#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
28/03/2011 00:07
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Λεφτά υπάρχουν» αλλά μόνο για τα τζαμιά



Την ώρα που η κυβέρνηση κόβει από παντού λόγω μνημονίου, το υπουργείο Πολιτισμού ανακοίνωσε τη χρηματοδότηση 4 εκατ. ευρώ για την ανακαίνιση του τεμένους Βαγιαζήτ στο Διδυμότειχο, προκαλώντας ποικίλες αντιδράσεις. Αυτό σημαίνει ότι προφανώς... «λεφτά υπάρχουν», αλλά δίνονται μόνο για την αναστύλωση τεμενών στη Θράκη.

Με ανακοίνωση προς τα ΜΜΕ, ο υφυπουργός Εσωτερικών, Αποκέντρωσης και Ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης κ. Γιώργος Ντόλιος, ο οποίος κατάγεται από τον 'Εβρο και εκλέγεται εκεί βουλευτής, έκανε γνωστή την πρόθεση του υπουργείου Πολιτισμού να προχωρήσει στην αναστύλωση του ιστορικού τεμένους, που χρονολογείται από τον 15ο αιώνα και θεωρείται το παλαιότερο στην Ευρώπη.

Τον περασμένο Νοέμβριο το Κεντρικό Αρχαιολογικό Συμβούλιο (ΚΑΣ) αποφάσισε την ανάδειξη του τεμένους με κονδύλια του ΕΣΠΑ.

Η τουρκική εφημερίδα «Yeni Safak» υποστηρίζει πως το υπουργείο Πολιτισμού αποφάσισε να αναστυλώσει το τέμενος Βαγιαζήτ στο Διδυμότειχο ως «ένδειξη καλής θέλησης για την επιστροφή του Ορφανοτροφείου της Πριγκήπου στο Οικουμενικό Πατριαρχείο»... Τον περασμένο Οκτώβριο, και μετά την απόφαση του Ευρωπαϊκού Δικαστηρίου Ανθρωπίνων Δικαιω­μάτων(ΕΔΑΔ), η Αγκυρα ανακοίνωσε την επιστροφή του ιστορικού Ορφανοτροφείου της Πριγκήπου στο Οικουμενικό Πατριαρχείο, το κτίριο του οποίου είναι το μεγαλύτερο ξύλινο κτίριο της Ευρώπης και πρόκειται να λειτουργήσει ως Κέντρο Διαθρησκευτικού Διαλόγου και Ειρήνης και Παγκόσμιο Περιβαλλοντικό Κέντρο.

Περισσότερα στο Πρώτο Θέμα

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Konstantinos avatar
    Konstantinos 28/03/2011 00:27:22

    Και πάλι αυτή την άνοιξη, ραγιάδες - ραγιάδες....

  2. Στελιος avatar
    Στελιος 28/03/2011 01:40:25

     Η προταση σας ποια ειναι δηλαδη; Να το κανουμε στάβλο;

    Προκειται για το μεγαλυτερο τεμενος της Ευρωπης, χτισμενο απο Γενίτσαρο, Ελληνα δηλαδη, Αρχιτεκτονα, τον μεγαλυτερο αρχιτεκτονα της Οθωμανικης Αυτοκρατοριας, ο Σουλτανος δε, το εχτισε απο αγαπη προς την πολη του, καθως ηταν γεννημα θρεμμα του Διδυμοτειχου.

    Μερικοι τραγικα αμόρφωτοι νομιζουν οτι πολυπολιτισμικοτητα ειναι οι Σομαλοι και οι Πακιστανοι το Μοναστηρακι, το Διδυμοτειχο, οπως και ολη η Θρακη, ζει αιωνες τωρα την πολυπολιτισμικοτητα, την πραγματικη, αυτη που αφηνει πισω της μνημεια που ξεπερνουν τον χρονο, οχι καταληψεις στη Νομικη...

    Ειναι δε ηλιου φαεινοτερων οτι μετα την ανακατασκευη του θα φερει παρα πολλους μουσουλμανους τουριστες, πραγμα πολυ σημαντικο σε μια περιοδο οικονομικης κρισης.

    Οταν οι Τουρκοι διαφημιζουν ελληνιστικα μνημεια στη παγκοσμια τουριστικη ειναι εξυπνοι, οταν οι Ελληνες κανουν το αντιστοιχο ειναι προδοτες! Πραγματικα, δεν περιμενω κατανοηση, ανθρωποι που πιστευουν σε αυτη τη λογικη στερουνται στοιχειωδους νοημοσυνης για να δεχθουν οποιαδηποτε επιχειρηματα.

    Καλως εγκριθηκαν τα λεφτα λοιπον, και οχι μονο αυτο, αλλα θα πω οτι δεν φτανουν για τα μνημεια του Διδυμοτειχου.

    Το ιστορικοτατο καστρο "Καλές" της πολης περιμενει την δικια του αναδειξη.

    Μη στεναχωριεστε, αυτο ειναι Βυζαντινο...

  3. Fanis avatar
    Fanis 28/03/2011 03:45:57

    Η προταση σας ποια ειναι δηλαδη; Να το κανουμε στάβλο;
    ==
    Nα το γκρεμισουμε γλυκε μου. Μια μπουλντοζα και τελος..

    Προκειται για το μεγαλυτερο τεμενος της Ευρωπης, χτισμενο απο Γενίτσαρο, Ελληνα δηλαδη, Αρχιτεκτονα, τον μεγαλυτερο αρχιτεκτονα της Οθωμανικης Αυτοκρατοριας, ο Σουλτανος δε, το εχτισε απο αγαπη προς την πολη του, καθως ηταν γεννημα θρεμμα του Διδυμοτειχου.
    =
    Οι γενι-τσαρι δεν ηταν κατ αναγκη Ελληνες. Ηταν γενιτσαροι δηλαδη χωρις φυλη. Καποιοι ηταν και Ελληνες οπως ασφαλως και αλβανοι,βουλγαροι και λοιπες σκλαβωμενες φυλες...

  4. Baloum avatar
    Baloum 28/03/2011 03:48:39

    Να το γκρεμισουν .

    Οι γενιτσαροι δεν ηταν ολοι Ελληνες.
    Μπορει ναταν και αλβανοι,βουλγαροι,αραπαδες και δεν συμμαζευεται ..

    • Κωσταντινος Π. avatar
      Κωσταντινος Π. @ Baloum 28/03/2011 08:53:08

      Fani και Baloum,
      σεβαστητε τουλαχιστον λιγο το επιπεδο του site.
      Να γκρεμισουμε τι? Ιστορικα μνημεια?
      Καθοδο των Αβαρων θυμιζουμε...

  5. spiros avatar
    spiros 28/03/2011 08:00:01

    Τί να περιμένει κανείς από την Λίνα;

  6. A.M. avatar
    A.M. 28/03/2011 10:33:12

    Απ την μια μεριά ΑΠΑΙΤΟΎΜΕ να σέβονται οι Τούρκοι τις Εκκλησίες μας και τα δικά μας μνημεία σε όλη την τουρκική επικράτεια και όταν τα αλλοιώνουν ή τα καταστρέφουν ή τους κάνουν κακή χρήση εξαγριωνόμαστε και διαμαρτυρόμαστε - εννοείται σαφώς και δικαιολογημένα! - και απ την άλλη τα μνημεία των Τούρκωή ή Οθωμανών αν θέλετε .. να τα γκρεμίσουμε!!!

    Μερικούς ανθρώπους ειλικρινά δεν τους καταλαβαίνω.
    Αν όμως χαρακτήριζα την στάση τους με ψυχιατρικούς όρους θα την έλεγα σχιζοφρενική.
    Γιατί δεν μπορείς απ την μία να διεκδικείς μετά μανίας - και ορθώς βέβαια - την υπεράσπιστη των δικών σου μνημείων που βρίσκονται σε ξένο κράτος και απ την άλλη να θέλεις να γκρεμίσεις τα μνημεία του ξένου κράτους που βρίσκονται στο δικό σου κράτος.
    Δεν στέκει λογικά αυτό, είναι παραλογισμός, παράνοια!

    Οι διαφορές των κρατών ΔΈΝ επιλύονται στο πολιτιστικό επίπεδο με γκρεμίσματα μνημείων.
    Επιλύονται με την πολιτική, με την διπλωματία ή ακόμα και στρατιωτικά με πόλεμο αν δεν γίνεται διαφορετικά, όχι όμως με την ασέβεια προς τα ιστορικά μνημεία των λαών!

