#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
06/02/2013 20:28
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Λύση στα αιτήματα των αγροτών προωθεί η Κυβέρνηση



«Δώρα» στους αγρότες προκειμένου να μην προχωρήσουν σε μπλόκα που θα διαλύσουν τη χώρα, αποφάσισε η κυβέρνηση κατά τη διάρκεια της σύσκεψης των πολιτικών αρχηγών. Όπως δήλωσε τόσο ο υπουργός Αγροτικής Ανάπτυξης, κ. Τσαυταρής όσο και ο αναπληρωτής υπουργός κ. Χαρακόπουλος, τα περισσότερα αιτήματα των αγροτών μέσα στο επόμενο εξάμηνο θα ικανοποιηθούν. Στις δηλώσεις έγινε σαφές πως κανείς αγρότης δεν θα χάσει τη γη του, κάτι που παραπέμπει στα κόκκινα δάνεια των αγροτών, ενώ φαίνεται πως υπάρχει λύση και για το φθηνό νυχτερινό αγροτικό ρεύμα που ζητούν οι αγρότες.

Σχετικά με την επιστροφή του ΦΠΑ φαίνεται πως από τα 130 εκατομμύρια ευρώ που ήταν προγραμματισμένα να δοθούν, ίσως υπάρξει μία αύξηση σε αυτά της τάξεως των 30 εκατ. ευρώ, φτάνοντας το συνολικό ποσό περίπου στα 160 εκατ. ευρώ. Μάλιστα, κάποιοι αγρότες θα πάρουν περισσότερα χρήματα καθώς έγινε ξεκαθάρισμα και διαπιστώθηκε παρανομίες από άλλους.

Απόφαση πάρθηκε και στο αίτημα των αγροτών για φθηνότερο ρεύμα, καθώς αποφασίστηκε να ενταχθούν στο νυχτερινό τιμολόγιο της ΔΕΗ από την 1η Ιουλίου, σε τιμή που θα καθορίσει η ΔΕΗ, ενώ σε θετική τροχιά βρίσκεται και το θέμα της επιστροφής του ΦΠΑ, με το νέο ποσοστό να κυμαίνεται ανάμεσα στα επίπεδα προ Μνημονίου (11%) και μετά Μνημονίου (6%).

Παράλληλα, φαίνεται πως υπάρχει απόφαση και για τα κόκκινα δάνεια των αγροτών, καθώς με τη σύμφωνη γνώμη της κυβέρνησης και της πρώην Αγροτικής Τράπεζας θα παγώσουν οι πλειστηριασμοί αγροτεμαχίων. Ανεπίλυτα παραμένουν ωστόσο, τα θέματα του ΦΑΠ στα αγροτεμάχια και του ΦΠΑ στα αγροτικά εφόδια.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Λιογκος avatar
    Λιογκος 06/02/2013 20:35:12

    Τελικά εκεί που δεν μπορούν κάνουν πίσω...ας τα βλέπουν κάποιοι!

  2. Karenin avatar
    Karenin 06/02/2013 20:43:17

    Το βασικό τους πρόβλημα είναι το πετρελαιο. Είναι κοινό μυστικό ότι οι πιο πολλοί χρησιμοποιούσαν αυτό της θέρμανσης που τώρα δεν υπάρχει.

  3. panos avatar
    panos 06/02/2013 21:14:31

    Εχουν και αλλες ταξεις αιτηματα οπως κοκκινα δανεια ακριβο ΦΠΑ κ.λ.π. και αναφερομαι στους μικρομεσαιους οπου στην κυβερνηση δεν ασχολειται πλεον κανεις. Αλλα........ξεχασα οι αγροτες ειναι μεγαλο.........ψηφοθηρικο προιον και πρεπει να το προσεξουμε.....για τα ψηφαλακια. Ειναι λαθος να επαναλαμβανουμε τα λαθη που εφεραν αυτη την καταντια στη χωρα. Δεν διαφωνω με το ακριβο πετρελαιο ουτε με το ΦΠΑ για τους αγροτες και ειμαι μαζι τους, αλλα παντα σε αυτο το κρατος εχουμε τα παιδια και τα αποπαιδια..........

  4. vaggelis avatar
    vaggelis 06/02/2013 21:33:27

    ωραιος ο Σαμαρας αλλου υποχωρει και αλλου επιστρατευει!!!!!!!Για να μας πει και εμας που εχουμε κοκκινα δανεια στην ατε τι θα κανει?Μονο οι αγροτες ειναι ανθρωποι δηλαδη?Εμεις τι ειμαστε?

    • kosvag avatar
      kosvag @ vaggelis 06/02/2013 22:02:41

      Ούτως ή άλλως μπλόκα δεν θα κάνουν - το ξέρει και ο Τσίπρας. Αν φανεί οτι παίρνουν κάτι οι αγρότες (και τίποτα να μην πάρουν τελικά), δεδομένου οτι θα φύγουν κάποτε από την εθνική, οι λοιπές ομάδες θα νομίζουν οτι πήραν. Κανείς δεν σκοτίζεται (κράτος, νταλίκες, ΙΧ κτλ) για την εθνική, πάνε από αλλού χωρίς διόδια. Υποθέτω οτι η κυβέρνηση θέλει να μην πάρει κεφάλι στις δημοσκοπήσεις από αγρότες που θα παν ΣΥΡΙΖΑ αλλά νομίζω οτι θα χάσει από τις λοιπές ομάδες.

  5. panos2 avatar
    panos2 06/02/2013 23:35:20

    Στους αγροτες πρεπει να δινεται το πετρελαιο χωρις φορολογια σαν πρωτο βημα

    αμα καταρρευσει η αγροτικη παραγωγη θα πεθανουμε ολοι το εχετε παρι χαμπαρι?

