#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
17/06/2010 19:16
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μ΄ έναν παίκτη παραπάνω γίναμε ... Βραζιλία



Στην καρδιά της Νοτίου Αφρικής, σε υψόμετρο κοντά στα 1500, στην πόλη με τον ποιητικό τίτλο Μπλουμφοντέιν, η Εθνική άλλαξε τη μοίρα της.

Κι ενώ ξεκινάμε το ματς με καλή διάθεση, τρώμε ένα γκολ από αυτά που μπαίνουν όταν ο τερματοφύλακας γυρνά σπίτι γιατί έχει ξεχάσει ανοικτό το θερμοσίφωνα.

Κι είπαμε λοιπόν τι είχες Τζόρβα, τι είχα πάντα, πιάνει το τετ α τετ  και του δίνεις άφεση αμαρτιών.

Οι μαγκιές πληρώνονται και η χαζομάρα του Νιγηριανού να ακουμπήσει τον Τοροσίδη επίσης.

Με ένα παίκτη παραπάνω γίναμε Βραζιλία και κάναμε πιο πολλές ευκαιρίες από τα «έτσι» του Καρούλια.

Γκολ του Σαλπιγγίδη στο 44΄πιο πολύ «φαλτσοπουλέ» παρά σπόντα και πανηγυρισμοί ατελείωτοι.

Στο δεύτερο επίσης ωραία μπαλίτσα ο κίπερ της Νιγηρίας πιάνει τα άπιαστα αλλά του φεύγει το σουτ του Τζιόλη, και ο Τόρο δεν συγχωρεί..

Η διάθεση της ομάδας ανεβάζει και τον νωχελικό Ρεχάγκελ και πάμε σαν άλλοτε.

Ούτε και εμάς μας ενδιαφέρει αν θα προκριθείτε, Βασίλη. Φτάνει το σημερινό, το πιο ωραίο ματς του Μουντιάλ.

Αλλά ισοπαλία δεν έχουμε, να πάρουμε μία με την Αργεντινή να βρίσκεται…

Μικρός Οδυσσέας

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Astefan avatar
    Astefan 17/06/2010 19:38:37

    Η Αργεντινή να κάτσει να χάσει, ως ελάχιστη συμπαράσταση,
    στη χώρα που περνάει τώρα,
    το Γολγοθά που πέρασε εκείνη,
    πριν από 10 χρόνια.

  2. CRAZY DOCTOR avatar
    CRAZY DOCTOR 17/06/2010 19:43:07

    ΤΟΡΟΣΙΔΗ καραγκιοζακο

    • Ευθύμης avatar
      Ευθύμης @ CRAZY DOCTOR 17/06/2010 23:30:52

      +1

  3. thpr avatar
    thpr 17/06/2010 20:00:37

    Καταλαβες μικρε Οδυσσεα γιατι δεν πρεπει να παιζεις στοίχημα?
    Δες την προυγούμενη ανάρτηση σου "Η κατάρα της μετριότητας"

    Καλό βραδυ

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ thpr 17/06/2010 20:43:07

      ηταν τουλάχιστον μέτριοι με την Κορέα.
      Στοιχηματικά δεν μας παρακολουθείς γιατί πάλι τα πήραμε σήμερα
      Καλό βρά΄δυ και σε σένα

  4. ποσα απιδια βανει ο σακος avatar
    ποσα απιδια βανει ο σακος 17/06/2010 20:13:27

    Μικρός Οδυσσέας
    "Μ΄ έναν παίκτη παραπάνω γίναμε Βραζιλία"

    Τι τίτλος είναι αυτός? Τι μήνυμα προσπαθεί να περάσει?
    δικαιολογούμε αυτούς που κατηγορούν οτι η ΝΔ αναλώνεται σε αντιπολίτευση του στυλ "να καταρρεύσουν τα πάντα μήπως βγεί ο Σαμαράς".
    Αν θέλουμε να έχουμε ορθά επιχειρήματα και να φέρουμε το σύνολο του κόσμου μαζί μας ας κάνουμε κάτι καλύτερο απο τη διαρκή καταστροφολογία. Άρχισαν να μας παίρνουν χαμπάρι.
    Η παλαιοκομματικού στυλ αντιπολίτευση προσωπικά άρχισε να με κουράζει.