    Τώρα όσο για τα χρήματα που υπάρχουν..
    Τα μνημεία, όλα τα μνημεία, πρέπει να συντηρούνται.
    ΆΝ δε αυτή η συντήρηση έχει και ανταποδοτικά οφέλη π.χ. από αύξηση τουρισμού στην περιοχή τότε γιατί όχι;
    Και εγώ στην Κωνσταντινούπολη χαιρόμουν να βλέπω κάποια Βυζαντινά μνημεία καλοσυντηρημένα και με ενοχλούσε όταν έβλεπα άλλα μνημεία να είναι ερείπια.

    • Baloum avatar
      Baloum @ A.M. 28/03/2011 14:32:23

      Η ψυχιατρικη δεν εχει να κανει "μαζι σου" αδελφε.
      Καποιοι "οροι" ειναι -παραειναι- "χοντροι"."σχιζοφρεενειες και τετοια"..

      Αν το παμε ετσι "δεν μπορω να καταλαβω γιατι η υπερηφανεια μας για τον π.χ Δουκακη στη Αμερικη και οι εδω "μεταναστες" κλπ να ειναι εκτρωματα???
      Ανεφερα μια μονο περιπτωση..
      Με εννοεις??

      Υ.Γ
      Αυτο το αχουρι πρεπει να γκρεμιστει ..
      Δεν εχουμε λεφτα . Τελεια...

  7. KK avatar
    KK 28/03/2011 10:52:23

    Επειδή είμαι από το Διδυμότειχο, δεν μπορώ παρά να πω ένα μπράβο. Πάλι καλά που έκανε και κάτι σωστό.
    Ο Καραμανλής έχει φτιάξει ένα Μουσείο κόσμημα για την Θράκη, στο Διδυμότειχο πάλι, αλλά οι σημερινοί το έχουν ακόμη κλειστό!

    Και βγάλτε αυτή την φωτογραφία, η οποία δεν έχει καμια σχέση με το Τζαμί.

    Το τζαμί είναι το μεγαλύτερο και το αρχαιότερο της Ευρώπης, χτισμένο το 1400, μισό αιώνα πριν την Άλωση!

  8. KK avatar
    KK 28/03/2011 11:03:45

    Σταματήστε επιτέλους να μεμψιμηρείτε.
    Όχι 4 αλλά 44 εκατομμύρια θα έπρεπε να δωθούν, τόση είναι η σπουδαιότητα του τζαμιού και επιτέλους να το ανοίξουν για τους τουρίστες, μπας και μαζέψουμε κάνα φράγκο.

    Οι άλλοι λίγα μαζεύουν από την Αγία Σοφία;
    10 ευρώ η είσοδος το 2006!

    Για τους αγράμματους, το τέμενος Βαγιαζήτ χαρακτηρίστηκε από το Χάρβαρντ ως ένα από τα σημαντικότερα μνημεία ισλαμικής τέχνης..
    http://epirotica.blogspot.com/2010/11/blog-post_29.html

    • Dora avatar
      Dora @ KK 28/03/2011 12:50:08

      Δεν το γκρεμιζουμε,το συντηρουμε,συμφωνω,αλλα πρωτα να δοθει προτεραιοτητα στον Καλε και ολα τα αλλα μνημεια της χωρας, βυζαντινα και αρχαια.
      Οσο για καποιους που εδω το συγκρινουν με τις εκκλησιες της Πολης και τα αλλα αρχαια του ελληνισμου στην τουρκικη επικρατεια,αισθανομαι την αναγκη να τους θυμισω,οτι,τα βυζαντινα και αρχαια που οι τουρκοι συντηρουν(μονο επειδη τους αποφερνουν τουριστικα κερδη ) ειναι μνημεια των αυτοχθονων ,τους οποιους οι τουρκοι υποδουλωσαν,ενω το τζαμι ειναι μνημειο της αλωσης,της πικρης σκλαβιας και της ταπεινωσης των ελληνων απο την μερια των προαναφερθεντων.

      Δικαιως λοιπον προκαλει οργη σε μερικους απο μας,το οτι εν καιρω φτωχειας,την στιγμη που ελληνες αυτοκτονουν απο ελλειψη στοιχειωδων,να δινεται προτεραιοτητα στην εκτελεση των εντολων του σουλτανου Νταβουτογλου.

      Το δε Χαρβαντ αξιολογει τα πραγματα απο την δικη του καθαρα επιστημονικη θεση (αν και ολη γνωριζουν οτι τραβαει και αφθονα χρηματα απ' τα Εμιρατα) και δεν λαμβανει φυσικα υπ 'οψιν, το τι μνημες και αισθηματα προκαλει το τεμενος της σκλαβιας στους αυτοχθονους.

      Συμπερασμα: να αξιολογηθει τουριστικα το τζαμι,μα να δοθει προτεραιοτητα στα καταδικα μας αφθονα μνημεια,που μενουν κατεστραμενα κι ανεκμεταλευτα ,γιατι η Ελλαδα δεν εχει αναγκη τα τεμενη του σκοτους αλλοδοξων,για να καταστει παγκοσμιος πολος ελξης τουρισμου.

  9. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 28/03/2011 12:59:02

    Kαλημέρα αγαπητή Dora,

    Επειδή και εγώ στο Διδυμότειχο μεγάλωσα.
    Προφανώς και δεν έχω αντίρρηση να αξιοποιηθεί το τζαμί.
    Ούτε νομίζω, οτι θα έχουν και οι κάτοικοι της πόλης.
    Θεωρώ,όμως, απαράδεκτο τον συμψηφισμό.
    Οπως, επίσης, και οτι θα έπρεπε να δοθεί προτεραιότητα στο Κάστρο του Καλέ και σ΄όλα τα άλλα βυζαντικά και όχι μόνο μνημεία της πόλης και της περιοχής.

    • Dora avatar
      Dora @ Κώστας Ροδινός 28/03/2011 13:24:47

      Αγαπητε Κωστα, καλη σου μερα.
      Θεωρεις απαραδεκτο τον συμψηφισμο,λες,οπως και το οτι πρεπει να δοθει προτεραιοτητα στα αλλα μνημεια της βυζαντινης και οχι μονο περιοδου (και του Καλε).
      Μπορεις ομως σε παρακαλω να αιτιολογησεις και το γιατι?
      Θα με βοηθουσε να καταλαβω περισσοτερο την θεση σου.

      • Dora avatar
        Dora @ Dora 28/03/2011 13:26:34

        Αναφερομουν επισης και στα αλλα οποια μνημεια της χωρας ολοκληρης και οχι μονο του χωρου.

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Dora 28/03/2011 13:32:02

        Dora,
        θεωρώ απαράδεκτο να συσχετίζουμε τη συντήρηση του τζαμιού με το Ορφανοτροφείο της Πριγκήπου.
        Δεν έχω αντίρρηση να συντηρηθεί στο τζαμί, άλλωστε δεν στο Διδυμότειχο υπάρχει και άλλο για τις λατρευτικές ανάγκες των μουσουλμάνων, αλλά θα περίμενα να δείξουν την ίδια ευαισθησία και για τα βυζαντικά μνημεία της πόλης.

        • Dora avatar
          Dora @ Κώστας Ροδινός 28/03/2011 13:53:49

          Αρα λοιπον συμφωνουμε,δεν διαφωνουμε.

          Κι ολα αυτα γινονται σε μια στιγμη, που δεν υπαρχει φραγκο για να βοηθηθουν ελληνες οικογενειαρχες,συν την συνεχιζομενη εισβολη των λαθροεισερχομενων μουσουλμανων και το κοστος που αυτη συνεπαγεται και η ενταση των τουρκοπροκλησεων σε ολα τα επιπεδα!!!!
          Πως αλλιως να χαρακτηρισει κανεις, με αυτα τα δεδομενα, την ανακοινωση της ανακαινισης του εν λογω τζαμιου και οχι μονον,παρα σαν μια ταπεινωτικη κινηση ραγιαδισμου και υπακοης στον σουλτανο?
          Η να πω αυτο που λεμε εμεις οι "διμοτιανοι" οτι δηλαδη ολα ταχει η Μαριορη, φερετζες της λειπει?

    • Dora avatar
      Dora @ Κώστας Ροδινός 28/03/2011 17:39:21

      Κωστα Ροδινε,εαν το τζαμι αυτο δεν γινει μουσειο αλλα υπαρχει σκεψη να λειτουργησει σαν τοπος "λατρειας", τοτε να ζητηθει απο τους τουρκους αναλογη παραχωρηση στην Αγια Σοφια, η οποια ειναι και το μνημειο της Ορθοδοξιας.

      Ανταλλασουμε ισα με ισα.Αλλιως ειμαστε ακομα μια φορα για φτυσιμο.

