#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
05/09/2010 12:46
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Λεόντειον κιτς στα Σκόπια



Ο εθνικιστικός παροξυσμός του Νίκολα Γκρουέφσκι αποτυπώνεται εικαστικά στο κέντρο της πόλης των Σκοπίων. Γιγαντιαία αγάλματα του Μεγάλου Αλεξάνδρου, ηρώων του «μακεδονικού» έθνους -τους οποίους όμως διεκδικεί και η Βουλγαρία- αλλά και θηριώδεις ορειχάλκινοι λέοντες (όπως αυτός της φωτογραφίας) συνωστίζονται στην πλατεία «Μακεδονίας», αποβλέποντας στη σφυρηλάτηση του «μακεδονικού» φρονήματος του πληθυσμού.

Γι' αυτόν τον σκοπό δαπανήθηκαν τεράστια ποσά, ενώ η χώρα μαστίζεται από φτώχεια και ανεργία. Το απόλυτο «μακεδονικό» κιτς προκαλεί αντιδράσεις τόσο στο εσωτερικό όσο και σε δυτικούς παράγοντες.

Διαβάστε: "Καθημερινή", Το μεγαλομανές σχέδιο «Σκόπια 2014»

ΣΧΟΛΙΑ

  1. η Dimi avatar
    η Dimi 05/09/2010 12:53:02

    Welcome to Former Albanian Republic of Monkeydonia (FAROM)

    • Σωτήρης avatar
      Σωτήρης @ η Dimi 05/09/2010 19:59:14

      Δεν νομίζω ότι ήταν FORMER Albanian Republic, αλλά μπορεί έτσι όπως πάει, να γίνει FUTURE Albanian Republic...

      • η Dimi avatar
        η Dimi @ Σωτήρης 05/09/2010 22:42:05

        @ Σωτήρης Former or Future Albanian Republic of MonkeyDonia (FAROM) is perfectly Okay! with us.

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ Σωτήρης 05/09/2010 22:47:29

        Dimi τώρα που το θυμήθηκα...το Monkey Donia το είδα από σένα γραμμένο και ξετρελάθηκα.
        Είναι δικής σου έμπνευσης ή το "ξεσήκωσες" από πουθενά;;

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Σωτήρης 05/09/2010 22:48:59

        http://monkeydonia.blogspot.com

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Σωτήρης 05/09/2010 22:49:20

        h++p://monkeydonia.blogspot.com

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Σωτήρης 05/09/2010 22:51:31

        Monkeydonian is a person who holds the view that by renaming a potato to apple, the potato will then taste like an apple. In other words, it is the person who thinks that by renaming a country's name from 'Vardaska' to 'Macedonia', in the mid 20th century, he can include in its identity, all Macedonian history that took place even as far as 2000 years before the name change.

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ Σωτήρης 05/09/2010 23:00:48

        Παραδόξως δεν είχα πέσει πάνω σε αυτό μέχρι τώρα...

        Grazie tanto.

      • η Dimi avatar
        η Dimi @ Σωτήρης 05/09/2010 23:37:28

        @ tsilivithras @ Strange Attractor

        Δεν είμαι ενήμερη γιά την ημερομηνία κυκλοφορίας αυτού του blog.

        Eμείς πάντως, αποκαλούμε τα σκόπια με το ψευδώνυμο MonkeyDonia, από τον Μάϊο 2009, όταν 200 (σήμερα 367) Κλασσικοί Λόγιοι και Καθηγητές Ιστορίας απ'όλο τον κόσμο, συνυπέγραψαν και απέστειλαν στον Barack Obama, στη Hillary, στον Joe Biden και άλλους διεθνείς πολιτικούς, αυτή την Επιστολή-Ντοκουμέντο γιά την ιστοριά του Μεγάλου Αλεξάνδρου και την Ελληνικότητα της Μακεδονίας μας
        http://macedonia-evidence.org/obama-letter.html

        Με την οποία Επιστολή-Ντοκουμέντο, του ζήτησαν, να συμμαζέψει (τα μέχρι σήμερα ασυμάζευτα) "ιστορικά μπάζα", που άφησε ο προκάτοχός του George W. Bush με την ψευδεπίγραφη αναγνώρισή των Σκοπίων ως «Μακεδονία»(*) (την αμέσως επομένη της επανεκλογής του ως 43ος Πρόεδρος των ΗΠΑ).