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ ποσα απιδια βανει ο σακος 17/06/2010 20:46:04

      Γιατί δεν το βλέπεις λίγο χιουμοριστικά;

  5. ποσα απιδια βανει ο σακος avatar
    ποσα απιδια βανει ο σακος 17/06/2010 20:36:08

    http://www.youtube.com/watch?v=1mUzrgnCyrQ

    Κοιτάχτε διαφορά με το 1994 τελευταία φορά που βγηκαμε Μουντιάλ.
    Ελλάδα Νιγηρία 0-2
    Ούτε την εστία τους δεν ακουμπήσαμε.
    Μέρα με νύχτα το τότε με το τώρα.
    Επίσης οι Νιγηριανοί τότε με πολύ λιγότερο τσαμπουκά απο οτι σήμερα όπου οι σύγχρονες γεωπολιτικές δυνάμεις να υποστηρίζουν την διασπορά της Μαύρης Ηπείρου ανα την υφήλιο και ειδικά στην Ευρώπη.
    Άλλο το EURO και άλλο το παγκόσμιο Κύπελλο.

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ ποσα απιδια βανει ο σακος 17/06/2010 20:47:02

      κι αν έχεις χρόνο διάβασε καιτο κείμενο

  6. ποσα απιδια βανει ο σακος avatar
    ποσα απιδια βανει ο σακος 17/06/2010 21:02:47

    Μικρέ Οδυσσέα καλα τα λές κατά το 71%
    Ευχαριστημένος? :P

    Η "νική" της Αργεντινής στο παγκόσμιο κύπελλο το 1994 εναντίων της Ελλάδας.
    Ντιέγκο Μαραντόνα σκόρερ στο πρώτο γκόλ και στο δεύτερο ως ασίστ.
    Ντιέγκο Μαραντόνα και η αποβολή του απο το Παγκόσμιο Κύπελλο το 1994 λόγο ντοπαρίσματος με Εφεδρίνη.

    http://www.nytimes.com/1994/07/01/sports/world-cup-94-after-second-test-maradona-is-out-of-world-cup.html

    Εξη ώρες πριν το επομενο παιχνίδι της Αργεντινής με τη Βουλγαρία ανακοινώνονται τα αποτελέσματα της FIFA για το Μαραντόνα.

    Η Αργεντινή χάνει 0-2 απο τη Βουλγαρία!!!!

    Έτσι μας "νίκησε" η Αργεντινή στο μόνο παγκόσμιο Κύπελλο που πήραμε ποτέ μέρος, αυτό τη χρονιά του 1994.
    Ναι η Αργεντινή είναι μια απο τις κορυφαίες ομάδες κτλπ κτλπ. Οι Έλληνες φίλαθλοι είναι απο τους κορυφαίους φιλάθλους στο κόσμο?
    ΕΚΕΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΖΗΤΗΜΑ!

  7. Aris lalidis avatar
    Aris lalidis 17/06/2010 21:05:28

    Υπαρχει τερματοφυλακας στον κοσμο που μπορει να αντιδρασει οταν o παικτης μπροστα του αντι να διωξει πιανει αερα,κι ο επιθετικος εχει την εμπενευση να σκυψει;
    Σε κλασματα δευτερολεπτου..

    • anideos avatar
      anideos @ Aris lalidis 17/06/2010 21:19:31

      Το εκανε ο Σερβος με τη Γκανα, αλλα τι να πει κανεις για τον Τζορβα, πιανει κατι απιαστα και τρωει κατι γκολ, να τραβας τις κωλοτρυχες για να κανεις μπρατσα, που ελεγε και ενας τρελαμενος στο στρατο.

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ Aris lalidis 17/06/2010 21:19:53

      ΤΟ φάλουλ είναι μακρινό. Βγαίνει και καθαρίζει τηφάση

    • antiathlitikos avatar
      antiathlitikos @ Aris lalidis 17/06/2010 21:35:25

      Όχι δεν υπάρχει.

      Υπάρχουν όμως πολλοί τερματοφύλακες που μπορεί ως αθλητές - ακροβάτες να μην είναι οι καλύτεροι, αλλά έχουν καλύτερη αίσθηση της πορείας της μπάλας, γι αυτό και αντιδρούν καλύτερα στις σέντρες είτε με έξοδο είτε με κατάλληλη τοποθέτηση. Και το φάουλ από πλάγια και απόσταση 30+ μέτρα δεν είναι πέναλτυ για να αποφασίσεις εκ των προτέρων σε ποιά γωνιά θα πέσεις.

