#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
20/03/2011 08:32
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Λαφαζάνης υπέρ ενός «νέου μπολσεβικισμού»



Ηγετική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Παναγιώτης Λαφαζάνης στην Πανελλαδική Σύσκεψη του Αριστερού Ρεύματος  του Συνασπισμού, το οποίο δραστηριοποιείται πολύ έντονα  τελευταία, ειδικά μέσω του «Αριστερού Βήματος» και της «Επιτροπής Λογιστικού Χρέους».

 

Ο Παναγιώτης Λαφαζάνης με την ομιλία του,  αλλά και συνολικά  το Αριστερό Ρεύμα μέσω και κειμένου που κυκλοφόρησε,  διαφοροποιείται πλέον ανοιχτά σε αρκετά θέματα από την ηγεσία του Συνασπισμού. Εχθές ζήτησε «νέο μπολσεβικισμό» και μίλησε για την ανάγκη να γραφτεί ένα νέο μεγάλο έργο, αντίστοιχο του «Κεφαλαίου»  του Μαρξ που θα απαντά «στο περιεχόμενο του σοσιαλισμού στην εποχή μας και στη στρατηγική μετάβασης».

Ο Παναγιώτης Λαφαζάνης ζητά επίσης έξοδο από την Ευρωζώνη και το ΝΑΤΟ, διαφοροποιούμενος  από το ΚΚΕ κυρίως στο ότι ζητά αριστερή σοσιαλιστική κυβέρνηση και έξοδο από την Ευρωζώνη τώρα.

Ζήτησε επίσης (κάτι που μάλλον θα εκνεύρισε τον Αλέξη Τσίπρα, αλλά δεν  ήταν το μόνο) «να προωθηθούν άμεσα διεργασίες κοινής δράσης, διαλόγου και συνεργασίας ανάμεσα στο ΣΥΡΙΖΑ και την ΑΝΤΑΡΣΥΑ πάνω σε ριζοσπαστικές κατευθύνσεις και σε ένα ριζοσπαστικό εναλλακτικό πρόγραμμα».

Σε περίπτωση που αυτό δεν γίνει δεκτό, κάποιοι στο περιβάλλον του Παναγιώτη Λαφαζάνη  συζητούν ακόμα και για συνεργασία του Αριστερού Ρεύματος με την ΑΝΤΑΡΣΥΑ και ηγέτη τον ίδιο, καθώς αρκετοί στο περιβάλλον αυτό βρίσκουν τον Τσίπρα «αρκετά δεξιό» και πολύ «φιλοευρωπαϊστή».

Στο κείμενο τους καταλήγουν λέγοντας ότι: "Είτε η ριζοσπαστική Αριστερά θα μπορέσει να ανοίξει άμεσα νέους προοδευτικούς δρόμους  σοσιαλιστικής προοπτικής ή η Ελλάδα θα γνωρίσει μια απίστευτη ερείπωση και ο ελληνικός λαός μια μεγάλη εκθεμελίωση , ενώ η Αριστερά η ίδια θα απειληθεί με μια ιστορική ήττα, που μπορεί να στοιχίσει και την ύπαρξή της"!

Αριστερόχειρ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. DIAVGASI avatar
    DIAVGASI 20/03/2011 09:33:49

    ΤΑ ΠΟΛΙΤΙΚΑ ΚΟΜΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΟΥ..... ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΧΑΘΕΙ Η ΜΠΑΛΑ ΑΠΛΩΣ, ΑΛΛΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΙΑ, ΑΚΡΑΔΑΝΤΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΗΡΞΕ ΠΟΤΕ ΜΠΑΛΑ!!!