        Είναι πασίγνωστο, ότι μ’αυτή την αναγνώριση-μαϊμού, ξεπληρώθηκαν τα γραμμάτια χρηματοδότησης από τον George Ψώρος.. Soros ήθελα να πω, της 2ης προεδρικής προεκλογικής εκστρατείας του George W. Bush.

        Αν μη τι άλλο, «η αλληλεγγύη» χαρακτηρίζει τους χολερικούς reptilians.

        (*) Γιά Εμάς τους Ελληνες, ΘΑ είναι πάντα μιά «ΜοnkeyDonia”..

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ Σωτήρης 06/09/2010 00:03:12

        Όποιος κι αν το πρωτοσκέφτηκε είναι θεεικό.

        Θα το χρησιμοποιώ από δω και πέρα.

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Σωτήρης 06/09/2010 00:08:34

        Ουδέν καινόν υπό τον ήλιον...

      • η Dimi avatar
        η Dimi @ Σωτήρης 06/09/2010 01:17:00

        @ strange attractor

        Τι ακριβώς εννοείτε "ουδέν καινόν υπό τον ήλιον" με αποσιωπητικά??

  2. eiraman avatar
    eiraman 05/09/2010 13:18:57

    ΕΜΕΙΣ ΑΠΛΑ ΤΡΑΓΟΥΔΑΜε:

    Μακεδονία ξακουστή
    του Αλεξάνδρου η χώρα,
    που έδιωξες τους βάρβαρους (ή Βούλγαρους)
    κι ελεύθερη είσαι τώρα!

    ήσουν και θα ΄σαι ελληνική,
    Ελλήνων το καμάρι,
    κι εμείς θα σε αντικρύζουμε (ή μετγ. κι εμείς τα Ελληνόπουλα)
    ελεύθερη και πάλι! (ή μετγ. σου πλέκουμε στεφάνι)

    Οι Μακεδόνες δεν μπορούν
    να ζούνε σκλαβωμένοι,
    όλα κι αν τους τα πάρουνε (ή μετγ. όλα κι αν τα χάσουνε)
    η λευτεριά τους μένει!

    Το διαμαντένιο στέμα σου
    για βάλε στο κεφάλι,
    για να φανεί η δόξα σου (ή μετγ. κι εμείς θα σ' αντικρίζουμε)
    Μακεδονία πάλι! (ή μετγ. περήφανα και πάλι)

    Μακεδονόπουλα μικρά
    τώρα καί σείς χαρείτε,
    πρωτού καί σείς στά βάσανα,
    όλου τού κόσμου μπείτε.

    ΜΗΝ ΜΑΣΑΤΕ.......................!!!!!!!!!!!!

    • Στέργιος avatar
      Στέργιος @ eiraman 05/09/2010 16:15:42

      "Οι Μακεδόνες δεν μπορούν
      να ζούνε σκλαβωμένοι,
      όλα κι αν τους τα πάρουνε (ή μετγ. όλα κι αν τα χάσουνε)
      η λευτεριά τους μένει!|"

      Εδώ πάτησε η Αθήνα και μας τα πήρε όλα, δίνοντάς μας μια ελληνική σημαία να την κουνάμε κάθε 26η Οκτωβρίου απελευθερωθήκαμε από τον ένα δυνάστη για να σκλαβωθούμε στον άλλο.

