#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
17/01/2014 09:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Λευκές» και «έγχρωμες» εβδομάδες



Οι υπανάπτυκτοι πολεμούν και λοιδορούν το νέο –υπό εξέταση- θεσμό της «λευκής» εβδομάδας, ο οποίος έχει εφαρμοστεί με επιτυχία στη Βόρεια Ευρώπη, αλλά και στον Καναδά, χώρες με ακριβώς ίδιες κλιματολογικές συνθήκες με τη δική μας.

Μπορεί αντί για σκι να μαζέψουμε χόρτα, αλλά τον αέρα του βουνού θα τον πάρουμε.

Το μόνο σοβαρό επιχείρημα για την καθιέρωση αυτής της εβδομάδας, είναι να γλιτώσουν τα παιδιά επιπλέον 4 ημέρες από το υπάρχον εκπαιδευτικό σύστημα. Αν τα σχολεία γίνονταν «αλληλοδιδακτικά» για μια εβδομάδα και οι εκπαιδευτικοί στέλνονταν για ψυχανάλυση, τότε θα είχε πραγματικό νόημα.

Διαφορετικά, είτε «φυτά» βγουν ή «μοσχάρια»  από το σχολειό, μικρή σημασία έχει.

Όμως πλην των ξενοδόχων, έχουν και άλλοι κλάδοι αιτήματα και έτσι θα βγει ένα ολοκληρωμένο σχέδιο έως τις Ευρωεκλογές.

Της «λευκής» θα έχει προηγηθεί η «κίτρινη» εβδομάδα, όπου θα καταναλώνουμε μόνο τυριά, προς τόνωση της κτηνοτροφίας.

Τα βράδια της κίτρινης εβδομάδας θα είναι «κόκκινα»: θα πίνουμε ντόπιο κρασί, εγχώριων εταιριών με εξαγωγικό χαρακτήρα.

Η καθιέρωση της «ροζ» εβδομάδας θα αργήσει για λόγους ισότητας των δύο φύλων (μέχρι να βγει στην αγορά και το γυναικείο βιάγκρα).

Οι κρεοπώλες επίσης, διαμαρτύρονταν πάντα για πτώση του τζίρου τη Σαρακοστή. Ας θεσπίσουμε λοιπόν μια Τσικνο-εβδομάδα, αντί για μια Τσικνοπέμπτη, που όσο και να φάμε, δεν ισοφαρίζεται η χασούρα.

Κατά τη διάρκεια της μεγάλης Εβδομάδας και προς τόνωση της ακτοπλοΐας, θα κόβουμε βόλτες στο Αιγαίο χωρίς προορισμό, μόνο με επιστροφή: «Τήνο, Νάξο κι Αμοργό, για χατίρι σου εγώ».

Παρατηρούμε πτώση της κίνησης στα εθνικά οδικά δίκτυα και την Αττική Οδό; Κανονίζουμε ένα Σαββατοκύριακο να κυκλοφορήσουν όλα τα ανασφάλιστα και με κατατεθειμένες πινακίδες οχήματα, προς ενίσχυση του κεφαλαίου κίνησης των Κοινοπραξιών.

Δεν υπάρχει αρκετό σκραπ, μετά τις επιχειρήσεις-σκούπα του Δένδια; Να βγούμε με τα ΙΧ να μαζέψουμε.

Διαπιστώνουμε συνωστισμό στις φυλακές;

Μεριμνούμε σε μια τροπολογία, για την καινοτόμο εβδομάδα “free to go”.

Για όλα υπάρχουν λύσεις. Η «μάζα» υπάρχει για να ικανοποιεί κάθε κουτοπόνηρη σκέψη.

Μ.Ο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Διηνεκης avatar
    Διηνεκης 17/01/2014 09:14:14

    Μικρέ Ο. Να ´σαι καλά με το σατυριστικο χιούμορ σου, που τα σκέφτεσαι βρε παιδι μου!!!!!!!!!!!!

    • M.O. avatar
      M.O. @ Διηνεκης 17/01/2014 14:48:07

      Στο μπαλκόνι, λίγο πριν πέσω. Να 'σαι καλά Διηνέκη, σε ευχαριστώ

  2. occultist avatar
    occultist 17/01/2014 09:51:57

    Βρε παιδιά, ξέρουμαι ποιος εισηγήθηκε αυτή την τόοοοσο εκθαμβωτική πρόταση;; Διορισμένος είναι ή αιρετός;; Για να μη φασκελώνουμε στον βρόντο.
    Ψωμί δεν έχουμε να φάμε, ραπανάκια για την όρεξη.

    • Μεγάλη Ώρα avatar
      Μεγάλη Ώρα @ occultist 17/01/2014 11:53:49

      Μα έτσι πρέπει. Πρώτα μας σερβίρονται τα ραπανάκια κι ύστερα βλέπουμε. Θα έρθει σύντομα η ανάπτυξη και θα μας ...μαγειρέψει.

