22/08/2008 18:03
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Λογοκρίνονται ειδήσεις για τα Σκόπια

Χθες, Πέμπτη, ο Μάθιου Νίμιτς ήταν στα Σκόπια. Στις δηλώσεις του μετά τις συναντήσεις του με την πολιτική ηγεσία των Σκοπίων δέχθηκε ερώτηση «αν συζητήθηκε θέμα μακεδονικής εκκλησίας» και απάντησε «ναι, συζητήθηκε». Για κάποιον περίεργο λόγο (που μπορούμε πάντως να υποθέσουμε) το ΑΠΕ μετέδωσε «κομμένες» τις δηλώσεις Νίμιτς. Έκοψε δηλαδή τη συγκεκριμένη ερώτηση-απάντηση προκειμένου να μην βρεθεί σε δύσκολη θέση το υπουργείο Εξωτερικών που υποστηρίζει ότι κανένα άλλο ζήτημα πέραν του ονόματος δεν αποτελεί αντικείμενο των διαπραγματεύσεων.

Στο μεταξύ και όπως πληροφορούμαι η Ντόρα Μπακογιάννη είναι πολύ εκνευρισμένη με όσους διπλωματικούς συντάκτες δεν είναι της αμέσου επιρροής της. Ο εκνευρισμός οφείλεται προφανώς στην ευαίσθητη συγκυρία για το σκοπιανό και τις εξελίξεις που αναμένονται (αναμένεται κατάθεση επίσημης πρότασης). Και, όπως συνήθως συμβαίνει όταν η κα Ντόρα εκνευρίζεται, έχει αρχίσει τις παρεμβάσεις σε διευθυντές και εκδότες για ελέγξει τους δημοσιογράφους. Οι οποίοι, όπως συνήθως συμβαίνει σε τέτοιες περιπτώσεις, κινδυνεύουν να χάσουν τη δουλειά τους επειδή …την κάνουν καλά. Μήπως είναι καιρός να ασχοληθεί η ΕΣΗΕΑ με το φαινόμενο (καλά τώρα);

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 22/08/2008 18:30:00

    Το θέμα με τα Σκόπια έχει κλείσει εις βάρος μας και πρέπει να το πάρουμε απόφαση. Οι Αμερικανοί θέλουν μια μεγάααααααααλη βάση, την έφτιαξαν εκεί και την πληρώσαμε εμείς. Αντίπαλος δεν είναι οι Σκοπιανοί αλλά οι Αμερικανοί. Φαίνεται ότι για να το καθυστερήσει ο Μητσοτάκης το 92 αναγκάστηκε να δώσει το Λάλα. Σήμερα 16 χρόνια μετά δεν έχει αλλάξει κάτι. Να προσέχουμε μην τους ανοίξει η όρεξη (που μάλλον τους έχει ανοίξει) και μας ζητάνε το λιμάνι της Θεσσαλονίκης για να τροφοδοτούν τη βάση.

  2. αλλος avatar
    αλλος 22/08/2008 18:54:05

    το λιμανι μπορουν να το εχουν ειτε με τη μεθοδο των ιδιωτικοποιησεων ειτε με αμεση αναθεση απο τη ντορα

  3. Αθανάσιος Ι. avatar
    Αθανάσιος Ι. 22/08/2008 19:05:00

    Αφού ο Άκης τους έχει συνδέσει εδω και χρόνια το λιμάνι με τα Σκόπια(ΟΚΤΑ) ,τι άλλο να θέλουν?

  4. Νίκος avatar
    Νίκος 22/08/2008 19:10:22

    Μην εισαι τοσο βεβαιος και απογοητευμενος Εξακτινε.
    Δεν μπορουν να μας αναγκασουν να κανουμε τιποτα που δεν θελουμε, ΚΑΝΕΙΣ.
    Δεν πιστευω οτι ο ΚΚ και η Ντορα θελουν να αυτοκτονησουν.

  5. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 22/08/2008 19:11:29

    @ άλλος

    Πολύ φοβάμαι ότι οι μπαρούφες για ''αιγιακή'' Μακεδονία, μειονότητες και τα τοιαύτα συνδέονται με το λιμάνι. Θέλουν ενιαίο, απολύτως ελεγχόμενο χώρο. Εύχομαι να μη δουν τα παιδιά μας ''νέο'' Κυπριακό εκεί.

  6. αλλος avatar
    αλλος 22/08/2008 20:16:54

    ο ν.ευθυμιαδης που φιλοξενει τον nimic στη θεσσαλονικη ποιος ειναι και τι επιχειρησεις εχει?

  7. Africa avatar
    Africa 22/08/2008 20:23:28

    Τι αλλο εχει μεινει να πουλησουμε σε αυτη την χωρα? Ας κρατησουμε την ιστορια και την θρησκεια μας. Τα Σκποπια, αν επιθυμουν να γινουν ποτε "χωρα" να μαθουν να σεβονται την ιστορια και την θρησκεια των γειτονων τους.... δεν ειναι ολα μια αμερικανικη βαση...