      Α, να μην ξεχάσω... έχουμε και την αντίστροφη μέτρηση για την 26.10.2012 στις οθόνες τού TV100... την ημέρα που θα γιορτάζουμε 100 χρόνια αποικιοκρατίας από αυτούς που κανονικά θα έπρεπε να ήταν αδέρφια μας.

    • Δημήτρης avatar
      Δημήτρης @ eiraman 05/09/2010 19:36:43

      Στέργιο ή είσαι κομπλεξικός συμπατριώτης μου Θεσσαλονικιός
      ή είσαι από κανένα χωριό των Γιαννιτσών ή Φλώρινας που υπάρχουν κάποιοι προδότες σκοπιανόφιλοι...και φυσικά είσαι ένας τέτοιος..
      το μήνυμά σου είναι απαράδεκτο και προβοκατόρικο, ιδίως
      στις μέρες μας που επιζητείται ομόνοια των Ελλήνων.

      • Στέργιος avatar
        Στέργιος @ Δημήτρης 05/09/2010 19:46:01

        Άσε μας ρε Δημήτρη, που θα με βγάλεις και πράκτορα τού Γκρούεφσκι. Μην ξεχάσεις τη Μοσάντ, σε παρακαλώ, έχει πιο πολύ πρεστίζ.

        Όταν επί 100 χρόνια η Αθήνα μάς πατάει στον σβέρκο τι θέλεις να κάνω; Να τραγουδάω τραγούδια από τους Βαλκανικούς σαν τον eiraman;

        Όταν η Αθήνα ξεκοκκαλίζει τα δισεκατομμύρια ευρώ των κοινοτικών επιδοτήσεων και των φόρων όλου του ελληνικού λαού τής μιλάει κανείς για "ομόνοια όλων των Ελλήνων";

        Καλύτερα να με αποκαλούν κομπλεξικό παρά μαλάκα.

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ Δημήτρης 05/09/2010 22:41:15

        @Δημήτρης

        Και πως θα επιτευχθεί η ομόνοια που λες ρε φίλε άμα τον αποκαλείς "προδότη σκοπιανόφιλο";;;
        Επειδή διαφωνείς με κάτι που είπε.
        Κι εγώ διαφώνησα με την οπτική του Στέργιου σε άλλη ανάρτηση αλλά αυτό με τους χαρακτηρισμούς είναι too much.

        Στέργιο σου είπα και αλλού ότι συμφωνώ κι εγώ με τα της Αθήνας.Άλλά ρε άνθρωπε ο σκοπός είναι η διαβολή και η διχόνοια.Τόσα χρόνια που δουλεύει το πράγμα δεν το κατάλαβες;;;
        Δεν βλέπεις πόσο το πιέζουν το πράγμα σε ΟΛΑ τα επίπεδα;;
        Εδώ ο τόπος καίγεται και η Διαμαντοπούλου κάνει τα χατηράκια των Τούρκων.
        Ξυπνάς το πρωί και σκέφτεσαι τι διάολο καινούρια μλκ θα ακούσεις μέσα στην ημέρα...
        Δεν είναι καιρός για διχόνοιες...όσο σωστή και να είναι η αντίληψη περί αθηνοκεντρικού κράτους...

        Take it easy ρε σεις...

      • Στέργιος avatar
        Στέργιος @ Δημήτρης 05/09/2010 23:04:22

        @ tsilivithras

        Τι προτείνεις, φίλε μου; Να τρώμε αγόγγυστα το αγγούρι τής υφαρπαγής δημοσίου χρήματος από την Αθήνα για άλλα 100 ή 200 χρόνια επειδή η Τουρκία έχει βλέψεις στο Αιγαίο;

        Πώς θα ενισχυθεί η Ελλάδα, όταν το 99% των χρημάτων κυκλοφορεί στην Αθήνα και η περιφέρεια μαραζώνει; Αν κάθε νησί τού Αιγαίου είχε από μια σφύζουσα κοινωνία των 100-150.000 Ελλήνων, θα σου έλεγα εγώ αν θα την έπαιρνε την Τουρκία να ονειρεύεται νέες Ίμβρους και Τενέδους.

