#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
14/07/2008 17:03
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Λογικές απορίες ενός Ιθαγενούς για την Cosmote

«Η Cosmote έκανε μία επιχειρηματική κίνηση η οποία θεώρησε ότι είναι προς όφελός της και προς όφελος του ΟΤΕ. Η κίνηση αυτή δικαιώθηκε από την αγορά και τις εξελίξεις. Παρότι σέβομαι απολύτως τις αποφάσεις της Δικαιοσύνης, ειλικρινά δεν αντιλαμβάνομαι το σκεπτικό αυτής της συγκεκριμένης απόφασης» δήλωσε ως γνωστόν ο κ. Αλογοσκούφης. Ερωτήματα:

- Τότε και η MIG «έκανε μία επιχειρηματική κίνηση»; Πως ο κ Αλογοσκούφης άλλαζε τον νόμο για να μπορεί κάποιος να αγοράσει ΟΤΕ, μετά τον ξανά άλλαζε, όταν είδε ποιος αγόραζε, για να μην μπορεί να αγοράζει; Χρησιμοποιεί την νομοθετική εξουσία κατά το δοκούν;

- Δεν είχε προβλέψει ποιος θα αγόραζε («θέλαμε στρατηγικό επενδυτή»); Τότε μήπως ίσως κάποιος πει ότι είναι ανίκανος και επικίνδυνος για το συγκεκριμένο Υπουργείο, αφού δεν μπορεί να κάνει σωστά όχι μια πρόβλεψη αλλά ούτε ένα στρατηγικό σχεδιασμό;

- Ο όμιλος ΟΤΕ είναι ανεξάρτητος από την εκάστοτε Ελληνική Κυβέρνηση και κάνει ελεύθερα «επιχειρηματικές κινήσεις»; Τότε πως διασφαλίζει ως υπουργός ο κ Αλογοσκούφης το δημόσιο χρήμα; Μπορεί να μας πει πόσα έχουν χάσει τα Ασφαλιστικά Ταμεία από την πτώση της μετοχής του ΟΤΕ; Δεν θα έπρεπε να πουλήσει στα 29 € τις μετοχές των Ταμείων, ώστε τα Ταμεία να είχαν κέρδος;

- Αφού δεν αντιλαμβάνεται το σκεπτικό μιας απόφασης …ΠΩΣ ΚΡΙΝΕΙ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ ΑΥΤΗ; Κρίνει δηλαδή το αποτέλεσμα της πράξης αλλά όχι την πράξη γιατί δεν την αντιλαμβάνεται;  - Δεν είναι παρέμβαση στο έργο της Δικαιοσύνης, η άσκηση υπουργικής κριτικής σε μια πράξη που διερευνάται;

- Πως αφήνει η κυβέρνηση στο ΔΣ μιας εισηγμένης στο Χρηματιστήριο εταιρείας κάποιον που ερευνάται η θητεία του; Δεν θα έπρεπε ή να φύγει ο κ Βουρλούμης,ή να σταματήσει η διαπραγμάτευση των μετοχών του ΟΤΕ, ή να γίνει έκτακτη ΓΣ μετόχων και να παρθούν αποφάσεις κλπ 

Ιθαγενής

ΣΧΟΛΙΑ

  1. isnogood avatar
    isnogood 14/07/2008 17:17:13

    Λογικότατες οι απορίες κύριε Ιθαγενή...
    Αλλά μήπως έπρεπε να τις απευθύνετε σε κάποιον υπουργό Οικονομικών, άλλου κράτους;
    Για παράδειγμα της Γερμανίας...
    Ή της Μ. Βρετανίας...
    Ή τέλος πάντων κάποιου ευνομούμενου κράτους της Ε.Ε.;

  2. Αθ. Κλάρας avatar
    Αθ. Κλάρας 14/07/2008 17:35:44

    Επειδή η ιστορία πάντα επαναλαμβάνεται και αυτοί που δεν την γνωρίζουν είναι καταδικασμένοι να την ξαναζήσουν, θυμηθείτε στην Ρωσία επί Γέλτσιν όταν ξεπουλούσαν τα ασημικά κάποιος " στρατηγικός επενδυτής " εν ονόματι Αβράμοβιτς αγόρασε αντί πινακίου φακής τα δημόσια τότε ρωσικά πετρέλαια τα οποία τα πούλησε πίσω επί Πούτιν. Με κάτι ψιλά που περίσσεψαν από την " επιχειρηματική κίνηση " αγόρασε την Τσέλσι. Και εμείς τον ύπνο τον βαθύ...

