#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
14/12/2011 11:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Λύνονται τα χέρια του Σαμαρά!



Ο Ευ. Βενιζέλος, εξουθενωμένος αφήνει ανοικτό το ενδεχόμενο ακόμη και παραίτησής του από την κυβέρνηση, κάτι που αποδομεί πλήρως όλη τη συλλογιστική περί παράτασης του πολιτικού βίου του κ. Παπαδήμου. Ο κ. Αντιπρόεδρος, άλλωστε, είπε ότι χρειάζεται νωπή λαϊκή εντολή, δείχνοντας ξεκάθαρα ότι θέλει εκλογές κι ότι η παρούσα κυβέρνηση δεν τραβάει. Παράλληλα, μαθαίνουμε ότι πιέζει τον Γ. Παπανδρέου να ξεκαθαρίσει τη θέση του ώστε να ξέρει κι αυτός τι θα κάνει με το ΠΑΣΟΚ.

Από την άλλη μεριά η τρόικα του ΠΑΣΟΚ+τον Μόσιαλο διαρρέει ότι διαφωνεί με το ενδεχόμενο πρόωρων εκλογών γιατί δεν είναι αυτό που θέλει η χώρα, όπως υποστηρίζουν. Γενικώς, τις τελευταίες ώρες εντός της κυβέρνησης επικρατεί πανικός, σύγχυση και διαλυτικά φαινόμενα και πληροφορίες αναφέρουν ότι ο Λ. Παπαδήμος έχει... μείνει άφωνος (στην κυριολεξία αυτή τη φορά) με όσα βλέπει. Δεν ξέρει, μάλιστα, τι να κάνει. Να «μαζέψει» τους υπουργούς; Δεν μπορεί να το κάνει διότι δεν είναι δικοί του. Ούτε τους διάλεξε, ούτε μπορεί να τους κουμαντάρει. Να βάλει τις φωνές; Δύσκολο να το το κάνει αφού κι ο ίδιος δεν είναι ισχυρός. Δεν είναι άλλωστε εκλεγμένος από τον ελληνικό λαό.

Από την άλλη βλέπει ότι και στο επίπεδο της οικονομίας η κατάσταση είναι δραματική και ο ίδιος δεν μπορεί να κάνει και πολλά πράγματα.

Η... λάμψη Παπαδήμου που θα θάμπωνε τους ξένους οι οποίοι θα μας άνοιγαν τις πόρτες να περάσουμε, ξεθωριάζει. Κι όσοι πόνταραν πάνω στον.. golden boy των αγορών τώρα βλέπουν ότι δεν τραβάει. Όπως και να έχει, η σημερινή κατάσταση της κυβέρνησης θυμίζει τις τελευταίες ημέρες αυτής του κ. Παπανδρέου. Τα διαλυτικά φαινόμενα σε μια τόσο κρίσιμη στιγμή κάνουν απίστευτο κακό στη χώρα.

Κάποιοι μάλιστα δεν αποκλείουν ότι ο βίος αυτής της κυβέρνησης ίσως να μην είναι τόσο μεγάλος όσο κάποιοι πιστεύουν. Η «πόρτα» για παραίτηση που άνοιξε ο κ. Βενιζέλος ίσως να είναι πόρτα για παραίτηση όλης της κυβέρνησης και προκήρυξης εκλογών. Πιθανότατα αφού ολοκληρωθεί το PSI, σίγουρα όμως προτού αποφασιστούν τα πολύ σκληρά μέτρα που κυοφορούνται.

Έχουμε ήδη επισημάνει ότι με τη δήλωσή του ότι «νέα μέτρα μπορεί να αποφασίσει μία κυβέρνηση με νωπή εντολή», ο κ. Βενιζέλος επιχειρεί αφενός να βγάλει τον εαυτό και το ΠΑΣΟΚ από το κάδρο των ευθυνών για τις δύσκολες αποφάσεις που έρχονται, αφετέρου να εγκλωβίσει τη Νέα Δημοκρατία στην υλοποίηση μέτρων που θα αποφασίσει η κυβέρνηση Παπαδήμου στις διαπραγματεύσεις που έρχονται, αλλά θα ... υλοποιήσει η νέα κυβέρνηση που θα προκύψει από τις εκλογές. Δηλαδή η κυβέρνηση Σαμαρά.

 

Από την στιγμή όμως που ο κ. Βενιζέλος καταδικάζει το Μνημόνιο, στην ουσία καταδικάζει και την πολιτική που μας οδήγησε μέχρις εδώ. Δηλαδή την πολιτική της κυβέρνησης του ΠΑΣΟΚ. Αυτό όμως δικαιώνει καταρχήν πλήρως τον Α. Σαμαρά και τη ΝΔ για όσα επέμεναν τόσους μήνες.

