#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
18/10/2011 16:29
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Λυπάμαι κ. Παπανδρέου, αλλά θα πάτε σε εκλογές και θα είναι μέρα μεσημέρι



Καθώς πλησιάζει η αποφράδα μέρα της 23ης Οκτωβρίου, όπου υποτίθεται ότι για πολλοστή φορά η ηγεσία της Ευρώπης θα δώσει ένα ‘’οριστικό τέλος’’ στην τραπεζική κρίση και για πολλοστή φορά  ο κ. Παπανδρέου θα πανηγυρίζει χειροκροτούμενος για μια ακόμα‘’σωτηρία’’ της χώρας, ένας υπόγειος πόλεμος έχει ξεσπάσει μέσα στα σπλάχνα της Ε.Ε.

Αναλύσαμε χτες τα δύο επικρατέστερα σενάρια και από ποιους υποστηρίζονται.  Η νεότερη εξέλιξη είναι μια κίνηση τακτικής της γερμανικής κυβέρνησης προκειμένου να επιβάλλει το δικό της πρόγραμμα, δηλαδή ένα κούρεμα που θα προσεγγίζει ίσως και το 70%.  Η Γερμανίδα καγκελάριος αποφάσισε να παίξει με τα νεύρα των αντιπάλων της, δείχνοντας ποιος έχει το πάνω χέρι και ποιανού η άποψη θα επιβληθεί στο τέλος.

Και ενώ όλη την εβδομάδα τα παπαγαλάκια της τοκογλυφικής διεθνούς έσκιζαν τα καλσόν τους προβλέποντας τη συντέλεια του κόσμου, αν τελικά επιβαλλόταν ένα κούρεμα μεγαλύτερο του 35%, βρέθηκαν αντιμέτωποι με το γερμανικό υπερόπλο: Την καθυστέρηση.

Συγκεκριμένα η κ. Μέρκελ δε θεώρησε χρήσιμο, ούτε να νουθετήσει τους τραπεζίτες και τον κ. Σαρκοζί, ούτε να επικαλεστεί κάποια ακράδαντα επιχειρήματα υπέρ της γερμανικής άποψης.  Απλούστατα διεμήνυσε με τον πιο επίσημο τρόπο, ότι στην περιβόητη σύνοδο, δεν πρόκειται να ληφθεί απόφαση.

Η δήλωση και μόνο αυτή, είναι αρκετή για να βυθίσει τις αγορές στο σκοτάδι και να βάλει σε τούνελ χωρίς έξοδο τις χειμαζόμενες τράπεζες.  Με τον απλούστατο αυτό τρόπο η πονηρή καγκελάριος υπενθυμίζει στους άπληστους γκολντενμπόυδες, ότι τους έχει στο χέρι και ότι αν δε συμφωνήσουν με το γερμανικό νούμερο, η ίδια δε χρειάζεται να κάνει τίποτα περισσότερο από αυτό που τους κάνει ο χρόνος από μόνος του. Γιατί κάθε μέρα που περνάει, τα άλλοτε θωρακισμένα μαγαζάκια της εγχώριας και ξένης τοκογλυφίας, απαξιώνονται όλο και περισσότερο.  Γιατί από αυτή την κατρακύλα την οποία υφίστανται, μόνο μια πολιτική απόφαση στηριγμένη στα χρήματα των Ευρωπαίων φορολογουμένων μπορεί να τα σώσει, με τίμημα τη μετοχική τους σύνθεση.

Αν αυτή η ωραία ατμόσφαιρα επικρατεί στην Ευρώπη, φανταστείτε τι γίνεται στα επιτελεία των δικών μας τραπεζών.  Άλλοτε πανίσχυροι παράγοντες της πολιτικής και επιχειρηματικής ελίτ, με προνομιακή πρόσβαση στα υπουργικά σαλόνια, με σχέσεις στοργής στα τοπικά ΜΜΕ, με λογιστικά υπερκέρδη και αμύθητες χρηματιστηριακές υπεραξίες, βλέπουν τις αυτοκρατορίες τους να συνθλίβονται και τις μετοχές τους να διαπραγματεύονται σε τιμές Αλβανίας.

Μη βιαστείτε να κλάψετε για τους αδικοχαμένους τραπεζίτες.  Έχουν ήδη φροντίσει για τα προσωπικά τους αποθέματα.  Τα ευρώ τους αναπαύονται στις Ελβετικές τράπεζες,  οι βίλες τους στη Μύκονο τους περιμένουν για την καλοκαιρινή τους χαλάρωση, οι υπερπολυτελείς θαλαμηγοί τους συνεχίζουν να μολύνουν τα νερά του Αιγαίου στολισμένες με σημαίες φορολογικών παραδείσων, οι γυναίκες τους συνεχίζουν να ψωνίζουν στο Μιλάνο, οι ερωμένες τους απολαμβάνουν το σπα τους στα σαλέ του Γκστάαντ και οι κλώνοι τους συνεχίζουν τις σπουδές τους στο Χάρβαρντ.