  8. rs avatar
    rs 22/08/2008 20:40:11

    Με μικρή επιφύλαξη.
    θ Ευθυμιάδης είναι ο.."Μπαρμπα Στάθης" με μεγάλες επενδύσεις στα Σκόπια.

  9. fire avatar
    fire 22/08/2008 22:24:01

    Δεν σας κάνει εντύπωση η εμμονή των ΗΠΑ στο να θυσιάσουν την συμμαχία με την Ελλάδα για χάρη του Γκρουέφσκι; Άρα κάτι πολύ μεγάλο κρύβεται πίσω από τα Σκόπια και όχι φυσικά οι βάσεις, το ΝΑΤΟ κτλ.
    Είναι ο Σιωνισμός που θέλει να φτιάξει το δεύτερο εβραικό κράτος με πρωτεύουσα την Θεσσαλονίκη.
    Το Ισραήλ μέλλον δεν έχει και ετοιμάζουν προγεφύρωμα την Θεσσαλονίκη.
    Γιαυτό και η σχιζοφρενική πολιτική των Αμερικάνων.
    Οι εβραίοι ελέγχουν την πολιτική της Αμερικής, όπου το συμφέρον της δεν ταυτίζεται κατ'ανάγκην με το συμφέρον του Ισραήλ.

  10. Serios avatar
    Serios 22/08/2008 22:37:25

    Πάμε για νέο βέτο. Σημεια και τέρατα έγιναν στην ''συνάντηση''.

  11. bonham avatar
    bonham 23/08/2008 01:03:06

    Κατ' αρχην ο μεσολαβητης λεγεται NIMETZ (...) και οχι NIMITC ! Mαντεψτε τι εθνικοτητος ειναι και αυτος και ο Χολμπρουκ και ο Σβανς...? Ξυπνατε! Ο προαιωνιος εχθρος του Ελληνισμου χορευει...!

  12. ΠΑΠΠΟΥΣ avatar
    ΠΑΠΠΟΥΣ 23/08/2008 01:41:55

    ΠΛΕΟΝ ΜΗΝ ΕΥΧΕΣΤΕ ΤΙΠΟΤΑ, ΠΛΕΟΝ ΔΡΑΣΤΕ ΑΝΑΛΟΓΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑΛΛΗΛΑ.

  13. bonham avatar
    bonham 23/08/2008 02:25:02

    Αντιδραση οπου μπορουμε και σε ο,τι παιρνουμε ειδηση... Για να μην μενει αναπαντητη καμμια προκληση και να αφυπνιζονται οι απανταχου ΕΛΛΗΝΕΣ! Αν ειναι να φυγουμε, ας φυγουμε ΟΡΘΙΟΙ!!! ΙΤΕ ΠΑΙΔΕΣ ΕΛΛΗΝΩΝ...!

  14. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 23/08/2008 14:33:51

    'Εγραψα ήδη ...


    Προς

    το State Department / HΠΑ

    κ. Κοntoleezza Rice

    Υπουργόν Εξωτερικών

    θέμα: σεξ και πολιτική ή sex and politics

    Dear Ms Rice,

    μετά απο την συνεχή εμμονή και επιμονή σας να αλλάζετε ονόματα και ειδικά των Σκοπίων σε Μακεδονία, αποφασίσαμε με την γυναίκα μου και με την άδειά σας να ανταλλάξουμε και το όνομά της με το δικό σας.

    Έτσι κυρία Κοντολίζα μας θα μπορώ πλέον με βάση αυτό το δεδικασμένο προηγούμενο με ίσα και ίδια δικαιώματα και απαιτήσεις, απορρέοντα απο την μετονομασία αυτή, που σίγουρα θα καταγραφεί και στα βιβλία του ΟΗΕ, να απολαμβάνω τα συζυγικά μου δικαιώματα ασκώντας φυσικά τα συζυγικά μου καθήκοντα και μαζί σας, όπως και με την γυναίκα μου. Το ίδιο όνομα αποκλείει την μοιχεία.

    Πιστεύω δε ότι, όχι μόνο θα σας αρέσει περισσότερο, αλλά και θα είναι προτιμότερο αυτό απο τις ανάλογες προσπάθειες του Πούτιν, που εδώ και μερικές μέρες δέν μπορείτε να αποφύγετε, όσα καλσόν και αν σκίσετε απο τα νεύρα σας.

    Και με την ευκαιρία πείτε μας παρακαλώ, ποιόν ή ποιά θα θέλατε να κρατάει το . . . φανάρι. Τον δικό σας τον πολυταξιδεμενο και καταταλαιπωρημένο ζουμπά τον Μαθιό ή τον Ντορή μας απο το δικό μας ΥπΕξ.

    Ή μήπως, τέλος, κάνει για την δουλειά αυτή και ο Γκρούεφσκυ ή ο Μιλόσοσκι;

    Με τιμή και την ιδιαίτερη συμπάθεια μου για τις μελαχροινπύλες

    your sincerely

    ΠΕΛΙΑΣ