  2. βαγόνι avatar
    βαγόνι 20/03/2011 09:52:30

    Φυγή προς τα μπρός!
    'Ολα αυτά θα είχαν τη σημασία και το βάρος τους πολλές,μα
    πολλές,δεκαετίες πρίν. Τώρα ακούγονται περίπου γραφικά.
    Την ελληνική αριστερά την βύθισε καίρια η σταλινική της
    κατεύθυνση και οι άστοχες επιλογές της, πολλές,μα πολλές,
    δεκαετίες πρίν.
    Στην πράξη, δεν υπήρξε ποτέ επαναστατική....και το ξέρουν!
    Τώρα, ο κοσμάκης ψάχνει "έξοδο ασφαλείας" και τούτοι οι
    λόγοι έρχονται απο το μακρινό παρελθόν. Δυστυχώς!

    • Αντιδωρος avatar
      Αντιδωρος @ βαγόνι 20/03/2011 12:32:33

      πολυ, μα πολυ σωστος

    • man8os avatar
      man8os @ βαγόνι 20/03/2011 12:34:17

      Και αυτοι οι λογοι ειναι επικυνδινες προτροπες που αν εφαρμοστουν θα μας φερουν σε μια δευτερη σκλαβια.
      Θελετε να ζειτε σκλαβοι, χωρις κανενα δικαιωμα, με κινδυνο γρηγορου και αμεσου θανατου? Ακολουθηστε αυτα τα διδαγματα.
      Εγω παντως δεν μπορω να καταλαβω, πως σοβαροφανεις ανθρωποι σαν τον Λαφαζανη, λενε τετοιες αηδιες. Εαν εχει πληρωθει απο τη ΜΙΤ τουλαχιστον ας παραιτηθει απο το αξιωμα του. Και φυσικα τετοια χρηματα δεν βρισκονται σε εναν ελεγχο ποθεν εσχες...

  3. Rote Phane avatar
    Rote Phane 20/03/2011 10:05:57

    Ποιος σε σερνει βαγονι;

    • βαγόνι avatar
      βαγόνι @ Rote Phane 20/03/2011 10:35:41

      Το κενό της νύχτας!

  4. SPYROS T. avatar
    SPYROS T. 20/03/2011 10:08:27

    Τί έχουν τα έρμα και ψοφούν......

  5. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 20/03/2011 10:28:54

    «που μπορεί να στοιχίσει και την ύπαρξή της»

    Αμήν και πότε να τελειώνουμε με τις γραφικότητες.

  6. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 20/03/2011 10:29:44

    Πάαλι εμφύτευση ξένων προτύπων;
    Έλεος πρωί πρωί !!!

    • Κάποιος avatar
      Κάποιος @ αλλενάκι 20/03/2011 12:20:23

      Ο ελληνικός πολιτισμός έχει σταματήσει να παράγει δικά του πρότυπα περισσότερο από 2 χιλιετίες.
      Το Σύνταγμα μας, η δικαιοσύνη, ο στρατός, η εκπαίδευση, η αρχιτεκτονική κ.α, είναι θεμελιωμένα σε ξένα πρότυπα.

      • man8os avatar
        man8os @ Κάποιος 20/03/2011 12:30:49

        Αυτο μπορουμε να το αντιμετωπισουμε, εαν θελουμε.

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ Κάποιος 20/03/2011 13:09:23

        Έχει συνέχεια ο Ελληνικός πολιτισμός.
        Αλλά τι σχέση έχει ο πολιτισμός, και δη ο συνεχής Ελληνικός, με τον "μπολσεβικισμό";
        Αυτός δεν ήταν πολιτισμός. Ήταν πολιτική εφαρμογή μιας οικονομικής θεωρίας, και δη με μεγάλα διαστήματα άσκησης εσωτερικής βίας και πείνας, βλέπε Ουκρανία.

        Αυτά δεν τα λέει ούτε το ΚΚΕ στην τελική...

        Αλλά ας συζητήσουμε στη βάση ότι πράγματι εδώ θεμελιώθηκαν ξένα πρότυπα μετά το 1821. Δεν το αμφισβητώ.