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Dora 28/03/2011 17:53:07

        Αξιοθέατο.
        Στο Διδυμότειχο υπάρχει άλλο τζαμί και οι θρησκευτικές ανάγκες των ντόπιων μουσουλμάνων, που δεν είναι και τόσο πολλοί, καλύπτονται πλήρως.
        Δεν χρειάζεται ένα τόσο τεράστιο τζαμί.
        Πρόσεξε τώρα τι κίνδυνος παραμονεύει: Στο Νομό Εβρου οι μουσουλμάνοι είναι πολυ λιγότεροι σε σχέση με Ροδόπη και Ξάνθη. Αν θυμάμαι καλά, υπάρχει κάποιος σχετικός όρος στη Συνθήκη της Λωζάνης.
        Μην πέσουμε στην παγίδα και αρχίσουμε να συζητάμε για τη μετατροπή του τζαμιού σε χώρο λατρείας γιατί αυτό θα αποτελέσει σημείο αναφοράς για άλλα επεκτακτικά σχέδια.
        Τα υπόλοιπα εννούνται.

        • Dora avatar
          Dora @ Κώστας Ροδινός 28/03/2011 18:24:23

          Εχεις απολυτο δικιο,αλλα να το λες δυνατα να το ακουν κι αλλοι εδω μεσα.

  10. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 28/03/2011 13:00:11

    Το είπαν και άλλοι φίλοι σχολιαστές.
    Η φωτογραφία αυτή δεν έχει καμιά σχέση με το τζαμί για το οποίο μιλάμε.

  11. Έλεος avatar
    Έλεος 28/03/2011 13:44:21

    Θα ήθελα να ήξερα όταν κάποιος βλέπει ένα τζαμί ή άλλο τι δεν ξέρω, χαμάμ κλπ., τί πολιτιστικούς συνειρμούς κάνει.
    Εγώ προσωπικά, μόνο καταστροφή άλλων πολιτισμών και σφαγές φέρνω στο νού μου.

    Αντίστοιχα και αντίθετα, στα αρχαία μνημεία και ευρήματα, βυζαντινά, αιγυπτιακά και άλλα, μπορεί κανείς να δει πολλά και να γνωρίσει μεγάλους πολιτισμούς, πάνω στους οποίους πατάμε και έχουμε δημιουργήσει την κοσμοθεωρία μας και τα πιστεύω μας, τις επιστήμες μας κλπ.

    Αυτό φυσικά δεν σημαίνει να τα καταστρέψουμε, αλλά μόνο να βάζουμε προτεραιότητες σωστές, όπως αναφέρθηκε και πιο πάνω.

    Στο κάτω κάτω, αν πραγματικά ενδιαφερόμαστε για ανάδειξη μνημείων και ιστορίας, για να βοηθήσουμε και τον τουρισμό μας, δεν θα πω για καμμία άλλη χώρα, παρά για μία, την Ρωσία.
    Αλήθεια, πόσους εκατοντάδες εκατομμύρια τουρίστες μπορούμε να σηκώσουμε; Εύκολα καταλαβαίνει κανείς, ότι αρκεί το άνοιγμα προς την Ρωσία, κι ας μην έρθει όχι ούτε ένας τούρκος, αλλά ούτε και ένας ευρωπαίος.

    Άρα δηλαδή, εμείς επιλέγουμε να προσελκύσουμε μουσουλμάνους και όχι ορθοδόξους.
    Και πραγματικά αναρωτιέμαι γιατί; Βέβαια, δεν θα ήθελα να πιστέψω αυτό που όλοι σκέφτεστε!!!

    Τώρα αν είναι να πάω διακοπές στην Θράκη για να επισκεφτώ και το συγκεκριμένο τζαμί, εγώ θα προτιμούσα να πάω κάπου αλλού που να θυμίζει περισσότερο Ελλάδα.

    Όμως και στο εξωτερικό, η αρχαιοελληνική και ορθόδοξη Ελλάδα είναι παρούσα σε πάρα πολλά μέρη, και ταυτόχρονα συνειδητοποιεί κανείς και τον οικουμενισμό και την διαδρομή του ελληνικού πολιτισμού και πνεύματος, ανά τους αιώνες.

  12. Dora avatar
    Dora 28/03/2011 13:55:41

    =100000000000++++++++++++++++++++

  13. Αστος avatar
    Αστος 28/03/2011 13:58:55

    Δεν ειναι λιγοι και οι χριστιανικοι ναοι εδω στην Ελλαδα που χτιστηκαν πανω σε ερειπια ναων και τοπους λατρειας αρχαιοτερων θεοτητων οπως της Αφροδιτης, του Δια και του Ερμη για ν'αναφερω μερικους...

    Εγω τι συνειρμους να βγαλω απο αυτο δηλαδη ?

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Αστος 28/03/2011 14:10:30

      Αστέ,
      οι περισσότεροι χριστιανικοί ναοί χτίστηκαν πάνω σε αρχαίους ναούς.
      Και με τα υλικά τους πολλές φορές.
      Δυστυχώς.

    • Έλεος avatar
      Έλεος @ Αστος 28/03/2011 14:42:24

      Να συμφωνήσω ότι έγιναν και τέτοια, αλλά σε τι αριθμό;
      Υπάρχουν αριθμοί για να γίνουν και κάποιες συγκρίσεις επιτέλους;
      Για να δούμε κι από την άλλη, πόσα αρχαία και βυζαντινά μνημεία μας, κατέστρεψαν και ρημάξαν οι οθωμανοί,
      οι οποίοι συνεχίζουν, απτόητοι δυστυχώς, ακόμα και σήμερα (βλέπε Κύπρο και αλλού).

      Αλλά αν θες να το ανοίξουμε το θέμα περισσότερο, καλύτερα να δούμε και πόσοι άνθρωποι βασανίστηκαν, δολοφονήθηκαν, γιατί απλά ήθελαν να πιστέψουν στον Αληθινό Θεό, τον Τριαδικό Θεό, και όχι να μείνουν σε μια πλάνη κατά αυτούς, δηλαδή αυτή της ειδωλολατρείας ή κατόπιν στην τουρκοκρατία να εξισλαμισθούν.

      Ποτέ να μην βλέπουμε μονομερώς την ιστορία ή να παίρνουμε αυτό που ίσως μας βολεύει.

      Επίσης να δούμε και τα αρχαία συγγράμματα που σώθηκαν στο Βυζάντιο, από τους μοναχούς που αντέγραφαν όλα τα όσα είχαν σωθεί.

      Δυστυχώς το κάψιμο της βιβλιοθήκης της Κωνσταντινούπολης, και η σταυροφορία-λεηλασία της από τους λατίνους το 1204, ήταν καθοριστική για τον τελικό αριθμό των αρχαίων διασωθέντων κειμένων.

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Έλεος 28/03/2011 14:51:30

        Ελεος,
        σε συγκρούσεις μεταξύ θρησκειών και πολιτισμών υπάρχουν θύματα εκατέρωθεν. Ενίοτε και αγριότητες.
        Ουδέποτε διεκδίκησα την μονομέρεια της αλήθειας και της γνώσης.

  14. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 28/03/2011 14:08:37

    είναι δυνατόν να διαφωνούμε εμείς;

  15. KK avatar
    KK 28/03/2011 14:16:56

    Μπορούν να το κάνουν ένα όμορφο Μουσείο;

    Να έρχονται οι Μουσουλμάνοι αδελφοί να το επισκέπτονται, να αφήνουν και τον οβολό τους όπως κάνουμε τόσα χρόνια εμείς στην Πόλη;

    Αξιοποίηση της περιουσίας δεν θέλουμε;
    Περιουσία του Δημοσίου δεν είναι και το τζαμί;
    Να μια ωραία πηγή εσόδων.
    20 εκ. μουσουλμάνοι ζουν από την άλλη πλευρά του ποταμού..

    Αν όλοι εσείς που αντιδράτε από πατριωτισμό, γιατί δεν αντιδράτε για το γεγονός ότι από την μια όχθη του ποταμού ζουν 20 εκ, και από την άλλη μόνο 40 χιλιάδες!

    Ποιος φταίει που παραμελήθηκε και απαξιώθηκε ο τόπος;
    Ο κάθε Νταβούτογλου;

    Ποιος φταίει που αντί να ζούσαν 2-3 εκ. Έλληνες στην Θράκη, μείνανε 150.000 με το ζόρι;
    Ο Νταβούτογλου;

    Ποιος φταίει που μαράζωσε οικονομικά μια τόσο έφορη και πλούσια περιοχή, έχοντας τον μεγαλύτερο δίκτη ανεργίας και το μικρότερο ΑΕΠ στην χώρα;
    Ο Νταβούτογλου;

    Τα μιξοκλάματα και τους ψευδο-πατριωτισμούς σας εδώ κάτω, κρατήστε τα για πιο σοβαρά θέματα παρακαλώ.

