#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
26/04/2013 07:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μάθαν ότι έχουμε κρίση και πλάκωσαν κι οι τσιγγάνοι



Θυμάστε το θόρυβο που είχε ξεσπάσει τα τελευταία χρόνια στη Γαλλία με τους Ρομά που έφταναν στη χώρα, κυρίως από τη Ρουμανία και άλλες κεντροευρωπαϊκές χώρες; Η τότε κυβέρνηση Σαρκοζύ, είχε ξεσηκώσει μεγάλη επικοινωνιακή εκστρατεία εναντίον τους, προκειμένου να οργανώσει “επιχειρήσεις σκούπα” και να τους διώξει από τη χώρα. Και το έκανε, με ωμό κατασταλτικό τρόπο. Τώρα, φαίνεται ότι πολλοί από αυτούς που δεν γύρισαν στην πατρίδα τους, ήλθαν -και- στην Ελλάδα.



Σε χώρο, ανάμεσα στις Ολυμπιακές εγκαταστάσεις στο Φάληρο, και στο Ναυτικό μουσείο με το θωρηκτό “Αβέρωφ”, έχουν εγκατασταθεί μερικές δεκάδες Ρομά. Οι περισσότερες από τις πινακίδες των αυτοκινήτων τους, είναι με γαλλικούς, ρουμάνικους, πολωνικούς και βουλγάρικους αριθμούς. Δεν λείπουν βέβαια, και μερικά ... “Ντάτσουν”, με ελληνικούς αριθμούς. Οι πιο πολλοί από αυτούς, ουδεμία σχέση έχουν με την εικόνα των δικών μας των Ρομά. Είναι αναμφισβήτητα πολύ πιο οργανωμένοι, περιποιημένοι, καθαροί, με σκηνές κάμπινγκ, κ.ο.κ.. Να σημειωθεί ότι και άλλες φορές, στο παρελθόν, και ιδιαίτερα προτού ξεκινήσουν τα έργα των Ολυμπιακών Αγώνων, Ελληνες Ρομά είχαν “καταλάβει” κάποια σημεία περίπου στην ίδια περιοχή.

Το θέμα βέβαια, δεν είναι να ξεκινήσει διωγμός εναντίον αυτών των ανθρώπων. Για μια ακόμη φορά όμως, αποδεικνύεται ότι κάθε ευρωπαϊκή χώρα, όταν θέλει να απαλλαγεί από κάποιο “πρόβλημά” της, απλά το κάνει πάσα σε μια άλλη. Και αυτό συμβαίνει και με τους τσιγγάνους.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Διηνεκης avatar
    Διηνεκης 26/04/2013 08:37:10

    Θα πρέπει να ευχαριστήσουμε τον ΓΑΠ που άνοιξε την ελληνική φιλοξενη αγκαλιά για όλους τους κατατρεγμενους τις γης (άσχετα αν μεταναστευσαμε εμείς οι έλληνες )

    • Επισκέπτης avatar
      Επισκέπτης @ Διηνεκης 26/04/2013 13:30:38

      Ποιον να πρωτοευχαριστήσουμε: Τον ΓΑΠ, ή το Παυλόπουλο, που ανερυθρίαστα ευχαριστούσε τους μετανάστες που επέλεξαν την χώρα μας;

  2. xmkm avatar
    xmkm 26/04/2013 09:59:40

    Υπαρχει καταυλισμός εκει ήδη απο περσι, ίσως και 2-3 χρονια αν θυμάμαι καλα, δεν ειναι τωρινό φαινόμενο.

    • mezapos avatar
      mezapos @ xmkm 26/04/2013 16:09:16

      Υπήρχε παλιά καταυλισμός Ελλήνων Ρομά. Κατά καιρούς κάνουν την εμφάνισή τους. Αυτό εδώ δεν είναι καταυλισμός, έτσι όπως τον ξέρουμε και τον κάνουν οι δικοί μας Ρομά. Είναι σχετικά καινούργιο φρούτο αυτό στις εγκαταστάσεις στο Φάληρο με τους συγκεκριμένους Ρομά

  3. Γιώργος Αχαιός avatar
    Γιώργος Αχαιός 26/04/2013 10:02:54

    Στην Πάτρα οιυ ρουμανόγυφτοι είναι μάστιγα. Ζητιανεύουν στο κέντρο κάθε 100 μέτρα, στήνοντας "διόδια" και στις δύο πλευρές του δρόμου. Έρχονται απο την ρουμανία με λεωφορεία και ανακυκλώνονται συνεχώς.

    Είναι πολλοί και είναι .... ευρωπαίοι!