        Θέλει κάποιος να χαράξει οικονομία βάσει μιας οικονομικής θεωρίας, της μαρξιστικής εν προκειμένω, προσαρμοσμένης για το σήμερα;
        Καλώς.
        Δεν έχω πρόβλημα. Εργαλείο είναι η οικονομία.
        Αυτό είναι όμως ένα θέμα και είναι άλλο θέμα η μετά-χωση στο σήμερα συγκεντρωτικών απολιθωμάτων.

        Και να μας αποδείξει πως σε μια Ελλάδα, που θα έπρεπε να είναι το Μέγα της Θαλάσσης Κράτος, θα ευδοκιμήσουν μοντέλα που επινοήθηκαν για κράτη αποκομμένα από τη θάλασσα, κλιματολογικά και μορφολογικά πολύ διαφορετικά από το δικό μας.
        Μην υποτιμάς το ρόλο που παίζει ο κλιματικός, γεωγραφικός παράγοντας και η θέση μιας χώρας στο χάρτη στην επιτυχία εφαρμογής του ενός ή του άλλου πολιτικού μοντέλου.

        Η κατάρρευση του μοντέλου άλλωστε σε μια χώρα με τόσους πλουτοπαραγωγικούς πόρους αλλά και με το πληθυσμιακό πλεονέκτημα της Ρωσίας, είναι ένας αρνητικός παράγοντας, που καθιστά τον "μπολσεβικισμό" παράδειγμα προς αποφυγή.

        Άκου μπολσεβικισμός...

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ Κάποιος 20/03/2011 13:14:20

        Το σύνταγμα, ο στρατός, η εκπαίδευση, η αρχιτεκτονική, έχουν ξένα πρότυπα, δυτικά εννοείς.
        Αυτά τα δυτικά πρότυπα έχουν ενσωματώσει μεγάλο τμήμα του αρχαίου ελληνικού πολιτισμού στο διαφωτισμό, έτσι αποκαθίσταται θαυμάσια η συνέχεια, και επιστρέφουν πάλι σε μας, όπου ανήκουν.
        Αλλά αυτό είναι άλλης τάξης συζήτηση.

        • Κάποιος avatar
          Κάποιος @ αλλενάκι 20/03/2011 23:19:43

          Στους πολιτισμούς φυσικά υπάρχουν τα δάνεια και τα αντιδάνεια, αλλά στο συγκεκριμένο θέμα εννοούσα ότι ως νέος ελληνισμός δεν έχουμε παραγάγει δικά μας πρότυπα, αλλά υιοθετούμε κυρίως αντίστοιχα δυτικοευρωπαϊκά.
          Δεν ξέρω ειλικρινά αν θα μπορούσε ή αν θα ταίριαζε να εφαρμοστεί ποτέ ένα μαρξιστικό -λενινιστικό μοντέλο στην χώρα μας.
          Το μωσαϊκό της ελληνικής κοινωνίας είναι τόσο ετερογενές ιδεολογικά και πολιτιστικά, ώστε αμφιβάλλω αν θα μπορούσε να βρεθεί εύκολα ένας κοινός "τόπος" που θα τους εκφράζει και θα τους ικανοποιεί όλους.

          Πιστεύω και το γράφω για πολλοστή φορά, ότι μόνο μέσω ενός ευρύτερου δημόσιου πολιτικού και κοινωνικού διαλόγου με όλες τις κοινωνικές και επαγγελματικές ομάδες χωρίς ιδεολογικές προκαταλήψεις και κομματικές αγκυλώσεις μπορεί να προκύψει μια λύση ευρέως αποδεκτή που θα οδηγήσει στην σύναψη ενός κοινωνικού συμβολαίου και μιας ευρείας πολιτικής συναίνεσης με στόχο το κοινό καλό της κοινωνίας και της πατρίδας μας.

  7. vasileios avatar
    vasileios 20/03/2011 11:37:32

    Σας αρέσει δεν σας αρέσει η μόνη λύση για να μην πούμε το ψωμί ψωμάκι είναι η σχεδιασμένη σοσιαλιστική οικονομία έτσι όπως την περιέγραψαν ο Μαρξ, ο Ενγκελς και Λένιν. Αυτή την οικονομία δεν την εφάρμοσαν ποτέ οι σοβιετικοί.