      Έχουν μπει πολλά γκολ σαν αυτό που έφαγε σήμερα ο Τζόρβας. Προσωπικά όμως δεν έχω ματαδεί τερματοφύλακα να πέφτει αντίθετα προς τη φορά της μπάλας χωρίς αυτή να έχει βρει κάπου (σε συμπαίκτη ή αντίπαλο).

      • μικρός οδυσσέας avatar
        μικρός οδυσσέας @ antiathlitikos 17/06/2010 22:23:14

        Δεν έχει την έξοδο και τον πιάνει θάλασσα. Με την Αργεντινή θέλει Χαλκιά. Ο Ροδινός έφυγε για Νότιο Αφρική ή περιμένει τον strange για ανασκόπηση του ποδοσφαίρου στον μεσοπόλεμο;

  8. ποσα απιδια βανει ο σακος avatar
    ποσα απιδια βανει ο σακος 17/06/2010 21:06:05

    Επίσης μην κόβουμε τα σχόλια όταν δεν μας συμφέρουν.
    Δεν χτίζουμε έτσι σοβαρό κοινό. Επίσης όπου χρειάζεται παραδεχόμαστε την εμμονή μας. τα σχόλια είναι υποτίθεται ανοιχτά για κριτική.
    Δεν καταντά κουραστικό να βλέπετε οτι σχολιάζεστε μονίμως απο τους ίδιους και τους ίδιους και τους ίδιους?

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ ποσα απιδια βανει ο σακος 17/06/2010 21:14:00

      Για ποιες εμμονές μιλάς;

  9. firiki2010.wordpress.com avatar
    firiki2010.wordpress.com 17/06/2010 21:14:24

    Για όποιον ενδιαφέρεται μια πιο "πολιτικοποιημένη"(?) "Εθνική Ελλάδος" στο http://firiki2010.wordpress.com/

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ firiki2010.wordpress.com 17/06/2010 22:28:11

      firiki διαφωνώ στο ότι σε μεγάλο βαθμό τα ματς κι η ζωή είναι θέμα συγκυριών. Σ¨ημερα είχαν διάθεση και είχαν αγριέψει από την κριτική. ¨εγινε και στα προκριματικά. Φαίνεται τους ντοπάρει η κιτική. Με την Κορέα δεν υπήρχε διάθεση να το γυρίσουν. Θεωρείς τυχαίο ότι χωρίς Χαριστέα πολάρουμε καλύτερα;

      • firiki2010.wordpress.com avatar
        firiki2010.wordpress.com @ μικρός οδυσσέας 17/06/2010 23:49:50

        Για το καθαρά ποδοσφαιρικό μέρος:Χωρίς την αποβολή θα ήμασταν κι εμείς και οι Νιγηριανοί εντελώς διαφορετικά ψυχολογικά.Με την Κορέα ήμαστεν όντως μετριώτατοι.Αν όμως δεν τρώγαμε το δεύτερο γελοίο γκολ ίσως τα πράγματα είχαν διαφορετική εξέλιξη.
        Δεν νομίζω ότι η κριτική/κράξιμο βοηθάει.Το να πάρουν το παιχνίδι σε διαβεβαιώ το θέλουν περισσότερο από εμάς οι ποδοσφαιριστές.
        Περί συγκυριών:Σκέψου λίγο τη ζωή σου! Μήπως είναι αυτή που είναι επειδή κάποια πράγματα συνέβησαν ή δεν συνέβησαν τυχαία? (Αν κάπου το πετύχεις δες το "τρέξε Λόλα,τρέξε".. έχειπλάκα)
        Και για να το πάμε και στην πολιτική:Πόσο διαφορετική θα ήταν η πολιτική σκηνή στην Ελλάδα αν δεν είχε περάσει από αυτήν (από κάποιο τυχαίο θλιβερό γεγονός) ο Ανδρέας?
        Δεν είναι όλα συγκυρίες (και βεβαίως δεν είναι "κισμέτ"). Θα έλεγα ότι τα περισσότερα είναι προσπάθεια. Αλλά φορές-φορές οι συγκυρίες φέρνουν τα πάνω κάτω