    μια στο εκατομμυριο η τροικα να κοψει τα λεφτα το μονο που μας σωζει ειναι τα παραγωμενα οχι εισαγωμενα!!τροφιμα!

    μην κανουμε το τεραστιο λαθος και διαλυσουμε αγροτικη παραγωγη και τουρισμο θα διαλυσουμε οτι εχει μεινει για να ζουμε

    • αναγνώστης avatar
      αναγνώστης @ panos2 07/02/2013 06:30:05

      ποια αγροτική παραγωγή; για ψάχτε τι εισάγουμε από τρόφιμα !
      Ο κάμπος της Λάρσας έχει περισσότερα τρακτέρ από ολόκληρο το USA, τα περισσότερα είναι θηριώδη τελευταία μοντέλα 4x4, με κλιματισμό κλπ καλούδια επιδοτημένα από το φορολογούμενο. Ποιο είναι το αποτέλεσμα; τα χρησιμοποιούν ως σιδηρογροθιά κάθε φορά που κάποιος τους οργανώνει !

  6. Βούλα Ελευθεριάδου avatar
    Βούλα Ελευθεριάδου 07/02/2013 02:15:11

    η αγροτική παραγωγή πρέπει να διασωθεί και να προοδεύσει σε σωστές βάσεις, ευελπιστούμε και σε διευθέτηση των προβλημάτων των μικρομεσαίων επιχειρήσεων

  7. Οδυσσέας avatar
    Οδυσσέας 07/02/2013 02:16:44

    Επιτελους δικαιοσυνη.
    Με αυτη της την κινηση η κυβερνηση θα παρει με το μερος της την πλειοψηφια του Ελληνικου λαου.
    Το τσακισμα των συντεχνιων που οδηγησαν την Ελλαδα στην σημερινη τραγικη κατασταση και η ταυτοχρονη στηριξη των αδυνατων που αποτελουν τη ραχοκοκαλια της κοινωνιας κανει ορατο ακομα και στον πιο δυσκολοπιστο τον αγωνα της κυβερνησης για να σωθει η πατριδα και να κυριαρχησει επιτελους η δικαιοσυνη.
    Ολη η ελληνικη κοινωνια θα αρχισει να κατανοει οτι υπαρχει ελπιδα και φως στο τουνελ
    Εκτος των φθονερων συντεχνιων που χανουν τα προνομια τους
    Για να σωθει η χωρα και οι γνησιες παραγωγικες ταξεις της που θα οδηγησουν στην ανασυγκροτηση,την αναπτυξη και την αναγεννηση του ελληνισμου

    • Β.Κ.Σ. avatar
      Β.Κ.Σ. @ Οδυσσέας 07/02/2013 09:14:23

      Να αγιάσει το στόμα σου! Εύγε Οδυσσέα

  8. syntaxioyxos avatar
    syntaxioyxos 07/02/2013 13:32:32

    Να γίνει αντιπαραβολή δηλωθέντων εισοδημάτων τελευταίας εικοσαετίας με τα αποκτηθέντα κινητά και ακίνητα της ιδίας περιόδου. Για να βρεθούν οι κλέφτες.
    Τα υπόλοιπα είναι λόγια του αέρα.
    Δεν κατάλαβα , οι γονείς μου που καλιεργούσαν καπνά το 1960,1970 χωρίς επιδοτήσεις πως προκόψανε?
    Οι επιδοτήσεις φορολογούνται? Δεν το γνωρίζω μπορεί κάποιος να με ενημερώσει?

  9. Σκαρλάτος Νικόλαος avatar
    Σκαρλάτος Νικόλαος 07/02/2013 19:10:32

    Οι αγροτοσυνδικαλιστές αντί να ξεσηκώνουν κάθε Φεβρουάριο τους αγρότες και να κλείνουν τους δρόμους με διεκδικήσεις σε μια περίοδο ισχνών αγελάδων, όταν όλες οι άλλες κοινωνικές ομάδες έχουν απωλέσει σημαντικό μέρος του εισοδήματός τους και άλλοι την εργασία τους, θα ήταν καλό να μάθουν τους αγρότες να ψαρεύουν. Να τους οργανώσουν και να επασυστήσουν ως εταιρείες λαϊκής βάσης τους αγροτικούς συνεταιρισμούς, για ν' αναπτύξουν και το δευτερογενή τομέα που αποτελεί προϋπόθεση της οικονομικής τους ανάπτυξης.
    Το αγροτικό συνδικαλιστικό κίνημα είναι εξ ίσου υπεύθυνο για τη λεηλασία των Ενώσεων και την κατάσταση που βρίσκονται σήμερα οι αγρότες. Τα κινήματα των καταναλωτών που συστήνονται απο δήμους και οργανώσεις ιδρύονται για εξυπηρετήσουν τα συμφέροντα των πολιτών και όχι τα συμφέροντα των αγροτών, όσο και εάν σε ένα βαθμό καταναλώνουν τα προϊόντα που παραμένουν απούλητα στις αποθήκες. Ας μάθουν οι συνδικαλιστές τους αγρότες να ψαρεύουν και όχι να διεκδικούν κάθε χρόνο απο ένα ψάρι για να ξεγελάσουν την πείνα τους και να είναι υποχείρια τους. Μόνο όταν αρχίσουν να ξεφυτρώνουν τα συνεταιριστικά μαγαζιά και επαναλειτουργήσουν απο τους ίδιους τους αγρότες τα συνεταιριστικά εργοστάσια, τότε θα πέσουν οι τιμές και θα νιώσουν τον κόπο τους ν' αποδίδει. Πάντα όμως ως εταιρείες λαϊκής βάσης, χωρίς κομματισμό.