#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
04/05/2010 16:14
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μάθανε ότι ξεσηκώθηκαν και οι πέτρες και οπισθοχωρούν ατάκτως

Δευτέρα βράδυ κι ο Α. Λοβέρδος από το Mega   προαναγγέλλει έκτακτη εισφορά σε όλους τους ελεύθερους επαγγελματίες λέγοντας ουσιαστικά ότι πρέπει όλοι να συμβάλλουν στην κρίση.

Τρίτη μεσημέρι ο ίδιος ο κυβερνητικός εκπρόσωπος, κ. Πεταλωτής «μαζεύει» τον υπουργό και λέει κατηγορηματικά ότι δεν θα επιβληθεί φόρος.

Μάθανε ότι ξεσηκώθηκαν και οι πέτρες και οπισθοχώρησαν ατάκτως.

Το ενδεχόμενο είχε αφήσει ανοικτό και ο υπουργός Οικονομικών Γιώργος Παπακωνσταντίνου. Το ερώτημα όμως παραμένει. Από το μυαλό του έβγαλε την είδηση ο Ανδρέας Λοβέρδος; Είναι δυνατόν να βγήκε στα καλά καθούμενα και να μίλησε για έκτακτη εισφορά χωρίς να έχει γίνει καμία κουβέντα με τον Παπακωνσταντίνου;  Όχι. Απλά, όπως γράψαμε νωρίτερα, ήταν τόσο έντονες οι αντιδράσεις από το ίδιο το ΠΑΣΟΚ, που τρόμαξαν και το μάζεψαν.

Εμείς θα ρωτήσουμε το προφανές. ΟΚ, δεν θα την πληρώσουν οι κακόμοιροι μικροεπιχειρηματίες. Τα λαμόγια οι γιατροί και οι δικηγόροι και οι υπόλοιποι που δηλώνουν 10.000 ευρώ το χρόνο πότε θα την πληρώσουν;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. σερτης avatar
    σερτης 04/05/2010 16:21:12

    ΧΤΕΣ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΕΙΔΑ ΤΟΝ ΠΡΕΤΕΝΤΕΡΗ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΕΙΔΑ ΠΩΣ ΦΟΒΗΘΗΚΑΝ ΟΤΑΝ ΑΚΟΥΣΑΝ ΚΑΠΟΙΝ ΝΑ ΛΕΕΙ ΤΟΝ ΓΙΩΡΓΑΚΗ ΤΣΟΛΑΚΟΓΛΟΥ.....ΕΙΔΑΤΕ ΠΑΝΙΚΟ;ΟΛΟΙ ΑΛΛΑΞΑΝ ΔΕΚΑ ΧΡΩΜΑΤΑ.....ΦΟΒΟΥΝΤΑΙ ΜΗΝ ΕΠΙΚΡΑΤΗΣΕΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟΣ.......
    ΟΛΟΙ Τ Σ Ο Λ Α Κ Ο Γ Λ Ο Υ......ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΦΟΒΗΣΕ ΤΑ ΞΕΠΟΥΛΗΜΕΝΑ ΤΟΜΑΡΙΑ ΤΗΣ ΝΕΑΣ ΤΑΞΗΣ

    • trellokamperos avatar
      trellokamperos @ σερτης 04/05/2010 16:49:52

      το 90% των Ελλήνων δε ξέρει ποιός ήταν ο Τσολάκογλου!!!

  2. GreenHorses avatar
    GreenHorses 04/05/2010 16:21:23

    Θα βρουν άλλο τρόπο μην αγχώνεστε.

  3. salmonellas avatar
    salmonellas 04/05/2010 16:21:36

    Kατι μεγαλο παει να σκασει, αλλα δεν ξερω τι και ποτε. Ισως ξερουν κατι παραπανω στη Λαζαρ. Η ολη εικονα παντως δεν μου αρεσει καθολου. Ελπιζω να κανω λαθος.