      • μικρός οδυσσέας avatar
        μικρός οδυσσέας @ μικρός οδυσσέας 18/06/2010 00:16:01

        Συν Αθηνά και χείρα κίνει

  10. μικρός οδυσσέας avatar
    μικρός οδυσσέας 17/06/2010 21:18:03

    Και για να καταλάβω την κριτική σου καλύτερα είσαι υπέρ των αθλητικών στο antinews

  11. anideos avatar
    anideos 17/06/2010 21:22:58

    Εγω ειμαι υπερ οτιδηποτε δεινει ελπιδα και ακομα και αυτο το ασημαντο κατα τα αλλα γεγονος μπορει να δωσει ελπιδα!!!
    Το κειμενο ακριβεστατο. Με παικτη παραπανω γηναμε πραγματι ομαδα που επαιζαι μπαλα και οχι σαντουρι.

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ anideos 17/06/2010 22:02:28

      Ευχαριστώ φίλε γιατί προσπαθούσα να καταλάβω τι τον πείραξε

  12. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 17/06/2010 21:25:15

    Μήπως πρέπει να κουλάρουμε ολίγον τι?

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ Γιάννης Φαίλτωρ 17/06/2010 22:01:42

      Γιάννη μου εγά είμαι απόλύτως κουλ.

  13. Factorx avatar
    Factorx 17/06/2010 21:49:19

    @ πόσα απίδια κλπ: Φίλε είσαι κακόηθης και αν δεν ζητήσεις συγνώμη δεν ξαναμπαίνεις Μόνη σημερα εβαλες δεκαδες σχόλια και λες οτι σε κόβουμε;. ΔΕΝ ΝΤΡΕΠΕΣΑΙ.

  14. μικρός οδυσσέας avatar
    μικρός οδυσσέας 17/06/2010 22:15:13

    και κάτι ακόμη επειδή γράφεις "Δεν καταντά κουραστικό να βλέπετε οτι σχολιάζεστε μονίμως απο τους ίδιους και τους ίδιους και τους ίδιους?"
    ¨οχι απλά δεν είναι κουραστικό αλλά τους ψάχνουμε κιόλας.Και στο διαδίκτυο δημιουργούνται παρέες και αυτή που έχει φτιαχτεί εδώ τον τελευταίο μήνα είναι σπάνια

  15. BlueSky avatar
    BlueSky 17/06/2010 23:13:06

    Ένα σχόλιο για το ματς. Ο Τζόρβας είναι απαράδεκτος..............

  16. Φυγόκεντρος avatar
    Φυγόκεντρος 18/06/2010 00:30:30

    Σήμερα, δικαιώθηκε για πρώτη φορά σε εθνικό επίπεδο το μεγάλο σχολείο ποδοσφαιρικής υποκριτικής τέχνης που λέγεται Ολυμπιακός:
    Ο Τοροσίδης, με άψογα αντανακλαστικά, πήρε το αριθμητικό πλεονέκτημα και, ουσιαστικά, μας έδωσε τη νίκη πριν βάλει και το γκολ.

  17. ποσα απιδια βανει ο σακος avatar
    ποσα απιδια βανει ο σακος 18/06/2010 00:39:37

    Το 1994 που μάθαμε για τη λαδιά του Μαραντόνα μετά το ματς της Εθνικής ήταν καλά? Τους κέρδισε η Βουλγαρία με 2 γκολ. Θα μπορούσαμε να είμασταν εμείς αλλά εκεί δε μας πειράζει...
    Με τη Κορέα γιατί δε βλέπετε οτι κανένας παίχτης δε μπόρσε εύκολα να συνηθίσει τη πολύ ελαφριά μπάλα του Παγκόσμιου κυπέλλου? Ο λόγος που η Αγγγλία ήρθε 1-1 με ΗΠΑ. Η τακτική μας είναι το πρώτο γρήγορο γκολ εκεί μας ξέφυγε όταν μας ξέφευγαν ολα τα σουτ αριστερά και δεξιά απ το τέρμα.