        Θέλω να ρωτήσω τον Δημήτρη... Δημήτρη, τα παιδιά σου και τα ανήψια σου πού θα βρούνε δουλειά; Στη Θεσσαλονίκη, όπου η καλύτερη δουλειά είναι πλασιέ με 400 ευρώ τον μήνα;

        Σε τελική ανάλυση, ποιος διώχνει τον Ελληνισμό από τη Μακεδονία, ο Γκρούεφσκι, ή η Αθήνα που μας έχει καταδικάσει στην υπανάπτυξη;

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ Δημήτρης 06/09/2010 00:36:43

        Στέργιο κινδυνεύει η Μακεδονία, η Θράκη, η Ήπειρος, η Κρήτη, το Αιγαίο...κι αυτά δεν άρχισαν χτες αλλά έχει χρόνια που καλλιεργούνται.
        Ο τόπος δεν έχει περιφερειακή πολιτική και μια οικονομική δικτατορία που ζει στην Αθήνα παρασιτεί χρόνια εις βάρος των υπολοίπων.
        Αλλά η πολεμική ενάντια στο "κράτος των Αθήνών" ΑΝ ΔΕΝ ΠΡΟΣΕΞΟΥΜΕ θα φέρει αντιμέτωπους πολίτες μεταξύ τους.
        Πολίτες μεταξύ των περιοχών που "κινδυνεύουν".
        Πολίτες οι οποίοι συσσωρεύουν οργή και απέχθεια για πολλά χρόνια τώρα.
        Ότι καλύτερο δλδ για όλους όσους επιβουλεύονται αρχοντικές θέσεις και/σε εθνικά εδάφη.

        Είναι άδικο αυτή η ενέργεια να ξοδευτεί στην διαίρεση και όχι στο μόνοιασμα.
        Έχουμε ένα κοινό εχθρό απέναντι και το επόμενο χρονικό διάστημα θα μας χρειαστεί και το τελευταίο ίχνος ψυχικής και φυσικής ενέργειας.
        Ας φύγει ο συνασπισμός της προδοσίας και μετά κανονίζουμε και τα άλλα.

        Δεν διαφωνώ με την διατύπωσή σου...με το timing διαφωνώ.

  3. GSV avatar
    GSV 05/09/2010 15:04:33

    Σε λιγο καιρο θα εχει πεσει τοση πεινα στα Σκοπια που θα αρχισουν να κοβουν τα αγαλματα για να φανε!

    Εχουν βαλθει οι γειτονες να εξαφανισθουν απο μονοι τους !!

  4. Νίκος avatar
    Νίκος 05/09/2010 15:10:21

    Κιτς-ξεκιτς, αυτοί φτιάχνουν έθνος και μείς...αυτοδιαλυόμαστε. Ή θα ανακτήσουμε την "εθνική" μας υποληψη και αυτοεκτίμηση -για να να μας υπολογίζουν και οι ξένοι- ή θα γίνουμε οθωμανική επαρχία. Ο΄τι μας επισυμβαίνει οφείλεται σε μάς τους ίδιους, αλα κυρίως στην κλεπτοαλήτ μας.

  5. Σολιαληστής avatar
    Σολιαληστής 05/09/2010 16:52:44

    O Αλέξανδρος μιλούσε σλαβικά! ρε τους γυφτοσκοπιανούς.

  6. Greco avatar
    Greco 05/09/2010 17:24:30

    παντως αυτο το συγκεκριμενο ειναι χειροτερο και απτα δικα μας τα αγαλματα

  7. Ελληνας avatar
    Ελληνας 05/09/2010 18:46:19

    μας φαινονται αστεια όσα γίνονται στην γειτονια μας?
    Ας πείσουμε τους αμερικάνους ότι οι σκοπιανοί δεν έχουν δικαίωμα να οικειοποιούνται τον Μέγα Αλέξανδρο και την ιστορία μας. Μπορούμε?
    Πουλημένα τομάρια...

