Μάλλον θέλει να χάσει ο Βαγγέλας...
05/09/2015 06:10
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μάλλον θέλει να χάσει ο Βαγγέλας...

Τι μπορεί να προσφέρει στην εκλογική μάχη ο σφικτός εναγκαλισμός με τον Μητσοτάκη;

Μέρες που είναι και με τη Νέα Δημοκρατία να δίνει μάχη για να κερδίσει τις εκλογές δεν θα έπρεπε να γκρινιάζουμε. Μετά τις κάλπες έχουμε πολλά να πούμε για τα όσα συνέβησαν στο κόμμα από την αποχώρηση του Σαμαρά μέχρι τώρα και τις υπόγειες κουβέντες που γίνονται.

Όμως, δεν μας αφήνουν να… αγιάσουμε. Όταν βλέπεις δίπλα στον Μεϊμαράκη πρώτη μούρη την Ντόρα να χαμογελά και να εμφανίζεται ως «σωματοφύλακας» του μεταβατικού προέδρου, ε όσο να’ ναι δεν μπορείς να αντισταθείς και να μην πεις καμιά βαριά κουβέντα. Όπου πάει ο Μεϊμαράκης μπροστά και η αιώνια… έφηβη βγαλμένη από τη ναφθαλίνη που ορθώς μπήκε όταν ο κόσμος της ΝΔ της έδειξε την πόρτα.

Κι από την άλλη, όταν ένας πρόεδρος της ΝΔ δίνει αγώνα για να διώξει τον Τσίπρα και του το αναγνωρίζουμε ότι κάνει τα πάντα, γιατί πρέπει να πάει να πάρει την ευλογία του Επίτιμου; Γιατί πρέπει να παρουσιάζουν φωτογραφίες από τα γαμοπίλαφα και τα δείπνα στην Κρήτη παρέα με όλους όσοι τελικά είχαν ευνοηθεί ουκ ολίγες φορές από τον Σαμαρά;

Τι παραπάνω μπορεί να προσφέρει δηλαδή στον Βαγγέλα το προσκύνημα στο ιερό τοτέμ του Μητσοτακισμού; Τι μπορεί να προσφέρει στην εκλογική μάχη ο σφικτός εναγκαλισμός με τον Μητσοτάκη, τα παιδιά του και το περιβάλλον του; Δεν καταλαβαίνουν ότι μπορεί να κάνουν πολύ κακό; Πιστεύουν ότι ο κόσμος όταν βλέπει τον Μητσοτάκη, την Ντόρα, τον Μαρκογιαννάκη και όλη την Αγία Οικογένεια αισθάνεται ευχαριστημένος από την εικόνα της ΝΔ; Από τη μια η Ρηγίλλης, από την άλλη κάποιοι ξεχασμένοι που ήρθαν μετά από χρόνια στο κόμμα. Έρχεται και ο Μητσοτάκουλας να κάνει τι; Να προσδώσει… ζωντάνια στον Μεϊμαράκη;

Κάποτε η ΝΔ πρέπει να ξεφύγει από αυτές τις ανόητες ιδεοληψίες που λένε ότι πρέπει κάθε πρόεδρος να πηγαίνει και να παίρνει τις ευλογίες του Μητσοτάκη. Ένα μεγάλο μέρος των ψηφοφόρων του κόμματος, αλλά και πολλοί Έλληνες δεν θέλουν να τους βλέπουν, τους έχουν καταδικάσει στην αφάνεια. Η Ντόρα δεν μπορεί να βγαίνει τώρα και να διεκδικεί ρόλο υπαρχηγού στη ΝΔ με σκοπό μετά τον μεταβατικό να ξεπηδήσει ως… η ελπίδα του κόμματος. Και δεν μπορεί ο Μεϊμαράκης, που για να πούμε την αλήθεια υπάρχει χάρη στον Σαμαρά, να εμφανίζεται λες και είναι ευγνώμων στην Αγία Οικογένεια και να δίνει συγχωροχάρτια στο πιο σαθρό νεοδημοκρατικό παρελθόν.