  16. Dora avatar
    Dora 28/03/2011 14:26:08

    ΚΚ,Μουσουλμανοι.....αδελφοι? Δικοι σου μηπως? Γιατι εγω δεν θεωρω αδερφο καποιον που αμφισβητει διαρκως δικα μου κεκτημενα.
    Στην δε καταδυναστευομενη Κυπρο, κατεσχισαν προχθες τις Αγιες Γραφες κι αλλα θρησκευτικα βιβλια που πηγε επισκοπος σε ελληνοπαιδες σε σχολειο.
    Για να μην θυμισω την λειτουργια των χριστουγεννων που σταματησαν τουρκοι στρατιωτες σε εκκλησια στα κατεχομενα. Δικοι σου αδελφοι λοιπον κι οχι δικοι μου.Για τα υπολοιπα ερωτηματα θα σου απαντησουν αλλοι που ξερουν καλυτερα.
    Ο κ. Σαρρης Νεοκλης πχ,ο οποιος γνωριζει οσο κανεις αλλος στην Ελλαδα για ολα αυτα,αφου ο ιδιος ειναι ελληνας της Πολης.

    • KK avatar
      KK @ Dora 28/03/2011 14:46:11

      Είναι αδελφοί διότι ΚΑΙ σύμφωνα με ένα συνέδριο Γεννετικής που έγινε πρόσφατα στην Αλεξανδρούπολη , Γεννετικά οι σημερινοί Τούρκοι είναι ίδιοι με εμάς, πράγμα που εξηγείται εύκολα με την λογική, διότι εάν εμείς οι Θρακιώτες είμαστε οι αυτόχθονες, τότε αυτοί που μοιάζουν γεννετικά με εμάς δεν μπορεί παρά να είναι αποτέλεσμα εξισλαμισμού των τέως υπήκοων της Ανατολικής Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας, πράγμα που σε διαβεβαιώνω ότι το γνωρίζουν και οι ίδιοι..

      • Dora avatar
        Dora @ KK 28/03/2011 14:55:28

        ΚΚ,για μενα αδελφος ειναι αυτος που συμπεριφερεται σαν τετοιος κι οχι αυτος που εχει το ιδιο γεννετικο υλικο μ'εμενα.
        Καθημερινα σκοτωνονται μεταξυ τους για κληρονομικα η δεν μιλιουνται σε ολη τους την ζωη αδελφια σε ολον τον κοσμο.
        Το γεννετικο υλικο εμενα δεν μου λεει τιποτα εαν δεν υπαρχει αμοιβαιος σεβασμος για τα κεκτημενα του αλλου και τα δικαιωματα του.
        "ποιος τοβγαλε το ματι σου? Ο συγγενεις κι ειναι βαθια βγαλμενο",ετσι?
        Επειτα η θρησκεια και κατα συνεπεια η κοσμοαντιληψη του τουρκου
        καθε αλλο παρα αδελφικη ως προς την δικη μου ειναι.

      • Dora avatar
        Dora @ KK 28/03/2011 15:20:18

        Με συγκινει επισης ιδιαιτερα η λεξη "προσφατα" στο συνεδριο γεννετικης στην Αλεξανδρουπολη.Γιατι αραγε ΠΡΟΣΦΑΤΑ βιαστηκαν να ανακοινωσουν τετοια πορισματα οι κυριοι επιστημονες και απο που χρηματοδοτουμενοι και για να καταφερουν ΤΙ????
        Απ'την μια μερια εχω: Λαθροισλαμ που μαζικα στελνει η Τουρκια στην Ελλαδα,την στιγμη που η τελευταια αρχιζει σιγα σιγα να πειναει,"η γεννηση ενος εθνους" στο σκαι και προηγουμενα το βιβλιο της δ' δημοτικου με της "συγκεντρωσεις" στο λιμανι των Μικρασιατων,
        εν καιρω χρεωκοπειας κοψομεσιες για να στηλωθουν ξανα τα τζαμια της σκλαβιας του ελληνικου εθνους για 500 χρονια,Μεγατζαμι στον Βοτανικο για τους εισβολεις του αλλαχ, φασιστικους νομους περι "εχθροπαθειας"εξευτελισμος συνεχης της εκκλησιας απ' τον τυπο και τα Μεσα Μαζικης Αποχαυνωσης,καθως επισης και τουρκολαβστορυς στα ιδια κι απ' την αλλη εχω διαρκεις και αιματηρους φορους του ελληνικου λαου,εθνικη απαξιωση σε ολα τα επιπεδα και απαγγελιες οπως "χασαμε μερος της εθνικης μας ανεξαρτησιας".
        Τι στο διατανο συμπερασμα να βγαλω λοιπον απ' ολ' αυτα,αν οχι το αυτονοουμενο,οτι δηλαδη μας εχουν ξεπουλησει μουλωχτα στους "αδελφους" απο την περα οχθη??????????????????

  17. Dora avatar
    Dora 28/03/2011 14:26:51

    κατεσχεσαν.

  18. Aίθρα avatar
    Aίθρα 28/03/2011 14:32:22

    Καλά κάνουν και το αναστηλώνουν.

  19. Dora avatar
    Dora 28/03/2011 14:42:12

    Για να συνεχισουμε σχετικα με τους .....μουσουλμανους "αδελφους".
    Πως ειναι δυνατον να μην το ξερουν αυτοι οτι ειναι "αδελφοι"μου και να το ξερω μονο εγω?
    Γιατι ποσο αδελφικα μπορουν να χαρακτηρισθουν: η εξωτερικη πολιτικη,οι διαρκεις προκλησεις,οι εισβολες(βλεπε Κυπρο,Ιμια και παει λεγοντας) οσο και οι χαρτες (με ολοκληρη την Θρακη,Κρητη, Κυπρο,μισο αιγαιο) της μελλοντικης τουρκιας που προβαλλονται σε εγκυρες εφημεριδες της Τουρκιας?
    Η τα σχεδια του σουλταν Νταβουτογλου για ολη την περιοχη?Η η διερκης υποστηριξη των σκοπιανων απ' την μερια των τουρκων στο προβλημα της Μακεδονιας?
    Για δωσε μου σε παρακαλω μια "αδελφικη" κινηση απ' την μερια των τουρκων, στην διαρκεια της ιστοριας μεχρι σημερα, για να καταλαβω τι ειναι αυτο για το οποιο δεν εχω ποτε ενημερωθει κι ετσι χανω τις χαρες της 'αδελφοσυνης" μας????

    • Dora avatar
      Dora @ Dora 28/03/2011 14:59:32

      Διδυμοτειανια ειμαι ,αγαπητε.Αλλα κι ετσι να μην ηταν,ειμαι ελληνιδα.Αρα οτι συμβαινει στην απανταχου Ελλαδα,μ'ενδιαφερει αμεσα.
      Εδω σκιζονται πατριωτες για την Παλαιστινη ,εγω δεν θα επρεπε να ενδιαφερομαι για το Διδυμοτειχο εαν δεν καταγομουν απο κει?Τι ειδους λογικη ειναι αυτη παλι????

    • Dora avatar
      Dora @ Dora 28/03/2011 15:02:35

      Ειναι το πολιτικοστρατιωτικο κατεστημενο το δικο μας αντιστοιχο με αυτο της .....Τουρκιας????
      Εχεις να μου αναφερεις αναλογα περιστατικα απο ελληνες σε χωρους και τοπους δικους τους στην προσφατη τουλαχιστον ιστορια?(δεν αναφερομαι στον πρωτο παγκοσμιο,λεμε προσφατα)

      • Dora avatar
        Dora @ Dora 28/03/2011 15:22:52

        Εδω σε αυτο το σημειο συμφωνω μαζι σου.Οχι στα αλλα.

    • Dora avatar
      Dora @ Dora 28/03/2011 15:04:50

      ΚΚ,επι πλεον οι παπουδες μου ηρθαν απ'την Πολη.Εκει ν'ακουγες διηγησεις για.....αδελφικες αγαπες!!!!!

  20. Έλεος avatar
    Έλεος 28/03/2011 15:08:21

    Το σχόλιο πήγαινε στον @Αστός.

    Πάντα, η όσο το δυνατόν σφαιρικότερη ανάλυση της ιστορίας και των γεγονότων της και η εκ των αποτελεσμάτων αποτύπωση της, οδηγεί σε ασφαλή οδούς τους λαούς που θέλουν να επιζήσουν.