  8. tony avatar
    tony 05/09/2010 18:52:08

    O Αλέξανδρος μιλούσε σλαβικά!
    Οχι Εβραίικα και ήταν χριστιανός.
    Το όνειρο του ο ιερός λόφος της Σιών.
    Όπως και ημών των απόγονων του.

  9. ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΩΤΟΥΛΑΣ avatar
    ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΩΤΟΥΛΑΣ 05/09/2010 20:17:15

    Και όμως η προσέγγιση της Καθημερινής είναι εγγενώς λανθασμένη, διότι είναι σύμφωνη με τον οικονομισμό του φιλελευθερισμού. Παραβλέπουν την δύναμη του εθνικού συναισθήματος, την θετική του διάσταση για την ανάταξη ενός κράτους και υιοθετούν μία αντίληψη οικονομοκρατίας σε βάρος του Πολιτικού. Δυστυχώς το να υποκρίνεται κανείς, όπως η Ελλάδα, ότι κατέχει ηθική ανωτερότητα και να επιδεικνύει το γεγονός ότι εμείς δεν ασχολούμαστε με την ιστορία, άρα είμαστε πολιτισμένοι, είναι ένδειξη παρακμής, όχι ακμής της Ελλάδος.
    Όποιος διεκδικεί, κερδίζει.

  10. Γιάννης Σ. avatar
    Γιάννης Σ. 05/09/2010 20:24:53

    http://echedoros-a.blogspot.com/2010/09/blog-post_04.html

    Η πλαστογράφηση της Ιστορίας της Μακεδονίας από τους Σλάβους που κατοικούν στα βορειότερα γεωγραφικά τμήματά της, που έχουν την πρόσκαιρη ονομασία «πΓΔΜ», συνεχίζεται ακατάπαυστα.

    Νέο ιστορικό βιβλίο παρουσίασαν χθες τα ‘σλαβικά μαργαριτάρια’ που είναι γνωστά για το μίσος τους προς την Ελλάδα.

    Το βιβλίο είναι γραμμένο στην αγγλική γλώσσα (ένας εκ των τριών ανήκει στη διασπορά της Αμερικής) , τιτλοφορείται “Macedonian in ancient times” και οι συγγραφείς του είναι οι : ACAD. ANTONIJE ŚKOKLJEV-DONĆO , SLABE NIKOLOVDKI-KATIN και RISTO STEFOV (CHRIS STEFOU).

    Στην παρουσία του βιβλίου, μάλιστα, τονίστηκε ότι γράφηκε για μαθευτεί η αλήθεια, όχι τόσο στο κρατίδιο τους, αλλά έξω από αυτό, ώστε να μάθει ο κόσμος την ‘όλη αλήθεια’ για τον Φίλιππο τον Β’ και τον Αλέξανδρο το Μακεδόνα. Να πληροφορηθεί, δηλαδή, για την καταγωγή του Μακεδονικού Βασιλείου ότι δεν είχε ελληνική καταγωγή αλλά …σλαβική και ήταν η ιστορία των …προγόνων τους.

    «Νέα περιστατικά για την αρχαία Μακεδονία, θα τοποθετηθούν εμπρός στην παγκόσμια επιστημονική κοινότητα», γράφει το σχετικό δημοσίευμα και συνεχίζει

    «σε αυτό το έργο δεν γίνεται προσπάθεια χειραγώγησης του κόσμου από τους συγγραφείς, που πολλοί πιστεύουν ότι ο Αλέξανδρος της Μακεδονίας ήταν Έλληνας και οι Μακεδόνες ήταν ελληνικής προέλευσης»

    Επιδιώκουν να αποδείξουν με νέα στοιχεία, όπως υποστηρίζουν, τα οποία έχουν λάβει από την ελληνική μυθολογία, ότι οι αρχαίοι Μακεδόνες δεν ήταν Έλληνες και ούτε οι δώδεκα θεοί του Ολύμπου είχαν καμία σχέση με την αρχαία Ελλάδα.