    • juliet avatar
      juliet @ vasileios 20/03/2011 13:25:53

      '@Vasileios
      Χαρίλαος Φλωράκης:
      Η Σοβιετική Ενωση δεν κατέρρευσε,ανατράπηκε.Σήμερα δεν υπάρχουν πολίτες των πρώην σοσιαλιστικών χωρών που να μην αναγνωρίζουν ότι πριν ήτανε καλύτερα.Αλλά και οι εργαζόμενοι των καπιταλιστικών χωρών συνειδητοποιούν ότι μια σειρά από τις κατακτήσεις τους,που τώρα παίρνονται πίσω, οφείλονταν και στο γεγονός ότι υπήρχε το αντίπαλον δέος,ο υ π α ρ κ τ ό ς σ ο σ ι α λ ι σ μ ό ς.Η προσπάθεια να εδραιωθεί η αντίληψη της κατάρευσης έχει και μία άλλη σημασία.Η ανατροπή περικλείει και τη δυνατότητα επαναφοράς.Η κατάρρευση το αποκλείει.

  8. Misha avatar
    Misha 20/03/2011 12:03:59

    O Λαφαζάνης είναι καλό μυαλό και στη Βουλή ξεφτιλίζει σε μόνιμη βάση τους παπαγάλους του Μνημονίου, με τρόπο που δεν μπορεί ούτε να σκεφτεί η ΝΔ.
    Είναι σημαντικό να μεγαλώσει το αντι ΕΕ μέτωπο για το καλό του τόπου.

    • kiki avatar
      kiki @ Misha 20/03/2011 12:11:37

      @ Misha,
      Τωρα μου χτυπησαν την πορτα οι Ιαχωβαδες, εδω στο πουθενα, εκπληκτικο, νομιζα οτι ηρθανε δια την ΔΕΗ, κοιτα ρε πεισμα.
      αλλα περνωντας παραδειγμα το πεισμα αυτων, μια τετοια εκστρατεια πορτα- πορτα πρεπει να γινει και για το Αντι- Μνυμοσυνο.
      Ετσι μονο θα ενημερωθει ο κοσμος απλα κατανοητα , για να γινει πιο πλατυ και απο την βαση το μετωπο.
      Τι εχουμε να χασουμε, μονο τις αλυσιδες μας.

      • man8os avatar
        man8os @ kiki 20/03/2011 12:30:03

        Αυτα να τα ακουν στα κεντρικα, και να στειλουν 1000 παιδια σε ολη την Ελλαδα να μοιραζουν φυλαδια και να ενημερωνουν.
        Μεχρι στιγμης δεν εχουν κανει κατι τετοιο.

  9. αναγνώστρια avatar
    αναγνώστρια 20/03/2011 12:04:44

    Πολλές από τις ιδέες του Λαφαζάνη και της ριζοσπαστικής πατριωτικής αριστεράς την οποία εκπροσωπεί το Αριστερό Ρεύμα είναι ενδιαφέρουσες. Ακόμα και η έξοδος από την Ευρωζώνη που προτείνουν (τι κερδίσαμε; νεοφιλελεύθερη φάκα ήταν). Ο ίδιος όμως ως "ηγέτης" δεν τραβάει. Θα πρέπει να βρουν κάποιον άλλο. Α, και να ξεφύγουν από τη συνήθη μιζέρια και τον συγκεντρωτισμό της αριστεράς.