  18. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 18/06/2010 00:40:17

    Πολύ καλή η εμφάνιση της εθνικής μας σήμερα, και βούλωσε πολλά στόματα, μεταξύ των οποίων και το δικό μου.
    Όμως είμαι εξίσου χαρούμενος με τη καταπληκτική απόδοση του Μέσσι, που με κάνει να συνεχίζω να βλέπω ποδόσφαιρο, διότι τέτοιοι σπάνιοι παίκτες είναι το άρωμα στο λουλούδι που λέγεται μπάλλα.(Και όχι κάτι ξυλοκόποι στυλ Μπέκαμ που αν δεν ήταν τεκνό, δεν θα ασχολούνταν μαζί του τα ΜΜΕ ούτε θα γινόταν διάσημος ως ποδοσφαιριστής)

  19. μικρός οδυσσέας avatar
    μικρός οδυσσέας 18/06/2010 01:02:56

    επαιξαν για πάρτη μας!

  20. αθανασιος Ι. avatar
    αθανασιος Ι. 18/06/2010 01:26:46

    Πανωλεθρίαμβος

  21. SoToS avatar
    SoToS 18/06/2010 02:44:07

    Παιδια σημερα δεν θα πρεπει να ειστε τοσο σκληροι με τον Τζιορβα...ο λογος ειναι ο εξης...παρακολουθησα το παιχνιδι απο την γερμανικη τηλεοραση ...τυνχανει να μενω Γερμανια για αυτο... και ακουσα ισως τον κορυφαιο τερματοφυλακα του κοσμου τα τελευταια 10 χρονια τον Ολιβερ Καν...να λεει οτι ο Τζιορβας σε αυτη την φαση δεν ευθυνετε καθολου...ειναι απο τις φασεις που ο τερματοφυλακας βρισκετε σε δυσχερη θεση....γιατι αυτες οι σεντρες γινονται πολυ κοντα στο τερμα με παρα πολλους παιχτες μπροστα σου...με πολθ φαλτσο...και το οπτικο πεδιο που εχεις δεν ειναι το καλυτερο... με αποτελεσμα να μην ξερεις απο που θα σου ερθει η μπαλα...απο κεφαλια; ...απευθειας; παιρνοντας αναμεσα απο ολους τους παιχτες...απο σποντα;...πιστευω οτι εχει δικιο...τετοιες κοφτες σεντρες ειναι θανατος..ΑΠΟΡΙΑ ... γιατι δεν βγηκε και ο Τσεχ το 2004 στον ημιτελικο να μπλοκαρει την μπαλα στον αγωνα με την Εθνικη;

    • antiathlitikos avatar
      antiathlitikos @ SoToS 18/06/2010 11:09:46

      Χαιρετισμούς στην Αλλεμάνια και τον Όλιβερ! Την άποψή μου για το χθεσινό γκολ και την ευθύνη του Τζόρβα την έχω γράψει παραπάνω. Κι ο Νικοπολίδης μπορεί να τόπνιγε (έχει "φάει" κι αυτός τέτοια γκολ εξάλλου) αλλά με μια διαφορά: θα τότρωγε ... ακίνητος! Όχι κάνοντας εκτίναξη προς την αντίθετη φορά!

      Όσο για τον Τσεχ, η φάση του 2004 ήταν τελείως διαφορετική: στα κόρνερ ο τερματοφύλακας δεν "φυλάει" ΠΟΤΕ την πρώτη γωνία και οι ενδεχόμενες έξοδοί του γίνονται είτε στον άξονα του κέντρου της εστίας είτε προς τη δεύτερη γωνία. Την πρώτη γωνία την φυλάττουν αμυντικοί μαζί μ΄αυτόν που στέκεται στη γραμμή.

  22. zonitis avatar
    zonitis 18/06/2010 08:50:44

    Αυτες οι παρεες που σχολιαζουν μονιμως μας κανουν να διαβαζουμε καθημερινως το antinews.

  23. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 18/06/2010 09:54:00

    Κάτω τα χέρια από τον Μικρό Οδυσσέα!

    Κατ' αρχήν,όπως λέει και το nick, είναι Μικρός, άρα έχει όλα τα ελαφρυντικά του κόσμου!

    Δεύτερον, αναλαμβάνει το ρίσκο (καθότι έχει άγνοια κινδύνου) και δίνει προβλέψεις. Ε, εδώ ακόμα και ο Τειρεσίας έπεφτε έξω μερικές φορές, θα τα πετυχαίνει όλα ο Οδυσσέας;

    Τρίτοn, το ζήτημα είναι άν μεταξύ ...κουβά και Ταμείου, πάτε περισσότερες φορές Ταμείο και το ισοζύγιο είναι υπέρ σας.