  3. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 14/07/2008 18:00:32

    σε άλλο ευνομούμενο κράτος (δυτικά της ΕΕ, γιατί η ΕΕ είναι όλη γεμάτη διοικητικά ελεγχόμενες αγορές), η Επιτροπή Κεφαλαιαγοράς, θα είχε τους ίδιους ήρωες του ΟΤΕ να αποχωρούν από τα γραφεία τους με τα χέρια πίσω από την πλάτη και χειροπέδες.

    Η ίδια Επιτροπή Κεφαλαιαγοράς που τα έχει σερβίρει τα περι Ζήμενς και όλοι μας τσιμπάμε στην παραπληροφόρηση που μας σερβίρουν είτε είναι ο Βουρλούμης είτε ο Γκρουέφσκης

    Στον ΟΤΕ ψάχνουμε οικονομικά εγκλήματα που όμως ένας υπαλληλίσκος μιας πληρωμένης ελεγκτικής εταιρίας δίνει εύκολα συγχωροχάρτι. Το έγκλημα υπάρχει, αλλά πρέπει να είσαι εξειδικευμένος περί τις κεφαλαιαγορές για να το τεκμηριώσεις.

    Η Ζήμενς έχει το εύκολο, το απλό, το προφανές: 100 μπήκαν και εξανεμίστηκαν;

    Factorx, Ζήμενς. Τα άλλα είναι δύσκολα, ψιλά γράμματα.

  4. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 14/07/2008 18:33:46

    @Αθ. Κλάρας "θυμηθείτε στην Ρωσία επί Γέλτσιν όταν ξεπουλούσαν τα ασημικά...":

    "Η «Ντεμπεβόιζ και Πλίμπτον» ασχολήθηκε με το μαύρο χρήμα που έφευγε από τη Ρωσία, επί Γέλτσιν, προς αμερικανικές τράπεζες...", (i-reporter)

  5. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 14/07/2008 19:35:52

    "Καταφέρανε να έχω στην πατρίδα μου
    το αίσθημα του ραγιά."

    Για την αντιγραφή Κοσμάς Πολίτης

    Για την ουσία, για ένα κόμμα που το υποστήριζα 20 χρόνια επειδή ΔΥΣΤΥΧΩΣ άλλα έλεγε το 2004 άλλα κάνει τα τέσσερα τελευταία χρόνια (...μάλλον αφελής μπορώ να αυτοχαρακτηριστώ, για να μην πω ....τον Νεοελληνικό χαρακτηρισμό).
    Ο κ Αλογοσκούφης μπορεί να μας πει πως θεωρεί ότι η "επιχειρηματική κίνηση δικαιώνεται από την αγορά" όταν απαντήσει:
    - ποια είναι τα λειτουργικά αποτελέσματα α' τριμήνου 2008 της αλυσίδας Γερμανός? είναι στο + ή -? Απλά ρωτώ
    - ποια η μεταβολή στα καθαρά κέρδη 2005 - 2007 ?
    - η σχέση τιμής εξαγοράς με κερδοφορία σε τι επίπεδο διαμορφώνεται? Με βάση την σχέση αυτή ο όμιλος ΟΤΕ σε πόσα χρόνια κάνει απόσβεση του τιμήματος?
    .....επειδή είναι δικαίωση το τίμημα των 1,4 δις
    και για να καταλαβαινόμαστε : νομίζω ότι η Ελληνική Δικαιοσύνη διερευνά την υπόθεση, δεν καταδίκασε κανέναν για κανένα σκάνδαλο, οπότε οι ενστάσεις είναι μάλλον λίγο .... αδικαιολόγητες ή όχι?.
    Προς τι λοιπόν τόσο θόρυβος και κουρνιαχτός πριν να αποφανθεί?