    Ακόμη κι αν αυτό πονάει κάποιες φορές, ή δεν μας εκπροσωπεί, ή απλά δεν μας αρέσει.
    Η αλήθεια είναι αυτή που βοηθεί πάντα μα πάντα.

    • Αστος avatar
      Αστος @ Έλεος 28/03/2011 15:59:52

      @Κωστας συμφωνω

      @Ελεος
      Το συγκεκριμενο κτιριο ειναι καποιων ετων και σωστα θεωρειται ως αρχαιολογικος χωρος η' τουλαχιστον τουριστικο αξιοθεατο αρχαιολογικου ενδιαφεροντος και επομενως διατηρητεο. Ειναι ενα μερος της ιστοριας του τοπου, ισως οχι κατι που θυμαται καποιος με ιδιαιτερη ευχαριστηση αλλα πιστευω οτι εχουμε να κερδισουμε περισσοτερα απ'οτι εχουμε να χασουμε διατηροντας το.

      Οταν οι Ρωμαιοι εκαψαν την βιβλιοθηκη της Αλεξανδρειας ο κοσμος εγινε λιγο φτωχοτερος σε γνωση.

      Οταν οι χριστιανοι ξεσηκωθηκαν εναντιον των ειδωλολατρων στην Ρωμη καιγοντας και καταστρεφοντας οτι ναο, αγαλμα αλλης θεοτητας μπορουσαν να βρουν ο κοσμος εγινε λιγο φτωχοτερος πολιτισμικα.

      Οταν οι σταυροφοροι κατεστρεψαν το Μνημειο του Μαυσολου o κοσμος εχασε ενα απο θαυματα της αρχαιοτητας.

      Οταν ο Χιτλερ διοργανωνε ολες εκεινες τις βραδιες καψιματος βιβλιων καιγοντας αναμεταξυ τους και αρκετες πρωτες και δευτερες εκδοσεις διασημων εργων λογοτεχνιας ο κοσμος εμεινε λιγο φτωχοτερος.

      Κανεις δεν κερδισε με το καιει τον πολιτισμο του αλλου.
      Γι'αυτο κατα την γνωμη μου πρεπει να το σεβαστουμε το κτιριο γι'αυτο που ειναι κι οχι να το απορριψουμε η' να το γκρεμισουμε ειδικα βαση θρησκευτικων πεποιθησεων, τουλαχιστον οχι αν θελουμε να θεωρουμε τους εαυτους μας πιο πολιτισμενους απο εκεινους.

      • Έλεος avatar
        Έλεος @ Αστος 28/03/2011 16:58:27

        Η διατήρηση μνημείων από όπου κι προέρχονται αυτά, είναι η διατήρηση της μνήμης των λαών.
        Συμφωνούμε σ΄ αυτό.

        Όμως, όταν έχεις να κάνεις με Τούρκους, λυπάμαι που το λέω, πρέπει να είσαι πολύ προσεκτικός.

        Η αναστήλωση των τζαμιών ή άλλων οθωμανικών μνημείων
        και όχι τουλάχιστον κάποιων άλλων πιο κοντά στον σημερινό πολιτισμό μας, εν μέσω κρίσης
        (τα ξέρετε καλύτερα εσείς που ασχολείστε, τι έχει κοπεί, ακόμα και η σύνταξη των 500 ευρώ του πατέρα μου κατά 100 ευρώ),
        δημιουργεί δικαιολογημένες αντιδράσεις και κατά την γνώμη μου, σοβαρές υποψίες, για τον σκοπό της απόφασης.

        Η δικαιολογία της προσέλκυσης τούρκων τουριστών, δεν με πείθει προσωπικά.

        Από την άλλην, ένα σημαντικό ζήτημα είναι η αντιμετώπιση των ελληνικών μνημείων στην Τουρκία και αυτά που αξιώνει κάθε φορά η χώρα αυτή, για να τα διατηρήσει ή να τα αφήσει στους πραγματικούς δικαιούχους τους, ενώ ποτέ δεν έχει κάποια επίπτωση ή δεν έχει καταγραφεί καταστροφή ή ιεροσυλία.

        Δεν νομίζω να αμφισβητεί κανείς, ότι στην Τουρκία ολόκληρος πολιτισμός έχει θαφτεί και η ελληνική μειονότητα έχει εκριζωθεί.

        Εδώ, στην κατεχόμενη Κύπρο, η ίδια καταστροφική τακτική για το ελληνορθόδοξο στοιχείο, συνεχίζεται μέχρι και την ώρα που μιλάμε,.

        Αυτό και μόνο, μας λέει ότι οι πρωτοβουλίες της ελληνικής διπλωματίας, δείχνουν να έχουν αφεθεί στις ορέξεις και στα θέλω μιας άπληστης εξωτερικής πολιτικής από την άλλη πλευρά, που μόνο να διεκδικεί και να παίρνει ξέρει και ποτέ να δίνει, ακόμα κι αν έχει καταδικαστεί από διεθνή δικαστήρια.

        Για να μην παρεξηγηθώ, δεν εννοώ να αρχίσουμε τα αντίποινα ή παρόμοιες συμπεριφορές μ΄αυτές των οθωμανών όπως εκφράστηκαν καθ΄όλη την διάρκεια των αιώνων, μέχρι σήμερα.

        Δεν μπορούμε όμως να προσυπογράφουμε μια αναστήλωση ενός τζαμιού, βλέποντας μόνο την πλευρά που ωφελεί (αλίμονο αν μόνο κακό προέρχεται από την απόφαση αυτή), και να αφήνουμε στο σκοτάδι την πλευρά, που μας ζημιώνει χωρίς ανάλυση, ώστε να μπορούμε να ζυγίσουμε και να αποφασίσουμε ορθά.

        Τέλος, επειδή αναφέρθηκες σε Ρωμαίους και σταυροφορίες, να διευκρινίσω, ότι όταν μιλώ για Χριστιανισμό, εννοώ τους Ορθοδόξους και όχι αυτούς που ανέφερες, τους οποίους θεωρώ εκτός της Αλήθειας.

  21. Dora avatar
    Dora 28/03/2011 15:27:53

    Που στηριζεις το "δεν νομιζω"? Για ποιο λογο αμφισβητεις την καταγωγη μου?
    Μπορεις παντα να πεις "ισως", αλλα το "δεν νομιζω" δειχνει αρνηση και εχει αναγκη απο επιχειρηματα (για λογους γαλαντονομιας τουλαχιστον) μια και επιτιθεσαι στην αξιοπιστια μου προσωπικα.Δεν σου φαινεται?

  22. Dora avatar
    Dora 28/03/2011 15:29:21

    Εχω και σπιτι και χωραφια εκει τα οποια ενοικιαζω.Θα επιστρεψω μολις καταφερω να τελειωσω τις σπουδες μου εδω.

  23. Dora avatar
    Dora 28/03/2011 15:31:03

    τις συγκεντρωσεις.

  24. A.M. avatar
    A.M. 28/03/2011 16:29:49

    Το τζαμί ΔΈΝ έχει να κάνει με σφαγές άλλων λαών.
    Οι ΆΝΘΡΩΠΟΙ που χρησιμοποιούν τα τζαμιά έχουν να κάνουν με σφαγές άλλων λαών!
    Εκτός και εάν το συγκεκριμένο τζαμί ειδικά .. έχει σφάξει και ανθρώπους κατά το παρελθόν!!!
    Αν βέβαι έτσι έχει συμβεί.. ε τότε είναι όλα τα λεφτά!
    Ο .. δράκουλας των τζαμιών στο Διδυμότειχο να μην πω τι στο τάλληρο!!

    Καλή η πλάκα αλλά ας σοβαρευτούμε.

    Δεν φταίνε τα τζαμιά αν κάποιοι έσφαζαν άλλους ανθρώπους.
    Όπως βέβαια και δεν φταίνει οι Εκκλησίες όταν κάποιοι αυτοκράτοτες έσφαζαν ακόμα και τα αδέρφια τους και τους έβγαζαν και τα μάτια για να μην τους πάρουν τον θρόνο έτσι;

    Τα μνημεία και οι ναοί ΔΈΝ ΕΥΘΎΝΟΝΤΑΙ για την ανθρώπινη βαρβαρότητα.
    Ας το καταλάβουμε κάποτε, είναι σχετικά απλό.
    Ούτε οι θρησκείες, ούτε οι ναοί, ούτε τα μνημεία σφάζουν και σκοτώνουν.
    Αυτά τα έκανε πάντα και συνεχίζει να τα κάνει και δυστυχώς θα συνεχίζει να τα κάνει η ΑΠΑΝΘΡΩΠΙΆ και η εμπάθεια των ανθρώπων.