    • M.O. avatar
      M.O. @ occultist 17/01/2014 14:50:33

      Στο μέλλον θα ερίζουν πολλοί για την πατρότητα της φαεινής ιδέας

  3. Μανιάτης avatar
    Μανιάτης 17/01/2014 09:52:41

    "Η «μάζα» υπάρχει για να ικανοποιεί κάθε κουτοπόνηρη σκέψη."
    Καταπληκτικό!!!
    Στη Β. Ευρώπη που ισχύει το μέτρο των χειμερινών σχολικών διακοπών δεν υπάρχουν διακοπές το Πάσχα. Τα σχολεία κλείνουν μόνο τη Μ. Παρασκευή και τη Δευτέρα του Πάσχα.

    • M.O. avatar
      M.O. @ Μανιάτης 17/01/2014 14:53:09

      Άρα αν αυτοί αντιγράψουν εμάς θα κερδίσουν 4 μέρες ξεκούρασης. Σε ευχαριστώ για τα καλά λόγια

  4. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 17/01/2014 09:53:55

    Εβδομάδα για να μαζέψουμε χόρτα! Ναι , αυτό ταιριάζει και στην Ελληνική παράδοση , και στην ελληνική πραγματικότητα, όχι...εβδομάδες σκί!

    Θυμάμαι πριν απο ** χρόνια (ο αριθμός λογοκρίνεται) όταν πρωτοέκανα σκι στην Ελλάδα , ανεβαίνοντας το βουνό με τα σκί στον ώμο βέβαια , προσπαθούσαμε να εξηγήσουμε στους χωρικούς που συναντούσαμε ..τι είναι αυτά τα βαρελόξυλα!!

    Και τώρα παρακαλώ που μπορώ να κλείσω μια ρόζ εβδομάδα με την κυρία στο κεντρο της φώτο??

  5. θηραία avatar
    θηραία 17/01/2014 10:02:36

    Στο ΑΣΕΠ προστίθεται κωδικός υψηλής μοριοδότησης για γνώστες σκι.
    Οι πρωταθλητές χόκευ επί πάγου προσλαμβάνονται στο δημόσιο μόνο μέ δίπλωμα δημοτικού.

  6. άλαλα και μπάλαλα avatar
    άλαλα και μπάλαλα 17/01/2014 11:02:28

    χαχα. Όλοι με δίπλωμα δημοτικού οι διοικούντες. Μην κοιτάτε που αγόρασε αργότερα ο μπαμπάς και μερικά πτυχία ξένων Πανεπιστημίων!

  7. Η πτήση του Ίκαρου avatar
    Η πτήση του Ίκαρου 17/01/2014 14:12:18

    Δώστε στον κόσμο ελεύθερο χρόνο!! 2.000.000 άνεργοι και άλλοι τόσοι απλήρωτοι εργαζόμενοι, περιμένουν με ανυπομονησία να πάνε για σκι.

  8. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 17/01/2014 15:36:40

    Φίλε Μ.Οδυσσέα,ἐξαιρετικός ὅπως πάντα.
    Ἐκείνη τήν κόκκινη ἐβδομάδα μποροῦμε νά τήν ἐπεκτείνουμε κατά μερικούς μῆνες τό χρόνο;

  9. Δήμητρα avatar
    Δήμητρα 17/01/2014 20:14:15

    Λευκές νύχτες , λευκές μέρες, λευκές βδομάδες ....όλα λευκά .... κι η μαυρίλα που έχουν απλώσει παντού δεν είναι ορατή γιατί δεν θέλουν να την δουν .... Αναρωτιώμαστε, αν πίνουν και τί πίνουν;

    ΥΓ: "..... ο οποίος έχει εφαρμοστεί με επιτυχία στη Βόρεια Ευρώπη, αλλά και στον Καναδά, χώρες με ακριβώς ίδιες κλιματολογικές συνθήκες με τη δική μας...." : Έχουμε ακριβώς (!!!!) τις ίδιες κλιματολογικές συνθήκες και ΟΧΙ ΜΟΝΟ !!! : οικονομία, κοινωνικές παροχές -π.χ. παιδεία και σύστημα υγείας, φορ/γία, μισθούς, επιδόματα κοινωνικά και προνοίας .... τιμές προϊόντων & παροχών υπηρεσιών, βιοτικό επίπεδο κ.τ.λ. ....) με Καναδά (.....) & Β.Ευρώπη : Σκανδιναβικές χώρες (ισχυρές οικονομίες βλ. "ψαροχώρι σολωμών κ.α. " εμείς αντίστοιχη ευλογημένη ελιά και άλλα πολλά ευλογημένα προϊόντα..., (Νορβηγία προ ετών φτωχοί Σκανδιναβίας και μετά... πετρέλαια .......), BENELUX, χώρες Βαλτικής , Γερμανία ,Βρεττανία κλπ, και πού γελούν; Εκτός κι αν οι ιθύνοντες αναφέρονται στους εαυτούς τους (με υψηλά εισ/τα ....) & άλλους κ.κ. ημεδαπούς που μετακινούνται σ'αυτές και όχι μονο χώρες και νοιώθουν Β. Ευρωπαίοι .... Πόσα ακόμα τους λείπουν για να μας τρελάνουν; Δεν προσγειώνονται στην πραγματκότητα αφού δραπετεύσουν από την εικονική πραγματικότητα που ζουν ;

  10. δημης avatar