#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
08/12/2013 09:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μάγκες στα κανάλια, γατούλες στην Βουλή



 

 

Εντάξει. Ο Σαμαράς είναι κακός πρωθυπουργός. Ο Στουρνάρας είναι ανάλγητος τεχνοκράτης. Η κυβέρνηση σκοτώνει ανθρώπους, αφήνει νέους να πεθαίνουν με μαγκάλια.

Εντάξει, κύριοι, η κυβέρνηση είναι κακή και μας οδηγεί στον γκρεμό. Να συμφωνήσουμε κ. Τζαμτζή, κ. Νικήτα Κακλαμάνη, κ. Μπακογιάννη, κ. Λυκουρέντζο, κ. Καλογιάννη, κ. Στυλιανίδη, κ. (ανύπαρκτε) Αντώναρε.

Να συμφωνήσουμε μαζί σας ότι δεν είστε λαϊκιστές, αλλά προστάτες της πατρίδας. Επίσης, να συμφωνήσουμε με τον κ. Τσίπρα ότι αυτή η κυβέρνηση είναι η χειρότερη της Μεταπολίτευσης. Είμαστε μαζί σας κύριε Παναγούλη, κυρία από τη Θεσσαλονίκη με το ξυρισμένο κεφάλι, κύριε Διαμαντόπουλε από την Καστοριά που δίνετε ραντεβού στα γουναράδικα. Εμπρός λοιπόν, ας ρίξουμε την κυβέρνηση να φέρουμε κάτι άλλο, κάτι καινούργιο.

Αλλά που είσαστε όλοι κύριοι και κυρίες στη πιο σημαντική συζήτηση της Βουλής, αυτή για τον προϋπολογισμό; Που χαθήκατε όλοι και αναγκάστηκαν να κάνουν διάλειμμα και να φωνάζουν διάφορους στο Βήμα μέχρι να έρθει να μιλήσει ο Σαμαράς;

Που πήγατε και δεν κάνατε τις περισπούδαστες αναλύσεις σας; Να καταθέσετε την πρότασή σας για τη νέα Ελλάδα; Γιατί ευτελίσατε για άλλη μια φορά το Κοινοβούλιο;

Ουαί υμίν Φαρισαίοι, μάγκες στα κανάλια, γατούλες στα έδρανα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Eva avatar
    Eva 08/12/2013 09:15:56

    Πρέπει να έχεις πρόταση,... για να την καταθέσεις.
    Όσο για τους βουλευτές του σύριζα, θα σας πω ότι
    έχετε πολυ μεγάλες προσδοκίες.

    • George avatar
      George @ Eva 08/12/2013 11:24:23

      Στην Ελληνική πολιτική σκηνή, πρόταση φτιάχνεις άμα βάλεις ρήμα, ουσιαστικό κτλ δίπλα, δίπλα. Σχεδόν πάντα αυτά επιλέγονται τυχαία από λεξικά που ρίχνονται από μικρό ύψος στο πάτωμα-(διαλέγεις από την σελίδα που άνοιξε η πτώση). Μετά μπροστά από την κατά αυτό τον τρόπο δημιουργημένη πρόταση είθισται ένας επιθετικός προσδιορισμός από τα: πολιτική, οικονομική, κοινωνική. Τέλος, μετά από επανάληψη της διαδικασίας, το σύνολο των προτάσεων αποτελούν το λεγόμενο πρόγραμμα 4ετίας ή την διακήρυξη αν ξεκινάμε κάτι από την αρχή μια και η προγούμενη προσπάθεια πήγε στον πάτο.

      • Eva avatar
        Eva @ George 08/12/2013 14:44:25

        Μου το χαλάσατε τώρα.
        Επειδή η δημοκρατία είναι ακριβή (Ταμήλος)
        κι εγώ δύσκολα τα φέρνω βόλτα,
        ήθελα να φαντασιώνομαι πως όλοι ετούτοι
        κάνουν κάτι δύσκολο,βρε αδερφέ,
        να μην πηγαίνουνε και τα λεφτά μας χαμένα.