    Γλώσσα, μάλιστα των αρχαίων Μακεδόνων, ήταν η ‘δημώδης αιγυπτιακή’, όπως παρουσιάστηκε σε επιγραφή της Αιγύπτου που ήταν γραμμένη στην αιγυπτιακή ιερατική, στην ελληνική και τη δημώδη αιγυπτιακή, γνωστή ως ‘Rosetta Stone’.

    Οι Σλάβοι, της «πΓΔΜ», δεν φθάνει που κατακλέβουν και παραποιούν την ελληνική Ιστορία, απλώνουν τα αρπακτικά χέρια τους να κλέψουν και την αιγυπτιακή ιστορία.

  11. athamas avatar
    athamas 05/09/2010 20:56:30

    Τι να κάνει και ο τάλας το Γκρουέφσκι;
    Τα αγάλματα τούμειναν ακόμα σαν επιλογές και η πλαστογραφία.
    Τελειώνουν όμως και αυτές μιάς και οι πολίτες της χώρας του δεν χορταίνουν την κοιλιά τους με .. αγάλματα και πλαστογραφημένη ιστορία.

    Ας μην ασχολούμαστε με μελλοθάνατους.
    Καλό θα ήταν να έχουμε έτοιμα σχέδια για το πως θα ωφεληθούμε περισσότερο και πως θα κερδίσουμε περισσότερα όταν αυτό το «κράτος» διαλυθεί, γιατί θα διαλυθεί αργά ή γρήγορα.
    Αν βάζαμε και ένα χεράκι στην διάλυσή του δεν θάταν κακή ιδέα.
    Ας πούμε για παράδειγμα στηρίζοντας τις επιλογές των Αλβανόφωνων που δεν έχουν κανένα πρόβλημα να ονομαστεί το κράτος των Σκοπίων ακόμη και...Coca-Cola.

  12. η Dimi avatar
    η Dimi 05/09/2010 22:23:19

    Eγώ πάντως, πρώτη φορά βλέπω τον Βουκεφάλα με κέρατα Κριού.

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ η Dimi 05/09/2010 22:26:11

      και με αμορτισέρ για τραμπάλα

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ η Dimi 05/09/2010 22:31:07

      Εμένα προς εγγλέζικο μπουλντόγκ μου φέρνει.

    • η Dimi avatar
      η Dimi @ η Dimi 05/09/2010 22:48:20

      Aλλενάκι, Strange Attractor

      Γελάσαμε πολύ πάλι απόψε με το σκοπιανο-κιτσιαριό!!

  13. η Dimi avatar
    η Dimi 05/09/2010 23:55:36

    @ tsilivithras @ Strange Attractor Δεν είμαι ενήμερη γιά την ημερομηνία κυκλοφορίας αυτού του blog. Eμείς πάντως, αποκαλούμε τα σκόπια με το ψευδώνυμο MonkeyDonia, από τον Μάϊο 2009, όταν 200 (σήμερα 367) Κλασσικοί Λόγιοι και Καθηγητές Ιστορίας απ'όλο τον κόσμο, συνυπέγραψαν και απέστειλαν στον Barack Obama, στη Hillary, στον Joe Biden και άλλους διεθνείς πολιτικούς, αυτή την Επιστολή-Ντοκουμέντο γιά την ιστορία του Μεγάλου Αλεξάνδρου και την Ελληνικότητα της Μακεδονίας μας h--p://macedonia-evidence.org/obama-letter.html

    Με την οποία Επιστολή-Ντοκουμέντο, του ζήτησαν, να συμμαζέψει (τα μέχρι σήμερα ασυμάζευτα) "ιστορικά μπάζα", που άφησε ο προκάτοχός του George W. Bush με την ψευδεπίγραφη αναγνώρισή των Σκοπίων ως «Μακεδονία»(*) (την αμέσως επομένη της επανεκλογής του ως 43ος Πρόεδρος των ΗΠΑ).