Αυτό που είναι εξόχως σοκαριστικό είναι η θρασύτητά τους να επιθυμούν να αναλάβουν θέσεις στην κυβέρνηση εθνικής προθυμίας που φαντασιώνεται ο κ. Παπανδρέου.  Και αυτό που είναι εξόχως ενθαρρυντικό είναι η άρνηση του κ. Σαμαρά να συναινέσει στο έγκλημα αυτό. Είναι αυτή η ώρα που σκέφτομαι ότι υπάρχει Θεός, που φώτισε το ένστικτο όλων αυτών που δώσαμε την αρχηγία της ιστορικότερης παράταξης στον κ. Σαμαρά και αποτρέψαμε το σχεδιαζόμενο φόνο.  Λυπάμαι κ. Παπανδρέου, αλλά θα πάτε σε εκλογές και θα είναι μέρα μεσημέρι.  Και τότε θα δούμε πόσα απίδια πιάνει ο σάκος.

Κακοφωνίξ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Δημητρης avatar
    Δημητρης 18/10/2011 16:46:39

    Και οι βουλευτές του Σαμαρά εχουν βίλες στην Μύκονο και σπουδάζουν τα παιδιά τους στην Αμερική. Δεν θα το ήξερε αυτό ο Θεός όταν φώτισε το ένστικτο σας.

    • Αυτόνομος avatar
      Αυτόνομος @ Δημητρης 18/10/2011 17:01:08

      Καλά εσύ είσαι μεγάλο νούμερο. Εξελέγη κανείς από αυτούς που λες βουλευτής με τον Σαμαρά;

    • Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΑΡ ΕΓΓΥΣ avatar
      Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΑΡ ΕΓΓΥΣ @ Δημητρης 18/10/2011 17:54:56

      Μην κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια ρε Πασόκεμον...

      Το ξέρω σε τσούζει που θα δεις τον Αντώνη Σαμαρά πρωθυπουργό.

      Την Ελλάδα εμείς θα την ξανακάνουμε κράτος είτε σας αρέσει είτε όχι.

      Τελειώσατε

    • Ανοιξιάτικος avatar
      Ανοιξιάτικος @ Δημητρης 18/10/2011 18:34:14

      2% ε;; Πονάς δύστυχε...

    • intruder avatar
      intruder @ Δημητρης 18/10/2011 18:51:40

      Σσσσσσ.....Ακου...ακους?..

  2. Theo avatar
    Theo 18/10/2011 16:46:39

    Κακοφωνιξ,
    εισαι πολυ μεγαλος!!!!!

    οχι μονο θα παει σε εκλογες, μερα μεσημερι, αλλα θα φυγει απο την Ελλαδα μερα μεσημερι.
    και αυτος και ολο το κακο συναπαντημα!!!
    να ξεβρωμισει ο τοπος!!!

    • kakofonix avatar
      kakofonix @ Theo 18/10/2011 18:00:14

      Όσο για το αν θα είναι μεσημέρι όταν θα φύγει, πολύ αμφιβάλω!!! Νύχτα τον εβλέπω...

    • Μαθηματικός avatar
      Μαθηματικός @ Theo 19/10/2011 01:18:21

      ΔΕΝ πρέπει να φύγει!!! Πρέπει να παραμείνει και να (κατα)δικαστεί όπως αξίζει σε ένα Τσολάκογλου!!!

  3. sawas avatar
    sawas 18/10/2011 16:56:29

    Προσυπογράφω Κακοφωνιξ

    • Κώστας Τ avatar
      Κώστας Τ @ sawas 18/10/2011 17:55:53

      sawas φανταστική η φωτο του πόντιου Αντάρτη!

      • sawas avatar
        sawas @ Κώστας Τ 18/10/2011 18:41:30

        Έχει λεβεντιά και παράπονο ζωγραφισμένο στο πρόσωπο.....ο,τι περνάμε σήμερα εμείς!!!!!

        h**p://image051.mylivepage.com/chunk51/1371783/1208/%CE%A0%CE%9F%CE%9D%CE%A4%CE%99%CE%9F%CE%A3%20%CE%A3%CE%A4%20%CE%91%CE%A1%CE%9C%CE%91%CE%A4%CE%91.jpg

  4. Tem avatar
    Tem 18/10/2011 17:06:12

    προσυπογράφω και εγώ

  5. andreas avatar
    andreas 18/10/2011 17:37:59

    Θα προσυπογραψω και γω Κακοφωνιξ Sawa Tem και θα προσθεσω για φανταστειται ρε παιδια να ειχε κερδισει η Ντορα το κομμα τι θα καναμε τωρα ολοι εμεις.Θα ειχαμε παρει σειρα ολοι πανω στην Ακροπολη και θα βουταγαμε.