    Κατάλαβες Έλεος;

    Γιατί αν το δούμε έτσι μάλλον θα πρέπει να γκρεμίσουμε και κάμποσες Ορθόδοξες Εκκλησίες και δεν μας φταίνε και σε τίποτε.

    Σεβασμός.

    Στην όποια πίστη των ανθρώπων.
    Στα μνημεία όλων των λαών.
    Στην διαφορετικότητα των άλλων λαών.
    Στην πολιτιστική κληρονομιά ακόμα και των εχθρών.

    Ακόμα και αν αυτοί δεν σέβονται τα δικά μας όπως θάπρεπε.
    Αν εμείς ενοχλούμαστε απ την ασέβεια κάποιων άλλων για τα δικά μας μνημεία δεν σημαίνει πως το θεωρούμε λάθος;
    Αν θεωρούμε λάθος την ασέβεια άλλων λαών και θρησκειών και πολιτισμών για τα δικά μας μνημεία τότε πως υπερασπιζόμαστε το λάθος και προτείνουμε να κάνουμε και εμείς τα ίδια;
    Οφθαλμόν αντί οφθαλμού;
    Αν η ασέβεια των άλλων προς τους δικούς μας ναούς είναι λάθος τότε δεν πρέπει να το κάνουμε και εμείς.
    Οφείλουμε εμείς οι Έλληνες, ως ανώτεροι πνευματικά να ΜΉΝ κάνουμε τα λάθη των άλλων και να πράξουμε το σωστό, σεβόμενοι τα μνημεία των άλλων.
    Και έτσι γινόμαστε ΠΑΡΆΔΕΙΓΜΑ προς μίμησιν και όχι προς αποφυγήν.
    Και θα έχουμε και το ΔΙΚΑΊΩΜΑ να διαμαρτυρόμαστε όταν άλλοι δεν σέβονται τα δικά μας μνημεία και ναούς όπου γής.
    Όταν όμως εμείς δεν σεβόμαστε τα μνημεία των άλλων με ποιό δικαίωμα θα διαμαρτυρηθούμε αν αύριο οι Τούρκοι αρχίζουν να γκρεμίζουν Εκκλησίες μας στην Τουρκία;
    Δεν θα μας πούν «και γιατί εσείς γκρεμίζατε τα τζαμιά μας;»

    Σεβασμός.

    Τελεία και παύλα._

    • Dora avatar
      Dora @ A.M. 28/03/2011 17:15:09

      Στα τζαμια δινονται οι φατβαδες για το θανατο των αλλοπιστων ως μερος του διδαγματος του κορανιου. Οι σφαγες και οι με την βια αλλαξοπιστιες ειναι μερος της διδαχης του "προφητη" Μωαμεθ και ειναι μερος του ισλαμ.
      Οι δε καταρες που εκφωνιζονται απο τον αμβωνα εναντιον ολων αυτων που "προσβαλλουν" λεκτικα το ισλαμ,ασκωντας δηλαδη υγιη κριτικη (η κριτικη θεωρειται μεγαλη προσβολη στο ισλαμ),μεσα στα τζαμια γινονται οπως και προσφατα στην ολλανδια,πριν απο τον φονο του Τεο βαν Γκογκ.
      Μεσα στο τζαμι εκφωνηθηκαν οι καταρες εναντιον του και εναντιον της Χιρσι Αλι.
      " Ο αλλαχ,κανε να βγαλει καρκινο αυτη η στειρα στην γλωσσα της και να πεθανει"." Ω αλλαχ,καταστρεψε ολους αυτους και τα παιδια κι εγγονια τους που αντιτιθενται στο ισλαμ",ειναι μερικες απο τις πολυ γνωστες και τρυφερες προσευχες που εκφωνιζονται σ'αυτους τους τοπους "λατρειας".....

    • Dora avatar
      Dora @ A.M. 28/03/2011 17:23:14

      Μαλλον οι χριστιανοι στον μουσουλμανικο χωρο που σφαζονται αιωνες τωρα σαν τα κατσικια,δεν ηξεραν να δωσουν αυτο το καλο παραδειγμα που εδω τοσο ευγενικα αναφερεις,ετσι?

      Ξερεις πως χαρακτηριζουν το καλο παραδειγμα -δυστυχως- οι μουσουλμανοι?
      Ενας απ' αυτους,μεγαλομουφτης, οταν ρωτηθηκε απο καποιον δικο τους δημοσιογραφο γιατι δεν επιτρεπεται να χτιζουν στην Σ.Αραβια εκκλησιες οπως στην δυση τζαμια,ειπε: " οι χριστιανοι δεν ειναι σιγουροι για την αληθεια της θρησκειας τους γι'αυτο επιτρεπουν και τζαμια.Εμεις ομως ξερουμε οτι η ΜΟΝΗ αληθινη θρησκεια σε ολον τον κοσμο ειναι η δικη μας,γι'αυτο δεν επιτρεπουμε βεβηλους ναους στον τοπο μας".
      Αγαπητε Α.Μ η αμοιβαιοτητα στο ισλαμ δεν υπαρχει.Αν υπηρχε,δεν θα το ειχαν καταλαβει δηλ. τοσα χρονια,που χτιζουν τζαμια στην ευρωπη?
      Εσυ τι λες επ'αυτου?

      • Dora avatar
        Dora @ Dora 28/03/2011 17:25:43

        Θα προσπαθησω να βρω το φιλμακι και θα το εκθεσω εδω.

    • Dora avatar
      Dora @ A.M. 28/03/2011 17:31:13

      Καποτε επισης πρεπει να ξεκαθαρισουμε που σταματαει ο "σεβασμος"και που ξεκιναει η δειλια και η δουλοπρεπεια......

      Αλλα οπως ειπα και πριν,δεν γκρεμιζουμε,συντηρουμε,αλλα αφου δοθουν πρωτα προτεραιοτητες στα καταδικα μας μνημεια.
      Αν δεν σεβαστεις τα καταδικα σου μνημεια και σεβεσαι πρωτιστως και κυριως των αλλων και μαλιστα αυτων που σου θυμιζουν την κατακτηση σου και την υποδουλωση σου,τοτε μου φαινεται οτι εδω εχουμε να κανουμε με δουλοπρεπεια κι οχι με σεβασμο!

      • A.M. avatar
        A.M. @ Dora 28/03/2011 18:47:45

        Ο σεβασμός προς τα μνημεία και τους ναούς ΔΈΝ σταματάει πουθενά.
        Εσύ μου περιγράφεις ΠΡΆΞΕΙΣ και ΈΡΓΑ ανθρώπων, όχι τζαμιών! (πως θα μπορούσες άλλωστε; )
        Διευκρίνησα μάλιστα ότι οι ΆΝΘΡΩΠΟΙ κάνουν τα εγκλήματα και τις σφαγές και ΌΧΙ ΤΑ ΤΖΑΜΙΆ!
        Αν κάποιος δεν μπορεί να καταλάβει ότι ένα ΚΤΊΡΙΟ δέν μπορεί να κάνει σφαγές τότε περιττεύει κάθε συζήτηση.

        Και τι σημαίνει αμοιβαιότητα δηλαδή;

        Η κάθε πράξη κρίνεται ως ορθή ή λάθος.
        Άν η ασέβεια προς τα μνημεία και τους ναούς είναι λάθος αυτό τελείωσε, είναι λάθος!
        Και αφού είναι λάθος ΔΈΝ μπορώ εγώ να συμφωνήσω με κάτι τέτοιο.

        Αν οι μουσουλμανικές χώρες - κάποιες απ αυτές - δεν επιτρέπουν εκκλησίες αυτό είναι σωστό ή λάθος για σένα;
        Για μένα είναι ΛΆΘΟΣ!
        Αφού είναι λάθος τότε ΔΈΝ ΤΟ ΚΆΝΩ πράξη στην χώρα μου επειδή το κάνουν οι υπανάπτυκτοι και φανατικοί.
        Γιατί αν το κάνω τότε θα είναι και εγώ υπανάπτυκτος και φανατικός.