Για να μην πούμε και το… μεταφυσικό που κρύβει ο Μητσοτάκης. Ή αλλιώς δεν φοβάται ο Βαγγέλας μήπως τον πιάσει το μάτι και χάσει την πρωτιά στις δημοσκοπήσεις; Δεν πάει να κάνει κανέναν εξαγνισμό;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Βιεννεζος avatar
    Βιεννεζος 05/09/2015 10:44:38

    Τι μπορεί να προσφέρει...το μελλοντικό φάγωμα του Α.Σ....

    • Eva avatar
      Eva @ Βιεννεζος 05/09/2015 20:29:30

      Πριν απο το μελλον ομως...υπαρχει και το παρον. Προσφερει οχι το φαγωμα του Σαμαρα αλλα το φαγωμα της ιδιας της ΝΔ.

      • Eva avatar
        Eva @ Eva 06/09/2015 05:43:27

        Και το φαγωμα των συγγενων, οι οποιοι ειναι νεοι, κ ειχαν μελλον, ενδεχομενως κ ικανοτητες. Μπουμερανγκ που λενε.

  2. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 05/09/2015 13:27:30

    Ό,τι και να λέμε δεν πρόκειται η Ν.Δ. να ξεμπλέξει από την παρουσία του Επίτιμου. Σαν τη δόση στεγαστικού,46 ευρώ η δόση και 300 χρόνια η αποπληρωμή...

    • billos avatar
      billos @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 05/09/2015 20:11:28

      Χα χα χα,κορυφαία ατάκα φίλτατε!Να σε έχει ο Θεός καλά,μήνες είχα να γελάσω έτσι!!

    • Vassilis avatar
      Vassilis @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 06/09/2015 00:11:39

      Να σαι καλα Κυθηριε...Ειχα καιρο να γελασω.

  3. δημης avatar
    δημης 05/09/2015 13:34:26

    "Τι μπορεί να προσφέρει στην εκλογική μάχη ο σφικτός εναγκαλισμός με τον Μητσοτάκη;" Μα... τουλάχιστον .... ΟΤΙ ΠΡΟΣΦΕΡΕ Η ΠΑΛΙΝΟΡΘΩΣΗ ΤΗΣ ΚΟΡΗΣ ΤΟΥ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΥΣ...

  4. Eva avatar
    Eva 05/09/2015 14:01:12

    Η σταση της κ. Μπακογιαννη απεναντι στον Αντωνη Σαμαρα ηταν απαραδεκτη, μαλλον επρεπε να μεινει στο δυση κοδυση η πως το λεγανε....

    • victoria (true) avatar
      victoria (true) @ Eva 07/09/2015 09:47:00

      Συμφωνώ Εύα... Επίσης με ενοχλεί και η μαντάμ Όλγα, στη φωτογραφία και όχι μόνο. Από τις χειρότερες περιπτώσεις τζακιών, θράσος, προσωπική ανικανότητα, αλλά survivor-starlet με όλες τις ηγεσίες. Και ξέρουμε όλοι γιατί. Κρίμα. Ας προσέχουμε πού βάζουμε το σταυρό στο ψηφοδέλτιο επιτέλους, μέρες που είναι.

  5. Eva avatar
    Eva 05/09/2015 14:10:15

    Τι μαντιναδα ειχε αφιερωσει η κυρια Μπακογιαννη στον Αντωνη Σαμαρα αραγε?

    • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
      ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Eva 05/09/2015 20:55:16

      Αυτήν,περίπου...:''Αίμα δεν έχουμε κοινό μα είσαι αδελφός μου γιατί στσι δύσκολες στιγμές εσένα είχα ομπρός μου …''

  6. Jim Beam avatar
    Jim Beam 05/09/2015 14:40:57

    Η αποδόμηση του ΤΣΙΠΡΑ και η πτώση του οφείλεται αποκλειστικά στον Αντωνη Σαμαρά ! Η παραίτηση του επιτάχυνε την διάλυση του ΣΥΡΙΖΑ ! Ο Μειμαρακης βρέθηκε πάνω στο κύμα και επωφελείται χωρίς να εχει αρθρώσει δικό του λόγο .... Χωρίς καμία διαφοροποίηση απο την πολιτική Σαμαρά. Το μονο νέο ειναι η αγωνία της Ντορας να συγκυβερνήσει με τον ΣΥΡΙΖΑ, με σκοπό να αποκτήσει ρόλο η ίδια. Πιθανόν να βολεύει και την ηγεσία της ΝΔ, ελπίζοντας σε μικρότερες αντιδράσεις απο τον λαό στην εφαρμογή των μέτρων. ΕΛΠΙΔΑ δεν υπάρχει, φως στο τούνελ δεν βλέπουμε, γεγονός που θα δυσκολέψει την επιτυχία της όποιας κυβέρνησης προκύψει . Η ποιότητα του πολιτικού προσωπικού συμπεριλαμβανομένων των αρχηγών των κομμάτων ειναι το μεγαλύτερο πρόβλημα !

  7. Αργόστροφος avatar
    Αργόστροφος 05/09/2015 15:15:24

    ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ, ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΥΣ, ΛΕΓΟΝΤΑΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΜΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥΣ. ΠΟΙΟΣ ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΗΓΕΤΗΣ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ? ΕΓΩ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΠΡΙΝ ΑΠΟ 6 ΧΡΟΝΙΑ ΨΗΦΙΣΑ ΣΑΜΑΡΑ ΓΙΑ ΑΡΧΗΓΟ ΤΗΣ ΝΔ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΤΟΝ ΠΙΣΤΕΥΑ, ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΗΝ ΞΑΝΑΔΩ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΟΥ ΟΛΕΣ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ''ΓΝΩΣΤΕΣ ΘΛΙΒΕΡΕΣ ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ ΦΥΣΙΟΓΝΩΜΙΕΣ'', ΠΟΥ ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΑΠΟΔΕΙΧΤΗΚΕ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΥΣ, ΗΤΑΝ ΙΔΙΑΙΤΕΡΩΣ ΑΝΤΙΠΑΘΗΤΙΚΕΣ! ΚΑΙ ΤΙ ΔΙΑΠΙΣΤΩΝΩ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 6 ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΑΦΟΥ '' ΦΑΓΩΘΗΚΕ'' Ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ, ΑΞΙΟΣ ΗΓΕΤΗΣ ΚΑΙ ΠΑΤΡΙΩΤΗΣ, ΑΝΤΩΝΗΣ ΣΑΜΑΡΑΣ? ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΠΙΟ ΚΡΙΣΙΜΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΧΩΡΑ ΚΑΜΠΗ, ΒΛΕΠΩ ΞΑΝΑ ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΘΛΙΒΕΡΕΣ, ΑΝΤΙΠΑΘΗΤΙΚΕΣ, ΥΠΟΚΡΙΤΙΚΕΣ, ΔΙΑΠΛΕΚΟΜΕΝΕΣ, ΜΟΧΘΗΡΕΣ ΚΑΙ ΑΧΡΩΜΕΣ ΠΟΛΙΤΙΚΑ ΦΥΣΙΟΓΝΩΜΙΕΣ, ΣΑΝ ΝΑ ΜΗ ΠΕΡΑΣΕ ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ Η ΣΥΝΤΡΙΠΤΙΚΗ ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ ΤΗΣ ΒΑΣΗΣ ΤΗΣ ΝΔ, ΑΠΟΦΑΣΙΣΕ ΝΑ ΤΟΥΣ ΣΤΕΙΛΕΙ ΣΤΟ ΧΡΟΝΟΝΤΟΥΛΑΠΟ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ... ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΞΙΟΤΙΜΟΙ/ΜΕΣ ΚΥΡΙΕΣ & ΚΥΡΙΟΙ. ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΛΙΒΕΡΟ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΘΕΑΜΑ ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΜΕ ΕΚΦΡΑΖΕΙ. ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΟΣ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΣ, Ο ΟΠΟΙΟΣ ΘΑ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΕΙ ΤΙΣ ΤΥΧΕΣ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΜΟΥ, ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΧΑΡΙΕΝΤΙΖΕΤΑΙ ΠΟΛΙΤΙΚΑ ΚΑΙ ΝΑ ΔΗΛΩΝΕΙ ΑΙΩΝΙΑ ΠΙΣΤΗ ΚΑΙ ΑΦΟΣΙΩΣΗ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΑΠΡΟΚΑΛΥΠΤΑ ΚΑΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΚΥΝΙΚΑ, ΠΑΡΑΔΕΧΤΗΚΑΝ ΟΤΙ ΠΟΛΕΜΗΣΑΝ ΤΗΝ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΙΑ ΣΑΜΑΡΑ (ΕΚΛΕΓΜΕΝΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΒΑΣΗ ΑΡΧΗΓΟΥ), ΣΤΗΝ ΠΙΟ ΚΡΙΣΙΜΗ ΓΙΑ ΤΟ ΤΟΠΟ ΣΤΙΓΜΗ ΤΗΣ ΣΥΓΧΡΟΝΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΤΟΥ ΕΘΝΟΥΣ ΜΑΣ.