    ΥΓ

    Αλήθεια αφού η οικονομική πολιτική που ακολουθείται τα τέσσερα τελευταία χρόνια είναι τόσο πετυχημένη (...το δυνατό μας χαρτί για να μην ξεχνιόμαστε)μήπως θα έπρεπε να ...ακούσουμε και τίποτα άλλο όπως... Σαρκοζί, Καν, Σαμαρά κλπ?

  6. χρηματιστης avatar
    χρηματιστης 14/07/2008 19:47:25

    Η ολη υποθεση με τον οτε ηταν μια καλα σχεδιασμενη υποθεση,απο την τοποθετηση ενος μανατζερ κανονικου οχι παιδι του κομματικου σωληνα,στην εθελουσια 5-6000 πενηνταρηδων αντιπαραγωγικων,απο την εξαγορα ενος ετοιμου δικτυου πληρωνοντας υπερτιμημα φυσικα,απο την συγχωνευση της Cosmote και τελος την αποκρατικοποιηση μεσω ενος κολοσσου που θα δωσει αλλη πνοη στον οτε και καλυτερες τιμες για μας. Λετε η deutsche telecom να μην υπολογισε το υπερτιμημα του γερμανου? ολα τα αλλα ειναι για λαικη καταναλωση

  7. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 14/07/2008 21:43:11

    Το συνενοχος η βλαξ που ειχε πει ο Κιτσος για τον Ανδρεα,παιρνει αλλη διασταση με τον Αλογοσκουφη. Και τα 2 μαζι!

  8. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 14/07/2008 22:36:58

    Αγαπητέ Χρηματιστή, αν δεχτούμε (χωρίς ίχνος προσωπικής αντιπαράθεσης), ότι η deutsche telecom στο τίμημα για τον όμιλο του ΟΤΕ, έχει υπολογίσει το υπερτίμημα του ΓΕΡΜΑΝΟΥ, τότε η Ελληνική Δικαιοσύνη, δεν θα πρέπει να κάνει διερεύνηση, αλλά να κλείσει άμεσα κόσμο μέσα και κάποιοι άλλοι να πάνε τουλάχιστον ....σπίτια τους.
    Γιατί αυτό σημαίνει ότι περιουσία του Ελληνικού Κράτους, αποτιμήθηκε λιγότερο εξαιτίας του υπερτιμήματος σωστά?
    Χωρίς ίχνος λαϊκής κατανάλωσης.

  9. Helmut avatar
    Helmut 15/07/2008 10:24:04

    @Ιθαγενής:
    "μήπως θα έπρεπε να …ακούσουμε και τίποτα άλλο όπως… Σαρκοζί, (Στρος-)Καν, Σαμαρά...."

    Cherchez l'erreur.

  10. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 15/07/2008 10:59:32

    @Helmuth

    Γινε σαφης. Ενδιαφερει...

  11. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 15/07/2008 11:21:46

    η τελεσίδικη γνωμάτευση για τέτοιες συναλλαγές δεν είναι εύκολη. Ειμαι πεπεισμένος ότι και ο Γερμανός και η DT είναι στημένες, μεμπτές και φαύλες συναλλαγές. Μπορώ να το αποδείξω σε μια ομάδα επενδυτικών τραπεζιτών. Δεν μπορώ να το αποδείξω στο δικαστήριο. Ενας ελεγκτής θα γνωματεύσει ό,τι του πουν τα αφεντικά του και στο δικαστήριο ο λόγος του ενάντια στον δικό μου (άσε που θα δώσουν κάτι και θα τα βρούν)

    Ζήμενς, εκεί είναι κουκιά μετρημένα