#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
23/08/2010 13:24
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ληστεία με ομήρους σε τράπεζα στον Πειραιά



Ληστής -οπλισμένος με χειροβομβίδες- έχει ταμπουρωθεί μέσα σε υποκατάστημα της  Εθνικής Τράπεζας στην οδό Ηρώων Πολυτεχνείου 87 στον Πειραιά και κρατά ομήρους.

Την τράπεζα έχουν περικυκλώσει ισχυρές αστυνομικές δυνάμεις και σύμφωνα με πληροφορίες στο σημείο έχει φθάσει και ειδικός διαπραγματευτής.
Πρν απο λίγο ακούστηκαν δύο πυροβολισμοί απο το εσωτερικό της Τράπεζας.
Λίγο μετά τις 13:00, ο ληστής άφησε ελεύθερες 14 γυναίκες.

Οι ίδιες πληροφορίες αναφέρουν ότι ο συνεργός του συνελήφθη, ενώ σε εξέλιξη βρίσκεται καταδίωξη – με τη συμβολή ελικοπτέρου – για τον εντοπισμό ενός ακόμα δράστη.

Ένοπλη ληστεία, με έναν σοβαρά τραυματία, σημειώθηκε το πρωί της Δευτέρας σε υποκατάστημα της Εθνικής Τράπεζας, στη Μεγαλόπολη.

Σύμφωνα με τις πρώτες πληροφορίες, τρεις άγνωστοι με καλυμμένα τα πρόσωπα τους, εισέβαλαν στην τράπεζα και με την απειλή όπλων, ακινητοποίησαν υπαλλήλους και πελάτες, και αφαίρεσαν άγνωστο μέχρι στιγμής χρηματικό ποσό.

Βγαίνοντας από την τράπεζα, στην προσπάθειά τους να διαφύγουν, πυροβόλησαν και τραυμάτισαν πολίτη που τους έκλεισε τον δρόμο.

Ο τραυματίας διακομίστηκε αρχικά στο Κέντρο Υγείας Μεγαλόπολης και από εκεί στο Παναρκαδικό Νοσοκομείο Τρίπολης, όπου υποβλήθηκε σε χειρουργική επέμβαση.

Σε εξέλιξη βρίσκεται ανθρωποκυνηγητό στην περιοχή, για τον εντοπισμό και τη σύλληψή των δραστών.

15: 30 Παραδόθηκε πριν από λίγο στις αστυνομικές αρχές ο ληστής ο οποίος κρατούσε ομήρους στο υποκατάστημα της Εθνικής Τράπεζας επί της οδού Ηρώων Πολυτεχνείου, στον Πειραιά.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Paranoia avatar
    Paranoia 23/08/2010 13:28:19

    Επιτέλους γίναμε αμερική...

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Paranoia 23/08/2010 13:39:45

      Είδατε βρε ανυπόμονοι, που τον κατηγορείτε τον ΓΑΠ; Μας παρέλαβε "Καμπούλ", όπως έλεγε ο Χρυσοχοΐδης, και μας έκανε, κιόλας, "Αμερική"! Λίγο το 'χετε;

  2. Κράτιστος avatar
    Κράτιστος 23/08/2010 13:51:42

    Το πρωί έγινε και άλλη ληστεία στην Αρκαδία με έναν σοβαρά τραυματία!!!!
    Σοσσιαλισμός ή βαρβαρότητα;
    μάλλον κολοχανείο!!!!!

  3. donaE avatar
    donaE 23/08/2010 13:56:18

    Μα το παραδειγμα το δινουν αλλοι.

  4. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 23/08/2010 13:57:33

    AΣ ΜΑΣ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ...

    ... άν στις περιπτώσεις αυτές θα πρέπει ή δεν θα πρέπει να εξοντώνεται κατα το δυνατόν επι τόπου ο ή οι δράστες. Μιά, δύο φορές και μετά πιστεύω ότι, και αυτές οι ιστορίες θα σταματήσουν. Ποινή σε ληστεία ίσον με απόσπασμα.

    Διαφορετικά και όταν εγώ ή όποιος άλλος παει σην τράπεζα οπλισμένος και αντιμετωπίσει ληστεία, άν ακολουθήσει καυγάς, είναι βέβαιο ότι, θα υπάρχουν περισσότερα θύματα.

    Πόσο απέχουμε άραγε απο το να αρχίσουμε να οπλιζόμαστε όλοι μας; Καλή και πολύτιμη είναι η σχετική νομοθεσία μας. Πιστεύω όμως ότι, καλύτερη και πολυτιμότερη είναι η ζωή μας και η ζωή των δικών μας.

    Πολλά θα πρέπει να γίνουν σε αντίθεση με όσα κάνει σήμερα η κυβέρνηση. Και όσο δέν τα κάνει οι πολίτες θα υποκαθιστούν τα όργανα της τάξεως.

    Αυτά και όσα άλλα εσείς νομίζετε ή πιστεύετε

    ΠΕΛΙΑΣ

  5. kostas kolos avatar
    kostas kolos 23/08/2010 17:34:16

    PELIA EISAI POLY FASISTIMOUTRO,,SIGA RE THA EKSONTONOUME ANTHROPOUS POU KLEVOUN TRAPEZES>> KALA KANOUN APOS I TRAPEZES MAS KYVERNANE SE AUTI TI XORA KAI MAS KANOUN OTI THELOUN KALA NA PATHOUN

    • gryphon avatar
      gryphon @ kostas kolos 23/08/2010 18:29:30

      Τό θέμα δέν είναι οί τράπεζες.Ετσι κι αλλιώς τά λεφτά τους τά έχουν ασφαλισμένα.Χωρίς νά τό καταλαβαίνεις έχεις γίνει καί εσύ καί πολλοί άλλοι σάν ένα κομματόσκυλο "ρεπόρτερ" πού άκουγα σήμερα στήν ετ1 νά περιγράφει τήν ληστεία.Ελεγε λοιπόν "αν δέν υπήρχαν οί όμηροι θά ήταν μιά συνηθισμένη ληστεία από αυτές πού γίνονται καθημερινά".Καταλαβαίνεις ποιό είναι λοιπόν τό θέμα?.Ξέρεις φαντάζομαι τί είναι ο μιθριδατισμός.Εγώ δέν παριστάνω τόν φιλήσυχο πολίτη αλλά αυτό πού συμβαίνει σέ αυτό τό άθλιο διαλυμένο κράτος δέν συμβαίνει σέ κανένα άλλο ,ούτε στήν Αμερική όπως λέει ένας πιό πρίν, ίσως μόνο σέ κράτη πού έχουν πόλεμο.Εφτασε νά θεωρείται από πολλούς συνηθισμένο καί φυσιολογικό γεγονός ότι κάθε μέρα στήν Αθήνα τόν Πειραιά στήν Θεσ/νική καί παντού στήν Ελλάδα κυκλοφορούν πάνοπλοι τύποι (στήν πλειοψηφία τών περιπτώσεων αλβανοί) μέ στρατιωτικά όπλα καί χειροβομβίδες καί νά μπουκάρουν οπουδήποτε.

  6. Orestios avatar
    Orestios 24/08/2010 20:11:46

    Καράστημένο, για να ακολουθήσει σήμερα η αγιοποίηση του από το MEGA.
    Μόνο προπαγάνδα.