#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
13/04/2010 23:44
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Λαϊκό Ομόλογο



Εδώ και αρκετούς μήνες, πολύ πριν φτάσουμε στην περίφημη συμφωνία των Βρυξελλών, δηλαδή εκεί που το ΔΝΤ πάτησε πόδι σε ευρωπαϊκά προνόμια και άνοιξε ο δρόμος για την καταδυνάστευση της ελληνικής οικονομίας, υπήρχε ένα σενάριο που πολλοί υποστήριζαν. Ήταν μια πρόταση που την έκαναν σοβαροί οικονομολόγοι, όχι αυτοί που έχουν σχέσεις με τις τράπεζες ή την κυβέρνηση.

Η πρόταση αυτή έκανε λόγο για ένα λαϊκό ομόλογο με ένα επιτόκιο της τάξης του 4% ή το πολύ 5% το οποίο θα έβγαζε η Ελλάδα και θα το πουλούσε στους Έλληνες. Με τον τρόπο αυτό θα μπορούσε να δανειστεί καμιά δεκαριά δις ευρώ και δεν θα φτάναμε στο σημερινό αδιέξοδο. Παράλληλα, οι κερδοσκόποι των αγορών δεν θα μπορούσαν να παίξουν με την ανάγκη της χώρας για άμεσο δανεισμό και θα διατηρούσαν χαμηλά τα spreads.

Από την άλλη, όσοι συμμετείχαν στην έκδοση του ομολόγου θα είχαν δύο οφέλη: Αφενός πολύ καλές αποδόσεις που δεν βρίσκεις σε καμιά τράπεζα και κανέναν καταθετικό λογαριασμό. Αφετέρου, θα υπήρχε το ηθικό κέρδος, η προσφορά στην πατρίδα ώστε να μην τρέχει στους ξένους για να δανειστεί.

Ποιοι θα μπορούσαν να πάρουν μέρος στην έκδοση των ομολόγων; Μα όλοι όσοι έχουν κάποια χρήματα κατατεθειμένα και «παγωμένα» σε κάποιο λογαριασμό τράπεζας, όσοι έχουν ποντάρει στο Χρηματιστήριο και περιμένουν μήπως αυτό ξεκολλήσει αλλά και εκείνοι που τα έχουν κρύψει στα… σεντούκια τους επειδή φοβούνται τη φορολογία.

Θα μπορούσαν επίσης να επαναπατριστούν κεφάλαια από ξένες τράπεζες και να κατευθυνθούν προς αυτό το λαϊκό ομόλογο κάνοντας η κυβέρνηση το απλό: Φορολογώντας τα χρήματα με μικρούς συντελεστές, αναστέλλοντας το πόθεν έσχες για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα με αντάλλαγμα να διατηρήσουν τα ομόλογα στο χαρτοφυλάκιό τους μέχρι τη λήξη τους.

Είναι τόσο δύσκολο να το σκεφτεί κανείς; Μάλλον όχι αφού και πρωτοετής φοιτητής στην ΑΣΟΕΕ θα το πρότεινε λέγοντας ότι με μια καλή απόδοση και χωρίς υπερβολικές φορολογήσεις θα μπορούσε να τραβήξει την προσοχή του κόσμου.

Γιατί δεν το έκανε η κυβέρνηση μέχρι τώρα, αν και πληροφορούμαστε ότι σχεδιάζει να βγάλει σύντομα λαϊκό ομόλογο; Η απάντηση δεν είναι εύκολη. Κάποιοι ίσως πουν ότι είναι ανίκανη ή άτολμη και δεν θα έχουν άδικο.

Ίσως, όμως, να μην το έκανε γιατί θίγονται τα συμφέροντα του… κράτους των τραπεζών. Φανταστείτε να έφευγαν οι καταθέσεις από τα ταμεία τους.

Ότι και να συνέβη, σημασία έχει ότι η Ελλάδα έχει πληρώσει ακριβά τον μέχρι σήμερα δανεισμό από τους ξένους και τώρα πάει φουλ για ΔΝΤ.

Τα συμπεράσματα δικά σας…

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Βρασίδας avatar
    Βρασίδας 13/04/2010 23:50:16

    Φοβήθηκαν ότι θα στεγνώσουν οι τράπεζες από ρευστό! Όταν είδαν ότι ο κόσμος τα σήκωσε και τα έβαλε σε θυρίδες ... το ξανασκέφτηκαν.
    Σου λέει χαμένα για χαμένα είναι... δεν τους τα παίρνουμε μέσω ομολόγου;
    Κλασική περίπτωση που η κυβέρνηση ακολουθεί, αντί να ηγείται.

  2. Greenhorses avatar
    Greenhorses 14/04/2010 00:50:59

    Θα μπορούσε να γίνει και αυτό ελεγχόμενα.

  3. Αγανάκτηση avatar
    Αγανάκτηση 14/04/2010 00:56:33

    Το λαϊκό ομόλογο θα "έσκιζε" εαν εφαρμοζόταν.

    Αλλά θέλει ηγέτες με όρχεις που θα τα βάλουν με το ντόπιο και ξένο κατεστημένο. Το κακό είναι ότι αυτοί μας έχουν εκλείψει προ πολλού...

  4. nasos avatar
    nasos 14/04/2010 01:09:49

    http://www.politis-gr.com/?p=1381

    • Orestios avatar
      Orestios @ nasos 14/04/2010 01:29:20

      Οι κακοί κερδοσκόποι φταίνε.