 

Επιπλέον, από την στιγμή που επιχειρείται να φορτωθεί στην κυβέρνηση Παπαδήμου έργο πέραν αυτού που αποφασίσθηκε στην σύσκεψη των πολιτικών αρχηγών (δηλαδή η λήψη νέων μέτρων) και από την στιγμή που η ΝΔ επιμένει στην γραμμή της να μην στηρίξει νέα μέτρα σε βάρος του λαού, μήπως λύνονται τα χέρια του κ. Σαμαρά;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 14/12/2011 11:47:59

    Ο κάθε άχρηστος, έρχεται, δίνει τις εξετάσεις του της υποτέλειας, ασελγώντας πάνω στο σώμα της χώρας και μετά αποσύρεται.
    Όλοι αυτοί οι δωσίλογοι πρέπει να περάσουν από λαϊκό δικαστήριο και να εκτελεστούν.
    Και να είστε σίγουροι ότι θα μαζετεί ουρά εθελοντών για το εκτελεστικό απόσπασμα

  2. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 14/12/2011 12:02:14

    Το βασικό κίνητρο του Βενιζέλου είναι το πολιτικό του συμφέρον: Αν γίνουν σύντομα εκλογές ,το ΠΑΣΟΚ θα πάει με αρχηγο τον ΓΑΠ , που θα χρεωθεί την αναπόφευκτη συντριβή και θα "τελειώσει" επιτέλους.

    Αλλιώς, αν υπάρχει χρόνος, υπάρχει περίπτωση να "ανακάμψει"ο ΓΑΠ (με τις γνωστές πλάτες που έχει ,στην Ελλάδα και στο εξωτερικό) και να επανέλθει σαν ...λαοπρόβλητος σωτήρας .

    Ο Μπένυ είναι πολύ πονηρός για να κάνει το λάθος να υποθέσει πως ο ΓΑΠ τελείωσε. Ξέρει καλύτερα απο οποιονδήποτε τι μακάκες είμαστε: μας έχει τσεκάρει!

  3. Εύμηλος avatar
    Εύμηλος 14/12/2011 12:31:29

    ΕΚΛΟΓΕΣ όσο νωρίτερα γίνεται!
    Να καθαρίσει το τοπίο.

  4. Dark Angel avatar
    Dark Angel 14/12/2011 13:09:17

    Tα χέρια μπορεί να λύνονται, αλλά καλύτερα ο κ.Σαμαράς να λύσει το ζωνάρι...

  5. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 14/12/2011 13:25:24

    To τι ακριβως θα λυθει δεν ξερω αλλα αυτη η κυβερνηση δεν μπορει να παει πολυ μακρια ακριβως γιατι οι υπουργοι θα κατατριβονται και ο Παπαδημος ειναι πλασματικος προισταμενος τους.
    Επομενως κανεις δε χρειαζεται να ανησυχει οτι θα αργησουν οι εκλογες.Για αλλα ας ανησυχησουν.

  6. Enzo avatar
    Enzo 14/12/2011 14:40:11

    ολο αυτο που γινεται σημερα απο την Ελλαδα μεχρι και την Ευρωπη ειναι ανωμαλια.
    Ξεκαθαρες λυσεις εδω και τωρα.
    Ο Φεβρουαριος ειναι πολυ μακρια.

  7. thanos avatar
    thanos 14/12/2011 15:07:19

    Εκλογές τώρα !!!

  8. letta avatar
    letta 14/12/2011 15:27:39

    ΟΥΣΤ Η ΤΡΟΪΚΑ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΤΟΚΟΓΛΥΦΟΙ. ΑΣ ΚΑΘΗΣΟΥΝ ΠΕΝΤΕ ΔΕΚΑ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ ΣΤΟ ΤΡΑΠΕΖΙ ΝΑ ΒΡΟΥΝ ΛΥΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΜΕΤΑ ΤΟ EURO. ΠΩΣ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΣΩΣΤΑ ΧΩΡΙΣ ΜΕΓΑΛΕΣ ΑΠΩΛΕΙΕΣ. ΘΑ ΠΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΛΑΒΕΙΣ ΠΑΡΑ ΤΟΥ ΜΗ ΕΧΟΝΤΟΣ. ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΣΧΕΔΙΑ ΠΩΣ ΝΑ ΞΙΟΠΟΙΗΣΟΥΝ ΤΟΝ ΠΛΟΥΤΟ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ, ΝΑ ΦΡΟΝΤΙΣΟΥΝ ΝΑ ΑΝΑΠΤΥΞΟΥΝ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟΓΕΝΗ ΠΑΡΑΓΟΝΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΣΙΓΟΥΡΟΙ ΟΤΙ ΤΟ ΦΙΛΟΤΙΜΟ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΘΑ ΑΝΟΡΘΩΣΕΙ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ. ΑΛΛΑ Ο ΕΛΛΗΝΑΣ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΧΩΡΙΣ ΖΥΓΟ. ΠΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΘΑ ΜΑΣ ΠΑΡΕΙ; ΠΕΝΤΕ, ΔΕΚΑ; ΘΑ ΟΡΘΟΠΟΔΗΣΟΥΜΕ ΟΜΩΣ. ΜΕ ΤΟ EURO ΟΜΩΣ ΑΥΤΑ ΤΑ ΔΕΚΑ ΧΡΟΝΙΑ ΘΑ ΠΑΡΟΥΝ ΟΛΑ ΤΑ ΣΗΜΙΚΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΕΜΕΙΣ ΘΑ ΕΞΑΘΛΙΩΘΟΥΜΕ, ΟΠΟΙΟΣ ΖΗΣΕΙ ΔΗΛΑΔΗ ΚΑΙ ΤΟ 2020 ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΕ ΕΠΙΠΕΔΟ ΧΡΕΟΥΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΕ ΤΟ 2009 ΑΛΛΑ ΓΔΥΜΕΝΟΙ ΚΑΙ ΓΔΑΡΜΕΝΟΙ.