    Τέταρτον και ότα πέφτει έξω στις προβλέψεις του, δε φταίει ο ίδιος, αλλά ο Λοξίας Strange Attractor, που τον φθονεί για τις επιτυχίες του και ορισμένες φορές του τη φέρνει ...του Μικρού.

    Πέμπτον, αν καμμιά φορά παρασύρεται και σε φραστικές υπερβολές, ε παιδί,
    είναι μπορεί να λέει και μια κουβέντα παραπάνω!

    Υ.Γ. Η υποστήριξη προς τον Μικρό Οδυσσέα, είναι καθαρά ανιδιοτελής δεν έχει καμμιά σχέση με το γεγονός ότι μου αποδίδει το 10% των κερδών του για να τον υποστηρίζω.
    Αυτοί είναι άθλιοι υπαινιγμοί του Strange Attractor.

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ Κώστας Ροδινός 18/06/2010 11:32:27

      20 τοις εκατό για την υποστήριξη σε κερδισμένο στοίχημα του τράκτορα. Μιλάμε για περίπου 100.000 αφού δεν παίζει τίποτα λιγότερο από 1/2002 απόδοση

  24. Lalakis avatar
    Lalakis 18/06/2010 10:20:23

    ακολουθησα 3 φορες συμβουλες του οδυσέα και μια του στρειτζ. πηγα ταμειο 3 φορες και έφαγα τα μουτρα μου μια με την Γαλία. παντως πονταρω σε γερμανια για νικητρια του μονδιάλ. Ισως η αργεντινή επίσης.

  25. antiathlitikos avatar
    antiathlitikos 18/06/2010 10:47:32

    Πρώτα, πρώτα τα συχαρίκια.

    Στην Εθνική που έπαιξε για μια από τις λίγες φορές ποδόσφαιρο πρωτοβουλίας από το πρώτο λεπτό. Δε θυμάμαι ούτε σε αγώνες με κάτι Δουκάτα και κάτι Μάλτες γιοκ τόσες τελικές προσπάθειες – πάνω από 20! Κι αυτό απέναντι σ΄εναν αντίπαλο που έπαιξε ποδόσφαιρο προσαρμογής, ιδίως μετά την αποβολή, αλλά αποκαλύφθηκε σα μια αφυδατωμένη και ανέμπνευστη ομάδα (πώς να εμπνεύσει όμως ένας ανέκφραστος Σουηδός Αφρικανούς, όσο εξευρωπαϊσμένοι κι αν είναι ... Η δική του «δουλειά» είναι να τους χαλιναγωγεί και χτες αυτό ήταν ΛΑΘΟΣ, ευτυχώς!).

    Στον Ρεχάγκελ, που έκανε σωστές επιλογές – αλλαγές κι έδειξε ότι ακόμη αναπνέει.

    Στους Καραγκούνη – Τζιόλη (που του χρωστάω μια συγγνώμην για την σκληρή κριτική μου, αν και η ουσία της ήταν απλώς διαπιστωτική της βραδύτητάς του ως ποδοσφαιριστή - απλώς δεν έχουμε σήμερα καλύτερο στη θέση του).

    Στην απίθανη αυτή μπάλα που χθες έκανε πάλι όλα τα χατήρια στους επιτιθέμενους.

    Και, τέλος, στον Άθλιο Κομήτη, που προέβλεψε το τελικό σκορ: του παραδίδω με σεβασμό κι αλληλεγγύη το ... μισό μου πούρο!

    Ακολουθεί η πολιτικοαθλητική «ανάλυση».

    Όπως λέει και ο Φαίλτωρ αλλού, μη τρελλαινόμαστε με το υπέροχο αυτό παίγνιο και του προσδίδουμε αυτό που θέλουν οι εξουσίες, οι δημοσιολογούντες και οι πάσης φύσεως άσχετοι. Ας το χαρούμε κι ας μη μετατρέπουμε τα δάκρυα της χαράς και της περηφάνειας που μας έρχονται αυθορμήτως στα μάτια σε εθνικές κορώνες – κι εγώ δάκρυσα χτες.