  10. Κάποιος avatar
    Κάποιος 20/03/2011 12:27:25

    Μια χαρά τα λένε ο Μαρξ, ο Ενγκελς και Λένιν.
    Το ζήτημα είναι ποιοι θα τα εφαρμόσουν ορθά στην πράξη, αν ο ελληνικός λαός είναι πρόθυμος να τα ακολουθήσει κι αν τα κράτη "νταβατζήδες", που τώρα ασχολούνται με τον πετρελαικό "εκδημοκρατισμό" της Λιβύης, μετά τους επιτυχημένους εκδημοκρατισμούς του Ιράκ και του Αφγανιστάν, θα το επέτρεπαν.

    • man8os avatar
      man8os @ Κάποιος 20/03/2011 12:28:47

      Η Τουρκια αν βαλουμε κοκκινο λαμπακι και κοκκινη σημαια, θα μιλησει για την φιλια των λαων?

      • Κάποιος avatar
        Κάποιος @ man8os 20/03/2011 12:43:35

        Δεν κινδυνεύεις από την Τουρκία αλλά από τους πάτρωνες της που είναι παρεμπιπτόντως και σύμμαχοι μας.

        • man8os avatar
          man8os @ Κάποιος 20/03/2011 13:53:11

          Η αντιληψη που εχεις για τον κοσμο καταδικαζει την χωρα στην υπαναπτυξη.

  11. man8os avatar
    man8os 20/03/2011 12:27:28

    Μισα, Λαφαζανη και λοιποι,
    δεν θελετε το ΝΑΤΟ. Κατανοητο. Ουτε εγω το θελω. Ετσι και αλλοιως η Αμερικη ειναι μακρια.
    Δε θελετε την ΕΕ. Ουτε και εγω την θελω. Η Γερμανια ειναι βαρβαρη.
    Θελουμε την Τουρκια! Γιατι μας αρεσει το Οθωμανικο! Αλλα να το λετε ευθεως και να μην το αφηνετε να αιωρειτε ως εννοουμενο.

    • kiki avatar
      kiki @ man8os 20/03/2011 12:41:06

      @ μανθος,
      Το αντιθετο λεει και ο Μισα και ο Λαφαζανης.Ειναι και οι δυο πατριωτες εστω απο αλλο μετεριζι απο την ΝΔ αλλα δεν σημαινει οτι ειναι δοσιλογοι.
      επικεντρωθειτε στον στοχο , μην αρχιζετε τις διαφορες τις ιδεολογικες, στοχος ειναι η δοσιλιγικη κυβερνηση Τσολακογλου, τιποτα αλλο.
      με την εκδιωξη αυτων των ανδρεικελων, μπορουμε μετα να διαφωνουμε οσο θελουμε, μην χανουμε τον στοχο.

      • vel avatar
        vel @ kiki 20/03/2011 12:59:22

        aκριβώς!!

      • man8os avatar
        man8os @ kiki 20/03/2011 13:54:17

        Να τοποθετηθουν στο τι θελουν. Οχι στο τι ΔΕ θελουν.

      • Κοντη Λιζα avatar
        Κοντη Λιζα @ kiki 20/03/2011 17:19:25

        ...Ειναι και οι δυο πατριωτες εστω απο αλλο μετεριζι...

        Ο Μισα ισως.

        Όμως ο Λαφαζάνης δεν ήταν που είχε μπουκάρει με τους Ιταλούς ευρωβουλευτές στο αστ. τμήμα του Αγ. Παντελεήμονα που έχει γίνει το εργαστήρι του πολυπολιτισμού με πειραματόζωα τους αυτόχθονες και θύτες μεταξύ άλλων την αριστερά-χαβιάρι των δικηγόρων του Τσύριζα;

        Όσο για την ΑΝΤΑΡΣΥΑ του λαθρολάγνου ΠΚ δεν είναι η οργάνωση που βρέθηκε τόσο πίσω από τα νεοδεκεμβριανά του 08, με στόχο την υπαγωγή στο μνημόνιο, που στην συνέχεια μας φόρεσε καπέλο ο Φόρεστ Γκαπ, όσο και πίσω από την εξέγερση των Πακις στην Αθήνα με το σκίσιμο του "κορανιού" του πρεζέμπορα και μαστρωπού Σϋρου; Για τέτοιο μπολσεβικισμό μιλάνε; Πάλι αθώο Ελληνικό αίμα θα χυθεί.

