11/06/2012 19:25
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Λαφαζάνης αδειάζει Τσίπρα: "Καταγγελία του μνημονίου σημαίνει έξοδος από το ευρώ!"

ΛΑΦΑΖΑΝΗΣ: «Καταγγελία του Μνημονίου σημαίνει έξοδος από το Ευρώ».


O Παναγιώτης Λαφαζάνης του ΣΥΡΙΖΑ παραδέχεται και επιβεβαιώνει όλους τους ξένους ηγέτες, συμπεριλαμβανομένων και εκείνων της Αριστεράς,όπως ο ηγέτης των Πρασίνων Κον Μπεντίτ, των σοσιαλιστών, όπως ο κ. Ολάντ, αλλά και του πολιτικού μέντορα του κ. Τσίπρα Αλέκου Αλαβάνου, που λένε ότι η καταγγελία του μνημονίου ισοδυναμεί με έξοδο από το ευρώ.


Αντιθέτως ο κ. Τσίπρας διατυμπανίζει τελευταία προς κάθε κατεύθυνση  ότι η έξοδος από το ευρώ δεν είναι επιλογή του και ότι  οι αντίπαλοί του κινδυνολογούν.

Σε πρόσφατη συνέντευξή του στην «Καθημερινή της Κυριακής», για παράδειγμα δήλωσε ότι αν σχηματίσει κυβέρνηση θα καταργήσει με νόμο το μνημόνιο, αλλά αυτό δεν θα οδηγήσει σε έξοδο από το ευρώ: «Όσο για την έξοδο από το ευρώ, με πολύ υποκριτικό και ιδιοτελή τρόπο τίθεται ως κόκκινη γραμμή. Διότι υπονοεί ότι αν θέλουμε να μείνουμε στο ευρώ δεν έχουμε άλλη επιλογή από το να υλοποιήσουμε το μνημόνιο».

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 11/06/2012 19:31:31

    Ούτε τα μεγαλοκλασάτα στελέχη δεν μπορούν να συνεννοηθούν σ αυτό το κόμμα κουρελού.

  2. Κόνδωρας avatar
    Κόνδωρας 11/06/2012 19:39:33

    ΑΥΤΟ το video πρέπει να γίνει "σημαία" και να διαδοθεί παντού.
    Ίσως στη ΝΔ έπρεπε να φτιάξουν ένα video (σε στυλ "πάρτα σύριζα") με ένα ποτ-πουρί από "δηλώσεις-μπουμπούκια" Τσίπρα/στελεχών/συνιστωσών, για να φανούν οι δικές τους αντιφάσεις/καιροσκοπισμοί/αλληλοδιαψεύσεις: ο απόλυτος τρόμος.

    • θεία δίκη avatar
      θεία δίκη @ Κόνδωρας 11/06/2012 20:03:45

      Είναι πολλά τα βίντεο ποιό να παίξεις καί ποιό να αφήσεις.
      Αυτοί είναι ένα κόμμα σαρανταποδαρούσας πού ο καθένας λέει
      το κοντό καί το μακρύ του.

  3. Ewiak Ryszard avatar
    Ewiak Ryszard 11/06/2012 19:57:58

    Η διάλυση της Ευρωζώνης είναι μόνο θέμα χρόνου. Ποιο θα είναι το φινάλε αυτής της κρίσης; Η Αγία Γραφή λέει: «Και [ο βασιλιάς του βορρά] θα γυρίσει στη γη του με μεγάλη ποσότητα αγαθών [1945], και η καρδιά του θα είναι εναντίον της άγιας διαθήκης [αθεϊστικό κράτος ]. Και θα ενεργήσει [υψηλή δραστηριότητα στη διεθνή σκηνή] και θα γυρίσει στη γη του [1991-1993. Η κατάρρευση της Σοβιετικής Ένωσης και της Σύμφωνο της Βαρσοβίας. Τα ρωσικά στρατεύματα επέστρεψαν στη γη τους]. Τον προσδιορισμένο καιρό θα επιστρέψει [η μεγάλη ύφεση στην Ευρώπη, η αποσύνθεση της Ευρωπαϊκής Ένωσης και του ΝΑΤΟ. Πολλές χώρες του πρώην ανατολικού μπλοκ θα επιστρέψει στη ρωσική σφαίρα επιρροής]. Και θα μπει στα νότια [Γεωργία]· αλλά δεν θα είναι όπως την πρώτη φορά [1921] και όπως την τελευταία φορά [2008]». (Δανιήλ 11:28, 29) Στη συνέχεια οι ΗΠΑ θα επιτεθεί η Ρωσία. (Δανιήλ 11:30α) Θα είναι ένα πυρηνικό πόλεμο. (Αποκάλυψη 6:4) «Μαχαιρα μεγαλη» = πυρηνικό όπλο. Αυτό είναι «η αρχή της γέννησης τύψεις». (Ματθαίος 24:7, 8).