    Θα μας βοηθήσει γι αυτό και μια σκωπτική αντιμετώπιση των χθεσινών δηλώσεων των πρωταγωνιστών.

    Καραγκούνης: η απλοϊκή αποτύπωση του κολλημένου μ΄αυτό που κάνει – γι αυτό το κάνει κυκλοθυμικά, άλλοτε πετυχημένα κι άλλοτε ψυχοβγαλτικά για τον εαυτό του και τους άλλους. Είναι ο αιωνίως πετυχημένος ... γκρίνιας.

    Τοροσίδης: η αποθέωση της εγωκεντρικότητας κάποιου που νομίζει ότι μπορεί να καταφέρει τα πάντα, αλλά οι άλλοι επωφελούμενοι από την κραυγαλέα διαθεσιμότητά του τού τα αναθέτουν αλλοπροσάλλως και στη συνέχεια ταλαντεύονται ανάμεσα στην επιείκια και το θάψιμο. Έτσι ο Βασίλης κατέστη ένας αυθόρμητος και μη συνειδητοποιημένος αναρχικός.

    Κατσουράνης: η αδιατύπωτη φιλοδοξία του να είναι αρχηγός μετριάζεται από την επίσης σιωπηρή ανάθεση της ... επίσημης εκπροσώπησης, που φαίνεται να του αμβλύνει την εξουσιαστική εντός παιγνίου φαντασίωσή του. Ένας a priori «δεύτερος» που όμως έχει συμβιβαστεί αυτάρεσκα και ... ταπεινά με το ρόλο του υπουργού τύπου – αφού όλοι ξέρουμε τη σημασία της επικοινωνίας την σήμερον ημέρα!

  26. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 18/06/2010 10:53:00

    Buenas dias amigo antideportivo!

    Η Λατινική Αμερική έχει πάρει φωτιά. Η φλόγα της επανάστασης μεταδόθηκε αστραπιαία στο Μεξικό. Οι απόγονοι του Εμιλιάνο Ζαπάτα έκαναν τους μπλαζέ Γάλλους με τα κρεμμυδάκια. Ζήτω ο strange και τα οράματά του! Venceremos!

    (Στο τέλος θα το πάρει η Βραζιλία και θα αποκατασταθεί η διασαλευμένη τάξις)

    • antiathlitikos avatar
      antiathlitikos @ Γιάννης Φαίλτωρ 18/06/2010 11:57:40

      Πάντως καθαρά εξω – επαναστατικά, παρά την γαλλική αθλιότητα και την απουσία προσωπικοτήτων, το χθεσινό (κατά Αργυρίου) Μέξικο μου φάνηκε η πιο συγκροτημένη ΟΜΑΔΑ.

  27. antiathlitikos avatar
    antiathlitikos 18/06/2010 11:22:11

    Bon jour, mon ami feltor!

    Επικαλούμενος "έγκυρες" πηγές του παγκόσμιου συστήματος μετέδωσα εδώ εγκαίρως ότι οι τρικολόρ είναι τελειωμένοι όπως και το 2002.

    Οι επαναστατημένοι έχουν πάντως μετά τη ... φλογερή τους επίδειξη και τη μοναδική ευκαιρία να αποδείξουν την ωριμότητά τους με μια ωραία ισοπαλία στο μεταξύ τους παίγνιο και ν΄αφήσουν τους "συμβιβασμένους" Μαντέλα - Πλατινί στα παγωμένα νοτιοαφρικανικά οροπέδια να ζητούν τη διεθνή βοήθεια ...

    • antiathlitikos avatar
      antiathlitikos @ antiathlitikos 18/06/2010 11:51:58

      Ξεχνιούνται τέτοια προκάτ;

      Και η ... "επιστήμη" θα συνεχίσει να προχωράει ...Μόνο που η φλόξ αντιμετωπίζει εν προκειμένω ένα μικρό «εσωτερικό» προβληματάκι: η ισοπαλία σμπρώχνει το Μεξικό ως δεύτερο σε λάτιν εμφύλιο επαναστατημένων με τον Ντιέγκο ...