    • Tassos avatar
      Tassos @ andreas 18/10/2011 17:48:46

      Οντως τί θα κάναμε?

    • kakofonix avatar
      kakofonix @ andreas 18/10/2011 18:03:37

      Και σκέψου ότι ήταν σιγουράντζα... Τα είχαν έτοιμα όλα. Για αυτό έγραψα για φώτιση. Είναι από τις φάσεις που δικαιώνεται η θεωρία της πεταλούδας του Πεκίνου.

      • victoria (true) avatar
        victoria (true) @ kakofonix 18/10/2011 19:01:25

        Φώτιση Κακοφωνίξ! Ή Θεία πρόνοια, το είχαμε πει και τότε στο αντινιουζ!

        Τι να λέμε τώρα. Θα είχαμε τελειώσει σαν χώρα.

    • ΝΙΚΗ avatar
      ΝΙΚΗ @ andreas 19/10/2011 15:09:59

      Υπάρχει Θεός κι ας κατηγορηθώ ως χριστιανή... :)

  6. Nikolas avatar
    Nikolas 18/10/2011 17:39:22

    Παιδιά δεν θα φύγει μέρα μεσημέρι, Κυριακή βράδυ, λίγο μετά τις 7 και τα πρώτα exit polls...

  7. DrNo avatar
    DrNo 18/10/2011 17:43:27

    Πολύ καλό άρθρο και λέει αλήθειες.

  8. SOTPAP avatar
    SOTPAP 18/10/2011 17:48:51

    νύχτα θα φύγουν τα λαμόγια αν τους το επιτρέψουμε
    αλλά δεν πρέπει να τους αφήσουμε να φύγουν, σε κάποιους απο αυτούς που ξεπούλησαν την πατρίδα μας, χρειάζεται τιμωρία αλά Τσαουσέσκου
    οι Ρουμάνοι κορόιδα ήταν;

  9. μαρικα avatar
    μαρικα 18/10/2011 19:32:16

    Kαι να φυγουν θα τους ζηταμαι με διεθνη ενταλμα συλιψεως.Αυτη την στιγμη
    βλεπω στη βουλη την ορκομοσια της καινουριας βουλευτινας του ΠΑΣΟΚ,Αραγε τον πιστευει τον ορκο που εδωσε;
    Κακοφωνιξ (Καλοφωνιξ)Το αρθρο σου εξοχο με πολλες αληθιες.
    Ας ελπισουμε οτι γρηγορα θα φυγει αυτη η λαιλαπα απο την Ελλαδα μας ,ειναι σαν ενα κακο ονειρο,σαν εφιαλτης.

    • kp8 avatar
      kp8 @ μαρικα 18/10/2011 19:58:51

      Πράγματι κακό όνειρο, πράγματι εφιάλτης. Μήπως όμως είναι και όνειρο απατηλό ότι το Γκιώργκο θα φύγει μέρα μεσημέρι, βραδάκι μετά τις 7 ή έστω και μεσάνυχτα με κολοκύθα που θα γίνει ελικόπτερο ? Απεχθάνομαι την απαισιοδοξία, αλλά τους τελευταίους μήνες δεν μπορώ να την καταπολεμήσω με τίποτα. Μας έχουν βυθίσει στην μαύρη απελπισία οι καταραμένοι, μακάρι το τέλος τους να είναι μακάβριο σαν τις μέρες που μας έχουν καταδικάσει να ζούμε.

  10. Γιαγκούλας avatar
    Γιαγκούλας 18/10/2011 21:06:31

    Από σήμερα, επέτειο της 18-10-1981, να δηλωθεί ότι γίνουν εκλογές στις 20-11-2011, επέτειο των εκλογών της 20-11-1974.
    Αυτό θα έπρεπε να ζητήσουν Σαμαράς, Παπαρρήγα, Τσίπρας (ο ΛΑΟΣ και ο Κουβέλης δεν θέλουν εκλογές, αλλά υπουργεία).
    Οσο για τα περί ελικοπτέρων κλπ., μάλλον για οπαδική κατανάλωση προσφέρονται. Ποιός θα τους διώξει; Ο υιός Ψυχάρης;