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Ewiak Ryszard 11/06/2012 20:00:35

      Δαναέ, εσύ;

    • TARAMAS avatar
      TARAMAS @ Ewiak Ryszard 11/06/2012 21:05:15

      Μωραίνει Κύριος...

  4. PayneK avatar
    PayneK 11/06/2012 21:07:09

    Χαρακτηριστική η κίνηση του κυρίου που κάθεται στα αριστερά του Λαφαζάνη,με το που αρχίζει να μιλάει για στάση πληρωμών και νέο εθνικό νόμισμα, μετά το 0:30
    Να ανοίξει η γη να τον καταπιεί ,ένα πράμα., όσες φορές και να το δείς είναι εξαιρετικό!

  5. GreekInLux avatar
    GreekInLux 11/06/2012 21:14:47

    Το εξοργιστικότερο είναι ότι συνεχίζουν να λένε τα ίδια...ότι αυτή είναι προσωπική άποψη του Λαφαζάνη και επιπλέον μειοψηφική και ότι δεν αποτελεί επίσημη θέση του κόμματος !!!!

    • Κόνδωρας avatar
      Κόνδωρας @ GreekInLux 11/06/2012 21:25:42

      ΤΟΤΕ να πάω κι εγώ στο ΣΥΡΙΖΑ.
      Ν'αρχίσω μετά να λέω: "ψήφο στο Σαμαρά", κι έπειτα να ισχυριστώ ότι είναι προσωπικές μου απόψεις.
      Είναι για κλωτσιές οι άνθρωποι!

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ Κόνδωρας 12/06/2012 17:18:12

        LOL!!!!

  6. βασιλικη avatar
    βασιλικη 11/06/2012 21:36:24

    εεε τοσες συνιστωσες πως να συνεννοηθιυν μεταξυ τους?????αλλα κυβερνηση θελουν να γινουν!!!!

  7. Βούρδουλας avatar
    Βούρδουλας 11/06/2012 22:08:46

    Πότε τα είπε πάλι αυτά ρε παιδιά ; Πόσο παλιό είναι ; Τι είπε πάλι ο παλαιολιθικός ; "νέο προοδευτικό εθνικό νόμισμα'. Μαμώ τη λέξη 'προοδευτικό' που μας τα έχουν κάνει μπαλόνια και την πιπιλάνε συνέχεια λες και δίνει σωτηρία από μόνη της, λες και τα εξαγνίζει όλα.

    Ο παπαδημούλης που παίζει λίμπερο και τρέχει από εδώ και από εκεί για να σώσει όσα 'σκουπίδια' ακούγονται, ήταν μετά από αυτή τη δήλωση που έκανε παρέμβαση ή ήταν άλλη φορά ;

  8. Nik avatar
    Nik 12/06/2012 00:16:44

    Ο Παπαδημούλης σήμερα πάσκιζε στην εκπομπή της Κοσιόνη στο ραδιόφωνο του ΣΚΑΙ να πείσει ότι, αν κερδίσουν, δεν θα τρέξουν να ακυρώσουν το μνημόνιο μονομερώς.

    Επαναλάμβανε τις δηλώσεις Τσιπ, "σε εισαγωγικά αν θέλετε βάλτε το...." εννοώντας σαφέστατα ότι ο μόνος αξιόπιστος σε αυτό το μπουλούκι είναι ο αρχηγός. Και οι άλλοι τι ρόλο βαράνε δηλαδή; Αυτούς τους ασυνάρτητους δεν θα βάλει υπουργούς;

    Αν η κατάσταση δεν ήταν σοβαρή η υπόθεση θα είχει πλάκα.

  9. Alexandros avatar
    Alexandros 12/06/2012 16:38:28

    Cool Alexis τί είναι αυτά που λέει το μεγαλοστέλεχός σου; Θα βγεις να τον διαψεύσεις;Θα τον διαγράψεις; Θα μας πεις ποιος από τους δύο ψεύδεται;