        Όσον αφορά τώρα τώρα την δειλία και την δουλοπρέπεια που γράφεις...
        Στην ασέβεια προς τους τόπους λατρείας θα δείξεις τον δυναμισμό σου ως χώρα και ως Ορθόδοξη χριστιανή;;;
        Αν θέλεις να δείξεις ανδρεία και ελευθερία και πολιτισμό και ανωτερότητα θα το κάνεις στο επίπεδο της πολιτικής, της διπλωματίας, της οικονομίας και στον πόλεμο.
        Εκεί θα τα δείξεις αυτά και όχι γκρεμίζοντας τζαμιά!
        Σιγά την ανδρεία δλδ. τώρα!
        Μήπως να σκάψουμε και τα μουσουλμανικά και εβραϊκά νεκροταφεία;;

        ΜΉΝ τα κάνουμε όλα αχταρμά.
        Υπάρχουν πεδία αντιπαράθεσης ανάμεσα στην Ελλάδα και την Τουρκία όπου έχουμε την δυνατότητα - και ΔΈΝ το κάνουμε δυστυχώς - να επιδείξουμε τις αρετές μας και την ελευθερία μας και την ανεξαρτησία μας και την ανδρεία μας.

        Το πολιτιστικό πεδίο ΔΈΝ ΕΝΔΕΊΚΝΥΤΑΙ για τέτοιες αντιπαραθέσεις και «αντρειοσύνες» της πλάκας.

        Και το ξαναγράφω...

        Τα τζαμιά ΔΈΝ ΣΚΟΤΏΝΟΥΝ!
        Οι άνθρωποι σφάζουν και σκοτώνουν!
        Και πολλές φορές άνθρωποι που σφάζουν και σκοτώνουν βρίσκονταν, βρίσκονται και θα βρίσκονται και μέσα σε Ορθόδοξες Εκκλησίες.
        Τι λές;
        Να τις γκρεμίσουμε;;;

  25. Γιώργος Μεσσηνία avatar
    Γιώργος Μεσσηνία 28/03/2011 18:28:07

    Παρατηρώ πως εξωθούν το κόσμο στο μίσος και την ανθρωποφαγία με προκλητικό τρόπο.
    Πιτσιρικάς είχα επισκευθεί τζαμί στη Κομοτηνή, και μάλιστα κάποιες οικογένειες μουσουλμανικές, μου έκαναν πολύ καλή εντύπωση για τη συμπεριφορά και τη στάση τους.
    Το πρόβλημα λοιπόν δεν είναι οι ..κακοί τάχα μου αλλόθρησκοι, αλλά καποιες κουτοπόνηρες πολιτικές, που διοχετεύουν μονίμως το μίσος και την αγωνία στους πολίτες αυτού του δύσμοιρου κράτους...
    Αγαπάω την ορθόδοξη χριστιανοσύνη, χαίρομαι που είναι κεντρική ''θρησκεία'' στη χώρα μας, αλλά το πρόβλημα εντοπίζεται στο ότι δεν αγαπάνε ούτε την διαφορετικότητα, ούτε την ανεκτικότητα στο πλαίσιο της ανεξιθρησκείας, αλλά στο να πληγεί η χριστιανική συνείδηση του ελληνικού γένους, αρκετοί από τους φορείς της κεντρικής πολιτικής σκηνής.
    Αυτό λίγοι ίσως το κατανοούν, ενώ κάτι παρόμοιο ισχύει για το χιλιοσυζητημένο μεταναστευτικό πρόβλημα.
    Τα έχουν κάνει ''σαλάτα'' και προκειμένου να αποποιηθούν τις ευθύνες τους για την ανοχύρωτη ελληνική πολιτεία, μεταθέτουν εμμέσως πλην σαφώς το ζήτημα σε επίπεδο ''ρατσισμού'' και ξενοφοβικών -και καλά- συνδρόμων των πολιτών, όταν ουδέποτε υπήρξε τέτοιο ζήτημα επί της ουσίας...
    Αυτή την ιστορία με το τζαμί, δεν μπορώ να τη καταλάβω. Θεωρώ πως έχουν χάσει το μπούσουλα οι άνθρωποι, ή απλώς είναι ανόητοι και με τη βούλα, τι άλλο να πιστέψω; (...)

    • A.M. avatar
      A.M. @ Γιώργος Μεσσηνία 28/03/2011 18:58:24

      Με βρίσκεις σύμφωνο.

    • Dora avatar
      Dora @ Γιώργος Μεσσηνία 28/03/2011 19:03:03

      Το οτι σου εκαναν καλη εντυπωση καποιοι απ' τους μουσουλμανους,δεν το κατανοω.Ποιος ειπε οτι δεν υπαρχουν πολυ καλοι ανθρωποι που ειναι μουσουλμανοι????
      Και το οτι μπηκες σε τζαμι καποτε και δεν φωναζαν "θανατος στους απιστους" δεν σημαινει αυτο οτι σε καποια δεδομενη στιγμη,οταν οι καιροι θα ειναι ωριμοι,δεν θα κηρυχθει.Οπως δυστυχως δεν σημαινει οτι οταν οι καιροι το απαιτησουν,ολοι αυτοι οι θαυμασιοι ανθρωποι δεν θα ακολουθησουν τον "προφητη" και τις διδαχες του,για να σωσουν εσενα.
      Αναφερθηκαμε για το τι λεγεται σ'αυτα τα τζαμια οταν οι καιροι το απαιτησουν.Αυτο δεν σημαινει οτι λεγεται καθε μερα και...κυριως στην παρουσια αλλοθρησκων.
      Μην μπερδευουμε ποτε την αριστη φιλοξενια καποιων ευγενικων ανθρωπων με τις πραγματικες προθεσεις του ισλαμ, οταν ερθει η στιγμη.

    • Dora avatar
      Dora @ Γιώργος Μεσσηνία 28/03/2011 19:06:49

      Συμφωνω μαζι σου Γιωργο,στο οτι καποιοι απ' τους φορεις εχουν σκοπο να πληγει η χριστιανικη συνειδηση του λαου,οσο και να επιφερουν την αλλοιωση του πληθυσμου.
      Πνευματικες δυναμεις,αγαπητε, οι αιωνιες πνευματικες δυναμεις.

  26. Greco avatar
    Greco 28/03/2011 18:33:07

    μα ειναι αυτο που λεμε χρονια
    η χρεωκοπια του ελληνικου λαου απτα λαμογια της μεταπολιτευσης οδηγει σε τετοιες δουλικες συμπεριφορες
    Ελα μωρε να αναστηλωσουμε τα τζαμια να κονομησουμε απτους τουρκαλαδες, ελα μωρε να τους δωσουμε τα μισα πετρελαια (για πολεμους ειμαστε τωρα?),ελα μωρε αδερφια ειναι,ελα μωρε να κανουν και καμια επενδυση να χορτασουμε γροσι,μεθαυριο να κουβαληθουν και μερικες χιλιαδες να εχουμε τονωση της ζητησης

    προσωπικα ειμαι τις αποψης να αναστηλωθουν καποια μνημεια που εχουν ιστορικη αξια και τα υπολοιπα μπουλντοζα, και τους μιναρεδες γκρεμισμα
    παλεψαν οι προγονοι μας να διαλυσουν το Μαροκο (οπως ελεγε ο Κοραης το Ελλαντα) και τωρα παμε να ξαναγινουμε

    • A.M. avatar
      A.M. @ Greco 28/03/2011 19:05:14

      Αχταρμά τάκανες.

      Ουδεμία σχέση έχει το «να αναστηλώσουμε ένα τζαμί» με το «να τους δώσουμε τα μισά πετρέλαια»!
      Απολύτως καμμία σχέση!
      Βεβαίως να αναστηλώσουμε όχι ένα αλλά όλα τα τζαμιά!
      και βεβαίως να τσακίσουμε κυριολεκτικά και μεταφορικά κάθε προσπάθεια της τουρκίας να σφετεριστεί έστω και ένα χιλιοστό απ το έδαφός μας, τον αέρα μας και τις θάλασσές μας και τον πλούτο μας!
      Το να αναστηλώνεις τζαμιά και γενικά μνημεία είναι ένδειξη πολιτισμικής ανωτερότητας.
      Το να παραχωρείς όμως κυριαρχικά σου δικαιώματα, τα Ίμια, τον Οτσαλάν, την ανοχή των παραβιάσεων του εναέριου χώρου σου, την μή άσκηση του δικαιώματος επέκτασης των χωρικών σου υδάτων στα 12 ν.μ. αυτά ΝΑΊ! είναι και ΔΟΥΛΟΠΡΈΠΕΙΑ και ΔΕΙΛΊΑ και ανανδρεία, και υποχωρητικότητα και όλα τα κακά της μοίρας σου ως χώρα και ως Έλληνας!
      Όποιος και όποια λοιπόν θέλει να επιδείξει ανδρεία ιδού πεδίον δόξης λαμπρόν!