    • Diamond Angel avatar
      Diamond Angel @ Αργόστροφος 05/09/2015 23:01:28

      Δεν μπορούσες να τα περιγράψεις πιο καθαρά ! Θλιβερό και απεχθές θέαμα . Και είναι μόνο η αρχή ...

    • so avatar
      so @ Αργόστροφος 06/09/2015 11:40:45

      Χίλια μπράβο!!! Νομίζω ότι το σχόλιό σου είναι η σκέψη όλων όσων ψήφισαν το 2009, Αντώνη Σαμαρά...

    • δεξιος αγωνιστης avatar
      δεξιος αγωνιστης @ Αργόστροφος 07/09/2015 00:07:48

      Αγαπητε/η ειπες την λεξη κλειδι,δηλαδη περιφρονηση σε ολη τη βαση της ΝΔ,η ''κυρια ντορα'' οταν ομολογησε για τον πολεμο προς τον Σαμαρα.Ντροπη και αισχος που αυτη η φατρια κυβερνα απ το παρασκηνιο την παραταξη.Κριμα μεταβατικε που μας το παιζεις σκληρος και με μουστακι.Ντροπη και αισχος που αντι να προβαλλεις το εργο της ΝΔ αυτα τα χρονια που επιτελεστηκε,συντρωγεις με τους δρακουλες και δεν φοβασαι μηπως φυγεις διχως αιμα απο κει μεσα.Να ξερεις αυτο θα το καταλαβεις οταν θα ξεψυχας,γιατι ως γνωστον η ΑΓΙΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ,σε δαγκωνει σημερα και πεθαινεις του χρονου.Προσεξε γιατι η Κυριακη των Βαιων με την Μεγαλη Πεμπτη απεχουν μονο 3 μερες!!!!

  8. JOKER avatar
    JOKER 06/09/2015 13:36:59

    Οι δηλωσεις περι διαθεσης συνεργασιας με τον Συριζα σε τι βοηθουν την συσπειρωση της ΝΔ? δηλαδη ψηφιζουμε ΝΔ συνεχιζει ο Συριζα? η ντορα σχεδον παρακαλουσε τον Φιλη του Συριζα στο βραδυνο δελτιο του mega.Για να βγει πρωτη η ΝΔ πρεπει να παρει κοντα στο 32% που σημαινει υψηλη συσπειρωση και προσελκυση νεων ψηφοφορων απο αλλα κοματα δυσαρεστημενα με το Συριζα.