  4. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 26/04/2013 10:51:24

    Μελλοντικοι οπαδοι του Αλ-Τσιπρ...

  5. Γεωργία avatar
    Γεωργία 26/04/2013 12:28:12

    Να τους δώσουμε ιθαγένεια!!!

    • Kostas nikolaou avatar
      Kostas nikolaou @ Γεωργία 26/04/2013 12:35:31

      μην βάζεις ιδέες στον δενδια

  6. hgemwn avatar
    hgemwn 26/04/2013 12:34:54

    Πεδίον δόξης λαμπρό για τους χρυσαυγίτες. Αλλά βέβαια αυτοί ξέρουν να δέρνουν μόνο ανυπεράσπιστους κατά μονάς.

    • τασος avatar
      τασος @ hgemwn 27/04/2013 09:04:35

      προφανως ,αγαπητε μου πρεπει να σασταν μαρτυς πολλων τετοιων περιστατικων,για να χρησιμοποιητε με τετοιο καταφατικο τονο την σκεψη σας.εκτος εαν θεωρηταιοτι οι οποιες επιθεσεις θα πρεπει να γινονται παντα σε πολλους.εχουμε και διαλεγουμε. οσον αφορα το περιεργο μενος τοσων πολλων νεοκοπων δημοκρατων,λιγακι υπομονη.ερχονται καποια στιγμη και οι εκλογες.εκει δεν πιστευω να αρνηθουμε και την πολιτικη βουληση των πολλων;οσο για οσα κατηγορεις ,να φερνεις και αποδειξεις .

  7. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 26/04/2013 14:38:44

    Είστε φρικτοί ρατσιστές!

    Κατ' αρχήν ,η ευγενής αυτή φυλή αποκαλείται φυλή Ατθίγγανων ή Ρομά ,όχι τσιγγάνοι!

    Είναι γνωστό άλλωστε πως ο Κωστής Παλαμάς έγραψε τον "Δωδεκάλογο του Ατθίγγανού" , ενώ ο λαός μας τραγουδούσε την "Ρομά καρδιά"!

    (τώρα γιατί ο σοφός και αφέντης λαός χαρκτηρίζει την χειρότερη δυνατή συμπεριφορά σαν "γυφτιά" , αυτό είναι αξιοπερίεργο!!!)

    Περισότερη προσοχή στην πολιτική ορθότητα λοιπόν!

    Απο'και και πέρα ,γιατί εκπλήτεσθε? "Αξιοποίηση" δημόσιας έκτασης αλα Ελληνικά σημαίνει, να καθαρίσουμε τον χώρο απ'οτι υπήρχε παλιά, και μετά...να κάνουν κατάληψη οι γύφτοι! Και όποιος πάει να τους διώξει ,είναι ρατσιστής!

    • Chuck Shumer avatar
      Chuck Shumer @ ΣΤΕΛΙΟΣ 26/04/2013 21:42:19

      Όποιος μιλάει πολιτικά ορθά κινδυνεύει νά τόν περάσουν γιά ηλίθιο!!

  8. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 26/04/2013 15:30:41

    Δεν χρειάζεται να είναι κάποιος Χρυσαυγήτης ή ρατσιστής για να αντιληφθεί ότι πράγματι υπάρχει έντονο πρόβλημα.
    Όπως επίσης είναι γνωστός ο τρόπος με τον οποίο οι ...φίλοι μας Ευρωπαίοι, ξεφορτώνοντας ή αποφεύγοντας τη "σαβούρα" τους, μας κατάντησαν τον σκουπιδοντενεκέ της Ευρώπης!
    Πάντως η λύση υπάρχει και είναι η πιστή εφαρμογή των νόμων μας ή αν τυχόν δεν επαρκούν, να δανειστούμε ανάλογα νομοθετήματα από την Ευρωπαϊκή νομοθεσία!!

  9. geocool avatar
    geocool 27/04/2013 10:45:28

    η συνεχιζομενη επελαση των βαλκανιων Ρομα, ο ανελεητος ανταγωνισμος στην περισυλογη μεταλλων (σκραπ) απο τους πολυπληθεστερους πακιστανους, εχουν αναγκασει τους εγχωριους Ρομα να στραφουν σε ληστειες και βαρυτερες εγκληματικες πραξεις.
    Το φαινομενο αυτο ζει εντονα η ελληνικη υπαιθρος και ιδιαιτερα η δυτικη Ελλαδα.
    Οι δηθεν αντιρατσιστες, που δεν το παραδεχονται απλα αυξανουν τα ποσοστα της χρυσης αυγης