      Τι σχέση όμως έχει η αναστήλωση, συντήρηση και σεβασμός των πολιτιστικών μνημείων με την υπεράσπιση των κυριαρχικών δικαιωμάτων της Ελλάδας;

      Καμμία απολύτως!

      Μην τα κάνουμε όλα αχταρμά!

      • A.M. avatar
        A.M. @ A.M. 28/03/2011 19:09:06

        Έχει τεράστια διαφορά το
        ΕΓΏ ως χώρα παίρνω μια απόφαση για συντήρηση των μνημείων ΜΟΥ, γιατί αφού τα μνημεία βρίσκονται στην Ελλάδα είναι Ελληνικά και ανήκουν στην Ελλάδα
        με το
        ΜΕ ΑΝΑΓΚΆΖΕΙ η Τουρκία να αναστηλώσω τα μνημεία ΤΗΣ!
        Δεν είναι τούρκικο το τζαμί, ΕΛΛΗΝΙΚΌ είναι, στην ελληνική επικράτεια βρίσκεται.
        Δεν βλέπω εδώ κανέναν εξαναγκασμό από κανέναν.
        Η Ελλάδα αποφάσισε να αναστηλώσει το τζαμί που της ανήκει και μια χαρά έκανε.

        • Dora avatar
          Dora @ A.M. 28/03/2011 19:14:23

          Το τζαμι ειναι του κατακτητη που το εκανε για να δοξασει τον αλλαχ που τον βοηθησε να κατακτησει.
          Το εδαφος ειναι ελληνικο.Η Ελλαδα δεν εχει ισλαμικο παρελθον η πολιτισμο.

        • Dora avatar
          Dora @ A.M. 28/03/2011 19:16:54

          Εαν οντως η Τουρκια δεν αναγκαζει(εγω αλλα συμπερασματα βγαζω)τοτε γιατι αυτη η βιασυνη σε καιρο πεινας για να δοθουν χρηματα εκει,τι στιγμη που συμπατριωτες αυτοκτονουν γιατι δεν εχουν να ταισουν τα παιδια τους? Μπορω να εχω εδω μια απαντηση?

      • Dora avatar
        Dora @ A.M. 28/03/2011 19:09:38

        Α.Μ,λεφτα υπαρχουν για την αναστηλωση των μνημειων των κατακτητων?

        • Dora avatar
          Dora @ Dora 28/03/2011 19:11:58

          Η ποιο συγκεκριμενα,ειναι πολιτισμενο και ορθο να κοβεις συνταξεις 500 ευρω,για να ξοδεψεις εκ. για τεμπλα που θυμιζουν σκλαβια και δουλεια?
          Προσεξε,εγω μιλησα για προτεραιοτητες κι οχι για κατεδαφισεις.

          • A.M. avatar
            A.M. @ Dora 28/03/2011 21:48:04

            Ως προς τις προτεραιότητες θα συμφωνήσω.

  27. Greco avatar
    Greco 28/03/2011 19:56:26

    "Τι σχέση όμως έχει η αναστήλωση, συντήρηση και σεβασμός των πολιτιστικών μνημείων με την υπεράσπιση των κυριαρχικών δικαιωμάτων της Ελλάδας;"

    τεραστια. Οπως γραφει και ο Νταουτογλου "καθε οθωμανικο μνημειο που καταστρεφεται στα Βαλκανια στερει απ την Τουρκια τον ιστορικο ρολο που πρεπει και οφειλει να εχει στην περιοχη".

    Τα μνημεια και οι μουσουλμανικες μειονοτητες αποτελουν σταθερα της τουρκικης εξωτερικης πολιτικης πλεον
    Ξερεις η πολισμικη επιρροη ειναι απτα πιο δυνατα οπλα πολιτικης και πλεον στα πλαισια της παγκοσμιοποιησης γινεται ακομα πιο δυνατο
    Βεβαια ενω ο ελληνικος λαος οδηγειται στη μεταναστευση και την ανεργια, καποιοι βρηκαν τη καταλληλοτερη στιγμη να θεσουν αναλογα ζητηματα...

    • A.M. avatar
      A.M. @ Greco 28/03/2011 21:53:43

      «Βεβαια ενω ο ελληνικος λαος οδηγειται στη μεταναστευση και την ανεργια, καποιοι βρηκαν τη καταλληλοτερη στιγμη να θεσουν αναλογα ζητηματα…»

      Αυτό ξαναπές το!

      Όσο για το λέει ο Νταβούτογλου και ο κάθε Νταβούτογλου εμένα με αφήνει αδιάφορο.
      Κρίνω τα πράγματα και τις καταστάσεις αυτόνομα και ανεξάρτητα απ τις απόψεις άλλων και εάν μέν τις κατατάξω στις «ορθώς» τότε τις αποδέχομαι και τις κάνω πράξη αν δε στις «λάθος» τότε δεν τις αποδέχομαι σε καμμία περίπτωση.
      Και αυτό άσχετα με το ποιός είναι αυτός που έχει διαφορετική από μένα άποψη.
      Ο καθένας με βάση τις δικές του αρχές κρίνει, αποφασίζει και ενεργεί
      και όχι με τις αρχές, τις απόψεις, τα πιστεύω και τα συμφέροντα των άλλων,
      όσο ειδήμονες και εάν είναι οι άλλοι.

  28. Alexandroupoli online avatar
    Alexandroupoli online 29/03/2011 04:03:13

    To συγκεκριμένο κτίριο του οποίου η επίσημη ονομασία είναι Μεγάλο Τέμενος δεν λειτούργησε ποτέ ως τζαμί μετά την απελευθέρωση της Θράκης και ούτε πρόκειται να λειτουργήσει ως τζαμί. Εξάλλου και η μουσουλμανική μειονότητα της περιοχής ποτέ δεν ζήτησε να λειτουργήσει ως τζαμί.

    Είναι ένα ιστορικό μνημείο του 1420 που ανήκει στο Υπουργείο Πολιτισμού και προστατεύεται από το ελληνικό κράτος γιατί είναι το πρώτο τέμενος που κατασκευάστηκε από τους οθωμανούς σε ευρωπαϊκό έδαφος και θεωρείται ένα από τα αρχαιότερα, μεγαλύτερα και πλέον αξιόλογα μωαμεθανικά κτίσματα στην Ευρώπη, λόγω της παλαιότητας, του όγκου του, του θαυμάσιου διάκοσμου και των μοναδικών στην ισλαμική τέχνη παραστάσεων και τοιχογραφιών.

    Το μεγάλης αρχιτεκτονικής αξίας ιστορικό αυτό μνημείο με την πάροδο του χρόνου έχει υποστεί σημαντική υποβάθμιση και παρά τις κάποιες σωστικές εργασίες, πολλοί υποστηρίζουν ότι βρίσκεται προ της κατάρρευσης.

    Αυτά απλά για ενημέρωση και για να μην δημιουργούνται λανθασμένες εντυπώσεις γιατί άλλο το "Λεφτά υπάρχουν για τζαμιά" και άλλο το "Λεφτά υπάρχουν για ιστορικά μνημεία" και τα όσα γράφουν οι τούρκικες εφημερίδες περί ένδειξης καλής θέλησης και συμφωνιών είναι για εσωτερική κατανάλωση και προπαγάνδα.

    Τώρα, το αν μέσω οικονομικής κρίσης το ποσόν θεωρείται υπερβολικό και το ότι υπάρχουν και άλλες προτεραιότητες είναι θέμα συζήτησης, αλλά και από την άλλη να το αφήσουμε να γκρεμιστεί είναι κρίμα.

    Για την ιστορία του Μεγάλου Τεμένους όπως και των άλλων ιστορικών μνημείων του Έβρου μπορείτε να διαβάσετε στο:
    http://alexpolisonline.blogspot.com/2009/08/blog-post_6886.html

  29. Παντελής avatar
    Παντελής 29/03/2011 08:14:28

    Αυτό το τζαμί που εικονίζεται εδώ, δεν είναι του Διδυμοτείχου. Στο Διδυμότειχο υπάρχει άλλο τζαμί για τις θρησκευτικές ανάγκες των Μουσουλμάνων. Το τέμενος Βαγιαζίτ είναι ιστορικό μνημείο και αξίζει να αξοποιηθεί για λόγους ιστορικούς και τουριστικούς... Με τη λογική οριοσμένων έξαλλων θα έπρεπε και οι Τούρκοι να γκρεμίσουν τα χριστιανικά μνημεία της Κωνσταντινούπολης. Βέβαια είναι αλήθεια πως έχουν καταστρέψει πάμπολλα βυζαντικά μνημεία, αλλά καλό είναι να μην τους ακολουθήσουμε στους δικούς τους βαρβαρισμούς