  28. μικρός οδυσσέας avatar
    μικρός οδυσσέας 18/06/2010 11:36:16

    Οι μπαγάσες συγκίνησαν και μένα τον αναίσθητο

  29. μικρός οδυσσέας avatar
    μικρός οδυσσέας 18/06/2010 11:37:27

    Θα το κλειδώσουν το ματς

  30. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 18/06/2010 11:41:13

    Θυμάστε? Όπως το Γερμανία - Αυστρία το '82!
    Κουλουράκια από εδώ μέχρι τη Θεσσαλονίκη

  31. μικρός οδυσσέας avatar
    μικρός οδυσσέας 18/06/2010 11:44:48

    Η επιστήμη έχει προχωρήσει. 1-1, 2-2 όπως Δανία-Σουηδία κάποτε

  32. SoToS avatar
    SoToS 18/06/2010 12:20:38

    antiathlitikos@

    ευχαριστω για τους χαιρετισμους...οταν θα δω τον Ολιβερ θα τους δωσω....
    αυτο για τον Τσεχ ηταν ειρωνικο...απλως οι παιχτες μας εκεινη την στιγμη ειχαν λαθος διαταξη απεναντι στο φαουλ που εκτελεσθηκε ...αν τους δεις εκεινη τη στιγμη τσακωνονται για τα μαρκαρισματα...σε τετοια φαουλ παντα ενας αμυντικος ο ψηλοτερος βγαινει πρωτος στο πεναλτι για να κοψει με κεφαλια τη σεντρα...το εκανε ο Κατσουρανης αλλα δεν ειναι και το πιο ντερεκι που εχουμε...οπως και στο πρωτο γκολ που δεχτηκαμε με την κορεα...παλι ελειπαν στον Κατσουρανη 5 εκατοστα τουλαχιστον

  33. antiathlitikos avatar
    antiathlitikos 18/06/2010 12:47:14

    Απόλυτα σωστή παρατήρηση SoTos!. Αυτή τη σύγχυση που διέκρινες μόνον ο ο ηγέτης της άμυνας μπορεί να την ξεδιαλύνει. Μέχρι «χτες» αυτός ήταν ο Αντώνης – με τα λάθη και τα αθλητικά του μειονεκτήματα, που ισοστάθμιζε όμως με την εμπειρία και το μυαλό του κι εξασφαλίζοντας αυτό του το ρόλο μέσω της αμέριστης εμπιστοσύνης και του σεβασμού που του είχαν οι αμυντικοί.

    Θα μπορούσα να ισχυριστώ, λοιπόν, ότι αυτή η έλλειψη ικανότητας διεύθυνσης της άμυνας ήταν το δεύτερο «λάθος» του Τζόρβα στη συγκεκριμένη φάση (όπως και σε όλα τα στημένα), αλλά δεν το κάνω γιατί δεν έχω την παράλογη απαίτηση από οποιονδήποτε Τζόρβα να μεταλλαχτεί σε Μπουφόν. Διαπιστώσεις κάνω ... Σήμερα η ελληνική άμυνα δεν έχει ηγέτη και αυτό το ρόλο δεν μπορεί να τον παίξει ο Τζόρβας!

    Επανερχόμενος κάτω από τα ... γκολπόστ πάντως επιμένω: αν ο Τζόρβας είχε μείνει ακίνητος η μπάλα θα ερχόταν πάνω του!

  34. ποσα απιδια βανει ο σακος avatar
    ποσα απιδια βανει ο σακος 18/06/2010 15:25:39

    Ο Νιγηριανός επιθετικός έπιασε αέρα και ήταν πολύ κοντά στη μπάλα. Στη σωστή γωνία έπεσε ο Τζόρβας απλά ήταν χαμηλότερα σε οπτική γωνία απο τον επιθετικό και δεν είδε τη φορά της μπάλας.
    Ηταν μια κακή στιγμή.

  35. Hotball avatar
    Hotball 23/06/2010 14:39:20

    1η νίκη της Εθνικής στο mundial (1)…

    Στο 19ο παιχνίδι της διοργάνωσης (1+9=10, 1+0=1)...

    Την 17η Ιουνίου (1+7=8)…

    Με σκόρερ τον Σαλπιγγίδη στο 44΄΄ (4+4=8)…

    Και τον Τοροσίδη στο 71΄΄ (7+1=8)…

    Όλο μαζί μας κάνει 11888
    Τυχαίο….;;;;; ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ….!!!!!!!

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ Hotball 23/06/2010 14:44:22

      Καλό!!