#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
18/02/2009 02:39
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Λιτότητα διαρκείας προτείνει η Κομισιόν

Λιτότητα διάρκειας αναμένεται να είναι το μήνυμα της Ευρωπαϊκής Επιτροπής προς τη χώρα μας, στην έκθεση της που θα συζητηθεί σήμερα σε επίπεδο Επιτρόπων και όπως εκτιμάται θα ανοίγει τον δρόμο στην επιτήρηση. Μεταξύ άλλων η Κομισιόν αναμένεται να προτείνει τη λήψη άμεσων μέτρων για τη μείωση των ελλειμμάτων, όπως περικοπές σε αυξήσεις μισθών  και συντάξεων, μείωση δαπανών του δημοσίου.

Σύμφωνα πάντα με δημοσιογραφικές πληροφορίες η έκθεση της Κομισιόν αμφισβητήσει τους στόχους που έθεσε η κυβέρνηση με το Πρόγραμμα που υπέβαλε στις 30 Ιανουαρίου, τονίζει ότι «δεν αντιμετωπίζει τις δημοσιονομικές ανισορροπίες της χώρας» και εκφράζει την ανησυχία της για την «αύξηση των spreads στα κρατικά ομόλογα».

Η Κομισιόν θα ζητά να πέσει το έλλειμμα κάτω από το 3% ως το 2010, εφόσον η χώρα πετύχει ανάπτυξη πάνω από 1% ή έως το 2011 αν έχει χαμηλότερη. Δίνει έτσι περιθώριο στην κυβέρνηση  να αναπροσαρμόσει κατάλληλα το Πρόγραμμα Σταθερότητας, για να έχει μικρότερη πίεση χρόνου.

Η κυβέρνηση έχει σαφές και συγκεκριμένο σχέδιο και ανταποκρίνεται στις ανάγκες και στις απαιτήσεις των καιρών, δήλωσε ο πρωθυπουργός Κ. Καραμανλής, χθες το μεσημέρι, όταν ρωτήθηκε από τους δημοσιογράφους σχετικά με την έκθεση της Τράπεζας της Ελλάδος.

Στις 293 μονάδες βάσης (2,93%) εκτοξεύτηκε χθες η διαφορά της απόδοσης του ελληνικού ομολόγου έναντι του γερμανικού. Με τα χθεσινά δεδομένα η απόδοση των ελληνικών δεκαετών προσεγγίζει το 6% έναντι 3,02% για τις γερμανικές εκδόσεις. Αυτό καθιστά ακόμη πιο ακριβό τον δανεισμό της ελληνικής κυβέρνησης.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Προφήτης avatar
    Προφήτης 18/02/2009 02:53:39

    Το 1977 "Λιτότης".

    Στη συνέχεια "Λιτότητα".

    Τώρα "Λιτότητα Διαρκείας".

    Μάς βλέπω όλους BODIES

  2. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 18/02/2009 08:22:42

    Η οργάνωση «Διεθνή Διαφάνεια» δεν είναι παρακλάδι της Νέας Δημοκρατίας που κυβερνά αυτόν τον τόπο(??) . Μου κάνει εντύπωση με τα συμπεράσματα έρευνας που πραγματοποίησε όπως λέει και τα σημερινά πρωτοσέλιδα που τρομοκρατούν και σπέρνουν χάος .Γιατί δεν τα πάνε στον Σανιδά για να τα καταγγέλλουν όπως διακήρυξε ο ΚΚ . Εμείς τι να τους κάνουμε παλαμάκια

  3. Αθανάσιος Ι. avatar
    Αθανάσιος Ι. 18/02/2009 08:54:50

    Η Κομισιόν τους βγάζει άχρηστους και ανικάνους να κυβερνούν σε αυτήν τη χώρα(επανειλημμένα ) ,αυτοί επιμένουν ότι είναι αντικαταστατοί ,εμείς το «κύριε ελέησον» θα λέμε κάθε πρωί …

  4. Αθανάσιος Ι. avatar
    Αθανάσιος Ι. 18/02/2009 08:57:22

    Ζαχο- καλη σου μερα ...

  5. Αθανάσιος Ι. avatar
    Αθανάσιος Ι. 18/02/2009 09:43:17

    και το θαύμα έγινε !!!
    τα κρατικά παπαγαλάκια μας έβγαλαν στο χαζοκούτι τον Μάνο και Παπαντωνίου ..
    λαέ θαυμαστέ τους... εσείς έχετε μικρή μνήμη (δηλ. κουκούτσι μυαλό) μας λένε !!
    Θα σας σώσουμε …

  6. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 18/02/2009 10:10:16

    Προς Μανο-Πέθανε ο Ταύρος ζήτω η Αγελάδα …

  7. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 18/02/2009 10:44:38

    Για τη λιτότητα που έχει επιβληθεί ευθύνεται αποκλειστικά η κυβέρνηση. Η Ευρωπαϊκή Επιτροπή κάνει διαπιστώσεις εκ των υστέρων βάσει των στοιχείων που της παρουσιάζουν και φυσικά επιβάλλει τα μέτρα που κρίνονται αναγκαία.
    Αμφιβάλλει κανείς ότι θα είχαν απολυθεί στο πρώτο τρίμηνο όλοι αυτοί (οι "δικοί μας" εννοώ) αν ήταν CEO σε καμια πολυεθνική, από αυτές με τους τζίρους της τάξεως του ελληνικού ΑΕΠ;

  8. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 18/02/2009 11:25:36

    αλλενακι-Προσωπικά Απορώ τόσα χρόνια πως τους ανέχονται αυτοί όλοι που είναι στημένη έξω από τα γραφεία του ΟΑΕΔ (επίδομα θερμάνσεις ,λες να είναι όλοι τους κομουνιστές??)

  9. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 18/02/2009 11:38:54

    Άδικο δεν έχεις, το καθεστώς είναι κρυπτο"κομμουνιστικό", οι λίγοι νέμονται όλους τους πόρους, νομενκλατούρα, αναξιοκρατία, αδιαφάνεια, ουρές για συσσίτια (ο ΟΑΕΔ και τα εισιτήρια της Εργατικής Εστίας αυτό είναι, συσσίτια).
    Το ότι ο Έλληνας έχει π.χ. δύο σπίτια και δύο πολυτελή Ι.Χ. είναι το ιδεολόγημα που χρησιμοποιείται για να συσκοτίζει την πραγματική κατάσταση.

  10. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 18/02/2009 11:51:56

    αλλενάκι -Λες να είναι και o anonymous February 18th, 2009 at 11:46 am κρυπτόκομουνιστής …

  11. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 18/02/2009 12:01:04

    @ΑΤΑΚΤΟΣ: σε εισαγωγικά "", άλλο η θεωρία, άλλο η εφαρμογή της θεωρίας. Πως λέμε "νεοφιλελευθερισμός"; Έτσι.

  12. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 18/02/2009 12:06:05

    yes...

  13. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 18/02/2009 12:36:26

    Και αυτή την φράσει «πολιτικό άσυλο» που αφόρα τους πολιτικούς μας σαν να μας λένε
    είμαστε ανίκανοι!! ζητάμε και άσυλο .
    Δεν το κατάλαβα ο ΚΚ και ΓΑΠ είναι ΑΝΙΚΑΝΟΙ !!!μπράβο τους !!!