  9. antikatathliptikos avatar
    antikatathliptikos 14/12/2011 15:39:27

    Αλήθεια πιστεύουν ακόμη κάποιοι ό,τι οι Έλληνες έχουν μνήμη σαλιγκαριού; Ότι αν γίνουν εκλογές αργότερα θα έχει ξεχασθεί η συμπεριφορά ΠΑΣΟΚ και των συμπολιτευόμενων αντιπολιτεύσεων; Πλανώνται πλάνην: Είτε κατεβαίνουν τώρα απο το άρμα ή γκρεμοτσακίζονται. Τα αποτελέσματα των δημοσκοπήσεων είναι εν-δει(η)κτικά, η δε οργή του κόσμου μη καταγράψιμη.

  10. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 14/12/2011 15:54:49

    Σκοινιά άπειρα..παλούκια με δυσκολία θα βρεθούν..τα χρησιμοποιεί ο κόσμος για να ζεσταίνεται....

  11. koinos_nous avatar
    koinos_nous 14/12/2011 16:14:37

    Εχετε παρει χαμπαρι τι εχει να γινει περαιτερω?
    Ποιος νομιζετε οτι θα υλοποιησει απολυσεις δημοσιων υπαλληλων ?
    Οι Πασοκοι? Για μακακες τους εχετε?
    Ειστε μακρυα νυχτωμενοι.
    Οταν λεγαμε οτι η μονη ξεκαθαρη πολιτικη εναντια στο μνημονιο ειναι η σταση πληρωμων του χρεους και επιστροφη στη δραχμη.
    Παραμονη στο μνημονιο σημαινει οτι περιμενουμε τον απο μηχανης θεο, τους Ελ, τους ελοχιμ, τους νεφελιμ να μας σωσουν ενοσω ξεπουλαμε οτι κρατικο ξεμεινε.
    Εχετε προβληματιστει ποτε γιατι δεν βγαζουν οικονομολογους να μας πουν με νουμερα οτι θα βγει ο λογαριασμος?
    Οι λαγοι απ το καπελο τελειωσαν.

    • antikatathliptikos avatar
      antikatathliptikos @ koinos_nous 14/12/2011 19:32:13

      Έβγαλαν τον τραπεζίτη, και , μας διαφώτησε.
      Πστεύετε οτι με λογιστές (αυτοαποκαλούνται Οικονομολόγοι ) και δικηγόρους (αυτοαποκαλούνται νομικοί), έστω με μεταπτυχιακό και τιμής ένεκεν διδακτορικό λύνεται το πρόβλημα;
      Ανεπάγγελτοι , τοποθετημένοι άγνωστο πως σε σημαντικές θέσεις, μεγαλοσχήμονες με περιουσίες απο άγνωστη πηγή , νομίζετε ότι μπορούν να καταλάβουν τα βασικά μεγέθη της οικονομίας; Αυτοί μόνον για το το μέγεθος του τραπεζικού λογαριασμού τους ενδιαφέρονται.

  12. dirlofriki avatar
    dirlofriki 14/12/2011 19:07:26

    Εκλογές, Εκλογές, Εκλογές! το θέμα είναι τι θα αλλάξει προς το καλύτερο, Δυστυχώς δεν φτάνει μόνο ο Σαμαράς χρειάζεται να υπάρχουν και τα σωστά στελέχη! Φυσικά εύχομαι και ελπίζω ο νεοΈλληνας να μην ξανά ψηφίσει με τα γνωστά του ρουσφετολογικά κριτήρια να δει πίσω από το πέπλο!!! ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΝΑ ΨΗΦΙΣΕΙ!!! η αποχή δεν ωφελεί.

    • antikatathliptikos avatar
      antikatathliptikos @ dirlofriki 14/12/2011 20:02:22

      Θα ψηφίσει ,και, θα μαυρίσει ,όλους τους ανεπάγγελτους μπαμπαδοβολευτάκιδες.