  5. pringips avatar
    pringips 14/04/2010 02:13:38

    Καλή ιδέα μου φαινόταν και εμένα αλλά στην πράξη μάλλον δεν μπορεί να εφαρμοστεί.
    Σκέψου: στις τράπεζες υπάρχουν καταθέσεις (στα χαρτιά) περίπου 250δις. Από αυτές πραγματικά πόσα χρήματα είναι διαθέσιμα; Άντε να είναι 10% δηλαδή 25δις.
    Βγαίνει λοιπόν το κράτος με το λαϊκό ομόλογο ζητώντας ζεστό χρήμα. Πάνε οι καταθέτες και σηκώνουν 25δις και τα δίνουν στα ομόλογα του κράτους. Τι μένει στις τράπεζες σε ρευστό; σχεδόν τίποτα. Καταρρέουν δυο τρεις τράπεζες και μαζί τους παίρνουν και το κράτος.

    Δεν ξέρω αν υπάρχει αντίλογος ή κάνω λάθος στα παραπάνω. Ένας περισσότερο πληροφορημένος ας σχολιάσει.

  6. panos avatar
    panos 14/04/2010 02:19:25

    παιδεια ν σας ρωτισω την απλουστερη απο ολα σκεψη?μηπως σιγα σιγα δεν κανει να εχουμε ρευστο?κ οχι μονοσ την κατα γωνατησμενη απο ολους μας ελλαδα αλλα μηπως ολο αυτο ειδη υπαρχει γυρω μας? κ οποιος εχει φιλους κ γνω στους εξω μαλλων το ξερει.

  7. panos avatar
    panos 14/04/2010 02:25:22

    οποτε συνεχηζωντας την θεωρια συνωμοσιας που υπαρχι στο μυαλο μου,λεω μηπως , μηπως ο καραμανλης, σεβομενος το ονομα του,κ την παραδωση του δεν μπορεσε ν παρει αυτα που η νεα ταξη οριζε?

    • paratiritis2000 avatar
      paratiritis2000 @ panos 14/04/2010 02:49:06

      panos, δοκιμασε αυτα:

      http://www.mozilla.com/el/

      Greek spellchecking dictionary 0.8.3
      https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/3439

  8. vassilis avatar
    vassilis 14/04/2010 09:11:11

    Οι τραπεζες μπορουν να δανειστουν απο την ΕΚΤ με χαμηλο επιτοκιο.Δεν προχωρησαν σε εσωτερικο δανεισμο με την εκδοση ομολογου γιατι κερδιζουν πολυ περισσοτερα οσο δανειζετε η κυβερνηση με υψηλα επιτοκια και πληρωνει ο πολιτης.Εξ αλλου αν ηθελε η κυβερνηση να ελεγξει το ποθεν εσχες των στελεχων στις πολεοδομιες,δασαρχειων,ασφαλιστικων ταμειων,ΟΤΑ κ.λθα ειχε λυσει το δημοσιονομικο προβλημα της χωρας αμεσα.

  9. Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ avatar
    Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ 14/04/2010 11:58:39

    Χμ,
    απορώ γιατί δεν έδωσε κανείς την κανονική απάντηση:

    Γιατί το απαγορεύει η Νομισματική και Οικονομική Ένωση... ΤΟΣΟ ΑΠΛΑ! Έχει ειπωθεί σε διάφορα ΜΜΕ, και έχει δοθεί ξανά και ξανά η ίδια απάντηση. Αν κάποιος με αμφισβητεί μπορεί να το ψάξει

    ΠΡΑΓΜΑΤΙ θα είχαμε λύσει τρομερά προβλήματα. Έχουμε ρευστό! Έχουν ορισμένοι άνθρωποι στην Ελλάδα. Και εγώ που δεν έχω :) θα αγόραζα αντί να τα βάλω στην τράπεζα...
    Αλλά η Ε.Ε. (a.k.a. πανάκεια για όλα μας τα προβλήματα μας το απαγορεύει)

    Πώς νομίζετε ότι αναχρηματοδοτεί η Ιαπωνία το ΤΕΡΑΣΤΙΟ δημοσιονομικό της έλλειμμα? Με ΕΘΝΙΚΑ ΟΜΟΛΟΓΑ.

    Θα ήταν όμως ωραία ρε γαμώτο... ΚΑΙ θα κερδίζαμε και θα νιώθαμε ότι βοηθάμε, και θα νιώθαμε ότι αποκρούουμε τους κυρίους με τα hedge funds που κερδοσκοπούν εις βάρος της χώρας μας.Πιο ...τερπνόν μετά ωφελίμου δεν μπορώ να φανταστώ σε πατριωτικο-λαικο-οικονομικό επιπεδο :P

    Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ

  10. ΟΔΥΣΣΕΑΣ avatar
    ΟΔΥΣΣΕΑΣ 14/04/2010 12:38:56

    Με το λαϊκό ομόλογο θα έβγαζαν λεφτά οι πολλοί.
    Τώρα θα βγάλουν οι λίγοι. Το κράτος θα δανειστεί ούτως ή άλλως. Από ποιους είναι επιλογή.
    Η αυστηρή εφαρμογή του πόθεν έσχες θα οδηγούσε το πολιτικό σύστημα σε κατάρρευση