  12. Άνθρωπός τις avatar
    Άνθρωπός τις 20/03/2011 12:56:54

    Με το να βγάζεις φλας αριστερά, εννοείς αυτό που δείχνεις όταν ΜΠΟΡΕΙΣ και να το κάνεις. Έτσι; Γιατί πολλοί έβγαλαν φλας αριστερά και πήγαν δεξιά, ευθεία, πίσω, κάτω...

  13. Rote Phane avatar
    Rote Phane 20/03/2011 13:00:55

    Εχθες το βραδυ επαιξε στην ΕΤ 1 το Φιλμ ΝΙΚΟΣ ΜΠΕΛΟΓΙΑΝΝΗΣ.
    Ειπε τις αληθειες που το μισαλοδοξο κατεστημενο εχει συκοφαντησει.
    Ηλθε ο καιρος της επαληθευσης. Αδικα προσπαθουν να τις διαστρεβλωσουν συνεχιζοντας το ιδιο τροπαρι.
    Καλοι ειναι οι Λαφαζανηδες κλπ. αλλα ειναι νανοι μπροστα του.
    Δεν ισχυει το "Τα του Καισαρος.......!".

  14. Προφήτης avatar
    Προφήτης 20/03/2011 13:21:18

    Να παρακολουθείτε Βουλή.
    Εκεί φαίνεται το διαμέτρημα καθενός.

  15. Ζαχος avatar
    Ζαχος 20/03/2011 13:25:01

    Ο άνθρωπος έχει κάψει τον εγκέφαλο του. Παραληρήματα επανασταστικής μεγαλομανίας. Το ποντίκι που βρυχάται.

  16. Brankaleon avatar
    Brankaleon 20/03/2011 13:36:58

    Η δημιουργεία ή η επανανακάλυψη μιας νέας Λογικής, χωρίς επαναλήψεις "στερεότυπων", χωρίς φοβικά σύνδρομα και αγκυλώσεις, χωρίς δογματισμούς ...
    Ακόμη και η αναγνώρηση ότι μπορούμε να διαφωνήσουμε.
    Αναζητώντας το Ελάχιστο Κοινό Πολλαπλάσιο και όχι τον Μέγιστο "Κοινό" Διαιρέτη, για τους Έλληνες, την Ελλάδα και τον Ελληνισμό.

    Και δίπλα στα παραπάνω, η δυνατότητα του ΕΞΟΣΤΡΑΚΙΣΜΟΥ, για όλους και για το κάθε τί που βλάπτουν τους Έλληνες, την Ελλάδα μας και τον Ελληνισμό.

    Για Έλληνες με όλες τις αφομοιώτικές και προσαρμοστικές δεξιότητες.
    Για Ελλάδα ευφυίας και κενοφάνειας.
    Για Ελληνισμό, όπου εγκολπώνεται την λογική του ΑΠΟ ΜΗΧΑΝΗΣ "ΘΕΟΥ".
    Του ακατόρθωτου, ό που μπορεί να γίνει κατορθωτό, ...
    Της Ουτοπίας, όπου μπορεί να γίνει σε Τόπο.

  17. Orestios avatar
    Orestios 20/03/2011 13:50:03

    Τραγικά ελλειματική πρόταση.
    Ο μπολσεβικισμός απέτυχε, όπως και η μετεξέλιξή του, ο σταλινισμός.
    Η σοσιαλιστική ιδεολογία εδώ και έναν αιώνα συνεχώς αποτυγχάνει.
    Ακόμα και η νεοφιλελεύθερη πολιτική, που είναι η τριτοδρομική σοσιαλιστική εξέλιξη, απέτυχε.