    • tina avatar
      tina @ salmonellas 04/05/2010 16:50:42

      Συμφωνώ απολύτως.Η απορία μου ειναι πού οφείλεται αυτή η εκκωφαντική σιωπή για οσα συμβαίνουν τις τελευταίες ώρες στο χρηματιστήριο.Εχουμε επανάληψη του δράματος,για συγκεκριμένους λόγους αυτή τη φορά,και δεν μιλάει κανένας

    • salmonellas avatar
      salmonellas @ salmonellas 04/05/2010 16:57:23

      Περα απο αυτη, τη συλλογικη μας βλακεια, υπαρχει και η φημη οτι βγαινει η Ισπανια να ζητησει 280 δις με το μηχανισμο.

  4. Liar avatar
    Liar 04/05/2010 16:33:20

    Δευτέρα βράδυ προαναγγέλει;


    Τότε γιατί μπαμπά.......;;;;;;;;;;;;;;;

  5. george1 avatar
    george1 04/05/2010 16:52:56

    Στιγμιότυπο απο Βαλαωρίτου σήμερα το μεσημερι. Ο Γ. Φλωρίδης πηγαίνει στο γραφείο του και σταματά για λίγο στο γνωστό καφέ για ένα “γεια” στον Κουναλάκη. “Πως τα βλέπεις;” τον ρωτάει ο μέγας Πετράν.
    “Τι να δω” απαντά ο Φλωρίδης , “τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα δεν ξέρω πως θα ξεμπλέξουμε”. Είναι χαρακτηριστικό για το πόσο αισιόδοξοι είναι στο ΠΑΣΟΚ οτι τα μέτρα της τρόικας θα αποδώσουν και θα γλυτώσουμε τη χρεοκοπία. Προσθέτω δε οτι ο Γ. Φλωρίδης είναι εισηγητής του ΠΑΣΟΚ για την συζήτηση στη Βουλή προκειμένου να ψηφισθούν τα μέτρα.

    • Κοντη Λιζα avatar
      Κοντη Λιζα @ george1 04/05/2010 17:18:44

      Πόσες φορές θα το πεις ρε τεράστιε;