    Είναι πασίγνωστο, ότι μ’αυτή την αναγνώριση-μαϊμού, ξεπληρώθηκαν τα γραμμάτια χρηματοδότησης από τον George Ψώρος, εμ.. Soros ήθελα να πω, της 2ης προεδρικής προεκλογικής εκστρατείας του George W. Bush.

    Αν μη τι άλλο, «η αλληλεγγύη» χαρακτηρίζει τους χολερικούς reptilians.

    (*) Γιά Εμάς τους Ελληνες, ήταν, είναι και ΘΑ είναι πάντα μιά «ΜοnkeyDonia”..

  14. Κ.Τ. avatar
    Κ.Τ. 06/09/2010 00:20:55

    MyASSedonia!!!

  15. Κ.Τ. avatar
    Κ.Τ. 06/09/2010 00:21:41

    myASSedonia!!

  16. Κ.Τ. avatar
    Κ.Τ. 06/09/2010 00:28:30

    ΤΑ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ ΤΩΝ ΣΚΟΠΙΩΝ ΕΧΟΥΝ ΤΕΛΕΙΩΣ ΑΠΟΘΡΑΣΥΝΘΕΙ, ΕΝΩ ΕΜΕΙΣ ΔΙΝΟΜΕ ΑΠΕΛΠΙΔΑ ΜΑΧΗ ΧΑΡΑΚΩΜΑΤΩΝ ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΩΜΕ ΤΗΝ ΠΑΝΤΕΛΗ ΕΛΛΕΙΨΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΩΝ ΑΠΟ ΤΟ ΥΠΕΞ, ΣΤΑ ΣΑΙΤΣ, ΣΤΟ ΦΕΙΣΜΠΟΥΚ ΚΑΙ ΤΟ ΓΙΟΥΤΟΥΜΠ, ΑΙΣΧΟΣ ΥΠΕΞ!!

    • η Dimi avatar
      η Dimi @ Κ.Τ. 06/09/2010 00:49:24

      @ K.T. MonkeyDonia for ever and ever

  17. ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ avatar
    ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ 06/09/2010 14:41:26

    ΟΤΑΝ ΕΙΧΕ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΕ ΤΟ ΣΚΟΠΙΑΝΟ (ΑΡΧΕΣ ΔΕΚΑΕΤΙΑΣ '90) ΣΤΟ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΟ ΜΕΛΑΘΡΟ ΚΑΙ ΣΕ ΕΝΑΝ ΑΓΩΝΑ ΤΟΥ ΑΡΗ ΕΙΧΕ ΑΝΑΡΤΗΘΕΙ ΕΝΑ ΠΑΝΟ ΠΟΥ ΝΟΜΙΖΩ ΤΑ ΕΛΕΓΕ - ΚΑΙ ΤΑ ΛΕΕΙ- ΟΛΑ: "ΣΕ ΛΙΓΑ ΘΑ ΜΑΣ ΠΟΥΝ ΚΑΙ ΟΤΙ Ο ΒΟΥΚΕΦΑΛΑΣ ΗΤΑΝ ZASTAVA..."

  18. AUD avatar
    AUD 06/09/2010 14:43:25

    Monkeydonia has Slavomongol inhabitants!

    Θα παρακαλέσω όλους να έχουν έχουν άγρυπνο μάτι με τους σκοπιανούς. Η παραχάραξη της ιστορίας μας είναι πολύ μεγάλη από την πλευρά τους!