  2. kotstak avatar
    kotstak 08/12/2013 10:08:00

    Υπάρχουν δυο κατηγορίες πολιτών: οι νοήμονες και οι μη νοήμονες.
    Οι πολιτικοί που αναφέρετε δεν πιστεύω ότι πιστεύουν αυτά που λένε στα κανάλια, δε νομίζω ότι είναι τόσο γκάου.
    Ξέρουν ότι δεν μπορούν να πείσουν τους μη νοήμονες και προσπαθούν δια της τεθλασμένης να τους κερδίσουν.
    Οι μη νοήμονες ψηφίζουν μόνον αυτούς που λένε αυτά που θέλουν να ακούσουν αυτοί (φταίει το μνημόνιο για την ύφεση και άλλα παλαβά).

    Δεδομένου δε, ότι οι μη νοήμονες είναι αριθμητικά περισσότεροι από τους νοήμονες, εάν οι πολιτικοί που αναφέρατε δεν λαΐκιζαν, η παρτίδα θα είχε χαθεί προ πολλού.
    Η διακυβέρνηση της χώρας θα ευρίσκετο στα χέρια των αποτυχημένων αριστερών, οι οποίοι θέλουν να ξανακάνουν το "πείραμα" που έχει αποτύχει παντού. Το "πείραμα" το διαχειρίστηκαν προσωπικότητες, όπως ο Λένιν, ο Μάο, ο Τίτο και απέτυχε παταγωδώς. Τα τσουτσέκια όμως της "Βίλα Αμαλία" δεν πείστηκαν. Θέλουν να δοκιμάσουν κι αυτά. Στου Κασίδη το κεφάλι.

    Πρέπει να ευγνωμονούμε τους λαϊκιστές που λαϊκίζουν για καλό σκοπό.
    "Θυσιάζονται" για να μας σώσουν.
    Ξέρετε πόσο δύσκολο είναι, να πηγαίνετε στα κανάλια από το πρωί ως το βράδυ και να λέτε κουταμάρες;;;

  3. Δώρα Γκανούλη avatar
    Δώρα Γκανούλη 08/12/2013 10:13:53

    Μην κακοχαρακτηρίζετε τις γάτες, έχουν και άποψη και χαρακτήρα.......

    • factorx avatar
      factorx @ Δώρα Γκανούλη 08/12/2013 11:20:27

      Ζητώ συγνώμη από τις γατούλες

  4. guest avatar
    guest 08/12/2013 10:50:27

    Παραεγινε το σήριαλ με τα μαγκάλια . Στο κάτω-κάτω μια ξένη και ένας υπερήλικας σκοτώθηκαν

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ guest 08/12/2013 11:21:58

      Τί εἶναι μωρέ δυό ψυχές,σιγά τῶρα...ἐμεῖς νά 'μαστε καλά....
      Ἄμ,νά γιατί φτάσαμε ἐδῶ πού φτάσαμε....

    • foros1 avatar
      foros1 @ guest 08/12/2013 12:06:35

      σωπα ρε μεγαλε!!!
      συγχαρητηρια...

    • Κυνας avatar
      Κυνας @ guest 08/12/2013 12:56:09

      Ετσι,ετσι...

      Και δυο-τρεις φοιτητες περυσι και ενα ζευγαρι ηλικιωμενων , αλλα δεν πειραζει οι ηλικιωμενοι βαραιναν τον προϋπολογισμο και ΝΔ δεν προλαβαν να ψηφισουν τοτε και μαλλον ουτε θα ψηφιζαν τωρα αν ειχαν ζησει και οι φοιτητες μαλλον συριζα (θα) ψηφιζαν και ετσι δεν θα λειψουν απο κανεναν.

      Δε μετρανε κατι τετοιοι μωρε....

    • Χαρης avatar
      Χαρης @ guest 08/12/2013 14:17:59

      @guest Εισαι πολυ λιγος.. αδερφε

      • Αβαδδών avatar