  6. Βαρβάρα avatar
    Βαρβάρα 04/05/2010 17:06:48

    Ρε παιδιά γιατί βάζουμε μόνοι μας ταμπέλες; Και γιατί τέτοιος κομπλεξισμός; Δεν τιμάει κανέναν... Αναφέρομαι στο "Εμείς θα ρωτήσουμε το προφανές. ΟΚ, δεν θα την πληρώσουν οι κακόμοιροι μικροεπιχειρηματίες. Τα λαμόγια οι γιατροί και οι δικηγόροι και οι υπόλοιποι που δηλώνουν 10.000 ευρώ το χρόνο πότε θα την πληρώσουν;" και ρωτάω τον αγαπητό του συγγραφέα: Είναι σίγουρος οτι ολοι οι γιατροι κι ολοι οι δικηγοροι βγαζουν μυθικα λεφτα, σιγουρος οτι βγαζουν παραπανω απο τους μικροεπιχειρηματιες και τους υπολοιπους Ελληνες; Γιατι αν ειχε τα ματια του ανοιχτα αντι να τον πιανει μαυρη ζηλια απεναντι σε οσους εχουν σπουδασει θα ηξερε οτι υπαρχουν απειροι δικηγοροι που δουλευουν 10-12 ωρες την ημερα για 500 ευρω κι οτι δεκαδες γιατροι και οδοντιατροι κλεινουν τα ιατρεια τους και ψαχνουν δουλεια σαν υπαλληλοι (με 3-4 ευρω την ωρα) επειδη τα εσοδα του ιατρειου δεν καλυπτουν καν τα εξοδα τους... Σιγουρα, θα συμφωνησω, υπαρχουν πολλοι μεγαλογιατροι και μεγαλοδικηγοροι που βγαζουν τοσα οσα δεν μπορουμε καν να σκεφτουμε - οπως ακριβως υπαρχουν μεγαλοδημοσιογραφοι, μεγαλοπαρουσιαστες, αθλητες, μεγαλοτραγουδιστες, μεγαλοαγροτες, μεγαλοεργολαβοι κτλ, η λιστα ειναι απειρη. Ας μην ζηταμε να πληρωσει μονο μια ομαδα ανθρωπων (χωρις να γινει καν διαχωρισμος κατα εισοδημα) απλα και μονο επειδη σπουδασαν κι εφτασαν να ανοιγουν ιατρειο στα 36, στα 40, στα 45 οχι απο τεμπελια αλλα επειδη σπουδαζαν, διαβαζαν και ξοδευαν χρηματα για να σπουδασουν.
    Γιατι δε ζηταμε 1.να γινουν κατασχεσεις περιουσιων οσων αποδεδειγμενα εφαγαν χρηματα απο τον κρατος (σκανδαλα, καταχρησεις, υπεξεραισεις) ωστε τα κλεμμενα να γυρισουν πισω στα ταμεια και 2. αν μπουν φοροι να μπουν αναλογα με το εισοδημα που εχει καποιος, ασχετως επαγγελματος. Θα μου πεις, αν κλέβει; Και λες οτι κλεβουν μονο οι ιατροι κι οι δικηγοροι;
    Δεν εχω κατι προσωπικο μαζι σου φιλε που το εγραψες αλλα με ενοχλει να διαβαζω σχολια απερισκεπτα που δειχνουν κρυμμενη αντιπαθεια προς συνέλληνές μας σην τελική. Πρεπει να ενωθουμε οχι να χωριστουμε κι αλλο... Κομματα, ομαδες, τωρα θα χωριστουμε και σε επαγγελματα;

    • Βαρβάρα avatar
      Βαρβάρα @ Βαρβάρα 04/05/2010 17:14:03

      Κι επειδη ξεχασα να το γραψω... Οσον αφορα το ποσο κλεβει καποιος την εφορια, συμφωνω οτι πρεπει κατι να γινει. Αλλα και παλι, να ισχυει για ολους. Ας γινεται ελεγχος σε ολες τις ομαδες : γιατρους, οδοντιατρους, δικηγορους ΚΑΙ ταξιτζιδες, εργολαβους, μαγαζατορες και λοιπους επιχειρηματιες, δημοσιογραφους, τραγουδιστες, οσους δουλευουν "πορτα" στα μαγαζιά, μπάρμαν, παρουσιαστες, αθλητες, μεγαλοαγροτες και κυρως μεσάζοντες,κτλ. Και να υπαρχουν προστιμα, ναι, και να μη σου λεει η εφορια καθε 3 χρονια οτι μπορει να μη βρηκε τιποτα στραβο στη δηλωση ή τα βιβλια σου αλλα σκασε 350-500 ευρω το χρονο να σου κλεισουν τα βιβλια γιατι σιγουρα έκλεψες.

  7. smoking area avatar
    smoking area 04/05/2010 17:09:35

    Ωραια λογικη εχουν.
    Αντε τωρα να κοψεις αποδειξη ...
    40% απο χερι και 10% εισφορα.
    Φιφτυ φιφτυ με το Κρατος.
    Για οσουν κοβουν φυσικα..., για τους αλλους σιξτυ(και βαλε)-φιφτυ.
    Ποιον επιβραβευουν τελικα?
    Εκτος κι αν ...παταν το ματι λεγοντας προσεξτε τί δηλωνετε...
    Αρχιζω να πιστευω πως εκει στο Υπουργικο Συμβουλιο τους εχει χαλασει το ...αντικαπνιστικο και η ...πορτοκαλαδα.

  8. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 04/05/2010 18:51:53

    Ἡ Ἱσπανία σοσιαΛΗστές δέν ἔχει;