    • man8os avatar
      man8os @ Orestios 20/03/2011 13:56:22

      Η πολιτικη που αναφερουν ενεχει τεραστιους κινδυνους. Ειναι μια κακη πολιτικη γιατι μας αποκοπτει απο ΟΛΟΥΣ τους συμμαχους μας.
      Οντως καποιες φορρες πρεπει να αναθεωρουμε τις συμμαχιες μας, οπως εκανε η Τουρκια με το Ισραηλ. Αλλα αυτο πρεπει να γινετε υπευθηνα.
      Με το να μεινεις χωρις συμμαχους γινεσαι ευαλωτος στους εχθρους σου.

    • βαγόνι avatar
      βαγόνι @ Orestios 20/03/2011 14:01:56

      Sorry, αλλά η νεο-φιλελεύθερη πολιτική είναι προιόν των
      Chicago boys....Pinochet...Reagan....Thatcher etc!
      Δεν θα μας τρελλάνεις.....οι "σοσιαλιστές"-όσοι απ'αυτούς-,
      υπέκυψαν στο πεπρωμένο.....Οι δήθεν "αστικές τάξεις"
      εκπροσωπούνται κυρίως απο δεξιά και κεντροδεξιά κόμματα!
      Σου αρέσει ή όχι!

      • man8os avatar
        man8os @ βαγόνι 20/03/2011 14:11:05

        To ροβλημα βρισκετε στα σοσσιαλιστικα και "σοσσιαλιστικα".
        Σοσσιαλιστες οι Χιτλερ, Μουσολινι, Λενιν, Σταλιν, Μαο, Πολ Ποτ, Γιαπ, Τσαβες, Κανταφι, Μουμπαρακ, ΓΑΠ.

        • man8os avatar
          man8os @ man8os 20/03/2011 14:11:24

          *Προβλημα

        • βαγόνι avatar
          βαγόνι @ man8os 20/03/2011 16:25:43

          'Ολαφ Πάλμε,Βίλυ Μπράντ,Πιέτρο Νένι,
          'Οσκαρ Λαφονταίν,Τόνυ Μπέν....στην
          Ευρώπη αυτοί αποκαλούνται σοσιαλιστές!
          Αυτοί στους οποίους αναφέρεσαι είναι ή
          κομμουνιστές ή ακροδεξιοί....άκου Χίτλερ!
          Τώρα, άν σε βολεύει...άλλο θέμα!

          • man8os avatar
            man8os @ βαγόνι 20/03/2011 22:49:59

            Τι εννοεις ακροδεξιοι? Απο που βγαινει αυτο το συμπερασμα? Επειδη ετσι σε βολευει?

  18. ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα avatar
    ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα 20/03/2011 15:21:08

    Στην Ελλάδα εφαρμόστηκε η Κευνσιανή μορφή καπιταλισμού και όχι το νεοκλασικό μοντέλο, λόγο της κυρίαρχης ιδιαιτερότητας του Μαρξισμού.
    Το φαινόμενο να μην έχεις ανάπτυξη σε μια ηλιόλουστη χώρα, με 4000 νησιά με πλούσιο υπέδαφος, με εργατικούς ανθρώπους ,οφείλεται στο Μαρξισμό και στα εργατικά σωματεία που ανήκουν στην εξουσία. Το ΔΝΤ και οι πολυεθνικές "μπαίνουν" όπου υπάρχει νομεκλατούρα σκόπιμα κατασκευασμένη.

    • βαγόνι avatar
      βαγόνι @ ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα 20/03/2011 16:36:12

      'Ωστε η έλλειψη σφρίγους και ανάπτυξης οφείλεται στο "Μαρξισμό" και
      την νοοτροπία των εργατικών σωματείων...!. Αυτοί φταίνε που εμπόδισαν
      την πιό....δημιουργική "αστική τάξη" της Ευρώπης να κάνει ορθή, έντιμη
      και αποτελεσματική συσσώρευση κεφαλαίου στηνΕλλάδα!
      Ουδείς αναμάρτητος,βέβαια,αλλά μήπως...λέω μήπως,είσαι "λίγο"
      μονομερής στους καταλογισμούς σου;

      • ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα avatar
        ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα @ βαγόνι 20/03/2011 18:42:15

        Ο Μαρξισμός δεν είναι οικονομικό σύστημα γιατί
        1. Δεν δείχνει πως θα παράγεις
        2. Με ποια μέσα θα παράγεις
        3. Πως θα αυξήσεις την παραγωγή
        4. Πως θα διανέμεις την παραγωγή
        5. Πως θα μειώσεις την ανεργία κλπ

        Ο Μαρξισμός δεν αποτελεί μοντέλο ανάπτυξης γιατί δεν αναγνωρίζει την εξέλιξη της τεχνολογίας και την παραγωγικότητα της εργασίας. Ηθελημένα τα άφησε απέξω γιατί τον συνέφερε η πάλη των τάξεων.

  19. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 20/03/2011 16:27:18

    "Μίλησε για την ανάγκη να γραφτεί ένα νέο μεγάλο έργο, αντίστοιχο του «Κεφαλαίου» του Μαρξ που θα απαντά «στο περιεχόμενο του σοσιαλισμού στην εποχή μας και στη στρατηγική μετάβασης».
    Στον τάφο του στο Λονδίνο έχει ήδη τρομοκρατηθεί ο Μάρξ, που θα επισκιασθεί από τον νέο συγγραφέα, και θα μπεί το πεπαλαιωμένο "Κεφάλαιό" του στο σεντούκι με φάρμακο κατά του σκόρου.
    Ίσως αισθάνονται ρίγη και ο Πλάτωνας με τον Αριστοτέλη.
    Κατά τα άλλα είμαστε απολύτως σοβαροί και χ*σε ψηλά κι αγνάντευε.

    • victoria avatar
      victoria @ Ο Θείος 20/03/2011 21:08:56

      Κι εγώ αυτό σκέφτηκα θείε. Ότι του λείπει το βιβλίο!!!

  20. Greco avatar
    Greco 20/03/2011 18:59:30

    Χωρις βιβλιαρακια δεν μπορουνε οι αριστερουληδες
    ετσι, δια να σφαζουμε και να καταστρεφουμε ιδεολογικως, οπως οι μπολσεβικοι (τρομαρα τους!)

  21. antonis avatar
    antonis 20/03/2011 22:27:48

    ΑΝ ΠΑΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΤΑΡΣΥΑ ΤΟ ΚΚΕ-ΜΛ ΤΟΥΣ ΛΕΙΠΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΑΛΩΣΟΥΝ ΤΑ ΧΕΙΜΕΡΙΝΑ ΑΝΑΚΤΟΡΑ.ΜΩΡΑΙΝΕΙ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΟΝ ΒΟΥΛΕΤΑΙ ΑΠΟΛΕΣΑΙ.

  22. γιαννης avatar
    γιαννης 21/03/2011 02:24:12

    ΑΣ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΝΑ ΟΡΓΑΝΩΝΟΜΑΣΤΕ ΜΕ ΣΟΒΙΕΤ.

  23. babis avatar
    babis 21/03/2011 10:37:06

    Ο Λαφαζάνης πάντως είναι από τους λίγους που λένε τα πράγματα με το ονομά τους.

  24. Παναγιώτης avatar
    Παναγιώτης 21/03/2011 10:44:59

    Σε μια μπουρδελοκοινωνία, το μόνο που λείπει είναι μια περί ηθικής θεωρία.

  25. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 21/03/2011 11:30:57

    Πάντως ακούγεται ότι ο ίδιος ο κυρ Πάνος μαζί με τον κυρ Πέτρο του "Ανταρσύα", συναντιούνται ήδη κρυφά στην Ελβετία και γράφουν κρυφά το "Τί να κάνουμε - Remake 2011".
    Έχουν έτοιμη και την iskra, κατά τα πρότυπα των Μπολσεβίκων.