες και λιγώτερα μπαξίσια?

    • Εμπειρία avatar
      Εμπειρία @ PLOIGOS1 19/12/2012 04:26:13

      @PLOIGOS1

      Το 1998/99 δουλεύα με μία μικρή διεθνή ομάδα φοιτητών (ΗΠΑ) στον σχεδιασμό ενός «φθηνού» microsat, περίπου 50 κιλών βάρους με SAR δυνατότητες. Ενα σαβατοκύριακο που είχαμε πάει για ομαδική ορειβασία, βρήκαν μερικοί από εμάς τα σπίτια τους διαρρηγμένα και άνω-κάτω. Το μόνο που έλειπαν ήσαν δισκέτες και σχέδια / σημειώσεις για το microsat. Μέσα στις επόμενες 3 μέρες εξαφανίστηκαν και οι δύο μελλοντικοί διδάκτορες από την Τουρκία, ένας ανδρας και μία γυναίκα. Μόνο η κοπέλα μας έστειλε αργότερα ένα μήνυμα, πως την είχε παντρέψει ο πατέρας της και πως πήγε να γνωρίσει τον σύζυγο - από τότε χάθηκαν τα ίχνη τους. Οπως μάθαμε η Τουρκία έστειλε το 2000-2002 μερικα πειραματικά microsat σε very low-orbit, τα οποία λειτουργούσαν περίπου 15-20 μέρες, ακριβώς όπως αυτό που είχαμε σχεδιάσει.
      Το 2000 είχαμε κάνει πρόταση σε ελληνικό πανεπιστήμιο και στην Ελληνικη Αεροπορική Βιομηχανία για την κατασκευή nanosat και/ή microsat. Οι απαντήσεις ήταν:
      ΑΕΒ: δεν ασχολούμεθα με παιχνίδια!
      Παν: Φέρατε χρηματοδότη μαζί σας?

      Κατάντια...

  10. Φοιτητης avatar
    Φοιτητης 18/12/2012 17:44:23

    Η Τουρκια, απο ποτε που ειδε την εκθεση οτι θα παιξει πολυ σημαντικο ρολο ως μια ανερχομενη ισχυρη οικονομικη δυναμη, το εχει παρει πολυ πανω της. Αντιγραφοντας τις ΗΠΑ, ειπε να εκτοξευσει και αυτη ενα δορυφορο, εδω εκτοξευσε η Βορεια Κορεα... Ομως, δε νομιζω, ιδιως μετα απο αυτη την εκθεση, να θελει πολεμικη συρραξη με οποιονδηποτε, θα της χαλασει την δυναμικη, θα προβληματισει τους ποταμους χρηματος που ελκει, κτλ. Βεβαια, αυτο δεν σημαινει οτι δεν θα διεκδικει και μαλιστα ολο και περισσοτερα. Το ιδανικο θα ηταν ενα μνημονιο μεταξυ Τουρκιας-Ελλαδος για ισοποση, σταδιακη μειωση των αμυντικων δαπανων που κανει ο καθενας εξαιτιας του φοβου για τον αλλο. Αυτο θα βοηθουσε και την Τουρκια και εμας. Αλλα, τους εχουν παρει τα μυαλα αερα...

    • αριων avatar
      αριων @ Φοιτητης 18/12/2012 21:50:57

      Οπως τα λές φίλε Φοιτητή.
      Οι Τούρκοι όταν τρώνε δεν μιλάνε...

  11. m.s avatar
    m.s 18/12/2012 21:36:36

    τον δορυφόρο περίμεναν για να μας κατασκοπεύσουν!!!

  12. Mak avatar
    Mak 18/12/2012 23:19:42

    Σταρ Τρεκ Ντουλάπ...

  13. aporia avatar
    aporia 19/12/2012 13:04:22

    καταρχάς δεν είναι ο πρώτος δορυφορος.. Αν θυμαμαι καλα όταν εμείς "χασαμε" τον Ιθακη, μας πρόλαβε η γειτονος... Ειναι ισως ο πρωτος τουρκικης κατασκευης.

    Και η Τουρκια δανειστηκε αλλα ο Ερντογαν τους εκανε ανθρωπους.. εριξε τα χρηματα εκει που έπρεπε ... στη βιομηχανια, στην αναπτυξη, στο οδικο δικτυο, στην εκπαιδευση κλπ..

    Μην ξεχναμε οτι το "λαδωμα" ειναι τουρκικο καταλοιπο... απο εκει εχει μεινει και σε εμας..., αλλα εκει εχουν τα τελευταια χρονια (μετα την Τσιλερ και ολα τα σκανδαλα που βγηκαν στην επιφανεια) ηγετη που σκεφτεται μακροπροθεσμα...

    • αρίων avatar
      αρίων @ aporia 19/12/2012 18:12:26

      Δεν τον βλέπω όμως να πηγαίνει αρκετά γρήγορα και όπως φαίνεται δεν θα προκάνει, άρρωστος άνθρωπος είναι, έχει και τα χρονάκια του και μετά απ' αυτόν? ζήτω πάλι οι καραβανάδες?